Licensed to GSA / Triad Masters         Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2006 03:24 PM

                      Frank Clark Masters Open - 3/4/2006                      

                                    Results                                    

Women 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eydie Lynch               24 MAC                              28.72    7  

  2 Amanda Bilyk              19  WWC                             30.00    5  

  3 Bess Sullivan             24 BUM                              33.40    4  

 

Women 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eydie Lynch               24 MAC                            1:04.41    7  

       30.72  1:04.41                                                      

  2 Amanda Bilyk              19  WWC                           1:11.58    5  

       34.20  1:11.58                                                      

  3 Bess Sullivan             24 BUM                            1:13.99    4  

35.50        1:13.99                                                      

 

Women 18-24 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bess Sullivan             24 BUM                           14:37.99    7  

       41.44  1:25.99  2:10.59  2:55.61  3:40.33  4:25.09  5:09.59  5:54.48

     6:39.63  7:23.78  8:07.78  8:51.84  9:35.16 10:19.34 11:02.79 11:46.49

    12:29.97 13:13.77 13:56.67 14:37.99                                    

 

Women 18-24 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eydie Lynch               24 MAC                              34.77    7  

  2 Amanda Bilyk              19  WWC                             36.80    5  

 

Women 18-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Amanda Bilyk              19  WWC                           1:31.99    7  

       44.40  1:31.99                                                      

 

Women 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bess Sullivan             24 BUM                              38.58    7  

 

Women 18-24 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eydie Lynch               24 MAC                            1:15.91    7  

       35.06  1:15.91                                                      

  2 Amanda Bilyk              19  WWC                           1:21.81    5  

       39.78  1:21.81                                                      

  3 Bess Sullivan             24 BUM                            1:25.36    4  

       40.46  1:25.36                                                      

 

Women 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Karen Fritchie            28 DAMA                             27.53    7  

  2 Cynthia Nagle             27 THAT                             29.95    5  

  3 Meri Amweg                26 TMS                              31.24    4  

 

Women 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Danielle Newton           27 DAMA                           2:33.11    7  

       33.65  1:11.88  1:52.21  2:33.11                                    

  2 Jozica Vodlan             26 CSM                            2:48.08    5  

       36.00  1:17.19  2:02.79  2:48.08                                    

 

Women 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kate Montieth             28 DAMA                           7:10.27    7  

              1:20.38  2:02.91  2:46.45  3:30.58  4:14.39  4:58.61  5:44.07

     6:27.80  7:10.27                                                      

 

Women 25-29 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Karen Fritchie            28 DAMA                          11:49.95    7  

       34.30  1:10.44  1:46.56  2:22.69  2:58.48  3:34.20  4:09.96  4:45.77

     5:21.64  5:56.94  6:31.76  7:06.97  7:42.23  8:17.81  8:53.21  9:28.61

    10:04.08 10:39.62 11:15.07 11:49.95                                    

  2 Kate Montieth             28 DAMA                          14:29.25    5  

       40.39  1:22.07  2:04.24  2:47.59  3:31.07  4:14.98  4:59.35  5:43.20

     6:27.30  7:11.29  7:55.67  8:39.84  9:24.12 10:08.23 10:51.86 11:35.33

    12:19.18 13:03.43 13:47.01 14:29.25                                    

  3 Danielle Newton           27 DAMA                          15:03.61    4  

       37.88  1:19.48  2:02.82  2:46.88  3:31.83  4:17.33  5:03.03  5:48.61

     6:34.44  7:21.34  8:06.72  8:52.56  9:38.69 10:25.97 11:13.12 11:59.98

    12:46.94 13:33.77 14:20.22 15:03.61                                    

  4 Jozica Vodlan             26 CSM                           15:31.46    3  

       42.33  1:27.61  2:13.20  2:59.26  3:45.65  4:31.94  5:18.48  6:05.29

     6:52.69  7:40.76  8:27.97  9:15.15 10:01.95 10:49.64 11:37.09 12:24.52

    13:11.93 13:58.72 14:46.06 15:31.46                                    

  5 Suzy Beckwith             27 DAMA                          15:35.48    2  

       40.97  1:24.72  2:10.11  2:56.41  3:42.47  4:29.28  5:16.48  6:03.58

     6:50.53  7:38.22  8:25.78  9:13.68 10:01.19 10:48.89 11:36.91 12:25.22

    13:13.69 14:02.11 14:49.85 15:35.48                                    

 

Women 25-29 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Townsley Balak            27 RAM                              32.74    7  

  2 Laura Rice                29  WWC                             36.38    5  

  3 Danielle Newton           27 DAMA                             38.63    4  

 

Women 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Townsley Balak            27 RAM                            1:08.93    7  

       33.97  1:08.93                                                      

  2 Kate Montieth             28 DAMA                           1:22.92    5  

       40.94  1:22.92                                                      

  3 Suzy Beckwith             27 DAMA                           1:25.69    4  

       42.50  1:25.69                                                      

 

Women 25-29 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Townsley Balak            27 RAM                            2:27.30    7  

       35.24  1:11.84  1:50.06  2:27.30                                    

 

