2009 NCAC Fall Brawl Meet Results

Licensed to UNC/NCAC                   Hy-Tek's Meet Manager 12/1/2009 09:03 PM
                    Fall Brawl Masters Classic - 11/21/2009                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cheetham, Meredith        23 RAM-NC                 27.50      28.19   20  
  2 Strider, Sephanie         21 DAMA-NC                   NT      28.82   17  
  3 Claycomb, Meredith        24 NCMS-NC                29.50      29.52   16  
  4 Tuggle, Bethany           21 DAMA-NC                   NT      30.20   15  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banning-Arndt, Britton    24 NCAM-NC                56.00      54.18   20  
  2 Strider, Sephanie         21 DAMA-NC                   NT    1:03.61   17  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Margaret         18 NCAM-NC              2:06.24    2:09.63   20  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banning-Arndt, Britton    24 NCAM-NC              1:00.50      59.77   20  
  2 O'Brien, Margaret         18 NCAM-NC              1:06.15    1:07.01   17  
  3 Claycomb, Meredith        24 NCMS-NC              1:14.50    1:10.94   16  
  4 Strider, Sephanie         21 DAMA-NC                   NT    1:13.52   15  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Samantha            23 NCAM-NC              1:06.00    1:07.73   20  
  2 Claycomb, Meredith        24 NCMS-NC              1:19.50    1:17.85   17  
  3 Cheetham, Meredith        23 RAM-NC               1:17.50    1:18.20   16  
  4 Fischer, Amy              23 DAMA-NC              1:30.97    1:29.75   15  
  5 Tuggle, Bethany           21 DAMA-NC                   NT    1:32.33   14  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banning-Arndt, Britton    24 NCAM-NC              1:02.00    1:01.97   20  
  2 Deal, Samantha            23 NCAM-NC              1:00.00    1:06.73   17  
  3 Fischer, Amy              23 DAMA-NC              1:23.47    1:27.09   16  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Samantha            23 NCAM-NC              1:04.00    1:04.64   20  
  2 Claycomb, Meredith        24 NCMS-NC              1:14.50    1:09.79   17  
  3 Cheetham, Meredith        23 RAM-NC               1:13.20    1:09.83   16  
  4 Strider, Sephanie         21 DAMA-NC                   NT    1:11.88   15  
  5 Tuggle, Bethany           21 DAMA-NC                   NT    1:19.18   14  
  6 Fischer, Amy              23 DAMA-NC              1:22.41    1:21.01   13  
 
Women 18-24 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Samantha            23 NCAM-NC              2:22.00    2:23.55   20  
  2 O'Brien, Margaret         18 NCAM-NC                   NT    2:25.16   17  
  3 Fischer, Amy              23 DAMA-NC                   NT    3:19.16   16  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              26 RAM-NC                 25.10      25.44   20  
  2 Proud, Jessica            28 DAMA-NC                28.60      27.66   17  
  3 Nesson, Colleen           29 Unattached                NT      28.14   16  
  4 Hawley, Kate              29 RAM-NC                 30.00      34.16   15  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonney, Erin              26 RAM-NC                 56.00      56.38   20  
  2 Proud, Jessica            28 DAMA-NC              1:02.90    1:01.39   17  
  3 Sanchez, Teresa           29 DAMA-NC                   NT    1:08.07   16  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nesson, Colleen           29 Unattached                NT    2:16.81   20  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Kim                 28 DAMA-NC              5:39.00    5:24.91   20  
  2 Hawley, Kate              29 RAM-NC               6:38.00    6:55.94   17  
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Kim                 28 DAMA-NC             18:50.00   18:20.73   20  
  2 Marks, Cynthia            29 RAM-NC              19:15.49   19:05.59   17  
  3 Proud, Jessica            28 DAMA-NC             22:10.00   22:25.98   16  
  4 Nesson, Colleen           29 Unattached                NT   22:42.07   15  
  5 Hawley, Kate              29 RAM-NC              21:00.00   24:07.37   14  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Proud, Jessica            28 DAMA-NC              1:12.10    1:11.25   20  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Jamie             25 NMAM-NC              1:12.28    1:12.20   20  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nesson, Colleen           29 Unattached                NT    1:12.49   20  
  2 Sanchez, Teresa           29 DAMA-NC                   NT    1:24.97   17  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Kim                 28 DAMA-NC              1:06.00    1:05.95   20  
  2 Nesson, Colleen           29 Unattached                NT    1:08.32   17  
  3 Carter, Jamie             25 NMAM-NC              1:10.37    1:09.34   16  
  4 Proud, Jessica            28 DAMA-NC              1:12.30    1:10.67   15  
 
