Results of July 31st, 2004 Raleigh Area Masters Invitational LCM Meet

Licensed to N.C. Masters Swimming - Organization License
       Hy-Tek's Meet Manager 8/5/2004 10:28 AM
               NCMS Long Course State Championships - 7/31/2004
                                    Results

Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Anne             22 Unattached             32.34      33.56
  2 Keto, Stefanie            22 RAM-NC                 40.00      39.27

Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mescher, Megan            24 Unattached           1:10.94    1:10.52

Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lewis, Jennifer           24 NC Area Masters-NC        NT    6:03.01
    1:22.56 1:31.70 1:34.97 1:33.78

Women 19-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Keto, Stefanie            22 RAM-NC              30:00.00   28:28.30
    1:33.50 1:47.55 1:51.02 1:51.74 1:54.19 1:52.86 1:53.50 1:55.09
    1:56.12 1:58.05 1:58.23 1:57.41 1:58.73 2:01.08 1:59.23

Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mescher, Megan            24 Unattached             39.08      35.41
  2 Stewart, Anne             22 Unattached             42.55      41.83

Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lewis, Jennifer           24 NC Area Masters-NC        NT    1:20.76
  2 Keto, Stefanie            22 RAM-NC               1:45.00    1:36.48

Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Keto, Stefanie            22 RAM-NC               3:45.00        SCR

Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Anne             22 Unattached             40.34      41.73
 -- Keto, Stefanie            22 RAM-NC                    NT        SCR

Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Anne             22 Unattached           1:33.32    1:31.41

Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mescher, Megan            24 Unattached             38.55      34.10
  2 Keto, Stefanie            22 RAM-NC               1:15.00      49.47

Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lewis, Jennifer           24 NC Area Masters-NC        NT    1:32.85

Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lewis, Jennifer           24 NC Area Masters-NC        NT    3:09.21
    1:25.35 1:43.86

Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        28 RAM-NC                 30.00      28.17

Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        28 RAM-NC               1:05.00    1:02.28
  2 Amweg, Meri               25 Unattached           1:22.00    1:19.16
 -- Keto, Alexis              26 RAM-NC               1:30.00        SCR

Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hall, Christy             27 RAM-NC               2:30.00    2:23.66
    1:09.70 1:13.96

Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hall, Christy             27 RAM-NC               5:12.00    4:57.17
    1:10.93 1:15.38 1:15.13 1:15.73
 -- Barella, Lisa             29 NC Masters-NC        6:55.00        SCR

Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Keto, Alexis              26 RAM-NC                 45.00      43.61
  2 Amweg, Meri               25 Unattached             45.00      45.79

Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Amweg, Meri               25 Unattached                NT    1:41.79

Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hall, Christy             27 RAM-NC               3:20.00    3:06.08
    1:30.41 1:35.67
  2 Keto, Alexis              26 RAM-NC               3:40.00    3:29.98
    1:41.58 1:48.40
 -- Barella, Lisa             29 NC Masters-NC        3:25.00        SCR

Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Keto, Alexis              26 RAM-NC                 40.00      37.20

Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Barella, Lisa             29 NC Masters-NC        3:35.00        SCR
    3:31.56

Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Barella, Lisa             29 NC Masters-NC        7:25.00        SCR

Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC                 27.80      28.64
  2 Hall, Virginia            31 NC Area Masters-NC        NT      33.51

Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC               1:01.00    1:03.83

Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hall, Virginia            31 NC Area Masters-NC        NT    2:41.87
    1:19.52 1:22.35
 -- Inscore, Staci            32 RAM-NC               3:10.03         DQ

Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            32 RAM-NC               5:31.03    5:33.18
    1:20.56 1:24.62 1:25.22 1:22.78
  2 Hall, Virginia            31 NC Area Masters-NC   6:00.00    5:51.42
    1:25.79 1:29.45 1:29.84 1:26.34

Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hall, Virginia            31 NC Area Masters-NC        NT   23:42.92
    1:30.84 1:35.66 1:37.61 1:36.32 1:37.25 1:36.51 1:35.86 1:36.58
    1:36.10 1:36.41 1:34.82 1:34.19 1:32.86 1:32.19 1:29.72

Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            32 RAM-NC                 35.03      36.92

Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC               1:09.00    1:12.82

Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            32 RAM-NC               6:00.03    5:56.23
    1:22.86 1:31.75 1:44.70 1:16.92
  2 DeMilia, Mary             33 RAM-NC               6:30.00    6:40.67
    1:35.45 1:40.61 1:51.10 1:33.51

Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Jodi               39 Burke/Unifour-NC          NT      35.49
  2 Greene, Dana              35 NC Masters-NC             NT      35.68
  3 Pekkala, Tracy            38 Unattached             41.24      36.63
  4 Solberg, Kristina         36 RAM-NC                 37.00      36.94
  5 Kaminsky, Meg             35 That-NC                33.00      37.04
  6 Rancer, Lisa              35 Unattached             42.02      42.50

Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NC Area Masters-NC   1:09.00    1:07.48
  2 Kaminsky, Meg             35 That-NC              1:25.15    1:22.31
  3 Pekkala, Tracy            38 Unattached           1:35.23    1:29.43

Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NC Area Masters-NC   2:27.00    2:23.64
    1:10.12 1:13.52

Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NC Area Masters-NC   5:00.00    5:02.40
    1:11.54 1:16.90 1:17.54 1:16.42
  2 Solberg, Kristina         36 RAM-NC               6:30.00    6:17.06
    1:30.05 1:35.61 1:35.90 1:35.50
  3 Kaminsky, Meg             35 That-NC                   NT    6:22.07
    1:33.18 1:37.65 1:37.79 1:33.45

Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NC Area Masters-NC  19:55.00   20:11.08
    1:16.49 1:20.48 1:21.04 1:21.37 1:21.39 1:21.26 1:21.04 1:21.39
    1:21.66 1:21.95 1:21.52 1:21.21 1:21.00 1:20.56 1:18.72
  2 Solberg, Kristina         36 RAM-NC              28:00.00   25:23.37
    1:29.16 1:38.01 1:40.03 1:41.99 1:42.02 1:42.32 1:42.87 1:43.99
    1:44.45 1:42.86 1:45.01 1:44.14 1:45.83 1:41.95 1:38.74

Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Jodi               39 Burke/Unifour-NC          NT      42.49

Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Smith, Jodi               39 Burke/Unifour-NC          NT         DQ

Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Greene, Dana              35 NC Masters-NC             NT      49.87
  2 Rancer, Lisa              35 Unattached             50.96      50.94
  3 Pekkala, Tracy            38 Unattached             49.99      53.38

Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lindross, Pam             38 That-NC                   NT    1:31.27

Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Jodi               39 Burke/Unifour-NC          NT      39.93
  2 Solberg, Kristina         36 RAM-NC                    NT      42.43

Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lindross, Pam             38 That-NC                   NT    1:16.50

Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lindross, Pam             38 That-NC                   NT    2:57.87
    1:24.46 1:33.41
  2 Smith, Jodi               39 Burke/Unifour-NC          NT    3:43.15
    1:41.93 2:01.22

Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         40 Greensboro YMCA-NC     32.55      32.88
  2 Beadle, Allison           40 RAM-NC                 35.80      34.96

Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         40 Greensboro YMCA-NC   1:12.75    1:12.87
  2 Beadle, Allison           40 RAM-NC               1:24.50    1:19.77

Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         40 Greensboro YMCA-NC   2:34.42    2:40.59
    1:17.19 1:23.40
 -- Woodard, Alis             44 Mecklenburg-NC       2:55.00        SCR

Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         40 Greensboro YMCA-NC   5:33.75    5:29.98
    1:19.71 4:10.27
 -- Woodard, Alis             44 Mecklenburg-NC       6:05.00        SCR

Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Woodard, Alis             44 Mecklenburg-NC      25:10.00        SCR

Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Beadle, Allison           40 RAM-NC                 43.00      41.57

Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Beadle, Allison           40 RAM-NC               1:35.00    1:31.52
  2 Rogers, Christina         40 Greensboro YMCA-NC   1:40.67    1:42.17

Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Beadle, Allison           40 RAM-NC               3:07.50    3:03.85
    1:28.58 1:35.27

Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Woodard, Alis             44 Mecklenburg-NC            NT        SCR

Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rohner, Patricia          45 NC Masters-NC          32.50      33.47
  2 Springer, Margie          45 RAM-NC                 35.00      35.38

Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Margie          45 RAM-NC               1:15.00    1:18.13

Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Springer, Margie          45 RAM-NC               2:45.00         DQ

Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rohner, Patricia          45 NC Masters-NC        5:45.00    5:29.17
    1:20.81 1:24.12 1:23.66 1:20.58
  2 Stott, Kim                45 RAM-NC               6:15.00    6:04.55
    1:26.31 1:32.72 1:33.75 1:31.77

Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rohner, Patricia          45 NC Masters-NC       23:30.00   22:44.85
    1:23.15 1:29.26 1:29.45 1:30.65 1:29.55 1:31.02 1:31.00 1:33.40
    1:32.37 1:33.08 1:32.40 1:32.57 1:32.83 1:33.34 1:30.78

Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stott, Kim                45 RAM-NC               1:30.00    1:28.56

Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stott, Kim                45 RAM-NC               3:09.00    3:08.05
    1:33.85 1:34.20

Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Springer, Margie          45 RAM-NC                 46.00        SCR

Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Springer, Margie          45 RAM-NC               3:20.00    3:13.91
    1:34.91 1:39.00

Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            50 RAM-NC               1:16.50    1:14.41
  2 Rogers, Jennie            52 Asheville Master-NC  1:28.00    1:26.95

Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            50 RAM-NC               2:42.90    2:44.58
  2 Rogers, Jennie            52 Asheville Master-NC  3:13.00    3:10.09
    1:32.10 1:37.99

Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bunting, Elizabeth        54 RAM-NC              30:00.00   26:36.55
    1:41.12 1:44.08 1:45.54 1:45.14 1:46.02 1:46.98 1:49.34 1:48.68
    1:48.74 1:47.41 1:46.56 1:47.90 1:47.67 1:47.96 1:43.41
 -- Amick, Beverly            50 RAM-NC              26:00.00        SCR

Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            52 Asheville Master-NC    46.00      46.34

Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            50 RAM-NC               1:35.00    1:30.73

Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            50 RAM-NC               3:20.00    3:12.10
    1:35.11 1:36.99

Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            52 Asheville Master-NC    51.00      51.77

Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cox, Pearl                55 Virginia Masters-VA    42.00      42.28

Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         58 Asheville Master-NC  1:24.43    1:22.65

Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cox, Pearl                55 Virginia Masters-VA  6:50.00    6:47.45
    1:40.25 1:44.84 1:43.92 1:38.44

Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         58 Asheville Master-NC 26:02.31   25:49.17
    1:34.13 1:41.53 1:42.96 1:43.24 1:43.46 1:43.63 1:44.30 1:44.65
    1:44.24 1:44.68 1:44.57 1:44.93 1:45.54 1:45.14 1:42.17

Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         58 Asheville Master-NC  1:30.81    1:32.05

Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       57 Twin Rivers-NC         53.50      54.89

Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       57 Twin Rivers-NC       1:55.00    1:58.51
  2 Cox, Pearl                55 Virginia Masters-VA  2:00.00    2:04.19

Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       57 Twin Rivers-NC       4:12.00    4:10.64
    1:59.99 2:10.65
  2 Cox, Pearl                55 Virginia Masters-VA  4:25.00    4:25.41
    2:10.10 2:15.31
 -- Mitchell, Jeannie         58 Asheville Master-NC       NT         DQ

Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         58 Asheville Master-NC  1:47.68    1:46.36

Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         58 Asheville Master-NC  3:33.43    3:28.66
    1:38.76 1:49.90

Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            63 Virginia Masters-VA  1:30.00    1:32.92

Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Martin, Judy              62 Virginia Masters-VA  7:40.00         DQ
    1:50.23   46.79 1:09.35   53.22

Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Martin, Judy              62 Virginia Masters-VA  1:50.16    1:56.03
 -- Durrant, Betsy            63 Virginia Masters-VA  1:45.00         DQ

Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            63 Virginia Masters-VA    48.00      50.60
  2 Martin, Judy              62 Virginia Masters-VA    51.60      54.43

Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Martin, Judy              62 Virginia Masters-VA  2:01.00         DQ

Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Martin, Judy              62 Virginia Masters-VA  4:28.00    4:27.23
    2:11.68 2:15.55

Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            63 Virginia Masters-VA    52.00      53.99

Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, Alice              66 RAM-NC                 53.29      47.80

Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Walker, Laura             67 Virginia Masters-VA  1:42.00    1:33.35

Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stroupe, Dawn             66 RAM-NC               8:25.00    8:31.02
    1:59.38 2:12.63 2:11.90 2:07.11

Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Walker, Laura             67 Virginia Masters-VA    56.00      53.00

Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Walker, Laura             67 Virginia Masters-VA  1:56.00    1:55.17

Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, Alice              66 RAM-NC               1:03.20      57.06
  2 Stroupe, Dawn             66 RAM-NC                 59.50      59.77
  3 Walker, Laura             67 Virginia Masters-VA  1:00.00    1:00.08

Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stroupe, Dawn             66 RAM-NC               1:59.90    2:06.11
  2 Jones, Alice              66 RAM-NC               2:16.50    2:08.58

Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stroupe, Dawn             66 RAM-NC               4:28.00    4:22.78
    2:06.71 2:16.07
  2 Jones, Alice              66 RAM-NC               4:51.80    4:36.96
    2:11.27 2:25.69

Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jones, Alice              66 RAM-NC               1:03.20      57.78

Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stoll, Mary               71 NC Masters-NC          55.00      52.26

Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stoll, Mary               71 NC Masters-NC        1:58.00    1:59.00

Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stoll, Mary               71 NC Masters-NC        4:20.00    4:26.48
    2:06.37 2:20.11

Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Olmstead, Matt            22 Unattached             26.18      26.80

Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Olmstead, Matt            22 Unattached             58.59      59.77

Men 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Olmstead, Matt            22 Unattached             40.34      39.74

Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Olmstead, Matt            22 Unattached             31.00      31.96

Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Olmstead, Matt            22 Unattached           6:15.48    6:03.99
    1:13.20 1:34.80 1:47.89 1:28.10

Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            28 RAM-NC                 30.00      27.02
  2 Luithle, Frank            25 Unattached             32.44      28.13
  3 Murphy, Jimmy             29 Durham Area-NC         29.78      28.95
  4 Porco, Filippo            27 That-NC                29.58      29.24

Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            28 RAM-NC               1:05.00    1:00.15
  2 Luithle, Frank            25 Unattached           1:09.87    1:04.16
  3 Murphy, Jimmy             29 Durham Area-NC       1:10.69    1:06.24
  4 Sevick, Chris             29 That-NC              1:07.37    1:07.59

Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Porco, Filippo            27 That-NC             23:00.00   22:50.56
    1:21.91 1:29.37 1:31.44 1:31.62 1:32.08 1:31.66 1:32.27 1:33.25
    1:32.93 1:33.08 1:32.65 1:34.23 1:33.89 1:32.33 1:27.85

Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Browning, Joseph          29 That-NC                   NT      38.68
  2 Luithle, Frank            25 Unattached             38.10      39.53

Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sevick, Chris             29 That-NC              1:14.77    1:17.05

Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Desorbo, Todd             27 Unattached           2:23.73         DQ

Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Porco, Filippo            27 That-NC                39.39      37.11
  2 Murphy, Jimmy             29 Durham Area-NC         39.07      37.89

Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Porco, Filippo            27 That-NC              1:28.00    1:27.02

Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Porco, Filippo            27 That-NC              3:12.58    3:07.65
    1:30.07 1:37.58

Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           27 Triad Masters-NC       30.71      29.26
  2 Luithle, Frank            25 Unattached             43.22      31.14
  3 Murphy, Jimmy             29 Durham Area-NC         32.10      31.98
  4 Browning, Joseph          29 That-NC                   NT      33.34

Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           27 Triad Masters-NC     1:09.93    1:04.29
  2 Sevick, Chris             29 That-NC              1:10.49    1:12.93
  3 Browning, Joseph          29 That-NC                   NT    1:16.60

Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Desorbo, Todd             27 Unattached           2:25.50    2:17.33
    1:03.73 1:13.60
  2 Medendorp, Mark           27 Triad Masters-NC     2:47.00    2:30.77
    1:05.64 1:25.13
  3 Browning, Joseph          29 That-NC                   NT    3:00.34
    1:17.28 1:43.06

Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Murphy, Jimmy             29 Durham Area-NC       2:45.90    2:43.67
    1:15.57 1:28.10
  2 Browning, Joseph          29 That-NC                   NT    2:56.78
    1:18.95 1:37.83

Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ortiz, Carlos             31 RAM-NC                    NT      27.99
  2 Lohr, Joe                 30 RAM-NC                 30.00      28.81
  3 Parr, Derek               30 NC Masters-NC             NT      30.38
  4 Kaminski, Jon             32 Unattached             35.06      33.23
  5 Suero, Elias              34 Morehead Masters-NC    35.23      35.57

Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ortiz, Carlos             31 RAM-NC                    NT    1:02.58
  2 Lohr, Joe                 30 RAM-NC               1:10.00    1:06.12
  3 Kaminski, Jon             32 Unattached           1:27.52    1:15.67
  4 Suero, Elias              34 Morehead Masters-NC  1:23.27    1:19.88

Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           32 That-NC              2:15.69    2:14.75
    1:06.42 1:08.33
 -- Suero, Elias              34 Morehead Masters-NC  3:12.31         DQ

Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           32 That-NC              4:59.59    4:50.20
    1:10.92 1:16.40 1:12.88 1:10.00
  2 Su, Billy                 30 RAM-NC               5:20.99    5:16.41
    1:15.16 1:19.70 1:21.21 1:20.34
  3 Suero, Elias              34 Morehead Masters-NC       NT    6:53.14
    1:23.35 1:45.29 1:55.67 1:48.83

Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           32 That-NC             20:01.19   19:27.57
    1:12.14 1:17.78 1:18.14 1:18.11 1:18.75 1:18.10 1:17.29 1:17.18
    1:22.37 1:14.83 1:22.26 1:15.41 1:21.82 1:17.11 1:16.28
  2 Parr, Derek               30 NC Masters-NC             NT   25:09.88
    1:27.16 1:36.24 1:40.20 1:40.20 1:42.54 1:41.86 1:42.62 1:41.66
    1:45.16 1:43.42 1:43.86 1:45.08 1:44.69 1:43.50 1:31.69
  3 Kaminski, Jon             32 Unattached                NT   27:35.07
    1:26.61 1:43.22 1:48.37 1:49.83 1:52.06 1:51.98 1:50.64 1:50.81
    1:53.73 1:54.16 1:53.87 1:52.07 1:54.39 1:56.25 1:57.08

Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ortiz, Carlos             31 RAM-NC                    NT      34.48

Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Parr, Derek               30 NC Masters-NC             NT      35.45
  2 Lohr, Joe                 30 RAM-NC                 40.00      38.81
  3 Kaminski, Jon             32 Unattached             46.47      42.88

Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aber, Daniel              31 RAM-NC               1:18.00    1:20.76
  2 Su, Billy                 30 RAM-NC               1:30.99    1:33.81
  3 Kaminski, Jon             32 Unattached           1:42.37    1:38.35
 -- Lohr, Joe                 30 RAM-NC               1:30.00         DQ

Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Aber, Daniel              31 RAM-NC               2:48.00    2:55.37
    1:26.88 1:28.49
 -- Parr, Derek               30 NC Masters-NC             NT         DQ
    1:26.59 1:41.72

Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ortiz, Carlos             31 RAM-NC                    NT      29.36
  2 Parr, Derek               30 NC Masters-NC             NT      35.22
  3 Suero, Elias              34 Morehead Masters-NC    43.61      44.72

Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ortiz, Carlos             31 RAM-NC               1:20.00    1:04.91

Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           32 That-NC              2:30.09    2:28.66
    1:11.48 1:17.18
  2 Aber, Daniel              31 RAM-NC               2:35.00    2:51.37
    1:26.05 1:25.32

Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           32 That-NC              5:35.39    5:25.03
    1:12.13 1:24.73 1:35.22 1:12.95
  2 Su, Billy                 30 RAM-NC               6:40.99    6:02.84
    1:16.70 1:41.59 1:47.74 1:16.81
  3 Aber, Daniel              31 RAM-NC               6:00.00    6:09.61
    1:32.41 1:39.68 1:33.48 1:24.04

Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duff, Mark                39 RAM-NC                    NT      31.59
  2 George, Dan               38 That-NC                   NT      31.81

Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 George, Dan               38 That-NC                   NT    1:12.46
  2 Angier, Michael           37 Unattached           1:40.00    1:17.48

Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Angier, Michael           37 Unattached           3:25.00    2:54.17
    1:22.87 1:31.30

Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Angier, Michael           37 Unattached           6:50.00    6:12.21
    1:23.67 1:35.29 1:38.46 1:34.79
 -- Frost, Dan                36 Unattached           5:20.00        SCR
 -- Brady, Sean               37 Unattached                NT        SCR

Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Frost, Dan                36 Unattached          21:10.00        SCR

Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duff, Mark                39 RAM-NC                    NT      39.42
 -- Frost, Dan                36 Unattached             35.00         DQ

Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duff, Mark                39 RAM-NC                    NT      42.37

Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duff, Mark                39 RAM-NC                    NT      32.35

Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Frost, Dan                36 Unattached           3:05.00         DQ

Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Duff, Mark                39 RAM-NC                    NT    3:11.59
    1:29.03 1:42.56

Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            41 RAM-NC                 25.50      25.44
  2 Blank, Jon                44 RAM-NC                 28.99      27.49
  3 Huey, Brian               44 Mecklenburg-NC         29.00      31.80
  4 Chiswell, David           44 RAM-NC                    NT      36.32
  5 Claudio, Illan            44 That-NC                   NT      51.81

Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            41 RAM-NC                 56.00      56.90
  2 Huey, Brian               44 Mecklenburg-NC            NT    1:10.23
  3 Chiswell, David           44 RAM-NC                    NT    1:27.97

Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Beauvais, Ernest          43 Morehead Masters-NC       NT    3:00.74
    1:26.72 1:34.02

Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Magdanz, Greg             41 RAM-NC               5:23.00    5:17.19
    1:14.64 1:22.85 1:20.95 1:18.75
  2 Huey, Brian               44 Mecklenburg-NC       5:35.00    5:24.24
    1:20.41 1:24.56 1:21.87 1:17.40
  3 Beauvais, Ernest          43 Morehead Masters-NC       NT    6:06.57
    1:24.43 1:33.44 1:35.47 1:33.23
  4 Roerden, Jeff             42 RAM-NC               7:00.00    7:15.37
    1:35.85 1:51.39 1:55.85 1:52.28
 -- Mangrum, John             41 RAM-NC               5:12.00        SCR

Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Magdanz, Greg             41 RAM-NC              22:19.00   21:30.76
    1:16.78 1:24.23 1:25.34 1:26.79 1:27.05 1:26.91 1:27.80 1:27.91
    1:25.94 1:27.33 1:28.05 1:26.79 1:27.47 1:26.81 1:25.56
  2 Huey, Brian               44 Mecklenburg-NC      22:00.00   21:35.67
    1:21.56 1:27.80 1:29.48 1:28.69 1:27.35 1:26.97 1:26.44 1:26.14
    1:27.33 1:27.48 1:27.82 1:27.15 1:25.89 1:23.75 1:21.82
  3 Roerden, Jeff             42 RAM-NC              28:50.00   28:45.67
    1:39.49 1:54.39 2:04.27 1:58.15 1:57.43 1:55.58 1:55.65 1:55.55
    1:54.49 1:55.00 1:55.54 1:56.44 1:54.59 1:56.79 1:52.31

Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoover, William           43 Mecklenburg-NC         40.00      36.98

Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoover, William           43 Mecklenburg-NC       1:27.00    1:23.14
 -- Beauvais, Ernest          43 Morehead Masters-NC       NT         DQ
 -- Mangrum, John             41 RAM-NC               1:17.00         DQ

Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoover, William           43 Mecklenburg-NC       3:15.00    3:00.02
  2 Beauvais, Ernest          43 Morehead Masters-NC       NT    3:44.20
    1:49.47 1:54.73
 -- Mangrum, John             41 RAM-NC               2:42.00         DQ

Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blank, Jon                44 RAM-NC                 42.50      36.39
  2 Magdanz, Greg             41 RAM-NC                 39.00      38.00
  3 Hoover, William           43 Mecklenburg-NC         46.50      45.95
  4 Claudio, Illan            44 That-NC                   NT    1:02.32

Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Blank, Jon                44 RAM-NC               1:25.00    1:18.71
  2 Magdanz, Greg             41 RAM-NC               1:26.63    1:27.03
  3 Hoover, William           43 Mecklenburg-NC       1:40.00    1:41.13

Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Beauvais, Ernest          43 Morehead Masters-NC       NT    3:28.53
    1:38.13 1:50.40
 -- Mangrum, John             41 RAM-NC               3:15.00        SCR
 -- Blank, Jon                44 RAM-NC               3:29.99        SCR
 -- Magdanz, Greg             41 RAM-NC               3:17.00        SCR

Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            41 RAM-NC                 27.50      27.86
  2 Holshouser, Jay           41 RAM-NC                 35.00      41.49

Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Mangrum, John             41 RAM-NC               6:00.00        SCR

Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             46 RAM-NC                 27.00      26.93
  2 Klein, Jonathan           47 That-NC                26.00      26.98
  3 Shields, Larry            48 Charlotte Swim-NC      28.71      28.70
  4 Lehman, Tim               46 RAM-NC                 29.00      28.72
  5 Godfrey, Alan             47 RAM-NC                 29.00      28.73
  6 Davis, George             45 Unattached             32.99      31.72

Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           47 That-NC              1:12.00    1:00.44
  2 Davis, George             45 Unattached           1:15.96    1:10.83

Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hoke, Randal              46 RAM-NC              28:00.00   26:35.99
    1:33.30 1:43.96 1:47.31 1:48.04 1:48.65 1:48.92 1:49.52 1:49.09
    1:47.66 1:47.90 1:45.88 1:47.18 1:48.10 1:48.52 1:41.96

Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             46 RAM-NC                 30.00      30.34
  2 Godfrey, Alan             47 RAM-NC                 34.00      34.33
  3 Shields, Larry            48 Charlotte Swim-NC      36.57      36.18
  4 Davis, George             45 Unattached             43.92      41.81

Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           47 That-NC                   NT    1:11.80
  2 Godfrey, Alan             47 RAM-NC               1:11.00    1:13.74
 -- Davis, George             45 Unattached           1:35.56         DQ

Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             47 RAM-NC               2:40.00    2:40.69
    1:18.31 1:22.38

Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zsoldos, Pete             46 RAM-NC                 35.21      35.48
  2 Dimsdale, Todd            47 That-NC                34.00      35.53

Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zsoldos, Pete             46 RAM-NC               1:19.96    1:18.38
  2 Dimsdale, Todd            47 That-NC              1:16.00    1:20.19

Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dimsdale, Todd            47 That-NC              2:50.00    2:53.79
    1:23.93 1:29.86

Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             46 RAM-NC                 29.00      29.22
  2 Shields, Larry            48 Charlotte Swim-NC      32.10      31.31
  3 Davis, George             45 Unattached             38.24      37.05

Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             47 RAM-NC               2:40.00    2:42.55
    1:15.43 1:27.12
 -- Shields, Larry            48 Charlotte Swim-NC    2:48.37         DQ

Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dimsdale, Todd            47 That-NC              5:43.00    5:59.29
    1:19.55 1:39.08 1:38.49 1:22.17

Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC          27.50      28.15
  2 Schmitz, Robert           52 That-NC                   NT      29.45
  3 Gosha, Joe                51 NC Masters-NC          31.83      31.99

Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           52 That-NC                   NT    1:05.65
  2 Gosha, Joe                51 NC Masters-NC        1:13.00    1:10.67
 -- Primm, Michael            51 NC Masters-NC             NT        SCR

Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC        2:15.00    2:18.65
    1:07.47 1:11.18

Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lee, Terrence             54 NC Area Masters-NC        NT    5:29.84
    1:18.46 1:23.42 1:25.35 1:22.61
 -- Primm, Michael            51 NC Masters-NC             NT        SCR

Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lee, Terrence             54 NC Area Masters-NC  21:00.00   22:13.83
    1:20.55 1:27.16 1:27.62 1:29.07 1:29.30 1:29.11 1:29.19 1:30.05
    1:30.94 1:31.23 1:30.83 1:31.06 1:30.53 1:30.26 1:26.93
 -- Primm, Michael            51 NC Masters-NC             NT        SCR

Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC          33.00      35.37
  2 Lee, Terrence             54 NC Area Masters-NC     38.00      36.14

Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC          36.00      36.57
  2 Lee, Terrence             54 NC Area Masters-NC     39.00      36.81
  3 Schmitz, Robert           52 That-NC                   NT      36.87
  4 Gosha, Joe                51 NC Masters-NC          43.00      43.07

Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           52 That-NC                   NT    1:24.99

Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC        2:50.00    2:54.80
    1:22.12 1:32.68

Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC          30.00      31.14
  2 Lee, Terrence             54 NC Area Masters-NC     37.00      31.82

Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            50 NC Masters-NC        2:35.00    2:35.39
    1:13.28 1:22.11
 -- Primm, Michael            51 NC Masters-NC             NT         DQ

Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              55 Charlotte Swim-NC      30.00      29.73
  2 McGrain, Peter            59 RAM-NC                 31.00      30.82
 -- Van Cleve, Jim            58 Penisula YMCA-VA       35.00         DQ

Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              55 Charlotte Swim-NC    1:06.50    1:07.07
  2 McGrain, Peter            59 RAM-NC               1:11.00    1:12.84

Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              55 Charlotte Swim-NC    2:40.00    2:34.26
    1:15.63 1:18.63

Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrain, Peter            59 RAM-NC               6:00.00    6:15.32
    1:27.84 1:36.35 1:35.93 1:35.20

Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              55 Charlotte Swim-NC      39.50      39.38

Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Van Cleve, Jim            58 Penisula YMCA-VA       41.00      42.34

Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Van Cleve, Jim            58 Penisula YMCA-VA     1:35.00         DQ

Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Van Cleve, Jim            58 Penisula YMCA-VA     3:35.00    3:35.56
    1:41.80 1:53.76

Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              55 Charlotte Swim-NC      34.00      33.04
  2 McGrain, Peter            59 RAM-NC                 33.00      33.74

Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McGrain, Peter            59 RAM-NC               1:25.00    1:37.45

Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Van Cleve, Jim            58 Penisula YMCA-VA     3:42.00         DQ
    1:15.57 1:28.10

Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 White, Bernie             61 Charlotte Swim-NC      36.00      34.90
  2 Enyart, James             63 Charlotte Swim-NC      38.00      39.00

Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 White, Bernie             61 Charlotte Swim-NC    1:28.00    1:22.86
  2 Enyart, James             63 Charlotte Swim-NC    1:27.00    1:27.65

Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Enyart, James             63 Charlotte Swim-NC    3:10.00    3:21.09
    1:38.67 1:42.42

Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Enyart, James             63 Charlotte Swim-NC    6:50.00    6:49.16
    1:34.90 1:44.99 1:45.74 1:43.53

Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Enyart, James             63 Charlotte Swim-NC      56.00      56.03

Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 White, Bernie             61 Charlotte Swim-NC      38.00      35.18

Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 White, Bernie             61 Charlotte Swim-NC    1:45.00    1:36.94

Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fogarassy, Peter          65 NC Masters-NC        1:00.00      36.99
  2 Will, Eberhard            68 Burke/Unifour-NC       51.65      51.82

Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
 -- Will, Eberhard            68 Burke/Unifour-NC     2:06.68        SCR

Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Macartney, Norman         66 Morehead Masters-NC  3:32.19    3:43.35
    1:48.00 1:55.35

Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fogarassy, Peter          65 NC Masters-NC        8:30.00    8:27.56
    1:53.13 2:09.13 2:11.85 2:13.45

Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fogarassy, Peter          65 NC Masters-NC        1:00.00      42.73
  2 Gee, Milton               67 Charlotte Swim-NC      45.42      46.12
  3 Macartney, Norman         66 Morehead Masters-NC    48.14      51.93
  4 Will, Eberhard            68 Burke/Unifour-NC       54.47    1:04.00

Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fogarassy, Peter          65 NC Masters-NC        2:00.00    1:42.66
  2 Gee, Milton               67 Charlotte Swim-NC    1:46.44    1:51.20
  3 Will, Eberhard            68 Burke/Unifour-NC     2:08.28    2:22.99

Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fogarassy, Peter          65 NC Masters-NC        4:00.00    3:43.79
    1:45.99 1:57.80
  2 Gee, Milton               67 Charlotte Swim-NC    4:02.31    4:01.71
    1:57.58 2:04.13
  3 Will, Eberhard            68 Burke/Unifour-NC     4:50.06    5:03.90
    2:22.24 2:41.66

Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fogarassy, Peter          65 NC Masters-NC             NT    1:45.32

Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Macartney, Norman         66 Morehead Masters-NC  5:12.36    5:07.82
    2:22.64 2:45.18

Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Macartney, Norman         66 Morehead Masters-NC  4:10.50    4:10.82
    2:03.46 2:07.36

Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Macartney, Norman         66 Morehead Masters-NC  8:40.23    8:53.89
    2:22.99 2:11.12 2:24.82 1:54.96

Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marsil, John              73 RAM-NC               1:45.00    1:43.27

Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marsil, John              73 RAM-NC               4:10.00    3:54.79
    1:51.63 2:03.16

Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marsil, John              73 RAM-NC               8:25.00    8:34.79
    1:52.05 2:12.27 2:15.09 2:15.38

Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clarke, Mitchell          72 Asheville Master-NC    40.00      40.75

Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marsil, John              73 RAM-NC               2:15.00    2:11.74

Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Clarke, Mitchell          72 Asheville Master-NC  3:24.00    3:23.50
    1:37.43 1:46.07
  2 Marsil, John              73 RAM-NC               4:30.00    4:42.49

Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           73 Charlotte Swim-NC      42.00      41.33

Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           73 Charlotte Swim-NC    1:38.00    1:35.52

Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           73 Charlotte Swim-NC    3:40.00    3:45.42
    1:48.55 1:56.87

Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Huson, John               70 NC Masters-NC        2:10.00    2:08.41

Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Huson, John               70 NC Masters-NC        4:40.00    5:14.39
    2:14.86 2:59.53

Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Huson, John               70 NC Masters-NC        4:10.00    4:06.71
    1:56.63 2:10.08

Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Holdrege, Fred            87 RAM-NC               1:00.59    1:02.20

Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Holdrege, Fred            87 RAM-NC               2:14.98    2:24.75

Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Holdrege, Fred            87 RAM-NC               4:50.78    5:20.00
    2:33.00 2:47.00

Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Unattached  'B'                                        NT    2:26.13
     1) Stewart, Anne 22                2) Pekkala, Tracy 38
     3) Rancer, Lisa 35                 4) Mescher, Megan 24
     1:15.29  1:10.84

Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Unattached  'A'                                        NT    2:45.25
     1) Mescher, Megan 24               2) Rancer, Lisa 35
     3) Pekkala, Tracy 38               4) Stewart, Anne 22
     1:26.29  1:18.96

Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tar Heel AquaticTeam-NC  'A'                           NT    2:03.44
     1) Crankshaw, Erik 32              2) Porco, Filippo 27
     3) Sevick, Chris 29                4) Browning, Joseph 29
     1:00.46  1:02.98

Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Unattached  'A'                                        NT    1:58.60
     1) Luithle, Frank 25               2) Davis, George 45
     3) Kaminski, Jon 32                4) Olmstead, Matt 22
     1:04.28    54.32

Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tar Heel AquaticTeam-NC  'A'                           NT    4:34.51
     1) Sevick, Chris 29                2) Crankshaw, Erik 32
     3) Browning, Joseph 29             4) Porco, Filippo 27
     1:08.50  1:03.51  1:11.96  1:10.54

Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Unattached  'A'                                        NT    2:23.57
     1) Davis, George 45                2) Kaminski, Jon 32
     3) Olmstead, Matt 22               4) Luithle, Frank 25
     1:24.40    59.17

Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tar Heel AquaticTeam-NC  'A'                           NT    2:26.76
     1) Dimsdale, Todd 47               2) Claudio, Illan 44
     3) George, Dan 38                  4)
     1:01.50  1:25.26

Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tar Heel AquaticTeam-NC  'A'                           NT    2:11.86
     1:12.28    59.58

Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    2:02.04
     1) Su, Billy 30                    2) Braun, Erika 32
     3) Lehman, Fritz 46                4) Springer, Margie 45
       59.78  1:02.26

Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Greensboro Community YMCA Mast-NC  'A'                 NT    2:24.01
     1:19.78  1:04.23

Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tar Heel AquaticTeam-NC  'A'                           NT    2:06.12
     1) Klein, Jonathan 47              2) Lindross, Pam 38
     3) Schmitz, Robert 52              4) Kaminsky, Meg 35
     1:00.11  1:06.01

Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tar Heel AquaticTeam-NC  'A'                           NT    5:01.49
     1) Lindross, Pam 38                2) Schmitz, Robert 52
     3) Kaminsky, Meg 35                4) George, Dan 38
     1:13.07  1:10.86  1:24.59  1:12.97