Women 25-29 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Cynthia Nagle             27 THAT                             34.70    7  

  2 Missy Tandlmayer          29 TMS                              37.07    5  

  3 Meri Amweg                26 TMS                              39.91    4  

  4 Danielle Newton           27 DAMA                             41.39    3  

  5 Laura Rice                29  WWC                             41.83    2  

 

Women 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Cynthia Nagle             27 THAT                           1:14.46    7  

       35.09  1:14.46                                                      

  2 Missy Tandlmayer          29 TMS                            1:20.89    5  

       37.87  1:20.89                                                      

 

Women 25-29 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Cynthia Nagle             27 THAT                           2:41.53    7  

       36.06  1:16.38  1:58.62  2:41.53                                    

 

Women 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Missy Tandlmayer          29 TMS                              34.82    7  

 

Women 25-29 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Missy Tandlmayer          29 TMS                            1:14.95    7  

       35.53  1:14.95                                                      

  2 Meri Amweg                26 TMS                            1:17.53    5  

       36.93  1:17.53                                                      

  3 Laura Rice                29  WWC                           1:19.90    4  

       38.74  1:19.90                                                      

  4 Suzy Beckwith             27 DAMA                           1:26.04    3  

       39.96  1:26.04                                                      

 

Women 25-29 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Karen Fritchie            28 DAMA                           2:21.34    7  

       31.51  1:09.67  1:48.98  2:21.34                                    

  2 Kate Montieth             28 DAMA                           3:01.18    5  

       44.71  1:28.53  2:20.25  3:01.18                                    

 

Women 30-34 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Lisa Barella              31 GCYM                          16:10.97    7  

       43.47  1:34.39  2:26.44  3:17.27  4:08.85  4:59.60  5:49.95  6:39.66

     7:30.44  8:20.31  9:08.86  9:57.17 10:44.75 11:32.21 12:20.44 13:08.47

    13:55.80 14:43.03 15:28.42 16:10.97                                    

 

Women 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Lisa Barella              31 GCYM                             40.23    7  

 

Women 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Lisa Barella              31 GCYM                           1:28.95    7  

       42.11  1:28.95                                                      

 

Women 30-34 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Lisa Barella              31 GCYM                           3:16.55    7  

       44.82  1:36.62  2:27.86  3:16.55                                    

 

Women 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Lisa Barella              31 GCYM                           1:33.13    7  

       49.31  1:33.13                                                      

 

Women 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Lisa Barella              31 GCYM                           3:16.52    7  

       46.53  1:41.51  2:29.77  3:16.52                                    

 

Women 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Liz Wilkinson             39 GCYM                           1:26.71    7  

     1:26.71  1:26.71                                                      

 

Women 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

 -- Dawn Franklin             36 DAMA                               DNF  

       37.70  1:26.48                                                      

 

Women 35-39 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Dawn Franklin             36 DAMA                          14:41.98    7  

       39.01  1:21.57  2:05.07  2:48.47  3:32.44  4:16.37  5:00.43  5:45.04

     6:29.88  7:14.67  7:59.55  8:43.83  9:29.35 10:14.71 11:00.40 11:45.92

    12:30.98 13:15.70 13:59.67 14:41.98                                    

 

Women 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jennifer Rock             38 TMS                              33.71    7  

  2 Dawn Franklin             36 DAMA                             40.87    5  

 

Women 35-39 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Dawn Franklin             36 DAMA                           1:27.42    7  

       42.83  1:27.42                                                      

 

Women 35-39 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Liz Wilkinson             39 GCYM                           1:45.77    7  

       51.28  1:45.77                                                      

 

Women 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jennifer Rock             38 TMS                              30.47    7  

 

Women 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jennifer Rock             38 TMS                            1:13.48    7  

       33.97  1:13.48                                                      

  2 Liz Wilkinson             39 GCYM                           1:35.00    5  

       46.53  1:35.00                                                      

 

Women 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Karen Buxton              43 UNAT                             31.59    7  

 

Women 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Karen Buxton              43 UNAT                           2:35.06    7  

       35.87  1:15.35  1:56.16  2:35.06                                    

 

Women 40-44 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Frances McEachran         44 GCYM                          12:56.19    7  

       34.37  1:11.49  1:49.16  2:27.93  3:06.94  3:46.15  4:25.49  5:04.89

     5:43.93  6:23.55  7:02.98  7:42.69  8:22.26  9:01.95  9:41.64 10:21.43

    11:01.15 11:41.06 12:19.66 12:56.19                                    

  2 Karen Buxton              43 UNAT                          14:21.31    5  

       38.13  1:19.43  2:02.48  2:45.60  3:28.35  4:11.85  4:56.28  5:40.11

     6:23.62  7:08.10  7:52.74  8:36.53  9:20.73 10:04.94 10:48.45 11:32.37

    12:15.82 12:59.04 13:41.59 14:21.31                                    

 

Women 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Frances McEachran         44 GCYM                             33.05    7  

 

Women 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Alis Woodard              45 MAC                              29.86    7  

  2 Jan Mays                  49 GCYM                             39.49    5  

 

