Results of 2005 Dixie Zone Long Course Meters Championship Meet

Results of July 16 and 17, 2005 Dixie Zone Long Course Championship Masters Meet


Licensed to Mecklenburg Aquatic Club                      Hy-Tek's Meet Manager

             2005 Dixie Zone Championships - 07/16/05 to 07/17/05              

                                    Results                                    

 

Women 18-24 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Morrow, Melissa     23 TGM-SC               7:23.07    7:22.14         20  

                  50.20     1:47.81 (57.61)     2:42.12 (54.31)     3:41.75 (59.63)

        4:37.23 (55.48)     5:35.75 (58.52)     6:29.83 (54.08)     7:22.14 (52.31)

 

Women 18-24 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Morrow, Melissa     23 TGM-SC                 42.32      42.36         20  

 

Women 18-24 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Morrow, Melissa     23 TGM-SC               1:29.39    1:29.75         20  

                  42.20     1:29.75 (47.55)                                        

 

Women 18-24 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Morrow, Melissa     23 TGM-SC               3:25.40    3:21.47         20  

                                1:39.45 ( )   3:21.47 (1:42.02)                    

 

Women 18-24 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Morrow, Melissa     23 TGM-SC                 46.36      46.20         20  

 

Women 18-24 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Morrow, Melissa     23 TGM-SC               3:36.34    3:35.93         20  

                  49.97     1:40.04 (50.07)   2:45.00 (1:04.96)     3:35.93 (50.93)

 

Women 25-29 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Jones, Rose         27 NCAM-NC                35.13      36.42         20  

 

Women 25-29 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Schreiner, Vironic  26 NCMS-NC                35.77      37.04         20  

  2 Jones, Rose         27 NCAM-NC                36.00      42.93         17  

 

Women 25-29 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Jones, Rose         27 NCAM-NC              1:31.50    1:32.16         20  

                  46.40     1:32.16 (45.76)                                        

  2 Parnell, Carolyn    28 HARY-NC                   NT    1:38.04         17  

 

Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Schreiner, Vironic  26 NCMS-NC                40.24      41.34         20  

 

Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Schreiner, Vironic  26 NCMS-NC              3:18.59    3:11.84         20  

                  42.85     1:31.50 (48.65)     2:22.52 (51.02)     3:11.84 (49.32)

 

Women 25-29 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Schreiner, Vironic  26 NCMS-NC                35.52      34.28         20  

  2 Jones, Rose         27 NCAM-NC                41.00      36.44         17  

  3 Parnell, Carolyn    28 HARY-NC                45.00      37.95         16  

 

Women 25-29 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Parnell, Carolyn    28 HARY-NC              6:10.00    7:00.79         20  

                  43.34     1:31.67 (48.33)     2:25.61 (53.94)     3:21.10 (55.49)

        4:19.89 (58.79)   5:22.18 (1:02.29)     6:11.82 (49.64)     7:00.79 (48.97)

 

Women 30-34 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Braun, Erika        33 RAM-NC                 28.50      28.57         20  

  2 Richter, Sarah      34 TGM-SC                 31.74      31.10         17  

  3 Cornell, Stacey     32 VMST-VA                35.00      33.77         16  

 

Women 30-34 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Braun, Erika        33 RAM-NC               1:03.50    1:02.43         20  

                  29.98     1:02.43 (32.45)                                        

  2 Richter, Sarah      34 TGM-SC               1:16.93    1:15.79         17  

  3 Cornell, Stacey     32 VMST-VA              1:21.00    1:17.36         16  

                  37.38     1:17.36 (39.98)                                        

 

Women 30-34 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC               3:30.00    2:53.49         20  

                  39.26     1:23.05 (43.79)     2:08.64 (45.59)     2:53.49 (44.85)

  2 Richter, Sarah      34 TGM-SC               3:03.06    2:54.95         17  

                  38.67     1:21.67 (43.00)     2:09.32 (47.65)     2:54.95 (45.63)

  3 Barella, Lisa Ann   30 NCMS-NC              3:25.00    3:38.24         16  

                  49.16     1:46.96 (57.80)     2:42.92 (55.96)     3:38.24 (55.32)

  4 Gardo, Jessica      34 HHAC-SC              5:00.00    4:06.58         15  

                                1:51.36 ( )   3:00.52 (1:09.16)   4:06.58 (1:06.06)

 

Women 30-34 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC               6:55.00    6:08.61         20  

                  42.64     1:28.75 (46.11)     2:14.80 (46.05)     3:01.02 (46.22)

        3:47.76 (46.74)     4:35.42 (47.66)     5:22.86 (47.44)     6:08.61 (45.75)

 

Women 30-34 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC              15:15.00   12:34.59         20  

                                1:27.27 ( )                             3:01.91 ( )

                                4:36.74 ( )                             6:12.61 ( )

                                7:47.97 ( )                             9:23.67 ( )

                               10:58.93 ( )  12:34.59 (1:35.66)                    

  2 Gardo, Jessica      34 HHAC-SC             16:20.00   17:53.21         17  

                  52.84   1:55.19 (1:02.35)   3:03.43 (1:08.24)   4:10.57 (1:07.14)

      5:21.03 (1:10.46)   6:29.26 (1:08.23)   7:40.77 (1:11.51) 17:53.21 (10:12.44)

 

Women 30-34 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Braun, Erika        33 RAM-NC                 34.00      34.37         20  

 

Women 30-34 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Braun, Erika        33 RAM-NC               1:14.00    1:13.22         20  

                  34.51     1:13.22 (38.71)                                        

  2 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC               2:00.00    1:41.50         17  

 

Women 30-34 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC               4:00.00    3:36.58         20  

                  53.74     1:47.37 (53.63)     2:44.10 (56.73)     3:36.58 (52.48)

 

Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Richter, Sarah      34 TGM-SC                 42.58      40.42         20  

  2 Barella, Lisa Ann   30 NCMS-NC                41.00      44.38         17  

  3 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC                 50.00      51.02         16  

 -- Gardo, Jessica      34 HHAC-SC              1:07.00         DQ        

 

Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Braun, Erika        33 RAM-NC               1:23.00    1:25.56         20  

                  39.40     1:25.56 (46.16)                                        

  2 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC               2:00.00    1:47.14         17  

                  52.64     1:47.14 (54.50)                                        

 

Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Barella, Lisa Ann   30 NCMS-NC              3:25.00    3:39.08         20  

                  48.61     1:46.91 (58.30)     2:41.96 (55.05)     3:39.08 (57.12)

 

Women 30-34 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Braun, Erika        33 RAM-NC                 32.50      32.24         20  

  2 Richter, Sarah      34 TGM-SC                    NT      34.68         17  

 

Women 30-34 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Buchoux, Michelle   33 MAC-NC               3:45.00    3:22.73         20  

                  45.81     1:39.30 (53.49)     2:37.53 (58.23)     3:22.73 (45.20)

 

Women 30-34 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Barella, Lisa Ann   30 NCMS-NC              7:35.00    7:51.24         20  

                  57.04   2:02.25 (1:05.21)   3:05.30 (1:03.05)   4:09.60 (1:04.30)

        5:02.60 (53.00)     5:59.69 (57.09)     6:55.47 (55.78)     7:51.24 (55.77)

 

Women 35-39 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rietz, Heather      37 EXCEL-SE               30.07      30.67         20  

  2 Williams, Heidi     36 NCAM-NC                31.30      32.42         17  

  3 Creighton, Lisa     39 MAC-NC                    NT      35.59         16  

 

Women 35-39 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rietz, Heather      37 EXCEL-SE             1:05.67    1:08.79         20  

  2 Williams, Heidi     36 NCAM-NC              1:07.50    1:09.72         17  

                  32.73     1:09.72 (36.99)                                        

  3 Creighton, Lisa     39 MAC-NC                    NT    1:24.28         16  

 

Women 35-39 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rietz, Heather      37 EXCEL-SE             2:26.31    2:25.03         20  

                  33.20     1:11.53 (38.33)     1:48.10 (36.57)     2:25.03 (36.93)

  2 Williams, Heidi     36 NCAM-NC              2:25.00    2:27.31         17  

                  34.41     1:11.52 (37.11)     1:49.69 (38.17)     2:27.31 (37.62)

 

Women 35-39 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Williams, Heidi     36 NCAM-NC              5:00.00    5:16.45         20  

                  35.56     1:16.02 (40.46)     1:54.64 (38.62)     2:36.19 (41.55)

        3:15.28 (39.09)     3:56.78 (41.50)     4:36.09 (39.31)     5:16.45 (40.36)

 

Women 35-39 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Williams, Heidi     36 NCAM-NC             10:45.00   10:33.30         20  

                  34.79     1:14.71 (39.92)     1:52.76 (38.05)     2:33.60 (40.84)

        3:12.11 (38.51)     3:53.22 (41.11)     4:32.05 (38.83)     5:13.45 (41.40)

        5:52.68 (39.23)     6:34.12 (41.44)     7:13.41 (39.29)     7:54.74 (41.33)

        8:33.88 (39.14)     9:15.30 (41.42)     9:53.68 (38.38)    10:33.30 (39.62)

  2 Rietz, Heather      37 EXCEL-SE            11:08.75   11:01.54         17  

                                1:16.74 ( )     1:59.67 (42.93)     2:40.34 (40.67)

        3:24.32 (43.98)     4:05.88 (41.56)     4:49.67 (43.79)     5:30.37 (40.70)

        6:13.54 (43.17)     6:54.77 (41.23)     7:38.33 (43.56)     8:18.67 (40.34)

        9:01.56 (42.89)     9:41.47 (39.91)    10:23.40 (41.93)    11:01.54 (38.14)

 

Women 35-39 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Williams, Heidi     36 NCAM-NC                37.00      35.95         20  

 

Women 35-39 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Williams, Heidi     36 NCAM-NC              1:18.00    1:21.90         20  

                  40.62     1:21.90 (41.28)                                        

 

Women 35-39 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Williams, Heidi     36 NCAM-NC              2:47.20    2:49.93         20  

                  40.77     1:24.03 (43.26)     2:07.41 (43.38)     2:49.93 (42.52)

