You may need to set your browser options to small fonts to read this, as there are three columns abreast.

1998 NC Masters Short Course Championships Results




N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 1
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

==========================================   ==========================================   Women 200 Fly
---  Ages 19 Through 24 ---                : ---  Ages 25 Through 29 ---                :   1 JUDY MCSWEENY    29 NCAM  2:52.67
 PL   Name          Age Team   Finals      :  PL   Name          Age Team   Finals      : Women 100 IM
------------------------------------------ : ------------------------------------------ :   1 HEATHER HAGERMAN 27 CSM   1:04.96
Women 50 Free                              : Women 50 Free                              :   2 DEB LYNCH        29 WYM   1:06.69
  1 JANET MAYVILLE   24 UNAT    23.89      :   1 HEATHER HAGERMAN 27 CSM     24.29      :   3 MICHELLE DUVAL   28 RAM   1:21.22
  2 MONICA BLAICH    23 TMS     27.06      :   2 DEB LYNCH        29 WYM     25.69      : Women 200 IM
  3 LEE ANNE BRITT   23 RAM     27.87      :   3 JUDY MCSWEENY    29 NCAM    28.87      :   1 DEB LYNCH        29 WYM   2:34.08
  4 GEORGIA GRAY     20 RAM     31.52      :   4 C. BRAUNSTEIN    29 RAM     28.91      :   2 PATRICIA HOGAN   28 NCAM  2:49.55
  5 AMY NANCE        24 TMS     37.18      :   5 EMILY SILBERBERG 29 PAC     43.17      :   3 MICHELLE DUVAL   28 RAM   2:57.34
Women 100 Free                             : Women 100 Free                             : Women 400 IM
  1 JANET MAYVILLE   24 UNAT    52.09      :   1 HEATHER HAGERMAN 27 CSM     53.98      :   1 CARON WHITAKER   28 SCMM  5:34.84
  2 MONICA BLAICH    23 TMS     59.47      :   2 JUDY MCSWEENY    29 NCAM  1:02.51      : ==========================================
  3 LEE ANNE BRITT   23 RAM   1:02.87      :   3 C. BRAUNSTEIN    29 RAM   1:07.31      : ---  Ages 30 Through 34 ---
  4 GEORGIA GRAY     20 RAM   1:09.60      :   4 MICHELLE DUVAL   28 RAM   1:10.29      :  PL   Name          Age Team   Finals
Women 200 Free                             : Women 200 Free                             : ------------------------------------------
  1 JANET MAYVILLE   24 UNAT  1:54.70      :   1 JUDY MCSWEENY    29 NCAM  2:17.06      : Women 50 Free
  2 LEE ANNE BRITT   23 RAM   2:12.85      :   2 PATRICIA HOGAN   28 NCAM  2:20.01      :   1 SIAN HUNTER      31 NCAM    27.47
  3 MONICA BLAICH    23 TMS   2:16.42      :   3 EMILY SILBERBERG 29 PAC   3:58.40      :   2 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM    28.48
  4 GEORGIA GRAY     20 RAM   2:34.49      : Mixed 500 Free                             : Women 100 Free
Mixed 500 Free                             :   1 JUDY MCSWEENY    29 NCAM  6:10.99      :   1 SIAN HUNTER      31 NCAM    59.60
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM   5:56.24      :   2 PATRICIA HOGAN   28 NCAM  6:13.40      :   2 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM  1:06.36
  2 GEORGIA GRAY     20 RAM   6:57.54      : Mixed 1000 Free                            : Women 200 Free
Women 50 Back                              :   1 CARON WHITAKER   28 SCMM 12:47.05      :   1 SIAN HUNTER      31 NCAM  2:11.57
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM     31.24      : Mixed 1650 Free                            : Mixed 500 Free
Women 100 Back                             :   1 JUDY MCSWEENY    29 NCAM 21:23.19      :   1 SIAN HUNTER      31 NCAM  6:14.79
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM   1:07.38      :   2 PATRICIA HOGAN   28 NCAM 21:26.64      : Women 50 Back
Women 200 Back                             : Women 50 Back                              :   1 SIAN HUNTER      31 NCAM    35.22
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM   2:26.63      :   1 HEATHER HAGERMAN 27 CSM     29.34      :   2 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM    35.61
Women 50 Breast                            :   2 PATRICIA HOGAN   28 NCAM    35.69      : Women 50 Breast
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM     36.57      :   3 C. BRAUNSTEIN    29 RAM     38.66      :   1 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM    37.74
Women 200 Breast                           :   4 EMILY SILBERBERG 29 PAC     51.22      :   2 SIAN HUNTER      31 NCAM    39.88
  1 AMY NANCE        24 TMS   3:39.54      : Women 100 Back                             : Women 100 Breast
Women 50 Fly                               :   1 PATRICIA HOGAN   28 NCAM  1:12.84      :   1 SUSAN FAY        30 RAM   1:18.05
  1 MONICA BLAICH    23 TMS     29.39      :   2 C. BRAUNSTEIN    29 RAM   1:23.33      :   2 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM  1:24.12
Women 100 Fly                              : Women 200 Back                             :   3 SIAN HUNTER      31 NCAM  1:28.03
  1 MONICA BLAICH    23 TMS   1:06.03      :   1 PATRICIA HOGAN   28 NCAM  2:33.03      : Women 200 Breast
  2 GEORGIA GRAY     20 RAM   1:22.39      : Women 50 Breast                            :   1 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM  3:07.54
Women 200 Fly                              :   1 DEB LYNCH        29 WYM     33.45      : Women 50 Fly
  1 JANET MAYVILLE   24 UNAT  2:12.31      :   2 HEATHER HAGERMAN 27 CSM     36.49      :   1 SUSAN FAY        30 RAM     30.49
Women 100 IM                               :   3 MICHELLE DUVAL   28 RAM     43.29      :   2 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM    35.33
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM   1:07.96      : Women 100 Breast                           : Women 100 IM
  2 GEORGIA GRAY     20 RAM   1:21.47      :   1 DEB LYNCH        29 WYM   1:15.54      :   1 SIAN HUNTER      31 NCAM  1:13.70
Women 200 IM                               : Women 50 Fly                               :   2 ANGELIQUE GEISS  33 NCAM  1:14.91
  1 LEE ANNE BRITT   23 RAM   2:26.58      :   1 HEATHER HAGERMAN 27 CSM     27.65      :
  2 GEORGIA GRAY     20 RAM   2:58.27      :   2 JUDY MCSWEENY    29 NCAM    31.92      :
                                           :   3 MICHELLE DUVAL   28 RAM     36.24      :
                                           : Women 100 Fly                              :
                                           :   1 DEB LYNCH        29 WYM   1:06.87      :
                                           :   2 JUDY MCSWEENY    29 NCAM  1:11.72      :
                                           :   3 CARON WHITAKER   28 SCMM  1:11.99      :

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 2
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

