1999 DIXIE ZONE SHORT COURSE MASTERS CHAMPIONSHIPS
PULLEN AQUATICS CENTER - RALEIGH, NORTH CAROLINA
04/17/1999 - 04/18/1999

You may need to set your browser options to small fonts to read this, as there are three columns abreast. Column 3 from one page flows to column 1 of the next page. A single column version of these results can bee seen by clicking http://www.ncmasters.org/13902res.html



                                              Meet Results for Timed Finals-Yards
==========================================
                                           : Women 100 Breast                           : Mixed 500 Free
---  Ages 19 Through 24 ---                :   1 JULI DYBLE       23 SCMM  1:22.21      :   1 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  6:03.20
 PL   Name          Age Team   Finals      :   2 NOELLE SIMON     21 RAM   1:25.66      :   2 JENNIFER GORDON  25 RAM   6:52.60
------------------------------------------ :   3 J. BREVORKA      23 AWSM  1:34.13      :   3 MICHELLE DUVAL   29 RAM   7:02.50
Women 50 Free                              :                                            :   4 JANELLE FLEMING  26 SCMM  7:17.45
  1 D. SLOOTJES      24 NCAM    26.41      : Women 200 Breast                           :
  2 MELISA NORMAN    24 CHM     28.36      :   1 JULI DYBLE       23 SCMM  3:00.93      : Mixed 1000 Free
  3 WHITNEY DRAKE    19 NCMS    29.23      :                                            :   1 PATRICIA HOGAN   29 NCAM 12:47.49
  4 J. BREVORKA      23 AWSM    31.80      : Women 50 Fly                               :   2 MELANIE BASSETT  25 UNAT 13:26.72
                                           :   1 MELISA NORMAN    24 CHM     31.76      :
Women 100 Free                             :                                            : Mixed 1650 Free
  1 LEE ANNE BRITT   24 RAM   1:00.83      : Women 100 IM                               :   1 JENNIFER GORDON  25 RAM  23:33.58
  2 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  1:03.26      :   1 LEE ANNE BRITT   24 RAM   1:07.39      :
  3 J. BREVORKA      23 AWSM  1:10.34      :   2 MELISA NORMAN    24 CHM   1:12.13      : Women 50 Back
                                           :   3 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  1:15.58      :   1 HEATHER HAGEMAN  28 CSM     28.80
Women 200 Free                             :                                            :   2 AMY CALISTO      28 DAMA    33.14
  1 CLAIRE VICKERY   23 CHM   2:15.68      : Women 200 IM                               :   3 JANELLE FLEMING  26 SCMM    36.05
  2 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  2:21.06      :   1 LEE ANNE BRITT   24 RAM   2:27.25      :
                                           :   2 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  2:39.28      : Women 100 Back
Mixed 500 Free                             :   3 NOELLE SIMON     21 RAM   2:42.12      :   1 SANG PARK        28 RAM   1:08.34
  1 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  6:06.87      :                                            :   2 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  1:11.83
  2 LEE ANNE BRITT   24 RAM   6:16.69      : Women 400 IM                               :   3 AMY CALISTO      28 DAMA  1:12.88
  3 J. BREVORKA      23 AWSM  6:52.98      :   1 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  5:43.82      :   4 MARY GONDES      29 CSM   1:16.83
  4 JULI DYBLE       23 SCMM  6:58.92      : ========================================== :   5 JANELLE FLEMING  26 SCMM  1:19.98
                                           :                                            :
Mixed 1000 Free                            : ---  Ages 25 Through 29 ---                : Women 200 Back
  1 WHITNEY DRAKE    19 NCMS 12:38.80      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  2:33.97
  2 LEE ANNE BRITT   24 RAM  12:44.43      : ------------------------------------------ :   2 AMY CALISTO      28 DAMA  2:44.99
                                           : Women 50 Free                              :
Women 50 Back                              :   1 HEATHER HAGEMAN  28 CSM     24.52      : Women 50 Breast
  1 D. SLOOTJES      24 NCAM    29.75      :   2 SANG PARK        28 RAM     26.76      :   1 LAUREN LINDBLAD  25 RAM     34.17
  2 MELISA NORMAN    24 CHM     30.07      :   3 LAUREN LINDBLAD  25 RAM     28.69      :   2 HEATHER HAGEMAN  28 CSM     36.57
  3 LEE ANNE BRITT   24 RAM     31.74      :   4 AMY CALISTO      28 DAMA    28.92      :   3 JENNIFER GORDON  25 RAM     39.22
  4 J. BREVORKA      23 AWSM    40.13      :                                            :
                                           : Women 100 Free                             : Women 100 Breast
Women 100 Back                             :   1 HEATHER HAGEMAN  28 CSM     56.19      :   1 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   1:13.58
  1 MELISA NORMAN    24 CHM   1:05.39      :   2 SANG PARK        28 RAM     59.13      :   2 HEATHER HAGEMAN  28 CSM   1:16.87
  2 LEE ANNE BRITT   24 RAM   1:08.22      :   3 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  1:03.75      :   3 SILICA LARKIN    26 RAM   1:21.51
  3 WHITNEY DRAKE    19 NCMS  1:17.60      :   4 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   1:04.06      :
                                           :   5 MARY GONDES      29 CSM   1:07.38      : Women 200 Breast
Women 200 Back                             :   6 MICHELLE DUVAL   29 RAM   1:09.21      :   1 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   2:38.40
  1 LEE ANNE BRITT   24 RAM   2:28.34      :                                            :   2 SILICA LARKIN    26 RAM   3:01.74
  2 MELISA NORMAN    24 CHM   2:30.46      : Women 200 Free                             :   3 JENNIFER GORDON  25 RAM   3:07.31
  3 CLAIRE VICKERY   23 CHM   2:30.75      :   1 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   2:17.26      :
  4 NOELLE SIMON     21 RAM   2:42.64      :   2 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  2:21.36      : Women 50 Fly
                                           :   3 MELANIE BASSETT  25 UNAT  2:24.84      :   1 HEATHER HAGEMAN  28 CSM     28.06
Women 50 Breast                            :   4 MARY GONDES      29 CSM   2:31.84      :   2 SANG PARK        28 RAM     29.59
  1 JULI DYBLE       23 SCMM    37.99      :                                            :   3 AMY CALISTO      28 DAMA    32.14
  2 MELISA NORMAN    24 CHM     41.39      :                                            :   4 LAUREN LINDBLAD  25 RAM     33.59
  3 J. BREVORKA      23 AWSM    41.95      :                                            :   5 MICHELLE DUVAL   29 RAM     36.54

============================================================= Page 1 ===============================================================

                                                                                          ==========================================
Women 100 Fly                              : Mixed 500 Free                             :
  1 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   1:15.86      :   1 SIAN HUNTER      32 NCAM  6:10.82      : ---  Ages 35 Through 39 ---
  2 MARY GONDES      29 CSM   1:17.72      :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals
  3 SILICA LARKIN    26 RAM   1:20.47      : Women 50 Back                              : ------------------------------------------
                                           :   1 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM    34.92      : Women 50 Free
Women 200 Fly                              :   2 C. BRAUNSTEIN    30 RAM     37.22      :   1 SUE HAUGH        37 RAM     27.74
  1 SILICA LARKIN    26 RAM   3:10.27      :                                            :   2 SUSAN NESTOR     37 CSM     29.53
                                           : Women 50 Breast                            :   3 SHERRY DURBAN    37 NSMS    30.10
Women 100 IM                               :   1 PAMELA LINDROOS  33 NCAM    33.20      :   4 MICHELLE GROCE   39 CSM     30.12
  1 HEATHER HAGEMAN  28 CSM   1:04.40      :   2 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM    36.95      :   5 MARGIE SPRINGER  38 RAM     30.28
  2 SANG PARK        28 RAM   1:07.17      :   3 SIAN HUNTER      32 NCAM    39.18      :   6 MARY JARRETT     37 NSMS    30.50
  3 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   1:11.25      :   - DEBORAH CREA     34 PAC       NS       :   7 LYNDA STINSON    37 NSMS    31.18
  4 AMY CALISTO      28 DAMA  1:13.81      :                                            :   8 SANDRA MCKINNON  37 CHM     31.40
  5 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  1:16.68      : Women 100 Breast                           :   9 LISA GABEL       37 NSMS    33.10
  6 JENNIFER GORDON  25 RAM   1:16.92      :   1 PAMELA LINDROOS  33 NCAM  1:12.67      :  10 TRACI MCLAUGHLIN 39 NCAM    35.43
  7 MICHELLE DUVAL   29 RAM   1:18.41      :   2 DEBORAH CREA     34 PAC   1:15.59      :
  8 JANELLE FLEMING  26 SCMM  1:22.31      :   3 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM  1:20.26      : Women 100 Free
                                           :                                            :   1 SUE HAUGH        37 RAM     59.35
Women 200 IM                               : Women 200 Breast                           :   2 MARY JARRETT     37 NSMS  1:06.76
  1 SANG PARK        28 RAM   2:27.80      :   1 PAMELA LINDROOS  33 NCAM  2:37.39      :   3 MICHELLE GROCE   39 CSM   1:07.80
  2 LAUREN LINDBLAD  25 RAM   2:34.24      :   2 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM  3:10.71      :   4 SHERRY DURBAN    37 NSMS  1:08.97
  3 MARY GONDES      29 CSM   2:46.71      :                                            :   - TRACI MCLAUGHLIN 39 NCAM      NS
  4 PATRICIA HOGAN   29 NCAM  2:48.65      : Women 50 Fly                               :
  5 SILICA LARKIN    26 RAM   2:49.35      :   1 PRISCILLA BETTIS 34 VMST    30.04      : Women 200 Free
  6 MICHELLE DUVAL   29 RAM   2:52.01      :   2 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM    34.01      :   1 SUE HAUGH        37 RAM   2:10.07
                                           :   3 SIAN HUNTER      32 NCAM    35.61      :   2 SANDRA MCKINNON  37 CHM   2:32.38
Women 400 IM                               :                                            :   3 KAREN TALLMADGE  36 CSM   2:34.26
  1 SILICA LARKIN    26 RAM   6:01.34      : Women 200 Fly                              :   4 MICHELLE GROCE   39 CSM   2:37.15
========================================== :   1 PRISCILLA BETTIS 34 VMST  2:40.39      :   5 TRACI MCLAUGHLIN 39 NCAM  3:20.47
                                           :                                            :
---  Ages 30 Through 34 ---                : Women 100 IM                               : Mixed 500 Free
 PL   Name          Age Team   Finals      :   1 SIAN HUNTER      32 NCAM  1:14.59      :   1 SUE HAUGH        37 RAM   5:49.15
------------------------------------------ :   2 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM  1:15.57      :   - KAREN TALLMADGE  36 CSM      DNF
Women 50 Free                              :   3 C. BRAUNSTEIN    30 RAM   1:22.08      :
  1 SIAN HUNTER      32 NCAM    26.69      :   - DEBORAH CREA     34 PAC       NS       : Women 50 Back
  2 PAMELA LINDROOS  33 NCAM    27.52      :                                            :   1 LINDA TUFTS      38 PAC     35.62
  3 ANGELIQUE GEISS  34 NCAM    28.19      : Women 200 IM                               :   2 SUSAN NESTOR     37 CSM     36.03
  4 C. BRAUNSTEIN    30 RAM     29.03      :   1 DEBORAH CREA     34 PAC   2:36.92      :   - MARGIE SPRINGER  38 RAM       DQ
                                           :   2 HARRIET ROBINSON 32 UNAT  3:00.62      :
Women 100 Free                             :                                            : Women 100 Back
  1 SIAN HUNTER      32 NCAM  1:00.03      : Women 400 IM                               :   1 LINDA TUFTS      38 PAC   1:19.61
  2 PAMELA LINDROOS  33 NCAM  1:00.95      :   1 PAMELA LINDROOS  33 NCAM  5:06.21      :   2 SUSAN NESTOR     37 CSM   1:20.40
  3 PRISCILLA BETTIS 34 VMST  1:02.17      :                                            :   3 KAREN TALLMADGE  36 CSM   1:24.23
  4 C. BRAUNSTEIN    30 RAM   1:06.61      :                                            :
  - DEBORAH CREA     34 PAC       NS       :                                            : Women 200 Back
                                           :                                            :   1 SUSAN NESTOR     37 CSM   2:56.24
Women 200 Free                             :                                            :   2 KAREN TALLMADGE  36 CSM   2:58.02
  1 SIAN HUNTER      32 NCAM  2:10.81      :                                            :
  2 C. BRAUNSTEIN    30 RAM   2:31.84      :                                            :