Women 25-29 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Jamie             25 NMAM-NC              2:34.98    2:39.32   20  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rawlings, Blakely         30 CSM-NC                 28.37      26.65   20  
  2 Yasukochi, Emily          32 NCAM-NC                28.32      27.34   17  
  3 Caldwell, Kelly           33 Unattached                NT      33.61   16  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Jackie           30 MAC-NC                    NT    1:05.23   20  
  2 DuTremble, Diana          32 Unattached                NT    1:09.86   17  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DuTremble, Diana          32 Unattached                NT    2:35.88   20  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS-NC              6:00.00    5:55.72   20  
  2 Bishop, Jessica           34 NCAM-NC                   NT    6:09.13   17  
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, Jessica           34 NCAM-NC                   NT   21:06.81   20  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yasukochi, Emily          32 NCAM-NC              1:12.18    1:10.89   20  
  2 Leonard, Jackie           30 MAC-NC                    NT    1:16.25   17  
  3 DuTremble, Diana          32 Unattached                NT    1:17.01   16  
  4 Caldwell, Kelly           33 Unattached                NT    1:36.33   15  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS-NC              1:09.50    1:11.09   20  
  2 Rawlings, Blakely         30 CSM-NC               1:12.00    1:14.33   17  
  3 Caldwell, Kelly           33 Unattached                NT    1:43.49   16  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS-NC              1:09.00    1:06.34   20  
  2 Leonard, Jackie           30 MAC-NC                    NT    1:11.73   17  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS-NC              1:03.00    1:03.33   20  
  2 Rawlings, Blakely         30 CSM-NC               1:08.25    1:05.00   17  
  3 Yasukochi, Emily          32 NCAM-NC              1:11.66    1:11.42   16  
  4 Leonard, Jackie           30 MAC-NC                    NT    1:16.03   15  
  5 DuTremble, Diana          32 Unattached                NT    1:17.05   14  
 
Women 30-34 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldas, Hannah            32 NCMS-NC              3:00.00    2:22.80   20  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Virginia            36 NCAM-NC                   NT      29.33   20  
  2 Dempsey, Michelle         39 MAC-NC                 31.11      32.10   17  
  3 Atkinson, Caroline        39 MAC-NC                 33.00      33.25   16  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              37 RAM-NC                 52.14      53.01   20  
  2 Hall, Virginia            36 NCAM-NC                   NT    1:05.95   17  
  3 Dempsey, Michelle         39 MAC-NC               1:09.18    1:12.03   16  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Virginia            36 NCAM-NC                   NT    2:24.31   20  
  2 Dempsey, Michelle         39 MAC-NC               2:50.00    2:40.22   17  
  3 Atkinson, Caroline        39 MAC-NC               2:32.00    2:45.12   16  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Virginia            36 NCAM-NC                   NT    6:26.12   20  
  2 Atkinson, Caroline        39 MAC-NC               7:30.00    7:25.41   17  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demilla, Mary             38 RAM-NC              23:00.00   21:35.79   20  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Tanya               38 NMAM-NC              1:02.20    1:03.37   20  
  2 Dempsey, Michelle         39 MAC-NC               1:28.89    1:23.13   17  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Tanya               38 NMAM-NC              1:11.50    1:12.04   20  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Erika              37 RAM-NC               1:00.22    1:00.74   20  
  2 Lane, Tanya               38 NMAM-NC              1:03.50    1:04.93   17  
  3 Hall, Virginia            36 NCAM-NC                   NT    1:17.53   16  
  4 Atkinson, Caroline        39 MAC-NC               1:24.00    1:22.40   15  
 
