Results of March 6, 2004 Frank Clark Masters Open Meet

Licensed to GSA / Triad Masters        Hy-Tek's Meet Manager 3/11/2004 07:25 PM
                      Frank Clark Masters Open - 3/6/2004                      
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandra Hardy              20 AMS                              27.85    7  
  2 Bess Downing              22 BUMS                             39.02    5  
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer O'Reilly         24 NCMS                           2:06.38    7  
       30.73  1:02.60  1:34.77  2:06.38                                    
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandra Hardy              20 AMS                            1:06.76    7  
       32.27  1:06.76                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bess Downing              22 BUMS                           3:22.39    7  
       48.54  1:40.00  2:32.79  3:22.39                                    
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer O'Reilly         24 NCMS                           1:19.63    7  
       38.25  1:19.63                                                      
  2 Sandra Hardy              20 AMS                            1:21.03    5  
       38.21  1:21.03                                                      
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bess Downing              22 BUMS                             49.07    7  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer O'Reilly         24 NCMS                           1:06.97    7  
       31.81  1:06.97                                                      
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer O'Reilly         24 NCMS                           1:05.95    7  
       30.87  1:05.95                                                      
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Karen Shigehara           26 NCMS                           1:04.17    7  
       30.62  1:04.17                                                      
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Margaret Pizer            28 UNA                            2:15.20    7  
       31.26  1:04.72  1:39.64  2:15.20                                    
  2 Melissa Feimster          25 TMS                            2:49.26    5  
       38.46  1:21.02  2:05.50  2:49.26                                    
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Feimster          25 TMS                            7:22.01    7  
       37.87  1:20.16  2:04.85  2:50.37  3:36.13  4:22.65  5:07.56  5:52.91
     6:38.33  7:22.01                                                      
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Feimster          25 TMS                            1:34.43    7  
       46.49  1:34.43                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Margaret Pizer            28 UNA                              31.11    7  
  2 Karen Shigehara           26 NCMS                             31.67    5  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Margaret Pizer            28 UNA                            1:13.10    7  
       34.96  1:13.10                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heidi Williams            34 NCMS                             27.47    7  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heidi Williams            34 NCMS                           2:08.32    7  
       29.98  1:02.32  1:35.27  2:08.32                                    
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Hardy             30 AMS                            5:42.40    7  
       31.88  1:05.88  1:40.53  2:15.43  2:50.59  3:25.16  3:59.80  4:34.47
     5:09.10  5:42.40                                                      
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Hardy             30 AMS                           19:20.74    7  
       31.96  1:06.45  1:41.35  2:16.52  2:51.82  3:26.87  4:02.24  4:37.68
     5:13.26  5:48.51  6:23.84  6:59.29  7:34.95  8:10.27  8:45.83  9:21.22
     9:56.89 10:32.24 11:07.74 11:43.00 12:18.64 12:54.02 13:29.41 14:04.78
    14:40.17 15:15.87 15:51.14 16:26.34 17:01.80 17:36.96 18:11.78 18:46.74
    19:20.74
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Hardy             30 AMS                            1:04.04    7  
       31.36  1:04.04                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Hardy             30 AMS                            2:27.49    7  
       34.45  1:11.87  1:50.27  2:27.49                                    
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heidi Williams            34 NCMS                           1:22.55    7  
       38.84  1:22.55                                                      
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amy Sharp                 37 NCMS                           1:20.17    7  
       38.83  1:20.17                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Beadle            39 RAM                              37.46    7  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Beadle            39 RAM                            1:19.87    7  
       37.71  1:19.87                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Beadle            39 RAM                              31.38    7  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Beadle            39 RAM                            1:10.63    7  
       33.74  1:10.63                                                      
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amy Sharp                 37 NCMS                           1:20.14    7  
       37.04  1:20.14                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allison Beadle            39 RAM                            2:44.44    7  
       33.29  1:20.27  2:05.17  2:44.44                                    