============================================================= Page 2 ===============================================================


Women 50 Breast                            : Women 400 IM                               : Women 100 Back
  1 DARA WILBER      39 PALM    34.10      :   1 DARA WILBER      39 PALM  5:11.13      :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM   1:13.95
  2 SUE HAUGH        37 RAM     36.19      : ========================================== :   2 KIM STOTT        40 SPM   1:14.13
  3 MARY JARRETT     37 NSMS    37.40      :                                            :   3 JEAN HAAS        41 WMSC  1:19.36
  4 LYNDA STINSON    37 NSMS    39.73      : ---  Ages 40 Through 44 ---                :   4 LYNN GREEN       41 VMST  1:49.02
  5 MARGIE SPRINGER  38 RAM     39.85      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   5 PAULA MICHALAK   44 WMSC  1:51.12
  6 KAREN TALLMADGE  36 CSM     40.05      : ------------------------------------------ :
  7 SHERRY DURBAN    37 NSMS    41.08      : Women 50 Free                              : Women 200 Back
  8 TRACI MCLAUGHLIN 39 NCAM    48.91      :   1 KIM STOTT        40 SPM     29.80      :   1 KIM STOTT        40 SPM   2:40.46
                                           :   2 PAT NICHOLS      40 NCMS    29.88      :   - BEVERLY AMICK    44 CSM       DQ
Women 100 Breast                           :   3 KRISTA PHILLIPS  40 NCMS    31.04      :
  1 DARA WILBER      39 PALM  1:13.82      :   4 BARBARA MATHEWS  40 NCAM    32.15      : Women 50 Breast
  2 MARY JARRETT     37 NSMS  1:22.38      :   5 LYNN GREEN       41 VMST    35.81      :   1 LYNNE HUNT       42 NCAM    39.33
  3 KAREN TALLMADGE  36 CSM   1:26.12      :   6 JANN BROWN       44 VMST    38.04      :   2 PAT NICHOLS      40 NCMS    40.68
  4 SUSAN NESTOR     37 CSM   1:27.30      :                                            :   3 MARY ANN WARNER  43 DAMA    48.39
  5 LYNDA STINSON    37 NSMS  1:27.99      : Women 100 Free                             :   4 JANN BROWN       44 VMST    56.31
                                           :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM   1:02.45      :   5 PAULA MICHALAK   44 WMSC  1:01.83
Women 200 Breast                           :   2 JEAN HAAS        41 WMSC  1:05.41      :
  1 DARA WILBER      39 PALM  2:38.13      :   3 PAT NICHOLS      40 NCMS  1:05.46      : Women 100 Breast
  2 SUSAN NESTOR     37 CSM   3:08.74      :   4 BARBARA MATHEWS  40 NCAM  1:09.88      :   1 KIM STOTT        40 SPM   1:26.06
  3 LYNDA STINSON    37 NSMS  3:14.87      :   5 LYNN GREEN       41 VMST  1:29.36      :   2 KRISTA PHILLIPS  40 NCMS  1:37.33
  - KAREN TALLMADGE  36 CSM      DNF       :                                            :   3 JANN BROWN       44 VMST  2:06.00
                                           : Women 200 Free                             :
Women 50 Fly                               :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM   2:19.45      : Women 200 Breast
  1 SUE HAUGH        37 RAM     30.52      :   2 PAT NICHOLS      40 NCMS  2:28.33      :   1 LYNNE HUNT       42 NCAM  3:10.33
  2 LINDA TUFTS      38 PAC     34.18      :   3 KRISTA PHILLIPS  40 NCMS  2:35.97      :
  3 MICHELLE GROCE   39 CSM     35.68      :   4 BARBARA MATHEWS  40 NCAM  2:37.43      : Women 50 Fly
  4 SUSAN NESTOR     37 CSM     39.26      :   5 LYNN GREEN       41 VMST  3:15.99      :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM     31.39
  - PAM LEE          37 PIMM      NS       :                                            :   2 KIM STOTT        40 SPM     33.35
                                           : Mixed 500 Free                             :   3 PAT NICHOLS      40 NCMS    34.16
Women 100 Fly                              :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM   6:25.99      :   4 BARBARA MATHEWS  40 NCAM    37.82
  1 SUE HAUGH        37 RAM   1:07.54      :   2 PAT NICHOLS      40 NCMS  6:31.47      :   5 JANN BROWN       44 VMST    49.55
  2 MICHELLE GROCE   39 CSM   1:24.44      :   3 JEAN HAAS        41 WMSC  7:22.54      :   6 PAULA MICHALAK   44 WMSC    57.66
                                           :   4 MARY ANN WARNER  43 DAMA  8:44.12      :
Women 100 IM                               :                                            : Women 100 Fly
  1 SUE HAUGH        37 RAM   1:07.34      : Mixed 1000 Free                            :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM   1:12.56
  2 DARA WILBER      39 PALM  1:07.91      :   1 PAT NICHOLS      40 NCMS 13:12.02      :   2 PAT NICHOLS      40 NCMS  1:13.40
  3 MARY JARRETT     37 NSMS  1:15.40      :                                            :   3 BARBARA MATHEWS  40 NCAM  1:33.38
  4 MARGIE SPRINGER  38 RAM   1:16.53      : Mixed 1650 Free                            :
  5 SUSAN NESTOR     37 CSM   1:17.81      :   1 KRISTA PHILLIPS  40 NCMS 24:11.42      : Women 100 IM
  6 MICHELLE GROCE   39 CSM   1:19.33      :   2 G. WALBAUER      41 DAMA 24:43.07      :   1 BEVERLY AMICK    44 CSM   1:13.96
  7 LINDA TUFTS      38 PAC   1:22.09      :                                            :   2 KIM STOTT        40 SPM   1:14.65
  8 TRACI MCLAUGHLIN 39 NCAM  1:34.77      : Women 50 Back                              :   3 PAT NICHOLS      40 NCMS  1:15.40
  - PAM LEE          37 PIMM      NS       :   1 KIM STOTT        40 SPM     34.86      :   4 JEAN HAAS        41 WMSC  1:17.80
                                           :   2 BEVERLY AMICK    44 CSM     35.21      :   5 BARBARA MATHEWS  40 NCAM  1:23.79
Women 200 IM                               :   3 LYNN GREEN       41 VMST    43.10      :   6 MARY ANN WARNER  43 DAMA  1:39.11
  1 SUE HAUGH        37 RAM   2:25.17      :   4 JANN BROWN       44 VMST    53.05      :   7 JANN BROWN       44 VMST  1:50.62
  2 DARA WILBER      39 PALM  2:25.35      :                                            :   8 PAULA MICHALAK   44 WMSC  1:58.14
  3 SUSAN NESTOR     37 CSM   2:51.38      :                                            :   - LYNNE HUNT       42 NCAM      NS
  4 KAREN TALLMADGE  36 CSM   2:53.24      :                                            :

============================================================= Page 3 ===============================================================