Women 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Alis Woodard              45 MAC                            1:05.62    7  

       32.28  1:05.62                                                      

  2 Teresa Garrou             48 LENR                           1:19.70    5  

       38.32  1:19.70                                                      

  3 Jan Mays                  49 GCYM                           1:38.28    4  

       45.70  1:38.28                                                      

 

Women 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Alis Woodard              45 MAC                            2:25.83    7  

       34.24  1:11.73  1:49.20  2:25.83                                    

  2 Teresa Garrou             48 LENR                           2:57.89    5  

       39.17  1:22.30  2:10.29  2:57.89                                    

 

Women 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Alis Woodard              45 MAC                            6:47.45    7  

       38.21  1:19.57  2:00.27  2:42.11  3:23.76  4:05.70  4:46.81  5:28.30

     6:09.17  6:47.45                                                      

 

Women 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Teresa Garrou             48 LENR                             42.77    7  

  2 Jan Mays                  49 GCYM                             53.19    5  

 

Women 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jan Mays                  49 GCYM                             52.32    7  

 

Women 45-49 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Teresa Garrou             48 LENR                             42.63    7  

 

Women 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jeannie Sykes             51 TMS                              30.85    7  

 

Women 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jeannie Sykes             51 TMS                            1:07.76    7  

       32.27  1:07.76                                                      

  2 Loraine Watt              50 NCMS                           1:45.07    5  

       50.31  1:45.07                                                      

 

Women 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Loraine Watt              50 NCMS                           3:42.25    7  

       50.72  1:46.20  2:44.32  3:42.25                                    

 

Women 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kathy Andersen            50 MAC                            9:02.28    7  

       48.13  1:42.24  2:36.78  3:33.00  4:28.80  5:25.18  6:20.80  7:16.31

     8:10.56  9:02.28                                                      

  2 Loraine Watt              50 NCMS                           9:54.33    5  

       53.35  1:50.51  2:49.44  3:49.86  4:50.16  5:50.99  6:52.06  7:52.56

     8:54.17  9:54.33                                                      

 

Women 50-54 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Loraine Watt              50 NCMS                          19:59.43    7  

       52.33  1:47.82  2:45.14  3:43.79  4:43.24  5:43.38  6:43.92  7:44.35

     8:45.03  9:46.98 10:48.75 11:50.55 12:52.95 13:53.62 14:54.90 15:56.42

    16:56.90 17:57.84 18:59.07 19:59.43                                    

 

Women 50-54 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Loraine Watt              50 NCMS                             56.18    7  

 

Women 50-54 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Loraine Watt              50 NCMS                           1:57.10    7  

       59.21  1:57.10                                                      

 

Women 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Ann Sims                  54 NCMS                             39.48    7  

  2 Kathy Andersen            50 MAC                              46.63    5  

 

Women 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Ann Sims                  54 NCMS                           1:24.61    7  

       40.75  1:24.61                                                      

  2 Jeannie Sykes             51 TMS                            1:33.27    5  

       45.93  1:33.27                                                      

  3 Kathy Andersen            50 MAC                            1:43.54    4  

       51.30  1:43.54                                                      

 

Women 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kathy Andersen            50 MAC                              55.32    7  

 

Women 50-54 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jeannie Sykes             51 TMS                            3:00.48    7  

       36.95  1:29.08  2:20.96  3:00.48                                    

  2 Kathy Andersen            50 MAC                            3:49.97    5  

       55.25  1:58.32  2:58.21  3:49.97                                    

 

Women 55-59 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Greta van Meeteren        59 TRYM                          17:42.51    7  

       48.38  1:41.09  2:33.78  3:26.41  4:19.37  5:13.08  6:06.44  7:00.40

     7:54.40  8:48.28  9:41.59 10:34.60 11:27.20 12:20.22 13:14.06 14:07.95

    15:01.78 15:55.40 16:49.61 17:42.51                                    

 

Women 55-59 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Greta van Meeteren        59 TRYM                           1:45.61    7  

       50.18  1:45.61                                                      

 

Women 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Susan Husson              62 TRYM                             42.15    7  

 

Women 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Susan Husson              62 TRYM                           1:36.34    7  

       46.51  1:36.34                                                      

 

Women 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Sally Newell              68 THAT                             36.02    7  

 

Women 65-69 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Sally Newell              68 THAT                             45.15    7  

 

Women 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Sally Newell              68 THAT                             44.95    7  

 

Women 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Sally Newell              68 THAT                           1:33.29    7  

       49.36  1:33.29                                                      

 

Women 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Suzanne Robbins-Bonitz    72 THAT                             49.00    7  

 

Women 70-74 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Suzanne Robbins-Bonitz    72 THAT                             49.98    7  

 

Women 70-74 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Suzanne Robbins-Bonitz    72 THAT                           1:59.01    7  

       56.56  1:59.01                                                      

 

Women 70-74 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Suzanne Robbins-Bonitz    72 THAT                           2:24.08    7  

     1:06.22  2:24.08                                                      

 

Women 80-84 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Betsy Montgomery          80 MONT                           4:23.96    7  