 

Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Zander, Sarah       36 NCMS-NC                42.83      49.57         20  

 

Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Creighton, Lisa     39 MAC-NC                    NT    1:46.71         20  

                  46.52   1:46.71 (1:00.19)                                        

 

Women 35-39 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Zander, Sarah       36 NCMS-NC                35.97      43.50         20  

 

Women 35-39 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rietz, Heather      37 EXCEL-SE             1:20.00    1:17.35         20  

                  35.46     1:17.35 (41.89)                                        

 

Women 40-44 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC                31.00      30.64         20  

  2 Dore, Mary          42 HARY-NC                34.00      33.35         17  

  3 Hooe, Donna         43 SAVM-SC                36.00      36.86         16  

 

Women 40-44 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC              1:05.00    1:06.29         20  

                  31.69     1:06.29 (34.60)                                        

  2 Hooe, Donna         43 SAVM-SC              1:22.00    1:25.32         17  

                  39.12     1:25.32 (46.20)                                        

 

Women 40-44 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC              2:20.00    2:25.01         20  

                  32.96     1:10.28 (37.32)     1:48.11 (37.83)     2:25.01 (36.90)

  2 Dore, Mary          42 HARY-NC              2:45.00    2:33.99         17  

                  34.10     1:14.78 (40.68)     1:53.34 (38.56)     2:33.99 (40.65)

  3 Hooe, Donna         43 SAVM-SC              3:00.00    3:07.92         16  

                  41.71     1:26.88 (45.17)     2:19.27 (52.39)     3:07.92 (48.65)

 

Women 40-44 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC              5:20.00    5:16.29         20  

                  36.37     1:14.83 (38.46)     1:56.60 (41.77)     2:36.51 (39.91)

        3:18.38 (41.87)     3:58.14 (39.76)     4:39.62 (41.48)     5:16.29 (36.67)

  2 Hooe, Donna         43 SAVM-SC              6:20.00    6:48.70         17  

                  45.65     1:33.89 (48.24)     2:27.00 (53.11)     3:18.57 (51.57)

        4:13.01 (54.44)     5:04.94 (51.93)     5:59.90 (54.96)     6:48.70 (48.80)

 

Women 40-44 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC             11:00.00   10:43.83         20  

                  35.66     1:13.45 (37.79)     1:55.55 (42.10)     2:35.61 (40.06)

                                3:57.20 ( )                             5:19.94 ( )

                                6:42.36 ( )     7:24.56 (42.20)     8:04.67 (40.11)

        8:45.99 (41.32)                            10:06.72 ( )    10:43.83 (37.11)

  2 Dore, Mary          42 HARY-NC             12:30.00   11:33.53         17  

                  37.15     1:20.90 (43.75)     2:02.49 (41.59)     2:47.76 (45.27)

        3:30.16 (42.40)     4:15.82 (45.66)     4:53.45 (37.63)     5:44.06 (50.61)

        6:26.17 (42.11)     7:12.19 (46.02)     7:52.87 (40.68)     8:39.97 (47.10)

        9:17.17 (37.20)    10:08.21 (51.04)    10:50.67 (42.46)    11:33.53 (42.86)

 

Women 40-44 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hooe, Donna         43 SAVM-SC                48.00      47.25         20  

 

Women 40-44 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Nowak, Elizabeth    42 THAT-NC              2:45.00    2:53.77         20  

                  40.44     1:24.52 (44.08)     2:09.01 (44.49)     2:53.77 (44.76)

 

Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC                40.00      43.62         20  

  2 Hooe, Donna         43 SAVM-SC                48.50      52.70         17  

 

Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Nowak, Elizabeth    42 THAT-NC              1:35.10    1:27.29         20  

                  42.71     1:27.29 (44.58)                                        

  2 Hooe, Donna         43 SAVM-SC              1:50.00    1:56.01         17  

                  50.68   1:56.01 (1:05.33)                                        

 

Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hooe, Donna         43 SAVM-SC              4:00.00    4:07.41         20  

                  56.31   1:56.50 (1:00.19)   3:02.77 (1:06.27)   4:07.41 (1:04.64)

 

Women 40-44 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Nowak, Elizabeth    42 THAT-NC              2:45.00    2:50.84         20  

                  35.08     1:20.32 (45.24)     2:09.80 (49.48)     2:50.84 (41.04)

  2 Hennessey, Lynette  41 HHAC-SC              3:00.00    3:00.86         17  

                  36.38     1:29.05 (52.67)     2:22.09 (53.04)     3:00.86 (38.77)

  3 Dore, Mary          42 HARY-NC              3:00.00    3:05.38         16  

                                1:29.08 ( )   3:05.38 (1:36.30)                    

 

Women 40-44 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dore, Mary          42 HARY-NC              6:30.00    6:24.94         20  

                  39.73     1:27.32 (47.59)     2:17.36 (50.04)     3:10.93 (53.57)

        4:04.33 (53.40)     5:02.58 (58.25)     5:43.31 (40.73)     6:24.94 (41.63)

 

Women 45-49 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Woodard, Alis       45 MAC-NC                 35.00      33.41         20  

  2 Johnson, Liz        49 MAC-NC                    NT      47.52         17  

  3 Hamilton, Deb       47 TGM-SC                 52.15      53.12         16  

 

Women 45-49 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Woodard, Alis       45 MAC-NC               1:18.00    1:17.04         20  

                  37.16     1:17.04 (39.88)                                        

  2 Thornton, Charlott  48 TGM-SC               1:48.48    1:51.52         17  

                  52.41     1:51.52 (59.11)                                        

  3 Hamilton, Deb       47 TGM-SC               2:01.34    2:05.66         16  

                  56.20   2:05.66 (1:09.46)                                        

 

Women 45-49 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Woodard, Alis       45 MAC-NC               2:50.00    2:48.07         20  

                                1:18.42 ( )   2:48.07 (1:29.65)                    

  2 Thornton, Charlott  48 TGM-SC               3:51.26    3:52.91         17  

                  53.54   1:55.26 (1:01.72)     2:53.43 (58.17)     3:52.91 (59.48)

 -- Hamilton, Deb       47 TGM-SC               4:30.05         DQ        

                  55.86   2:11.02 (1:15.16)          DQ (29.79)                    

 

Women 45-49 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Woodard, Alis       45 MAC-NC               6:15.00    5:57.13         20  

                  40.88     1:25.67 (44.79)     2:12.27 (46.60)     2:58.23 (45.96)

        3:46.12 (47.89)     4:31.59 (45.47)     5:16.68 (45.09)     5:57.13 (40.45)

  2 Thornton, Charlott  48 TGM-SC               8:05.16    8:05.30         17  

                  57.64   2:00.30 (1:02.66)   3:02.42 (1:02.12)   4:03.60 (1:01.18)

      5:05.05 (1:01.45)   6:06.49 (1:01.44)   7:08.62 (1:02.13)     8:05.30 (56.68)

 

Women 45-49 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Woodard, Alis       45 MAC-NC              13:00.00   12:18.68         20  

                  42.39     1:31.18 (48.79)     2:18.24 (47.06)     3:06.86 (48.62)

        3:52.67 (45.81)     4:39.31 (46.64)     5:25.26 (45.95)     6:13.00 (47.74)

        6:58.60 (45.60)     7:46.55 (47.95)     8:27.39 (40.84)     9:18.19 (50.80)

       10:03.48 (45.29)    10:49.90 (46.42)    11:34.80 (44.90)    12:18.68 (43.88)

 

Women 45-49 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Deb       47 TGM-SC               1:04.00    1:04.23         20  

 

Women 45-49 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Deb       47 TGM-SC               2:24.95    2:20.06         20  

 

Women 45-49 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stott, Kim          46 RAM-NC                    NT    3:11.32         20  

                                1:34.76 ( )   3:11.32 (1:36.56)                    

 

Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Wilber, Dara        45 PALM-SC                39.40      39.91         20  

  2 Thornton, Charlott  48 TGM-SC                 55.34      54.52         17  

 

Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Thornton, Charlott  48 TGM-SC               2:03.54    2:04.94         20  

 

Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Thornton, Charlott  48 TGM-SC               4:29.46    4:29.48         20  

                1:04.73   2:13.38 (1:08.65)   3:23.76 (1:10.38)   4:29.48 (1:05.72)

 

Women 45-49 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Wilber, Dara        45 PALM-SC              6:14.11    6:10.68         20  

                  39.51     1:31.43 (51.92)     2:18.62 (47.19)     3:05.15 (46.53)

        3:56.25 (51.10)     4:47.44 (51.19)     5:29.12 (41.68)     6:10.68 (41.56)

 

Women 50-54 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hinson, Jan         51 BSLM-AD                34.05      37.21         20  

  2 Bell, Dee           52 MAC-NC               1:00.00      53.48         17  

 

Women 50-54 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hinson, Jan         51 BSLM-AD              1:19.51    1:26.60         20  

                  42.02     1:26.60 (44.58)                                        

  2 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               2:00.00    1:48.39         17  

  3 Bell, Dee           52 MAC-NC               2:30.00    2:01.20         16  

                  56.74   2:01.20 (1:04.46)                                        

 

Women 50-54 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medearis, Rebecca   52 NCMS-NC              4:00.00    3:48.71         20  

                  54.65     1:53.09 (58.44)   2:53.61 (1:00.52)     3:48.71 (55.10)

  2 Barber, Barbara     53 TGM-SC               4:04.00    4:01.59         17  

                  50.10   1:54.27 (1:04.17)   2:56.41 (1:02.14)   4:01.59 (1:05.18)

  3 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               4:10.00    4:06.50         16  

                  55.93   1:57.58 (1:01.65)   3:06.30 (1:08.72)   4:06.50 (1:00.20)

  4 Bell, Dee           52 MAC-NC               5:00.00    4:35.52         15  

                  57.81   2:11.98 (1:14.17)   3:23.11 (1:11.13)   4:35.52 (1:12.41)

 

Women 50-54 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hinson, Jan         51 BSLM-AD              6:21.19    6:32.09         20  