==========================================   Women 100 IM                                 ==========================================
---  Ages 35 Through 39 ---                :   1 SUE HAUGH        36 RAM   1:08.48      : ---  Ages 45 Through 49 ---
 PL   Name          Age Team   Finals      :   2 SUSAN BROMMER    37 RAM   1:14.60      :  PL   Name          Age Team   Finals
------------------------------------------ :   3 PATTY TISKA      38 TMS   1:22.03      : ------------------------------------------
Women 50 Free                              :   4 KAREN TALLMADGE  35 VMST  1:22.67      : Women 50 Free
  1 SUE HAUGH        36 RAM     27.44      :   5 SUSAN LIGON      38 TGM   1:33.09      :   1 MARCIA BARRY     49 GOLD    30.07
  2 SUSAN NESTOR     36 CSM     29.49      :   - MARGIE SPRINGER  37 RAM       DQ       : Women 100 Free
  3 PATTY TISKA      38 TMS     30.69      : Women 200 IM                               :   1 BARBARA BRASWELL 46 RAM   1:07.59
  4 WENDY CRITTENDON 39 CSM     31.73      :   1 SUE HAUGH        36 RAM   2:25.39      : Women 200 Free
  5 SUSAN LIGON      38 TGM     34.26      :   2 SUSAN BROMMER    37 RAM   2:39.66      :   1 MARCIA BARRY     49 GOLD  2:25.22
Women 100 Free                             : ========================================== :   2 NANCY MILLER     48 VMST  2:26.50
  1 SUSAN NESTOR     36 CSM   1:07.20      : ---  Ages 40 Through 44 ---                :   3 PATRICIA JOSEPH  46 NCMS  3:30.44
  2 BETTE FREDERICK  38 CSM   1:16.00      :  PL   Name          Age Team   Finals      : Mixed 500 Free
  3 SUSAN LIGON      38 TGM   1:19.61      : ------------------------------------------ :   1 SUSAN TOMS       45 WMSC  8:22.50
  4 WENDY CRITTENDON 39 CSM   1:19.77      : Women 50 Free                              : Mixed 1000 Free
Women 200 Free                             :   1 MIRIAM SUTTON    40 SCMM    31.89      :   1 PATRICIA JOSEPH  46 NCMS 18:47.86
  1 SUSAN NESTOR     36 CSM   2:35.87      :   2 B. SEABORN       41 TGM     33.44      : Mixed 1650 Free
  2 KAREN TALLMADGE  35 VMST  2:41.08      :   3 MARY ANN WARNER  42 DAMA    41.94      :   1 E. BUNTING       49 RAM  23:34.79
  3 SUSAN LIGON      38 TGM   3:07.99      : Women 100 Free                             : Women 50 Back
  4 BETTE FREDERICK  38 CSM   3:11.40      :   1 JEAN HAAS        40 WMSC  1:05.19      :   1 MARCIA BARRY     49 GOLD    37.99
Mixed 500 Free                             :   2 MARY DRIEBEEK    42 NCAM  1:15.26      :   2 PATRICIA JOSEPH  46 NCMS  1:02.82
  1 KAREN TALLMADGE  35 VMST  7:08.98      :   3 B. SEABORN       41 TGM   1:17.31      : Women 100 Back
Women 50 Back                              :   - MIRIAM SUTTON    40 SCMM      DQ       :   1 BARBARA BRASWELL 46 RAM   1:24.93
  1 WENDY CRITTENDON 39 CSM     40.33      : Women 200 Free                             : Women 200 Back
Women 100 Back                             :   1 MIRIAM SUTTON    40 SCMM  2:30.65      :   1 MARCIA BARRY     49 GOLD  2:55.28
  1 KAREN TALLMADGE  35 VMST  1:25.96      :   2 MARY DRIEBEEK    42 NCAM  2:52.54      : Women 50 Breast
  2 WENDY CRITTENDON 39 CSM   1:36.26      :   3 B. SEABORN       41 TGM   2:58.88      :   1 NANCY MILLER     48 VMST    39.13
Women 200 Back                             :   4 MARY ANN WARNER  42 DAMA  3:17.74      :   2 LINDA MCCOWAN    48 VMST    42.34
  1 KAREN TALLMADGE  35 VMST  3:03.47      : Mixed 500 Free                             :   3 SUSAN TOMS       45 WMSC    43.94
Women 50 Breast                            :   1 MIRIAM SUTTON    40 SCMM  6:43.31      : Women 100 Breast
  1 SUSAN BROMMER    37 RAM     37.64      : Mixed 1650 Free                            :   1 NANCY MILLER     48 VMST  1:25.58
  2 BETTE FREDERICK  38 CSM     39.55      :   1 MIRIAM SUTTON    40 SCMM 23:12.64      :   2 LINDA MCCOWAN    48 VMST  1:32.24
  3 KAREN TALLMADGE  35 VMST    39.88      :   2 G. WALDBAUER     40 DAMA 24:02.66      :   3 SUSAN TOMS       45 WMSC  1:38.62
  4 SUSAN NESTOR     36 CSM     40.29      : Women 50 Back                              : Women 200 Breast
  5 WENDY CRITTENDON 39 CSM     44.05      :   1 B. SEABORN       41 TGM     44.74      :   1 NANCY MILLER     48 VMST  3:04.83
  6 SUSAN LIGON      38 TGM     46.44      : Women 100 Back                             :   2 LINDA MCCOWAN    48 VMST  3:16.38
Women 100 Breast                           :   1 MARY DRIEBEEK    42 NCAM  1:31.07      :   3 PATRICIA JOSEPH  46 NCMS  3:46.55
  1 SUSAN BROMMER    37 RAM   1:21.57      :   2 PAULA MICHALAK   43 WMSC  1:48.71      : Women 50 Fly
  2 SUSAN NESTOR     36 CSM   1:26.58      : Women 50 Breast                            :   1 BARBARA BRASWELL 46 RAM     36.90
  3 KAREN TALLMADGE  35 VMST  1:27.35      :   1 B. SEABORN       41 TGM     46.57      :   2 FRANCES SHEPHERD 48 RACY    37.12
  4 BETTE FREDERICK  38 CSM   1:28.50      : Women 100 Breast                           : Women 100 Fly
  5 SUSAN LIGON      38 TGM   1:48.71      :   1 B. SEABORN       41 TGM   1:42.90      :   1 FRANCES SHEPHERD 48 RACY  1:23.75
Women 200 Breast                           : Women 50 Fly                               : Women 200 Fly
  1 SUSAN BROMMER    37 RAM   2:53.63      :   1 B. SEABORN       41 TGM     39.85      :   1 FRANCES SHEPHERD 48 RACY  3:20.16
  2 SUSAN NESTOR     36 CSM   3:06.02      : Women 100 IM                               : Women 100 IM
  3 KAREN TALLMADGE  35 VMST  3:10.16      :   1 B. SEABORN       41 TGM   1:30.90      :   1 MARCIA BARRY     49 GOLD  1:21.85
  4 BETTE FREDERICK  38 CSM   3:19.37      :   2 MARY ANN WARNER  42 DAMA  1:42.87      :   2 FRANCES SHEPHERD 48 RACY  1:27.10
Women 50 Fly                               :                                            :   3 LINDA MCCOWAN    48 VMST  1:33.43
  1 SUE HAUGH        36 RAM     30.20      :                                            :   4 PATRICIA JOSEPH  46 NCMS  1:48.20
  2 SUSAN BROMMER    37 RAM     33.76      :                                            :
  3 PATTY TISKA      38 TMS     34.78      :                                            :
  4 SUSAN LIGON      38 TGM     42.95      :                                            :

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 3
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

