Licensed to Charlotte Swim Masters     Hy-Tek's Meet Manager 1/29/2004 12:51 PM
        Charlotte Masters Sunbelt Championship - 1/24/2004 to 1/25/2004
                                  (Revised)  Results

Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 23.89  4/19/1998 JANET MAYVILLE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stuntz, Rebekah           22 HHAC                   28.00      28.74    9

Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 51.91  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Brooke             23 DAMA                      NT    1:02.81    9
  2 Stuntz, Rebekah           22 HHAC                 1:02.00    1:03.31    7
      29.66   33.65

Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:50.98  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Brooke             23 DAMA                 2:20.00    2:17.64    9
      30.73   33.47   36.13   37.31
  2 Bell, Melissa             22 MAC                  2:18.35    2:23.21    7
      32.89   36.13   37.28   36.91

Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 4:52.83  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS                  5:53.00    5:45.97    9
      31.47   34.14   34.75   35.05   35.21   35.10   35.25   34.76
      35.66   34.58

Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 17:31.70  1987      KAREN BURTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS                 20:25.00   19:52.91    9
      32.55   36.06   36.70   36.98   36.06   35.76   36.12   35.89
      36.31   36.29   36.26   36.35   36.22   36.14   36.42   36.31
      36.45   36.25   36.01   36.20   35.80   36.01   36.21   36.35
      36.47   36.17   36.30   36.32   36.81   36.21   36.82   36.33
      35.78
  2 Bell, Melissa             22 MAC                 21:00.00   21:07.35    7
      35.00   37.00   38.20   38.44   38.90   38.61   38.94   39.09
      38.60   38.55   38.56   38.70   38.58   38.71   38.56   38.99
      38.68   38.39   38.54   38.68   38.39   38.41   38.62   38.52
      38.57   38.52   38.57   38.86   38.56   38.51   38.63   38.54
      36.93

Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 55.98  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS                  1:07.54    1:06.66    9
      32.34   34.32
  2 Baker, Brooke             23 DAMA                 1:15.00    1:10.88    7
      34.50   36.38

Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:59.22  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS                  2:27.32    2:24.94    9
      34.55   36.60   37.68   36.11
  2 Baker, Brooke             23 DAMA                 2:33.00    2:33.96    7
      36.05   38.41   39.90   39.60

Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 30.06  4/13/2003 PETRA ADAMKOVA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stuntz, Rebekah           22 HHAC                   34.00      35.17    9

Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 25.46  4/30/2000 JENNIFER BROOKS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stuntz, Rebekah           22 HHAC                   33.00      34.59    9

Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 55.67  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS                  1:07.50    1:05.29    9
      30.53   34.76

Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 2:02.28  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bell, Melissa             22 MAC                  2:45.65    2:44.90    9
      37.29   41.79   42.75   43.07

Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 4:18.37  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Katz, Sarah               24 AMS                  5:30.00    5:08.71    9
      32.99   38.36   40.20   39.97   44.55   43.44   34.99   34.21

Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 23.20  4/26/1992 ANNA PETTIS-SCOTT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lindauer, Kerry           29 CSM                    25.00      25.15    9
  2 Nardella, Julie           28 MAC                       NT      32.15    7

Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 50.80  3/16/2003 LOUISE JOHNCKE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lindauer, Kerry           29 CSM                    54.50      55.05    9
      26.57   28.48

Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:48.80  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nardella, Julie           28 MAC                       NT    2:35.95    9
      36.60   38.91   40.71   39.73

Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 29.78  3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lindauer, Kerry           29 CSM                    33.30      32.77    9

Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:04.17  4/21/2002 ANDREA PACKARD
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lindauer, Kerry           29 CSM                  1:11.00    1:11.79    9
      33.72   38.07

Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 24.69  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lindauer, Kerry           29 CSM                    28.50      28.35    9

Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 56.76  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lindauer, Kerry           29 CSM                  1:04.00    1:04.05    9
      29.12   34.93
  2 Nardella, Julie           28 MAC                       NT    1:23.52    7
      41.81   41.71

Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 22.86  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              31 RAM                    26.00      26.10    9
  2 Henninger, Sara           31 CSM                    28.88      27.53    7
  3 Hurst, Kim                34 GAJA                   28.83      28.40    6
  4 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                   30.79      29.16    5

Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 50.73  5/16/1999 ANGEL MARTINO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           34 NCAM                   58.80      59.88    9
      28.78   31.10
  2 Hurst, Kim                34 GAJA                 1:03.04    1:02.15    7
      29.99   32.16
  3 Henninger, Sara           31 CSM                  1:01.01    1:02.53    6
      29.65   32.88
  4 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                 1:10.34    1:04.41    5
      30.90   33.51

Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:51.40  5/18/2003 KATRINA RADKE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           34 NCAM                 2:06.10    2:06.08    9
      29.67   31.93   32.77   31.71
  2 Hurst, Kim                34 GAJA                 2:20.38    2:16.68    7
      32.17   34.49   35.55   34.47

Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 4:59.08  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hardy, Allison            30 AMS                  5:36.00    5:31.75    9
      30.53   32.85   33.68   33.83   33.71   33.97   33.52   33.49
      33.59   32.58
  2 Williams, Heidi           34 NCAM                 5:35.70    5:44.12    7
      31.16   33.75   34.31   34.92   35.02   35.39   35.41   35.62
      34.86   33.68
  3 Buchoux, Michelle         31 MAC                       NT    7:00.16    6
      36.44   39.89   41.38   42.71   43.39   43.20   43.90   43.70
      43.47   42.08
  4 Somerall, Sara            30 HHAC                      NT    9:33.37    5
      45.68   54.31   56.83   56.90   59.51 1:02.50   59.65 1:01.21
      59.75   57.03

Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 10:16.36  3/13/1999 LISA HAZEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hardy, Allison            30 AMS                 11:35.00   11:17.38    9
      30.93   33.21   33.77   33.72   33.82   33.94   34.08   33.82
      34.04   34.43   34.38   34.24   34.26   34.27   34.07   34.38
      34.34   34.32   34.23   33.13
  2 Williams, Heidi           34 NCAM                11:25.00   11:28.81    7
      31.05   33.33   33.55   34.01   34.79   34.38   34.41   34.76
      34.83   35.06   34.98   34.95   34.98   35.47   35.13   35.01
      35.11   34.99   34.52   33.50
  3 Buchoux, Michelle         31 MAC                       NT   14:37.58    6
      37.72   41.65   42.90   43.65   44.40   44.47   44.44   43.90
      44.69   45.27   44.86   44.70   44.72   44.81   45.19   44.43
      44.99   44.22   44.50   42.07

Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 25.73  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                   39.48      37.10    9
  2 Buchoux, Michelle         31 MAC                       NT      40.99    7
  3 Somerall, Sara            30 HHAC                      NT      45.74    6

Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 57.13  5/4/1996  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hardy, Allison            30 AMS                  1:02.00    1:04.59    9
      31.51   33.08
  2 Braun, Erika              31 RAM                  1:10.00    1:07.58    7
      33.04   34.54
  3 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                 1:25.83    1:21.80    6
      39.79   42.01

Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:59.93  2/19/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hardy, Allison            30 AMS                  2:18.00    2:17.44    9
      33.27   34.70   35.31   34.16

Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 29.83  4/30/2000 WENKE HANSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Henninger, Sara           31 CSM                    34.01      33.05    9
  2 Braun, Erika              31 RAM                    33.00      35.08    7
  3 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                   40.67      38.05    6
  4 Hurst, Kim                34 GAJA                   39.40      39.20    5

Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:03.69  4/30/2000 WENKE HANSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Henninger, Sara           31 CSM                  1:12.22    1:11.48    9
      34.18   37.30
  2 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                 1:27.36    1:22.33    7
      39.08   43.25
  3 Somerall, Sara            30 HHAC                      NT    1:59.80    6
      55.00 1:04.80

Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:17.34  4/30/2000 WENKE HANSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                 2:59.40    3:00.94    9
      41.86   45.61   46.53   46.94

Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 24.18  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rebeca           33 CFYM                   35.21      35.99    9

Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 57.01  4/15/2000 ANGEL MARTINO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braun, Erika              31 RAM                  1:10.00    1:05.07    9
      29.59   35.48
  2 Henninger, Sara           31 CSM                  1:08.88    1:09.08    7
      33.04   36.04
  3 Hurst, Kim                34 GAJA                 1:12.31    1:13.15    6
      34.63   38.52

Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:04.30  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hardy, Allison            30 AMS                  2:22.00    2:22.35    9
      31.51   35.52   42.63   32.69
  2 Williams, Heidi           34 NCAM                 2:26.60    2:30.59    7
      31.88   39.60   44.74   34.37
  3 Hurst, Kim                34 GAJA                 2:36.72    2:37.95    6
      33.10   42.04   47.15   35.66

Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 4:25.68  5/21/1995 KARLYN PIPES
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hardy, Allison            30 AMS                  5:05.00    4:58.76    9
      33.62   40.05   37.17   36.39   42.72   42.66   34.18   31.97
  2 Williams, Heidi           34 NCAM                 5:00.00    5:18.05    7
      33.00   40.05   41.73   40.57   45.92   46.65   35.98   34.15

Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 23.53  2/4/1996  S NEILSON-BELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         39 GCYM                   28.48      28.42    9
  2 Culton, Cathy             38 THAT                   32.00      30.57    7
  3 Smith, Jodi               38 BUMS                      NT      31.01    6
  4 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                    34.39      34.33    5
  5 Raymond, Kelly            37 VMST                      NT      38.42    4

Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 51.54  12/3/1995 S NEILSON-BELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnston, Kristen         37 CSM                    59.00      59.59    9
      29.11   30.48
  2 Blanchar, Jill            39 CSM                  1:08.00    1:07.38    7
      32.44   34.94
  3 Culton, Cathy             38 THAT                 1:15.00    1:08.41    6
      32.02   36.39
  4 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                  1:21.54    1:17.96    5
      37.21   40.75

Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:51.55  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         39 GCYM                 2:15.83    2:15.85    9
      30.52   34.04   35.71   35.58

Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 4:56.09  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnston, Kristen         37 CSM                  5:35.00    5:40.88    9
      30.67   32.90   34.00   34.27   34.55   35.05   34.69   35.23
      34.99   34.53
  2 Blanchar, Jill            39 CSM                  7:01.00    6:44.99    7
      35.35   39.60   41.40   41.96   41.72   41.68   41.81   42.05
      40.95   38.47

Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 10:22.60  2/16/1999 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnston, Kristen         37 CSM                 11:20.00   11:26.98    9
      30.80   33.27   34.37   34.22   34.54   34.48   34.62   34.64
      34.69   34.81   34.36   34.77   34.74   34.66   34.90   34.92
      34.90   35.01   34.62   33.66
  2 Downing, Linda            39 GAJA                11:40.00   12:04.69    7
      32.77   34.37   35.22   35.42   35.83   36.09   36.03   35.84
      36.74   36.56   36.20   37.23   36.80   36.74   36.93   37.29
      37.28   37.47   37.36   36.52

Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 17:13.99  5/4/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blanchar, Jill            39 CSM                       NT   23:34.42    9
      37.11   39.78   41.38   42.14   42.29   43.03   42.82   43.42
      43.00   43.68   43.53   43.16   43.23   43.46   43.54   43.06
      43.18   43.54   43.76   43.02   43.06   43.48   44.37   43.41
      43.75   43.63   43.31   43.20   43.43   43.87   43.88   43.18
      39.72
  2 Smith, Celeste            37 CSM                 35:00.00   33:16.22    7
      54.88 1:01.41 1:00.90   59.97 1:00.13 1:03.27 1:00.51   59.44
    1:00.78   59.23 1:02.55   59.24 1:01.00 1:00.51 1:01.31   59.99
    1:01.12 1:01.90 1:01.99 1:02.09 1:02.61 1:00.31   59.70 1:01.26
    1:00.91   58.88   59.89 1:01.03 1:02.87 1:00.32 1:01.71   58.48
      56.03

Women 35-39 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raymond, Kelly            37 VMST                      NT      22.08

Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 27.02  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jodi               38 BUMS                      NT      36.01    9

Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 56.81  12/20/1998K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jodi               38 BUMS                      NT    1:23.46    9
      40.14   43.32
  2 Mathney, Linda            39 CFYM                      NT    1:27.88    7
      43.20   44.68

Women 35-39 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raymond, Kelly            37 VMST                      NT      21.66

Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 30.08  4/1/2001  CAROLINE KRATTLI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         39 GCYM                      NT      38.50    9
  2 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                    44.53      42.11    7
  3 Raymond, Kelly            37 VMST                      NT      47.43    6

Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:04.96  4/8/2001  CAROLINE KRATTLI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                  1:38.61    1:34.38    9
      44.64   49.74

Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:19.66  1/27/2002 CAROLINE KRATTLI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Downing, Linda            39 GAJA                 3:00.00    2:52.47    9
      41.38   43.52   43.32   44.25

Women 35-39 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                    17.00      17.16

Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 25.54  5/18/2003 S VON DER LIPPE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Culton, Cathy             38 THAT                   36.00      34.64    9
  2 Mathney, Linda            39 CFYM                      NT      37.08    7
  3 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                    41.00      39.34    6

Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 55.78  5/18/2003 S VON DER LIPPE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mathney, Linda            39 CFYM                      NT    1:23.45    9
      39.05   44.40

Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:04.88  5/4/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Downing, Linda            39 GAJA                 2:28.00    2:40.81    9
      35.45   39.49   42.97   42.90

Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 58.54  4/30/2000 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         39 GCYM                 1:14.72    1:13.90    9
      34.14   39.76
  2 Culton, Cathy             38 THAT                      NT    1:21.87    7
      38.98   42.89
  3 Smith, Jodi               38 BUMS                      NT    1:21.90    6
      38.17   43.73
  4 Mathney, Linda            39 CFYM                      NT    1:22.49    5
      40.39   42.10
  5 Plevka, Sarah Jane        37 MAC                  1:36.12    1:30.34    4
      45.33   45.01

Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:05.24  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mathney, Linda            39 CFYM                      NT    3:00.32    9

Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 4:24.18  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Downing, Linda            39 GAJA                 5:07.00    5:26.46    9
      35.16   40.25   43.33   41.15   46.36   45.99   37.89   36.33
  2 Mathney, Linda            39 CFYM                      NT    6:19.32    7
      43.19   47.14   49.92   48.37   52.49   52.38   42.69   43.14

Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 23.94  5/18/2003 A PETTIS-SCOTT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS                    25.20      25.64    9
  2 Speight, Peggy            42 AMS                       NT      28.39    7
  3 Quillen, Diane            40 GCYM                   30.86      29.77    6
  4 Noble, Nikki D            43 MAC                    29.58      29.84    5
  5 Woodard, Alis             43 MAC                    31.41      30.44    4
  6 Springer, Margie          42 RAM                    31.00      30.82    3
  7 Csorba, Amy               44 THAT                   34.50      34.42    2
  8 Conway, Marty             43 MAC                       NT      34.52    1
  9 Gargano, Heidi            44 MAC                       NT      34.81
 10 Fahnline, Kathy           40 CFYM                   36.00      35.60

Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 51.41  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS                    55.70      56.71    9
      27.23   29.48
  2 Woodard, Alis             43 MAC                  1:08.00    1:06.62    7
      32.53   34.09

Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:51.06  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS                  2:06.70    2:06.52    9
      29.72   31.88   32.89   32.03
  2 Springer, Margie          42 RAM                  2:50.00    2:25.08    7
      33.34   36.48   37.72   37.54
  3 Quillen, Diane            40 GCYM                 2:25.00    2:28.67    6
      33.93   36.68   38.41   39.65
  4 Woodard, Alis             43 MAC                  2:30.00    2:32.57    5
      34.44   38.90   41.10   38.13

Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:58.98  10/5/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woodard, Alis             43 MAC                  7:01.00    6:56.33    9
      36.22   39.61   41.68   43.26   42.47   42.11   42.82   43.91
      43.21   41.04
  2 Fahnline, Kathy           40 CFYM                      NT    7:58.68    7
      41.26   44.97   47.17   48.42   49.66   49.36   50.20   49.54
      49.97   48.13

Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 10:28.45  12/7/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Woodard, Alis             43 MAC                 14:30.00   14:06.84    9
      40.07   42.38   42.76   43.05   42.63   42.84   42.95   43.51
      42.59   42.53   42.35   42.19   41.95   42.96   42.28   42.53
      42.27   42.86   42.16   39.98

Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 17:15.20  12/7/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Fahnline, Kathy           40 CFYM                29:00.00   26:49.45    9
      45.03   48.07   47.90   48.62   48.63   49.05   49.64   50.20
      49.51   49.29   48.92   49.35   48.86   48.79   49.34   48.71
      48.77   48.79   48.99   48.61   48.55   48.48   48.46   48.43
      49.19   48.71   49.24   48.81   49.31   49.21   48.78   49.39
      47.82
  2 Miller, Bette             44 CSM                 29:50.00   30:48.03    7
      50.56   55.03   54.07   55.17   56.19   55.94   56.74   55.34
      57.85   56.75   57.19   57.41   56.29   56.66   56.40   56.65
      56.80   55.27   56.75   57.89   56.81   56.86   56.56   55.86
      56.24   57.33   56.08   57.18   54.66   56.26   56.95   55.07
      51.22

