Results with Splits of May 1 & 2, 2004 North Carolina Short Course Championship Masters Meet

Licensed to N.C. Masters Swimming - Organization License
                                                Hy-Tek's Meet Manager 5/25/2004
                 North Carolina 2004 Short Course Championship
                      Pullen Aquatic Center - Raleigh, NC
                                    Results

Event 1  Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        24 SAC-NC              19:57.98   20:25.30   20
       33.43  1:09.09  1:45.54  2:22.03  2:59.18  3:36.17  4:13.68  4:50.65
     5:27.77  6:04.92  6:42.42  7:19.70  7:57.10  8:34.91  9:12.50  9:50.17
    10:28.17 11:05.72 11:43.55 12:21.25 12:58.46 13:36.16 14:13.88 14:51.31
    15:28.80 16:06.13 16:43.90 17:21.65 17:59.31 18:36.86 19:13.97 19:50.55
    20:25.30

Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chappell-Wilk, Rynda      29 RAM-NC              30:00.00   28:47.60   20
       46.63  1:36.39  2:29.37  3:21.61  4:13.81  5:05.96  5:59.72  6:51.96
     7:45.48  8:38.23  9:30.17 10:22.98 11:16.13 12:08.58 13:01.01 13:53.45
    14:45.90 15:39.02 16:32.01 17:25.29 18:19.26 19:13.42 20:06.53 21:00.05
    21:54.35 22:46.89 23:40.57 24:33.30 25:24.91 26:15.80 27:07.45 27:58.56
    28:47.60

Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           34 NCAM-NC             21:32.26   21:12.62   20
       35.91  1:12.10  1:49.45  2:27.37  3:05.84  3:44.41  4:23.56  5:02.06
     5:41.04  6:19.73  6:57.94  7:36.42  8:15.07  8:53.93  9:32.47 10:11.11
    10:49.88 11:28.96 12:07.85 12:47.30 13:25.80 14:04.69 14:43.43 15:22.99
    16:02.32 16:41.32 17:20.83 18:00.02 18:39.91 19:19.43 19:57.51 20:35.60
    21:12.62

Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC             19:00.00   19:11.59   20
       30.75  1:03.85  1:37.88  2:12.45  2:47.06  3:22.12  3:57.03  4:31.93
     5:06.90  5:41.86  6:16.73  6:52.15  7:27.30  8:02.60  8:37.66  9:12.68
     9:47.67 10:22.93 10:58.17 11:33.60 12:08.85 12:44.30 13:20.07 13:55.55
    14:30.74 15:06.24 15:41.96 16:17.45 16:52.78 17:27.91 18:03.08 18:37.83
    19:11.59

Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woodard, Alis             43 MAC-NC              24:00.00   22:57.20   20
       40.77  1:24.79  2:08.97  2:53.14  3:36.89  4:20.93  5:04.15  5:45.98
     6:28.52  7:10.64  7:51.88  8:33.11  9:14.14  9:55.90 10:37.71 11:19.07
    12:00.18 12:41.63 13:23.16 14:04.39 14:45.55 15:25.65 16:06.37 16:47.53
    17:28.67 18:09.70 18:50.90 19:31.99 20:13.57 20:54.58 21:35.28 22:16.00
    22:57.20
  2 Miller, Bette             44 CSM-NC              29:10.00   30:32.10   17
       50.70  1:46.65  2:44.61  3:41.01  4:36.08  5:33.77  6:29.57  7:25.36
     8:21.39  9:17.65 10:14.16 11:09.50 12:06.21 13:01.98 13:58.80 14:54.99
    15:50.14 16:46.19 17:40.13 18:36.22 19:33.02 20:29.37 21:23.17 22:17.82
    23:12.23 24:08.36 25:03.53 25:58.79 26:54.56 27:49.60 28:44.57 29:40.13
    30:32.10

Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC                    NT   24:48.23   20
       39.08  1:23.60  2:09.15  2:54.52  3:39.53  4:23.91  5:09.13  5:54.39
     6:39.43  7:24.54  8:09.03  8:53.63  9:37.95 10:22.96 11:07.89 11:52.65
    12:37.29 13:22.06 14:06.76 14:51.39 15:36.17 16:21.29 17:06.34 17:51.71
    18:37.24 19:22.07 20:06.83 20:52.25 21:37.40 22:22.78 23:07.85 23:52.02
    24:48.23
  2 Walkowiak, Nancy          51 Unattached          25:00.00   25:55.84   17
       40.24  1:24.36  2:09.25  2:55.09  3:41.04  4:27.41  5:14.18  6:00.88
     6:47.68  7:35.04  8:23.42  9:10.56  9:58.49 10:45.56 11:32.64 12:20.27
    13:07.64 13:57.80 14:45.07 15:33.21 16:20.34 17:08.15 17:55.89 18:46.50
    19:33.45 20:20.91 21:09.27 21:58.59 22:47.06 23:33.85 24:21.52 25:08.99
    25:55.84

Event 1  Men 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cavallerano, Ed           23 SAC-NC              17:54.00   18:43.34   20
       26.99    56.85  1:28.53  2:01.02  2:33.99  3:07.33  3:40.86  4:14.10
     4:47.44  5:21.41  5:55.57  6:30.21  7:04.51  7:39.39  8:14.12  8:49.17
     9:23.81  9:58.60 10:33.38 11:08.13 11:42.50 12:17.36 12:52.65 13:27.92
    14:03.24 14:38.68 15:14.01 15:49.38 16:24.51 17:00.13 17:35.56 18:10.34
    18:43.34

Event 1  Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petusky, Steve            26 AMS-NC              19:30.00   20:01.01   20
       29.42  1:02.23  1:36.42  2:11.41  2:45.59  3:21.64  3:57.62  4:33.26
     5:08.97  5:45.64  6:21.70  6:58.86  7:35.07  8:12.70  8:49.88  9:26.69
    10:03.76 10:41.17 11:18.02 11:55.35 12:32.73 13:09.95 13:47.85 14:25.83
    15:03.44 15:40.88 16:18.80 16:56.49 17:34.10 18:11.52 18:49.12 19:25.31
    20:01.01

Event 1  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shotts, Steven            33 Fact-FL             19:29.81   19:43.92   20
       31.24  1:05.48  1:40.68  2:15.68  2:50.77  3:25.60  4:00.77  4:36.16
     5:11.54  5:46.91  6:23.23  6:58.65  7:34.04  8:09.17  8:44.70  9:20.49
     9:55.91 10:31.85 11:07.52 11:42.89 12:19.75 12:56.82 13:32.92 14:09.52
    14:46.19 15:22.52 16:00.11 16:37.97 17:15.38 17:52.73 18:30.17 19:07.82
    19:43.92
  2 Mekarski, Mike            31 Unattached          23:00.00   21:15.38   17
       32.93  1:08.81  1:46.25  2:24.09  3:02.20  3:40.73  4:19.18  4:58.24
     5:36.66  6:15.36  6:54.13  7:32.81  8:11.87  8:50.87  9:29.89 10:09.47
    10:48.82 11:28.07 12:07.44 12:46.71 13:26.24 14:05.62 14:44.88 15:24.55
    16:03.80 16:43.05 17:22.01 18:01.94 18:41.41 19:20.83 20:00.62 20:39.30
    21:15.38

Event 1  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Magdanz, Greg             40 RAM-NC              21:00.00   20:23.38   20
       32.44  1:08.16  1:44.29  2:21.61  2:58.85  3:36.08  4:12.92  4:50.14
     5:27.44  6:04.75  6:41.94  7:19.14  7:57.32  8:34.57  9:11.84  9:48.95
    10:26.42 11:03.49 11:41.17 12:18.44 12:55.12 13:31.75 14:09.95 14:47.03
    15:24.21 16:01.75 16:39.03 17:16.89 17:55.26 18:33.11 19:10.39 19:47.34
    20:23.38
  2 Mangrum, John             41 RAM-NC              20:00.00   20:25.57   17
       32.17  1:06.76  1:42.22  2:18.25  2:54.83  3:31.37  4:07.86  4:44.91
     5:22.30  5:59.64  6:37.06  7:14.56  7:51.91  8:29.36  9:06.79  9:44.25
    10:22.06 10:59.10 11:36.70 12:13.87 12:50.93 13:27.90 14:04.73 14:41.79
    15:19.02 15:56.42 16:34.23 17:13.82 17:54.15 18:34.38 19:11.93 19:49.48
    20:25.57
  3 Roerden, Jeffery          42 RAM-NC              30:00.00   28:51.27   16
       42.72  1:28.19  2:20.90  3:11.88  4:04.84  4:56.93  5:49.77  6:42.22
     7:35.37  8:28.49  9:21.43 10:15.30 11:09.21 12:02.85 12:57.03 13:50.01
    14:43.00 15:36.03 16:29.35 17:23.41 18:16.43 19:10.68 20:02.17 20:54.75
    21:48.36 22:42.51 23:35.80 24:28.80 25:22.75 26:15.98 27:07.93 28:00.56
    28:51.27

Event 1  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hinton, James             49 AMS-NC              22:00.00   20:28.02   20
       32.76  1:08.66  1:45.68  2:23.37  3:00.98  3:38.74  4:16.56  4:54.27
     5:32.00  6:09.82  6:47.73  7:25.51  8:03.67  8:41.59  9:19.54  9:57.39
    10:35.21 11:12.68 11:49.99 12:27.36 13:04.65 13:41.91 14:19.36 14:56.58
    15:33.99 16:11.40 16:48.73 17:25.83 18:02.73 18:39.78 19:16.42 19:51.53
    20:28.02

Event 1  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  2 McGraw, Dennis            52 DAMA-NC             22:02.00   21:39.85   17
       33.91  1:11.38  1:49.90  2:29.06  3:08.15  3:47.97  4:28.29  5:08.47
     5:49.38  6:29.80  7:10.11  7:50.39  8:30.07  9:10.28  9:51.54 10:32.09
    11:12.34 11:52.46 12:32.00 13:11.88 13:51.22 14:30.96 15:10.14 15:49.34
    16:29.39 17:09.07 17:48.80 18:28.89 19:08.65 19:47.94 20:26.66 21:05.06
    21:39.85
  3 Primm, Michael            50 NCMS-NC             25:40.00   25:36.28   16
       45.31  1:31.53  2:18.77  3:06.96  3:55.00  4:43.34  5:31.49  6:19.79
     7:07.21  7:54.33  8:41.15  9:28.05 10:14.75 11:01.33 11:48.20 12:35.03
    13:21.16 14:07.13 14:53.31 15:39.72 16:25.93 17:11.82 17:58.48 18:44.65
    19:30.64 20:16.85 21:03.01 21:49.38 22:35.41 23:21.00 24:07.29 24:52.70
    25:36.28

Event 3  Women 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC              11:00.00   11:13.72   20
       29.21  1:01.51  1:34.62  2:07.98  2:42.38  3:16.08  3:49.66  4:23.79
     4:57.69  5:31.59  6:05.87  6:39.95  7:14.35  7:48.60  8:22.62  8:57.04
     9:31.63 10:06.16 10:40.53 11:13.72

Event 3  Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hall, Christie            26 RAM-NC              12:00.00   11:45.10   20
       32.30  1:06.62  1:41.73  2:17.07  2:52.46  3:27.92  4:03.48  4:38.91
     5:14.47  5:50.12  6:25.83  7:01.39  7:37.17  8:12.99  8:48.84  9:24.42
    10:00.03 10:35.54 11:10.44 11:45.10

Event 3  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC              14:37.00   14:17.71   20
       36.52  1:15.77  1:56.90  2:39.29  3:22.60  4:05.61  4:49.02  5:32.30
     6:15.89  6:59.49  7:43.29  8:27.40  9:11.88  9:56.12 10:40.23 11:24.36
    12:08.85 12:52.43 13:35.81 14:17.71

Event 3  Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         39 GCYM-NC             12:17.42   12:24.57   20
       32.47  1:07.97  1:44.67  2:21.54  2:57.92  3:34.83  4:12.28  4:49.57
     5:27.45  6:05.39  6:43.28  7:21.30  7:59.29  8:37.22  9:15.30  9:53.67
    10:31.76 11:10.11 11:47.79 12:24.57

Event 3  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rohner, Patricia          44 RAM-NC              12:45.00   12:37.45   20
       34.61  1:11.83  1:49.48  2:27.18  3:05.01  3:42.57  4:20.11  4:58.11
     5:36.31  6:14.32  6:52.45  7:30.59  8:09.40  8:47.73  9:26.68 10:05.16
    10:43.67 11:22.20 12:00.09 12:37.45

Event 3  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Phillips, Rita            50 CSM-NC              21:30.00   21:41.55   20
       57.13  2:01.22  3:06.00  4:11.29  5:16.89  6:22.91  7:28.62  8:35.12
     9:40.87 10:46.51 11:52.14 12:58.05 14:04.93 15:09.86 16:14.76 17:19.97
    18:25.39 19:30.59 20:37.12 21:41.55

Event 3  Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Filippo, Porco            26 NCAM-NC             12:15.00   12:36.82   20
       32.05  1:07.95  1:45.10  2:22.13  2:59.81  3:37.76  4:16.39  4:54.89
     5:33.44  6:11.98  6:51.04  7:30.48  8:09.41  8:48.25  9:26.85 10:05.60
    10:43.73 11:21.96 11:59.47 12:36.82

Event 3  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC             10:30.41   10:23.74   20
       27.48    58.45  1:29.84  2:01.70  2:33.46  3:05.50  3:37.97  4:09.94
     4:42.06  5:13.89  5:44.95  6:16.00  6:47.10  7:18.19  7:49.56  8:20.86
     8:51.62  9:22.69  9:53.59 10:23.74
  2 Su, Bill                  30 RAM-NC              12:15.04   11:46.95   17
       32.88  1:07.66  1:42.68  2:18.12  2:53.46  3:28.83  4:04.24  4:39.41
     5:14.96  5:50.45  6:26.02  7:01.47  7:37.40  8:12.99  8:48.74  9:24.52
    10:00.37 10:36.02 11:11.76 11:46.95