Women 200 IM                                 Women 200 IM                                 Women 100 Free
  1 FRANCES SHEPHERD 48 RACY  3:17.70      :   1 CATHY COLE       51 NCAM  4:08.81      :   1 JOHNNIE DETRICK  62 VMST  1:13.80
Women 400 IM                               : ========================================== :   2 SALLY NEWELL     60 RAM   1:17.79
  1 FRANCES SHEPHERD 48 RACY  7:06.68      : ---  Ages 55 Through 59 ---                : Women 200 Free
========================================== :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 JOHNNIE DETRICK  62 VMST  2:51.35
---  Ages 50 Through 54 ---                : ------------------------------------------ : Women 50 Back
 PL   Name          Age Team   Finals      : Women 50 Free                              :   1 BARBARA SEATON   60 NCAM    42.36
------------------------------------------ :   1 CEIL BLACKWELL   57 RAM     34.43      :   2 SALLY NEWELL     60 RAM     43.81
Women 50 Free                              :   2 ALICE JONES      59 RAM     36.43      :   3 JOHNNIE DETRICK  62 VMST    47.01
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM     31.88      : Women 100 Free                             : Women 100 Back
  2 PAMELA WINGERTER 53 MARY    32.81      :   1 CEIL BLACKWELL   57 RAM   1:19.72      :   1 BARBARA SEATON   60 NCAM  1:45.11
  3 CATHY COLE       51 NCAM    43.49      : Mixed 500 Free                             : Women 50 Breast
  4 S.A.M. BROOKS    54 NCAM    46.00      :   1 D. VANDENBROEK   56 NCAM 10:09.23      :   1 SALLY NEWELL     60 RAM     40.30
Women 100 Free                             : Mixed 1650 Free                            :   2 JOHNNIE DETRICK  62 VMST    42.56
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM   1:11.59      :   1 D. VANDENBROEK   56 NCAM 33:56.15      : Women 100 Breast
  2 PAMELA WINGERTER 53 MARY  1:13.92      : Women 50 Back                              :   1 SALLY NEWELL     60 RAM   1:29.38
  3 CATHY COLE       51 NCAM  1:39.29      :   1 CEIL BLACKWELL   57 RAM     40.47      :   2 JOHNNIE DETRICK  62 VMST  1:35.41
  4 S.A.M. BROOKS    54 NCAM  2:00.46      : Women 100 Back                             : Women 200 Breast
Women 200 Free                             :   1 CEIL BLACKWELL   57 RAM   1:27.63      :   1 SALLY NEWELL     60 RAM   3:19.39
  1 PAMELA WINGERTER 53 MARY  2:48.47      : Women 200 Back                             : Women 100 Fly
  2 CATHY COLE       51 NCAM  3:33.02      :   1 CEIL BLACKWELL   57 RAM   3:11.00      :   1 NANCY MCPHEE     64 HHAC  2:04.91
Mixed 500 Free                             : Women 50 Breast                            : Women 100 IM
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM   7:11.79      :   1 ALICE JONES      59 RAM     45.03      :   1 SALLY NEWELL     60 RAM   1:31.20
Women 50 Back                              :   2 DAWN STROUPE     59 RAM     47.37      :   2 NANCY MCPHEE     64 HHAC  1:59.15
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM     35.37      :   3 RHEA WILKINS     57 RAM     50.59      : Women 400 IM
  2 PAMELA WINGERTER 53 MARY    39.91      : Women 100 Breast                           :   1 NANCY MCPHEE     64 HHAC  8:59.74
  3 S.A.M. BROOKS    54 NCAM  1:00.29      :   1 DAWN STROUPE     59 RAM   1:43.44      : ==========================================
  4 CATHY COLE       51 NCAM  1:02.65      : Women 200 Breast                           : ---  Ages 85 Through 89 ---
Women 100 Back                             :   1 DAWN STROUPE     59 RAM   3:36.69      :  PL   Name          Age Team   Finals
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM   1:15.80      : Women 50 Fly                               : ------------------------------------------
  2 PAMELA WINGERTER 53 MARY  1:28.36      :   1 ALICE JONES      59 RAM     43.53      : Women 50 Free
Women 200 Back                             :   2 RHEA WILKINS     57 RAM     48.62      :   1 MARIE HEIKKINEN  86 RAM   1:26.01
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM   2:48.53      : Women 100 Fly                              : Women 50 Back
Women 50 Breast                            :   1 DAWN STROUPE     59 RAM   1:47.27      :   1 MARIE HEIKKINEN  86 RAM   1:21.32
  1 PAMELA WINGERTER 53 MARY    41.67      : Women 100 IM                               : Women 100 Back
  2 S.A.M. BROOKS    54 NCAM    56.84      :   1 CEIL BLACKWELL   57 RAM   1:25.30      :   1 MARIE HEIKKINEN  86 RAM   2:44.90
  3 CATHY COLE       51 NCAM    58.02      :   2 DAWN STROUPE     59 RAM   1:37.31      : Women 50 Breast
Women 100 Breast                           :   3 ALICE JONES      59 RAM   1:38.57      :   1 MARIE HEIKKINEN  86 RAM   1:24.50
  1 PAMELA WINGERTER 53 MARY  1:36.47      :   4 RHEA WILKINS     57 RAM   1:44.05      : Women 100 IM
  2 CATHY COLE       51 NCAM  2:02.36      : Women 200 IM                               :   1 MARIE HEIKKINEN  86 RAM   3:15.27
  3 S.A.M. BROOKS    54 NCAM  2:11.47      :   1 DAWN STROUPE     59 RAM   3:38.11      : ==========================================
Women 200 Breast                           : Women 400 IM                               : ---  Ages 19 Through 24 ---
  1 PAMELA WINGERTER 53 MARY  3:25.76      :   1 DAWN STROUPE     59 RAM   7:46.90      :  PL   Name          Age Team   Finals
Women 50 Fly                               : ========================================== : ------------------------------------------
  1 PAMELA WINGERTER 53 MARY    37.27      : ---  Ages 60 Through 64 ---                : Men 50 Free
  2 JEANNIE MITCHELL 51 MMM     38.48      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 JASON CROWDER    23 RAM     22.97
Women 100 IM                               : ------------------------------------------ :   2 MARC WITTMEYER   22 RAM     24.40
  1 JEANNIE MITCHELL 51 MMM   1:20.59      : Women 50 Free                              :   3 JASON GLAZENER   20 UNAT    26.26
  2 PAMELA WINGERTER 53 MARY  1:24.81      :   1 JOHNNIE DETRICK  62 VMST    31.83      :   4 WALTER BRADLEY   21 RAM     26.90
  3 CATHY COLE       51 NCAM  1:55.43      :   2 SALLY NEWELL     60 RAM     33.41      :   5 MARK WOODSON     22 TMS     27.32
  4 S.A.M. BROOKS    54 NCAM  1:58.69      :   3 BARBARA SEATON   60 NCAM    35.24      :

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 4
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

Men 100 Free                                 Mixed 1650 Free                              Mixed 1000 Free
  1 JASON CROWDER    23 RAM     51.23      :   1 WAREN SAMBERG    25 RAM  25:43.63      :   1 CHRIS HOFFNER    33 RACY 11:37.20
  2 MARC WITTMEYER   22 RAM     55.79      : Men 50 Back                                : Men 50 Back
  3 JASON GLAZENER   20 UNAT    59.73      :   1 KURT SPRENGER    28 VMST    26.48      :   1 BRIAN HAYES      30 UNAT    26.85
  4 WALTER BRADLEY   21 RAM   1:02.30      :   2 ANDY FARRELL     27 UNAT    27.47      :   2 GREG ZOLTNERS    33 NCAM    28.98
Men 200 Free                               : Men 100 Back                               :   3 JOHN DENISON     34 CSM     29.93
  1 JAMES CROW       23 RAM   2:15.56      :   1 KURT SPRENGER    28 VMST    56.41      :   4 CHRIS HOFFNER    33 RACY    30.49
  2 JASON GLAZENER   20 UNAT  2:16.93      :   2 ANDY FARRELL     27 UNAT    58.04      :   5 TIM SEXAUER      32 RAM     35.75
Mixed 500 Free                             : Men 200 Back                               : Men 100 Back
  1 AARON WANDS      23 NCAM  5:04.20      :   1 KURT SPRENGER    28 VMST  2:02.88      :   1 BRIAN HAYES      30 UNAT  1:00.01
  2 JASON GLAZENER   20 UNAT  6:41.87      : Men 50 Breast                              :   2 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  1:00.91
Mixed 1000 Free                            :   1 MICHAEL KOLAROV  25 RAM     30.25      :   3 JOHN DENISON     34 CSM   1:03.51
  1 AARON WANDS      23 NCAM 10:20.00      :   2 KURT SPRENGER    28 VMST    34.03      :   4 CHRIS HOFFNER    33 RACY  1:05.64
Men 50 Back                                : Men 100 Breast                             : Men 200 Back
  1 JASON CROWDER    23 RAM     25.39      :   1 DAN READ         25 RAM   1:09.52      :   1 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  2:12.61
Men 100 Back                               : Men 50 Fly                                 :   2 BRIAN HAYES      30 UNAT  2:12.78
  1 JASON CROWDER    23 RAM     54.40      :   1 ANDY FARRELL     27 UNAT    25.87      : Men 50 Breast
  2 MARC WITTMEYER   22 RAM   1:01.88      :   2 KURT SPRENGER    28 VMST    26.08      :   1 GREG ZOLTNERS    33 NCAM    29.95
Men 200 Back                               : Men 100 Fly                                :   2 BRIAN HAYES      30 UNAT    29.99
  1 JASON CROWDER    23 RAM   2:00.11      :   1 DAN READ         25 RAM     59.79      :   3 CHRIS HOFFNER    33 RACY    32.43
Men 50 Breast                              : Men 100 IM                                 :   4 JOHN DENISON     34 CSM     34.59
  1 WALTER BRADLEY   21 RAM     33.00      :   1 KURT SPRENGER    28 VMST  1:00.72      : Men 100 Breast
  2 JAMES CROW       23 RAM     34.90      :   2 DAN READ         25 RAM   1:01.75      :   1 BRIAN HAYES      30 UNAT  1:04.62
Men 100 Breast                             :   3 MICHAEL KOLAROV  25 RAM   1:03.48      :   2 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  1:06.95
  1 WALTER BRADLEY   21 RAM   1:13.90      : Men 200 IM                                 : Men 200 Breast
  2 JAMES CROW       23 RAM   1:18.44      :   1 DAN READ         25 RAM   2:14.75      :   1 BRIAN HAYES      30 UNAT  2:21.80
Men 200 Breast                             :   2 MICHAEL KOLAROV  25 RAM   2:18.11      :   2 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  2:23.50
  1 WALTER BRADLEY   21 RAM   2:39.90      : Men 400 IM                                 : Men 50 Fly
Men 200 IM                                 :   1 ANDY FARRELL     27 UNAT  4:57.36      :   1 JOHN DENISON     34 CSM     27.22
  1 AARON WANDS      23 NCAM  2:11.21      : ========================================== :   2 CHRIS HOFFNER    33 RACY    27.99
  2 JASON GLAZENER   20 UNAT  2:38.76      : ---  Ages 30 Through 34 ---                :   3 TIM SEXAUER      32 RAM     35.44
Men 400 IM                                 :  PL   Name          Age Team   Finals      : Men 100 Fly
  1 AARON WANDS      23 NCAM  4:35.86      : ------------------------------------------ :   1 CHRIS HOFFNER    33 RACY  1:01.67
========================================== : Men 50 Free                                :   2 JOHN DENISON     34 CSM   1:02.20
---  Ages 25 Through 29 ---                :   1 SCOTT FULLER     32 RAM     22.39      :   3 TIM SEXAUER      32 RAM   1:29.67
 PL   Name          Age Team   Finals      :   2 JON MILLER       30 NCMS    24.03      : Men 100 IM
------------------------------------------ :   3 TIMOTHY STEPPE   31 SCMM    24.17      :   1 BRIAN HAYES      30 UNAT    58.24
Men 50 Free                                :   4 JOHN DENISON     34 CSM     24.37      :   2 JON MILLER       30 NCMS  1:00.51
  1 ANDY FARRELL     27 UNAT    22.91      : Men 100 Free                               :   3 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  1:01.01
  2 KURT SPRENGER    28 VMST    23.21      :   1 SCOTT FULLER     32 RAM     48.67      :   4 SCOTT FULLER     32 RAM   1:01.96
  3 MICHAEL KOLAROV  25 RAM     25.83      :   2 TIMOTHY STEPPE   31 SCMM    52.41      :   5 CHRIS HOFFNER    33 RACY  1:02.68
Men 100 Free                               :   3 JON MILLER       30 NCMS    53.66      :   6 JOHN DENISON     34 CSM   1:03.63
  1 ANDY FARRELL     27 UNAT    49.38      :   4 JOHN DENISON     34 CSM     53.76      :   7 TIM SEXAUER      32 RAM   1:15.90
  2 KURT SPRENGER    28 VMST    50.84      : Men 200 Free                               : Men 200 IM
  3 MICHAEL KOLAROV  25 RAM     56.64      :   1 SCOTT FULLER     32 RAM   1:48.90      :   1 BRIAN HAYES      30 UNAT  2:09.12
Men 200 Free                               :   2 TIMOTHY STEPPE   31 SCMM  1:53.85      :   2 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  2:13.26
  1 ANDY FARRELL     27 UNAT  1:50.13      : Mixed 500 Free                             :   3 JON MILLER       30 NCMS  2:13.79
Mixed 500 Free                             :   1 TIMOTHY STEPPE   31 SCMM  5:15.38      :   4 CHRIS HOFFNER    33 RACY  2:20.45
  1 ANDY FARRELL     27 UNAT  5:15.47      :   2 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  5:24.31      :   5 TIM SEXAUER      32 RAM   2:46.34
                                           :   3 CHRIS HOFFNER    33 RACY  5:37.71      :