                  46.81     1:34.62 (47.81)     2:26.62 (52.00)     3:15.59 (48.97)

        4:07.82 (52.23)     4:55.39 (47.57)     5:47.54 (52.15)     6:32.09 (44.55)

  2 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               8:20.00    8:41.81         17  

                  56.75   2:05.87 (1:09.12)   3:11.14 (1:05.27)   4:20.73 (1:09.59)

      5:24.99 (1:04.26)   6:35.02 (1:10.03)   7:37.82 (1:02.80)   8:41.81 (1:03.99)

  3 Bell, Dee           52 MAC-NC              11:00.00   10:13.85         16  

                1:09.31   2:23.00 (1:13.69)   3:43.94 (1:20.94)   5:03.53 (1:19.59)

      6:26.94 (1:23.41)   7:43.41 (1:16.47)   9:05.31 (1:21.90)  10:13.85 (1:08.54)

 

Women 50-54 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hinson, Jan         51 BSLM-AD             13:12.29   13:14.32         20  

                  44.03     1:33.27 (49.24)     2:13.55 (40.28)   3:13.90 (1:00.35)

        4:04.72 (50.82)     4:55.93 (51.21)     5:45.30 (49.37)     6:36.46 (51.16)

        7:26.25 (49.79)     8:17.38 (51.13)     9:06.90 (49.52)     9:57.91 (51.01)

       10:47.31 (49.40)    11:38.88 (51.57)    12:27.78 (48.90)    13:14.32 (46.54)

  2 Medearis, Rebecca   52 NCMS-NC             16:00.00   16:01.50         17  

                  51.94     1:51.82 (59.88)     2:51.26 (59.44)   3:52.28 (1:01.02)

        4:51.68 (59.40)   5:53.18 (1:01.50)   6:53.26 (1:00.08)  16:01.50 (9:08.24)

  3 Andersen, Kathy     50 MAC-NC              16:50.00   17:02.14         16  

                  46.25   1:58.97 (1:12.72)   3:00.61 (1:01.64)   4:08.59 (1:07.98)

        5:03.22 (54.63)   6:19.68 (1:16.46)   7:22.23 (1:02.55)  17:02.14 (9:39.91)

  4 Bell, Dee           52 MAC-NC              22:00.00   19:54.92         15  

                  58.97   2:16.26 (1:17.29)   3:28.47 (1:12.21)   4:49.55 (1:21.08)

      6:00.50 (1:10.95)   7:24.76 (1:24.26)   8:38.31 (1:13.55) 19:54.92 (11:16.61)

 

Women 50-54 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hinson, Jan         51 BSLM-AD                51.96      52.30         20  

  2 Bell, Dee           52 MAC-NC               2:00.00    1:14.38         17  

 

Women 50-54 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medearis, Rebecca   52 NCMS-NC              2:10.00    2:01.08         20  

  2 Barber, Barbara     53 TGM-SC               2:06.00    2:07.20         17  

  3 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               2:30.00    2:29.83         16  

 

Women 50-54 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rogers, Jennie      53 AM-NC                3:20.00    3:23.75         20  

                  46.78     1:40.33 (53.55)     2:30.45 (50.12)     3:23.75 (53.30)

 

Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               1:05.00      53.39         20  

  2 Hinson, Jan         51 BSLM-AD                47.86      56.65         17  

  3 Barber, Barbara     53 TGM-SC                 56.35      58.82         16  

 

Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               2:10.00    2:06.67         20  

                1:01.30   2:06.67 (1:05.37)                                        

 

Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medearis, Rebecca   52 NCMS-NC              4:10.00    4:15.48         20  

                                2:04.26 ( )   4:15.48 (2:11.22)                    

  2 Andersen, Kathy     50 MAC-NC               4:20.00    4:44.06         17  

                1:07.68   2:17.82 (1:10.14)   3:34.16 (1:16.34)   4:44.06 (1:09.90)

 

Women 50-54 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Fitzgerald, Cheryl  53 COLM-SC                41.00      43.84         20  

  2 Rogers, Jennie      53 AM-NC                  47.00      44.60         17  

 

Women 50-54 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Fitzgerald, Cheryl  53 COLM-SC              1:35.00    1:44.55         20  

                  45.06     1:44.55 (59.49)                                        

 

Women 50-54 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Fitzgerald, Cheryl  53 COLM-SC              3:35.00    3:47.13         20  

                  48.95   1:49.74 (1:00.79)   2:50.54 (1:00.80)     3:47.13 (56.59)

 

Women 50-54 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Fitzgerald, Cheryl  53 COLM-SC              3:20.00    3:27.54         20  

                  46.36     1:40.41 (54.05)   2:45.09 (1:04.68)     3:27.54 (42.45)

  2 Rogers, Jennie      53 AM-NC                3:25.00    3:28.77         17  

                                1:38.04 ( )   3:28.77 (1:50.73)                    

  3 Hinson, Jan         51 BSLM-AD              3:47.22    3:54.66         16  

                  50.67   1:58.95 (1:08.28)   3:04.56 (1:05.61)     3:54.66 (50.10)

 

Women 50-54 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Fitzgerald, Cheryl  53 COLM-SC              7:10.00    7:22.53         20  

                  46.15   1:47.83 (1:01.68)     2:43.50 (55.67)     3:42.97 (59.47)

      4:42.98 (1:00.01)   5:49.46 (1:06.48)     6:34.90 (45.44)     7:22.53 (47.63)

  2 Rogers, Jennie      53 AM-NC                7:30.00    7:41.08         17  

                                1:54.65 ( )                             3:47.64 ( )

                                6:00.91 ( )   7:41.08 (1:40.17)                    

  3 Hinson, Jan         51 BSLM-AD              7:54.06    8:01.98         16  

                  55.95   2:01.45 (1:05.50)   3:06.05 (1:04.60)   4:08.43 (1:02.38)

      5:15.57 (1:07.14)   6:23.74 (1:08.17)     7:15.67 (51.93)     8:01.98 (46.31)

 

Women 55-59 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Daugherty, Donnie   56 HARY-NC                   NT   16:32.49         20  

                  52.19     1:50.06 (57.87)   2:55.24 (1:05.18)     3:55.00 (59.76)

      5:00.11 (1:05.11)   6:00.41 (1:00.30)   7:06.33 (1:05.92)  16:32.49 (9:26.16)

 

Women 55-59 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Cathey, Sandra      56 MAC-NC               7:26.00    7:44.68         20  

                  53.58     1:50.18 (56.60)   2:53.16 (1:02.98)     3:50.41 (57.25)

      4:55.03 (1:04.62)   5:57.68 (1:02.65)     6:53.02 (55.34)     7:44.68 (51.66)

 

Women 60-64 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ludick, Jane        60 HHAC-SC              1:00.01    1:01.60         20  

 

Women 60-64 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ludick, Jane        60 HHAC-SC              1:02.81      58.93         20  

 

Women 60-64 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ludick, Jane        60 HHAC-SC              2:16.85    2:16.71         20  

 

Women 60-64 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

 -- Ludick, Jane        60 HHAC-SC              5:07.07         DQ        

                1:02.74   2:23.41 (1:20.67)   3:34.52 (1:11.11)        DQ (1:12.87)

 

Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ludick, Jane        60 HHAC-SC              1:11.97    1:10.96         20  

 

Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ludick, Jane        60 HHAC-SC              2:37.59    2:38.79         20  

                1:09.52   2:38.79 (1:29.27)                                        

 

Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ludick, Jane        60 HHAC-SC              5:48.14    5:49.15         20  

                1:10.02   2:45.21 (1:35.19)   4:13.57 (1:28.36)   5:49.15 (1:35.58)

 

Women 65-69 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC                50.04      51.94         20  

 

Women 65-69 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC              1:52.50    1:51.21         20  

                  52.12     1:51.21 (59.09)                                        

 

Women 65-69 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kremer, Sandra      69 RAM-NC              18:30.00   16:32.07         20  

                                1:52.19 ( )                             3:57.32 ( )

    16:32.07 (12:34.75)                                                            

 

Women 65-69 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC                56.29      56.68         20  

  2 Vass, Mary          69 CSM-NC                 53.38    1:03.31         17  

 

Women 65-69 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC              2:10.37    2:07.32         20  

 

Women 65-69 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Newell, Sally       68 THAT-NC              3:45.88    3:55.74         20  

                  54.31   1:57.47 (1:03.16)     2:55.95 (58.48)     3:55.74 (59.79)

 

Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Newell, Sally       68 THAT-NC                48.53      49.92         20  

  2 Vass, Mary          69 CSM-NC               1:03.00    1:14.61         17  

 

Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Newell, Sally       68 THAT-NC              3:55.21    4:05.39         20  

                  54.49   2:00.71 (1:06.22)   3:01.65 (1:00.94)   4:05.39 (1:03.74)

 

Women 65-69 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC              1:02.36    1:05.83         20  

 

Women 65-69 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC              2:26.66    2:18.61         20  

                1:01.68   2:18.61 (1:16.93)                                        

 

Women 65-69 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC              5:26.92    5:52.88         20  

                                2:35.00 ( )   5:52.88 (3:17.88)                    

 

Women 65-69 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Newell, Sally       68 THAT-NC              3:57.32    4:00.10         20  

                                2:03.49 ( )   4:00.10 (1:56.61)                    

  2 Whalen, Nana        68 HHAC-SC              5:07.05    4:54.87         17  

                1:11.34   2:20.27 (1:08.93)   3:54.60 (1:34.33)   4:54.87 (1:00.27)

 

Women 65-69 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Whalen, Nana        68 HHAC-SC             10:52.58   10:05.05         20  

                1:05.29   2:31.40 (1:26.11)   3:44.19 (1:12.79)   5:00.36 (1:16.17)

      6:22.67 (1:22.31)   7:58.66 (1:35.99)   8:59.46 (1:00.80)  10:05.05 (1:05.59)

 

Women 70-74 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Robbins-Bonitz, Su  72 THAT-NC                49.91      49.52         20  

 

Women 70-74 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Robbins-Bonitz, Su  72 THAT-NC                52.84      51.51         20  

  2 Weaver, Penny       71 NCMS-NC                59.00    1:08.18         17  

 