Women 35-39 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Tanya               38 NMAM-NC              2:12.50    2:19.78   20  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grego, Sonia              40 DAMA-NC                40.00      33.65   20  
  2 Greene, Dana M            40 RAM-NC                    NT      37.62   17  
  3 Caskey, Laura             41 NCAM-NC                46.80      46.05   16  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           40 DAMA-NC              1:00.00    1:00.41   20  
  2 Grego, Sonia              40 DAMA-NC              1:20.00    1:17.13   17  
  3 Caskey, Laura             41 NCAM-NC              1:41.00    1:39.05   16  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cairns, Ellen             43 NCAM-NC                   NT    7:58.64   20  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           40 DAMA-NC             19:40.00   19:29.60   20  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           40 DAMA-NC              1:10.50    1:09.48   20  
  2 Caskey, Laura             41 NCAM-NC              1:43.00    1:46.96   17  
 -- Grego, Sonia              40 DAMA-NC              1:40.00         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson-Cooper, Malissa  44 DAMA-NC                   NT    1:22.81   20  
  2 Cairns, Ellen             43 NCAM-NC                   NT    1:36.32   17  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Grego, Sonia              40 DAMA-NC              1:35.00         DQ  
 
Women 40-44 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson-Cooper, Malissa  44 DAMA-NC                   NT    3:00.88   20  
  2 Cairns, Ellen             43 NCAM-NC                   NT    3:29.68   17  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sue                47 NCAM-NC                25.50      24.45   20  
  2 Nowak, Elizabeth          45 DA-NC                  27.50      27.38   17  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sue                47 NCAM-NC                56.00      56.06   20  
  2 Nowak, Elizabeth          45 DA-NC                  58.90    1:00.59   17  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Christine        47 SPM-FL               2:45.00    2:45.61   20  
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Christine        47 SPM-FL               7:10.00    7:18.35   20  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sue                47 NCAM-NC              1:04.10    1:04.44   20  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowak, Elizabeth          45 DA-NC                1:15.10    1:15.12   20  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Sue                47 NCAM-NC              1:04.50    1:05.86   20  
  2 Nowak, Elizabeth          45 DA-NC                1:07.50    1:07.28   17  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathews, Barbara          51 NCAM-NC                   NT   24:44.17   20  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massengale, Susan         56 RAM-NC                    NT      36.80   20  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massengale, Susan         56 RAM-NC                    NT    1:22.69   20  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massengale, Susan         56 RAM-NC                    NT    8:16.46   20  
  2 Smith, Alison             55 NCMS-NC              8:20.00    8:44.94   17  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             55 NCMS-NC              1:50.00    1:53.53   20  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             55 NCMS-NC              1:55.00    1:47.71   20  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             55 NCMS-NC              1:43.00    1:43.81   20  
 
Women 55-59 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Alison             55 NCMS-NC              4:00.00    3:46.19   20  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               65 NCMS-NC                   NT      53.61   20  
  2 Bruegmann, Heide          68 RAM-NC                    NT    1:03.31   17  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hovey, Mary A             66 DAMA-NC              1:38.00    1:34.92   20  
  2 Bruegmann, Heide          68 RAM-NC                    NT    2:29.92   17  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hovey, Mary A             66 DAMA-NC              3:39.00    3:31.13   20  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               65 NCMS-NC                   NT    2:14.47   20  
 -- Hovey, Mary A             66 DAMA-NC              1:57.00         DQ  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               65 NCMS-NC                   NT    2:29.99   20  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hovey, Mary A             66 DAMA-NC                   NT    1:53.97   20  
 -- Brooks, Sam               65 NCMS-NC                   NT         DQ  
 