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruth Battle               41 AMS                            5:51.60    7  
       32.89  1:08.74  1:45.20  2:21.21  2:56.85  3:31.89  4:07.18  4:42.22
     5:17.55  5:51.60                                                      
  2 Patricia Rohner           44 RAM                            6:16.53    5  
       34.15  1:11.18  1:49.40  2:27.36  3:05.47  3:43.43  4:21.77  5:01.03
     5:39.76  6:16.53                                                      
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patricia Rohner           44 RAM                            1:16.59    7  
       36.92  1:16.59                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Debbie Leach              49 GCYM                             44.29    7  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Debbie Leach              49 GCYM                           3:39.58    7  
       50.11  1:47.10  2:46.94  3:39.58                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbara Braswell          52 RAM                              32.74    7  
  2 Debbie Lail               50 BUMS                             36.18    5  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barbara Braswell          52 RAM                            1:15.32    7  
       35.70  1:15.32                                                      
  2 Debbie Lail               50 BUMS                           1:20.98    5  
       37.70  1:20.98                                                      
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Walkowiak           51 TMS                           25:06.90    7  
       37.79  1:19.58  2:02.88  2:46.74  3:31.20  4:15.81  5:01.52  5:47.43
     6:33.95  7:20.57  8:06.22  8:52.58  9:38.94 10:25.14 11:11.81 11:57.81
    12:44.13 13:29.96 14:16.89 15:03.37 15:49.59 16:36.96 17:23.14 18:09.63
    18:56.74 19:42.94 20:28.76 21:14.49 22:00.68 22:48.17 23:35.12 24:20.97
    25:06.90
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennie Rogers             51 AMS                              39.80    7  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennie Rogers             51 AMS                            1:26.41    7  
       42.08  1:26.41                                                      
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennie Rogers             51 AMS                              45.84    7  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Debbie Lail               50 BUMS                             45.28    7  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Debbie Lail               50 BUMS                           1:34.25    7  
       45.07  1:34.25                                                      
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennie Rogers             51 AMS                            3:14.94    7  
       42.36  1:32.10  2:29.96  3:14.94                                    
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sandra Jackson            58 NCMS                           3:20.69    7  
       41.22  1:30.55  2:25.80  3:20.69                                    
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greta van Meeteren        57 TRYM                             48.16    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greta van Meeteren        57 TRYM                           1:45.47    7  
       49.61  1:45.47                                                      
  2 Sandra Jackson            58 NCMS                           1:48.07    5  
       49.52  1:48.07                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greta van Meeteren        57 TRYM                           3:46.46    7  
       52.19  1:50.48  2:48.32  3:46.46                                    
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Susan Husson              60 TRYM                             39.16    7  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Susan Husson              60 TRYM                           1:31.04    7  
       42.82  1:31.04                                                      
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Susan Husson              60 TRYM                           3:25.73    7  
       46.14  1:37.77  2:32.27  3:25.73                                    
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sally Newell              66 RAM                              36.31    7  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sally Newell              66 RAM                              42.67    7  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sally Newell              66 RAM                              42.28    7  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sally Newell              66 RAM                              45.82    7  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Suzanne Robbins-Bonitz    70 SAC                              45.83    7  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Suzanne Robbins-Bonitz    70 SAC                            1:46.13    7  
       51.84  1:46.13                                                      
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Suzanne Robbins-Bonitz    70 SAC                            3:53.18    7  
       55.13  1:54.47  2:55.90  3:53.18                                    
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Judy Kelly                79 NCMS                           1:18.36    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Judy Kelly                79 NCMS                           2:44.35    7  
     1:22.05  2:44.35                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 FiLippo Porco             26 NCMS                             26.87    7  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandon Haberman          26 RAM                              58.35    7  