Women 200 IM                               : Women 50 Breast                            : Women 50 Back
  1 BEVERLY AMICK    44 CSM   2:38.14      :   1 MARY SANSBURY    45 CSM     39.87      :   1 JEANNIE MITCHELL 52 MMM     36.75
  2 PAT NICHOLS      40 NCMS  2:41.76      :   2 SUSAN TOMS       46 WMSC    46.56      :   2 PAMELA WINGERTER 54 MARY    39.50
  3 KRISTA PHILLIPS  40 NCMS  3:03.11      :   3 MARGARET CHESSON 45 NCAM    48.67      :   3 MARCIA GODWIN    54 CSM     57.37
========================================== :   4 ELLEN NYGAARD    47 VMST    50.08      :
                                           :   - ELAINE KELLY     49 CSM       NS       : Women 100 Back
---  Ages 45 Through 49 ---                :                                            :   - JEANNIE MITCHELL 52 MMM       NS
 PL   Name          Age Team   Finals      : Women 100 Breast                           :
------------------------------------------ :   1 MARGARET CHESSON 45 NCAM  1:54.29      : Women 200 Back
Women 50 Free                              :                                            :   1 JEANNIE MITCHELL 52 MMM   2:56.39
  1 MARY SANSBURY    45 CSM     30.59      : Women 200 Breast                           :
  2 BARBARA BRASWELL 47 RAM     31.28      :   1 MARGARET CHESSON 45 NCAM  4:17.59      : Women 50 Breast
  3 ELLEN NYGAARD    47 VMST    34.17      :                                            :   1 PAMELA WINGERTER 54 MARY    40.92
  4 ELAINE KELLY     49 CSM     40.45      : Women 50 Fly                               :   2 ROSEMARY DAWSON  53 VMST    50.75
  5 MARGARET CHESSON 45 NCAM    43.64      :   1 ELLEN NYGAARD    47 VMST    39.91      :
  6 RITA PHILLIPS    45 CSM     52.30      :                                            : Women 100 Breast
                                           : Women 100 IM                               :   1 PAMELA WINGERTER 54 MARY  1:34.01
Women 100 Free                             :   1 MARY SANSBURY    45 CSM   1:21.44      :   2 ROSEMARY DAWSON  53 VMST  1:49.01
  1 MARY SANSBURY    45 CSM   1:10.38      :   2 ELLEN NYGAARD    47 VMST  1:29.89      :
  2 ELLEN NYGAARD    47 VMST  1:16.61      :   3 SUSAN TOMS       46 WMSC  1:35.73      : Women 200 Breast
  3 SUSAN TOMS       46 WMSC  1:24.80      :   4 MARGARET CHESSON 45 NCAM  1:47.20      :   1 PAMELA WINGERTER 54 MARY  3:27.49
  4 MARGARET CHESSON 45 NCAM  1:36.88      :                                            :
  5 RITA PHILLIPS    45 CSM   1:56.16      : Women 200 IM                               : Women 50 Fly
  - ELAINE KELLY     49 CSM       NS       :   1 MARY SANSBURY    45 CSM   2:52.32      :   1 PAMELA WINGERTER 54 MARY    38.35
                                           :   2 ELLEN NYGAARD    47 VMST  3:19.15      :
Women 200 Free                             :   3 MARGARET CHESSON 45 NCAM  4:02.27      : Women 100 IM
  1 MARY SANSBURY    45 CSM   2:36.90      : ========================================== :   1 PAMELA WINGERTER 54 MARY  1:25.02
  2 BARBARA BRASWELL 47 RAM   2:43.44      :                                            :   2 ROSEMARY DAWSON  53 VMST  1:42.52
  3 ELLEN NYGAARD    47 VMST  2:49.64      : ---  Ages 50 Through 54 ---                :   - JEANNIE MITCHELL 52 MMM       NS
  4 ELAINE KELLY     49 CSM   3:28.88      :  PL   Name          Age Team   Finals      : ==========================================
  5 MARGARET CHESSON 45 NCAM  3:35.67      : ------------------------------------------ :
                                           : Women 50 Free                              : ---  Ages 55 Through 59 ---
Mixed 500 Free                             :   1 JEANNIE MITCHELL 52 MMM     31.97      :  PL   Name          Age Team   Finals
  1 SUSAN TOMS       46 WMSC  8:19.02      :   2 PAMELA WINGERTER 54 MARY    32.33      : ------------------------------------------
  2 MARGARET CHESSON 45 NCAM  9:19.97      :   3 ROSEMARY DAWSON  53 VMST    39.20      : Women 50 Free
                                           :   4 MARCIA GODWIN    54 CSM     42.63      :   1 CEIL BLACKWELL   58 RAM     34.68
Mixed 1650 Free                            :                                            :   2 DOROTHY NILES    57 VMST    37.45
  1 MARGARET CHESSON 45 NCAM 31:00.82      : Women 100 Free                             :
                                           :   1 ROSEMARY DAWSON  53 VMST  1:30.91      : Women 100 Free
Women 50 Back                              :   2 MARCIA GODWIN    54 CSM   1:44.73      :   1 BETSY DURRANT    57 VMST  1:16.15
  1 BARBARA BRASWELL 47 RAM     40.08      :   - JEANNIE MITCHELL 52 MMM       NS       :   2 DOROTHY NILES    57 VMST  1:29.22
  2 RITA PHILLIPS    45 CSM   1:00.40      :                                            :
                                           : Women 200 Free                             : Women 200 Free
Women 100 Back                             :   1 ROSEMARY DAWSON  53 VMST  3:20.72      :   1 DOROTHY NILES    57 VMST  3:23.34
  1 SUSAN TOMS       46 WMSC  1:36.45      :   2 MARCIA GODWIN    54 CSM   4:10.43      :
  2 RITA PHILLIPS    45 CSM   2:05.35      :                                            : Mixed 500 Free
                                           : Mixed 1650 Free                            :   1 D. VANDENBROEK   57 NCAM 10:40.01
                                           :   1 BETSY BUNTING    50 RAM  24:04.75      :

============================================================= Page 4 ===============================================================



Mixed 1650 Free                            : Women 50 Back                              : Women 200 Back
  1 D. VANDENBROEK   57 NCAM 36:25.48      :   1 SALLY NEWELL     61 RAM     43.47      :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM   3:40.16
                                           :   2 MARY WRIGHT      64 VMST  1:49.93      :
Women 50 Back                              :                                            : Women 50 Breast
  1 BETSY DURRANT    57 VMST    38.93      : Women 200 Back                             :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM     54.21
  2 CEIL BLACKWELL   58 RAM     39.83      :   1 DAWN STROUPE     60 RAM   3:57.64      :   2 VERA SUIT        66 VMST  1:09.26
                                           :                                            :   3 BETTY SCHEFER    67 VMST  1:11.54
Women 100 Back                             : Women 50 Breast                            :
  1 BETSY DURRANT    57 VMST  1:24.30      :   1 SALLY NEWELL     61 RAM     42.23      : Women 100 Breast
  2 CEIL BLACKWELL   58 RAM   1:30.87      :   2 ALICE JONES      60 RAM     47.09      :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM   1:59.64
                                           :                                            :
Women 200 Back                             : Women 100 Breast                           : Women 50 Fly
  1 BETSY DURRANT    57 VMST  2:59.96      :   1 SALLY NEWELL     61 RAM   1:33.29      :   1 VERA SUIT        66 VMST  1:02.40
  2 CEIL BLACKWELL   58 RAM   3:18.83      :   2 ALICE JONES      60 RAM   1:43.17      :
                                           :   3 DAWN STROUPE     60 RAM   1:43.49      : Women 100 IM
Women 50 Breast                            :                                            :   1 VERA SUIT        66 VMST  2:09.07
  1 DOROTHY NILES    57 VMST    46.33      : Women 200 Breast                           : ==========================================
                                           :   1 SALLY NEWELL     61 RAM   3:29.96      :
Women 100 Breast                           :                                            : ---  Ages 75 Through 79 ---
  1 DOROTHY NILES    57 VMST  1:42.47      : Women 100 IM                               :  PL   Name          Age Team   Finals
                                           :   1 SALLY NEWELL     61 RAM   1:32.31      : ------------------------------------------
Women 200 Breast                           :   2 ALICE JONES      60 RAM   1:44.67      : Women 50 Free
  1 DOROTHY NILES    57 VMST  3:55.17      :                                            :   1 HELEN NEWBOLD    75 VMST    59.22
  - BETSY DURRANT    57 VMST      NS       : Women 200 IM                               :   2 CLARICE DAVIS    75 NCMS  1:17.49
                                           :   1 DAWN STROUPE     60 RAM   3:43.31      :
Women 50 Fly                               : ========================================== : Women 100 Free
  1 BETSY DURRANT    57 VMST    40.43      :                                            :   1 HELEN NEWBOLD    75 VMST  2:22.55
                                           : ---  Ages 65 Through 69 ---                :
Women 100 IM                               :  PL   Name          Age Team   Finals      : Women 50 Back
  1 CEIL BLACKWELL   58 RAM   1:28.89      : ------------------------------------------ :   1 HELEN NEWBOLD    75 VMST  1:11.97
  2 DOROTHY NILES    57 VMST  1:41.14      : Women 50 Free                              :   2 CLARICE DAVIS    75 NCMS  1:26.17
  - BETSY DURRANT    57 VMST      NS       :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM     41.32      :
========================================== :   2 VERA SUIT        66 VMST    45.62      : Women 100 Back
                                           :   3 BETTY SCHEFER    67 VMST  1:01.39      :   1 HELEN NEWBOLD    75 VMST  2:31.11
---  Ages 60 Through 64 ---                :                                            : ==========================================
 PL   Name          Age Team   Finals      : Women 100 Free                             :
------------------------------------------ :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM   1:35.50      : ---  Ages 80 Through 84 ---
Women 50 Free                              :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals
  1 SALLY NEWELL     61 RAM     33.56      : Mixed 500 Free                             : ------------------------------------------
  2 ALICE JONES      60 RAM     38.59      :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM   9:27.05      : Women 50 Breast
  3 MARY WRIGHT      64 VMST  1:41.77      :                                            :   1 ROBERTA SUGDEN   82 VMST  1:40.67
                                           : Women 50 Back                              :
Women 100 Free                             :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM     41.90      : Women 100 Breast
  1 SALLY NEWELL     61 RAM   1:23.84      :   2 VERA SUIT        66 VMST    56.24      :   1 ROBERTA SUGDEN   82 VMST  3:45.56
  2 MARY WRIGHT      64 VMST  3:53.57      :   3 BETTY SCHEFER    67 VMST  1:02.04      :
                                           :                                            : Women 50 Fly
Women 200 Free                             : Women 100 Back                             :   1 ROBERTA SUGDEN   82 VMST  1:30.49
  1 SALLY NEWELL     61 RAM   3:02.87      :   1 S. ROBBINS-BONIT 65 WYM   1:38.74      :
  2 DAWN STROUPE     60 RAM   3:22.59      :                                            :


============================================================= Page 5 ===============================================================