     1:05.12  2:10.32  3:18.07  4:23.96                                    

 

Women 80-84 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Betsy Montgomery          80 MONT                          24:09.32    7  

     1:08.02  2:18.35  3:31.12  4:44.30  5:56.69  7:11.08  8:24.24  9:38.52

    10:52.51 12:05.66 13:19.39 14:33.27 15:47.29 17:01.07 18:14.45 19:26.89

    20:39.55 21:51.04 23:02.12 24:09.32                                    

 

Women 80-84 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Betsy Montgomery          80 MONT                           1:09.07    7  

 

Men 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Justin Smith              22 NCMS                             23.33    7  

  2 Phillip Weber             21  WWC                             24.70    5  

  3 Kenny Hummel              19  WWC                             25.67    4  

 

Men 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kenny Hummel              19  WWC                             57.84    7  

       27.32    57.84                                                      

 

Men 18-24 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Justin Smith              22 NCMS                             27.74    7  

  2 Phillip Weber             21  WWC                             30.10    5  

  3 Kenny Hummel              19  WWC                             32.60    4  

 

Men 18-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kenny Hummel              19  WWC                             35.13    7  

  2 Phillip Weber             21  WWC                             36.12    5  

 

Men 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Phillip Weber             21  WWC                             29.66    7  

  2 Kenny Hummel              19  WWC                             30.30    5  

 

Men 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Filippo Porco             28 THAT                             26.78    7  

 

Men 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mark Medendorp            28 TMS                              53.78    7  

       25.31    53.78                                                      

  2 Filippo Porco             28 THAT                             59.57    5  

       28.93    59.57                                                      

 

Men 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mark Medendorp            28 TMS                            1:56.80    7  

       26.71    56.29  1:26.65  1:56.80                                    

  2 Matt Elewer               29 DAMA                           2:15.39    5  

       31.75  1:06.40  1:40.61  2:15.39                                    

 

Men 25-29 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Filippo Porco             28 THAT                           6:21.47    7  

       33.56  1:12.32  1:50.85  2:29.96  3:09.40  3:48.69  4:27.41  5:06.70

     5:45.40  6:21.47                                                      

 

Men 25-29 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Filippo Porco             28 THAT                          13:03.05    7  

       34.39  1:11.69  1:49.61  2:28.45  3:08.22  3:48.02  4:27.83  5:08.07

     5:48.41  6:28.87  7:08.49  7:48.78  8:28.59  9:08.26  9:48.23 10:28.04

    11:07.96 11:47.85 12:27.31 13:03.05                                    

 

Men 25-29 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Filippo Porco             28 THAT                           1:16.90    7  

       36.76  1:16.90                                                      

 

Men 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mark Medendorp            28 TMS                              25.59    7  

  2 Filippo Porco             28 THAT                             31.27    5  

 

Men 25-29 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mark Medendorp            28 TMS                              56.41    7  

       25.76    56.41                                                      

  2 Matt Elewer               29 DAMA                           1:09.97    5  

       31.48  1:09.97                                                      

 

Men 30-34 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Carlos Sacerio            31 RAM                              23.97    7  

  2 Derek Parr                31 DAMA                             26.23    5  

  3 Jason Peters              33 NCMS                             27.98    4  

  4 Marshall Stanley          32 DAMA                             31.90    3  

  5 Rob Newton                34 DAMA                             35.36    2  

 

Men 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Carlos Sacerio            31 RAM                              52.80    7  

       25.03    52.80                                                      

  2 Erik McFetters            30 GCYM                           1:01.01    5  

       29.88  1:01.01                                                      

  3 Jason Peters              33 NCMS                           1:04.42    4  

       30.29  1:04.42                                                      

 

Men 30-34 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Erik McFetters            30 GCYM                           2:16.07    7  

       32.51  1:06.72  1:41.92  2:16.07                                    

 

Men 30-34 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Derek Parr                31 DAMA                           6:13.77    7  

       31.14  1:06.87  1:43.26  2:20.55  2:59.17  3:38.19  4:18.35  4:58.44

     5:36.96  6:13.77                                                      

  2 Rob Newton                34 DAMA                           9:35.31    5  

       43.64  1:36.83  2:34.76  3:36.18  4:36.37  5:35.28  6:36.19  7:35.90

     8:39.69  9:35.31                                                      

 

Men 30-34 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Matthew Clancey           32 TMS                           13:27.82    7  

       34.06  1:11.85  1:51.75  2:31.97  3:12.80  3:54.51  4:36.55  5:18.47

     5:59.86  6:41.29  7:22.23  8:03.29  8:44.68  9:25.43 10:06.29 10:47.40

    11:28.16 12:08.69 12:49.16 13:27.82                                    

  2 Jason Peters              33 NCMS                          15:31.22    5  

       36.10  1:16.17  1:59.70  2:46.90  3:34.40  4:21.91  5:07.79  5:55.46

     6:45.26  7:32.81  8:20.99  9:09.18  9:56.41 10:44.85 11:33.51 12:21.78

    13:10.71 13:59.28 14:47.66 15:31.22                                    

 