       28.36    58.35                                                      
  2 Chris Sevick              28 NCMS                             58.61    5  
       28.60    58.61                                                      
  3 FiLippo Porco             26 NCMS                           1:00.89    4  
       29.77  1:00.89                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandon Haberman          26 RAM                            2:09.97    7  
       30.65  1:03.22  1:36.49  2:09.97                                    
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chris Sevick              28 NCMS                           1:05.59    7  
       32.02  1:05.59                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 FiLippo Porco             26 NCMS                             33.57    7  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 FiLippo Porco             26 NCMS                           1:16.24    7  
       36.32  1:16.24                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandon Haberman          26 RAM                              27.30    7  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chris Sevick              28 NCMS                           1:02.38    7  
       29.22  1:02.38                                                      
  2 Brandon Haberman          26 RAM                            1:03.62    5  
       29.32  1:03.62                                                      
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandon Haberman          26 RAM                            1:08.85    7  
       31.56  1:08.85                                                      
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Jaffe              33 NCMS                             24.82    7  
  2 Brian Schultz             34 AMS                              27.38    5  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Jaffe              33 NCMS                             56.53    7  
       27.94    56.53                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Jaffe              33 NCMS                           2:11.50    7  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Schultz             34 AMS                            6:00.00    7  
       31.73  1:06.50  1:42.19  2:19.45  2:56.35  3:33.80  4:11.21  4:49.04
     5:25.58  6:00.00                                                      
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Schultz             34 AMS                           21:05.09    7  
       32.89  1:09.06  1:46.05  2:23.74  3:02.21  3:41.08  4:20.19  4:58.78
     5:37.37  6:15.89  6:54.66  7:33.57  8:12.47  8:51.26  9:30.05 10:08.77
    10:47.43 11:26.13 12:05.34 12:44.29 13:22.65 14:01.56 14:40.52 15:19.52
    15:58.76 16:37.73 17:16.34 17:55.00 18:33.62 19:12.02 19:50.56 20:28.34
    21:05.09
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniel Schad              38 RAM                            2:00.80    7  
       28.59    58.92  1:30.04  2:00.80                                    
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniel Schad              38 RAM                            1:05.41    7  
       32.26  1:05.41                                                      
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniel Schad              38 RAM                            1:06.05    7  
       31.41  1:06.05                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry Stewart             40 RAM                              22.78    7  
  2 Eric Waldbauer            44 RAM                              27.56    5  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry Stewart             40 RAM                              50.89    7  
       24.84    50.89                                                      
  2 Peter Hollet              44 NCMS                             54.20    5  
       26.57    54.20                                                      
  3 John Staley               40 NCMS                           1:03.38    4  
       31.28  1:03.38                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peter Hollet              44 NCMS                           1:58.57    7  
       28.80    59.60  1:29.18  1:58.57                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Waldbauer            44 RAM                            6:20.61    7  
       33.85  1:10.71  1:49.52  2:28.89  3:08.05  3:47.35  4:26.80  5:05.77
     5:44.02  6:20.61                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Waldbauer            44 RAM                              34.32    7  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Waldbauer            44 RAM                            2:38.04    7  
       36.04  1:17.34  1:57.69  2:38.04                                    
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry Stewart             40 RAM                              25.48    7  
  2 Peter Hollet              44 NCMS                             27.17    5  
  3 Jim Tucker                43 NCAM                             27.50    4  
  4 Stuart MacDonell          40 NCMS                             27.69    3  
  5 Brian Weischedel          44 NCMS                             28.02    2  
  6 John Staley               40 NCMS                             32.28    1  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry Stewart             40 RAM                              55.22    7  
       25.55    55.22                                                      
  2 Brian Weischedel          44 NCMS                           1:01.32    5  
       28.91  1:01.32                                                      
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart MacDonell          40 NCMS                           1:03.38    7  
       30.09  1:03.38                                                      