Event 3  Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sexauer, Tim              38 RAM-NC              15:30.00   15:03.05   20
       38.68  1:20.54  2:04.09  2:48.10  3:32.36  4:16.08  4:59.94  5:44.11
     6:29.02  7:14.05  7:59.29  8:44.48  9:30.46 10:17.58 11:04.59 11:52.61
    12:41.26 13:30.62 14:17.86 15:03.05

Event 3  Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beauvais, Ernest          42 SCMM-NC                   NT   14:00.60   20
       37.42  1:15.98  1:57.04  2:38.96  3:20.56  4:02.63  4:44.89  5:27.51
     6:10.72  6:53.99  7:37.35  8:20.55  9:03.47  9:47.02 10:30.19 11:13.50
    11:56.55 12:39.47 13:20.95 14:00.60

Event 3  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cottam, James             47 AMS-NC              11:30.00   11:43.30   20
       32.86  1:08.28  1:44.13  2:20.00  2:55.54  3:30.98  4:06.41  4:41.53
     5:16.77  5:51.79  6:26.85  7:01.73  7:36.55  8:11.33  8:46.34  9:22.21
     9:57.51 10:33.09 11:08.67 11:43.30
  2 Siegel, Craig             45 TRYM-NC             12:20.00   12:11.58   17
       33.32  1:08.86  1:45.10  2:21.26  2:57.63  3:34.31  4:10.87  4:47.63
     5:24.09  6:01.00  6:37.95  7:14.77  7:51.73  8:28.41  9:05.39  9:42.51
    10:19.79 10:57.23 11:34.76 12:11.58
  3 Weatherman, Steve         48 RAM-NC                    NT   13:19.50   16
       35.78  1:14.77  1:54.44  2:34.42  3:16.10  3:57.60  4:39.17  5:21.32
     6:00.07  6:39.32  7:19.24  7:59.06  8:40.37  9:21.12 10:02.13 10:42.97
    11:21.54 12:00.19 12:40.74 13:19.50

Event 3  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Karpinos, Ralph           54 NCMS-NC             18:00.00   16:35.67   20
       46.97  1:37.47  2:28.36  3:19.96  4:11.21  5:02.33  5:52.19  6:42.99
     7:34.41  8:22.87  9:12.89 10:01.91 10:52.61 11:41.22 12:31.31 13:21.19
    14:10.80 15:00.49 15:49.41 16:35.67

Event 3  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Tim                55 NEM-NE              12:20.00   12:05.51   20
       31.90  1:07.35  1:44.56  2:20.93  2:57.83  3:33.88  4:09.95  4:46.10
     5:22.81  5:59.58  6:36.14  7:12.60  7:49.32  8:26.00  9:02.92  9:39.85
    10:16.71 10:53.44 11:30.55 12:05.51

Event 5  Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        24 SAC-NC               2:24.24    2:21.57   20
       32.23  1:07.21  1:50.04  2:21.57
  2 Baker, Brooke             23 DAMA-NC              2:30.00    2:34.67   17
       33.80  1:12.07  1:57.82  2:34.67

Event 5  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Carla               27 RAM-NC               2:46.00    2:45.43   20
       38.97  1:23.57  2:08.13  2:45.43

Event 5  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC               2:18.00    2:19.13   20
       29.20  1:04.19  1:45.96  2:19.13
  2 Booth, Shelley            32 AMS-NC               2:45.00    2:41.65   17
       35.66  1:18.66  2:05.70  2:41.65
  3 Hogan, Patricia           34 NCAM-NC              2:48.65    2:42.84   16
       38.27  1:17.28  2:07.82  2:42.84
  4 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC               3:50.00    3:00.75   15
       38.85  1:26.13  2:18.05  3:00.75

Event 5  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Speight, Peggy            43 NCMS-NC              2:52.00    2:46.21   20
       35.20  1:18.54  2:07.69  2:46.21
  2 Springer, Margie          42 RAM-NC               2:55.00    2:46.97   17
       36.95  1:21.16  2:08.59  2:46.97
  3 Wood, Lorraine            44 RAM-NC               3:15.00    2:59.64   16
       38.89  1:25.68  2:18.87  2:59.64
  4 Willms, Ann               42 TRYM-NC              3:30.00    3:07.99   15
       40.72  1:28.68  2:25.29  3:07.99
  5 Woodard, Alis             43 MAC-NC               3:24.82    3:11.70   14
       38.95  1:28.37  2:31.86  3:11.70

Event 5  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           47 THAT-NC              2:48.47    2:47.00   20
       35.01  1:18.02  2:07.38  2:47.00

Event 5  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC               2:40.60    2:37.84   20
       33.29  1:15.00  2:03.03  2:37.84
  2 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               3:08.00    2:57.52   17
       39.24  1:24.77  2:17.58  2:57.52

Event 5  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 AMS-NC               3:06.17    3:00.87   20
       43.48  1:23.95  2:17.76  3:00.87

Event 5  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM-NC               3:21.63    3:16.23   20
       46.57  1:37.71  2:29.56  3:16.23

Event 6  Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cavallerano, Ed           23 SAC-NC               2:10.46    2:08.81   20
       27.73  1:00.94  1:38.16  2:08.81

Event 6  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzales, Jose            26 AMS-NC                    NT    2:06.48   20
       25.34    58.31  1:35.55  2:06.48
  2 Walker, Austin            28 AMS-NC               2:14.00    2:08.55   17
       28.94  1:03.83  1:38.87  2:08.55
  3 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC              2:22.42    2:17.87   16
       28.53  1:03.37  1:43.76  2:17.87

Event 6  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA-NC              2:08.00    2:04.02   20
       25.78    57.74  1:34.31  2:04.02
  2 Andersen, Morten          33 MAC-NC               2:10.00    2:07.57   17
       26.65    59.66  1:36.96  2:07.57
  3 Aber, Dan                 30 RAM-NC               2:20.00    2:24.43   16
       33.23  1:10.72  1:49.33  2:24.43
  4 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT    2:34.65   15
       32.32  1:14.63  2:00.68  2:34.65

Event 6  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC               2:08.00    2:07.85   20
       28.52  1:00.94  1:39.35  2:07.85

Event 6  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42 VMST-VA                   NT    2:11.38   20
       27.08  1:01.45  1:39.26  2:11.38
  2 Smith, Jeff               41 CSM-NC               2:17.00    2:15.03   17
       28.02  1:03.93  1:44.22  2:15.03
  3 Mangrum, John             41 RAM-NC               2:25.09    2:21.64   16
       30.47  1:06.48  1:49.38  2:21.64
  4 Hoover, William           44 MAC-NC               2:42.72    2:42.57   15
       32.25  1:12.37  2:02.36  2:42.57
  5 Willms, Chris             41 TRYM-NC              3:03.00    2:44.44   14
       32.70  1:17.34  2:02.13  2:44.44
  6 Dickerman, Dwight         42 MAC-NC                    NT    2:49.80   13
       36.10  1:18.58  2:10.57  2:49.80

Event 6  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Fiest, Eric               45 RAM-NC               2:08.00    2:11.61   20
       27.66  1:00.35  1:39.28  2:11.61
  2 Phillips, John            45 CSM-NC               2:21.00    2:19.75   17
       28.56  1:04.45  1:45.40  2:19.75
  3 Cottam, James             47 AMS-NC               2:19.30    2:23.36   16
       30.57  1:08.09  1:50.09  2:23.36
  4 Hinton, James             49 AMS-NC               2:37.00    2:31.49   15
       31.75  1:11.94  1:56.11  2:31.49
  5 Easterling, David         48 AMS-NC               2:30.00    2:31.83   14
       31.14  1:12.52  1:55.61  2:31.83
  6 Adamson, Kenet            46 AMS-NC               2:47.75    2:43.49   13
       32.52  1:16.91  2:06.80  2:43.49
  7 McClernan, Bill           47 DAMA-NC              2:48.22    2:44.81   12
       33.99  1:20.99  2:06.11  2:44.81

Event 6  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mallette, Bruce           51 RAM-NC               2:25.00    2:11.34   20
       26.51    59.51  1:38.78  2:11.34
  2 Karpinos, Ralph           54 NCMS-NC              3:50.00    3:29.26   17
       47.93  1:48.74  2:44.68  3:29.26

Event 6  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Slaughter, James          58 RAM-NC               3:20.15    3:19.99   20
       45.41  1:46.20  2:40.05  3:19.99

Event 6  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gadol, Louis              62 CSM-NC               2:50.00    3:06.84   20
       34.42  1:27.73  2:22.40  3:06.84

Event 6  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              3:50.26    3:35.63   20
       52.05  1:45.59  2:47.56  3:35.63

Event 7  Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    1:35.22   40
     1) Gellin, Jonathon 23             2) Braun, Erika 32
     3) Stringer, Jennifer 27           4) Lehman, Fritz 45
       23.51    48.30  1:12.74  1:35.22
  2 Raleigh Area Masters-NC  'C'                           NT    1:44.18   34
     1) Dickson, Ali 20                 2) Godfrey, Alan 47
     3) Alexander, Kelly 23             4) Allen, Scott 32
       25.53    53.45  1:21.31  1:44.18
  3 Asheville-NC  'A'                                      NT    1:44.86   32
     1) Katz, Sarah 24                  2) Walker, Austin 28
     3) Booth, Shelley 32               4) Petusky, Steve 26
       27.92    51.89  1:20.97  1:44.86

Event 7  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'B'                                      NT    1:39.28   40
     1) Battle, Ruth 41                 2) Bradshaw, Steve 36
     3) Speight, Peggy 43               4) Gonzales, Jose 26
       25.80    49.20  1:17.99  1:39.28
  2 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    1:42.36   34
     1) Schad, Dan 39                   2) Insicore, Staci 32
     3) Hall, Christie 26               4) Stringer, Sean 28
       26.98    50.85  1:17.63  1:42.36
  3 North Carolina Aquatic Masters-NC  'A'                 NT    1:48.89   32
     1) Hogan, Patricia 34              2) Williams, Heidi 35
     3) Filippo, Porco 26               4) Sevick, Chris 29
       26.01    53.11  1:22.79  1:48.89
  4 Raleigh Area Masters-NC  'E'                           NT    1:54.53   30
     1) Mangrum, John 41                2) Armfield, John 38
     3) Hill, Carla 27                  4) Rashid, Julie 28
       25.97    51.33  1:24.93  1:54.53
  5 Durham Aquatic Masters-NC  'A'                         NT    1:59.00   28
     1) Reilly, Sarah 28                2) Baden, Sara 32
     3) Sousa, Greg 34                  4) Murphy, Jimmy 28
       31.01  1:06.75  1:31.41  1:59.00
  6 MAC-NC  'A'                                            NT    1:59.81   26
     1) McLauchlan, Mark 40             2) Buchoux, Michelle 31
     3) Woodard, Alis 43                4) Hoover, William 44
       26.36    59.77  1:31.40  1:59.81
  7 Raleigh Area Masters-NC  'D'                           NT    2:00.44   24
     1) Su, Bill 30                     2) Aber, Dan 30
     3) Springer, Margie 42             4) Wood, Lorraine 44
       32.09  1:05.74  1:34.34  2:00.44

Event 7  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'C'                                      NT    1:55.37   40
     1) Mitchell, Jeannie 57            2) Cottam, James 47
     3) Rogers, Jennie 51               4) Lechner, Chris 43
       32.39    55.78  1:29.61  1:55.37

Event 7  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Twin Rivers Ymca Masters-NC  'A'                       NT    2:26.25   40
     1) van Meeteren, Hans 60           2) van Meeteren, Greta 57
     3) Husson, Susan 60                4) Husson, Bob 58
       35.37  1:18.60  1:56.14  2:26.25

Event 9  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC               1:04.00    1:04.80   20
  2 Alexander, Kelly          23 RAM-NC               1:04.00    1:04.96   17
  3 Robison, Doracy           23 RAM-NC               1:07.82    1:08.20   16
  4 Katz, Sarah               24 AMS-NC               1:05.50    1:08.99   15
  5 Baker, Brooke             23 DAMA-NC              1:13.00    1:14.63   14
       34.45  1:14.63

Event 9  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Booth, Shelley            32 AMS-NC               1:12.00    1:15.72   20

Event 9  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beadle, Allison           39 RAM-NC               1:10.63    1:08.93   20

Event 9  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC               1:07.00    1:07.57   20

Event 9  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC               1:14.00    1:12.06   20
       34.10  1:12.10  1:28.40  1:12.06

Event 9  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stroupe, Dawn             65 RAM-NC               1:57.90    2:07.28   20
       56.06  2:10.65  2:07.28

Event 10  Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gellin, Jonathon          23 RAM-NC                 56.05      54.90   20
       25.79    54.90

Event 10  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzales, Jose            26 AMS-NC                 53.50      53.27   20
       25.51    53.27
  2 Stringer, Sean            28 RAM-NC                 57.00      56.41   17
       25.72    56.41
  3 Haberman, Brandon         26 RAM-NC               1:02.00    1:03.38   16
       29.74  1:03.38

Event 10  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             30 CSM-NC               2:00.00      50.61   20
       23.79    50.61
  2 Andersen, Morten          33 MAC-NC                 56.80      55.65   17
       26.34    55.65
  3 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA-NC                55.02      55.96   16
       26.12    55.96

Event 10  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 53.82      54.47   20
       25.65    54.47
  2 Lechner, Chris            43 AMS-NC                 58.20      57.13   17
       26.12    57.13
  3 Weischedel, Brian         44 NCMS-NC              1:02.00      59.50   16
       28.24    59.50
  4 McLauchlan, Mark          40 MAC-NC               1:06.20    1:04.38   15
       29.55  1:04.38