Men 30-34 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jason Peters              33 NCMS                             39.29    7  

  2 Marshall Stanley          32 DAMA                             48.53    5  

  3 Rob Newton                34 DAMA                             53.18    4  

 

Men 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Derek Parr                31 DAMA                             32.38    7  

  2 Marshall Stanley          32 DAMA                             42.14    5  

 

Men 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Derek Parr                31 DAMA                           1:10.62    7  

       32.76  1:10.62                                                      

  2 Marshall Stanley          32 DAMA                           1:35.47    5  

       45.48  1:35.47                                                      

 

Men 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Carlos Sacerio            31 RAM                              25.60    7  

  2 Derek Parr                31 DAMA                             30.49    5  

 

Men 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Erik McFetters            30 GCYM                           1:12.95    7  

       34.08  1:12.95                                                      

 -- Jason Peters              33 NCMS                                DQ  

       39.13       DQ                                                      

 

Men 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Erik McFetters            30 GCYM                           2:37.83    7  

       32.58  1:12.76  2:01.83  2:37.83                                    

 

Men 35-39 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Todd Pletcher             36 WYN                              23.73    7  

  2 Kurt Sprenger             35 VMST                             23.87    5  

  3 Scott Brown               38 DAMA                             27.21    4  

 

Men 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kurt Sprenger             35 VMST                             52.38    7  

       25.03    52.38                                                      

  2 Todd Pletcher             36 WYN                              53.29    5  

       25.50    53.29                                                      

 

Men 35-39 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Todd Pletcher             36 WYN                              27.54    7  

  2 Kurt Sprenger             35 VMST                             27.84    5  

 

Men 35-39 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kurt Sprenger             35 VMST                             59.91    7  

       28.90    59.91                                                      

  2 Todd Pletcher             36 WYN                            1:00.69    5  

       29.52  1:00.69                                                      

 

Men 35-39 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Kurt Sprenger             35 VMST                           2:15.00    7  

       31.32  1:05.28  1:40.33  2:15.00                                    

 

Men 35-39 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Scott Brown               38 DAMA                             35.02    7  

 

Men 35-39 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Scott Brown               38 DAMA                             30.98    7  

 

Men 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Todd Pletcher             36 WYN                            1:01.75    7  

       27.77  1:01.75                                                      

 

Men 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Henry Stewart             42 RAM                              22.88    7  

  2 Brian Goldman             41 RAM                              24.20    5  

  3 John Mangrum              42 RAM                              27.53    4  

  4 John Gilmore              42 NCMS                             30.89    3  

 

Men 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Henry Stewart             42 RAM                              52.05    7  

       25.00    52.05                                                      

  2 Mark Duff                 40 RAM                            1:02.23    5  

       30.59  1:02.23                                                      

 

Men 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Brian Goldman             41 RAM                            1:57.95    7  

26.98             57.46  1:28.16  1:57.95

 

Men 40-44 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 John Mangrum              42 RAM                            1:09.90    7  

       34.63  1:09.90                                                      

 

Men 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Brian Goldman             41 RAM                              33.04    7  

  2 John Gilmore              42 NCMS                             39.59    5  

 

Men 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 John Mangrum              42 RAM                            1:17.78    7  

       36.89  1:17.78                                                      

 

Men 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Henry Stewart             42 RAM                              25.11    7  

  2 Brian Goldman             41 RAM                              27.31    5  

  3 Mark Duff                 40 RAM                              30.21    4  

  4 John Mangrum              42 RAM                              30.25    3  

 

Men 40-44 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Henry Stewart             42 RAM                              55.72    7  

       26.27    55.72                                                      

  2 John Mangrum              42 RAM                            1:11.33    5  

       32.32  1:11.33                                                      

 

Men 40-44 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 John Mangrum              42 RAM                            2:51.81    7  

       33.75  1:14.62  2:02.94  2:51.81                                    

 

Men 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Brian Goldman             41 RAM                            1:04.28    7  

       30.88  1:04.28                                                      

 

Men 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mark Duff                 40 RAM                            2:42.66    7  

       35.79  1:16.97  2:04.62  2:42.66                                    

 

Men 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jonathan Klein            48 THAT                             24.23    7  

  2 Gene Kennedy              46 NEM                              26.25    5  

  3 Eric Waldbauer            46 RAM                              27.47    4  

  4 Carl Ivarssson            45 NCMS                             30.87    3  

 

Men 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jonathan Klein            48 THAT                             52.91    7  

       25.68    52.91                                                      

  2 Gene Kennedy              46 NEM                              58.43    5  

       28.29    58.43                                                      

  3 Carl Ivarssson            45 NCMS                           1:07.00    4  

       31.51  1:07.00                                                      

 

Men 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jonathan Klein            48 THAT                           1:57.28    7  

       27.29    57.20  1:27.18  1:57.28                                    

  2 Gene Kennedy              46 NEM                            2:08.72    5  

       29.87  1:02.20  1:35.47  2:08.72                                    

  3 Carl Ivarssson            45 NCMS                           2:31.13    4  

       34.56  1:11.02  1:51.32  2:31.13                                    

 