Women 70-74 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Robbins-Bonitz, Su  72 THAT-NC              2:00.66    2:00.76         20  

                1:01.33     2:00.76 (59.43)                                        

  2 Weaver, Penny       71 NCMS-NC              1:57.00    2:26.10         17  

                1:04.80   2:26.10 (1:21.30)                                        

 

Women 70-74 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Robbins-Bonitz, Su  72 THAT-NC              4:34.19    4:23.64         20  

                1:00.69   2:10.00 (1:09.31)   3:18.42 (1:08.42)   4:23.64 (1:05.22)

 

Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Robbins-Bonitz, Su  72 THAT-NC              1:00.84    1:00.98         20  

 

Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Robbins-Bonitz, Su  72 THAT-NC              2:15.43    2:21.58         20  

                1:07.57   2:21.58 (1:14.01)                                        

 

Women 75-79 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Derr, Carolyn       77 NCMS-NC                57.00      57.75         20  

  2 Eisele, Barbara     75 HHAC-SC                58.45      59.87         17  

 

Women 75-79 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Derr, Carolyn       77 NCMS-NC              2:05.00    2:09.33         20  

                1:02.40   2:09.33 (1:06.93)                                        

  2 Eisele, Barbara     75 HHAC-SC              2:02.41    2:09.83         17  

                  59.37   2:09.83 (1:10.46)                                        

 

Women 75-79 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eisele, Barbara     75 HHAC-SC              9:30.01   10:03.32         20  

                1:06.66   2:17.65 (1:10.99)   3:35.07 (1:17.42)   4:50.43 (1:15.36)

      6:12.09 (1:21.66)   7:29.58 (1:17.49)   8:51.15 (1:21.57)  10:03.32 (1:12.17)

 

Women 75-79 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Derr, Carolyn       77 NCMS-NC              1:25.00    1:10.85         20  

 

Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dockendorf, Pat     78 RAM-NC               1:29.01    1:24.07         20  

 

Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dockendorf, Pat     78 RAM-NC               3:09.58    3:17.17         20  

 

Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dockendorf, Pat     78 RAM-NC               6:31.10    7:12.77         20  

                                3:32.97 ( )   7:12.77 (3:39.80)                    

 

Women 75-79 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eisele, Barbara     75 HHAC-SC              5:45.00    5:44.45         20  

                                2:44.74 ( )   5:44.45 (2:59.71)                    

 

Men 25-29 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferris, Michael     28 MAC-NC                 28.00      28.14         20  

  2 Medendorp, Mark     28 TMS-NC                 29.03      29.14         17  

 

Men 25-29 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medendorp, Mark     28 TMS-NC               1:03.45    1:04.06         20  

                  30.38     1:04.06 (33.68)                                        

 

Men 25-29 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferris, Michael     28 MAC-NC               2:14.00    2:18.84         20  

                  33.19     1:07.47 (34.28)     1:44.15 (36.68)     2:18.84 (34.69)

 

Men 25-29 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medendorp, Mark     28 TMS-NC              10:30.01   10:20.72         20  

                                1:07.34 ( )                             2:22.35 ( )

                                3:40.21 ( )                             4:59.20 ( )

                                6:19.46 ( )                             7:40.52 ( )

                                9:02.56 ( )  10:20.72 (1:18.16)                    

 

Men 25-29 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medendorp, Mark     28 TMS-NC               1:21.37    1:19.59         20  

                  39.59     1:19.59 (40.00)                                        

 

Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medendorp, Mark     28 TMS-NC               1:28.77    1:27.07         20  

                  40.66     1:27.07 (46.41)                                        

 

Men 25-29 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medendorp, Mark     28 TMS-NC                 29.61      28.69         20  

 

Men 25-29 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Medendorp, Mark     28 TMS-NC               1:04.15    1:05.39         20  

                  29.21     1:05.39 (36.18)                                        

  2 Ferris, Michael     28 MAC-NC               1:08.00    1:06.91         17  

                  30.61     1:06.91 (36.30)                                        

 

Men 25-29 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferris, Michael     28 MAC-NC               2:25.00    2:32.46         20  

                  33.22     1:11.44 (38.22)     1:50.64 (39.20)     2:32.46 (41.82)

 

Men 25-29 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferris, Michael     28 MAC-NC               5:30.00    5:40.53         20  

                  34.97     1:14.77 (39.80)     2:01.12 (46.35)     2:46.71 (45.59)

        3:35.74 (49.03)     4:25.58 (49.84)     5:03.96 (38.38)     5:40.53 (36.57)

 

Men 30-34 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Petcu, Raz          32 RAM-NC                 26.00      25.24         20  

  2 Lohr, Joe           31 RAM-NC                 28.00      28.61         17  

 

Men 30-34 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Lohr, Joe           31 RAM-NC               1:03.00    1:04.07         20  

                  31.33     1:04.07 (32.74)                                        

 

Men 30-34 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Van Voorhis, Kerry  32 HARY-NC              2:12.00    2:23.82         20  

                  31.74     1:07.88 (36.14)     1:46.07 (38.19)     2:23.82 (37.75)

  2 Lohr, Joe           31 RAM-NC               2:30.00    2:32.04         17  

                                1:11.57 ( )   2:32.04 (1:20.47)                    

 

Men 30-34 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Petcu, Raz          32 RAM-NC                 29.00      30.13         20  

 

Men 30-34 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Van Voorhis, Kerry  32 HARY-NC              1:09.00    1:14.19         20  

                  36.29     1:14.19 (37.90)                                        

 

Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Aber, Daniel        32 RAM-NC                 35.23      36.82         20  

  2 Lohr, Joe           31 RAM-NC                 38.00      38.06         17  

 

Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Aber, Daniel        32 RAM-NC               1:19.84    1:22.00         20  

 

Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Richardson, Ty      32 HARY-NC              2:40.99    2:43.14         20  

                  36.62     1:17.62 (41.00)     1:59.70 (42.08)     2:43.14 (43.44)

  2 Aber, Daniel        32 RAM-NC               2:53.75    2:58.35         17  

                  41.89     1:26.69 (44.80)     2:15.00 (48.31)     2:58.35 (43.35)

 

Men 30-34 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Petcu, Raz          32 RAM-NC                 26.50      26.29         20  

  2 Van Voorhis, Kerry  32 HARY-NC                29.00      29.69         17  

 

Men 30-34 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Aber, Daniel        32 RAM-NC               2:46.86    2:57.55         20  

                                1:32.19 ( )   2:57.55 (1:25.36)                    

 

Men 30-34 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Richardson, Ty      32 HARY-NC              4:59.99    5:32.19         20  

                  32.42     1:11.85 (39.43)     1:56.81 (44.96)     2:41.69 (44.88)

        3:25.00 (43.31)     4:10.82 (45.82)     4:50.60 (39.78)     5:32.19 (41.59)

 

Men 35-39 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Cornell, Eric       35 VMST-VA                25.90      26.05         20  

  2 Clark, Marcell      35 HARY-NC                28.00      28.42         17  

  3 Perelli, David      39 MAC-NC                 32.00      28.85         16  

  4 Robling, Steve      35 PALM-SC                26.60      29.12         15  

 

Men 35-39 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Cornell, Eric       35 VMST-VA                58.50      57.59         20  

                  27.49       57.59 (30.10)                                        

  2 Andersen, Morten    35 MAC-NC               1:03.00      59.57         17  

                  29.14       59.57 (30.43)                                        

  3 Robling, Steve      35 PALM-SC                59.10    1:02.03         16  

  4 Clark, Marcell      35 HARY-NC              1:02.00    1:06.04         15  

  5 Perelli, David      39 MAC-NC               1:15.00    1:09.58         14  

                  35.34     1:09.58 (34.24)                                        

  6 Parrella, Keith     39 HHAC-SC              1:10.00    1:10.42         13  

                  33.06     1:10.42 (37.36)                                        

 

Men 35-39 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Cornell, Eric       35 VMST-VA              2:11.50    2:09.62         20  

                  29.54     1:02.04 (32.50)     1:35.07 (33.03)     2:09.62 (34.55)

  2 Andersen, Morten    35 MAC-NC               2:15.00    2:13.97         17  

                                1:05.36 ( )   2:13.97 (1:08.61)                    

  3 Robling, Steve      35 PALM-SC              2:13.00    2:20.69         16  

                                1:08.92 ( )   2:20.69 (1:11.77)                    

  4 Clark, Marcell      35 HARY-NC              2:14.00    2:24.52         15  

                  32.12     1:10.11 (37.99)     1:47.22 (37.11)     2:24.52 (37.30)

  5 Suero, Elias        35 SCMM-NC              2:32.59    2:52.71         14  

                  37.09     1:20.67 (43.58)     2:09.90 (49.23)     2:52.71 (42.81)

 

Men 35-39 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Andersen, Morten    35 MAC-NC               5:00.00    4:52.57         20  

                  32.76     1:07.08 (34.32)     1:44.07 (36.99)     2:20.87 (36.80)

        2:59.10 (38.23)     3:36.96 (37.86)     4:15.51 (38.55)     4:52.57 (37.06)

 

Men 35-39 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kurtz, Jerry        39 MAC-NC              14:00.00   12:29.12         20  

                                                                        2:54.88 ( )

                                4:27.51 ( )                             6:03.66 ( )

                                7:41.14 ( )                             9:17.28 ( )

                               10:53.36 ( )  12:29.12 (1:35.76)                    

  2 Suero, Elias        35 SCMM-NC             11:00.00   13:42.68         17  

                                1:19.14 ( )                             2:56.36 ( )

                                4:41.79 ( )                             6:33.47 ( )

                                8:26.49 ( )                            10:19.79 ( )

                               12:05.02 ( )  13:42.68 (1:37.66)                    

 

Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Perelli, David      39 MAC-NC                 40.00      37.55         20  

  2 Parrella, Keith     39 HHAC-SC                40.00      38.80         17  

 

Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Parrella, Keith     39 HHAC-SC              1:25.00    1:26.14         20  

  2 Clark, Marcell      35 HARY-NC              1:16.00    1:26.25         17  

                  40.75     1:26.25 (45.50)                                        