Event 10  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Phillips, John            45 CSM-NC               1:00.00      59.53   20
       28.15    59.53
  2 Dyer, Andy                45 GAJA-45                   NT    1:00.55   17
       28.96  1:00.55
  3 Carrow, Hill              49 RAM-NC               1:02.00    1:04.04   16
       30.37  1:04.04
  4 Cottam, James             47 AMS-NC               1:04.00    1:09.38   15
       32.37  1:09.38

Event 10  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Drumm, Thomas             51 Unattached           1:14.00    1:15.42   20
       34.63  1:15.42

Event 10  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 COL-55                 58.50      59.21   20
       27.83    59.21
  2 White, Bernie             60 CSM-NC               1:16.00    1:13.29   17
       34.60  1:13.29

Event 10  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              2:08.46    1:56.99   20
       54.75  1:56.99

Event 11  Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        24 SAC-NC               2:21.02    2:16.83   20
       33.59  1:08.05  1:42.55  2:16.83
  2 Downing, Bess             23 BUMS-NC              3:05.00    3:07.52   17
       43.70  1:31.15  2:20.11  3:07.52

Event 11  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hall, Christie            26 RAM-NC               2:36.00    2:31.88   20
       36.13  1:14.21  1:53.21  2:31.88

Event 11  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Insicore, Staci           32 RAM-NC               2:25.03    2:23.64   20
       34.56  1:10.06  1:46.61  2:23.64
  2 Hogan, Patricia           34 NCAM-NC              2:29.74    2:32.27   17
       36.27  1:14.54  1:53.81  2:32.27

Event 11  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC              2:28.00    2:29.19   20
       35.77  1:13.47  1:51.37  2:29.19

Event 11  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wicker, Cheryl            43 THAT-NC                   NT    2:57.03   20
       41.36  1:26.33  2:11.86  2:57.03
  2 Willms, Ann               42 TRYM-NC              3:45.00    3:11.00   17
       45.38  1:33.64  2:23.94  3:11.00
  3 Woodard, Alis             43 MAC-NC               3:30.00    3:16.97   16
       47.75  1:39.25  2:31.58  3:16.97

Event 11  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               3:03.00    2:58.24   20
       42.49  1:27.31  2:13.32  2:58.24
  2 Phillips, Rita            50 CSM-NC               4:10.22    4:03.93   17
       58.48  2:00.79  3:02.99  4:03.93

Event 11  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Martin, Judy              61 VMST-VA              3:42.35    3:36.06   20
       48.81  1:43.35  2:40.85  3:36.06

Event 11  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM-NC               3:15.70    3:10.71   20
       45.61  1:34.07  2:23.89  3:10.71

Event 12  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC              2:09.19    2:09.40   20
       30.67  1:04.37  1:37.10  2:09.40
  2 Sousa, Greg               34 DAMA-NC              3:00.00    2:46.27   17
       39.13  1:20.93  2:04.67  2:46.27

Event 12  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC               2:05.00    2:02.67   20
       29.84  1:00.85  1:31.79  2:02.67
  2 Armfield, John            38 RAM-NC               2:19.00    2:26.19   17
       34.42  1:11.01  1:48.53  2:26.19

Event 12  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mangrum, John             41 RAM-NC               2:36.00    2:22.69   20
       34.15  1:09.57  1:46.09  2:22.69
  2 Hoover, William           44 MAC-NC               2:30.00    2:39.11   17
                       1:58.59  2:39.11
  3 Weller, Jeff              44 AMS-NC               2:45.00    2:50.93   16
       40.62  1:23.20  2:07.55  2:50.93
  4 Beauvais, Ernest          42 SCMM-NC                   NT    3:05.56   15
       45.55           2:19.51  3:05.56

Event 12  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             47 RAM-NC               2:10.00    2:15.70   20
       32.24  1:06.22  1:40.98  2:15.70
  2 Cottam, James             47 AMS-NC               2:25.00    2:29.74   17
       37.35  1:15.93  1:52.48  2:29.74
  3 Hinton, James             49 AMS-NC               2:36.00    2:37.58   16
       36.95  1:17.09  1:57.94  2:37.58

Event 12  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pinkerton, Rolffs         65 NCAM-NC                   NT    3:09.73   20
       44.36  1:33.64  2:22.37  3:09.73

Event 12  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marsil, John              72 RAM-NC               4:06.00    3:56.76   20
       52.89  1:54.08  2:56.99  3:56.76

Event 12  Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Holdrege, Fred            87 RAM-NC               4:44.78    4:39.45   20
       59.75  2:09.61  4:39.45

Event 13  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC                 27.10      26.93   20
  2 Katz, Sarah               24 AMS-NC                 27.50      28.20   17
  3 Robison, Doracy           23 RAM-NC                 28.30      29.13   16
  4 Steger, Karen             24 MAC-NC                 29.00      29.39   15

Event 13  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        27 RAM-NC                 24.81      24.88   20
  2 Keto, Alexis              25 RAM-NC                 27.00      27.53   17
  3 Reilly, Sarah             28 DAMA-NC                33.19      30.45   16
  4 Chappell-Wilk, Rynda      29 RAM-NC                 42.00      38.87   15

Event 13  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC                 26.10      25.11   20
  2 Insicore, Staci           32 RAM-NC                 27.83      27.93   17
  3 Booth, Shelley            32 AMS-NC                 32.00      28.71   16
  4 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC                 33.50      32.86   15
  5 Tessari, Shannon          31 RAM-NC                    NT      33.38   14

Event 13  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         39 GCYM-NC                27.74      28.34   20
  2 Culton, Cathy             38 THAT-NC                31.00      29.88   17
  3 Hoffner, Lee-ann          36 NCMS-NC                42.00      40.05   16

Event 13  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC                 25.50      25.73   20
  2 Speight, Peggy            43 NCMS-NC                28.39      29.78   17
  3 Springer, Margie          42 RAM-NC                 30.50      30.77   16
  4 Wood, Lorraine            44 RAM-NC                 35.00      33.07   15
  5 Miller, Bette             44 CSM-NC                 40.00      39.71   14

Event 13  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           47 THAT-NC                29.76      29.56   20
  2 Lampley, Kim              46 RAM-NC                 33.00      30.21   17
  3 Satter, Jane              47 THAT-NC                34.00      33.30   16
  4 London, Stephanie         46 THAT-NC                   NT      38.64   15

Event 13  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC                 28.20      28.26   20
  2 Phillips, Rita            50 CSM-NC                 50.66      51.30   17

Event 13  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 AMS-NC                 31.40      32.75   20

Event 13  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           63 RAM-NC                 40.00      36.26   20
  2 Husson, Susan             60 TRYM-NC                39.16      39.86   17

Event 13  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM-NC                 34.20      34.20   20
  2 Jones, Alice              65 RAM-NC                 45.00      41.88   17

Event 13  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schaefer, Betty           72 VMST-VA                55.10      57.86   20

Event 13  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence            78 Fmm-FL                 34.10      37.51   20

Event 14  Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cavallerano, Ed           23 SAC-NC                 27.04      24.20   20

Event 14  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzales, Jose            26 AMS-NC                 21.50      21.61   20
  2 Walker, Austin            28 AMS-NC                 23.00      23.64   17
  3 Petusky, Steve            26 AMS-NC                 23.50      24.30   16
  4 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC                25.38      24.88   15
  5 Filippo, Porco            26 NCAM-NC                26.26      26.04   14

Event 14  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             30 CSM-NC                 21.00      21.18   20
  2 Jaffe, Robert             33 RAM-NC                 23.91      24.71   17
  3 Allen, Scott              32 RAM-NC                 24.70      24.86   16
  4 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT      26.52   15
  5 Wilk, Thomas              31 RAM-NC                 27.00      27.97   14

Event 14  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 23.00      23.71   20
  2 Schad, Dan                39 RAM-NC                 25.50      25.14   17

Event 14  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42 VMST-VA                23.65      22.67   20
  2 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 22.31      22.85   17
  3 Lechner, Chris            43 AMS-NC                 24.10      23.04   16
  4 Smith, Jeff               41 CSM-NC                 24.00      23.97   15
  5 Kretz, Rusty              42 THAT-NC                24.68      24.58   14
  6 McLauchlan, Mark          40 MAC-NC                 26.70      26.12   13
  7 Willms, Chris             41 TRYM-NC                28.00      26.15   12
  8 Weller, Jeff              44 AMS-NC                 28.00      26.46   11
  9 Hoover, William           44 MAC-NC                 28.05      28.37    9
 10 Dickerman, Dwight         42 MAC-NC                 28.40      28.66    7
 11 Palmer, Rick              44 AMS-NC                 28.00      29.54    6
 12 Williams, Hurbert         44 MAC-NC                    NT      31.05    5

Event 14  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyer, Andy                45 GAJA-45                24.26      24.18   20
  2 Shields, Larry            47 CSM-NC                 25.23      25.43   17
  3 Carrow, Hill              49 RAM-NC                 25.50      26.12   16
  4 O'Donnell, Jeremiah       45 NCMS-NC                28.31      26.19   15
  5 Klein, Jonathan           46 THAT-NC                   NT      26.56   14
  6 Easterling, David         48 AMS-NC                 26.50      26.76   13
  7 Waldbauer, Eric           45 RAM-NC                 28.00      27.34   12
  8 McClernan, Bill           47 DAMA-NC                27.82      27.87   11
  9 Adamson, Kenet            46 AMS-NC                 29.19      29.22    9

Event 14  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT-NC                24.20      24.32   20
  2 Glass, Ernie              54 CSM-NC                 26.00      25.72   17
  3 McGraw, Dennis            52 DAMA-NC                26.90      26.94   16
  4 Gosha, Joseph             50 NCMS-NC                30.00      28.08   15
  5 Singer, Gregory           53 NCAM-NC                29.00      29.72   14
  6 Karpinos, Ralph           54 NCMS-NC                38.00      39.11   13

Event 14  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Tim                55 NEM-NE                 30.00      26.93   20
  2 Richardson, Andrew        56 TMS-NC                 27.20      27.39   17
  3 McFadden, J. Edward       55 BUMS-NC                30.00      28.89   16
  4 Byers, Jerry              56 Unattached             33.50      33.13   15

Event 14  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gadol, Louis              62 CSM-NC                 30.00      28.65   20
  2 White, Bernie             60 CSM-NC                 29.10      28.80   17
  3 Williamson, Bob           62 AMS-NC                 30.00      29.72   16
  4 Enyart, James             62 SAC-NC                 33.55      33.02   15

Event 14  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 CSM-NC                 30.00      26.60   20
  2 Gee, Milton               67 CSM-NC                 34.58      33.73   17
  3 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC                43.27      37.29   16
  4 Will, Eberhard            67 BUMS-NC                45.81      46.55   15
  5 Stroupe, Mike             66 RAM-NC                    NT      59.43   14

Event 14  Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Roy                88 AWSM-NC                50.00      47.60   20

Event 15  Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    2:01.57   40
     1) Braun, Erika 32                 2) Hall, Christie 26
     3) Dickson, Ali 20                 4) Stringer, Jennifer 27
       30.11  1:06.15  1:36.37  2:01.57
  2 Asheville-NC  'A'                                      NT    2:08.32   34
     1) Katz, Sarah 24                  2) Battle, Ruth 41
     3) Booth, Shelley 32               4) Speight, Peggy 43
       32.61  1:07.97  1:39.48  2:08.32
  3 Raleigh Area Masters-NC  'C'                           NT    2:29.00   32
     1) Wood, Lorraine 44               2) Lampley, Kim 46
     3) Robison, Doracy 23              4) Rashid, Julie 28
       51.92  1:21.12  1:53.49  2:29.00

Event 15  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    2:11.53   40
     1) Insicore, Staci 32              2) Hill, Carla 27
     3) Keto, Alexis 25                 4) Springer, Margie 42
       31.99  1:09.17  1:40.77  2:11.53

Event 15  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 That-NC  'A'                                           NT    2:05.09   40
     1) Wicker, Cheryl 43               2) Robinson, Robin 47
     3) Culton, Cathy 38                4) Satter, Jane 47
       37.22  1:16.65  1:49.93  2:05.09

Event 15  Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'D'                           NT    2:59.72   40
     1) Blackwell, Ceil 63              2) Newell, Sally 66
     3) Jones, Alice 65                 4) Stroupe, Dawn 65
       44.74  1:27.04  2:18.43  2:59.72

Event 16  Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'C'                           NT    1:51.05   40
     1) Armfield, John 38               2) Stringer, Sean 28
     3) Gellin, Jonathon 23             4) Haberman, Brandon 26
       29.04  1:00.16  1:25.12  1:51.05

Event 16  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'A'                                      NT    1:41.36   40
     1) Bradshaw, Steve 36              2) Walker, Austin 28
     3) Gonzales, Jose 26               4) Petusky, Steve 26
       25.70    54.05  1:17.78  1:41.36
  2 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    1:54.11   34
     1) Schad, Dan 39                   2) Aber, Dan 30
     3) Su, Bill 30                     4) Allen, Scott 32
       29.77  1:01.49  1:29.49  1:54.11

Event 16  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    1:53.38   40
     1) Godfrey, Alan 47                2) Waldbauer, Eric 45
     3) Stewart, Henry 40               4) Mangrum, John 41
       30.11  1:02.75  1:27.84  1:53.38
  2 Asheville-NC  'B'                                      NT    1:56.34   34
     1) Cottam, James 47                2) Easterling, David 48
     3) Lechner, Chris 43               4) Weller, Jeff 44
       31.22  1:04.47  1:30.21  1:56.34
  3 MAC-NC  'A'                                            NT    2:10.56   32
     1) McLauchlan, Mark 40             2) Hoover, William 44
     3) Dickerman, Dwight 42            4) Williams, Hurbert 44
       33.06  1:14.04  1:42.73  2:10.56
  4 Asheville-NC  'C'                                      NT    2:18.52   30
     1) Williamson, Bob 62              2) Hinton, James 49
     3) Palmer, Rick 44                 4) Adamson, Kenet 46
       41.08  1:17.87  1:49.22  2:18.52
  5 Twin Rivers Ymca Masters-NC  'A'                       NT    2:22.39   28
     1) van Meeteren, Hans 60           2) Willms, Chris 41
     3) Siegel, Craig 45                4) Husson, Bob 58
       48.83  1:23.18  1:56.19  2:22.39