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 5
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

Men 400 IM                                   Men 100 Breast                               Men 100 Free
  1 GREG ZOLTNERS    33 NCAM  4:45.77      :   1 RUSTY KRETZ      36 DAMA  1:01.83      :   1 JONATHAN KLEIN   40 NCAM    52.30
  2 CHRIS HOFFNER    33 RACY  5:03.49      :   2 KELLY HOPKINS    38 PAC   1:06.13      :   2 THOMAS DAVIS     40 NCAM    52.38
========================================== : Men 200 Breast                             :   3 J. WASHBURN      40 WYM     53.33
---  Ages 35 Through 39 ---                :   1 KELLY HOPKINS    38 PAC   2:31.62      :   4 ALAN GODFREY     41 RAM     53.45
 PL   Name          Age Team   Finals      :   2 JAMES ACKER      38 MARY  2:33.51      :   5 DONALD SPENCER   40 RAM     53.63
------------------------------------------ :   3 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM  2:35.32      :   6 KEVIN FACCHINE   42 RAM     55.38
Men 50 Free                                : Men 50 Fly                                 :   7 JIM MCFARLAND    40 VMST    55.59
  1 RUSTY KRETZ      36 DAMA    22.49      :   1 MICHAEL WENDT    35 GCAM    25.93      :   8 ROGER RICE       44 TGM     55.78
  2 FRITZ LEHMAN     39 RAM     23.24      :   2 JEFF SMITH       35 CSM     26.56      :   9 S. FAIRBROTHER   41 RAM     56.12
  3 JEFF SMITH       35 CSM     23.76      :   3 KELLY HOPKINS    38 PAC     27.00      :  10 BARRY CLARK      44 GCAM  1:03.22
  4 MICHAEL WENDT    35 GCAM    24.34      :   4 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM    27.15      : Men 200 Free
  5 DOUG ASBURY      38 NCAM    25.16      :   5 JAY HOLSHOUSER   36 RAM     40.53      :   1 ALAN GODFREY     41 RAM   1:54.52
Men 100 Free                               : Men 100 Fly                                :   2 JONATHAN KLEIN   40 NCAM  1:57.44
  1 FRITZ LEHMAN     39 RAM     50.34      :   1 JIM TUCKER       37 NCAM    56.46      :   3 DONALD SPENCER   40 RAM   1:59.43
  2 JEFF SMITH       35 CSM     51.65      :   2 MICHAEL WENDT    35 GCAM    57.49      :   4 KEVIN FACCHINE   42 RAM   2:02.94
  3 MICHAEL WENDT    35 GCAM    53.52      :   3 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM    59.60      :   5 THOMAS DAVIS     40 NCAM  2:05.25
  4 DOUG ASBURY      38 NCAM    57.43      :   4 GENE KENNEDY     38 RAM   1:07.44      :   6 BARRY CLARK      44 GCAM  2:20.11
Men 200 Free                               : Men 200 Fly                                : Mixed 500 Free
  1 DOUG ASBURY      38 NCAM  1:56.19      :   1 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM  2:10.78      :   1 JIM MCFARLAND    40 VMST  5:18.99
  2 MICHAEL WENDT    35 GCAM  2:02.61      :   2 MICHAEL WENDT    35 GCAM  2:22.06      :   2 ALAN GODFREY     41 RAM   5:29.25
  3 GENE KENNEDY     38 RAM   2:06.11      :   3 STEVEN JONES     39 MARY  2:28.26      :   3 JONATHAN KLEIN   40 NCAM  5:37.71
  4 STEVEN JONES     39 MARY  2:06.89      : Men 100 IM                                 :   4 KEVIN FACCHINE   42 RAM   5:43.40
Mixed 500 Free                             :   1 RUSTY KRETZ      36 DAMA    57.17      :   5 DAN FUCHS        40 RAM   6:04.99
  1 DOUG ASBURY      38 NCAM  5:11.00      :   2 JEFF SMITH       35 CSM   1:00.61      :   6 BARRY CLARK      44 GCAM  6:17.96
  2 MICHAEL WENDT    35 GCAM  5:25.67      :   3 JIM TUCKER       37 NCAM  1:02.29      :   7 BERT DAVENPORT   41 WMSC  6:53.25
  3 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM  5:26.00      :   4 KELLY HOPKINS    38 PAC   1:02.65      : Mixed 1000 Free
  4 JAMES ACKER      38 MARY  5:40.81      :   5 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM  1:03.63      :   1 KEVIN FACCHINE   42 RAM  11:58.81
  5 JEFF SMITH       35 CSM   5:57.11      :   6 MICHAEL WENDT    35 GCAM  1:04.83      :   2 DAN FUCHS        40 RAM  12:36.01
Mixed 1000 Free                            :   7 GENE KENNEDY     38 RAM   1:07.50      : Mixed 1650 Free
  1 STEVEN JONES     39 MARY 12:02.80      : Men 200 IM                                 :   1 J. WASHBURN      40 WYM  19:47.20
Mixed 1650 Free                            :   1 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM  2:14.69      :   2 BARRY CLARK      44 GCAM 21:36.03
  1 DOUG ASBURY      38 NCAM 18:00.57      :   2 JAMES ACKER      38 MARY  2:19.28      : Men 50 Back
Men 50 Back                                : Men 400 IM                                 :   1 JONATHAN KLEIN   40 NCAM    27.99
  1 FRITZ LEHMAN     39 RAM     25.99      :   1 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM  4:43.91      :   2 THOMAS DAVIS     40 NCAM    28.10
  2 JEFF SMITH       35 CSM     27.29      :   2 DOUG ASBURY      38 NCAM  4:54.72      :   3 J. WASHBURN      40 WYM     28.67
  3 STEVEN JONES     39 MARY    33.87      :   3 JEFF SMITH       35 CSM   5:00.69      :   4 ROGER RICE       44 TGM     31.74
Men 100 Back                               :   4 JAMES ACKER      38 MARY  5:01.07      : Men 100 Back
  1 FRITZ LEHMAN     39 RAM     57.50      :   5 MICHAEL WENDT    35 GCAM  5:12.20      :   1 ALAN GODFREY     41 RAM     58.52
  2 JEFF SMITH       35 CSM     58.92      : ========================================== :   2 THOMAS DAVIS     40 NCAM    58.62
  3 GENE KENNEDY     38 RAM   1:09.65      : ---  Ages 40 Through 44 ---                :   3 JONATHAN KLEIN   40 NCAM    59.22
Men 200 Back                               :  PL   Name          Age Team   Finals      :   4 J. WASHBURN      40 WYM   1:01.90
  1 JEFF SMITH       35 CSM   2:15.51      : ------------------------------------------ :   5 ROGER RICE       44 TGM   1:08.63
  2 JAY HOLSHOUSER   36 RAM   3:10.20      : Men 50 Free                                :   6 DAN FUCHS        40 RAM   1:15.06
Men 50 Breast                              :   1 THOMAS DAVIS     40 NCAM    23.55      :   7 BARRY CLARK      44 GCAM  1:25.23
  1 RUSTY KRETZ      36 DAMA    27.87      :   2 JONATHAN KLEIN   40 NCAM    24.22      : Men 200 Back
  2 KELLY HOPKINS    38 PAC     30.22      :   3 KEVIN FACCHINE   42 RAM     25.17      :   1 THOMAS DAVIS     40 NCAM  2:06.08
  3 JEFF SMITH       35 CSM     32.34      :   4 EDWARD SUAREZ    40 NCMS    25.18      :   2 ALAN GODFREY     41 RAM   2:06.25
  4 MARK TOMMERDAHL  39 NCAM    33.11      :   5 ROGER RICE       44 TGM     25.35      :   3 JONATHAN KLEIN   40 NCAM  2:07.61
  5 JAMES ACKER      38 MARY    33.96      :   6 S. FAIRBROTHER   41 RAM     25.67      :   4 J. WASHBURN      40 WYM   2:18.65
  6 JAY HOLSHOUSER   36 RAM     34.51      :                                            :   5 BARRY CLARK      44 GCAM  3:05.43
  7 DOUG ASBURY      38 NCAM    35.90      :                                            :