Women 200 IM                               : Men 50 Back                                :   5 ERIC PLENN       25 NSMS    26.81
  1 ROBERTA SUGDEN   82 VMST  6:36.20      :   1 DOUG SHANKS      23 WMSC    27.78      :   6 TOMASZ WILK      26 RAM     27.02
========================================== :   2 CHRIS SEVICK     24 NCAM    30.67      :   7 C. PARRISH       29 CSM     29.76
                                           :                                            :
---  Ages 85 Through 89 ---                : Men 100 Back                               : Men 100 Free
 PL   Name          Age Team   Finals      :   1 DOUG SHANKS      23 WMSC    59.12      :   1 DAVID STUTTS     26 UNAT    48.03
------------------------------------------ :   2 CHRIS SEVICK     24 NCAM  1:04.13      :   2 ANDREW FARRELL   28 ORLM    49.77
Women 50 Free                              :   3 EDISON WATSON    22 RAM   1:16.76      :   3 MIKE FLYNN       29 DCAC    54.69
  1 MARIE HEIKKINEN  87 RAM   1:25.09      :                                            :   4 SCOTT ALLEN      27 RAM     56.89
                                           : Men 200 Back                               :   5 SCOTT HEDGE      28 UNAT    57.11
Women 50 Breast                            :   1 CHRIS SEVICK     24 NCAM  2:18.59      :   6 DOMENIC SCOTTY   28 VMST  1:00.33
  1 MARIE HEIKKINEN  87 RAM   1:22.50      :                                            :   7 JOHN HURT        28 NCAM  1:00.80
                                           : Men 50 Breast                              :   8 TOMASZ WILK      26 RAM   1:00.97
Women 100 IM                               :   1 RICHARD HUGHES   19 CSM     32.46      :   - ERIC PLENN       25 NSMS      NS
  1 MARIE HEIKKINEN  87 RAM   3:20.17      :                                            :
========================================== : Men 100 Breast                             : Men 200 Free
                                           :   1 RICHARD HUGHES   19 CSM   1:11.78      :   1 DAVID STUTTS     26 UNAT  1:45.96
---  Ages 19 Through 24 ---                :   2 JUSTIN FANSLER   19 NCAM  1:16.24      :   2 KEVIN SCOTT      28 UNAT  1:49.56
 PL   Name          Age Team   Finals      :                                            :   3 ANDREW FARRELL   28 ORLM  1:50.20
------------------------------------------ : Men 50 Fly                                 :   4 BRAD DONOVAN     29 NCMS  1:56.09
Men 50 Free                                :   1 DOUG SHANKS      23 WMSC    24.25      :   5 MIKE FLYNN       29 DCAC  2:04.37
  1 DOUG SHANKS      23 WMSC    21.58      :   2 CHRIS SEVICK     24 NCAM    26.18      :   6 DAN READ         26 RAM   2:05.80
  2 RICHARD HUGHES   19 CSM     23.44      :   - MATT ELLENBURG   24 GERM      NS       :   7 SCOTT ALLEN      27 RAM   2:14.38
  3 JUSTIN FANSLER   19 NCAM    25.23      :                                            :
  4 JASON GLAZENER   21 WYM     26.14      : Men 100 Fly                                : Mixed 500 Free
  5 EDISON WATSON    22 RAM     26.51      :   1 DOUG SHANKS      23 WMSC    54.33      :   1 DAVID STUTTS     26 UNAT  4:53.39
                                           :   2 CHRIS SEVICK     24 NCAM    59.71      :   2 ANDREW FARRELL   28 ORLM  5:04.90
Men 100 Free                               :   3 EDISON WATSON    22 RAM   1:15.30      :
  1 DOUG SHANKS      23 WMSC    48.62      :                                            : Mixed 1000 Free
  2 RICHARD HUGHES   19 CSM     53.56      : Men 200 Fly                                :   1 ANDREW FARRELL   28 ORLM 10:37.49
  3 JUSTIN FANSLER   19 NCAM    54.61      :   - MATT ELLENBURG   24 GERM      NS       :
  4 CHRIS SEVICK     24 NCAM    55.92      :                                            : Mixed 1650 Free
  5 JASON GLAZENER   21 WYM     58.78      : Men 100 IM                                 :   1 DAVID STUTTS     26 UNAT 17:49.19
  - MATT ELLENBURG   24 GERM      NS       :   1 DOUG SHANKS      23 WMSC    56.76      :   2 KEVIN SCOTT      28 UNAT 18:58.03
  - EDISON WATSON    22 RAM       NS       :   2 RICHARD HUGHES   19 CSM   1:03.78      :   3 WARREN SAMBERG   26 RAM  25:45.02
                                           :   3 JUSTIN FANSLER   19 NCAM  1:06.94      :
Men 200 Free                               :                                            : Men 50 Back
  1 DOUG SHANKS      23 WMSC  1:54.89      : Men 200 IM                                 :   1 SCOTT ALLEN      27 RAM     31.45
  2 JASON GLAZENER   21 WYM   2:15.85      :   1 JUSTIN FANSLER   19 NCAM  2:22.38      :   2 C. PARRISH       29 CSM     37.66
  3 EDISON WATSON    22 RAM   2:16.06      :   2 JASON GLAZENER   21 WYM   2:39.37      :
                                           :   - EDISON WATSON    22 RAM       DQ       : Men 100 Back
Mixed 500 Free                             : ========================================== :   1 ANDREW FARRELL   28 ORLM    56.90
  1 JASON GLAZENER   21 WYM   6:19.14      :                                            :   2 SCOTT ALLEN      27 RAM   1:08.78
  2 EDISON WATSON    22 RAM   6:41.26      : ---  Ages 25 Through 29 ---                :   3 JOHN HURT        28 NCAM  1:13.84
                                           :  PL   Name          Age Team   Finals      :   - MIKE FLYNN       29 DCAC      NS
Mixed 1650 Free                            : ------------------------------------------ :
  1 EDISON WATSON    22 RAM  22:02.75      : Men 50 Free                                : Men 200 Back
                                           :   1 DAVID STUTTS     26 UNAT    21.93      :   1 ANDREW FARRELL   28 ORLM  2:06.66
                                           :   2 KEVIN SCOTT      28 UNAT    22.74      :
                                           :   3 MIKE FLYNN       29 DCAC    25.23      :
                                           :   4 SCOTT ALLEN      27 RAM     25.53      :

============================================================= Page 6 ===============================================================


                                             ==========================================
Men 50 Breast                              :                                            :   7 DUANE KILGUS     31 UNAT    34.26
  1 SCOTT ALLEN      27 RAM     33.04      : ---  Ages 30 Through 34 ---                :
  2 DOMENIC SCOTTY   28 VMST    34.03      :  PL   Name          Age Team   Finals      : Men 100 Back
  3 ERIC PLENN       25 NSMS    34.18      : ------------------------------------------ :   1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA    53.86
  4 TOMASZ WILK      26 RAM     34.57      : Men 50 Free                                :   2 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT  1:00.51
  5 C. PARRISH       29 CSM     40.49      :   1 KELLY BARNHILL   31 UNAT    22.82      :   3 ROBERT SWOAP     33 NCMS  1:04.62
                                           :   2 BERNIE HILL      32 UNAT    24.11      :   4 ROBERT FARY      34 CSM   1:09.06
Men 100 Breast                             :   3 MICHAEL BRADY    30 UNAT    24.53      :   5 ALTON BOSHOFF    30 NCMS  1:09.13
  1 SCOTT ALLEN      27 RAM   1:13.48      :   4 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT    24.98      :   6 EDWARD WHITE     30 RAM   1:09.25
  2 TOMASZ WILK      26 RAM   1:15.72      :   5 ALTON BOSHOFF    30 NCMS    25.20      :   7 DUANE KILGUS     31 UNAT  1:26.96
  - C. PARRISH       29 CSM       DQ       :   6 ROBERT FARY      34 CSM     25.40      :   - CHRIS HOFFNER    34 RACY      NS
                                           :   7 DAVID SHAMLIN    33 RAM     26.37      :
Men 200 Breast                             :   8 DUANE KILGUS     31 UNAT    27.75      : Men 200 Back
  - DAVID STUTTS     26 UNAT      DQ       :   9 BOB JENNINGS     33 AWSM    28.71      :   1 EDWARD WHITE     30 RAM   2:40.78
                                           :                                            :
Men 50 Fly                                 : Men 100 Free                               : Men 50 Breast
  1 DAN READ         26 RAM     27.64      :   1 GREG ZOLTNERS    34 NCAM    53.04      :   1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA    23.21
  2 SCOTT ALLEN      27 RAM     28.85      :   2 MICHAEL BRADY    30 UNAT    53.49      :   2 DAVID SHAMLIN    33 RAM     34.61
  3 JOHN HURT        28 NCAM    29.24      :   3 DAVID SHAMLIN    33 RAM     57.75      :   3 EDWARD WHITE     30 RAM     35.53
  4 MIKE FLYNN       29 DCAC    29.26      :   4 ROBERT FARY      34 CSM     58.84      :   4 SCOTT ROSE       33 RAM     35.59
  5 DOMENIC SCOTTY   28 VMST    29.89      :   5 DUANE KILGUS     31 UNAT  1:08.35      :   5 LAYNE FLOWE      30 CSM     36.87
  - IVAN DITSCHEINER 28 NCMS      DQ       :   6 LAYNE FLOWE      30 CSM   1:14.56      :   - KELLY BARNHILL   31 UNAT      NS
                                           :   - KELLY BARNHILL   31 UNAT      NS       :   - CHRIS HOFFNER    34 RACY      NS
Men 100 Fly                                :   - CHUCK NIEMEGER   31 UNAT      NS       :
  1 IVAN DITSCHEINER 28 NCMS    54.10      :                                            : Men 100 Breast
  2 KEVIN SCOTT      28 UNAT    55.29      : Men 200 Free                               :   1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA  1:01.06
  3 DAN READ         26 RAM   1:01.08      :   1 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT  2:00.44      :   2 BOB JENNINGS     33 AWSM  1:02.69
  - ANDREW FARRELL   28 ORLM      DQ       :   2 BRUCKNER CHASE   32 NCAM  2:04.00      :   3 KELLY BARNHILL   31 UNAT  1:04.56
                                           :   3 DAVID SHAMLIN    33 RAM   2:09.61      :   4 BERNIE HILL      32 UNAT  1:08.24
Men 200 Fly                                :   4 DUANE KILGUS     31 UNAT  2:47.30      :   5 SCOTT ROSE       33 RAM   1:17.05
  1 IVAN DITSCHEINER 28 NCMS  2:06.35      :                                            :   6 EDWARD WHITE     30 RAM   1:17.79
                                           : Mixed 500 Free                             :
Men 100 IM                                 :   1 BRUCKNER CHASE   32 NCAM  5:47.59      : Men 200 Breast
  1 DAN READ         26 RAM   1:03.05      :   2 GREG ZOLTNERS    34 NCAM  5:48.58      :   1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA  2:13.45
  2 SCOTT ALLEN      27 RAM   1:05.39      :   3 ALTON BOSHOFF    30 NCMS  6:06.35      :   2 GREG ZOLTNERS    34 NCAM  2:22.47
  3 MIKE FLYNN       29 DCAC  1:05.89      :   4 TIM SEXAUER      33 RAM   7:12.05      :   3 LAYNE FLOWE      30 CSM   2:56.66
  4 ERIC PLENN       25 NSMS  1:09.25      :                                            :
  5 JOHN HURT        28 NCAM  1:13.13      : Mixed 1000 Free                            : Men 50 Fly
  6 DOMENIC SCOTTY   28 VMST  1:13.65      :   1 CHRIS HOFFNER    34 RACY 12:01.79      :   1 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT    24.19
  7 C. PARRISH       29 CSM   1:21.93      :   2 BRUCKNER CHASE   32 NCAM 12:07.22      :   2 GREG ZOLTNERS    34 NCAM    26.97
                                           :                                            :   3 ROBERT SWOAP     33 NCMS    27.51
Men 200 IM                                 : Mixed 1650 Free                            :   4 MICHAEL BRADY    30 UNAT    27.61
  1 SCOTT ALLEN      27 RAM   2:28.84      :   1 ALTON BOSHOFF    30 NCMS 21:48.81      :   5 EDWARD WHITE     30 RAM     29.07
  - BRAD DONOVAN     29 NCMS      DQ       :                                            :   6 DAVID SHAMLIN    33 RAM     30.91
                                           : Men 50 Back                                :   7 DUANE KILGUS     31 UNAT    31.21
Men 400 IM                                 :   1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA    25.16      :   - TOM NORTHCUTT    33 GAJA      DQ
  1 DAVID STUTTS     26 UNAT  4:16.09      :   2 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT    27.20      :   - CHRIS HOFFNER    34 RACY      NS
                                           :   3 ROBERT SWOAP     33 NCMS    28.40      :
                                           :   4 MICHAEL BRADY    30 UNAT    31.65      :
                                           :   5 ROBERT FARY      34 CSM     31.87      :
                                           :   6 EDWARD WHITE     30 RAM     31.89      :

============================================================= Page 7 ===============================================================