Event 16  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 NC Masters Swimming-NC  'A'                            NT    1:40.79   40
     1) Lehman, Fritz 45                2) Dimsdale, Todd 47
     3) Mallette, Bruce 51              4) Klein, Jonathan 46
       25.62    53.85  1:18.44  1:40.79

Event 17  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS-NC               1:25.00    1:23.54   20
       39.71  1:23.54

Event 17  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hall, Christie            26 RAM-NC               1:16.00    1:16.83   20
       36.78  1:16.83

Event 17  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC               2:00.00    1:32.22   20
       44.07  1:32.22

Event 17  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beadle, Allison           39 RAM-NC               1:19.87    1:19.09   20
       37.22  1:19.09
  2 Rogers, Christina         39 GCYM-NC              1:24.31    1:27.47   17
       41.46  1:27.47

Event 17  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC               1:19.00    1:18.20   20
       37.33  1:18.20
  2 Miller, Bette             44 CSM-NC               1:34.00    1:40.27   17
       48.40  1:40.27

Event 17  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               1:38.00    1:35.75   20
       45.75  1:35.75

Event 17  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 van Meeteren, Greta       57 TRYM-NC              1:43.00    1:41.11   20
       48.09  1:41.11

Event 17  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Martin, Judy              61 VMST-VA              1:48.00    1:47.16   20
       50.32  1:47.16

Event 17  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jones, Alice              65 RAM-NC               1:59.80    1:50.42   20
       52.78  1:50.42
  2 Stroupe, Dawn             65 RAM-NC               1:46.98    1:51.61   17
       54.75  1:51.61

Event 18  Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cavallerano, Ed           23 SAC-NC               1:06.41    1:06.00   20
       30.91  1:06.00

Event 18  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS-NC               1:05.00    1:03.59   20
       30.02  1:03.59
  2 Gonzales, Jose            26 AMS-NC               1:04.00    1:04.88   17
       30.72  1:04.88
  3 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC              1:12.90    1:10.76   16
       33.55  1:10.76
  4 Petusky, Steve            26 AMS-NC               1:10.00    1:13.75   15
       35.32  1:13.75
  5 Filippo, Porco            26 NCAM-NC              1:17.00    1:13.92   14
       35.52  1:13.92

Event 18  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC              1:09.04    1:05.32   20
       30.68  1:05.32
  2 Andersen, Morten          33 MAC-NC               1:07.00    1:05.74   17
       31.00  1:05.74
  3 Aber, Dan                 30 RAM-NC               1:09.00    1:08.92   16
       33.45  1:08.92
  4 Wilk, Thomas              31 RAM-NC               1:20.00    1:16.75   15
       36.01  1:16.75
  5 Su, Bill                  30 RAM-NC               1:25.03    1:18.09   14
       37.63  1:18.09

Event 18  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC               1:07.00    1:13.10   20
       35.51  1:13.10

Event 18  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kretz, Rusty              42 THAT-NC              1:11.11    1:06.75   20
       31.07  1:06.75
  2 Willms, Chris             41 TRYM-NC              1:20.00    1:13.61   17
       34.14  1:13.61
  3 Celii, Michael            40 RAM-NC               1:08.41    1:13.88   16
       34.78  1:13.88
  4 Weller, Jeff              44 AMS-NC               1:22.00    1:19.02   15
       37.76  1:19.02
  5 Palmer, Rick              44 AMS-NC               1:20.00    1:21.24   14
       38.57  1:21.24
  6 Beauvais, Ernest          42 SCMM-NC                   NT    1:25.47   13
       39.76  1:25.47
  7 Hoover, William           44 MAC-NC               1:20.00    1:25.94   12
       40.87  1:25.94
  8 Dickerman, Dwight         42 MAC-NC                    NT    1:30.77   11
       43.53  1:30.77
  9 Williams, Hurbert         44 MAC-NC                    NT    1:31.63    9
       42.39  1:31.63

Event 18  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyer, Andy                45 GAJA-45              1:05.25    1:05.22   20
       30.71  1:05.22
  2 Waldbauer, Eric           45 RAM-NC               1:13.00    1:11.62   17
       33.87  1:11.62
  3 Easterling, David         48 AMS-NC               1:13.00    1:13.10   16
       34.37  1:13.10
  4 Cottam, James             47 AMS-NC               1:15.00    1:15.75   15
       35.86  1:15.75
  5 Hinton, James             49 AMS-NC               1:20.00    1:18.22   14
       37.42  1:18.22
  6 McClernan, Bill           47 DAMA-NC              1:17.94    1:18.81   13
       37.33  1:18.81
  7 Adamson, Kenet            46 AMS-NC               1:20.99    1:20.41   12
       38.62  1:20.41

Event 18  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT-NC              1:07.86    1:08.09   20
       32.77  1:08.09
  2 Gilchrist, Don            50 NCMS-NC              1:07.50    1:08.24   17
       31.95  1:08.24
  3 Mallette, Bruce           51 RAM-NC               1:12.00    1:12.68   16
       33.66  1:12.68
  4 Singer, Gregory           53 NCAM-NC              1:20.00    1:23.76   15
       39.60  1:23.76
  5 Drumm, Thomas             51 Unattached           1:23.00    1:24.45   14
       40.55  1:24.45
  6 Karpinos, Ralph           54 NCMS-NC              1:50.00    1:45.80   13
       50.87  1:45.80

Event 18  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Husson, Bob               58 TRYM-NC              1:18.00    1:15.67   20
       36.56  1:15.67
  2 McFadden, J. Edward       55 BUMS-NC              1:35.00    1:19.87   17
       37.94  1:19.87
  3 Byers, Jerry              56 Unattached           1:21.10    1:23.19   16
       38.65  1:23.19
  4 Slaughter, James          58 RAM-NC               1:27.25    1:28.44   15
       43.11  1:28.44

Event 18  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gadol, Louis              62 CSM-NC               1:28.00    1:28.94   20
       41.94  1:28.94
  2 Williamson, Bob           62 AMS-NC                    NT    1:41.09   17
       46.44  1:41.09

Event 18  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              1:35.20    1:40.43   20
       46.93  1:40.43
  2 Will, Eberhard            67 BUMS-NC              1:54.71    1:53.77   17
       51.15  1:53.77

Event 19  Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC               2:00.20    2:02.08   20
       28.14    58.99  1:30.48  2:02.08
  2 O'Reilly, Jennifer        24 SAC-NC               2:06.38    2:03.44   17
       29.82  1:00.93  1:32.26  2:03.44
  3 Alexander, Kelly          23 RAM-NC               2:06.00    2:08.41   16
       30.51  1:02.28  1:35.06  2:08.41
  4 Katz, Sarah               24 AMS-NC               2:15.00    2:19.99   15
       32.07  1:06.87  1:43.14  2:19.99

Event 19  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        27 RAM-NC               2:00.91    2:03.13   20
       28.14    58.74  1:31.01  2:03.13
  2 Hill, Carla               27 RAM-NC               2:17.00    2:19.45   17
       32.38  1:07.31  1:43.31  2:19.45

Event 19  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           34 NCAM-NC              2:19.68    2:18.81   20
       32.76  1:08.31  1:44.10  2:18.81
  2 Booth, Shelley            32 AMS-NC               2:35.00    2:26.17   17
       34.16  1:11.23  1:48.36  2:26.17
  3 Tessari, Shannon          31 RAM-NC                    NT    2:47.43   16
       36.82  1:18.78  2:03.48  2:47.43
  4 Baden, Sara               32 DAMA-NC              3:10.00    2:47.61   15
       38.50  1:20.27  2:03.83  2:47.61

Event 19  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC              2:06.08    2:07.58   20
       29.75  1:01.64  1:35.07  2:07.58
  2 Culton, Cathy             38 THAT-NC                   NT    2:34.70   17
       32.40  1:10.71  1:53.39  2:34.70

Event 19  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC               2:08.00    2:08.07   20
       29.69  1:02.29  1:35.54  2:08.07
  2 Rohner, Patricia          44 RAM-NC               2:20.00    2:15.81   17
       32.76  1:08.09  1:42.22  2:15.81
  3 Woodard, Alis             43 MAC-NC               2:32.57    2:28.41   16
       35.52  1:13.85  1:52.84  2:28.41
  4 Willms, Ann               42 TRYM-NC              3:00.00    2:45.03   15
       35.43  1:16.64  2:00.63  2:45.03

Event 19  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lampley, Kim              46 RAM-NC                    NT    2:25.30   20
       33.00  1:09.15  1:47.32  2:25.30
  2 Satter, Jane              47 THAT-NC                   NT    2:38.91   17
       35.52  1:14.85  1:57.78  2:38.91
  3 London, Stephanie         46 THAT-NC                   NT    3:17.72   16
       41.61  1:30.47  2:21.76  3:17.72

Event 19  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC               2:19.50    2:18.31   20
       33.03  1:09.02  1:44.74  2:18.31
  2 Bernstorf, Carol          51 GCYM-NC              4:00.54    3:53.32   17
       47.74  1:45.49  2:51.81  3:53.32

Event 19  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Husson, Susan             60 TRYM-NC              3:25.00    3:19.08   20
       43.88  1:33.63  2:26.33  3:19.08

Event 19  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jones, Alice              65 RAM-NC               3:51.50    3:51.29   20
       47.42  1:44.94  2:48.42  3:51.29

Event 19  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence            78 Fmm-FL               3:13.05    3:39.61   20
       52.20  1:49.83  2:48.37  3:39.61

Event 20  Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gellin, Jonathon          23 RAM-NC               1:52.50    1:52.67   20
       26.75    55.49  1:24.19  1:52.67

Event 20  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Haberman, Brandon         26 RAM-NC               2:08.00    2:04.23   20
       28.78  1:00.38  1:32.33  2:04.23
  2 Filippo, Porco            26 NCAM-NC              2:15.00    2:13.09   17
       29.75  1:02.72  1:37.83  2:13.09

Event 20  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jaffe, Robert             33 RAM-NC               2:04.35    2:05.41   20
       27.50    58.74  1:32.44  2:05.41
  2 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT    2:13.46   17
       29.83  1:03.54  1:38.64  2:13.46
  3 Sousa, Greg               34 DAMA-NC              2:40.00    2:18.67   16
       31.56  1:07.38  1:44.46  2:18.67

Event 20  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schad, Dan                39 RAM-NC               2:00.00    1:59.12   20
       28.34    58.26  1:28.67  1:59.12

Event 20  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM-NC               1:50.50    1:51.00   20
       25.77    53.39  1:22.08  1:51.00
  2 Lechner, Chris            43 AMS-NC               1:58.30    1:56.04   17
       25.72    55.22  1:25.64  1:56.04
  3 Smith, Jeff               41 CSM-NC               1:58.00    1:56.24   16
       27.40    56.43  1:26.68  1:56.24
  4 Williams, Hurbert         44 MAC-NC                    NT    1:57.74   15
       28.72    59.28  1:29.42  1:57.74
  5 Magdanz, Greg             40 RAM-NC               2:10.00    2:07.66   14
       28.99    59.63  1:32.91  2:07.66
  6 Celii, Michael            40 RAM-NC               2:11.15    2:13.29   13
       30.81  1:04.18  1:38.73  2:13.29
  7 McLauchlan, Mark          40 MAC-NC               2:11.00    2:17.36   12
       31.48           1:42.75  2:17.36
  8 Willms, Chris             41 TRYM-NC              2:40.00    2:29.39   11
       32.21  1:09.40  1:49.15  2:29.39

Event 20  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Phillips, John            45 CSM-NC               2:06.00    2:04.47   20
       29.40  1:00.62  1:32.62  2:04.47
  2 Siegel, Craig             45 TRYM-NC              2:07.02    2:07.35   17
       29.16  1:00.49  1:33.18  2:07.35
  3 Hinton, James             49 AMS-NC               2:15.00    2:19.63   16
       31.80  1:07.12  1:43.65  2:19.63

Event 20  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              54 CSM-NC               2:12.00    2:10.37   20
       29.82  1:02.51  1:36.47  2:10.37
  2 McGraw, Dennis            52 DAMA-NC              2:25.00    2:16.00   17
       30.01  1:03.95  1:40.13  2:16.00
  3 Gosha, Joseph             50 NCMS-NC              2:40.00    2:37.61   16
       35.75  1:15.40  1:56.56  2:37.61
  4 Karpinos, Ralph           54 NCMS-NC              3:04.00    3:01.66   15
       40.60  1:27.83  2:16.19  3:01.66

Event 20  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Tim                55 NEM-NE               2:20.00    2:08.64   20
       28.92  1:00.97  1:34.98  2:08.64
  2 Husson, Bob               58 TRYM-NC              2:35.00    2:29.52   17
       34.51  1:12.44  1:51.17  2:29.52
  3 McFadden, J. Edward       55 BUMS-NC              2:30.00    2:31.51   16
       34.96  1:12.58  1:52.44  2:31.51
  4 Richardson, Andrew        56 TMS-NC               2:23.00    2:32.25   15
       32.55  1:09.08  1:50.59  2:32.25
  5 Slaughter, James          58 RAM-NC               2:35.91    2:42.12   14
       39.58  1:21.42  2:03.62  2:42.12