Men 45-49 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eric Waldbauer            46 RAM                            6:32.85    7  

       33.49  1:12.47  1:52.95  2:33.71  3:14.38  3:54.54  4:34.72  5:14.79

     5:54.41  6:32.85                                                      

  2 Robert Turner             45 VMST                           6:58.43    5  

       33.23  1:12.69  1:56.05  2:37.39  3:23.77  4:11.37  4:48.71  5:23.99

     6:12.66  6:58.43                                                      

  3 Erdem Narter              49 TYRA                           8:02.85    4  

       39.69  1:22.65  2:08.61  2:56.75  3:47.75  4:39.01  5:30.36  6:22.25

     7:13.87  8:02.85                                                      

 

Men 45-49 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Robert Turner             45 VMST                          11:38.59    7  

       32.12  1:07.20  1:42.11  2:17.25  2:53.02  3:28.87  4:04.08  4:39.12

     5:13.98  5:48.81  6:23.91  6:59.19  7:34.52  8:10.24  8:45.96  9:21.70

     9:57.43 10:32.54 11:07.33 11:38.59                                    

  2 Gene Kennedy              46 NEM                           12:22.38    5  

       33.33  1:09.32  1:45.86  2:22.53  2:59.38  3:36.36  4:13.37  4:50.22

     5:27.18  6:04.79  6:42.53  7:20.27  7:58.13  8:35.98  9:13.19  9:51.07

    10:28.96 11:06.78 11:45.21 12:22.38                                    

 

Men 45-49 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jonathan Klein            48 THAT                             27.83    7  

  2 Mark Doyle                46 TRYM                             28.90    5  

 

Men 45-49 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Jonathan Klein            48 THAT                             58.94    7  

       28.85    58.94                                                      

  2 Mark Doyle                46 TRYM                           1:02.23    5  

       30.61  1:02.23                                                      

 

Men 45-49 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mark Doyle                46 TRYM                           2:17.26    7  

       33.40  1:08.41  1:43.44  2:17.26                                    

 

Men 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eric Waldbauer            46 RAM                              34.71    7  

  2 Gary Lowell               47 TMS                              37.75    5  

 

Men 45-49 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eric Waldbauer            46 RAM                            1:14.53    7  

       35.50  1:14.53                                                      

  2 Gary Lowell               47 TMS                            1:21.40    5  

       39.65  1:21.40                                                      

 

Men 45-49 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Eric Waldbauer            46 RAM                            2:45.48    7  

       37.71  1:19.51  2:02.65  2:45.48                                    

 

Men 45-49 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Gene Kennedy              46 NEM                              30.72    7  

 

Men 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Robert Schmitz            53 THAT                             26.35    7  

  2 Dennis McGraw             54 THAT                             26.64    5  

  3 Leonard Sibley            51 NCMS                             28.26    4  

  4 Gregory Singer            54 THAT                             29.76    3  

 

Men 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Dennis McGraw             54 THAT                             59.04    7  

       27.93    59.04                                                      

  2 Robert Schmitz            53 THAT                             59.51    5  

       28.41    59.51                                                      

  3 Gregory Singer            54 THAT                           1:08.01    4  

       31.89  1:08.01                                                      

 

Men 50-54 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 George Corrigan           53 RAM                            2:05.27    7  

       30.14  1:01.92  1:33.92  2:05.27                                    

  2 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                           2:05.32    5  

       29.19  1:00.76  1:33.31  2:05.32                                    

  3 Dennis McGraw             54 THAT                           2:15.01    4  

       30.50  1:04.73  1:39.83  2:15.01                                    

  4 Mark Smith                50 DAMA                           3:52.06    3  

       46.00  1:45.33  2:48.93  3:52.06                                    

 

Men 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                           5:37.56    7  

       31.94  1:06.09  1:40.35  2:14.66  2:48.74  3:22.89  3:56.82  4:30.98

     5:04.83  5:37.56                                                      

  2 Mark Smith                50 DAMA                          10:17.88    5  

       47.63  1:49.35  2:51.27  3:54.28  4:58.41  6:02.19  7:07.34  8:12.72

     9:16.36 10:17.88                                                      

 

Men 50-54 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 George Corrigan           53 RAM                           11:39.78    7  

       32.06  1:06.06  1:39.98  2:14.36  2:49.50  3:24.51  3:59.53  4:34.75

     5:10.19  6:20.62  6:55.94  7:31.46  8:07.42  9:18.85  9:54.46 10:30.08

    11:05.88 11:39.78 11:39.78                                             

  2 Gerry Chapman             54 TMS                           12:52.51    5  

       33.93  1:11.18  1:48.99  2:27.59  3:06.30  3:44.89  4:24.27  5:03.19

     5:42.49  6:21.90  7:01.49  8:20.83  9:00.15  9:40.13 10:19.64 10:59.02

    11:38.08 12:16.91 12:53.62 12:52.51                                    

  3 Wayne Sykes               53 TMS                           13:25.50    4  

       35.51  1:13.64  1:53.38  2:34.23  3:14.89  3:55.33  4:35.64  5:15.66

     5:56.03  6:35.67  7:19.67  8:01.08  8:42.23  9:23.28 10:04.07 10:44.88

    11:24.94 12:05.12 12:44.58 13:25.50                                    

 