Men 100 Fly                                : Men 200 Free                               : Men 200 Fly
  1 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT    54.34      :   1 MICHAEL WENDT    36 GAM   1:58.07      :   1 MICHAEL WENDT    36 GAM   2:08.65
  2 TOM NORTHCUTT    33 GAJA    55.14      :   2 STEPHAN UFER     36 RAM   2:09.35      :
  3 CHRIS HOFFNER    34 RACY  1:04.58      :                                            : Men 100 IM
  4 EDWARD WHITE     30 RAM   1:11.62      : Mixed 500 Free                             :   1 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    58.57
                                           :   1 MICHAEL WENDT    36 GAM   5:19.37      :   2 JEFFREY SMITH    36 CSM   1:00.01
Men 200 Fly                                :   2 STEPHAN UFER     36 RAM   6:02.48      :   3 BRIAN WEISCHEDEL 39 NCMS  1:03.27
  - CHRIS HOFFNER    34 RACY      NS       :                                            :   - MICHAEL WENDT    36 GAM       NS
                                           : Mixed 1000 Free                            :
Men 100 IM                                 :   1 MICHAEL WENDT    36 GAM  10:57.84      : Men 200 IM
  1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA    54.95      :                                            :   1 BRIAN WEISCHEDEL 39 NCMS  2:16.42
  2 ROBERT SWOAP     33 NCMS  1:03.41      : Mixed 1650 Free                            :   2 JEFFREY SMITH    36 CSM   2:16.81
  3 CHUCK NIEMEGER   31 UNAT  1:04.37      :   1 DOUG ASBURY      39 NCAM 18:10.92      :   - BRUCE KOWALSKI   35 NSMS      DQ
  4 ROBERT FARY      34 CSM   1:07.88      :   2 STEPHAN UFER     36 RAM  20:37.82      :
  5 DAVID SHAMLIN    33 RAM   1:08.48      :   3 VAN BECK         39 NSMS 22:44.55      : Men 400 IM
  6 EDWARD WHITE     30 RAM   1:08.92      :                                            :   1 SCOTT HINCKLEY   38 RAM   6:04.15
  7 SCOTT ROSE       33 RAM   1:12.70      : Men 50 Back                                :   - MICHAEL WENDT    36 GAM       DQ
  8 DUANE KILGUS     31 UNAT  1:16.32      :   1 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    26.92      : ==========================================
  - LAYNE FLOWE      30 CSM       DQ       :   2 JEFFREY SMITH    36 CSM     27.54      :
  - KELLY BARNHILL   31 UNAT      NS       :                                            : ---  Ages 40 Through 44 ---
                                           : Men 100 Back                               :  PL   Name          Age Team   Finals
Men 200 IM                                 :   1 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    58.40      : ------------------------------------------
  1 TOM NORTHCUTT    33 GAJA  1:59.93      :   2 JEFFREY SMITH    36 CSM     59.06      : Men 50 Free
  2 BOB JENNINGS     33 AWSM  2:06.27      :   3 SCOTT HINCKLEY   38 RAM   1:15.20      :   1 THOMAS DAVIS     41 NCAM    22.86
  3 GREG ZOLTNERS    34 NCAM  2:11.39      :                                            :   2 JONATHAN KLEIN   41 NCAM    23.64
  4 CHRIS HOFFNER    34 RACY  2:20.94      : Men 50 Breast                              :   3 MATT TROXLER     41 NSMS    27.49
  5 ROBERT SWOAP     33 NCMS  2:27.47      :   1 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    30.82      :   4 KEN JOHNSON      41 CSM     27.66
  6 DAVID SHAMLIN    33 RAM   2:32.97      :   2 JEFFREY SMITH    36 CSM     31.71      :   5 LEE MURPHY       43 NCAM    29.93
                                           :   3 JONATHAN WATSON  39 RAM     33.96      :   - FRITZ LEHMAN     40 RAM       DQ
Men 400 IM                                 :   4 JAY HOLSHOUSER   37 RAM     35.02      :
  1 GREG ZOLTNERS    34 NCAM  4:43.26      :   - DOUG ASBURY      39 NCAM      NS       : Men 100 Free
  2 TIM SEXAUER      33 RAM   6:16.08      :                                            :   1 FRITZ LEHMAN     40 RAM     50.07
========================================== : Men 100 Breast                             :   2 THOMAS DAVIS     41 NCAM    50.76
                                           :   1 JEFFREY SMITH    36 CSM   1:10.10      :   3 ALAN GODFREY     42 RAM     50.90
---  Ages 35 Through 39 ---                :   2 SCOTT HINCKLEY   38 RAM   1:24.74      :   4 JONATHAN KLEIN   41 NCAM    52.15
 PL   Name          Age Team   Finals      :                                            :   5 KEVIN FACCHINE   43 RAM     54.74
------------------------------------------ : Men 50 Fly                                 :   6 KEN JOHNSON      41 CSM   1:01.49
Men 50 Free                                :   1 MICHAEL WENDT    36 GAM     24.88      :   7 MATT TROXLER     41 NSMS  1:04.39
  1 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    22.79      :   2 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    25.35      :   8 BERT DAVENPORT   42 WMSC  1:06.70
  2 JEFFREY SMITH    36 CSM     23.51      :   3 JEFFREY SMITH    36 CSM     26.92      :   9 LEE MURPHY       43 NCAM  1:07.65
  3 MICHAEL WENDT    36 GAM     23.88      :   4 BRIAN WEISCHEDEL 39 NCMS    27.49      :   - JEAN-MICHEL VOS  42 NCAM      NS
  4 BRIAN WEISCHEDEL 39 NCMS    25.20      :   5 STEPHAN UFER     36 RAM     30.07      :
                                           :                                            : Men 200 Free
Men 100 Free                               : Men 100 Fly                                :   1 JOE RHYNE        40 AWSM  1:51.48
  1 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    50.82      :   1 MICHAEL WENDT    36 GAM     54.73      :   2 ALAN GODFREY     42 RAM   1:53.54
  2 JEFFREY SMITH    36 CSM     52.01      :   2 BRUCE KOWALSKI   35 NSMS    55.43      :   3 JONATHAN KLEIN   41 NCAM  1:56.86
  3 BRIAN WEISCHEDEL 39 NCMS    53.95      :   3 BRIAN WEISCHEDEL 39 NCMS    59.81      :   4 KEVIN FACCHINE   43 RAM   2:02.14
  4 STEPHAN UFER     36 RAM     58.14      :   4 STEPHAN UFER     36 RAM   1:07.73      :   5 JAMES COTTAM     42 PEAK  2:03.80
  - MICHAEL WENDT    36 GAM       NS       :   5 SCOTT HINCKLEY   38 RAM   1:13.66      :   6 THOMAS DAVIS     41 NCAM  2:06.98
                                           :   - JEFFREY SMITH    36 CSM       DQ       :   7 KEN JOHNSON      41 CSM   2:21.32
                                           :                                            :   8 LEE MURPHY       43 NCAM  2:36.29
============================================================= Page 8 ===============================================================


                                                                                          ==========================================
Mixed 500 Free                             : Men 200 Breast                             :
  1 JOE RHYNE        40 AWSM  4:55.01      :   1 J. WASHBURN      41 WYM   2:36.21      : ---  Ages 45 Through 49 ---
  2 ALAN GODFREY     42 RAM   5:30.78      :                                            :  PL   Name          Age Team   Finals
  3 KEVIN FACCHINE   43 RAM   5:39.84      : Men 50 Fly                                 : ------------------------------------------
  4 JONATHAN KLEIN   41 NCAM  6:02.81      :   1 JONATHAN KLEIN   41 NCAM    25.28      : Men 50 Free
  5 BERT DAVENPORT   42 WMSC  6:43.10      :   2 THOMAS DAVIS     41 NCAM    25.37      :   1 DON GILCHRIST    45 WYM     24.11
  6 LEE MURPHY       43 NCAM  8:25.22      :   3 KEVIN FACCHINE   43 RAM     27.81      :   2 ERNIE GLASS      49 CSM     25.48
                                           :   4 BERT DAVENPORT   42 WMSC    31.40      :   3 C. VAN DER HORST 47 NCAM    25.62
Mixed 1000 Free                            :   - LEE MURPHY       43 NCAM      DQ       :   4 DENNIS MCGRAW    47 DAMA    26.92
  1 JOE RHYNE        40 AWSM 10:16.63      :   - G. NICHOLSON     44 RAM       NS       :   5 LLOYD FRICK      45 NCAM    27.90
  2 KEVIN FACCHINE   43 RAM  11:51.46      :                                            :   6 EARL CHESSON     46 NCAM    29.82
                                           : Men 100 Fly                                :   7 RALPH KARPINOS   49 NCAM    35.84
Men 50 Back                                :   1 JOE RHYNE        40 AWSM    54.90      :
  1 FRITZ LEHMAN     40 RAM     25.60      :   2 KEVIN FACCHINE   43 RAM   1:01.50      : Men 100 Free
  2 THOMAS DAVIS     41 NCAM    27.12      :   3 JAMES COTTAM     42 PEAK  1:02.38      :   1 DON GILCHRIST    45 WYM     51.99
  3 JONATHAN KLEIN   41 NCAM    27.20      :   4 J. WASHBURN      41 WYM   1:05.20      :   2 C. VAN DER HORST 47 NCAM    57.11
  4 J. WASHBURN      41 WYM     28.37      :                                            :   3 EARL CHESSON     46 NCAM    58.56
  5 MATT TROXLER     41 NSMS    35.36      : Men 200 Fly                                :   4 DENNIS MCGRAW    47 DAMA  1:00.75
  6 LEE MURPHY       43 NCAM    37.78      :   1 JOE RHYNE        40 AWSM  2:01.17      :   5 RALPH KARPINOS   49 NCAM  1:18.70
                                           :   2 KEVIN FACCHINE   43 RAM   2:32.11      :
Men 100 Back                               :   3 J. WASHBURN      41 WYM   2:43.63      : Men 200 Free
  1 FRITZ LEHMAN     40 RAM     55.04      :   4 BERT DAVENPORT   42 WMSC  3:14.84      :   1 DON GILCHRIST    45 WYM   1:55.94
  2 THOMAS DAVIS     41 NCAM    56.71      :                                            :   2 C. VAN DER HORST 47 NCAM  2:03.45
  3 JONATHAN KLEIN   41 NCAM    58.47      : Men 100 IM                                 :   3 ERNIE GLASS      49 CSM   2:09.04
  4 J. WASHBURN      41 WYM   1:01.36      :   1 ALAN GODFREY     42 RAM     58.93      :   4 LLOYD FRICK      45 NCAM  2:24.48
  5 ALAN GODFREY     42 RAM   1:04.24      :   2 THOMAS DAVIS     41 NCAM    59.12      :   5 BARRY CLARK      45 GAM   2:25.47
  6 LEE MURPHY       43 NCAM  1:21.35      :   3 J. WASHBURN      41 WYM   1:01.49      :   6 EARL CHESSON     46 NCAM  2:25.79
                                           :   4 JONATHAN KLEIN   41 NCAM  1:03.79      :   7 RALPH KARPINOS   49 NCAM  2:56.46
Men 200 Back                               :   5 JAMES COTTAM     42 PEAK  1:04.75      :
  1 JOE RHYNE        40 AWSM  2:01.90      :   6 KEN JOHNSON      41 CSM   1:16.04      : Mixed 500 Free
  2 THOMAS DAVIS     41 NCAM  2:03.48      :   7 MATT TROXLER     41 NSMS  1:18.10      :   1 C. VAN DER HORST 47 NCAM  5:48.61
  3 JONATHAN KLEIN   41 NCAM  2:08.41      :   - G. NICHOLSON     44 RAM       NS       :   2 DENNIS MCGRAW    47 DAMA  6:12.87
  4 ALAN GODFREY     42 RAM   2:10.02      :                                            :   3 BARRY CLARK      45 GAM   6:33.84
  5 J. WASHBURN      41 WYM   2:15.67      : Men 200 IM                                 :
  6 STEVE WEATHERMAN 44 RAM   2:41.06      :   1 ALAN GODFREY     42 RAM   2:08.84      : Mixed 1650 Free
                                           :   2 J. WASHBURN      41 WYM   2:14.65      :   1 DENNIS MCGRAW    47 DAMA 21:29.51
Men 50 Breast                              :   3 DOUG LEE         43 CSM   2:21.70      :   2 BARRY CLARK      45 GAM  22:15.88
  1 J. WASHBURN      41 WYM     32.59      :   - G. NICHOLSON     44 RAM       DQ       :
  2 THOMAS DAVIS     41 NCAM    32.83      :                                            : Men 50 Back
  3 MATT TROXLER     41 NSMS    37.03      : Men 400 IM                                 :   1 ERNIE GLASS      49 CSM     32.08
  4 KEN JOHNSON      41 CSM     37.73      :   1 ALAN GODFREY     42 RAM   4:50.52      :   2 DENNIS MCGRAW    47 DAMA    32.40
  5 BERT DAVENPORT   42 WMSC    37.77      :   2 JAMES COTTAM     42 PEAK  5:06.66      :   3 C. VAN DER HORST 47 NCAM    34.15
  - G. NICHOLSON     44 RAM       NS       :   3 DOUG LEE         43 CSM   5:14.35      :
                                           :   4 KEVIN FACCHINE   43 RAM   5:15.31      : Men 100 Back
Men 100 Breast                             :                                            :   1 DENNIS MCGRAW    47 DAMA  1:15.49
  1 DOUG LEE         43 CSM   1:08.91      :                                            :   2 BARRY CLARK      45 GAM   1:22.45
  2 THOMAS DAVIS     41 NCAM  1:11.58      :                                            :   3 RALPH KARPINOS   49 NCAM  1:45.17
  3 KEN JOHNSON      41 CSM   1:21.99      :                                            :
  - J. WASHBURN      41 WYM       DQ       :                                            :