Women 65-69 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hovey, Mary A             66 DAMA-NC              4:07.00    4:11.58   20  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granath, Anne             75 CSM-NC                    NT      48.33   20  
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granath, Anne             75 CSM-NC                    NT   10:34.98   20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chudoba, Alex             23 MAC-NC                    NT      23.57   20  
  2 Orr, Boyd                 24 VMST-VA                27.00      25.04   17  
  3 Spencer, Paul             23 RAM-NC                 28.60      28.34   16  
  4 Hobday, GT                24 NMAM-NC                   NT      28.37   15  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisthoff, Matthew         24 Unattached                NT      53.89   20  
  2 Hobday, GT                24 NMAM-NC                   NT    1:05.46   17  
  3 Spencer, Paul             23 RAM-NC               1:05.10    1:05.83   16  
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tommerdahl, Jake the Sna  19 NCAM-NC              1:57.00    1:54.88   20  
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisthoff, Matthew         24 Unattached                NT   18:04.02   20  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chudoba, Alex             23 MAC-NC                    NT      59.29   20  
  2 Hobday, GT                24 NMAM-NC                   NT    1:25.03   17  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tommerdahl, Jake the Sna  19 NCAM-NC              1:00.00    1:00.10   20  
  2 Chudoba, Alex             23 MAC-NC                    NT    1:00.52   17  
  3 Case, Lee                 24 NMAM-NC                   NT    1:02.89   16  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chudoba, Alex             23 MAC-NC                    NT      59.09   20  
  2 Wisthoff, Matthew         24 Unattached                NT    1:01.44   17  
  3 Tommerdahl, Jake the Sna  19 NCAM-NC              1:02.00    1:02.31   16  
  4 Case, Lee                 24 NMAM-NC                   NT    1:04.68   15  
  5 Spencer, Paul             23 RAM-NC               1:14.90    1:19.66   14  
 
Men 18-24 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tommerdahl, Jake the Sna  19 NCAM-NC              2:06.00    2:06.12   20  
  2 Wisthoff, Matthew         24 Unattached                NT    2:12.24   17  
  3 Case, Lee                 24 NMAM-NC                   NT    2:32.56   16  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krayer, Michael           27 RAM-NC                 21.50      21.78   20  
  2 Bain, Kyle                25 RMYM-NC                21.50      21.87   17  
  3 Caruth, Joseph            28 DAMA-NC                26.00      26.45   16  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krayer, Michael           27 RAM-NC                 48.00      48.34   20  
  2 Bain, Kyle                25 RMYM-NC                48.50      48.78   17  
  3 Caruth, Joseph            28 DAMA-NC                57.00      58.23   16  
  4 Haiduck, Dale P           25 DAMA-NC                   NT    1:01.89   15  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caruth, Joseph            28 DAMA-NC              2:05.00    2:06.12   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              28 VMST-VA              1:00.00      59.45   20  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              28 VMST-VA              1:08.00    1:07.63   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam              28 VMST-VA                57.00      58.07   20  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krayer, Michael           27 RAM-NC                 57.00      56.44   20  
  2 Bain, Kyle                25 RMYM-NC              1:00.00      58.62   17  
  3 Caruth, Joseph            28 DAMA-NC              1:15.00    1:07.82   16  
  4 Haiduck, Dale P           25 DAMA-NC                   NT    1:10.40   15  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           32 MAC-NC                 24.70      24.46   20  
  2 Young, Dan                32 RAM-NC                 23.00      24.47   17  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mendendorp, Mark          32 TMS-NC                 53.45      53.12   20  
  2 Young, Dan                32 RAM-NC                 53.00      53.61   17  
  3 Dallamura, Scolt          31 Unattached             55.00      53.74   16  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           32 MAC-NC               2:00.00    2:00.53   20  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mendendorp, Mark          32 TMS-NC               5:25.67    5:17.56   20  
  2 Ferris, Michael           32 MAC-NC               5:28.00    5:32.58   17  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dallamura, Scolt          31 Unattached           1:00.00      59.41   20  
  2 Young, Dan                32 RAM-NC                 58.00    1:01.22   17  
  3 Ferris, Michael           32 MAC-NC               1:00.00    1:02.98   16  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Dan                32 RAM-NC               1:10.00    1:01.14   20  
 