  2 Jim Tucker                43 NCAM                           1:07.72    5  
       31.87  1:07.72                                                      
  3 John Staley               40 NCMS                           1:11.42    4  
       33.69  1:11.42                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonathan Klein            46 THAT                             24.48    7  
  2 Jeremiah O'Donnell        45 NCMS                             28.31    5  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonathan Klein            46 THAT                             52.95    7  
       25.76    52.95                                                      
  2 Larry Shields             47 CSM                              56.81    5  
       26.98    56.81                                                      
  3 Jeremiah O'Donnell        45 NCMS                           1:01.77    4  
       29.40  1:01.77                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonathan Klein            46 THAT                           1:57.39    7  
       27.85    58.06  1:28.02  1:57.39                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Shields             47 CSM                            5:59.60    7  
       32.41  1:08.12  1:44.73  2:20.94  2:56.94  3:33.37  4:09.80  4:47.23
     5:24.26  5:59.60                                                      
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Shields             47 CSM                           21:30.84    7  
       34.38  1:11.72  1:49.30  2:27.09  3:04.99  3:43.94  4:22.93  5:02.21
     5:41.23  6:20.55  6:59.87  7:40.03  8:20.02  8:59.45  9:39.44 10:19.23
    10:58.80 11:38.31 12:18.26 12:57.98 13:37.86 14:17.85 14:57.93 15:37.88
    16:18.32 16:58.06 17:37.58 18:17.53 18:57.32 19:37.29 20:16.35 20:55.24
    21:30.84
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonathan Klein            46 THAT                           1:00.27    7  
       29.63  1:00.27                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeremiah O'Donnell        45 NCMS                             31.51    7  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jonathan Klein            46 THAT                             59.83    7  
       27.90    59.83                                                      
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeremiah O'Donnell        45 NCMS                           1:11.56    7  
       33.36  1:11.56                                                      
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Charles Van der Horst     52 THAT                             26.80    7  
  2 Barry Markus              51 TMS                              28.50    5  
  3 Henry Coddington          52 NCMS                             33.79    4  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Charles Van der Horst     52 THAT                             59.21    7  
       28.62    59.21                                                      
  2 Barry Markus              51 TMS                            1:04.41    5  
       30.18  1:04.41                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fred Ferroggiaro          50 UNA                            2:03.07    7  
       29.21  1:00.60  1:31.95  2:03.07                                    
  2 Charles Van der Horst     52 THAT                           2:11.88    5  
       30.51  1:03.49  1:38.16  2:11.88                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fred Ferroggiaro          50 UNA                            5:29.35    7  
       31.42  1:04.66  1:37.98  2:11.53  2:44.86  3:18.49  3:51.63  4:24.99
     4:57.59  5:29.35                                                      
  2 Wayne Sykes               51 UNA                            6:20.98    5  
       34.97  1:12.29  1:51.13  2:30.60  3:10.09  3:48.94  4:27.60  5:05.09
     5:42.78  6:20.98                                                      
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fred Ferroggiaro          50 UNA                           18:58.35    7  
       32.94  1:08.09  1:43.21  2:18.34  2:53.83  3:29.23  4:03.99  4:38.98
     5:14.00  5:49.07  6:23.71  6:58.24  7:32.60  8:07.12  8:41.37  9:15.64
     9:49.74 10:24.51 10:59.44 11:33.52 12:07.88 12:42.42 13:16.91 13:51.50
    14:25.58 15:00.23 15:35.12 16:09.69 16:43.95 17:18.19 17:52.62 18:26.22
    18:58.35
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fred Ferroggiaro          50 UNA                            1:00.94    7  
       29.83  1:00.94                                                      
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas Drumm              51 UNA                            1:26.50    7  
       41.65  1:26.50                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas Drumm              51 UNA                            3:06.17    7  
       42.07  1:28.73  2:17.16  3:06.17                                    
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Charles Van der Horst     52 THAT                             29.18    7  
  2 Thomas Drumm              51 UNA                              33.30    5  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Charles Van der Horst     52 THAT                           1:09.19    7  
       31.30  1:09.19                                                      
  2 Thomas Drumm              51 UNA                            1:18.47    5  
       35.22  1:18.47                                                      
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Charles Van der Horst     52 THAT                           1:09.93    7  
       32.56  1:09.93                                                      
  2 Thomas Drumm              51 UNA                            1:24.81    5  
       40.43  1:24.81                                                      