  3 Perelli, David      39 MAC-NC               1:30.00    1:28.00         16  

                  42.29     1:28.00 (45.71)                                        

 

Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Parrella, Keith     39 HHAC-SC              3:07.00    3:07.75         20  

                  42.48     1:31.24 (48.76)     2:18.82 (47.58)     3:07.75 (48.93)

 

Men 35-39 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Cornell, Eric       35 VMST-VA                28.90      29.15         20  

  2 Andersen, Morten    35 MAC-NC                 29.00      29.33         17  

  3 Robling, Steve      35 PALM-SC                29.10      30.60         16  

  4 Perelli, David      39 MAC-NC                    NT      32.94         15  

  5 Suero, Elias        35 SCMM-NC                36.87      41.67         14  

 

Men 35-39 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Andersen, Morten    35 MAC-NC               1:05.00    1:03.43         20  

                  29.00     1:03.43 (34.43)                                        

  2 Cornell, Eric       35 VMST-VA              1:08.00    1:06.75         17  

                  31.05     1:06.75 (35.70)                                        

  3 Robling, Steve      35 PALM-SC              1:07.50    1:09.56         16  

                  32.51     1:09.56 (37.05)                                        

  4 Parrella, Keith     39 HHAC-SC              1:21.00    1:19.13         15  

                  36.50     1:19.13 (42.63)                                        

  5 Suero, Elias        35 SCMM-NC              1:31.01    1:36.48         14  

                  42.55     1:36.48 (53.93)                                        

 -- Clark, Marcell      35 HARY-NC              1:07.00         DQ        

                  35.94          DQ (41.87)                                        

 

Men 35-39 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Andersen, Morten    35 MAC-NC               2:26.00    2:29.51         20  

                  29.90     1:09.32 (39.42)     1:54.52 (45.20)     2:29.51 (34.99)

  2 Robling, Steve      35 PALM-SC              2:37.00    2:41.62         17  

                  29.96     1:15.57 (45.61)     2:04.23 (48.66)     2:41.62 (37.39)

  3 Parrella, Keith     39 HHAC-SC              2:50.00    2:58.45         16  

                  38.11     1:27.36 (49.25)     2:18.32 (50.96)     2:58.45 (40.13)

 

Men 40-44 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stewart, Henry      42 RAM-NC                 25.00      25.72         20  

  2 Lennon, Doug        44 CYMS-SC                30.00      29.67         17  

  3 Dickerman, Dwight   44 MAC-NC                 31.82      31.38         16  

  4 Thomas, Terry       40 NCMS-NC                31.93      34.64         15  

 

Men 40-44 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Lennon, Doug        44 CYMS-SC              1:05.30    1:06.17         20  

                  31.35     1:06.17 (34.82)                                        

  2 Dickerman, Dwight   44 MAC-NC               1:09.94    1:11.66         17  

                  34.24     1:11.66 (37.42)                                        

  3 Thomas, Terry       40 NCMS-NC              1:14.17    1:17.89         16  

 

Men 40-44 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boyer, Eric         41 CYMS-SC              2:12.00    2:14.45         20  

                  30.17     1:03.94 (33.77)     1:37.50 (33.56)     2:14.45 (36.95)

  2 Dickman, Brian      44 GAJA-GA              2:30.00    2:27.14         17  

                  33.79     1:12.92 (39.13)     1:49.20 (36.28)     2:27.14 (37.94)

  3 Green, Joe          41 HHAC-SC              2:46.00    2:39.20         16  

                  35.97     1:15.19 (39.22)     1:58.13 (42.94)     2:39.20 (41.07)

  4 Thomas, Terry       40 NCMS-NC              2:46.05    2:57.11         15  

                  37.70     1:23.75 (46.05)     2:08.98 (45.23)     2:57.11 (48.13)

 

Men 40-44 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Green, Joe          41 HHAC-SC              6:19.00    5:56.96         20  

                  36.81     1:22.06 (45.25)     2:06.65 (44.59)     2:54.36 (47.71)

        3:39.98 (45.62)     4:28.10 (48.12)     5:12.69 (44.59)     5:56.96 (44.27)

  2 Thomas, Terry       40 NCMS-NC              6:02.92    6:22.50         17  

                  41.48     1:30.06 (48.58)     2:17.61 (47.55)     3:08.54 (50.93)

        3:56.53 (47.99)     4:47.02 (50.49)     5:34.68 (47.66)     6:22.50 (47.82)

 

Men 40-44 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Thomas, Terry       40 NCMS-NC             14:32.90   13:04.99         20  

                  45.24     1:31.96 (46.72)     2:22.27 (50.31)     3:10.65 (48.38)

        4:03.79 (53.14)     4:53.58 (49.79)     5:46.05 (52.47)     6:34.34 (48.29)

        7:26.06 (51.72)     8:14.32 (48.26)     9:05.57 (51.25)     9:53.42 (47.85)

       10:44.66 (51.24)    11:30.82 (46.16)    12:21.69 (50.87)    13:04.99 (43.30)

 

Men 40-44 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stewart, Henry      42 RAM-NC                 31.00      33.20         20  

  2 Dickman, Brian      44 GAJA-GA                41.00      39.66         17  

  3 Dickerman, Dwight   44 MAC-NC                 39.55      41.27         16  

 

Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Green, Joe          41 HHAC-SC                40.00      40.16         20  

  2 Dickerman, Dwight   44 MAC-NC                 43.81      44.37         17  

 

Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Green, Joe          41 HHAC-SC              1:29.00    1:32.19         20  

                  42.90     1:32.19 (49.29)                                        

 

Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Green, Joe          41 HHAC-SC              3:18.00    3:22.14         20  

                  44.54     1:35.23 (50.69)     2:29.24 (54.01)     3:22.14 (52.90)

 

Men 40-44 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stewart, Henry      42 RAM-NC                 26.50      27.79         20  

  2 Lennon, Doug        44 CYMS-SC                32.00      31.70         17  

  3 Thomas, Terry       40 NCMS-NC                34.07      35.79         16  

 

Men 40-44 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dickman, Brian      44 GAJA-GA              1:15.00    1:16.98         20  

                  34.90     1:16.98 (42.08)                                        

  2 Lennon, Doug        44 CYMS-SC              1:14.00    1:19.09         17  

                  32.69     1:19.09 (46.40)                                        

 

Men 40-44 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Green, Joe          41 HHAC-SC              3:10.00    3:14.43         20  

                  43.32     1:36.99 (53.67)     2:34.33 (57.34)     3:14.43 (40.10)

 

Men 40-44 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dickman, Brian      44 GAJA-GA              6:00.00    5:53.30         20  

                                1:20.87 ( )                             2:58.47 ( )

                                4:36.12 ( )   5:53.30 (1:17.18)                    

 

Men 45-49 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Shields, Larry      49 MAC-NC                 29.00      29.07         20  

  2 Adamson, Kenet      47 AM-NC                  32.98      35.98         17  

 

Men 45-49 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Shields, Larry      49 MAC-NC               1:10.00    1:05.61         20  

                  30.81     1:05.61 (34.80)                                        

  2 Williams, Rick      45 HHAC-SC              1:05.00    1:08.64         17  

                  32.20     1:08.64 (36.44)                                        

  3 Adamson, Kenet      47 AM-NC                1:17.30    1:23.13         16  

                  37.87     1:23.13 (45.26)                                        

 

Men 45-49 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hollett, Peter      45 NCMS-NC              2:15.00    2:13.46         20  

                  32.94     1:06.65 (33.71)     1:42.20 (35.55)     2:13.46 (31.26)

  2 Wright, Steve       45 HHAC-SC              2:20.00    2:19.16         17  

                  32.29     1:07.64 (35.35)     1:43.48 (35.84)     2:19.16 (35.68)

  3 Williams, Rick      45 HHAC-SC              2:21.00    2:32.28         16  

                  33.12     1:12.87 (39.75)     1:51.81 (38.94)     2:32.28 (40.47)

  4 Grealy, Robert      46 MAC-NC               2:30.00    2:34.09         15  

                  33.63     1:10.13 (36.50)     1:52.47 (42.34)     2:34.09 (41.62)

 

Men 45-49 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hollett, Peter      45 NCMS-NC              4:50.00    4:43.70         20  

                  33.40     1:09.18 (35.78)     1:46.09 (36.91)     2:22.62 (36.53)

        2:58.65 (36.03)     3:34.75 (36.10)     4:10.02 (35.27)     4:43.70 (33.68)

  2 Wright, Steve       45 HHAC-SC              5:00.00    5:01.60         17  

                  34.64     1:10.86 (36.22)     1:49.37 (38.51)     2:27.35 (37.98)

        3:06.70 (39.35)     3:45.04 (38.34)     4:24.22 (39.18)     5:01.60 (37.38)

  3 Huey, Brian         46 MAC-NC               5:21.00    5:24.12         16  

                  37.77     1:19.15 (41.38)     2:00.44 (41.29)     2:42.36 (41.92)

        3:24.25 (41.89)     4:05.69 (41.44)     4:45.37 (39.68)     5:24.12 (38.75)

  4 Adamson, Kenet      47 AM-NC                6:30.00    7:10.91         15  

                2:22.30     3:14.89 (52.59)     4:05.73 (50.84)     4:58.50 (52.77)

        5:47.76 (49.26)     6:36.74 (48.98)     7:10.91 (34.17)                    

 

Men 45-49 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hollett, Peter      45 NCMS-NC             10:01.00    9:54.69         20  

                  35.41     1:13.32 (37.91)     1:51.83 (38.51)     2:30.31 (38.48)

        3:08.26 (37.95)     3:46.33 (38.07)     4:24.06 (37.73)     5:02.05 (37.99)

        5:39.31 (37.26)     6:16.81 (37.50)     6:53.97 (37.16)     7:31.26 (37.29)

        8:07.77 (36.51)     8:44.65 (36.88)     9:20.28 (35.63)     9:54.69 (34.41)

  2 Wright, Steve       45 HHAC-SC             10:20.00   10:16.31         17  

                  34.71     1:13.27 (38.56)     1:51.10 (37.83)     2:31.13 (40.03)