Men 30-34 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mendendorp, Mark          32 TMS-NC               2:10.12    2:07.37   20  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletcher, Todd            39 WAM-NC                    NT      22.93   20  
  2 Guller, David             37 Unattached                NT      24.77   17  
  3 Davis, Matthew            36 DAMA-NC                   NT      25.50   16  
  4 Hurt, John                39 NCAM-NC                   NT      29.51   15  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Matthew            36 DAMA-NC                   NT      55.80   20  
  2 Guller, David             37 Unattached                NT      56.23   17  
  3 Hurt, John                39 NCAM-NC                   NT    1:04.73   16  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletcher, Todd            39 WAM-NC                    NT    1:52.42   20  
  2 Lane, Will                38 NMAM-NC              1:56.00    1:57.44   17  
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletcher, Todd            39 WAM-NC                    NT   18:14.05   20  
  2 George, Sean              38 DAMA-NC                   NT   25:23.00   17  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Will                38 NMAM-NC                58.50      56.40   20  
  2 Davis, Matthew            36 DAMA-NC                   NT    1:10.62   17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Sean              38 DAMA-NC                   NT    1:21.91   20  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Will                38 NMAM-NC                56.50      57.17   20  
  2 Hurt, John                39 NCAM-NC                   NT    1:12.18   17  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Matthew            36 DAMA-NC                   NT    1:05.95   20  
  2 Guller, David             37 Unattached                NT    1:06.64   17  
  3 Hurt, John                39 NCAM-NC                   NT    1:15.26   16  
  4 George, Sean              38 DAMA-NC                   NT    1:17.92   15  
 -- Pletcher, Todd            39 WAM-NC                    NT         DQ  
 
Men 35-39 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Will                38 NMAM-NC              2:07.00    2:11.35   20  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Jim              40 Unattached             24.84      26.31   20  
  2 Lyons, Brent              42 Unattached             29.00      28.14   17  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Brent              42 Unattached           1:04.00    1:03.52   20  
  2 Kayye, Gary               44 NCAM-NC              1:12.00    1:09.90   17  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Brent              42 Unattached           2:20.00    2:21.25   20  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kayye, Gary               44 NCAM-NC              7:32.00    7:19.92   20  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Brent              42 Unattached           1:10.00    1:15.77   20  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Jim              40 Unattached           1:07.56    1:09.78   20  
  2 Kayye, Gary               44 NCAM-NC                   NT    1:27.35   17  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           44 RMYM-NC                54.10      54.30   20  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           44 RMYM-NC                56.94      56.77   20  
  2 McGrath, Jim              40 Unattached           1:02.63    1:04.88   17  
  3 Lyons, Brent              42 Unattached           1:13.00    1:10.62   16  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Steven             49 NCAM-NC                   NT      29.47   20  
  2 Holshouser, Jay           47 RAM-NC                 30.00      31.12   17  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holshouser, Jay           47 RAM-NC               1:10.00    1:10.20   20  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orn, Mikael               47 OSBC-NC              2:05.00    2:01.82   20  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Steven             49 NCAM-NC                   NT   24:42.34   20  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colvard, John             47 RAM-NC               1:07.00    1:13.01   20  
  2 Holshouser, Jay           47 RAM-NC               1:21.00    1:20.94   17  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Young, Steven             49 NCAM-NC                   NT         DQ  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orn, Mikael               47 OSBC-NC              1:03.00    1:02.11   20  
  2 Colvard, John             47 RAM-NC               1:03.00    1:04.27   17  
 -- Holshouser, Jay           47 RAM-NC               1:18.00         DQ  
 -- Young, Steven             49 NCAM-NC                   NT         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Jonathan        52 CFAC-NC                25.25      25.81   20  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jon                52 DA-NC                  55.00      55.53   20  
  2 Washburn, Jonathan        52 CFAC-NC                56.56      56.09   17  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Washburn, Jonathan        52 CFAC-NC              2:02.02    2:07.19   20  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jon                52 DA-NC                1:02.00    1:02.38   20  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          52 RAM-NC               1:13.90    1:13.87   20  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          52 RAM-NC               1:01.00      58.95   20  
  2 Washburn, Jonathan        52 CFAC-NC              1:06.06    1:17.84   17  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          52 RAM-NC               1:04.10    1:03.66   20  
  2 Washburn, Jonathan        52 CFAC-NC              1:05.05    1:04.37   17  
 