Men 50-54 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                             28.93    7  

  2 Robert Schmitz            53 THAT                             32.28    5  

  3 Dennis McGraw             54 THAT                             32.30    4  

  4 Leonard Sibley            51 NCMS                             36.36    3  

 

Men 50-54 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                           1:02.11    7  

       30.86  1:02.11                                                      

  2 John Flack                50 THAT                           1:08.37    5  

 

Men 50-54 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 John Flack                50 THAT                           2:32.27    7  

       35.59  1:13.80  1:53.74  2:32.27                                    

 

Men 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Robert Schmitz            53 THAT                             33.57    7  

  2 Leonard Sibley            51 NCMS                             38.69    5  

  3 Gregory Singer            54 THAT                             39.65    4  

 

Men 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Robert Schmitz            53 THAT                           1:13.42    7  

       34.45  1:13.42                                                      

  2 Leonard Sibley            51 NCMS                           1:26.26    5  

       40.61  1:26.26                                                      

 

Men 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Dennis McGraw             54 THAT                             30.20    7  

  2 Robert Schmitz            53 THAT                             30.50    5  

  3 Leonard Sibley            51 NCMS                             33.10    4  

 

Men 50-54 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                           2:27.08    7  

       32.66  1:10.57  1:49.56  2:27.08                                    

 

Men 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 George Corrigan           53 RAM                            1:09.36    7  

       32.70  1:09.36                                                      

  2 Robert Schmitz            53 THAT                           1:09.76    5  

       32.29  1:09.76                                                      

  3 Gerry Chapman             54 TMS                            1:11.73    4  

       32.62  1:11.73                                                      

 

Men 50-54 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 George Corrigan           53 RAM                            2:28.43    7  

       31.06  1:10.76  1:55.88  2:28.43                                    

  2 Gerry Chapman             54 TMS                            2:42.02    5  

       34.90  1:14.61  2:03.86  2:42.02                                    

 

Men 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bernie White              62 CSM                              29.37    7  

 

Men 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bernie White              62 CSM                            1:08.05    7  

       32.97  1:08.05                                                      

 

Men 60-64 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 James Slaughter           60 NCMS                          14:38.53    7  

       39.77  1:22.74  2:06.71  2:51.47  3:36.06  4:20.50  5:04.62  5:48.31

     6:32.06  7:17.30  8:01.00  8:46.32  9:30.37 10:15.20 10:59.15 11:43.77

    12:28.82 13:13.16 13:57.34 14:38.53                                    

 

Men 60-64 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bob Husson                60 TRYM                             35.17    7  

  2 Garth Adcock              60 NCMS                             41.47    5  

  3 Hans Metteren             62 TRYM                             42.71    4  

 

Men 60-64 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bob Husson                60 TRYM                           1:19.94    7  

       39.64  1:19.94                                                      

  2 Garth Adcock              60 NCMS                           1:32.96    5  

       43.75  1:32.96                                                      

  3 Hans Metteren             62 TRYM                           1:34.45    4  

       47.26  1:34.45                                                      

 

Men 60-64 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Hans Metteren             62 TRYM                           3:30.08    7  

       49.69  1:43.58  2:38.41  3:30.08                                    

 

Men 60-64 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bernie White              62 CSM                              31.11    7  

 

Men 60-64 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Robert Poiletman          62 COLM                           1:01.95    7  

       29.31  1:01.95                                                      

 

Men 60-64 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Robert Poiletman          62 COLM                           2:24.62    7  

       32.37  1:09.49  1:47.91  2:24.62                                    

 

Men 60-64 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bob Husson                60 TRYM                           1:15.41    7  

       37.65  1:15.41                                                      

  2 Hans Metteren             62 TRYM                           1:33.29    5  

       46.94  1:33.29                                                      

 

Men 60-64 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Bob Husson                60 TRYM                           2:49.52    7  

       37.03  1:25.72  2:11.35  2:49.52                                    

  2 Hans Metteren             62 TRYM                           3:30.49    5  

       48.13  1:43.21  2:39.57  3:30.49                                    

 

Men 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mikal Barnes              66 AWSM                             34.80    7  

  2 Edward Weiss              65 AMS                              35.19    5  

 

Men 65-69 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mikal Barnes              66 AWSM                           1:21.20    7  

       38.00  1:21.20                                                      

  2 Edward Weiss              65 AMS                            1:38.41    5  

       44.39  1:38.41                                                      

 

Men 65-69 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mikal Barnes              66 AWSM                           3:21.02    7  

       46.17  1:38.98  2:32.98  3:21.02                                    

 

Men 65-69 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mikal Barnes              66 AWSM                           9:27.42    7  

       49.88  1:46.96  2:46.88  3:46.41  4:45.04  5:43.75  6:43.48  7:42.39

     8:38.96  9:27.42                                                      

 

Men 65-69 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Mikal Barnes              66 AWSM                          20:45.07    7  