============================================================= Page 9 ==============================================================

                                             ==========================================
Men 200 Back                               :                                            : Men 100 Back
  1 DENNIS MCGRAW    47 DAMA  2:51.68      : ---  Ages 50 Through 54 ---                :   1 HUGH WILDER      51 DAM     57.91
  2 BARRY CLARK      45 GAM   2:54.83      :  PL   Name          Age Team   Finals      :   2 BOB LIST         53 SCMM  1:19.28
                                           : ------------------------------------------ :   3 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM  1:25.58
Men 50 Breast                              : Men 50 Free                                :   4 D. RIDDINGTON    53 SALT  1:41.82
  1 DON GILCHRIST    45 WYM     30.89      :   1 DAVID CASTLE     51 SCMM    25.12      :
  2 C. VAN DER HORST 47 NCAM    35.96      :   2 BOB LIST         53 SCMM    25.33      : Men 200 Back
  3 EARL CHESSON     46 NCAM    38.04      :   3 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM    27.31      :   1 HUGH WILDER      51 DAM   2:09.82
  4 RALPH KARPINOS   49 NCAM    44.87      :   4 DOUGLAS SMITH    52 GAM     29.67      :   2 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM  2:59.02
                                           :   5 D. RIDDINGTON    53 SALT    31.87      :
Men 100 Breast                             :                                            : Men 50 Breast
  1 EARL CHESSON     46 NCAM  1:25.79      : Men 100 Free                               :   1 DOUGLAS SMITH    52 GAM     34.68
  2 LLOYD FRICK      45 NCAM  1:35.24      :   1 HUGH WILDER      51 DAM     53.17      :   2 JAMES SLAUGHTER  53 RAM     36.46
  3 RALPH KARPINOS   49 NCAM  1:42.77      :   2 BOB LIST         53 SCMM    57.67      :   3 DAVID CASTLE     51 SCMM    36.73
                                           :   3 DAVID CASTLE     51 SCMM    59.32      :   4 TITO CRAIGE      51 DAMA    39.23
Men 200 Breast                             :   4 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM  1:03.79      :   5 JAMES DAVIS      54 SCMM    40.17
  1 DON GILCHRIST    45 WYM   2:28.04      :   5 JAMES DAVIS      54 SCMM  1:04.54      :   6 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM    41.30
  2 BARRY CLARK      45 GAM   3:07.37      :   6 TITO CRAIGE      51 DAMA  1:04.92      :
                                           :   7 SCOTT ISLEY      51 WMSC  1:05.32      : Men 100 Breast
Men 50 Fly                                 :   8 JAMES SLAUGHTER  53 RAM   1:09.79      :   1 DOUGLAS SMITH    52 GAM   1:19.07
  1 C. VAN DER HORST 47 NCAM    29.88      :   9 D. RIDDINGTON    53 SALT  1:11.79      :   2 JAMES SLAUGHTER  53 RAM   1:22.68
  2 EARL CHESSON     46 NCAM    32.26      :   - CHRIS MULLEN     50 CSM       NS       :
  3 BARRY CLARK      45 GAM     36.73      :                                            : Men 200 Breast
  4 RALPH KARPINOS   49 NCAM    40.52      : Men 200 Free                               :   1 JAMES SLAUGHTER  53 RAM   3:11.74
                                           :   1 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM  2:23.23      :
Men 100 Fly                                :   2 JAMES SLAUGHTER  53 RAM   2:33.78      : Men 50 Fly
  1 C. VAN DER HORST 47 NCAM  1:06.15      :   3 D. RIDDINGTON    53 SALT  2:43.98      :   1 HUGH WILDER      51 DAM     26.81
  2 RALPH KARPINOS   49 NCAM  1:36.43      :                                            :   2 DAVID CASTLE     51 SCMM    29.45
                                           : Mixed 500 Free                             :   3 BOB LIST         53 SCMM    30.19
Men 200 Fly                                :   1 HUGH WILDER      51 DAM   5:35.41      :   4 DOUGLAS SMITH    52 GAM     31.09
  1 DON GILCHRIST    45 WYM   2:11.67      :   2 TITO CRAIGE      51 DAMA  6:52.90      :
                                           :   3 JAMES SLAUGHTER  53 RAM   6:58.19      : Men 100 IM
Men 100 IM                                 :   4 SCOTT ISLEY      51 WMSC  7:03.72      :   1 HUGH WILDER      51 DAM   1:01.77
  1 C. VAN DER HORST 47 NCAM  1:07.10      :   5 D. RIDDINGTON    53 SALT  7:42.42      :   2 SCOTT ISLEY      51 WMSC  1:13.44
  2 EARL CHESSON     46 NCAM  1:13.49      :                                            :   3 LARRY FOLINSBEE  53 NCAM  1:15.35
  3 DENNIS MCGRAW    47 DAMA  1:13.90      : Mixed 1000 Free                            :   4 DOUGLAS SMITH    52 GAM   1:16.44
  4 BARRY CLARK      45 GAM   1:18.11      :   1 JOHN LAWRANCE    52 PEAK 11:53.44      :   5 JAMES SLAUGHTER  53 RAM   1:22.24
  5 RALPH KARPINOS   49 NCAM  1:31.40      :   2 JAMES SLAUGHTER  53 RAM  14:29.06      :   6 D. RIDDINGTON    53 SALT  1:30.31
                                           :   3 D. RIDDINGTON    53 SALT 15:25.04      :   - CHRIS MULLEN     50 CSM       NS
Men 200 IM                                 :                                            :
  1 DON GILCHRIST    45 WYM   2:10.02      : Mixed 1650 Free                            : Men 200 IM
  2 BARRY CLARK      45 GAM   2:54.45      :   1 PETER MCGRAIN    54 RAM  22:18.67      :   1 HUGH WILDER      51 DAM   2:16.44
  3 EARL CHESSON     46 NCAM  2:55.09      :   2 TITO CRAIGE      51 DAMA 24:31.13      :
  4 RALPH KARPINOS   49 NCAM  3:20.13      :                                            :
                                           : Men 50 Back                                :
Men 400 IM                                 :   1 HUGH WILDER      51 DAM     26.87      :
  1 DON GILCHRIST    45 WYM   4:38.69      :   2 DAVID CASTLE     51 SCMM    32.81      :
  2 BARRY CLARK      45 GAM   6:10.87      :   3 BOB LIST         53 SCMM    33.25      :
                                           :   4 D. RIDDINGTON    53 SALT    44.65      :

============================================================= Page 10==============================================================


==========================================
                                           : Men 50 Fly                                 : Mixed 500 Free
---  Ages 55 Through 59 ---                :   1 ROBERT POILETMAN 55 GAM     27.95      :   1 JERRY CLARK      61 CSM   6:24.10
 PL   Name          Age Team   Finals      :   2 WARNER BRUNDAGE  56 VMST    30.96      :   2 BOB MOSBROOK     62 CSM   9:06.18
------------------------------------------ :   3 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM    52.67      :
Men 50 Free                                :                                            : Men 50 Back
  1 BERNARD WHITE    55 CSM     27.72      : Men 100 Fly                                :   1 ROLFFS PINKERTON 60 NCAM    32.81
  2 WARNER BRUNDAGE  56 VMST    28.98      :   1 ROBERT POILETMAN 55 GAM     59.25      :   2 MICHAEL STROUPE  61 RAM   1:10.00
  3 JAMES ENYART     57 WYM     32.84      :   2 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  1:55.07      :
  - GEORGE ANTONELLI 57 NCAM      DQ       :                                            : Men 100 Back
                                           : Men 200 Fly                                :   1 ROLFFS PINKERTON 60 NCAM  1:13.92
Men 100 Free                               :   1 ROBERT POILETMAN 55 GAM   2:14.31      :
  1 ROBERT POILETMAN 55 GAM     57.71      :                                            : Men 200 Back
  2 JAMES ENYART     57 WYM   1:16.68      : Men 100 IM                                 :   1 ROLFFS PINKERTON 60 NCAM  2:49.46
                                           :   1 WARNER BRUNDAGE  56 VMST  1:09.84      :
Men 200 Free                               :   2 JAMES ENYART     57 WYM   1:40.85      : Men 50 Breast
  1 DAN MURPHY       57 NCAM  2:35.94      :   3 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  1:42.46      :   1 MILTON GEE       62 CSM     34.94
  2 BERNARD WHITE    55 CSM   2:36.91      :                                            :   2 JERRY CLARK      61 CSM     37.99
  3 JAMES ENYART     57 WYM   2:51.94      : Men 200 IM                                 :
  4 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  3:29.74      :   1 WARNER BRUNDAGE  56 VMST  2:31.83      : Men 100 Breast
                                           :   2 BERNARD WHITE    55 CSM   2:52.83      :   1 MILTON GEE       62 CSM   1:19.18
Mixed 500 Free                             :   3 DAN MURPHY       57 NCAM  2:55.02      :   2 NORMAN MACARTNEY 60 SCMM  1:32.57
  1 JAMES ENYART     57 WYM   7:59.15      :   4 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  3:58.26      :   3 MICHAEL STROUPE  61 RAM   3:01.51
  2 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  9:38.85      :                                            :
                                           : Men 400 IM                                 : Men 200 Breast
Mixed 1000 Free                            :   1 DAN MURPHY       57 NCAM  6:22.78      :   1 MILTON GEE       62 CSM   3:05.27
  1 WARNER BRUNDAGE  56 VMST 12:47.15      : ========================================== :   2 NORMAN MACARTNEY 60 SCMM  3:43.05
  2 JAMES ENYART     57 WYM  16:07.00      :                                            :
                                           : ---  Ages 60 Through 64 ---                : Men 50 Fly
Men 50 Back                                :  PL   Name          Age Team   Finals      :   1 JERRY CLARK      61 CSM     31.61
  1 DAN MURPHY       57 NCAM    38.54      : ------------------------------------------ :   - BILL ROBERTSON   62 TGM       NS
  2 JAMES ENYART     57 WYM     44.90      : Men 50 Free                                :
                                           :   1 JERRY CLARK      61 CSM     25.87      : Men 100 Fly
Men 200 Back                               :   2 ROLFFS PINKERTON 60 NCAM    26.93      :   1 NORMAN MACARTNEY 60 SCMM  1:38.81
  1 ROBERT POILETMAN 55 GAM   2:25.81      :   3 BILL ROBERTSON   62 TGM     27.01      :
  2 DAN MURPHY       57 NCAM  2:54.69      :   4 MILTON GEE       62 CSM     32.02      : Men 200 Fly
                                           :   5 MICHAEL STROUPE  61 RAM     47.34      :   1 NORMAN MACARTNEY 60 SCMM  4:09.31
Men 50 Breast                              :                                            :
  1 WARNER BRUNDAGE  56 VMST    34.50      : Men 100 Free                               : Men 100 IM
  2 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM    43.35      :   1 JERRY CLARK      61 CSM     57.89      :   1 BILL ROBERTSON   62 TGM   1:13.00
  3 JAMES ENYART     57 WYM     53.62      :   2 ROLFFS PINKERTON 60 NCAM  1:04.10      :   2 MILTON GEE       62 CSM   1:18.94
                                           :   3 NORMAN MACARTNEY 60 SCMM  1:17.43      :   3 BOB MOSBROOK     62 CSM   1:44.85
Men 100 Breast                             :   4 BOB MOSBROOK     62 CSM   1:33.67      :
  1 ROBERT POILETMAN 55 GAM   1:12.95      :   - BILL ROBERTSON   62 TGM       NS       : Men 200 IM
  2 WARNER BRUNDAGE  56 VMST  1:15.11      :                                            :   1 BILL ROBERTSON   62 TGM   2:48.90
  3 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  1:45.67      : Men 200 Free                               :
                                           :   1 JERRY CLARK      61 CSM   2:14.66      :
Men 200 Breast                             :   2 BILL ROBERTSON   62 TGM   2:18.56      :
  1 ROBERT POILETMAN 55 GAM   2:40.27      :   3 NORMAN MACARTNEY 60 SCMM  2:54.87      :
  2 WARNER BRUNDAGE  56 VMST  2:43.80      :                                            :
  3 GEORGE ANTONELLI 57 NCAM  3:58.41      :                                            :