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wayne Sykes               51 UNA                            2:42.33    7  
       35.64  1:16.53  2:06.80  2:42.33                                    
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrew Richelson          56 TMS                              27.57    7  
  2 Ed McFadden               55 BUMS                             30.13    5  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ed McFadden               55 BUMS                           1:05.66    7  
       32.08  1:05.66                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James Slaughter           58 RAM                            2:35.91    7  
       36.01  1:15.96  1:56.72  2:35.91                                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James Slaughter           58 RAM                            7:17.41    7  
       38.51  1:20.84  2:04.81  2:49.68  3:34.77  4:20.99  5:06.31  5:51.65
     6:36.15  7:17.41                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ed McFadden               55 BUMS                             35.41    7  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bob Husson                58 TRYM                             35.41    7  
  2 Ed McFadden               55 BUMS                             37.17    5  
  3 James Slaughter           58 RAM                              38.85    4  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bob Husson                58 TRYM                           1:19.05    7  
       38.41  1:19.05                                                      
  2 James Slaughter           58 RAM                            1:28.41    5  
       43.41  1:28.41                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrew Richelson          56 TMS                              30.48    7  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bob Husson                58 TRYM                           1:16.81    7  
       37.95  1:16.81                                                      
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bob Husson                58 TRYM                           2:54.81    7  
       41.59  1:30.68  2:16.11  2:54.81                                    
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chris Deinlein            60 TMS                              28.16    7  
  2 Russ Keeney               60 TMS                              30.71    5  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chris Deinlein            60 TMS                            1:02.23    7  
       29.96  1:02.23                                                      
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ Keeney               60 TMS                              31.67    7  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Norm Macartney            65 SSCM                           1:32.07    7  
       41.92  1:32.07                                                      
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Norm Macartney            65 SSCM                           1:43.82    7  
     1:43.82  1:43.82                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard Will             67 BUMS                             55.08    7  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Norm Macartney            65 SSCM                           2:10.80    7  
       57.51  2:10.80                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Norm Macartney            65 SSCM                           4:56.54    7  
     1:00.50  2:18.31  3:39.83  4:56.54                                    
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Norm Macartney            65 SSCM                           3:53.52    7  
       57.93  1:55.54  2:59.69  3:53.52                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 NC MASTERS SWIMMING  'A'                                    1:54.01   14  
     1) Stuart MacDonell 40             2) Charon Guffey 26               
     3) Amy Sharp 37                    4) John Staley 40                 
       24.40    55.12  1:25.03  1:54.01                                    
  2 TWIN RIVERS YMCA MASTERS  'A'                               2:34.60   10  
     1) Hans Van Meeteren 59            2) Greta van Meeteren 57          
     3) Susan Husson 60                 4) Bob Husson 58                  
       36.18  1:23.18  2:05.54  2:34.60                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 NC MASTERS SWIMMING  'B'                                    2:04.22   14  
     1) Chris Sevick 28                 2) FiLippo Porco 26               
     3) Jennifer O'Reilly 24            4) Heidi Williams 34              
       30.60  1:06.17  1:35.80  2:04.22                                    
  2 NC MASTERS SWIMMING  'A'                                    2:20.88   10  
     1) Amy Sharp 37                    2) Stuart MacDonell 40            
     3) Sandra Jackson 58               4) John Staley 40                 
       36.11  1:23.48  1:51.20  2:20.88                                    
  3 TWIN RIVERS YMCA MASTERS  'A'                               3:01.94    8  
     1) Greta van Meeteren 57           2) Hans Van Meeteren 59           
     3) Susan Husson 60                 4) Bob Husson 58                  
       50.88  1:40.43  2:20.51  3:01.94                                    
  4 BURKE/UNIFOUR MASTERS SWIMMING  'A'                         3:13.25    6  
     1) Bess Downing 22                 2) Eberhard Will 67               
     3) Debbie Lail 50                  4) Ed McFadden 55                 
     1:02.60  1:57.97  2:42.93  3:13.25                                    

North Carolina Masters Swimming Website
Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
March 11, 2004
http://www.NCmasters.org/13402res.html