       55.70  1:55.39  2:55.54  3:55.18  4:55.67  5:55.40  6:56.70  7:56.32

     8:55.99  9:56.67 11:54.90          12:55.12 13:56.01 14:53.96 15:52.29

    16:51.51 17:49.82 18:49.69 20:45.07                                    

 

Men 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Edward Weiss              65 AMS                              44.35    7  

 

Men 65-69 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Edward Weiss              65 AMS                            1:40.73    7  

       46.90  1:40.73                                                      

 

Men 75-79 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 John Kartheuer            75 MAC                              35.85    7  

 

Men 75-79 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 John Kartheuer            75 MAC                            1:22.18    7  

       38.33  1:22.18                                                      

 

Men 80-84 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Wayne Montgomery          80 MONT                           1:06.34    7  

 

Men 80-84 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Wayne Montgomery          80 MONT                           2:23.64    7  

     1:13.65  2:23.64                                                      

 

Men 80-84 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Team                             Finals Points 

===============================================================================

  1 Wayne Montgomery          80 MONT                           1:27.97    7  

 

Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 TWIN RIVERS YMCA MASTERS  'A'                               2:37.38   14  

     1) Hans Metteren M62               2) Greta van Meeteren W59         

     3) Susan Husson W62                4) Bob Husson M60                 

       39.43  1:24.78  2:37.38                                             

 

Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 DURHAM AREA MASTERS  'A'                                    2:17.30   14  

     1) Danielle Newton W27             2) Dawn Franklin W36              

     3) Suzy Beckwith W27               4) Kate Montieth W28              

       31.24  1:12.52  1:40.52  2:17.30                                    

 

Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 TARHEEL AQUATIC TEAM  'A'                                   1:47.37   14  

     1) Dennis McGraw M54               2) Robert Schmitz M53             

     3) Filippo Porco M28               4) Jonathan Klein M48             

       27.22    56.87  1:47.37                                             

  2 DURHAM AREA MASTERS  'A'                                    2:02.21   10  

     1) Derek Parr M31                  2) Matt Elewer M29                

     3) Mark Smith M50                  4) Scott Brown M38                

       26.17  1:09.37  1:35.22  2:02.21                                    

 

Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 TRIAD MASTERS SWIMMING  'A'                                 2:01.37   14  

     1) Jennifer Rock W38               2) Missy Tandlmayer W29           

     3) Mark Medendorp M28              4) Gerry Chapman M54              

       33.34  1:09.75  1:34.76  2:01.37                                    

 

Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 TWIN RIVERS YMCA MASTERS  'A'                               2:52.93   14  

     1) Hans Metteren M62               2) Greta van Meeteren W59         

     3) Bob Husson M60                  4) Susan Husson W62               

       45.55  1:34.38  1:50.76  2:52.93                                    

 

Women 25+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 DURHAM AREA MASTERS  'A'                                    2:26.15   14  

     1) Kate Montieth W28               2) Karen Fritchie W28             

     3) Suzy Beckwith W27               4) Dawn Franklin W36              

       38.62  1:12.52  1:51.74  2:26.15                                    

 

Men 25+ 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    Team                                                          Finals Points 

===============================================================================

  1 DURHAM AREA MASTERS  'A'                                    2:15.19   14  

     1) Matt Elewer M29                 2) Derek Parr M31                 

     3) Scott Brown M38                 4) Rob Newton M34                 

       37.35  1:09.78  1:39.94  2:15.19 
       
       
       
       
Licensed to GSA / Triad Masters                  Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2006
                      Frank Clark Masters Open - 3/4/2006                      
                       Team Rankings - Through Event 304                       
 
                             Combined Team Scores                              
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 TARHEEL AQUATIC TEAM               THAT            260  
                2 DURHAM AREA MASTERS                DAMA            237  
                3 RALEIGH AREA MASTERS               RAM             210  
                4 NC MASTERS SWIMMING                NCMS            176  
                5 TRIAD MASTERS SWIMMING             TMS             161  
                6 TWIN RIVERS YMCA MASTERS           TRYM            126  
                7 GREENSBORO COMMUNITY YMSC          GCYM            122  
                8 MECKLENBURG AQUATIC CLUB           MAC              98  
                9 WARREN WILSON FIGHTING OWLS        WWFO             87  
               10 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM         VMST             43  
               11 MONT                               MONT             42  
               12 AWSM                               AWSM             35  
               13 WILMINGTON YMCA MASTERS            WYN              31  
               14 CHARLOTTE SWIMMASTERS              CSM              29  
               15 NEW ENGLAND MASTERS                NEM              27  
               16 BURKE/UNIFOUR MASTERS SWIMMING     BUM              26  
               17 ASHEVILLE MASTERS SWIMMING         AMS              24  
               17 SWIM LENOIR MASTERS                LENR             24  
               19 COLUMBIA MASTERS                   COLM             14  
               20 TRIANGLE Y RECREATIONAL AQUATI     TYRA              4         
       
       
       
                   

North Carolina Masters Swimming Website
Return to Masters Swimming in North Carolina  home page.
March 17, 2006
http://www.NCmasters.org/13602res.html