============================================================= Page 11==============================================================

==========================================
                                           : Men 100 Free                               : Men 200 Free
---  Ages 65 Through 69 ---                :   1 WILLIAM IRWIN    71 GAM   1:11.99      :   1 BOB PERRY        75 NCAM  3:22.93
 PL   Name          Age Team   Finals      :   2 DONALD REYNDERS  74 RAM   1:34.49      :
------------------------------------------ :   3 ED MCCARTHY      74 CSM   2:11.15      : Mixed 500 Free
Men 50 Free                                :                                            :   1 CALVIN BARNES    75 VMST  8:20.45
  1 JOHN KORTHEUER   68 CSM     28.13      : Men 200 Free                               :
  2 DAVID ALKIRE     65 CSM     44.39      :   1 WILLIAM IRWIN    71 GAM   2:48.87      : Men 50 Back
                                           :   2 DONALD REYNDERS  74 RAM   3:30.90      :   1 RICHARD AVERY    76 SPM     40.23
Men 100 Free                               :   3 ED MCCARTHY      74 CSM   4:35.79      :   2 CALVIN BARNES    75 VMST    42.09
  1 DAVID ALKIRE     65 CSM   1:53.36      :                                            :
  - JOHN KORTHEUER   68 CSM       NS       : Mixed 500 Free                             : Men 100 Back
                                           :   1 WILLIAM IRWIN    71 GAM   8:01.87      :   1 CALVIN BARNES    75 VMST  1:34.39
Men 50 Back                                :                                            :   2 RICHARD AVERY    76 SPM   1:41.82
  1 JOHN MARSIL      67 RAM     50.22      : Men 50 Back                                :
  2 DAVID ALKIRE     65 CSM     52.96      :   1 DONALD REYNDERS  74 RAM     52.68      : Men 200 Back
                                           :                                            :   1 CALVIN BARNES    75 VMST  3:27.47
Men 100 Back                               : Men 100 Back                               :   2 RICHARD AVERY    76 SPM   3:54.10
  1 JOHN MARSIL      67 RAM   1:54.30      :   1 DONALD REYNDERS  74 RAM   1:54.51      :
  2 DAVID ALKIRE     65 CSM   2:14.10      :                                            : Men 50 Breast
                                           : Men 50 Breast                              :   1 RICHARD AVERY    76 SPM     46.20
Men 200 Back                               :   1 WILLIAM IRWIN    71 GAM     39.00      :
  - JOHN MARSIL      67 RAM       DQ       :   2 ED MCCARTHY      74 CSM   1:04.08      : Men 100 Breast
                                           :                                            :   1 RICHARD AVERY    76 SPM   1:47.72
Men 50 Breast                              : Men 100 Breast                             :
  1 JOHN KORTHEUER   68 CSM     35.48      :   1 ED MCCARTHY      74 CSM   2:24.44      : Men 200 Breast
  2 DAVID ALKIRE     65 CSM     56.90      :                                            :   1 RICHARD AVERY    76 SPM   3:57.02
                                           : Men 200 Breast                             :
Men 100 Breast                             :   1 ED MCCARTHY      74 CSM   5:29.14      : Men 100 IM
  1 JOHN KORTHEUER   68 CSM   1:17.58      :                                            :   1 RICHARD AVERY    76 SPM   1:37.94
  2 DAVID ALKIRE     65 CSM   1:59.54      : Men 100 IM                                 :   2 CALVIN BARNES    75 VMST  1:39.50
                                           :   - WILLIAM IRWIN    71 GAM       DQ       :
Men 50 Fly                                 :                                            : Men 200 IM
  1 JOHN KORTHEUER   68 CSM     31.24      : Men 200 IM                                 :   - CALVIN BARNES    75 VMST      DQ
                                           :   1 WILLIAM IRWIN    71 GAM   3:16.33      : ==========================================
Men 100 IM                                 : ========================================== :
  1 JOHN KORTHEUER   68 CSM   1:12.90      :                                            : ---  Ages 80 Through 84 ---
  2 DAVID ALKIRE     65 CSM   2:13.66      : ---  Ages 75 Through 79 ---                :  PL   Name          Age Team   Finals
========================================== :  PL   Name          Age Team   Finals      : ------------------------------------------
                                           : ------------------------------------------ : Men 50 Free
---  Ages 70 Through 74 ---                : Men 50 Free                                :   1 ROY MORSE        82 AWSM    37.75
 PL   Name          Age Team   Finals      :   1 RICHARD AVERY    76 SPM     33.44      :
------------------------------------------ :   2 BOB PERRY        75 NCAM    35.14      : Men 100 Free
Men 50 Free                                :                                            :   1 ROY MORSE        82 AWSM  1:28.45
  1 WILLIAM IRWIN    71 GAM     31.39      : Men 100 Free                               :
  2 DONALD REYNDERS  74 RAM     40.34      :   1 RICHARD AVERY    76 SPM   1:22.49      : Men 200 Free
  3 ED MCCARTHY      74 CSM     55.22      :   - BOB PERRY        75 NCAM      NS       :   1 ROY MORSE        82 AWSM  3:28.03


============================================================= Page 12 ==============================================================


Mixed 1000 Free                            :  MICHELLE DUVAL-29   SILICA LARKIN-26      :  J. WASHBURN-41      JAMES ENYART-57
  1 ROY MORSE        82 AWSM 19:13.58      :  MARGIE SPRINGER-38  SUE HAUGH-37          :  JASON GLAZENER-21   DON GILCHRIST-45
                                           : ========================================== :
Men 50 Breast                              :                                            : Men 200 R-Medley
  1 ROY MORSE        82 AWSM    58.63      : ---  Ages 35 Through 44 ---                :   1 NCAM A M-19         NCAM  1:50.47
========================================== :  PL   Name              Team   Finals      :  CHRIS SEVICK-24     BRAD DONOVAN-29
                                           : ------------------------------------------ :  GREG ZOLTNERS-34    BRUCKNER CHASE-32
---  Ages 19 Through 24 ---                : Women 200 R-Free                           :   2 CSM A M-19          CSM   1:52.77
 PL   Name              Team   Finals      :   1 NSMS A W-35         NSMS  2:04.03      :  JEFFREY SMITH-36    ROBERT FARY-34
------------------------------------------ :  SHERRY DURBAN-37    LISA GABEL-37         :  DOUG LEE-43         RICHARD HUGHES-19
Women 200 R-Free                           :  LYNDA STINSON-37    MARY JARRETT-37       :   3 RAM B M-19          RAM   2:04.65
  1 RAM A W-19          RAM   1:56.25      :   2 VMST A W-35         VMST  2:34.71      :  SCOTT ALLEN-27      SCOTT ROSE-33
 MARGIE SPRINGER-38  LAUREN LINDBLAD-25    :  DOROTHY NILES-57    JANN BROWN-44         :  DAVID SHAMLIN-33    EDISON WATSON-22
 C. BRAUNSTEIN-30    LEE ANNE BRITT-24     :  LYNN GREEN-41       ELLEN NYGAARD-47      :   4 WYM A M-19          WYM   2:05.38
                                           :                                            :  J. WASHBURN-41      JASON GLAZENER-21
Women 200 R-Medley                         : Women 200 R-Medley                         :  DON GILCHRIST-45    JAMES ENYART-57
  1 RAM B W-19          RAM   2:11.80      :   1 CSM B W-35          CSM   2:19.22      :
 LEE ANNE BRITT-24   LAUREN LINDBLAD-25    :  MICHELLE GROCE-39   MARY SANSBURY-45      : Men 400 R-Free
 MICHELLE DUVAL-29   C. BRAUNSTEIN-30      :  BEVERLY AMICK-44    SUSAN NESTOR-37       :   1 NCAM A M-19         NCAM  3:51.00
  2 NCAM A W-19         NCAM  2:38.33      :                                            :  CHRIS SEVICK-24     JUSTIN FANSLER-19
 M. CHESSON-45       BARBARA MATHEWS-40    : Women 400 R-Free                           :  BRUCKNER CHASE-32   JOHN HURT-28
 T. MCLAUGHLIN-39    D. SLOOTJES-24        :   1 NCAM B W-35         NCAM  5:30.99      : ==========================================
  - RAM A W-19          RAM       DQ       :  BARBARA MATHEWS-40  LYNNE HUNT-42         :
 NOELLE SIMON-21     SILICA LARKIN-26      :  M. CHESSON-45       T. MCLAUGHLIN-39      : ---  Ages 25 Through 34 ---
 MARGIE SPRINGER-38  SUE HAUGH-37          : ========================================== :  PL   Name              Team   Finals
========================================== :                                            : ------------------------------------------
                                           : ---  Ages 55 Through 64 ---                : Men 200 R-Free
---  Ages 25 Through 34 ---                :  PL   Name              Team   Finals      :   1 NCAM B M-25         NCAM  1:37.18
 PL   Name              Team   Finals      : ------------------------------------------ :  GREG ZOLTNERS-34    THOMAS DAVIS-41
------------------------------------------ : Women 200 R-Free                           :  VAN DER HORST  -47  JONATHAN KLEIN-41
Women 200 R-Free                           :   1 RAM B W-55          RAM   3:18.60      :   2 RAM B M-25          RAM   1:44.20
  1 NCAM A W-25         NCAM  1:53.20      :  MARIE HEIKKINEN-87  ALICE JONES-60        :  ALAN GODFREY-42     STEPHAN UFER-36
 SIAN HUNTER-32      PAMELA LINDROOS-33    :  CEIL BLACKWELL-58   SALLY NEWELL-61       :  JONATHAN WATSON-39  DAVID SHAMLIN-33
 PATRICIA HOGAN-29   ANGELIQUE GEISS-34    :                                            :   3 CSM B M-25          CSM   1:58.23
  2 CSM A W-25          CSM   1:56.61      : Women 200 R-Medley                         :  C. PARRISH-29       LAYNE FLOWE-30
 HEATHER HAGEMAN-28  MICHELLE GROCE-39     :   1 RAM C W-55          RAM   2:49.48      :  JERRY CLARK-61      JOHN KORTHEUER-68
 MARY SANSBURY-45    MARY GONDES-29        :  CEIL BLACKWELL-58   DAWN STROUPE-60       :
                                           :  ALICE JONES-60      SALLY NEWELL-61       : Men 200 R-Medley
Women 200 R-Medley                         : ========================================== :   1 RAM A M-25          RAM   1:52.75
  1 NCAM B W-25         NCAM  2:08.87      :                                            :  FRITZ LEHMAN-40     TOMASZ WILK-26
 PATRICIA HOGAN-29   PAMELA LINDROOS-33    : ---  Ages 19 Through 24 ---                :  DAN READ-26         ALAN GODFREY-42
 ANGELIQUE GEISS-34  SIAN HUNTER-32        :  PL   Name              Team   Finals      :
  2 CSM A W-25          CSM   2:34.76      : ------------------------------------------ : Men 400 R-Free
 MARY GONDES-29      KAREN TALLMADGE-36    : Men 200 R-Free                             :   1 NCAM B M-25         NCAM  4:08.18
 HEATHER HAGEMAN-28  RITA PHILLIPS-45      :   1 CSM A M-19          CSM   1:39.25      :  GREG ZOLTNERS-34    THOMAS DAVIS-41
                                           :  RICHARD HUGHES-19   ROBERT FARY-34        :  VAN DER HORST  -47  JONATHAN KLEIN-41
Women 400 R-Free                           :  KEN JOHNSON-41      JEFFREY SMITH-36      :
  1 NCAM A W-25         NCAM  4:12.12      :   2 RAM A M-19          RAM   1:45.88      :
 SIAN HUNTER-32      PAMELA LINDROOS-33    :  EDISON WATSON-22    DAN READ-26           :
 PATRICIA HOGAN-29   ANGELIQUE GEISS-34    :  TOMASZ WILK-26      ALAN GODFREY-42       :
  2 RAM A W-25          RAM   4:25.82      :   3 WYM A M-19          WYM   1:51.33      :