Event 20  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             60 CSM-NC               2:42.00    2:36.48   20
       37.30  1:17.30  1:57.80  2:36.48
  2 Williamson, Bob           62 AMS-NC                    NT    2:42.48   17
       36.94  1:18.84  2:02.06  2:42.48
  3 Enyart, James             62 SAC-NC               2:54.00    2:45.15   16
       36.50  1:17.48  2:01.50  2:45.15
  4 Gadol, Louis              62 CSM-NC               2:28.00    2:54.25   15
       37.10  1:23.27  2:09.90  2:54.25

Event 20  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marsil, John              72 RAM-NC               3:38.00    3:24.68   20
       44.14  1:35.21  2:30.67  3:24.68

Event 20  Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Roy                88 AWSM-NC              5:00.00    4:19.75   20
       55.45  2:01.87  3:12.41  4:19.75

Event 21  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robison, Doracy           23 RAM-NC                 32.66      33.30   20
  2 Steger, Karen             24 MAC-NC                 36.03      34.53   17

Event 21  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reilly, Sarah             28 DAMA-NC                37.46      36.26   20

Event 21  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC                 29.00      29.91   20
  2 Tessari, Shannon          31 RAM-NC                    NT      40.61   17

Event 21  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC                31.00      32.66   20

Event 21  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC                 32.00      32.39   20
  2 Wicker, Cheryl            43 THAT-NC                38.78      37.01   17
  3 Speight, Peggy            43 NCMS-NC                35.68      37.45   16
  4 Willms, Ann               42 TRYM-NC                50.00      38.66   15

Event 21  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           47 THAT-NC                36.92      36.06   20

Event 21  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC                 36.00      35.93   20
  2 Bernstorf, Carol          51 GCYM-NC              1:05.54      55.29   17
  3 Phillips, Rita            50 CSM-NC                 57.41      57.84   16

Event 21  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 AMS-NC                 37.05      36.61   20

Event 21  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           63 RAM-NC                 45.00      42.91   20
  2 Martin, Judy              61 VMST-VA                46.89      44.83   17

Event 21  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM-NC                 42.17      42.09   20

Event 21  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schaefer, Betty           72 VMST-VA                59.40    1:02.78   20

Event 21  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence            78 Fmm-FL                 47.20      49.76   20

Event 22  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            28 RAM-NC                 26.50      26.13   20
  2 Walker, Austin            28 AMS-NC                 31.00      29.00   17
  3 Sevick, Chris             29 NCAM-NC                30.60      30.30   16
  4 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC                31.24      30.39   15
  5 Petusky, Steve            26 AMS-NC                    NT      31.19   14

Event 22  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT      35.11   20

Event 22  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 25.00      25.79   20
  2 Armfield, John            38 RAM-NC                 29.50      28.78   17

Event 22  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42 VMST-VA                27.34      26.39   20
  2 Smith, Jeff               41 CSM-NC                 28.00      28.20   17
  3 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 27.81      28.70   16
  4 Lechner, Chris            43 AMS-NC                 30.60      30.59   15
  5 Palmer, Rick              44 AMS-NC                 32.00      37.61   14
  6 Weller, Jeff              44 AMS-NC                 40.00      37.74   13
  7 Williams, Hurbert         44 MAC-NC                    NT      39.88   12

Event 22  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             45 RAM-NC                 25.00      25.59   20
  2 Fiest, Eric               45 RAM-NC                 28.00      29.16   17
  3 Shields, Larry            47 CSM-NC                 31.29      31.78   16
  4 Carrow, Hill              49 RAM-NC                 33.00      32.69   15
  5 Easterling, David         48 AMS-NC                 34.00      33.03   14
  6 O'Donnell, Jeremiah       45 NCMS-NC                   NT      36.12   13
  7 Adamson, Kenet            46 AMS-NC                 38.43      37.43   12
 -- McClernan, Bill           47 DAMA-NC                40.69         DQ

Event 22  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              54 CSM-NC                 34.00      33.54   20

Event 22  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McFadden, J. Edward       55 BUMS-NC                36.00      37.63   20
  2 Byers, Jerry              56 Unattached             44.38      42.74   17

Event 22  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williamson, Bob           62 AMS-NC                    NT      39.79   20
  2 Enyart, James             62 SAC-NC                 48.00      46.93   17

Event 22  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pinkerton, Rolffs         65 NCAM-NC                   NT      35.74   20
  2 Gee, Milton               67 CSM-NC                 42.77      42.39   17
  3 Stroupe, Mike             66 RAM-NC                    NT    1:37.25   16

Event 22  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Holdrege, Fred            87 RAM-NC                 52.48      56.33   20

Event 23  Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS-NC               5:08.00    5:26.43   20
       36.10  1:17.85  2:00.76  2:41.04  3:27.16  4:12.65  4:50.07  5:26.43

Event 23  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rashid, Julie             28 RAM-NC                    NT    6:24.62   20
       43.74  1:30.08  2:20.45  3:10.89  4:02.57  4:55.26  5:41.84  6:24.62

Event 23  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Beadle, Allison           39 RAM-NC               6:30.00    5:40.85   20
       33.66  1:12.69  1:59.91  2:45.70  3:32.50  4:19.88  5:01.40  5:40.85

Event 23  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woodard, Alis             43 MAC-NC               7:10.00    6:46.81   20
       42.68  1:29.53  3:19.12  4:22.30  5:25.87  6:09.74  6:46.81

Event 23  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               6:44.00    6:35.01   20
       47.54  1:44.84  2:34.82  3:21.03  4:14.97  5:09.94  5:53.83  6:35.01

Event 24  Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cavallerano, Ed           23 SAC-NC               4:35.06    4:44.38   20
       29.83  1:03.24  1:40.81  2:17.82  2:56.91  3:36.85  4:12.97  4:44.38

Event 24  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC              4:30.24    4:29.38   20
       27.87  1:00.05  1:36.17  2:11.40  2:49.99  3:28.43  3:59.83  4:29.38
  2 Andersen, Morten          33 MAC-NC               4:50.00    4:43.72   17
       28.99  1:01.97  1:39.79  2:17.45  2:58.50  3:40.87  4:13.71  4:43.72
  3 Shotts, Steven            33 Fact-FL              5:18.62    5:16.52   16
       31.44  1:08.68  1:52.15  2:34.81  3:21.91  4:08.79  4:43.25  5:16.52

Event 24  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mangrum, John             41 RAM-NC               5:08.98    5:08.65   20
       32.54  1:10.46  1:50.67  2:30.11  3:14.81  4:00.59  4:35.57  5:08.65

Event 24  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Adamson, Kenet            46 AMS-NC                    NT    6:05.28   20
       38.03  1:26.06  2:16.85  3:06.24  3:57.04  4:44.65  5:25.70  6:05.28

Event 24  Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              7:56.18    7:42.72   20
       56.23  2:04.52  3:02.81  3:57.12  4:59.75  6:02.86  6:54.69  7:42.72

Event 47  Women 19+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'B'                                      NT    9:52.57   40
     1) Katz, Sarah 24                  2) Speight, Peggy 43
     3) Booth, Shelley 32               4) Battle, Ruth 41
       31.41  1:07.14  1:45.18  2:22.50  2:57.20  3:35.67  4:16.39  4:56.53
     5:30.45  6:09.30  6:48.87  7:27.45  8:00.13  8:37.33  9:15.00  9:52.57

Event 48  Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'A'                                      NT    7:45.74   40
     1) Bradshaw, Steve 36              2) Walker, Austin 28
     3) Lechner, Chris 43               4) Gonzales, Jose 26
       27.00    55.78  1:25.74  1:55.82  2:23.97  2:54.53  3:24.66  3:54.31
     4:21.10  4:51.45  5:22.29  5:52.61  6:17.35  6:45.20  7:14.80  7:45.74
  2 Asheville-NC  'C'                                      NT    8:50.49   34
     1) Petusky, Steve 26               2) Easterling, David 48
     3) Hinton, James 49                4) Cottam, James 47
       31.58  1:07.08  1:44.38  2:20.80  2:51.94  3:26.46  4:02.26  4:38.14
     5:06.57  5:39.32  6:12.43  6:42.56  7:12.72  7:44.71  8:17.61  8:50.49

Event 48  Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 NC Masters Swimming-NC  'A'                            NT    7:35.16   40
     1) Klein, Jonathan 46              2) Gilchrist, Don 50
     3) Godfrey, Alan 47                4) Lehman, Fritz 45
       25.96    54.12  1:23.38  1:52.67  2:18.30  2:46.95  3:16.44  3:46.55
     4:12.88  4:41.77  5:11.43  5:41.98  6:07.88  6:36.63  7:05.73  7:35.16

Event 25  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC                    NT    1:07.98   20
       32.20  1:07.98
  2 Robison, Doracy           23 RAM-NC               1:12.08    1:10.06   17
       32.75  1:10.06
  3 Katz, Sarah               24 AMS-NC               1:10.00    1:10.74   16
       32.71  1:10.74
  4 Baker, Brooke             23 DAMA-NC              1:15.00    1:12.45   15
       33.32  1:12.45
  5 Steger, Karen             24 MAC-NC               1:15.42    1:14.33   14
       33.76  1:14.33
  6 Downing, Bess             23 BUMS-NC                   NT    1:33.03   13
       44.15  1:33.03

Event 25  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        27 RAM-NC               1:03.99    1:04.67   20
       30.58  1:04.67
  2 Hall, Christie            26 RAM-NC               1:12.00    1:10.35   17
       34.10  1:10.35
  3 Keto, Alexis              25 RAM-NC               1:12.00    1:14.27   16
       34.17  1:14.27

Event 25  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC               1:05.07    1:03.02   20
       28.79  1:03.02
  2 Insicore, Staci           32 RAM-NC               1:08.03    1:09.46   17
       31.98  1:09.46
  3 Booth, Shelley            32 AMS-NC                    NT    1:13.91   16
       35.34  1:13.91
  4 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC               2:00.00    1:24.95   15
       40.21  1:24.95

Event 25  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC              1:07.27    1:10.17   20
       32.21  1:10.17
  2 Culton, Cathy             38 THAT-NC              1:22.00    1:19.60   17
       36.91  1:19.60
  3 Hoffmann, Jill            39 NCMS-NC              1:20.83    1:20.53   16
       36.93  1:20.53

Event 25  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC               1:06.00    1:07.42   20
       31.39  1:07.42
  2 McEachran, Frances        42 GCYM-NC              1:10.00    1:07.63   17
       30.90  1:07.63
  3 Speight, Peggy            43 NCMS-NC              1:14.49    1:17.46   16
       36.24  1:17.46
  4 Wicker, Cheryl            43 THAT-NC              1:24.76    1:24.24   15
       38.88  1:24.24
  5 Miller, Bette             44 CSM-NC               1:41.00    1:40.03   14
       49.61  1:40.03

Event 25  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         46 GCYM-NC              1:13.40    1:13.23   20
       34.74  1:13.23
  2 Lampley, Kim              46 RAM-NC               1:25.00    1:14.40   17
       34.37  1:14.40
  3 Robinson, Robin           47 THAT-NC              1:16.25    1:15.76   16
       36.21  1:15.76

Event 25  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC               1:15.00    1:13.11   20
       33.14  1:13.11
  2 Bernstorf, Carol          51 GCYM-NC              2:10.91    2:05.22   17
       57.26  2:05.22

Event 25  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 AMS-NC               1:24.21    1:23.04   20
       38.09  1:23.04

Event 25  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           63 RAM-NC               1:38.00    1:34.13   20
       45.99  1:34.13
  2 Martin, Judy              61 VMST-VA              1:50.00    1:40.54   17
       48.39  1:40.54

Event 25  Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence            78 Fmm-FL               1:43.24    2:00.92   20
       56.92  2:00.92

Event 26  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzales, Jose            26 AMS-NC               1:00.00      57.14   20
       26.66    57.14
  2 Walker, Austin            28 AMS-NC               1:00.00      59.84   17
       28.44    59.84
  3 Stringer, Sean            28 RAM-NC                 59.00    1:00.64   16
       25.65  1:00.64
  4 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC              1:03.73    1:02.04   15
       29.04  1:02.04
  5 Petusky, Steve            26 AMS-NC               1:03.50    1:04.88   14
       30.34  1:04.88
  6 Haberman, Brandon         26 RAM-NC               1:07.00    1:05.87   13
       30.23  1:05.87
  7 Bhave, Prakash            26 DAMA-NC              1:07.83    1:06.28   12
       31.70  1:06.28
  8 Browning JR, Joseph       28 THAT-NC              1:15.00    1:10.12   11
       31.24  1:10.12
  9 Bottomley, Kevin          28 GCYM-NC              1:16.79    1:17.35    9
       36.75  1:17.35

Event 26  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          33 MAC-NC                 59.80      57.85   20
       27.80    57.85
  2 Allen, Scott              32 RAM-NC               1:07.00    1:05.53   17
       30.77  1:05.53
  3 Aber, Dan                 30 RAM-NC               1:04.00    1:05.88   16
       32.41  1:05.88
  4 Jaffe, Robert             33 RAM-NC               1:06.00    1:06.01   15
       31.00  1:06.01
  5 Su, Bill                  30 RAM-NC               1:10.02    1:06.32   14
       30.96  1:06.32

Event 26  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 56.00      59.88   20
       29.41    59.88
  2 LE Vine, Robert           39 DAMA-NC              1:03.50    1:01.86   17
       27.99  1:01.86
  3 Armfield, John            38 RAM-NC               1:04.50    1:04.49   16
       29.16  1:04.49