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 6
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

Men 50 Breast                                Men 400 IM                                   Men 50 Fly
  1 MICHAEL SLOWEY   40 VMST    29.50      :   1 MICHAEL SLOWEY   40 VMST  4:45.48      :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM     24.53
  2 TODD RUSSELL     40 VMST    30.82      :   2 BARRY CLARK      44 GCAM  6:14.00      :   2 TERRENCE LEE     48 NCAM    28.53
  3 DOUG LEE         42 CSM     32.10      : ========================================== :   3 ROB GLOTZER      47 RAM     29.56
  4 J. WASHBURN      40 WYM     32.27      : ---  Ages 45 Through 49 ---                :   4 DENNIS MCGRAW    46 DAMA    30.06
  5 G. NICHOLSON     43 RAM     32.74      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   5 TOM ATKINSON     49 TMS     33.94
  6 THOMAS DAVIS     40 NCAM    33.15      : ------------------------------------------ : Men 100 Fly
  7 DAN FUCHS        40 RAM     36.39      : Men 50 Free                                :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM     55.74
  8 BERT DAVENPORT   41 WMSC    37.57      :   1 ROB GLOTZER      47 RAM     26.26      :   2 TOM ATKINSON     49 TMS   1:24.95
Men 100 Breast                             :   2 TERRENCE LEE     48 NCAM    26.44      :   3 RALPH KARPINOS   48 NCAM  1:42.95
  1 MICHAEL SLOWEY   40 VMST  1:04.98      :   3 DENNIS MCGRAW    46 DAMA    26.94      : Men 200 Fly
  2 TODD RUSSELL     40 VMST  1:08.39      :   4 JIM NEILL        48 NCAM    28.07      :   1 TOM ATKINSON     49 TMS   3:15.76
  3 DOUG LEE         42 CSM   1:08.53      :   5 RALPH KARPINOS   48 NCAM    35.69      :   2 RALPH KARPINOS   48 NCAM  3:40.12
  4 G. NICHOLSON     43 RAM   1:12.07      : Men 100 Free                               : Men 100 IM
  5 THOMAS DAVIS     40 NCAM  1:15.93      :   1 TERRENCE LEE     48 NCAM    58.38      :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM     58.34
  6 BARRY CLARK      44 GCAM  1:25.76      :   2 RALPH KARPINOS   48 NCAM  1:19.83      :   2 TERRENCE LEE     48 NCAM  1:06.06
Men 200 Breast                             : Men 200 Free                               :   3 ROB GLOTZER      47 RAM   1:08.63
  1 MICHAEL SLOWEY   40 VMST  2:24.25      :   1 RALPH KARPINOS   48 NCAM  2:59.00      :   4 TOM ATKINSON     49 TMS   1:20.12
  2 TODD RUSSELL     40 VMST  2:32.07      : Mixed 500 Free                             :   5 RALPH KARPINOS   48 NCAM  1:33.65
  3 J. WASHBURN      40 WYM   2:35.29      :   1 TERRENCE LEE     48 NCAM  5:45.18      : Men 200 IM
  4 BARRY CLARK      44 GCAM  3:07.12      : Mixed 1650 Free                            :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM   2:07.15
Men 50 Fly                                 :   1 DENNIS MCGRAW    46 DAMA 21:52.39      :   2 TOM ATKINSON     49 TMS   3:00.78
  1 THOMAS DAVIS     40 NCAM    26.24      :   2 RALPH KARPINOS   48 NCAM 28:00.48      :   3 RALPH KARPINOS   48 NCAM  3:25.72
  2 KEVIN FACCHINE   42 RAM     27.80      : Men 50 Back                                : Men 400 IM
  3 DOUG LEE         42 CSM     27.83      :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM     27.23      :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM   4:38.20
  4 S. FAIRBROTHER   41 RAM     29.18      :   2 TERRENCE LEE     48 NCAM    30.61      :   2 TERRENCE LEE     48 NCAM  5:03.27
  5 BERT DAVENPORT   41 WMSC    31.65      :   3 DENNIS MCGRAW    46 DAMA    34.80      :   3 TOM ATKINSON     49 TMS   6:31.25
Men 100 Fly                                :   4 TERENCE BAUR     48 WYM     35.24      : ==========================================
  1 DONALD SPENCER   40 RAM     59.86      : Men 100 Back                               : ---  Ages 50 Through 54 ---
Men 200 Fly                                :   1 BRUCE MALLETTE   45 RAM     58.24      :  PL   Name          Age Team   Finals
  1 J. WASHBURN      40 WYM   2:53.53      :   2 DENNIS MCGRAW    46 DAMA  1:16.23      : ------------------------------------------
  2 BERT DAVENPORT   41 WMSC  3:09.83      :   3 TERENCE BAUR     48 WYM   1:18.53      : Men 50 Free
Men 100 IM                                 :   4 RALPH KARPINOS   48 NCAM  1:44.52      :   1 DAVID CASTLE     50 SCMM    25.27
  1 ALAN GODFREY     41 RAM     59.09      : Men 200 Back                               :   2 BOB LIST         52 SCMM    25.33
  2 MICHAEL SLOWEY   40 VMST  1:00.57      :   1 DENNIS MCGRAW    46 DAMA  2:49.37      :   3 PETER MCGRAIN    53 RAM     25.91
  3 TODD RUSSELL     40 VMST  1:01.32      :   2 TERENCE BAUR     48 WYM   2:58.99      :   4 EDWIN MCCOWAN    50 VMST    26.70
  4 DONALD SPENCER   40 RAM   1:01.72      : Men 50 Breast                              :   5 CHRIS FROGLEY    54 PLAN    29.95
  5 THOMAS DAVIS     40 NCAM  1:02.21      :   1 TERRENCE LEE     48 NCAM    31.69      :   6 JONATHAN WAHL    53 NCAM    31.96
  6 J. WASHBURN      40 WYM   1:02.31      :   2 ROB GLOTZER      47 RAM     34.30      : Men 100 Free
  7 S. FAIRBROTHER   41 RAM   1:06.46      :   3 TERENCE BAUR     48 WYM     37.10      :   1 BOB LIST         52 SCMM    55.91
  8 ROGER RICE       44 TGM   1:07.73      :   4 TOM ATKINSON     49 TMS     41.60      :   2 ROBERT POILETMAN 54 UNAT    56.08
  9 G. NICHOLSON     43 RAM   1:07.94      : Men 100 Breast                             :   3 DAVID CASTLE     50 SCMM    56.70
 10 EDWARD SUAREZ    40 NCMS  1:10.85      :   1 TERRENCE LEE     48 NCAM  1:09.48      :   4 PETER MCGRAIN    53 RAM     59.44
Men 200 IM                                 :   2 TERENCE BAUR     48 WYM   1:20.66      :   5 EDWIN MCCOWAN    50 VMST    59.56
  1 ALAN GODFREY     41 RAM   2:08.20      :   3 RALPH KARPINOS   48 NCAM  1:44.88      :   6 DOUGLAS BREWER   50 WMSC    59.92
  2 MICHAEL SLOWEY   40 VMST  2:14.35      : Men 200 Breast                             :   7 JAMES SLAUGHTER  52 RAM   1:13.29
  3 DONALD SPENCER   40 RAM   2:14.79      :   1 TERRENCE LEE     48 NCAM  2:34.03      :   8 JONATHAN WAHL    53 NCAM  1:18.99
  4 J. WASHBURN      40 WYM   2:16.23      :   2 JIM NEILL        48 NCAM  2:54.99      : Men 200 Free
  5 G. NICHOLSON     43 RAM   2:29.81      :   3 TERENCE BAUR     48 WYM   3:00.69      :   1 PETER MCGRAIN    53 RAM   2:18.64
  6 DAN FUCHS        40 RAM   2:36.11      :                                            :   2 BOB LIST         52 SCMM  2:20.38
  7 BERT DAVENPORT   41 WMSC  2:49.71      :                                            :   3 JAMES SLAUGHTER  52 RAM   2:38.40
  8 BARRY CLARK      44 GCAM  2:56.47      :                                            :   4 CHRIS FROGLEY    54 PLAN  2:40.78