Men 50-54 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jon                52 DA-NC                2:18.00    2:18.89   20  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandford, Bill            55 NMAM-NC                   NT      33.78   20  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandford, Bill            55 NMAM-NC                   NT    1:26.69   20  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandford, Bill            55 NMAM-NC                   NT    8:28.75   20  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrain, Peter            64 RAM-NC                 28.00      28.26   20  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrain, Peter            64 RAM-NC               1:05.00    1:05.59   20  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrain, Peter            64 RAM-NC               2:30.00    2:32.39   20  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrain, Peter            64 RAM-NC               6:40.00    6:56.18   20  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Doug            67 RAM-NC               8:10.00    7:51.81   20  
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Doug            67 RAM-NC              28:00.00   27:19.69   20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Doug            67 RAM-NC               1:32.00    1:29.86   20  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Steve            76 NCMS-NC                41.50      42.89   20  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Steve            76 NCMS-NC              1:36.00    1:38.60   20  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Steve            76 NCMS-NC              1:57.00    1:58.63   20  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               75 NCMS-NC                   NT    1:59.10   20  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               75 NCMS-NC                   NT    1:40.15   20  
  2 Barrett, Steve            76 NCMS-NC              1:50.00    1:49.59   17  
 
Men 75-79 200 Yard
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               75 NCMS-NC                   NT    3:46.95   20  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    1:34.86   40  
     1) Braun, Erika 37                 2) Young, Dan 32  r:+0.0          
     3) Bonney, Erin 26  r:+0.0         4) Krayer, Michael 27  r:+0.0     
  2 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    1:48.08   34  
     1) Marks, Cynthia 29               2) Spencer, Paul 23  r:+0.0       
     3) Cheetham, Meredith 23  r:+0.0   4) Spencer, Michael 52  r:+0.0    
  3 Durham Area Masters-NC  'A'                            NT    1:48.62   32  
     1) Haiduck, Dale P 25              2) Rice, Kim 28  r:+0.0           
     3) Williams, Heidi 40  r:+0.0      4) Davis, Matthew 36  r:+0.0      
  4 North Mecklenburg Aquatic Mast-NC  'A'                 NT    1:53.03   30  
     1) Hobday, GT 24                   2) Carter, Jamie 25  r:+0.0       
     3) Lane, Tanya 38  r:+0.0          4) Case, Lee 24  r:+0.0           
  5 Durham Area Masters-NC  'B'                            NT    1:54.16   28  
     1) George, Sean 38                 2) Tuggle, Bethany 21  r:+0.0     
     3) Caruth, Joseph 28  r:+0.0       4) Strider, Sephanie 21  r:+0.0   
  6 Raleigh Area Masters-NC  'C'                           NT    2:19.38   26  
     1) Fletcher, Doug 67               2) Massengale, Susan 56  r:+0.0   
     3) Hawley, Kate 29  r:+0.0         4) Holshouser, Jay 47  r:+0.0     
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'B'                      4:11.74    4:27.37   40  
     1) Cheetham, Meredith 23           2) Hawley, Kate 29  r:+0.0        
     3) Spencer, Paul 23  r:+0.0        4) Spencer, Michael 52  r:+0.0    
  2 Durham Area Masters-NC  'B'                            NT    4:28.73   34  