Event 26  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42 VMST-VA                59.77      57.95   20
       26.61    57.95
  2 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 57.87      58.88   17
       27.15    58.88
  3 Smith, Jeff               41 CSM-NC               1:01.00    1:00.41   16
       28.28  1:00.41
  4 Stern, Benjamin           40 NCAM-NC              1:04.00    1:01.05   15
       28.39  1:01.05
  5 Lechner, Chris            43 AMS-NC               1:03.20    1:02.49   14
       28.89  1:02.49
  6 Kretz, Rusty              42 THAT-NC              1:03.05    1:03.88   13
       29.86  1:03.88
  7 Weller, Jeff              44 AMS-NC               1:16.00    1:12.17   12
       35.38  1:12.17
  8 Palmer, Rick              44 AMS-NC               1:15.00    1:15.26   11
       36.15  1:15.26

Event 26  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             47 RAM-NC               1:00.00    1:00.29   18.5
       28.10  1:00.29
  1 Fiest, Eric               45 RAM-NC               1:00.00    1:00.29   18.5
       27.57  1:00.29
  3 Phillips, John            45 CSM-NC               1:03.00    1:02.25   16
       29.03  1:02.25
  4 Cottam, James             47 AMS-NC               1:05.00    1:04.05   15
       29.99  1:04.05
  5 Easterling, David         48 AMS-NC               1:07.00    1:08.68   14
       31.20  1:08.68
  6 Flack, John               48 NCMS-NC              1:06.00    1:08.90   13
       31.59  1:08.90
  7 Hinton, James             49 AMS-NC               1:10.00    1:10.43   12
       32.91  1:10.43
  8 O'Donnell, Jeremiah       45 NCMS-NC              1:11.56    1:10.89   11
       33.77  1:10.89
  9 Adamson, Kenet            46 AMS-NC               1:13.20    1:13.05    9
       33.27  1:13.05
 10 McClernan, Bill           47 DAMA-NC              1:13.50    1:13.94    7
       37.56  1:13.94

Event 26  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mallette, Bruce           51 RAM-NC               1:04.00      59.35   20
       26.42    59.35
  2 Lee, Terrence             54 THAT-NC              1:07.00    1:05.02   17
       30.19  1:05.02
  3 Glass, Ernie              54 CSM-NC               1:10.00    1:10.24   16
       32.14  1:10.24
  4 McGraw, Dennis            52 DAMA-NC              1:14.00    1:10.97   15
       33.24  1:10.97
  5 Singer, Gregory           53 NCAM-NC              1:30.00    1:16.49   14
       35.62  1:16.49
  6 Gosha, Joseph             50 NCMS-NC              1:20.00    1:19.89   13
       37.87  1:19.89
  7 Drumm, Thomas             51 Unattached           1:25.00    1:24.88   12
       40.67  1:24.88

Event 26  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Slaughter, James          58 RAM-NC               1:25.25    1:28.92   20
       44.40  1:28.92

Event 26  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             60 CSM-NC               1:17.00    1:18.44   20
       37.72  1:18.44
  2 Gadol, Louis              62 CSM-NC               1:20.00    1:21.22   17
       37.42  1:21.22
  3 Williamson, Bob           62 AMS-NC               1:26.00    1:23.63   16
       38.84  1:23.63
  4 Enyart, James             62 SAC-NC               1:48.00    1:41.94   15
       47.05  1:41.94

Event 27  Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alexander, Kelly          23 RAM-NC               2:21.00    2:34.07   20
       33.69  1:12.09  1:52.17  2:34.07
  2 Katz, Sarah               24 AMS-NC               2:40.00    2:46.94   17
       37.15  1:20.53  2:04.77  2:46.94

Event 27  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woodard, Alis             43 MAC-NC               3:33.59    3:14.40   20
       43.58  1:30.56  2:21.39  3:14.40

Event 27  Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               3:40.00    3:37.38   20
       45.20  1:41.48  2:40.72  3:37.38

Event 28  Men 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gellin, Jonathon          23 RAM-NC               2:06.99    2:04.90   20
       27.73    59.28  1:31.68  2:04.90

Event 28  Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA-NC              2:08.00    2:04.98   20
       26.59    57.34  1:29.83  2:04.98
  2 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC              2:09.28    2:05.23   17
       27.72  1:00.58  1:33.27  2:05.23
  3 Shotts, Steven            33 Fact-FL              2:43.20    2:40.77   16
       34.57  1:15.65  1:58.10  2:40.77

Event 28  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Weischedel, Brian         44 NCMS-NC              2:16.00    2:12.65   20
       29.82  1:02.86  1:37.03  2:12.65
  2 Mangrum, John             41 RAM-NC               2:36.65    2:33.60   17
       32.03  1:09.91  1:50.62  2:33.60

Event 28  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cottam, James             47 AMS-NC               2:20.00    2:20.33   20
       33.83  1:08.94  1:44.05  2:20.33

Event 28  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 COL-55               2:11.00    2:16.70   20
       30.18  1:05.22  1:41.07  2:16.70

Event 28  Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              4:56.54         DQ
       56.42

Event 29  Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    1:57.36   40
     1) Dickson, Ali 20                 2) Hill, Carla 27
     3) Robison, Doracy 23              4) Lampley, Kim 46
       27.19    56.06  1:26.19  1:57.36
  2 Asheville-NC  'A'                                      NT    1:59.04   34
     1) Booth, Shelley 32               2) Rogers, Jennie 51
     3) Katz, Sarah 24                  4) Speight, Peggy 43
       28.23  1:02.02  1:30.02  1:59.04

Event 29  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    1:45.52   40
     1) Braun, Erika 32                 2) Keto, Alexis 25
     3) Insicore, Staci 32              4) Stringer, Jennifer 27
       24.97    52.32  1:20.38  1:45.52

Event 29  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 That-NC  'A'                                           NT    2:05.76   40
     1) Robinson, Robin 47              2) Satter, Jane 47
     3) Wicker, Cheryl 43               4) Culton, Cathy 38
       29.51  1:03.18  1:38.16  2:05.76

Event 30  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'A'                                      NT    1:30.85   40
     1) Gonzales, Jose 26               2) Walker, Austin 28
     3) Bradshaw, Steve 36              4) Lechner, Chris 43
       21.78    44.94  1:07.80  1:30.85
  2 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    1:43.07   34
     1) Su, Bill 30                     2) Schad, Dan 39
     3) Allen, Scott 32                 4) Haberman, Brandon 26
       26.85    51.99  1:17.87  1:43.07
  3 Asheville-NC  'B'                                      NT    1:44.27   32
     1) Petusky, Steve 26               2) Weller, Jeff 44
     3) Easterling, David 48            4) Cottam, James 47
       24.49    50.36  1:17.23  1:44.27
  4 Raleigh Area Masters-NC  'C'                           NT    1:49.73   30
     1) Mangrum, John 41                2) Armfield, John 38
     3) Weatherman, Steve 48            4) Aber, Dan 30
       27.60    56.75  1:22.92  1:49.73

Event 30  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 That-NC  'A'                                           NT    1:39.57   40
     1) Schmitz, Robert 51              2) Lee, Terrence 54
     3) Kretz, Rusty 42                 4) Klein, Jonathan 46
       23.46    50.02  1:15.29  1:39.57
  2 Asheville-NC  'C'                                      NT    1:56.34   34
     1) Hinton, James 49                2) Adamson, Kenet 46
     3) Palmer, Rick 44                 4) Williamson, Bob 62
       28.56    57.45  1:26.30  1:56.34

Event 31  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Brooke             23 DAMA-NC              1:11.00    1:10.28   20
       34.48  1:10.28
  2 Downing, Bess             23 BUMS-NC              1:29.00    1:28.10   17
       42.95  1:28.10

Event 31  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC               1:05.00    1:04.70   20
       31.37  1:04.70
  2 Insicore, Staci           32 RAM-NC               1:06.03    1:07.37   17
       33.06  1:07.37

Event 31  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC              1:06.74    1:08.76   20
       33.69  1:08.76
  2 Hoffmann, Jill            39 NCMS-NC              1:19.41    1:17.99   17
       37.99  1:17.99

Event 31  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        42 GCYM-NC              1:11.99    1:07.73   20
       33.16  1:07.73
  2 Battle, Ruth              41 AMS-NC               1:10.00    1:08.65   17
       33.41  1:08.65
  3 Speight, Peggy            43 NCMS-NC              1:17.00    1:23.41   16
       40.90  1:23.41
  4 Wicker, Cheryl            43 THAT-NC              1:26.75    1:23.51   15
       40.16  1:23.51
  5 Woodard, Alis             43 MAC-NC               1:29.58    1:29.41   14
       46.06  1:29.41

Event 31  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           47 THAT-NC              1:18.00    1:18.91   20
       38.93  1:18.91

Event 31  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC               1:17.00    1:17.03   20
       37.48  1:17.03
  2 Bernstorf, Carol          51 GCYM-NC              2:03.76    1:56.65   17
       57.16  1:56.65
  3 Phillips, Rita            50 CSM-NC               1:58.54    1:59.83   16
       58.70  1:59.83

Event 31  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 AMS-NC               1:23.88    1:16.91   20
       37.23  1:16.91

Event 31  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           63 RAM-NC               1:38.00    1:34.55   20
       47.58  1:34.55
  2 Martin, Judy              61 VMST-VA              1:47.00    1:41.37   17
       48.39  1:41.37

Event 31  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence            78 Fmm-FL               1:47.77    1:58.35   20
       59.77  1:58.35

Event 32  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC              1:05.52    1:04.28   20
       31.33  1:04.28
  2 Sevick, Chris             29 NCAM-NC              1:05.59    1:05.05   17
       31.53  1:05.05
  3 Bhave, Prakash            26 DAMA-NC              1:11.70    1:08.39   16
       33.66  1:08.39

Event 32  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC                57.32      57.13   20
       27.97    57.13

Event 32  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 55.00      54.79   20
       27.11    54.79
  2 LE Vine, Robert           39 DAMA-NC              1:01.50    1:01.39   17
       29.97  1:01.39
  3 Schad, Dan                39 RAM-NC               1:04.00    1:03.42   16
       31.08  1:03.42
  4 Armfield, John            38 RAM-NC               1:03.50    1:04.87   15
       30.93  1:04.87

Event 32  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jeff               41 CSM-NC               1:01.00    1:00.15   20
       29.63  1:00.15
  2 Stern, Benjamin           40 NCAM-NC              1:10.00    1:02.32   17
       30.99  1:02.32
  3 Mangrum, John             41 RAM-NC               1:06.83    1:06.66   16
       33.31  1:06.66
  4 Lechner, Chris            43 AMS-NC               1:04.50    1:09.30   15
       33.72  1:09.30
  5 Palmer, Rick              44 AMS-NC               1:15.00    1:26.62   14
       41.20  1:26.62

Event 32  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Fiest, Eric               45 RAM-NC               1:00.00    1:01.50   20
       30.71  1:01.50
  2 Godfrey, Alan             47 RAM-NC               1:00.50    1:02.60   17
       31.26  1:02.60
  3 Phillips, John            45 CSM-NC               1:06.00    1:06.79   16
       32.32  1:06.79
  4 Cottam, James             47 AMS-NC               1:07.00    1:09.86   15
       36.02  1:09.86
  5 Weatherman, Steve         48 RAM-NC               1:10.00    1:12.45   14
       35.58  1:12.45

Event 32  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williamson, Bob           62 AMS-NC               1:40.00    1:28.00   20
       42.89  1:28.00
  2 Enyart, James             62 SAC-NC               1:44.00    1:44.96   17
       52.25  1:44.96

Event 32  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pinkerton, Rolffs         65 NCAM-NC                   NT    1:21.76   20
       39.06  1:21.76
  2 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              1:43.82    1:36.47   17
       47.35  1:36.47

Event 33  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS-NC                    NT      38.03   20

Event 33  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Carla               27 RAM-NC                 39.00      37.16   20
  2 Reilly, Sarah             28 DAMA-NC                41.62      42.02   17

Event 33  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC                 50.00      43.02   20

Event 33  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC                 35.80      36.56   20
  2 Speight, Peggy            43 NCMS-NC                39.89      41.28   17
  3 Miller, Bette             44 CSM-NC                 43.50      46.43   16

Event 33  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         46 GCYM-NC                37.40      38.28   20
  2 London, Stephanie         46 THAT-NC                   NT      50.57   17

Event 33  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC                 40.30      40.37   20
  2 Rogers, Jennie            51 AMS-NC                 45.00      43.19   17
  3 Bernstorf, Carol          51 GCYM-NC              1:18.91    1:08.48   16

Event 33  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Martin, Judy              61 VMST-VA                48.84      47.28   20

Event 33  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stroupe, Dawn             65 RAM-NC                 50.17      51.05   20

Event 34  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS-NC                 29.00      28.96   20
  2 Filippo, Porco            26 NCAM-NC                34.34      32.53   17
  3 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC                32.61      32.77   16
  4 Bottomley, Kevin          28 GCYM-NC                40.69      39.53   15

Event 34  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          33 MAC-NC                 32.00      29.89   20
  2 Aber, Dan                 30 RAM-NC                 31.00      32.25   17
  3 Su, Bill                  30 RAM-NC                 37.01      36.26   16

Event 34  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 33.00      33.01   20
  2 LE Vine, Robert           39 DAMA-NC                36.90      34.49   17
  3 Mondul, Michael           35 VMST-VA                38.04      35.89   16

Event 34  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42 VMST-VA                29.55      28.96   20
  2 Kretz, Rusty              42 THAT-NC                32.10      29.82   17
  3 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 34.00      31.23   16
  4 Lechner, Chris            43 AMS-NC                 32.80      33.12   15
  5 Celii, Michael            40 RAM-NC                    NT      33.37   14
  6 Weller, Jeff              44 AMS-NC                 36.00      34.75   13
  7 Palmer, Rick              44 AMS-NC                 35.00      37.84   12