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 7
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

Mixed 500 Free                               ==========================================   Men 100 Fly
  1 ROBERT POILETMAN 54 UNAT  5:52.09      : ---  Ages 55 Through 59 ---                :   1 NORMAN MACARTNEY 59 SCMM  1:45.85
  2 JAMES SLAUGHTER  52 RAM   7:05.92      :  PL   Name          Age Team   Finals      : Men 100 IM
Mixed 1000 Free                            : ------------------------------------------ :   1 DAN MURPHY       56 NCAM  1:22.41
  1 PETER MCGRAIN    53 RAM  13:07.00      : Men 50 Free                                :   2 BILL ALEXANDER   55 RAM   1:34.26
  2 JAMES SLAUGHTER  52 RAM  14:37.29      :   1 ROLFFS PINKERTON 59 NCAM    27.59      :   3 GEORGE ANTONELLI 56 NCAM  1:43.36
Men 50 Back                                :   2 GEORGE ANTONELLI 56 NCAM    32.63      : Men 200 IM
  1 DAVID CASTLE     50 SCMM    33.37      :   3 JAMES ENYART     56 WYM     33.30      :   1 DAN MURPHY       56 NCAM  3:03.22
  2 BOB LIST         52 SCMM    33.61      :   4 BILL ALEXANDER   55 RAM     36.40      : Men 400 IM
  3 JONATHAN WAHL    53 NCAM    47.94      : Men 100 Free                               :   1 DAN MURPHY       56 NCAM  6:24.99
Men 100 Back                               :   1 ROLFFS PINKERTON 59 NCAM  1:02.73      : ==========================================
  1 ROBERT POILETMAN 54 UNAT  1:05.70      :   2 JAMES ENYART     56 WYM   1:16.02      : ---  Ages 60 Through 64 ---
  2 BOB LIST         52 SCMM  1:15.19      :   3 NORMAN MACARTNEY 59 SCMM  1:20.11      :  PL   Name          Age Team   Finals
Men 200 Back                               : Men 200 Free                               : ------------------------------------------
  1 JOHN LAWRENCE    51 PEAK  2:19.72      :   1 JAMES ENYART     56 WYM   2:57.66      : Men 50 Free
Men 50 Breast                              :   2 BILL ALEXANDER   55 RAM   2:57.68      :   1 JERRY CLARK      60 CSM     25.76
  1 EDWIN MCCOWAN    50 VMST    34.92      :   3 NORMAN MACARTNEY 59 SCMM  3:00.97      :   2 MILTON GEE       61 CSM     30.22
  2 DAVID CASTLE     50 SCMM    35.61      : Mixed 500 Free                             :   3 RUDOLF MORVAY    60 CSM     36.92
  3 PETER MCGRAIN    53 RAM     36.27      :   1 DAN MURPHY       56 NCAM  7:17.80      :   4 BILL APPELBAUM   62 CSM     40.79
  4 JAMES SLAUGHTER  52 RAM     36.84      :   2 JAMES ENYART     56 WYM   8:09.13      :   5 MIKE STROUPE     60 RAM     46.75
  5 JONATHAN WAHL    53 NCAM    41.31      :   3 NORMAN MACARTNEY 59 SCMM  8:16.45      : Men 100 Free
Men 100 Breast                             : Mixed 1000 Free                            :   1 JERRY CLARK      60 CSM     58.22
  1 ROBERT POILETMAN 54 UNAT  1:11.99      :   1 JAMES ENYART     56 WYM  16:47.38      :   2 BILL APPELBAUM   62 CSM   1:26.42
  2 EDWIN MCCOWAN    50 VMST  1:21.20      : Men 50 Back                                :   3 RUDOLF MORVAY    60 CSM   1:32.91
  3 JAMES SLAUGHTER  52 RAM   1:26.31      :   1 ROLFFS PINKERTON 59 NCAM    33.04      : Men 200 Free
Men 200 Breast                             :   2 DAN MURPHY       56 NCAM    39.87      :   1 JERRY CLARK      60 CSM   2:16.38
  1 ROBERT POILETMAN 54 UNAT  2:34.47      :   3 JAMES ENYART     56 WYM     46.39      :   2 BILL APPELBAUM   62 CSM   3:06.12
  2 JAMES SLAUGHTER  52 RAM   3:15.14      :   4 BILL ALEXANDER   55 RAM     47.83      : Mixed 500 Free
  3 CHRIS FROGLEY    54 PLAN  3:22.76      : Men 100 Back                               :   1 JERRY CLARK      60 CSM   6:21.31
Men 50 Fly                                 :   1 ROLFFS PINKERTON 59 NCAM  1:11.96      : Mixed 1650 Free
  1 PETER MCGRAIN    53 RAM     28.89      :   2 DAN MURPHY       56 NCAM  1:23.62      :   1 BILL APPELBAUM   62 CSM  26:55.80
  2 BOB LIST         52 SCMM    29.67      : Men 200 Back                               : Men 50 Back
  3 DAVID CASTLE     50 SCMM    30.00      :   1 ROLFFS PINKERTON 59 NCAM  2:42.33      :   1 MILTON GEE       61 CSM     40.71
  4 JONATHAN WAHL    53 NCAM    40.16      :   2 DAN MURPHY       56 NCAM  2:59.20      :   2 RUDOLF MORVAY    60 CSM     45.73
Men 100 Fly                                : Men 50 Breast                              :   3 MIKE STROUPE     60 RAM   1:17.11
  1 ROBERT POILETMAN 54 UNAT    58.11      :   1 NORMAN MACARTNEY 59 SCMM    42.07      : Men 100 Back
  2 PETER MCGRAIN    53 RAM   1:12.57      :   2 DAN MURPHY       56 NCAM    42.62      :   1 RUDOLF MORVAY    60 CSM   1:42.35
Men 200 Fly                                :   3 JAMES ENYART     56 WYM     50.00      : Men 200 Back
  1 ROBERT POILETMAN 54 UNAT  2:10.93      :   - GEORGE ANTONELLI 56 NCAM      DQ       :   1 RUDOLF MORVAY    60 CSM   3:36.93
Men 100 IM                                 : Men 100 Breast                             : Men 50 Breast
  1 PETER MCGRAIN    53 RAM   1:11.26      :   1 GEORGE ANTONELLI 56 NCAM  1:42.80      :   1 MILTON GEE       61 CSM     33.92
  2 EDWIN MCCOWAN    50 VMST  1:13.62      : Men 200 Breast                             :   2 JERRY CLARK      60 CSM     37.22
  3 DAVID CASTLE     50 SCMM  1:14.84      :   1 DAN MURPHY       56 NCAM  3:20.10      :   3 RUDOLF MORVAY    60 CSM     46.25
  4 JONATHAN WAHL    53 NCAM  1:28.07      :   2 GEORGE ANTONELLI 56 NCAM  3:54.99      :   4 MIKE STROUPE     60 RAM   1:13.35
  5 CHRIS FROGLEY    54 PLAN  1:30.64      : Men 50 Fly                                 : Men 100 Breast
Men 200 IM                                 :   1 DAN MURPHY       56 NCAM    39.96      :   1 MILTON GEE       61 CSM   1:17.80
  1 PETER MCGRAIN    53 RAM   2:52.54      :   2 NORMAN MACARTNEY 59 SCMM    42.94      :   2 RUDOLF MORVAY    60 CSM   1:41.18
                                           :   3 GEORGE ANTONELLI 56 NCAM    46.40      : Men 200 Breast
                                           :                                            :   1 MILTON GEE       61 CSM   3:01.45
                                           :                                            :   2 RUDOLF MORVAY    60 CSM   3:38.72