        3:09.42 (38.29)     3:49.26 (39.84)     4:26.87 (37.61)     5:06.77 (39.90)

        5:44.92 (38.15)     6:24.66 (39.74)     7:02.58 (37.92)     7:42.47 (39.89)

        8:20.43 (37.96)     9:00.10 (39.67)     9:32.29 (32.19)    10:16.31 (44.02)

  3 Huey, Brian         46 MAC-NC              11:09.60   11:09.27         16  

                  38.42     1:20.50 (42.08)     2:02.37 (41.87)     2:46.03 (43.66)

        3:28.58 (42.55)     4:11.92 (43.34)     4:54.49 (42.57)     5:38.35 (43.86)

        6:20.83 (42.48)     7:04.23 (43.40)     7:45.99 (41.76)     8:28.38 (42.39)

        9:09.82 (41.44)     9:51.24 (41.42)    10:27.41 (36.17)    11:09.27 (41.86)

  4 Shields, Larry      49 MAC-NC              12:00.00   11:17.66         15  

                  37.83     1:21.23 (43.40)     2:02.43 (41.20)     2:47.32 (44.89)

        3:29.65 (42.33)     4:14.50 (44.85)     4:56.87 (42.37)     5:41.04 (44.17)

        6:22.97 (41.93)     7:07.03 (44.06)     7:47.94 (40.91)     8:31.75 (43.81)

        9:13.39 (41.64)     9:56.82 (43.43)    10:37.73 (40.91)    11:17.66 (39.93)

  5 Grealy, Robert      46 MAC-NC              13:00.00   12:17.95         14  

                  41.93     1:26.76 (44.83)     2:15.62 (48.86)     3:01.91 (46.29)

        3:50.32 (48.41)     4:36.36 (46.04)     5:25.41 (49.05)     6:10.87 (45.46)

        6:59.25 (48.38)     7:44.93 (45.68)     8:33.27 (48.34)     9:18.47 (45.20)

       10:06.07 (47.60)    10:51.59 (45.52)    11:37.84 (46.25)    12:17.95 (40.11)

  6 Acheson, Scott      47 HARY-NC             24:00.00   16:51.23         13  

                                1:51.74 ( )                             3:53.76 ( )

                                6:04.68 ( )                             8:09.89 ( )

                               10:20.93 ( )                            12:35.35 ( )

                               14:46.18 ( )  16:51.23 (2:05.05)                    

 

Men 45-49 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Lehman, Fritz       47 RAM-NC                 30.00      29.80         20  

  2 Klein, Jonathan     48 THAT-NC                31.00      32.00         17  

  3 Shields, Larry      49 MAC-NC                 38.00      37.75         16  

  4 Deluca, Bob         47 MAC-NC                 40.00      41.27         15  

 

Men 45-49 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Deluca, Bob         47 MAC-NC               1:24.00    1:26.98         20  

                  41.21     1:26.98 (45.77)                                        

 

Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Dimsdale, Todd      48 THAT-NC                32.75      33.72         20  

  2 Blank, Jon          45 RAM-NC                 32.60      33.78         17  

  3 Dyer, Andy          47 AWJ-GA                 35.00      35.50         16  

  4 Lehman, Fritz       47 RAM-NC                 35.00      36.83         15  

  5 Adamson, Kenet      47 AM-NC                  42.79      47.43         14  

 

Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Blank, Jon          45 RAM-NC               1:10.00    1:11.13         20  

                  32.76     1:11.13 (38.37)                                        

  2 Williams, Rick      45 HHAC-SC              1:25.00    1:24.43         17  

                  41.70     1:24.43 (42.73)                                        

  3 Adamson, Kenet      47 AM-NC                1:34.80    1:41.95         16  

                  44.93     1:41.95 (57.02)                                        

 

Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Blank, Jon          45 RAM-NC               2:38.00    2:39.42         20  

                  34.97     1:14.64 (39.67)     1:55.83 (41.19)     2:39.42 (43.59)

  2 Dimsdale, Todd      48 THAT-NC              2:41.60    2:51.28         17  

                  37.35     1:21.80 (44.45)     2:05.34 (43.54)     2:51.28 (45.94)

  3 Williams, Rick      45 HHAC-SC              3:05.00    3:07.23         16  

                  43.97     1:29.64 (45.67)     2:21.00 (51.36)     3:07.23 (46.23)

  4 Adamson, Kenet      47 AM-NC                3:23.10    3:44.58         15  

                  45.98   1:46.07 (1:00.09)     2:45.28 (59.21)     3:44.58 (59.30)

 

Men 45-49 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Klein, Jonathan     48 THAT-NC                28.00      28.60         20  

  2 Dyer, Andy          47 AWJ-GA                 30.00      31.66         17  

  3 Shields, Larry      49 MAC-NC                 33.00      33.27         16  

  4 Adamson, Kenet      47 AM-NC                  36.12      36.74         15  

 

Men 45-49 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hollett, Peter      45 NCMS-NC              1:07.00    1:07.36         20  

                  29.66     1:07.36 (37.70)                                        

  2 Shields, Larry      49 MAC-NC               1:20.00    1:16.44         17  

                  35.58     1:16.44 (40.86)                                        

  3 Adamson, Kenet      47 AM-NC                1:33.76    1:39.41         16  

                  37.95   1:39.41 (1:01.46)                                        

 -- Grealy, Robert      46 MAC-NC               1:20.00         DQ        

 -- Huey, Brian         46 MAC-NC               1:16.80         DQ        

                  40.32          DQ (43.75)                                        

 

Men 45-49 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Wright, Steve       45 HHAC-SC              3:00.00    2:42.58         20  

                  32.75     1:18.03 (45.28)     2:05.76 (47.73)     2:42.58 (36.82)

  2 Williams, Rick      45 HHAC-SC              3:05.00    2:52.75         17  

                                1:25.99 ( )   2:52.75 (1:26.76)                    

  3 Huey, Brian         46 MAC-NC               2:53.00    2:59.10         16  

                  38.40     1:26.32 (47.92)     2:21.50 (55.18)     2:59.10 (37.60)

  4 Adamson, Kenet      47 AM-NC                3:16.60    3:25.06         15  

                                1:39.43 ( )   3:25.06 (1:45.63)                    

 

Men 45-49 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Williams, Rick      45 HHAC-SC              5:50.00    6:23.31         20  

                  37.39     1:26.39 (49.00)     2:17.82 (51.43)     3:10.84 (53.02)

        4:01.53 (50.69)     4:55.65 (54.12)     5:39.88 (44.23)     6:23.31 (43.43)

 

Men 50-54 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Bailey, Richard     52 GAJA-GA                30.00      30.29         20  

  2 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC                35.00      33.69         17  

 

Men 50-54 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA              1:08.00    1:02.27         20  

  2 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC              1:25.00    1:23.10         17  

                  38.52     1:23.10 (44.58)                                        

 

Men 50-54 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferroggiaro, Fred   52 NCMS-NC              2:20.00    2:16.02         20  

                  31.99     1:07.11 (35.12)     1:42.65 (35.54)     2:16.02 (33.37)

 

Men 50-54 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferroggiaro, Fred   52 NCMS-NC              4:49.99    4:51.24         20  

                  33.79     1:11.00 (37.21)     1:47.52 (36.52)     2:25.15 (37.63)

        3:01.87 (36.72)     3:39.51 (37.64)     4:15.48 (35.97)     4:51.24 (35.76)

 

Men 50-54 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Ferroggiaro, Fred   52 NCMS-NC             10:00.00    9:56.49         20  

                                1:14.40 ( )     1:52.22 (37.82)     2:30.59 (38.37)

        3:08.35 (37.76)     3:46.93 (38.58)     4:24.44 (37.51)     5:02.58 (38.14)

        5:39.53 (36.95)     6:17.26 (37.73)     6:54.41 (37.15)     7:32.22 (37.81)

        8:08.85 (36.63)     8:46.21 (37.36)     9:21.78 (35.57)     9:56.49 (34.71)

 

Men 50-54 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA                34.95      34.75         20  

  2 Bailey, Richard     52 GAJA-GA                34.00      36.60         17  

  3 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC                40.00      40.96         16  

 

Men 50-54 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Bailey, Richard     52 GAJA-GA              1:16.00    1:16.39         20  

                  35.79     1:16.39 (40.60)                                        

  2 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC              1:45.00    1:36.40         17  

                  45.36     1:36.40 (51.04)                                        

 

Men 50-54 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA              2:50.00    2:43.02         20  

                  39.94     1:21.27 (41.33)     2:03.72 (42.45)     2:43.02 (39.30)

  2 Bailey, Richard     52 GAJA-GA              2:46.00    2:49.41         17  

                  39.06     1:21.74 (42.68)     2:05.18 (43.44)     2:49.41 (44.23)

  3 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC              3:45.00    3:52.61         16  

                                1:45.25 ( )   3:52.61 (2:07.36)                    

 

Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA                35.00      36.38         20  

  2 Stone, Jeff         53 TGM-SC                    NT      37.01         17  

  3 Schmitz, Bob        53 THAT-NC                36.81      38.07         16  

  4 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC                45.00      44.25         15  

 

Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA              1:18.50    1:17.46         20  

                  35.48     1:17.46 (41.98)                                        

  2 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC              2:00.00    1:41.49         17  

                  48.59     1:41.49 (52.90)                                        

 

Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA              2:50.00    2:50.83         20  

                                1:22.04 ( )   2:50.83 (1:28.79)                    

 

Men 50-54 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stone, Jeff         53 TGM-SC                    NT      35.03         20  

  2 Sibley, Leonard     51 NCMS-NC                45.00      39.37         17  

 

Men 50-54 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Hamilton, Berry     52 GAJA-GA              2:34.00    2:33.01         20  

                  33.08     1:13.76 (40.68)   2:33.01 (1:19.25)                    

  2 Ferroggiaro, Fred   52 NCMS-NC              2:40.00    2:42.87         17  

                  34.39     1:14.26 (39.87)     2:06.63 (52.37)     2:42.87 (36.24)