============================================================= Page 13 ==============================================================


==========================================   ==========================================
                                           :                                            :  EARL CHESSON-46M    VAN DER HORST  -47M
---  Ages 35 Through 44 ---                : ---  Ages 19 Through 24 ---                :
 PL   Name              Team   Finals      :  PL   Name              Team   Finals      : Mixed 200 R-Medley
------------------------------------------ : ------------------------------------------ :   1 NCAM B X-25         NCAM  2:03.24
Men 200 R-Medley                           : Mixed 200 R-Free                           :  ANGELIQUE GEISS-34W SIAN HUNTER-32W
  1 CSM C M-35          CSM   2:55.64      :   1 NCAM A X-19         NCAM  1:40.76      :  GREG ZOLTNERS-34M   JOHN HURT-28M
 ERNIE GLASS-49      KEN JOHNSON-41        :  JONATHAN KLEIN-41M  THOMAS DAVIS-41M      :   2 NSMS A X-25         NSMS  2:06.42
 DAVID ALKIRE-65     ED MCCARTHY-74        :  D. SLOOTJES-24W     ANGELIQUE GEISS-34W   :  BRUCE KOWALSKI-35M  MARY JARRETT-37W
  - NCAM B M-35         NCAM      DQ       :   2 CSM A X-19          CSM   1:47.72      :  ERIC PLENN-25M      SHERRY DURBAN-37W
 THOMAS DAVIS-41     VAN DER HORST  -47    :  C. PARRISH-29M      MARY GONDES-29W       :   3 CSM C X-25          CSM   2:11.55
 JONATHAN KLEIN-41   LLOYD FRICK-45        :  HEATHER HAGEMAN-28W RICHARD HUGHES-19M    :  BEVERLY AMICK-44W   SUSAN NESTOR-37W
========================================== :   3 RAM C X-19          RAM   1:51.75      :  KEN JOHNSON-41M     ROBERT FARY-34M
                                           :  LEE ANNE BRITT-24W  NOELLE SIMON-21W      :   4 RAM C X-25          RAM   2:13.79
---  Ages 45 Through 54 ---                :  EDISON WATSON-22M   DAN READ-26M          :  MARGIE SPRINGER-38W JAY HOLSHOUSER-37M
 PL   Name              Team   Finals      :   4 SCMM A X-19         SCMM  1:52.60      :  MICHELLE DUVAL-29W  EDWARD WHITE-30M
------------------------------------------ :  DAVID CASTLE-51M    JULI DYBLE-23W        :   5 RAM B X-25          RAM   2:18.12
Men 200 R-Free                             :  BOB LIST-53M        JANELLE FLEMING-26W   :  SALLY NEWELL-61W    TOMASZ WILK-26M
  1 SCMM A M-45         SCMM  1:48.78      :                                            :  DAVID SHAMLIN-33M   C. BRAUNSTEIN-30W
 DAVID CASTLE-51     WILLIAM BROPHY-56     : Mixed 200 R-Medley                         :   6 CSM D X-25          CSM   2:47.71
 JAMES DAVIS-54      BOB LIST-53           :   1 CSM A X-19          CSM   1:59.50      :  MILTON GEE-62M      LAYNE FLOWE-30M
  2 NCAM C M-45         NCAM  1:58.90      :  HEATHER HAGEMAN-28W RICHARD HUGHES-19M    :  MARY SANSBURY-45W   RITA PHILLIPS-45W
 RALPH KARPINOS-49   R. PINKERTON-60       :  MARY GONDES-29W     JEFFREY SMITH-36M     : ==========================================
 LARRY FOLINSBEE-53  EARL CHESSON-46       :   2 NCAM A X-19         NCAM  2:00.95      :
                                           :  PATRICIA HOGAN-29W  PAMELA LINDROOS-33W   : ---  Ages 35 Through 44 ---
Men 200 R-Medley                           :  JUSTIN FANSLER-19M  CHRIS SEVICK-24M      :  PL   Name              Team   Finals
  1 NCAM C M-45         NCAM  2:29.86      :   3 RAM A X-19          RAM   2:05.16      : ------------------------------------------
 LARRY FOLINSBEE-53  RALPH KARPINOS-49     :  LEE ANNE BRITT-24W  ALAN GODFREY-42M      : Mixed 200 R-Free
 EARL CHESSON-46     DAN MURPHY-57         :  SILICA LARKIN-26W   SCOTT HINCKLEY-38M    :   1 CSM B X-35          CSM   1:59.67
                                           :   4 SCMM A X-19         SCMM  2:11.59      :  KAREN TALLMADGE-36W MARY SANSBURY-45W
Men 400 R-Free                             :  JANELLE FLEMING-26W JULI DYBLE-23W        :  DOUG LEE-43M        ERNIE GLASS-49M
  1 SCMM A M-45         SCMM  4:08.54      :  BOB LIST-53M        DAVID CASTLE-51M      :   2 NCAM D X-35         NCAM  2:12.35
 DAVID CASTLE-51     WILLIAM BROPHY-56     : ========================================== :  BARBARA MATHEWS-40W T. MCLAUGHLIN-39W
 JAMES DAVIS-54      BOB LIST-53           :                                            :  LARRY FOLINSBEE-53M RALPH KARPINOS-49M
  2 NCAM C M-45         NCAM  5:07.45      : ---  Ages 25 Through 34 ---                :
 R. PINKERTON-60     LARRY FOLINSBEE-53    :  PL   Name              Team   Finals      : Mixed 200 R-Medley
 RALPH KARPINOS-49   G. ANTONELLI-57       : ------------------------------------------ :   1 CSM B X-35          CSM   2:18.72
========================================== : Mixed 200 R-Free                           :  KAREN TALLMADGE-36W MICHELLE GROCE-39W
                                           :   1 NCAM C X-25         NCAM  1:43.93      :  JOHN KORTHEUER-68M  JERRY CLARK-61M
---  Ages 55 Through 64 ---                :  GREG ZOLTNERS-34M   SIAN HUNTER-32W       :   2 NCAM C X-35         NCAM  2:22.19
 PL   Name              Team   Finals      :  PAMELA LINDROOS-33W BRAD DONOVAN-29M      :  LEE MURPHY-43M      LYNNE HUNT-42W
------------------------------------------ :   2 CSM C X-25          CSM   1:48.09      :  BARBARA MATHEWS-40W R. PINKERTON-60M
Men 200 R-Medley                           :  BEVERLY AMICK-44W   MICHELLE GROCE-39W    :   3 WMSC A X-35         WMSC  2:22.23
  1 CSM B M-55          CSM   2:16.45      :  ROBERT FARY-34M     JEFFREY SMITH-36M     :  JEAN HAAS-41W       SUSAN TOMS-46W
 MILTON GEE-62       JERRY CLARK-61        :   3 RAM A X-25          RAM   1:52.39      :  BERT DAVENPORT-42M  SCOTT ISLEY-51M
 BERNARD WHITE-55    JOHN KORTHEUER-68     :  MICHELLE DUVAL-29W  LAUREN LINDBLAD-25W   :
                                           :  STEPHAN UFER-36M    DAVID SHAMLIN-33M     :
                                           :   4 RAM B X-25          RAM   1:56.47      :
                                           :  C. BRAUNSTEIN-30W   MARGIE SPRINGER-38W   :
                                           :  TOMASZ WILK-26M     TIM SEXAUER-33M       :
                                           :   5 NCAM B X-25         NCAM  3:07.53      :
                                           :  M. CHESSON-45W      PATRICIA HOGAN-29W    :

============================================================= Page 14 ==============================================================



==========================================

---  Ages 55 Through 64 ---
 PL   Name              Team   Finals
------------------------------------------
Mixed 200 R-Free
  1 RAM D X-55          RAM   2:27.62
 CEIL BLACKWELL-58W  SALLY NEWELL-61W
 DONALD REYNDERS-74M JOHN MARSIL-67M

To see the team and individual scores, click here.


Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
April 20, 1999
http://www.NCmasters/13902res3col.html