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 8
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

Men 50 Fly                                   Mixed 500 Free                               ==========================================
  1 RUDOLF MORVAY    60 CSM     53.13      :   1 DON GREETHAM     76 WYM   8:55.46      : ---  Ages 35 Through 44 ---
  2 MIKE STROUPE     60 RAM   1:10.00      : Men 50 Fly                                 :  PL   Name              Team   Finals
Men 100 IM                                 :   1 DON GREETHAM     76 WYM     46.02      : ------------------------------------------
  1 MILTON GEE       61 CSM   1:17.65      : Men 100 IM                                 : Women 200 R-Free
  2 RUDOLF MORVAY    60 CSM   1:39.36      :   1 DON GREETHAM     76 WYM   1:40.57      :   1 NCAM A W-35         NCAM  2:40.93
  3 MIKE STROUPE     60 RAM   2:27.16      : ========================================== :  BARBARA SEATON-60   MARY DRIEBEEK-42
========================================== : ---  Ages 19 Through 24 ---                :  CATHY COLE-51       S.A.M. BROOKS-54
---  Ages 65 Through 69 ---                :  PL   Name              Team   Finals      : Women 200 R-Medley
 PL   Name          Age Team   Finals      : ------------------------------------------ :   1 NCAM A W-35         NCAM  3:13.63
------------------------------------------ : Women 200 R-Free                           :  BARBARA SEATON-60   MARY DRIEBEEK-42
Men 50 Free                                :   1 RAM A W-19          RAM   1:57.78      :  CATHY COLE-51       S.A.M. BROOKS-54
  1 ROMAS WHITE      67 SCMM    33.88      :  GEORGIA GRAY-20     C. BRAUNSTEIN-29      : Women 400 R-Free
Men 50 Back                                :  MICHELLE DUVAL-28   SUSAN FAY-30          :   1 WMSC A W-35         WMSC  5:30.14
  1 ROMAS WHITE      67 SCMM    48.86      : Women 200 R-Medley                         :  JEAN HAAS-40        PAULA MICHALAK-43
Men 50 Breast                              :   1 RAM A W-19          RAM   2:14.97      :  SUZIE BASS-47       SUSAN TOMS-45
  1 ROMAS WHITE      67 SCMM    42.72      :  LEE ANNE BRITT-23   MARGIE SPRINGER-37    : ==========================================
Men 50 Fly                                 :  GEORGIA GRAY-20     C. BRAUNSTEIN-29      : ---  Ages 55 Through 64 ---
  1 ROMAS WHITE      67 SCMM    41.63      : Women 400 R-Free                           :  PL   Name              Team   Finals
========================================== :   1 RAM A W-19          RAM   4:31.28      : ------------------------------------------
---  Ages 70 Through 74 ---                :  C. BRAUNSTEIN-29    MICHELLE DUVAL-28     : Women 200 R-Free
 PL   Name          Age Team   Finals      :  GEORGIA GRAY-20     LEE ANNE BRITT-23     :   1 RAM A W-55          RAM   2:26.63
------------------------------------------ : ========================================== :  SALLY NEWELL-60     CEIL BLACKWELL-57
Men 50 Free                                : ---  Ages 25 Through 34 ---                :  DAWN STROUPE-59     ALICE JONES-59
  1 WILLIAM IRWIN    70 GCAM    29.48      :  PL   Name              Team   Finals      : Women 200 R-Medley
  2 JOHN MURPHY      73 CSM     31.65      : ------------------------------------------ :   1 RAM A W-55          RAM   2:44.53
Men 100 Free                               : Women 200 R-Free                           :  CEIL BLACKWELL-57   SALLY NEWELL-60
  1 WILLIAM IRWIN    70 GCAM  1:08.77      :   1 NCAM A W-25         NCAM  1:54.66      :  DAWN STROUPE-59     ALICE JONES-59
  2 JOHN MURPHY      73 CSM   1:13.30      :  JUDY MCSWEENY-29    SIAN HUNTER-31        : Women 400 R-Free
Men 200 Free                               :  PATRICIA HOGAN-28   ANGELIQUE GEISS-33    :   1 RAM A W-55          RAM   5:37.34
  1 WILLIAM IRWIN    70 GCAM  2:36.15      :   - CSM A W-25          CSM       DQ       :  CEIL BLACKWELL-57   SALLY NEWELL-60
Men 50 Back                                :  BETTE FREDERICK-38  SUSAN NESTOR-36       :  ALICE JONES-59      DAWN STROUPE-59
  1 JOHN MURPHY      73 CSM     38.73      :  H. HAGERMAN-27      W. CRITTENDON-39      : ==========================================
Men 100 Back                               : Women 200 R-Medley                         : ---  Ages 19 Through 24 ---
  1 JOHN MURPHY      73 CSM   1:29.43      :   1 NCAM A W-25         NCAM  2:09.65      :  PL   Name              Team   Finals
Men 50 Breast                              :  SIAN HUNTER-31      JUDY MCSWEENY-29      : ------------------------------------------
  1 WILLIAM IRWIN    70 GCAM    38.79      :  PATRICIA HOGAN-28   ANGELIQUE GEISS-33    : Men 200 R-Free
Men 50 Fly                                 :   2 CSM A W-25          CSM   2:21.55      :   1 NCAM A M-19         NCAM  1:42.61
  1 WILLIAM IRWIN    70 GCAM    35.61      :  W. CRITTENDON-39    SUSAN NESTOR-36       :  AARON WANDS-23      GREG ZOLTNERS-33
Men 100 IM                                 :  H. HAGERMAN-27      BETTE FREDERICK-38    :  R. PINKERTON-59     TERRENCE LEE-48
  1 WILLIAM IRWIN    70 GCAM  1:20.74      : Women 400 R-Free                           :   2 RAM A M-19          RAM   1:43.57
========================================== :   1 NCAM A W-25         NCAM  4:16.43      :  WALTER BRADLEY-21   MARC WITTMEYER-22
---  Ages 75 Through 79 ---                :  JUDY MCSWEENY-29    SIAN HUNTER-31        :  JAMES CROW-23       JASON CROWDER-23
 PL   Name          Age Team   Finals      :  ANGELIQUE GEISS-33  PATRICIA HOGAN-28     : Men 200 R-Medley
------------------------------------------ :                                            :   1 RAM A M-19          RAM   1:52.80
Men 50 Free                                :                                            :  MARC WITTMEYER-22   DAN READ-25
  1 DON GREETHAM     76 WYM     33.84      :                                            :  JASON CROWDER-23    WALTER BRADLEY-21
Men 200 Free                               :                                            :   - NCAM A M-19         NCAM      DQ
  1 DON GREETHAM     76 WYM   3:24.57      :                                            :  AARON WANDS-23      GREG ZOLTNERS-33
                                           :                                            :  DOUG ASBURY-38      MARK TOMMERDAHL-39

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 9
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