 

Men 55-59 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Glass, Ernie        56 CSM-NC                 30.00      28.51         20  

  2 Koch, Ron           56 Unattached             29.67      30.23         17  

 

Men 55-59 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Glass, Ernie        56 CSM-NC               1:07.00    1:05.30         20  

                  31.44     1:05.30 (33.86)                                        

  2 Koch, Ron           56 Unattached           1:05.20    1:09.23         17  

 

Men 55-59 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Glass, Ernie        56 CSM-NC               2:40.00    2:36.71         20  

                  34.84     1:16.49 (41.65)     1:56.27 (39.78)     2:36.71 (40.44)

 

Men 55-59 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Glass, Ernie        56 CSM-NC               6:00.00    5:39.08         20  

                                1:22.14 ( )                             2:52.04 ( )

                                4:17.57 ( )   5:39.08 (1:21.51)                    

 

Men 55-59 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rand, Roger         58 NCMS-NC             13:00.00   13:36.92         20  

                  44.06     1:35.80 (51.74)     2:25.50 (49.70)     3:19.40 (53.90)

        4:09.21 (49.81)     5:03.65 (54.44)     5:53.60 (49.95)     6:46.85 (53.25)

        7:37.14 (50.29)     8:30.90 (53.76)     9:21.13 (50.23)    10:14.28 (53.15)

       11:03.86 (49.58)    11:57.11 (53.25)    12:46.32 (49.21)    13:36.92 (50.60)

 

Men 55-59 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Koch, Ron           56 Unattached             30.96      32.45         20  

 

Men 55-59 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Koch, Ron           56 Unattached           1:10.50    1:14.89         20  

                  32.49     1:14.89 (42.40)                                        

 

Men 55-59 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Koch, Ron           56 Unattached           2:51.18    2:48.49         20  

                  33.39     1:19.66 (46.27)     2:08.61 (48.95)     2:48.49 (39.88)

 

Men 60-64 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 White, Bernie       62 CSM-NC                 35.00      31.82         20  

  2 Eger, Laszlo        60 NEM-NE                 31.00      32.23         17  

 

Men 60-64 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eger, Laszlo        60 NEM-NE               1:09.50    1:10.37         20  

                  33.44     1:10.37 (36.93)                                        

  2 White, Bernie       62 CSM-NC               1:25.00    1:16.63         17  

                  39.51     1:16.63 (37.12)                                        

  3 Winokur, Eliot      61 LPRM                 1:23.00    1:23.34         16  

                  37.62     1:23.34 (45.72)                                        

 

Men 60-64 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 White, Bernie       62 CSM-NC               3:40.00    3:05.77         20  

                  44.10     1:31.77 (47.67)     2:18.81 (47.04)     3:05.77 (46.96)

 

Men 60-64 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eger, Laszlo        60 NEM-NE               5:40.00    5:48.17         20  

                  38.36     1:21.39 (43.03)     2:05.07 (43.68)     2:51.05 (45.98)

        3:34.81 (43.76)     4:20.75 (45.94)     5:03.41 (42.66)     5:48.17 (44.76)

 

Men 60-64 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eger, Laszlo        60 NEM-NE              11:40.00   11:53.09         20  

                  41.05     1:24.86 (43.81)     2:09.12 (44.26)     2:53.73 (44.61)

        3:38.37 (44.64)     4:23.20 (44.83)     5:08.21 (45.01)     5:53.25 (45.04)

        6:38.28 (45.03)     7:23.45 (45.17)     8:08.87 (45.42)     8:54.08 (45.21)

        9:39.63 (45.55)    10:24.61 (44.98)    11:10.32 (45.71)    11:53.09 (42.77)

 

Men 60-64 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eger, Laszlo        60 NEM-NE                 38.30      38.02         20  

  2 Wycoff, Steve       61 AM-SC                  46.66      44.94         17  

 

Men 60-64 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eger, Laszlo        60 NEM-NE               1:25.00    1:26.83         20  

                  43.38     1:26.83 (43.45)                                        

  2 Wycoff, Steve       61 AM-SC                1:37.72    1:39.47         17  

                  48.00     1:39.47 (51.47)                                        

  3 Winokur, Eliot      61 LPRM                 1:48.00    1:43.85         16  

                  48.78     1:43.85 (55.07)                                        

 

Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Wycoff, Steve       61 AM-SC                  44.42      45.42         20  

 

Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Wycoff, Steve       61 AM-SC                3:50.00    3:53.81         20  

                                1:53.86 ( )   2:57.17 (1:03.31)     3:53.81 (56.64)

 

Men 60-64 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Poiletman, Robert   62 COLM-SC                30.40      30.66         20  

  2 White, Bernie       62 CSM-NC                 35.00      34.32         17  

  3 Eger, Laszlo        60 NEM-NE                 34.80      34.55         16  

  4 Winokur, Eliot      61 LPRM                   40.00      42.81         15  

 

Men 60-64 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Poiletman, Robert   62 COLM-SC              1:08.00    1:09.78         20  

  2 Eger, Laszlo        60 NEM-NE               1:25.00    1:26.70         17  

                  36.48     1:26.70 (50.22)                                        

  3 Winokur, Eliot      61 LPRM                 1:30.00    1:43.03         16  

                  42.28   1:43.03 (1:00.75)                                        

 

Men 60-64 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Poiletman, Robert   62 COLM-SC              2:45.00    2:47.57         20  

                  36.10     1:20.83 (44.73)     2:06.51 (45.68)     2:47.57 (41.06)

 

Men 60-64 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Eger, Laszlo        60 NEM-NE               3:05.00    3:05.00         20  

                  35.32     1:26.77 (51.45)     2:22.52 (55.75)     3:05.00 (42.48)

  2 Winokur, Eliot      61 LPRM                 3:37.00    3:38.74         17  

                  43.15     1:41.22 (58.07)   2:49.52 (1:08.30)     3:38.74 (49.22)

 

Men 65-69 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Clark, Jerry        68 CSM-NC                 31.75      31.41         20  

 

Men 65-69 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Clark, Jerry        68 CSM-NC               1:11.00    1:09.05         20  

                  33.99     1:09.05 (35.06)                                        

 

Men 65-69 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Clark, Jerry        68 CSM-NC               2:40.00    2:38.89         20  

                  35.44     1:17.18 (41.74)     1:58.41 (41.23)     2:38.89 (40.48)

 

Men 65-69 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Clark, Jerry        68 CSM-NC               6:20.00    5:58.57         20  

                                1:25.86 ( )                             2:59.54 ( )

                                4:31.32 ( )   5:58.57 (1:27.25)                    

 

Men 65-69 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Clark, Jerry        68 CSM-NC              12:30.00   12:22.78         20  

                  42.74     1:27.53 (44.79)     2:15.52 (47.99)     3:02.96 (47.44)

        3:50.69 (47.73)     4:36.31 (45.62)     5:23.28 (46.97)     6:08.28 (45.00)

        6:57.92 (49.64)     7:44.26 (46.34)     8:32.20 (47.94)     9:17.92 (45.72)

       10:05.37 (47.45)    10:51.11 (45.74)    11:38.55 (47.44)    12:22.78 (44.23)

 

Men 65-69 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Pinkerton, Rolffs   66 NCMS-NC                40.56      44.17         20  

 

Men 65-69 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Pinkerton, Rolffs   66 NCMS-NC              1:32.50    1:38.48         20  

                  48.04     1:38.48 (50.44)                                        

 

Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Clark, Jerry        68 CSM-NC                 47.00      46.61         20  

 

Men 65-69 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kitchell, Richard   65 NCMS-NC                33.20      33.56         20  

 

Men 65-69 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kitchell, Richard   65 NCMS-NC              1:15.00    1:17.22         20  

 

Men 65-69 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kitchell, Richard   65 NCMS-NC              2:57.05    2:58.90         20  

                  37.06     1:22.84 (45.78)     2:07.39 (44.55)     2:58.90 (51.51)

 

Men 70-74 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Mitchell, Clarke    73 NCMS-NC                36.00      33.37         20  

  2 Lovell, Gil         73 GAJA-GA                41.32      42.07         17  

 

Men 70-74 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rapperport, Alan    72 FG-FG                1:18.30    1:18.16         20  

                  35.36     1:18.16 (42.80)                                        

  2 Mitchell, Clarke    73 NCMS-NC              1:17.00    1:18.29         17  

                  37.91     1:18.29 (40.38)                                        

  3 Lovell, Gil         73 GAJA-GA              1:47.15    1:53.06         16  

                  53.38     1:53.06 (59.68)                                        

 

Men 70-74 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

 -- Lovell, Gil         73 GAJA-GA              4:10.35         DQ        

                  56.30   2:01.66 (1:05.36)          DQ (16.28)                    

 

Men 70-74 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rapperport, Alan    72 FG-FG               13:15.00   12:59.93         20  

                  39.54     1:27.24 (47.70)     2:14.65 (47.41)     3:05.96 (51.31)

        3:53.82 (47.86)     4:45.14 (51.32)     5:33.42 (48.28)     6:23.83 (50.41)

        7:13.37 (49.54)     8:05.05 (51.68)     8:53.76 (48.71)     9:45.75 (51.99)

       10:34.21 (48.46)    11:25.46 (51.25)    12:12.58 (47.12)    12:59.93 (47.35)

 

Men 70-74 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Mitchell, Clarke    73 NCMS-NC                40.00      40.25         20  

  2 Rapperport, Alan    72 FG-FG                  42.00      43.20         17  

  3 Lovell, Gil         73 GAJA-GA              1:06.62    1:03.72         16  

 

Men 70-74 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Mitchell, Clarke    73 NCMS-NC              1:30.00    1:33.54         20  

  2 Lovell, Gil         73 GAJA-GA              2:20.12    2:30.90         17  

 

Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kortheuer, John     74 MAC-NC                 42.00      39.62         20  

 

Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Kortheuer, John     74 MAC-NC               1:35.00    1:35.77         20  

                  45.95     1:35.77 (49.82)                                        

 

Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Huson, John         71 NCMS-NC              4:24.00    4:29.01         20  