Event 34  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           45 RAM-NC                 34.00      33.22   20
  2 O'Donnell, Jeremiah       45 NCMS-NC                   NT      34.03   17
  3 Easterling, David         48 AMS-NC                 34.00      34.21   16
  4 Hinton, James             49 AMS-NC                 36.00      35.79   15
  5 McClernan, Bill           47 DAMA-NC                35.34      36.06   14
  6 Adamson, Kenet            46 AMS-NC                 36.60      37.03   13

Event 34  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT-NC                31.67      30.91   20
  2 Lee, Terrence             54 THAT-NC                33.00      32.32   17
  3 Gosha, Joseph             50 NCMS-NC                40.00      37.12   16
  4 Singer, Gregory           53 NCAM-NC                40.00      37.70   15
  5 Drumm, Thomas             51 Unattached             38.00      39.40   14

Event 34  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Slaughter, James          58 RAM-NC                 37.71      38.42   20
  2 Morse, Tim                55 NEM-NE                 40.00      44.63   17

Event 34  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gadol, Louis              62 CSM-NC                 38.00      38.14   20
  2 Enyart, James             62 SAC-NC                 57.00      55.38   17
 -- Williamson, Bob           62 AMS-NC                 45.00         DQ

Event 34  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gee, Milton               67 CSM-NC                 41.67      40.84   20
  2 Will, Eberhard            67 BUMS-NC                49.51      48.85   17
  3 Stroupe, Mike             66 RAM-NC                    NT    1:27.59   16

Event 34  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Roy                88 AWSM-NC              1:15.00    1:14.80   20

Event 35  Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 That-NC  'A'                                           NT    5:27.27   40
     1) Wicker, Cheryl 43               2) Robinson, Robin 47
     3) Culton, Cathy 38                4) Satter, Jane 47
       42.05  1:26.50  2:07.85  2:53.08  3:09.37  3:27.61  4:48.30  5:27.27

Event 36  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters-NC  'B'                           NT    4:05.46   40
     1) Stewart, Henry 40               2) Stringer, Sean 28
     3) Mallette, Bruce 51              4) Schad, Dan 39
       30.13  1:02.39  1:36.03  2:14.89  2:41.02  3:11.08  3:37.57  4:05.46
  2 Durham Aquatic Masters-NC  'A'                         NT    4:16.99   34
     1) Bhave, Prakash 26               2) Murphy, Jimmy 28
     3) Tvermoes, Nicolai 33            4) Sousa, Greg 34
       33.82  1:09.36  1:43.13  2:21.60  2:47.06  3:16.49  3:45.87  4:16.99
  3 Raleigh Area Masters-NC  'C'                           NT    4:24.46   32
     1) Aber, Dan 30                    2) Weatherman, Steve 48
     3) Mangrum, John 41                4) Godfrey, Alan 47
       35.54  1:10.78  1:44.65  2:21.28  2:51.97  3:27.73  3:54.80  4:24.46
  4 Raleigh Area Masters-NC  'A'                           NT    4:29.25   30
     1) Armfield, John 38               2) Su, Bill 30
     3) Haberman, Brandon 26            4) Allen, Scott 32
       31.97  1:07.08  1:43.37  2:23.98  2:54.00  3:30.22  3:57.93  4:29.25

Event 36  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 NC Masters Swimming-NC  'A'                            NT    3:42.85   40
     1) Lehman, Fritz 45                2) Dimsdale, Todd 47
     3) Lehman, Tim 46                  4) Klein, Jonathan 46
       26.71    54.24  1:22.97  1:55.84  2:22.23  2:52.56  3:08.68  3:42.85

Event 37  Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS-NC                    NT    2:55.74   20
       40.39  1:25.36  2:11.47  2:55.74

Event 37  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hall, Christie            26 RAM-NC               2:42.00    2:42.79   20
       37.46  1:18.79  2:00.70  2:42.79

Event 37  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Miller, Bette             44 CSM-NC               3:25.00    3:34.91   20
       49.51  1:44.56  2:40.53  3:34.91

Event 37  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               3:30.00    3:26.86   20
       47.66  1:41.68  2:35.06  3:26.86

Event 37  Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stroupe, Dawn             65 RAM-NC               3:43.15    4:01.72   20
       53.51  1:55.82  2:59.75  4:01.72

Event 38  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS-NC               2:20.00    2:23.82   20
       32.83  1:10.52  1:47.95  2:23.82
  2 Filippo, Porco            26 NCAM-NC              2:50.00    2:45.50   17
       37.12  1:18.85  2:03.39  2:45.50

Event 38  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC              2:28.38    2:23.33   20
       32.08  1:09.88  1:47.14  2:23.33
  2 Aber, Dan                 30 RAM-NC               2:31.00    2:30.82   17
       34.28  1:12.50  1:51.22  2:30.82

Event 38  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stern, Benjamin           40 NCAM-NC              2:50.00    2:33.02   20
       35.96  1:14.90  1:53.87  2:33.02
  2 Mangrum, John             41 RAM-NC               2:40.00    2:44.58   17
       37.71  1:19.07  2:02.17  2:44.58
  3 Celii, Michael            40 RAM-NC               2:37.55    2:47.01   16
       37.86  1:20.05  2:03.45  2:47.01
  4 Weller, Jeff              44 AMS-NC               2:55.00    2:57.45   15
       39.12  1:24.33  2:10.81  2:57.45
  5 Beauvais, Ernest          42 SCMM-NC              3:15.00    3:03.46   14
       40.60  1:26.72  2:14.95  3:03.46

Event 38  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           45 RAM-NC               2:38.50    2:35.10   20
       35.07  1:14.38  1:54.90  2:35.10
  2 Cottam, James             47 AMS-NC               2:40.00    2:38.38   17
       37.20  1:16.56  1:57.01  2:38.38
  3 Easterling, David         48 AMS-NC               2:42.00    2:41.63   16
       37.34  1:18.47  2:00.22  2:41.63
  4 Hinton, James             49 AMS-NC               2:50.00    2:51.19   15
       38.78  1:22.12  2:06.78  2:51.19
  5 Adamson, Kenet            46 AMS-NC               2:53.67    2:57.51   14
       39.40  1:24.02  2:12.49  2:57.51

Event 38  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Terrence             54 THAT-NC              2:38.00    2:41.10   20
       36.25  1:16.89  1:59.27  2:41.10
  2 Drumm, Thomas             51 Unattached           2:59.00    3:05.34   17
       42.25  1:28.25  2:16.72  3:05.34
  3 Primm, Michael            50 NCMS-NC                   NT    3:19.36   16
       47.19  1:37.77  2:29.32  3:19.36

Event 38  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Slaughter, James          58 RAM-NC               3:17.17    3:15.07   20
       43.95  1:33.32  2:24.35  3:15.07

Event 38  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 COL-55               2:37.00    2:39.81   20
       36.32  1:16.57  1:58.13  2:39.81
  2 Gadol, Louis              62 CSM-NC               3:00.00    3:15.80   17
       42.41  1:33.43  2:26.51  3:15.80

Event 38  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              3:43.05    3:41.99   20
       47.82  1:44.24  2:44.23  3:41.99

Event 39  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC                 57.10      57.94   20
       27.66    57.94
  2 Steger, Karen             24 MAC-NC               1:05.50    1:03.53   17
       30.74  1:03.53

Event 39  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shigehara, Karen          28 TMS-NC               1:05.00    1:03.45   20
       30.47  1:03.45
  2 Hill, Carla               27 RAM-NC               1:08.00    1:04.31   17
       31.02  1:04.31
  3 Reilly, Sarah             28 DAMA-NC              1:01.41    1:08.14   16
       32.64  1:08.14

Event 39  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC                 55.00      54.54   20
       26.11    54.54
  2 Insicore, Staci           32 RAM-NC                    NT    1:00.60   17
       29.23  1:00.60
  3 Tessari, Shannon          31 RAM-NC                    NT    1:12.86   16
       34.86  1:12.86
  4 Baden, Sara               32 DAMA-NC              1:30.00    1:14.67   15
       37.02  1:14.67

Event 39  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           35 NCAM-NC                59.88      59.38   20
       28.71    59.38
  2 Culton, Cathy             38 THAT-NC                   NT    1:06.82   17
       31.46  1:06.82
  3 Hoffmann, Jill            39 NCMS-NC              1:11.63    1:11.51   16
       33.70  1:11.51
  4 Hoffner, Lee-ann          36 NCMS-NC              1:42.00    1:34.41   15
       46.62  1:34.41

Event 39  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC                 57.00      57.01   20
       26.96    57.01
  2 Speight, Peggy            43 NCMS-NC              1:02.20    1:05.13   17
       30.70  1:05.13

Event 39  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           47 THAT-NC              1:06.67    1:06.56   20
       31.88  1:06.56
  2 Satter, Jane              47 THAT-NC              1:14.73    1:13.17   17
       35.46  1:13.17
  3 London, Stephanie         46 THAT-NC                   NT    1:27.46   16
       42.82  1:27.46

Event 39  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC               1:03.00    1:02.44   20
       29.79  1:02.44
  2 Bernstorf, Carol          51 GCYM-NC              1:54.53    1:44.90   17
       48.10  1:44.90

Event 40  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzales, Jose            26 AMS-NC                 48.00      48.46   20
       24.12    48.46
  2 Walker, Austin            28 AMS-NC                 52.75      51.52   17
       24.80    51.52
  3 Haberman, Brandon         26 RAM-NC                 57.00      55.37   16
       26.51    55.37
  4 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC                56.45      56.43   15
       26.71    56.43
  5 Bottomley, Kevin          28 GCYM-NC              1:08.36    1:09.39   14
       33.46  1:09.39

Event 40  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             30 CSM-NC               3:00.00      46.82   20
       22.45    46.82
  2 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA-NC                50.00      49.85   17
       24.21    49.85
  3 Jaffe, Robert             33 RAM-NC                 53.80      55.22   16
       26.82    55.22
  4 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT      58.76   15
       28.30    58.76
  5 Sousa, Greg               34 DAMA-NC              1:15.00      59.81   14
       29.19    59.81

Event 40  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 52.00      51.15   20
       25.12    51.15
  2 Schad, Dan                39 RAM-NC                 56.00      54.56   17
       26.61    54.56
  3 LE Vine, Robert           39 DAMA-NC                55.90      55.64   16
       27.01    55.64

Event 40  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 49.17      49.66   20
       24.32    49.66
  2 Smith, Jeff               41 CSM-NC                 52.00      51.75   17
       25.43    51.75
  3 Lechner, Chris            43 AMS-NC                 53.20      51.95   16
       23.93    51.95
  4 Weller, Jeff              44 AMS-NC               1:01.00    1:01.86   15
       30.07  1:01.86
  5 Palmer, Rick              44 AMS-NC               1:05.00    1:06.79   14
       31.93  1:06.79

Event 40  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           46 THAT-NC                   NT      50.71   20
       24.60    50.71
  2 Godfrey, Alan             47 RAM-NC                 53.00      52.73   17
       25.77    52.73
  3 Fiest, Eric               45 RAM-NC                    NT      53.27   16
       25.75    53.27
  4 Phillips, John            45 CSM-NC                 55.30      54.13   15
       26.53    54.13
  5 Flack, John               48 NCMS-NC                56.00      58.95   14
       28.38    58.95
  6 McClernan, Bill           47 DAMA-NC              1:01.85    1:02.60   13
       29.41  1:02.60
  7 Hinton, James             49 AMS-NC               1:05.00    1:02.64   12
       30.08  1:02.64
  8 Adamson, Kenet            46 AMS-NC               1:08.89    1:05.86   11
       30.88  1:05.86

Event 40  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT-NC                53.71      53.83   20
       25.69    53.83
  2 Glass, Ernie              54 CSM-NC                 57.60      57.18   17
       27.33    57.18
  3 McGraw, Dennis            52 DAMA-NC                59.60      59.36   16
       28.09    59.36
  4 Gosha, Joseph             50 NCMS-NC              1:10.00    1:03.87   15
       30.94  1:03.87
  5 Singer, Gregory           53 NCAM-NC              1:13.00    1:07.16   14
       31.46  1:07.16
  6 Drumm, Thomas             51 Unattached           1:08.00    1:13.27   13
       35.66  1:13.27

Event 40  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Tim                55 NEM-NE               1:10.00    1:01.34   20
       29.96  1:01.34
  2 Richardson, Andrew        56 TMS-NC               1:01.00    1:02.11   17
       28.86  1:02.11
  3 Slaughter, James          58 RAM-NC                    NT    1:16.83   16
       37.48  1:16.83

Event 40  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             60 CSM-NC               1:09.00    1:07.73   20
       32.20  1:07.73
  2 Williamson, Bob           62 AMS-NC               1:14.00    1:09.81   17
       34.45  1:09.81
  3 Enyart, James             62 SAC-NC               1:16.00    1:14.19   16
       35.59  1:14.19

Event 40  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Pinkerton, Rolffs         65 NCAM-NC                   NT    1:13.07   20
       34.38  1:13.07
  2 Gee, Milton               67 CSM-NC               1:19.43    1:15.88   17
       35.94  1:15.88
  3 Stroupe, Mike             66 RAM-NC                    NT    2:13.20   16
     1:01.61  2:13.20

Event 40  Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Roy                88 AWSM-NC              1:55.00    1:52.62   20
       53.26  1:52.62

Event 41  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robison, Doracy           23 RAM-NC                 30.78      30.69   20
  2 Katz, Sarah               24 AMS-NC                 31.00      31.76   17
  3 Steger, Karen             24 MAC-NC                 34.00      31.88   16
  4 Downing, Bess             23 BUMS-NC                45.00      42.33   15

Event 41  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Keto, Alexis              25 RAM-NC                 29.00      32.33   20
  2 Shigehara, Karen          28 TMS-NC                 33.00      32.69   17

Event 41  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              32 RAM-NC                 28.00      28.23   20
  2 Insicore, Staci           32 RAM-NC                    NT      30.61   17
  3 Booth, Shelley            32 AMS-NC                 35.00      31.05   16