==========================================                                                ==========================================
---  Ages 25 Through 34 ---                :   - SCMM A M-45         SCMM      DQ       : ---  Ages 25 Through 34 ---
 PL   Name              Team   Finals      :  DAVID CASTLE-50     N. MACARTNEY-59       :  PL   Name              Team   Finals
------------------------------------------ :  BOB LIST-52         ROMAS WHITE-67        : ------------------------------------------
Men 200 R-Free                             : Men 200 R-Medley                           : Mixed 200 R-Free
  1 CSM A M-25          CSM   1:40.12      :   1 RAM A M-45          RAM   2:01.77      :   1 SCMM A X-25         SCMM  1:49.79
 JEFF SMITH-35       JOHN DENISON-34       :  BRUCE MALLETTE-45   ROB GLOTZER-47        :  DAVID CASTLE-50M    MIRIAM SUTTON-40W
 JERRY CLARK-60      DOUG LEE-42           :  PETER MCGRAIN-53    JAMES SLAUGHTER-52    :  CARON WHITAKER-28W  TIMOTHY STEPPE-31M
Men 200 R-Medley                           :   2 SCMM A M-45         SCMM  2:20.45      :   2 RAM A X-25          RAM   1:51.20
  1 RAM A M-25          RAM   1:55.16      :  N. MACARTNEY-59     ROMAS WHITE-67        :  MICHELLE DUVAL-28W  SUSAN FAY-30W
 FRITZ LEHMAN-39     TIM SEXAUER-32        :  DAVID CASTLE-50     BOB LIST-52           :  DAN READ-25M        MICHAEL KOLAROV-25M
 GENE KENNEDY-38     SCOTT FULLER-32       :   3 NCAM A M-45         NCAM  2:25.29      :   - CSM A X-25          CSM       DQ
Men 400 R-Free                             :  JIM NEILL-48        RALPH KARPINOS-48     :  SUSAN NESTOR-36W    H. HAGERMAN-27W
  1 RAM A M-25          RAM   3:48.09      :  DAN MURPHY-56       R. PINKERTON-59       :  JOHN DENISON-34M    JEFF SMITH-35M
 SCOTT FULLER-32     JAY HOLSHOUSER-36     : Men 400 R-Free                             : Mixed 200 R-Medley
 GENE KENNEDY-38     DONALD SPENCER-40     :   1 RAM A M-45          RAM   4:21.38      :   1 NCAM A X-25         NCAM  1:59.05
========================================== :  ROB GLOTZER-47      JAMES SLAUGHTER-52    :  JONATHAN KLEIN-40M  THOMAS DAVIS-40M
---  Ages 35 Through 44 ---                :  PETER MCGRAIN-53    BRUCE MALLETTE-45     :  ANGELIQUE GEISS-33W SIAN HUNTER-31W
 PL   Name              Team   Finals      :   2 NCAM A M-45         NCAM  5:01.89      :   2 CSM A X-25          CSM   1:59.18
------------------------------------------ :  RALPH KARPINOS-48   TERRENCE LEE-48       :  H. HAGERMAN-27W     SUSAN NESTOR-36W
Men 200 R-Free                             :  JONATHAN WAHL-53    DAN MURPHY-56         :  JOHN DENISON-34M    JEFF SMITH-35M
  1 RAM A M-35          RAM   1:37.98      : ========================================== :   3 RAM A X-25          RAM   2:04.25
 ALAN GODFREY-41     KEVIN FACCHINE-42     : ---  Ages 55 Through 64 ---                :  B. BRASWELL-46W     SUSAN FAY-30W
 GENE KENNEDY-38     DONALD SPENCER-40     :  PL   Name              Team   Finals      :  DONALD SPENCER-40M  SCOTT FULLER-32M
  1 NCAM A M-35         NCAM  1:37.98      : ------------------------------------------ :   4 RAM B X-25          RAM   2:11.42
 JONATHAN KLEIN-40   THOMAS DAVIS-40       : Men 200 R-Free                             :  C. BRAUNSTEIN-29W   DAN READ-25M
 MARK TOMMERDAHL-39  DOUG ASBURY-38        :   1 CSM A M-55          CSM   2:21.09      :  MICHAEL KOLAROV-25M MICHELLE DUVAL-28W
  3 RAM B M-35          RAM   1:50.26      :  BILL APPELBAUM-62   JOHN MURPHY-73        : ==========================================
 S. FAIRBROTHER-41   DAN FUCHS-40          :  RUDOLF MORVAY-60    MILTON GEE-61         : ---  Ages 35 Through 44 ---
 JAY HOLSHOUSER-36   G. NICHOLSON-43       : Men 200 R-Medley                           :  PL   Name              Team   Finals
Men 200 R-Medley                           :   - CSM A M-55          CSM       DQ       : ------------------------------------------
  1 NCAM A M-35         NCAM  1:49.97      :  BILL APPELBAUM-62   JERRY CLARK-60        : Mixed 200 R-Free
 TERRENCE LEE-48     JONATHAN KLEIN-40     :  MILTON GEE-61       JOHN MURPHY-73        :   1 RAM A X-35          RAM   1:44.53
 JIM TUCKER-37       THOMAS DAVIS-40       : ========================================== :  SUE HAUGH-36W       MARGIE SPRINGER-37W
  2 RAM A M-35          RAM   1:52.37      : ---  Ages 19 Through 24 ---                :  FRITZ LEHMAN-39M    DONALD SPENCER-40M
 ALAN GODFREY-41     G. NICHOLSON-43       :  PL   Name              Team   Finals      :   2 CSM A X-35          CSM   2:01.82
 DONALD SPENCER-40   KEVIN FACCHINE-42     : ------------------------------------------ :  BETTE FREDERICK-38W W. CRITTENDON-39W
Men 400 R-Free                             : Mixed 200 R-Free                           :  MILTON GEE-61M      JERRY CLARK-60M
  1 NCAM A M-35         NCAM  3:45.89      :   1 RAM A X-19          RAM   1:44.90      : Mixed 200 R-Medley
 JONATHAN KLEIN-40   THOMAS DAVIS-40       :  C. BRAUNSTEIN-29W   LEE ANNE BRITT-23W    :   1 RAM B X-35          RAM   2:00.43
 DOUG ASBURY-38      MARK TOMMERDAHL-39    :  MARC WITTMEYER-22M  JASON CROWDER-23M     :  SHARON BARRELL-36W  SUE HAUGH-36W
========================================== : Mixed 200 R-Medley                         :  FRITZ LEHMAN-39M    S. WEATHERMAN-42M
---  Ages 45 Through 54 ---                :   1 RAM A X-19          RAM   2:01.76      :   2 CSM A X-35          CSM   2:17.75
 PL   Name              Team   Finals      :  MARC WITTMEYER-22M  LEE ANNE BRITT-23W    :  W. CRITTENDON-39W   BETTE FREDERICK-38W
------------------------------------------ :  GEORGIA GRAY-20W    JASON CROWDER-23M     :  DOUG LEE-42M        JERRY CLARK-60M
Men 200 R-Free                             :   2 NCAM A X-19         NCAM  2:01.88      :   3 WMSC A X-35         WMSC  2:21.56
  1 RAM A M-45          RAM   1:47.09      :  PATRICIA HOGAN-28W  GREG ZOLTNERS-33M     :  DOUGLAS BREWER-50M  JEAN HAAS-40W
 ROB GLOTZER-47      JAMES SLAUGHTER-52    :  JUDY MCSWEENY-29W   AARON WANDS-23M       :  SUSAN TOMS-45W      BERT DAVENPORT-41M
 PETER MCGRAIN-53    BRUCE MALLETTE-45     :                                            :   4 RAM A X-35          RAM   2:24.04
  2 NCAM A M-45         NCAM  2:13.04      :                                            :  ALAN GODFREY-41M    DAWN STROUPE-59W
 RALPH KARPINOS-48   DAN MURPHY-56         :                                            :  KEVIN FACCHINE-42M  ALICE JONES-59W
 JONATHAN WAHL-53    JIM NEILL-48          :                                            :

===============================================================================================================================
N.C. Masters Swimming                                      Meet Manager Pg 10
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

                       Meet Results for Timed Finals-Yards

==========================================
---  Ages 45 Through 54 ---
 PL   Name              Team   Finals
------------------------------------------
Mixed 200 R-Free
  1 RAM A X-45          RAM   2:04.18
 SALLY NEWELL-60W    CEIL BLACKWELL-57W
 BRUCE MALLETTE-45M  ROB GLOTZER-47M
Mixed 200 R-Medley
  1 RAM A X-45          RAM   2:14.57
 CEIL BLACKWELL-57W  BRUCE MALLETTE-45M
 ROB GLOTZER-47M     SALLY NEWELL-60W
  2 NCAM A X-45         NCAM  3:03.32
 DAN MURPHY-56M      S.A.M. BROOKS-54W
 RALPH KARPINOS-48M  CATHY COLE-51W


===============================================================================================================================
                          RALEIGH MASTERS INVITATIONAL
                NORTH CAROLINA MASTERS SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS

High Point Winners

Age        Men                Women
Group

19-24      Jason Crowder      Lee Anne Britt
25-29      Andy Farrell       Judy McSweeny
30-34      Greg Zoltners      Sian Hunter
35-39      Jeff Smith         Karen Tallmadge
40-44      Thomas Davis       Bobbie Jo Seaborn
45-49      Terrence Lee       Frances Shepherd
50-54      Peter McGrain      Pamela Wingerter
55-59      Dan Murphy         Dawn Stroupe
60-64      Rudolf Morvay      Sally Newell
65-69      Romas White        -
70-74      Bill Irwin         -
75-79      Don Greetham       -
80-84      -                  -
85-89      -                  Marie Heikkinen

North Carolina Masters Swimming Website

Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
Updated 05/06/98
http://www.NCmasters/results.html