                1:00.74   2:07.54 (1:06.80)   3:20.80 (1:13.26)   4:29.01 (1:08.21)

 

Men 70-74 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Mitchell, Clarke    73 NCMS-NC                40.00      38.40         20  

  2 Kortheuer, John     74 MAC-NC                 43.00      40.23         17  

 

Men 70-74 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Huson, John         71 NCMS-NC              2:08.00    2:05.94         20  

                  58.07   2:05.94 (1:07.87)                                        

 

Men 70-74 200 LC Meter IM

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Rapperport, Alan    72 FG-FG                3:30.00    3:27.87         20  

                  45.29     1:37.56 (52.27)   2:41.59 (1:04.03)     3:27.87 (46.28)

  2 Huson, John         71 NCMS-NC              4:07.00    4:18.34         17  

 

Men 75-79 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Webber, Dick        76 NCMS-NC                34.50      35.51         20  

 

Men 75-79 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Webber, Dick        76 NCMS-NC              1:22.00    1:22.45         20  

 

Men 75-79 800 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stolz, Irwin        76 GAJA-GA             15:20.00   15:56.98         20  

                  52.83     1:47.29 (54.46)     2:46.63 (59.34)     3:42.15 (55.52)

      4:42.63 (1:00.48)     5:37.20 (54.57)   6:37.96 (1:00.76)     7:35.76 (57.80)

      8:53.42 (1:17.66)     9:49.50 (56.08)  10:52.11 (1:02.61)    11:48.37 (56.26)

                               12:03.99 ( )    13:03.13 (59.14)  15:56.98 (2:53.85)

 

Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Stolz, Irwin        76 GAJA-GA                49.00      49.76         20  

 

Men 75-79 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Webber, Dick        76 NCMS-NC                42.50      44.05         20  

 

Men 80-84 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boone, Vester       80 NCMS-NC              2:15.00    1:53.31         20  

                  51.50   1:53.31 (1:01.81)                                        

 

Men 80-84 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boone, Vester       80 NCMS-NC              4:40.00    4:12.50         20  

                  55.03   2:03.96 (1:08.93)   3:08.32 (1:04.36)   4:12.50 (1:04.18)

 

Men 80-84 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boone, Vester       80 NCMS-NC              9:40.00    9:57.38         20  

                                2:15.09 ( )                             4:48.40 ( )

                                7:30.67 ( )   9:57.38 (2:26.71)                    

 

Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boone, Vester       80 NCMS-NC              1:15.00    1:02.58         20  

  2 McCarthy, Ed        80 NCMS-NC              1:10.00    1:34.03         17  

 

Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boone, Vester       80 NCMS-NC              2:36.00    2:29.28         20  

  2 McCarthy, Ed        80 NCMS-NC              2:45.00    3:19.62         17  

                1:40.86   3:19.62 (1:38.76)                                        

 

Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Boone, Vester       80 NCMS-NC              5:30.00    5:18.53         20  

                                2:40.60 ( )   5:18.53 (2:37.93)                    

 -- McCarthy, Ed        80 NCMS-NC              5:50.00         DQ        

                1:39.58   3:22.53 (1:42.95)   5:20.55 (1:58.02)        DQ (1:39.63)

 

Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                     NT    1:51.77         40  

     1) Lehman, Fritz 47                2) Blank, Jon 45                  

     3) Petcu, Raz 32                   4) Stewart, Henry 42              

                  29.47     1:01.63 (32.16)     1:27.05 (25.42)     1:51.77 (24.72)

 

Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                     NT    4:13.50         40  

     1) Lehman, Fritz 47                2) Blank, Jon 45                  

     3) Petcu, Raz 32                   4) Stewart, Henry 42              

                  31.83   1:04.74 (1:04.74)     1:37.58 (32.84)   2:17.00 (1:12.26)

        2:45.04 (28.04)   3:17.10 (1:00.10)     3:43.76 (26.66)     4:13.50 (56.40)

 

Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Tar Heel Masters Swimming-NC  'A'                NT    1:50.16         40  

     1) Schmitz, Bob 53                 2) Gilchrist, Donald 51           

     3) Dimsdale, Todd 48               4) Klein, Jonathan 48             

                  28.81       56.56 (27.75)     1:23.72 (27.16)     1:50.16 (26.44)

 

Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Tar Heel Masters Swimming-NC  'A'                NT    4:00.31         40  

     1) Schmitz, Bob 53                 2) Dimsdale, Todd 48              

     3) Klein, Jonathan 48              4) Gilchrist, Donald 51           

                  28.42   1:02.84 (1:02.84)     1:30.86 (28.02)     2:02.59 (59.75)

                            2:20.83 (18.24)   3:28.04 (1:07.21)   4:00.31 (1:39.48)

  2 Hilton Head Aquatics Club-SC  'A'                NT    4:45.23         34  

     1) Williams, Rick 45               2) Green, Joe 41                  

     3) Parrella, Keith 39              4) Wright, Steve 45               

                  31.86   1:05.65 (1:05.65)     1:41.10 (35.45)   2:20.18 (1:14.53)

        2:53.55 (33.37)   3:30.72 (1:10.54)     4:06.22 (35.50)   4:45.23 (1:14.51)

 

Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Tar Heel Masters Swimming-NC  'A'                NT    9:05.62         40  

     1) Klein, Jonathan 48              2) Schmitz, Bob 53                

     3) Dimsdale, Todd 48               4) Gilchrist, Donald 51           

                          1:04.45 (1:04.45)   1:39.60 (1:39.60)   2:12.78 (2:12.78)

        2:42.75 (29.97)   3:17.80 (1:05.02)   3:53.80 (1:41.02)   4:29.84 (2:17.06)

                            4:45.81 (15.97)     5:00.20 (30.36)   5:35.71 (1:05.87)

        6:13.11 (37.40)   6:51.51 (1:15.80)   8:30.24 (2:54.53)   9:05.62 (3:29.91)

  2 Hilton Head Aquatics Club-SC  'A'                NT   10:27.60         34  

     1) Parrella, Keith 39              2) Green, Joe 41                  

     3) Williams, Rick 45               4) Wright, Steve 45               

                          1:14.29 (1:14.29)   1:56.33 (1:56.33)   2:37.00 (2:37.00)

        3:13.30 (36.30)   3:53.82 (1:16.82)   4:34.72 (1:57.72)   5:13.75 (2:36.75)

        5:51.90 (38.15)   6:35.05 (1:21.30)   7:20.24 (2:06.49)   8:03.91 (2:50.16)

        8:36.84 (32.93)   9:13.39 (1:09.48)   9:50.64 (1:46.73)  10:27.60 (2:23.69)

 

Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Tar Heel Masters Swimming-NC  'A'                NT    2:01.80         40  

     1) Klein, Jonathan 48              2) Dimsdale, Todd 48              

     3) Gilchrist, Donald 51            4) Schmitz, Bob 53                

                  31.23     1:04.64 (33.41)     1:46.65 (42.01)     2:01.80 (15.15)

  2 Hilton Head Aquatics Club-SC  'A'                NT    2:29.58         34  

     1) Williams, Rick 45               2) Green, Joe 41                  

     3) Parrella, Keith 39              4) Wright, Steve 45               

                  41.39     1:23.82 (42.43)   2:29.58 (1:05.76)                    

 

Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Tar Heel Masters Swimming-NC  'A'                NT    4:37.41         40  

     1) Klein, Jonathan 48              2) Dimsdale, Todd 48              

     3) Gilchrist, Donald 51            4) Schmitz, Bob 53                

                  34.79   1:09.91 (1:09.91)     1:44.71 (34.80)   2:24.82 (1:14.91)

        2:57.31 (32.49)   3:33.67 (1:08.85)     4:03.17 (29.50)   4:37.41 (1:03.74)

  2 Hilton Head Aquatics Club-SC  'A'                NT    5:40.56         34  

     1) Williams, Rick 45               2) Green, Joe 41                  

     3) Parrella, Keith 39              4) Wright, Steve 45               

                  41.15   1:27.42 (1:27.42)     2:12.05 (44.63)   3:04.83 (1:37.41)

        3:41.66 (36.83)   4:30.77 (1:25.94)     5:03.57 (32.80)   5:40.56 (1:09.79)

 

Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Harris Y Masters-NC  'A'                         NT    2:29.97         40  

     1) Parnell, Carolyn 28             2) Clark, Marcell 35              

     3) Dore, Mary 42                   4) Van Voorhis, Kerry 32          

                  54.39     1:23.80 (29.41)     2:01.40 (37.60)     2:29.97 (28.57)

 

Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Team                                           Seed     Finals       Points 

===============================================================================

  1 Tar Heel Masters Swimming-NC  'A'                NT    2:50.89         40  

     1) Newell, Sally 68                2) Gilchrist, Donald 51           

     3) Schmitz, Bob 53                 4) Robbins-Bonitz, Suzanne 72     

                1:00.74     1:18.43 (17.69)     2:05.77 (47.34)     2:50.89 (45.12)

 

                    Combined Team Scores - Through Event 42                    

 

  1. North Carolina Master Swimming     1240   2. Mecklenburg Aquatic Club           1222

  3. Hilton Head Aquatics Club          1067   4. Raleigh Area Masters                660

  5. Tar Heel Masters Swimming           590   6. Team Greenville Masters             475

  7. Georgia Masters                     394   8. Harris Y Masters                    374

  9. Charlotte Swim Masters              308  10. North Carolina Aquatic Masters      225

 11. Asheville Masters                   210  12. New England Masters                 170

 13. Columbia Masters                    160  14. Birmingham Swim League Masters      149

 15. Savannah Masters                    140  16. Triad Masters Swimming              137

 17. Palmetto Masters                    136  18. Virginia Masters                    129

 19. Excel Aquatic Club Masters           97  20. Unattached                           94

 21. Columbia Y Masters Swimming          91  22. Levittown Puerto Rico Masters        80

 23. Florida Gold Coast Masters           77  24. Anderson Masters                     74

 25. Morehead Masters                     59  26. Atlanta Water Jocks                  33


Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
July 19, 2005
http://www.NCmasters.org/13505res.html