Event 41  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Culton, Cathy             38 THAT-NC                35.00      33.53   20

Event 41  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS-NC                 28.00      27.72   20
  2 McEachran, Frances        42 GCYM-NC                29.80      29.46   17
  3 Speight, Peggy            43 NCMS-NC                35.00      36.48   16

Event 41  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lampley, Kim              46 RAM-NC                 35.00      31.97   20
  2 Kammer, Maryellen         46 GCYM-NC                31.51      32.93   17

Event 41  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM-NC                 32.40      32.48   20
  2 Rogers, Jennie            51 AMS-NC                 39.50      38.40   17

Event 41  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 AMS-NC                 38.00      38.86   20

Event 41  Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence            78 Fmm-FL                 51.68      55.88   20

Event 42  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            28 RAM-NC                 25.00      24.80   20
  2 Gonzales, Jose            26 AMS-NC                 27.00      24.90   17
  3 Haberman, Brandon         26 RAM-NC                 27.50      27.30   16
  4 Walker, Austin            28 AMS-NC                 28.00      27.35   15
  5 Sevick, Chris             29 NCAM-NC                29.22      27.48   14
  6 Browning JR, Joseph       28 THAT-NC                34.00      28.68   13
  7 Murphy, Jimmy             28 DAMA-NC                28.64      28.98   12
  8 Bottomley, Kevin          28 GCYM-NC                   NT      35.77   11

Event 42  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             30 CSM-NC                 22.99      23.19   20
  2 Andersen, Morten          33 MAC-NC                 25.00      24.97   17
  3 Allen, Scott              32 RAM-NC                 29.00      28.72   16
  4 Jaffe, Robert             33 RAM-NC                 26.77      28.92   15
  5 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT      29.91   14

Event 42  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bradshaw, Steve           36 AMS-NC                 26.00      26.89   20
  2 Armfield, John            38 RAM-NC                 28.00      28.50   17
  3 LE Vine, Robert           39 DAMA-NC                27.90      29.00   16
  4 Mondul, Michael           35 VMST-VA                30.01      29.78   15

Event 42  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM-NC                 24.75      25.27   20
  2 Malsbury, David           42 VMST-VA                26.01      25.44   17
  3 Stern, Benjamin           40 NCAM-NC                31.00      26.33   16
  4 Lechner, Chris            43 AMS-NC                 26.50      26.42   15
  5 Smith, Jeff               41 CSM-NC                 28.00      27.00   14
  6 Weischedel, Brian         44 NCMS-NC                28.10      27.21   13
  7 Kretz, Rusty              42 THAT-NC                30.03      27.82   12
  8 Palmer, Rick              44 AMS-NC                 32.00      33.55   11

Event 42  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             45 RAM-NC                 26.00      25.15   20
  2 Klein, Jonathan           46 THAT-NC                25.00      25.26   17
  3 Phillips, John            45 CSM-NC                 28.50      27.04   16
  4 Cottam, James             47 AMS-NC                 27.80      28.71   15
  5 O'Donnell, Jeremiah       45 NCMS-NC                31.51      30.16   14
  6 Adamson, Kenet            46 AMS-NC                 31.20      30.47   13
  7 Flack, John               48 NCMS-NC                29.90      30.69   12
  8 Easterling, David         48 AMS-NC                 29.00      30.72   11
  9 Hinton, James             49 AMS-NC                    NT      30.98    9
 10 McClernan, Bill           47 DAMA-NC                32.54      35.13    7

Event 42  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mallette, Bruce           51 RAM-NC                 26.00      24.97   20
  2 Glass, Ernie              54 CSM-NC                 29.41      29.39   17
  3 Drumm, Thomas             51 Unattached             32.00      33.72   16

Event 42  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Richardson, Andrew        56 TMS-NC                 31.00      33.51   20

Event 42  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 COL-55                 27.00      27.84   20
  2 White, Bernie             60 CSM-NC                 31.00      30.47   17
  3 Gadol, Louis              62 CSM-NC                 35.00      32.63   16

Event 42  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC                56.47      47.34   20

Event 43  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'A'                                      NT    1:53.99   40
     1) Katz, Sarah 24                  2) Walker, Austin 28
     3) Gonzales, Jose 26               4) Battle, Ruth 41
       33.44  1:02.64  1:28.19  1:53.99
  2 Durham Aquatic Masters-NC  'A'                         NT    2:00.85   34
     1) Baker, Brooke 23                2) Murphy, Jimmy 28
     3) Tvermoes, Nicolai 33            4) Reilly, Sarah 28
       32.88  1:05.76  1:30.53  2:00.85

Event 43  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville-NC  'B'                                      NT    2:20.15   40
     1) Williamson, Bob 62              2) Palmer, Rick 44
     3) Booth, Shelley 32               4) Speight, Peggy 43
       40.64  1:18.45  1:49.70  2:20.15

Event 43  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 That-NC  'A'                                           NT    2:08.53   40
     1) Wicker, Cheryl 43               2) Kretz, Rusty 42
     3) Culton, Cathy 38                4) Schmitz, Robert 51
       38.65  1:11.35  1:44.00  2:08.53

Event 43  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- Asheville-NC  'C'                                      NT         DQ
     1) Mitchell, Jeannie 57            2) Hinton, James 49
     3) Rogers, Jennie 51               4) Adamson, Kenet 46
       35.68  1:11.07  1:49.04       DQ

Event 45  Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              20 RAM-NC               5:20.00    5:28.21   20
       28.28    59.94  1:32.33  2:06.15  2:40.12  3:14.04  3:48.05  4:21.73
     4:55.50  5:28.21
  2 Baker, Brooke             23 DAMA-NC              6:00.00    6:06.40   17
       32.58  1:07.89  1:44.14  2:21.58  2:58.76  3:36.46  4:14.53  4:52.63
     5:30.45  6:06.40
  3 Robison, Doracy           23 RAM-NC               6:19.92    6:17.04   16
       34.33  1:12.24  1:50.81  2:29.46  3:08.19  3:46.64  4:24.92  5:03.34
     5:40.86  6:17.04

Event 45  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hall, Christie            26 RAM-NC               5:50.00    5:43.42   20
       31.79  1:05.78  1:40.52  2:15.45  2:50.63  3:25.56  4:00.41  4:34.97
     5:09.54  5:43.42
  2 Hill, Carla               27 RAM-NC               6:11.00    6:21.97   17
       34.04  1:11.09  1:49.40  2:28.10  3:06.69  3:45.37  4:24.35  5:03.60
     5:43.11  6:21.97

Event 45  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Booth, Shelley            32 AMS-NC                    NT    6:35.16   20
       35.79  1:14.93  1:55.02  2:35.46  3:16.53  3:57.49  4:37.95  5:17.72
     5:57.24  6:35.16
  2 Buchoux, Michelle         31 MAC-NC               7:00.00    7:04.47   17
       37.54  1:18.53  2:01.13  2:44.00  3:26.44  4:09.99  4:54.02  5:37.84
     6:21.64  7:04.47
  3 Baden, Sara               32 DAMA-NC              8:00.00    7:53.40   16
       43.81  1:31.72  2:21.01  3:09.33  3:57.97  4:46.04  5:33.82  6:20.79
     7:07.95  7:53.40

Event 45  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- Hoffmann, Jill            39 NCMS-NC                   NT        DNF
       37.25  1:17.16  1:59.13  2:42.55  3:26.71  4:11.73  4:56.92  5:46.01

Event 45  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rohner, Patricia          44 RAM-NC               6:10.00    6:04.63   20
       33.94  1:10.45  1:47.35  2:24.01  3:00.48  3:37.52  4:14.48  4:51.71
     5:28.91  6:04.63

Event 45  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Satter, Jane              47 THAT-NC                   NT    7:10.62   20
       38.12  1:18.70  2:02.92  2:45.90  3:30.59  4:13.98  4:58.22  5:42.97
     6:27.71  7:10.62
  2 London, Stephanie         46 THAT-NC                   NT    8:43.65   17
       45.82  1:35.42  2:28.00  3:21.65  4:16.34  5:10.85  6:05.73  6:59.45
     7:53.62  8:43.65

Event 45  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS-NC               7:22.00    7:09.95   20
       38.73  1:21.84  2:07.10  2:51.35  3:36.10  4:19.98  5:03.30  5:46.70
     6:29.64  7:09.95

Event 45  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Filippo, Porco            26 NCAM-NC              6:10.00    6:05.26   20
       32.38  1:07.33  1:44.54  2:21.93  2:59.75  3:38.14  4:16.80  4:55.52
     5:32.27  6:05.26
  2 Browning JR, Joseph       28 THAT-NC              6:00.00    6:13.16   17
       30.11  1:04.08  1:39.77  2:17.27  2:55.00  3:33.99  4:14.33  4:54.35
     5:34.67  6:13.16
  3 Bottomley, Kevin          28 GCYM-NC              6:48.85    6:59.60   16
       35.34  1:14.63  1:55.70  2:38.54  3:21.59  4:05.13  4:48.93  5:33.19
     6:17.68  6:59.60

Event 45  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           31 THAT-NC              5:05.06    4:59.17   20
       26.97    57.05  1:27.94  1:58.57  2:29.63  3:00.44  3:29.82  3:59.82
     4:30.03  4:59.17
  2 Shotts, Steven            33 Fact-FL              5:29.02    5:43.71   17
       30.37  1:03.20  1:36.64  2:10.54  2:47.30  3:24.33  4:01.30  4:36.36
     5:10.38  5:43.71
  3 Mekarski, Mike            31 Unattached                NT    5:57.90   16
       31.12  1:05.78  1:41.93  2:18.77  2:55.72  3:32.88  4:10.20  4:47.45
     5:23.77  5:57.90
  4 Sousa, Greg               34 DAMA-NC              7:15.00    6:28.64   15
       34.52  1:12.93  1:52.56  2:32.78  3:13.56  3:54.05  4:33.50  5:12.46
     5:51.98  6:28.64

Event 45  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schad, Dan                39 RAM-NC               6:00.00    5:38.08   20
       30.97  1:04.36  1:38.33  2:12.76  2:47.42  3:22.22  3:56.53  4:30.93
     5:05.04  5:38.08
  2 Sexauer, Tim              38 RAM-NC               6:55.00    6:49.25   17
       34.96  1:13.60  1:54.12  2:34.57  3:16.03  3:57.87  4:40.38  5:23.29
     6:06.93  6:49.25

Event 45  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stern, Benjamin           40 NCAM-NC              5:30.00    5:25.10   20
       28.85  1:00.10  1:32.18  2:05.03  2:37.89  3:10.93  3:44.49  4:18.40
     4:52.20  5:25.10
  2 Magdanz, Greg             40 RAM-NC               6:06.00    5:45.64   17
       30.86  1:04.00  1:38.15  2:13.47  2:48.64  3:24.29  3:59.64  4:35.15
     5:10.68  5:45.64
  3 Mangrum, John             41 RAM-NC               5:46.88    5:47.68   16
       30.97  1:04.52  1:39.13  2:13.99  2:49.38  3:25.15  4:00.73  4:36.79
     5:12.54  5:47.68
  4 Celii, Michael            40 RAM-NC               6:08.83    6:09.16   15
       32.99  1:09.35  1:46.13  2:23.81  3:01.88  3:39.99  4:18.25  5:33.07
     6:09.16
  5 Beauvais, Ernest          42 SCMM-NC              7:20.00    6:53.39   14
       37.04  1:16.61  1:58.29  2:40.03  3:22.90  4:05.31  4:47.94  5:30.83
     6:13.16  6:53.39

Event 45  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Siegel, Craig             45 TRYM-NC              5:59.82    5:50.03   20
       32.00  1:06.13  1:40.80  2:16.22  2:51.59  3:27.02  4:02.57  4:38.71
     5:14.66  5:50.03
  2 Waldbauer, Eric           45 RAM-NC               6:21.00    6:11.52   17
       33.93  1:09.85  1:48.39  2:27.01  3:05.46  3:43.07  4:20.44  4:57.84
     5:35.07  6:11.52

Event 45  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Terrence             54 THAT-NC              5:50.00    5:50.05   20
       31.52  1:05.13  1:39.70  2:15.12  2:50.61  3:26.10  4:01.31  4:38.52
     5:15.22  5:50.05
  2 Glass, Ernie              54 CSM-NC               6:24.58    6:14.62   17
       33.25  1:10.41  1:49.04  2:27.93  3:07.30  3:46.01  4:24.95  5:02.69
     5:40.17  6:14.62
  3 Primm, Michael            50 NCMS-NC              7:40.00    7:17.17   16
       41.26  1:26.05  2:11.53  2:57.04  3:42.29  4:26.90  5:11.11  5:54.74
     6:37.29  7:17.17

Event 45  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Morse, Tim                55 NEM-NE               6:10.00    5:50.31   20
       31.44  1:05.05  1:39.95  2:16.10  2:51.98  3:28.05  4:04.08  4:40.02
     5:15.90  5:50.31
  2 Slaughter, James          58 RAM-NC               7:17.41    7:14.71   17
       40.13  1:23.11  2:07.70  2:52.20  3:37.08  4:21.39  5:05.49  5:49.45
     6:34.57  7:14.71

Event 45  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Enyart, James             62 SAC-NC               7:48.00    7:46.33   20
       39.94  1:25.39  2:11.17  2:58.91  3:47.12  4:35.29  5:22.47  6:10.80
     6:58.96  7:46.33

Event 45  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MaCartney, Norman         65 SCMM-NC              8:20.15    8:25.39   20
       42.80  1:34.33  2:27.06  3:20.05  4:11.97  5:03.75  5:55.42  6:46.31
     7:38.26  8:25.39


Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
June 9, 2004
http://www.NCmasters.org/13403res-splits.html