     1) Haiduck, Dale P 25              2) Caruth, Joseph 28  r:+0.0      
     3) Fischer, Amy 23  r:+0.0         4) Sanchez, Teresa 29  r:+0.0     
 -- Durham Area Masters-NC  'A'                            NT         DQ  
     1) George, Sean 38                 2) Anderson-Cooper, Malissa 44  r:
     3) Davis, Matthew 36  r:+0.0       4) Grego, Sonia 40  r:+0.0        
 -- Raleigh Area Masters-NC  'A'                      3:28.84         DQ  
     1) Braun, Erika 37                 2) Bonney, Erin 26  r:+0.0        
     3) Young, Dan 32  r:+0.0           4) Krayer, Michael 27  r:+0.0     
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    1:55.89   40  
     1) Braun, Erika 37                 2) Young, Dan 32  r:+0.0          
     3) Marks, Cynthia 29  r:+0.0       4) Krayer, Michael 27  r:+0.0     
  2 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    2:00.19   34  
     1) Cheetham, Meredith 23           2) Hawley, Kate 29  r:+0.0        
     3) Spencer, Michael 52  r:+0.0     4) Spencer, Paul 23  r:+0.0       
  3 Durham Area Masters-NC  'B'                            NT    2:06.46   32  
     1) Williams, Heidi 40              2) George, Sean 38  r:+0.0        
     3) Rice, Kim 28  r:+0.0            4) Caruth, Joseph 28  r:+0.0      
 -- Durham Area Masters-NC  'A'                            NT         DQ  
     1) Proud, Jessica 28               2) Strider, Sephanie 21  r:+0.0   
     3) Haiduck, Dale P 25  r:+0.0      4) Davis, Matthew 36  r:0.60      
 -- North Mecklenburg Aquatic Mast-NC  'A'                 NT         DQ  
     1) Lane, Tanya 38                  2) Carter, Jamie 25  r:+0.0       
     3) Case, Lee 24  r:+0.0            4) Lane, Will 38  r:+0.0          
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Raleigh Area Masters               1008   2. Durham Area Masters                 911
  3. North Carolina Aquatic Masters      811   4. Unattached                          513
  5. NorthCarolina Masters Swimming      460   6. North Mecklenburg Aquatic Mast      396
  7. Mecklenburg Aquatic Club            350   8. Duke Aquatics                       131
  9. Charlotte Masters                    94  10. Cape Fear Aquatic Club               91
 10. Rocky Mount Y Masters                91  12. Virginia Masters Swim Team           77
 13. Triad Masters Swimming               60  13. Wilmington Area Masters              60
 15. One Step BeyondCary                  40  15. St. Petersburg Masters               40
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. North Carolina Aquatic Masters      577   2. Durham Area Masters                 562
  3. Raleigh Area Masters                326   4. NorthCarolina Masters Swimming      323
  5. Unattached                          202   6. Mecklenburg Aquatic Club            200
  7. North Mecklenburg Aquatic Mast      133   8. Charlotte Masters                    94
  9. Duke Aquatics                        71  10. St. Petersburg Masters               40
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Raleigh Area Masters                468   2. Unattached                          311
  3. North Carolina Aquatic Masters      234   4. North Mecklenburg Aquatic Mast      233
  5. Durham Area Masters                 223   6. Mecklenburg Aquatic Club            150
  7. NorthCarolina Masters Swimming      137   8. Rocky Mount Y Masters                91
  8. Cape Fear Aquatic Club               91  10. Virginia Masters Swim Team           77
 11. Duke Aquatics                        60  11. Wilmington Area Masters              60
 11. Triad Masters Swimming               60  14. One Step BeyondCary                  40

North Carolina Masters Swimming Website
Return to Masters Swimming in North Carolina  home page.
December 1, 2009
http://www.NCmasters.org/139-06res.htm