Women 40-44 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Terry           42 MAC                       NT      23.44

Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 27.29  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Speight, Peggy            42 AMS                       NT      35.68    9
  2 Wicker, Cheryl            43 THAT                      NT      38.73    7
  3 Fahnline, Kathy           40 CFYM                   45.00      44.63    6

Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 57.15  5/18/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Springer, Margie          42 RAM                  1:20.00    1:19.44    9
      38.77   40.67
  2 Wicker, Cheryl            43 THAT                      NT    1:26.75    7
      41.88   44.87
  3 Woodard, Alis             43 MAC                  1:40.50    1:29.58    6
      44.33   45.25

Women 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Williams, Terry           42 MAC                       NT      25.66

Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 29.94  3/2/2002  CAROLINE KRATTLI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS                    35.00      35.79    9
  2 McEachran, Frances        42 GCYM                   38.02      39.19    7
  3 Speight, Peggy            42 AMS                       NT      39.89    6
  4 Noble, Nikki D            43 MAC                    41.52      40.12    5
  5 Gargano, Heidi            44 MAC                       NT      42.35    4
  6 Csorba, Amy               44 THAT                   45.50      43.82    3
  7 Miller, Bette             44 CSM                    48.00      45.05    2
  8 Fahnline, Kathy           40 CFYM                   45.00      45.82    1

Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:04.30  2/18/2002 CAROLINE KRATTLI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Csorba, Amy               44 THAT                 1:36.50    1:33.70    9
      44.20   49.50
  2 Fahnline, Kathy           40 CFYM                 1:40.00    1:40.37    7
      46.78   53.59

Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:20.13  2/18/2002 CAROLINE KRATTLI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Miller, Bette             44 CSM                  3:45.00    3:32.16    9
      48.10   53.87   55.73   54.46

Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 26.34  1/5/2003  K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS                    27.70      27.95    9
  2 Speight, Peggy            42 AMS                       NT      33.34    7
  3 Noble, Nikki D            43 MAC                    34.85      35.41    6
  4 Woodard, Alis             43 MAC                    41.00      39.98    5

Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 56.36  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              41 AMS                  1:03.60    1:03.62    9
      30.34   33.28
  2 Woodard, Alis             43 MAC                  1:32.00    1:29.94    7
      42.64   47.30

Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 58.29  5/18/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        42 GCYM                 1:11.42    1:11.01    9
      31.59   39.42
  2 Speight, Peggy            42 AMS                       NT    1:14.49    7
      34.50   39.99
  3 Quillen, Diane            40 GCYM                 1:20.18    1:18.21    6
      36.62   41.59
  4 Noble, Nikki D            43 MAC                  1:18.89    1:19.61    5
      37.72   41.89
  5 Wicker, Cheryl            43 THAT                      NT    1:24.75    4
      38.45   46.30
  6 Conway, Marty             43 MAC                       NT    1:30.02    3
  7 Gargano, Heidi            44 MAC                       NT    1:33.09    2
      42.76   50.33
  8 Miller, Bette             44 CSM                  1:50.00    1:42.31    1
      50.90   51.41

Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:05.83  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Noble, Nikki D            43 MAC                  2:55.91    3:01.96    9
      35.95   45.48   55.81   44.72

Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:28.82  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        42 GCYM                 5:38.42    5:34.22    9
      35.42   40.66   43.66   42.00   49.28   50.10   38.04   35.06

Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 24.88  4/30/2000 PENNY NOYES
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gambon, Deb               46 TGM                       NT      32.71    9
  2 Satter, Jane              47 THAT                   38.88      34.00    7
  3 Self, Tracy               48 CFYM                   35.00      34.16    6
  4 Andersen, Kathy           48 MAC                    48.00      47.98    5
  5 Foody, Ellen              45 TGM                    54.00      49.10    4

Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 53.27  5/20/2001 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Spencer, Constance        45 UNA                  1:13.38    1:11.62    9
      33.42   38.20
  2 Satter, Jane              47 THAT                 1:24.88    1:14.73    7
      35.32   39.41
  3 Self, Tracy               48 CFYM                 1:20.00    1:19.77    6
      38.62   41.15
  4 Kidd, Linda               47 BUMS                      NT    1:21.94    5

Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:58.53  5/20/2001 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Tracy               48 CFYM                 2:50.00    2:59.20    9
      41.77   46.56   47.44   43.43
  2 Thornton, Charlotte       46 TGM                  4:00.00    3:36.24    7
      49.07   54.12   57.04   56.01

Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 5:22.93  5/20/2001 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Tracy               48 CFYM                 8:30.00    8:16.10    9
      43.67   48.94   51.02   51.51   51.15   51.13   50.54   51.13
      50.60   46.41

Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 11:21.39  3/13/1999 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie R          49 SMAC                12:47.33   13:02.33    9
      35.01   38.63   39.35   39.42   39.48   39.88   39.67   39.73
      39.34   39.30   39.47   39.37   39.22   39.29   39.22   39.36
      39.61   39.18   39.09   38.71
  2 Self, Tracy               48 CFYM                18:00.00   16:47.92    7
      49.03   50.46   52.24   51.85   52.65   52.59   49.64   51.69
      51.06   52.11   50.61   50.30   49.97   50.38   49.35   49.05
      50.06   49.68   49.43   45.77
  3 Andersen, Kathy           48 MAC                 21:00.00   20:22.05    6
      53.75   59.60 1:01.12 1:00.96 1:01.78 1:03.43 1:02.10 1:02.19
    1:01.51 1:01.47 1:02.11 1:01.58 1:02.07 1:01.94 1:01.81 1:01.15
    1:01.93 1:01.75 1:00.70   59.10

Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 19:09.33  2/7/1999  LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thornton, Charlotte       46 TGM                 32:00.00   32:01.34    9
      52.50   56.61   57.43   58.12   57.11   57.80   57.20   58.63
      59.16   59.16   58.68   58.50   58.56   58.40   59.52   58.47
      58.74   58.22   59.47   59.21   59.19   58.82   58.41   59.09
      58.11   57.94   57.77   59.20   58.84   58.80   58.52   59.10
      56.06
 -- Wilson, Debbie R          49 SMAC                21:05.42         DQ
      33.33   36.81   37.74   38.19   38.26   38.09   38.20   38.27
      38.34   38.63   38.27   38.68   38.50   38.49   38.46   38.57
      38.72   38.98   39.09   38.92   38.74   38.78   39.00   39.04
      38.95   39.13   39.11   38.82   38.99   38.68   39.09   38.77
    1:34.71

Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 28.26  5/18/1997 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Spencer, Constance        45 UNA                    36.57      36.75    9
  2 Self, Tracy               48 CFYM                   42.00      43.09    7

Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:01.50  5/18/1997 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gambon, Deb               46 TGM                       NT    1:29.90    9
      45.00   44.90
  2 Self, Tracy               48 CFYM                 1:45.00    1:36.36    7
      47.47   48.89
  3 Kidd, Linda               47 BUMS                      NT    1:50.28    6
      51.47   58.81
  4 Thornton, Charlotte       46 TGM                  2:00.00    2:01.98    5
    1:01.32 1:00.66
  5 Foody, Ellen              45 TGM                  2:25.00    2:07.76    4
    1:02.74 1:05.02

Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:18.60  4/28/2002 KAREN EINSIDLER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Spencer, Constance        45 UNA                       NT    2:57.41    9
      39.63   44.88   46.28   46.62

Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 32.59  5/18/2003 MELINDA MANN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         46 GCYM                   37.08      37.40    9
  2 Gambon, Deb               46 TGM                       NT      41.13    7
  3 Thornton, Charlotte       46 TGM                    59.00      51.16    6
  4 Kidd, Linda               47 BUMS                      NT      52.17    5
  5 Andersen, Kathy           48 MAC                    52.00      52.29    4
  6 Foody, Ellen              45 TGM                  1:10.00    1:00.72    3

Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:10.76  5/18/2003 MELINDA MANN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Spencer, Constance        45 UNA                  1:40.10    1:36.87    9
      44.93   51.94

Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:35.43  5/17/2002 COLETTE CRABBE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         46 GCYM                 2:57.57    3:02.49    9
      41.05   46.08   47.97   47.39
  2 Gambon, Deb               46 TGM                       NT    3:24.57    7
      47.04   53.82   53.33   50.38

Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 27.02  5/10/1998 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Tracy               48 CFYM                   39.00      44.18    9

Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:03.83  4/20/1997 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         46 GCYM                 1:12.32    1:14.95    9
      35.88   39.07
  2 Gambon, Deb               46 TGM                       NT    1:26.19    7
      40.44   45.75
  3 Self, Tracy               48 CFYM                 1:40.00    1:36.75    6
      45.05   51.70
  4 Kidd, Linda               47 BUMS                      NT    1:43.57    5
      51.04   52.53
  5 Andersen, Kathy           48 MAC                       NT    1:54.80    4
      57.58   57.22
  6 Foody, Ellen              45 TGM                       NT    2:15.79    3
    1:05.92 1:09.87
 -- Thornton, Charlotte       46 TGM                  2:00.00         DQ
      55.44   55.77

Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:19.91  5/17/2002 ROBIN PARISI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Tracy               48 CFYM                 3:15.00    3:33.53    9

Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 25.30  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                    28.10      28.14    9
  2 Sims, Ann                 52 NCMS                   31.00      30.92    7
  3 Lail, Debbie L            50 BUMS                   38.00      35.40    6
  4 Phillips, Rita            50 CSM                    47.86      50.66    5

Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 54.38  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                  1:03.70    1:02.70    9
      29.92   32.78

Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:59.55  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                  2:20.50    2:18.72    9
      33.31   35.93   35.79   33.69
  2 Sims, Ann                 52 NCMS                 2:25.00    2:25.85    7
      34.23   36.71   37.80   37.11
  3 Rogers, Jennie            51 AMS                  2:47.00    2:46.04    6
      38.82   42.23   42.74   42.25

Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 5:27.07  3/9/2002  LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS                  7:22.00    7:25.21    9
      39.64   43.63   45.49   45.13   45.25   45.02   45.15   46.10
      45.79   44.01
  2 Phillips, Rita            50 CSM                 11:18.00   10:46.66    7
      55.46 1:02.82 1:07.15 1:07.61 1:06.03 1:06.25 1:06.51 1:04.94
    1:06.30 1:03.59

Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 18:42.24  4/14/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Medearis, Rebecca         50 CSM                 28:45.00   27:42.96    9
      47.78   49.45   49.75   50.32   50.10   50.27   50.03   50.81
      50.65   50.71   50.51   50.77   50.39   50.74   50.55   50.64
      50.13   50.76   50.74   50.65   51.07   50.53   50.78   50.63
      50.56   50.14   51.78   51.34   50.16   50.80   50.27   50.60
      48.55
  2 Phillips, Rita            50 CSM                 34:30.89   36:29.27    7
      56.83 1:03.96 1:05.80 1:05.92 1:06.02 1:07.18 1:07.06 1:07.33
    1:06.34 1:06.61 1:08.34 1:05.94 1:07.26 1:08.55 1:06.19 1:07.52
    1:05.39 1:06.82 1:07.13 1:06.20 1:06.64 1:05.17 1:08.25 1:05.11
    1:06.72 1:08.69 1:06.21 1:04.95 1:08.23 1:06.86 1:06.63 1:07.96
    1:05.46

Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 28.74  6/23/2002 J SWAGERTY-HILL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Phillips, Rita            50 CSM                    54.75      57.41    9

Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:04.59  3/9/2002  LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                  1:16.80    1:17.71    9
      37.99   39.72
  2 Medearis, Rebecca         50 CSM                  1:40.00    1:40.78    7
      50.78   50.00
  3 Phillips, Rita            50 CSM                  1:52.28    1:58.54    6
      57.55 1:00.99

Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:23.82  1/19/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS                  3:03.00    3:04.85    9
      44.49   47.11   47.02   46.23
  2 Phillips, Rita            50 CSM                       NT    4:10.22    7
    1:00.24 1:02.71 2:07.27

Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 33.74  5/18/2003 DANIELLE OGIER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                    40.50      40.32    9
  2 Sims, Ann                 52 NCMS                   39.00      40.46    7
  3 Medearis, Rebecca         50 CSM                    47.00      46.68    6

Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:42.23  5/6/2000  SUSAN JONES-ROY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sims, Ann                 52 NCMS                 3:00.00    2:57.08    9
      40.97   45.28   45.48   45.35

Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 27.81  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                    32.20      32.41    9
  2 Rogers, Jennie            51 AMS                    39.50      39.27    7

Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:01.26  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                  1:13.00    1:13.07    9

Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:15.18  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS                  3:39.00    3:50.95    9
      41.63   53.78 1:08.41 1:07.13

Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:05.38  5/18/2003 DANIELLE OGIER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                  1:13.00    1:15.31    9
      34.11   41.20
  2 Lail, Debbie L            50 BUMS                 1:37.00    1:32.93    7
      43.06   49.87

Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:20.64  5/18/2003 DANIELLE OGIER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 RAM                  2:40.50    2:40.74    9
      33.92   42.22   50.03   34.57

Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 5:00.48  5/9/2002  LAURA VAL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 AMS                  6:45.00    6:44.76    9
      46.59   56.98   51.68   49.24   55.32   56.40   45.31   43.24

Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 27.48  5/10/1998 NANCY RIDOUT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                    34.07      33.67    9
  2 Prall, Winifred           56 GAJA                   35.00      33.99    7
  3 Brawer, Marian            58 CSM                    56.00      55.64    6

Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:00.49  5/20/2001 CAROLYN BOAK
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                 1:18.00    1:25.01    9
      40.19   44.82

Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:14.32  5/17/2002 BETTY ANN BARNETT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                 2:55.00    3:07.34    9
      40.89   47.43   50.33   48.69

Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 6:00.95  4/30/2000 ARDETH MUELLER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                 7:40.00    8:11.28    9
      42.62   47.91   51.55   48.86   49.79   49.74   49.25   51.62
      50.20   49.74

Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 21:12.19  2/13/1998 ARDETH MUELLER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                      NT   26:22.55    9
      41.61   47.20   47.76   47.18   47.78   47.50   47.96   47.07
      47.71   47.02   47.97   46.78   47.94   47.41   47.13   48.50
      47.63   48.27   47.97   48.68   48.99   48.48   48.75   48.38
      48.90   48.86   49.26   49.37   50.30   49.59   48.86   48.18
      47.56

Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 31.63  5/17/2002 BETTY ANN BARNETT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                    38.36      37.58    9

Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:07.52  5/17/2002 BETTY ANN BARNETT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                  1:23.26    1:26.72    9
      42.69   44.03

Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:28.55  5/17/2002 BETTY ANN BARNETT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                  3:01.39    3:03.78    9
      43.56   46.20   47.56   46.46

Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 35.06  5/17/2002 GINGER PIERSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                   48.00      45.45    9
  2 Brawer, Marian            58 CSM                  1:00.00      59.51    7

Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:18.18  5/18/2003 GINGER PIERSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                 1:45.00    1:39.60    9
      47.07   52.53

Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:52.76  5/18/2003 GINGER PIERSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- Brawer, Marian            58 CSM                  4:30.00         DQ
    1:01.59 1:11.64 1:17.02 1:13.84

Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 29.73  5/10/1998 ARDETH MUELLER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                    38.00      43.69    9
  2 Prall, Winifred           56 GAJA                   48.00      45.85    7

Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:09.04  4/30/2000 ARDETH MUELLER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           56 GAJA                 1:45.00    1:45.86    9
      47.80   58.06

Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:37.42  4/30/2000 ARDETH MUELLER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                  3:44.18    3:38.36    9
      48.14   54.78   58.09   57.35

Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:10.04  5/20/2001 CAROLYN BOAK
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       57 AMS                  1:28.54    1:26.62    9
      40.10   46.52

Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 30.45  5/18/1997 GAIL ROPER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                    36.91      35.69    9
  2 Kremer, Sandra            67 RAM                    50.00      40.76    7
  3 Penny, Penny              69 CSM                    43.83      44.59    6
  4 Vass, Mary Katherine      67 CSM                    47.69      47.74    5

Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:08.78  5/12/1996 GAIL ROPER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                  1:23.18    1:23.44    9
      39.31   44.13
  2 Penny, Penny              69 CSM                  1:41.03    1:46.19    7
      50.67   55.52
  3 Vass, Mary Katherine      67 CSM                  1:49.60    2:01.55    6
      58.19 1:03.36

Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:32.93  4/19/1998 LAVELLE STOINOFF
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kremer, Sandra            67 RAM                  3:14.00    3:13.18    9
      44.04   48.80   51.09   49.25

Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 36.03  4/5/1992  CLARA WALKER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                    42.45      43.13    9
  2 Penny, Penny              69 CSM                    50.04      51.63    7
  3 Vass, Mary Katherine      67 CSM                    51.38      52.50    6

Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:19.85  5/17/2002 BETSY JORDAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                  1:31.68    1:33.94    9
      47.29   46.65
  2 Penny, Penny              69 CSM                  1:55.61    1:52.41    7
      53.45   58.96

Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:51.56  5/17/2002 BETSY JORDAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Penny, Penny              69 CSM                  4:07.69    4:11.51    9
    1:00.13 1:04.58 2:06.80

Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 39.12  4/30/2000 JAYNE BRUNER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                    43.54      42.61    9
  2 Vass, Mary Katherine      67 CSM                    58.84    1:00.03    7

Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:26.53  4/30/2000 JAYNE BRUNER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                  1:32.54    1:34.87    9
      45.61   49.26
  2 Vass, Mary Katherine      67 CSM                  2:09.14    2:13.19    7
    1:02.14 1:11.05

Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 3:15.83  5/17/2002 DIANE STOWELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kremer, Sandra            67 RAM                  3:51.00    3:58.73    9
      53.92   59.59 1:04.43 1:00.79

Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  65-69 NATL: N 34.45  3/30/1996 GAIL ROPER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                    47.00      44.82    9
  2 Penny, Penny              69 CSM                    57.88      59.53    7

Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:19.21  5/12/1996 GAIL ROPER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 RAM                  1:32.15    1:30.32    9
      44.28   46.04
  2 Kremer, Sandra            67 RAM                  1:46.00    1:46.88    7
      53.12   53.76
  3 Penny, Penny              69 CSM                  1:53.33    1:56.42    6
      53.27 1:03.15

Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 31.05  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 SAC                    50.50      46.39    9

Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 23:55.49  3/16/2003 LAVELLE STOINOFF
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Deaton, Jackie            72 BUMS                      NT   43:39.27    9
                                    1:16.17 1:16.48 1:16.53 1:16.53
    1:16.87 1:16.86 1:16.82 1:15.66 1:15.94
    1:17.15 1:17.27                 2:35.44
            1:19.85 1:17.05 1:17.99 1:18.19 1:16.59 1:19.06 1:19.69
    1:19.52

Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 38.00  5/21/1995 DORIS STEADMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 SAC                    52.20      46.62    9

Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:24.70  5/21/1995 DORIS STEADMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 SAC                  1:56.00    1:45.32    9
      49.30   56.02

Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 3:03.24  3/16/2003 LAVELLE STOINOFF
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 SAC                  4:15.00    3:56.99    9
      53.87 1:01.21 1:02.31   59.60

Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 42.89  2/10/2001 ANN HIRSCH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 SAC                  1:05.00      55.83    9

Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:32.12  4/9/2000  GAIL ROPER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 SAC                  2:15.00    2:06.85    9
      59.48 1:07.37

Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 34.10  5/17/2002 FLORENCE CARR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence E          78 FMM                    34.75      38.01    9
  2 Billings, Betty           78 CSM                    48.00      48.47    7

Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:19.38  5/20/2001 FLORENCE CARR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence E          78 FMM                  1:24.98    1:29.21    9
      41.68   47.53
  2 Billings, Betty           78 CSM                  1:52.00    1:48.99    7
      51.43   57.56

Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 2:55.51  4/27/2003 JEAN TROY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           78 CSM                  4:12.00    4:08.79    9

Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 7:59.37  2/10/2002 JUNE KRAUSER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           78 CSM                       NT   11:05.37    9
      58.93 1:05.90 1:08.30 1:07.71 1:08.32 1:07.73 1:07.86 1:08.09
    1:08.08 1:04.45

Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 40.25  4/30/2000 DORIS STEADMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence E          78 FMM                    52.67      47.62    9
  2 Billings, Betty           78 CSM                       NT    1:00.83    7
  3 Kelly, Judy Ann           79 RAM                       NT    1:20.88    6

Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:28.19  4/2/2000  DORIS STEADMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence E          78 FMM                  1:50.07    1:47.77    9
      51.22   56.55

Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 48.53  5/23/1993 GERTRUD ZINT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dockendorf, Pat           76 RAM                  1:05.01    1:05.60    9
  2 Kelly, Judy Ann           79 RAM                  1:11.84    1:11.77    7

Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:49.55  9/25/1993 GERTRUD ZINT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kelly, Judy Ann           79 RAM                  2:38.82    2:44.88    9
    1:21.51 1:23.37

Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 3:58.25  2/10/2002 JUNE KRAUSER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dockendorf, Pat           76 RAM                  5:27.25    5:30.37    9
    1:13.19 1:23.30 1:29.99 1:23.89
  2 Kelly, Judy Ann           79 RAM                  5:43.86    6:03.45    7
    1:24.14 1:30.64 1:34.80 1:33.87

Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  75-79 NATL: N 42.06  4/30/2000 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence E          78 FMM                    58.42      56.55    9

Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:34.37  4/21/2002 FLORENCE CARR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carr, Florence E          78 FMM                  1:40.55    1:45.47    9
      49.74   55.73

Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 20.25  4/10/1994 ERIC MAUER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                   25.06      24.59    9

Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 4:29.67  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                 5:08.82    5:27.23    9
      29.15   32.12   32.60   33.21   33.51   33.57   33.56   33.68
      33.97   31.86

Men 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 9:29.54  4/14/1996 BRAD WINSOR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                12:15.00   11:19.57    9
      30.65   33.73   34.33   33.65   34.21   34.59   33.82   34.38
      34.44   35.43   34.25   34.61   34.38   34.45   34.31   34.09
      34.12   33.65   33.62   32.86

Men 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 16:20.39  5/12/1996 BRAD WINSOR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                21:05.00   18:56.33    9
      29.31   32.50   33.34   33.53   34.52   34.39   34.61   34.87
      34.84   34.62   34.98   35.20   34.30   34.69   34.98   34.59
      34.88   35.14   34.50   34.18   34.46   35.05   35.11   34.91
      34.91   34.67   34.85   34.71   34.91   34.94   34.91   35.25
      33.68

Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 23.44  5/21/1995 JEFF THIBAULT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                   29.00      26.37    9

Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 50.58  5/21/1995 JEFF THIBAULT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                 1:01.16      58.07    9
      28.68   29.39

Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:50.28  4/26/1992 JOHN KEPPELER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                 2:09.06    2:06.78    9
      29.70   32.33   32.58   32.17

Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 22.42  5/18/2003 ADAM CONWAY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                   28.02      26.93    9

Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 50.14  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                 1:03.29    1:02.46    9
      27.50   34.96

Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:52.82  5/16/1994 SIMON PERCY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Becher, John Michael      23 CFYM                 2:11.05    2:16.46    9
      28.00   32.94   43.10   32.42

Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 19.83  5/19/1991 ROBERT PEEL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petusky, Steve            26 AMS                    23.30      23.75    9
  2 Nosal, Peter              28 NCMS                   25.00      25.10    7
  3 Murphy, Jimmy             28 DAMA                   26.58      25.38    6
  4 Su, Billy                 29 RAM                    26.09      26.74    5
  5 Case, Joshua              29 CSM                    31.00      28.25    4
  6 O'Conner, Joanthan        27 NCMS                      NT      29.33    3

Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 44.39  5/19/1991 ROBERT PEEL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzalez, Jesus           29 CSM                       NT      48.38    9
      22.98   25.40
  2 Ayer, Scott               27 TGM                    49.50      50.19    7
      24.13   26.06
  3 Walker, Austin            28 AMS                    53.00      52.72    6
      25.47   27.25
  4 Petusky, Steve            26 AMS                    53.40      52.79    5
      25.09   27.70
  5 Caraher, Joe              29 UNA                    57.89      55.38    4
      26.33   29.05
  6 Murphy, Jimmy             28 DAMA                   56.45      56.46    3
      26.54   29.92
  7 Nosal, Peter              28 NCMS                   57.00      58.23    2
      27.64   30.59

Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:38.14  2/3/1996  JOHN KEPPELER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS                  1:54.00    1:57.34    9
      26.87   29.37   30.38   30.72
  2 Petusky, Steve            26 AMS                  2:01.00    2:02.25    7
      27.25   31.29   32.42   31.29

Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 4:26.87  2/18/2001 LIONEL MOREAU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS                  5:25.00    5:26.80    9
      29.94   32.57   33.01   33.41   33.82   33.44   33.49   33.15
      32.59   31.38
  2 Finney, Scott             28 GAJA                 5:31.01    5:37.02    7
      29.89   32.56   33.47   34.03   34.10   34.57   34.68   34.44
      34.76   34.52

Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 9:25.88  5/3/1998  ALEX KOSTICH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Finney, Scott             28 GAJA                11:40.00   11:37.11    9
      30.51   32.90   33.47   33.64   34.37   34.46   34.54   35.05
      35.22   35.15   35.06   35.28   36.04   35.52   36.29   35.77
      36.11   36.34   36.30   35.09
  2 Su, Billy                 29 RAM                 12:30.09   11:47.44    7
      32.83   35.61   35.95   35.91   35.61   35.61   35.45   35.56
      35.32   35.61   35.79   35.36   35.40   35.97   35.14   36.02
      35.60   35.35   34.68   34.67

Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 15:44.70  5/3/1998  ALEX KOSTICH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petusky, Steve            26 AMS                 21:00.00   19:51.66    9
      29.79   34.46   35.01   35.12   35.78   35.48   36.24   36.25
      35.20   35.64   37.16   35.95   36.55   36.62   36.61   36.52
      36.52   37.00   36.24   37.07   36.56   37.27   36.63   36.77
      37.04   37.21   36.74   37.30   37.16   37.12   36.98   35.92
      33.75
  2 Collins, Jamie            28 SMAC                22:00.00   20:53.76    7
      34.78   36.80   38.12   37.94   37.86   38.40   38.14   38.59
      38.35   38.62   38.68   38.47   37.97   37.92   37.88   38.07
      38.57   38.34   37.83   38.61   38.30   38.05   38.08   38.07
      37.96   37.35   38.33   37.94   38.12   38.54   37.98   38.45
      36.65
  3 Porco, Filippo            26 NCAM                22:30.59   21:43.05    6
      32.89   36.50   38.49   38.94   39.49   39.78   39.75   39.50
      39.82   39.18   40.03   40.39   40.35   39.66   39.80   40.35
      40.04   40.54   40.07   40.12   40.18   40.43   40.09   40.43
      40.02   39.87   40.30   39.81   40.55   39.85   40.18   39.29
      36.36

Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 23.09  4/30/2000 LANCE BOHLMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzalez, Jesus           29 CSM                       NT      24.78    9
  2 Porco, Filippo            26 NCAM                      NT      37.66    7

Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 49.83  4/12/1992 ANDREW GILL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, Jimmy             28 DAMA                 1:06.58    1:05.52    9
      31.73   33.79
  2 Porco, Filippo            26 NCAM                      NT    1:17.84    7
      38.88   38.96

Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:48.47  4/30/1995 JOHN KEPPELER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ayer, Scott               27 TGM                  1:59.00    2:11.60    9
      30.78   34.67   32.35   33.80
  2 Porco, Filippo            26 NCAM                      NT    2:48.18    7
      39.98   42.94   43.47   41.79

Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 25.34  5/19/1991 GREG RHODENBAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS                    28.00      29.15    9
  2 Harrison, Joel R          29 UNA                    31.00      30.03    7
  3 Green, Marcus E           28 CSM                    29.72      30.26    6
  4 Finney, Scott             28 GAJA                   31.77      32.17    5
  5 Petusky, Steve            26 AMS                    34.00      32.55    4
  6 Murphy, Jimmy             28 DAMA                   32.86      32.61    3
  7 Porco, Filippo            26 NCAM                   35.35      32.87    2
  8 Nosal, Peter              28 NCMS                   35.00      34.00    1
  9 Case, Joshua              29 CSM                    38.00      34.91
 10 Su, Billy                 29 RAM                    36.09      35.75
 11 O'Conner, Joanthan        27 NCMS                      NT      36.67

Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 55.99  5/18/2003 JEFF COMMINGS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS                  1:05.00    1:05.26    9
      30.95   34.31
  2 Green, Marcus E           28 CSM                  1:09.43    1:07.32    7
      31.16   36.16
  3 Harrison, Joel R          29 UNA                  1:10.00    1:08.23    6
      30.82   37.41
  4 Finney, Scott             28 GAJA                 1:07.82    1:08.38    5
      32.72   35.66
  5 Porco, Filippo            26 NCAM                 1:25.75    1:15.27    4
      36.40   38.87

Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 2:03.69  5/22/1988 DOUGLAS SOLTIS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Finney, Scott             28 GAJA                 2:27.57    2:28.29    9
      34.22   37.87   38.30   37.90
  2 Harrison, Joel R          29 UNA                  2:35.00    2:30.15    7
      31.29   37.15   40.32   41.39
  3 Case, Joshua              29 CSM                  2:45.00    2:48.19    6
      37.12   42.05   44.71   44.31
  4 Porco, Filippo            26 NCAM                 3:00.59    2:49.57    5
      36.20   42.63   45.46   45.28
 -- Walker, Austin            28 AMS                  2:20.00         DQ
      33.52   37.45   37.34   37.30

Men 25-29 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Conner, Joanthan        27 NCMS                      NT      15.43

Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 22.16  5/18/2003 NEIL PEIFFER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzalez, Jesus           29 CSM                       NT      23.31    9
  2 Medendorp, Mark           26 TMS                    25.80      24.82    7
  3 Ayer, Scott               27 TGM                    24.50      25.19    6
  4 Caraher, Joe              29 UNA                    28.00      26.30    4.5
  4 Harrison, Joel R          29 UNA                    29.00      26.30    4.5
  6 Green, Marcus E           28 CSM                    27.81      27.87    3
  7 Finney, Scott             28 GAJA                   28.66      29.47    2
  8 Petusky, Steve            26 AMS                    30.20      29.48    1
  9 Murphy, Jimmy             28 DAMA                   28.64      29.51

Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 48.51  5/3/1998  BRIAN ALDERMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gonzalez, Jesus           29 CSM                       NT      51.60    9
      23.72   27.88
  2 Ayer, Scott               27 TGM                    54.50      53.85    7
      25.07   28.78
  3 Medendorp, Mark           26 TMS                    58.90      54.69    6
      25.24   29.45
  4 Caraher, Joe              29 UNA                  1:00.00      58.93    5
      27.19   31.74
  5 Su, Billy                 29 RAM                  1:05.09    1:03.68    4
      30.03   33.65
  6 Finney, Scott             28 GAJA                 1:03.00    1:03.85    3
      29.97   33.88

Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:48.25  5/20/2001 YANN DEFABRIQUE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           26 TMS                  2:22.13    2:01.80    9
      25.97   29.94   31.75   34.14

Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 50.34  2/17/2002 LIONEL MOREAU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Walker, Austin            28 AMS                  1:00.00    1:00.87    9
      29.09   31.78
  2 Caraher, Joe              29 UNA                  1:05.00    1:01.83    7
      27.08   34.75
  3 Medendorp, Mark           26 TMS                       NT    1:02.95    6
      28.32   34.63
  4 Petusky, Steve            26 AMS                  1:00.00    1:03.81    5
      30.01   33.80
  5 Murphy, Jimmy             28 DAMA                 1:03.73    1:04.00    4
      29.53   34.47
  6 Green, Marcus E           28 CSM                  1:12.00    1:06.23    3
      31.33   34.90
  7 Su, Billy                 29 RAM                  1:10.09    1:07.92    2
      31.44   36.48
  8 Nosal, Peter              28 NCMS                 1:08.00    1:09.09    1
      32.14   36.95
  9 Porco, Filippo            26 NCAM                      NT    1:10.49
      33.62   36.87
 10 Case, Joshua              29 CSM                  1:15.00    1:15.71

Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:51.83  5/18/2003 NEIL PEIFFER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ayer, Scott               27 TGM                  1:58.00    2:04.83    9
      25.57   31.83   37.35   30.08
  2 Walker, Austin            28 AMS                  2:15.00    2:13.18    7
      28.90   34.87   37.51   31.90
  3 Murphy, Jimmy             28 DAMA                 2:22.42    2:25.35    6
      29.53   36.27   43.49   36.06
  4 Nosal, Peter              28 NCMS                 2:35.00    2:36.02    5
      32.31   41.76   45.17   36.78

Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 3:56.69  2/17/2002 LIONEL MOREAU
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Caraher, Joe              29 UNA                  5:00.00    5:00.45    9
      30.49   35.04   37.67   36.83   44.09   45.23   35.60   35.50

Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 20.15  5/18/1997 ADAM SCHMITT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              34 CSM                    21.91      21.91    9
  2 Reese, Greg               32 GAJA                   25.00      26.64    7
  3 Watson, Bret              31 BUMS                   27.00      27.27    6
  4 McMenamin, John           30 CSM                    28.00      27.74    5

Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 44.72  5/16/1999 JON OLSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             30 CSM                    48.00      47.65    9
      23.18   24.47
  2 Murray, Jeff              34 CSM                    47.91      48.03    7
      22.92   25.11
  3 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA                      NT      50.52    6
      23.91   26.61
  4 Andersen, Morten          33 MAC                    54.00      52.22    5
      24.93   27.29
  5 Windham, Aaron            30 GAJA                 1:18.00    1:10.57    4
      34.62   35.95

Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:38.03  5/16/1999 JON OLSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              34 CSM                  1:47.89    1:45.36    9
      24.60   26.82   27.16   26.78
  2 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA                      NT    1:54.30    7
      25.74   29.06   29.87   29.63
  3 Reese, Greg               32 GAJA                 2:30.00    2:17.92    6
      30.85   34.52   36.17   36.38

Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 15:51.57  5/12/1996 JEFF ERWIN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schultz, Brian            34 AMS                 25:00.00   20:49.74    9
      30.99   34.29   35.39   37.13   37.24   37.95   38.52   38.66
      38.83   39.47   38.79   38.87   39.24   38.92   38.90   39.01
      39.07   39.11   38.54   39.17   38.76   39.43   38.43   38.07
      38.46   38.34   37.86   37.96   37.90   38.12   38.17   35.90
      34.25
  2 Reese, Greg               32 GAJA                19:30.00   21:13.32    7
      31.62   35.90   37.74   38.14   38.93   39.33   39.28   39.18
      38.93   39.18   39.64   38.89   38.97   39.07   39.17   38.78
      38.63   38.91   38.97   39.06   38.29   38.92   38.87   39.21
      39.50   38.95   38.86   38.99   39.49   39.20   38.91   38.91
      36.90

Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 23.18  2/10/2002 MARTIN ZUBERO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lizano, Antonio           32 CSM                    30.00      32.85    9
  2 Windham, Aaron            30 GAJA                      NT      40.06    7

Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 50.21  5/24/1992 CLAY BRITT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              34 CSM                    54.10      55.15    9
      26.75   28.40
  2 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA                      NT      58.18    7
      28.13   30.05
  3 Reese, Greg               32 GAJA                 1:15.00    1:10.62    6
      33.78   36.84
  4 Lizano, Antonio           32 CSM                  1:11.00    1:11.12    5
      34.50   36.62

Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:48.64  2/10/2002 MARTIN ZUBERO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lizano, Antonio           32 CSM                  2:34.00    2:34.05    9
      35.67   38.03 1:20.35

Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 25.88  5/19/1991 DAVID LUNDBERG
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schultz, Brian            34 AMS                    30.00      30.52    9
  2 Aber, Dan                 30 RAM                    32.00      32.82    7
  3 Watson, Bret              31 BUMS                   45.00      37.57    6

Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 56.58  5/19/1991 DAVID LUNDBERG
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aber, Dan                 30 RAM                  1:07.00    1:10.56    9
      33.59   36.97

Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:01.01  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aber, Dan                 30 RAM                  2:25.00    2:31.25    9
      35.24   38.15   38.68   39.18

Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 22.22  5/16/1999 BRIAN ALDERMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             30 CSM                    23.90      23.37    9
  2 Lizano, Antonio           32 CSM                    30.00      30.56    7

Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 48.64  5/16/1999 JON OLSEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              34 CSM                    53.30      53.55    9
      24.65   28.90
  2 Tvermoes, Nicolai         33 DAMA                      NT      55.02    7
      25.66   29.36
  3 Andersen, Morten          33 MAC                  1:01.00      56.09    6
      25.92   30.17

Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:49.52  5/16/1994 PETER EGAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          33 MAC                  2:15.00    2:14.64    9
      30.07   34.05   35.04   35.48
  2 Lizano, Antonio           32 CSM                  2:30.00    2:38.82    7
      31.35   38.69   42.76   46.02
  3 Reese, Greg               32 GAJA                 2:45.00    2:49.74    6
      33.55   40.91   46.08   49.20

Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 50.98  5/19/1991 DAVID LUNDBERG
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Andersen, Morten          33 MAC                  1:08.00      59.83    9
      27.09   32.74
  2 Aber, Dan                 30 RAM                  1:01.00    1:08.40    7
      33.63   34.77
  3 Lizano, Antonio           32 CSM                  1:10.00    1:08.76    6
      31.58   37.18
  4 Watson, Bret              31 BUMS                 1:20.00    1:11.74    5
      32.99   38.75

Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:47.62  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lizano, Antonio           32 CSM                  2:30.00    2:26.95    9
      30.61   36.86   43.71   35.77
  2 Windham, Aaron            30 GAJA                      NT    3:02.34    7
      36.97   48.49   50.56   46.32

Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 3:53.81  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lizano, Antonio           32 CSM                  5:30.00    5:30.86    9
      32.22   40.51   41.65   43.33   46.71   48.81   38.94   38.69

Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 20.73  5/16/1994 KEVIN DEFORREST
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Tim                38 UNA                    30.00      24.82    9
  2 Hottinger, Greg           37 UNA                       NT      25.06    7
  3 Quam, Paul                37 CSM                    26.00      25.47    6
  4 Schad, Daniel             38 RAM                    27.00      25.80    5
  5 Green, Kelly              38 CSM                    27.00      26.44    4
  6 Kurtz, Jerry              37 MAC                    28.20      27.97    3
  7 McGarry, Chris            38 CSM                    30.00      29.64    2
  8 Foskey, Tim               35 NCMS                      NT      31.38    1

Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 46.04  2003      HAYES/KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quam, Paul                37 CSM                    58.00      54.47    9
      26.14   28.33
  2 Byers, Christopher        39 CSM                    55.00      54.90    7
      26.24   28.66
  3 Davis, William A          36 CSM                    57.00      55.67    6
      26.75   28.92
  4 Baker, Tim                38 UNA                  1:00.00      57.77    5
      27.59   30.18
  5 Green, Kelly              38 CSM                  1:00.00      59.86    4
      28.09   31.77

Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:40.16  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 1:57.80    1:55.05    9
      26.70   29.12   29.88   29.35
  2 Schad, Daniel             38 RAM                  2:08.00    2:01.51    7
      28.63   30.81   30.86   31.21
  3 Davis, William A          36 CSM                  2:02.00    2:02.32    6
      28.64   30.57   31.63   31.48
  4 Baker, Tim                38 UNA                  2:10.00    2:05.87    5
      28.12   30.84   32.66   34.25
  5 Quam, Paul                37 CSM                  2:05.00    2:08.28    4
      28.89   31.64   33.70   34.05
  6 Parrella, Keith           37 HHAC                 2:22.00    2:16.36    3
      30.99   34.53   35.42   35.42

Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 4:33.97  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 5:16.88    5:14.30    9
      29.15   32.16   32.66   33.24   33.08   32.96   30.06   30.77
      30.94   29.28
  2 Byers, Christopher        39 CSM                  5:25.00    5:24.25    7
      29.86   32.16   32.43   32.55   32.81   32.69   32.73   32.99
      33.21   32.82
  3 Quam, Paul                37 CSM                  5:40.00    5:48.71    6
      29.82   33.20   34.85   35.19   35.51   35.95   35.77   36.21
      37.07   35.14
  4 Green, Kelly              38 CSM                  6:30.00    6:20.74    5
      32.94   35.47   37.41   39.01   39.14   40.04   39.86   39.44
      39.35   38.08

Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 9:31.89  5/17/2002 MIKE SHAFFER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                11:13.26   10:37.11    9
      29.43   31.87   32.70   32.72   32.48   32.62   33.16   32.72
      32.69   32.19   31.61   31.33   31.58   31.74   31.59   31.43
      31.89   32.00   31.70   29.66
  2 Byers, Christopher        39 CSM                 11:15.00   11:21.06    7
      30.79   32.50   32.55   32.77   33.00   33.10   33.32   33.37
      33.82   34.02   34.45   34.13   34.95   35.10   35.06   35.61
      35.85   35.94   35.22   35.51
  3 Quam, Paul                37 CSM                 11:50.00   12:15.52    6
      30.96   33.63   34.83   35.74   35.81   36.07   36.46   38.03
      36.91   37.49   37.40   38.03   37.93   37.09   38.00   38.96
      38.94   39.15   37.71   36.38

Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 15:53.88  5/18/2003 JEFF ERWIN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                19:10.31   18:01.47    9
      29.35   32.29   32.56   33.18   33.22   32.99   33.02   32.93
      32.43   32.85   32.75   32.96   33.30   33.27   33.45   33.05
      32.98   33.24   32.91   32.79   32.71   32.71   32.98   33.03
      32.91   33.10   33.24   32.96   32.88   33.09   32.74   32.27
      31.33

Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 23.75  5/12/1996 CLAY BRITT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Tim                38 UNA                    35.00      31.27    9

Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 50.93  4/30/2000 ERIC ERICSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 1:01.14    1:03.30    9
      31.20   32.10
  2 Baker, Tim                38 UNA                  1:08.00    1:03.96    7
      31.67   32.29
  3 Schad, Daniel             38 RAM                  1:12.00    1:04.59    6
      31.53   33.06
  4 Parrella, Keith           37 HHAC                 1:25.00    1:13.12    5
      35.70   37.42
  5 Kurtz, Jerry              37 MAC                       NT    1:21.69    4
      37.08   44.61
  6 Foskey, Tim               35 NCMS                      NT    1:37.22    3
      45.43   51.79

Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:50.11  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 2:09.16    2:04.55    9
      30.21   31.99   31.47   30.88

Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 25.89  5/18/2003 RON KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Parrella, Keith           37 HHAC                   34.00      32.68    9
  2 Green, Kelly              38 CSM                    35.00      33.38    7
  3 Quam, Paul                37 CSM                    38.00      33.48    6
  4 McGarry, Chris            38 CSM                    35.00      34.46    5
  5 Kurtz, Jerry              37 MAC                    38.00      37.38    4
  6 Foskey, Tim               35 NCMS                      NT      42.87    3

Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 55.26  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Parrella, Keith           37 HHAC                 1:14.00    1:13.06    9
      34.33   38.73
  2 Green, Kelly              38 CSM                  1:20.00    1:14.02    7
      34.67   39.35

Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 22.30  4/21/2002 WADE KING
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quam, Paul                37 CSM                    28.00      27.85    9
  2 Baker, Tim                38 UNA                    32.00      28.39    7
  3 Schneeberger, Peter       36 MAC                       NT      31.04    6

Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 49.54  5/16/1999 PETER EGAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 1:00.79      57.52    9
      27.27   30.25
  2 Quam, Paul                37 CSM                  1:03.00    1:00.55    7
      28.05   32.50
  3 Baker, Tim                38 UNA                  1:10.00    1:03.97    6
      29.16   34.81
  4 Parrella, Keith           37 HHAC                 1:15.00    1:10.20    5
      32.42   37.78
  5 Schneeberger, Peter       36 MAC                  1:18.00    1:14.79    4
      32.37   42.42

Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 50.45  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Baker, Tim                38 UNA                  1:15.00    1:03.99    9
  2 Schad, Daniel             38 RAM                  1:05.00    1:04.25    7
      30.39   33.86
  3 Quam, Paul                37 CSM                  1:10.00    1:06.10    6
      30.84   35.26
  4 Parrella, Keith           37 HHAC                 1:11.00    1:08.35    5
      32.36   35.99
  5 Green, Kelly              38 CSM                  1:12.00    1:11.57    4
  6 Kurtz, Jerry              37 MAC                  1:15.00    1:13.31    3

Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:48.74  12/22/2002RON KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 2:12.30    2:07.07    9
      27.14   31.60   38.31   30.02
  2 Quam, Paul                37 CSM                  2:30.00    2:19.03    7
      27.48   37.79   41.63   32.13
  3 Baker, Tim                38 UNA                  2:30.00    2:26.10    6
      29.45   36.53   46.42   33.70
  4 Parrella, Keith           37 HHAC                 2:35.00    2:35.42    5
      32.59   42.26   44.26   36.31

Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 3:56.76  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 St.Jean, Rob              35 CFYM                 4:43.76    4:29.59    9
      29.13   32.33   34.49   31.98   40.68   39.83   31.52   29.63

Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 21.08  5/17/2002 JOHN SMITH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                    22.31      22.65    9
  2 Lechner, Chris            43 AMS                    24.00      24.16    7
  3 Smith, Jeff               40 CSM                    25.00      24.25    6
  4 Robinson, Alan            44 TGM                    24.77      24.50    5
  5 Shaver, Dan               44 NCMS                   25.50      25.04    4
  6 Mangrum, John             40 RAM                    25.83      26.12    3
  7 Williams, Rick            43 HHAC                   27.00      27.42    2
  8 Miesner, John T           42 CFYM                   27.50      27.61    1
  9 Hoover, Chip              44 MAC                       NT      28.05
 10 Dickerman, Dwight         42 MAC                       NT      28.40
 11 Huseby, Scott A           41 MAC                    28.04      28.72
 12 Pannenberg, Mark          42 MAC                    29.14      29.22
 13 Palmer, Rick              44 AMS                    27.00      29.56
 14 Holshouser, Jay           41 RAM                    30.17      30.75
 15 Williams, Hubert          43 MAC                       NT      31.10
 16 Lucas, John               44 NCMS                      NT      32.06

Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 46.25  5/17/2002 JOHN SMITH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                    49.17      49.17    9
      23.97   25.20
  2 Smith, Jeff               40 CSM                    52.50      51.83    7
      25.31   26.52
  3 Lechner, Chris            43 AMS                    53.20      53.45    6
      25.43   28.02
  4 Robinson, Alan            44 TGM                    55.05      54.14    5
      25.94   28.20
  5 Williams, Rick            43 HHAC                   58.00    1:00.42    4
      28.88   31.54
  6 Miesner, John T           42 CFYM                 1:05.00    1:00.81    3
      29.08   31.73
  7 Hoover, Chip              44 MAC                       NT    1:03.83    2
      29.75   34.08
  8 Dickerman, Dwight         42 MAC                       NT    1:05.45    1
  9 Pannenberg, Mark          42 MAC                  1:07.00    1:06.99
 10 Palmer, Rick              44 AMS                  1:05.00    1:08.36
      32.56   35.80
 11 Williams, Hubert          43 MAC                       NT    1:12.00
      33.66   38.34

Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:43.05  5/17/2002 PAUL SMITH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                  1:51.71    1:52.39    9
      25.91   28.71   29.22   28.55
  2 Smith, Jeff               40 CSM                  2:01.00    1:58.62    7
      27.20   29.28   30.98   31.16
  3 Lechner, Chris            43 AMS                  1:59.10    2:00.54    6
      27.55   30.10   31.21   31.68
  4 Robinson, Alan            44 TGM                  2:03.51    2:02.68    5
      27.86   30.74   32.28   31.80
  5 Mangrum, John             40 RAM                  2:05.85    2:06.81    4
      30.33   32.35   32.34   31.79
  6 Huey, Brian               44 MAC                  2:07.00    2:07.61    3
      30.15   32.33   33.06   32.07
  7 Williams, Rick            43 HHAC                 2:12.00    2:10.98    2
      28.61   32.37   34.95   35.05
  8 Miesner, John T           42 CFYM                 2:16.00    2:19.83    1
      31.78   34.53   36.83   36.69

Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:41.83  5/16/1999 JOSEPH RHYNE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Alan            44 TGM                  5:54.74    5:53.09    9
      31.19   34.53   35.28   35.57   35.31   36.62   36.46   35.85
      35.98   36.30
  2 Huseby, Scott A           41 MAC                  6:48.00    6:37.45    7
      33.22   37.39   39.93   41.08   40.87   40.99   41.24   42.08
      42.28   38.37
  3 Miesner, John T           42 CFYM                 6:15.00    6:48.64    6
      33.37   36.67   39.29   41.66   42.33   43.12   43.95   43.20
      44.16   40.89

Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 9:45.97  5/20/2001 BRETT PHILLIPS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Devoid, Benjamin          43 MAC                       NT   12:31.30    9
      33.52   37.12   37.99   37.89   37.34   37.67   37.77   38.26
      37.88   38.36   37.63   38.53   38.04   37.70   38.70   38.02
      38.25   37.87   37.59   35.17
  2 Erickson, John            42 MAC                 14:48.00   14:32.44    7
      38.95   42.55   43.75   44.10   44.11   44.56   44.59   44.38
      44.70   44.14   44.23   43.79   43.90   43.84   44.42   43.99
      43.79   43.69   43.32   41.64

Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 16:18.14  4/10/1994 HESS YNTEMA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reading, Tracy            42 MAC                 25:00.00   20:16.44    9
      30.39   34.21   36.25   36.55   37.46   37.03   37.34   37.53
      37.63   37.12   36.67   37.17   36.68   37.31   37.08   37.33
      37.55   37.36   37.98   37.55   36.69   37.31   36.78   37.26
      37.14   37.42   37.16   37.79   36.99   37.63   37.30   37.33
      35.45
  2 Huey, Brian               44 MAC                 20:20.00   20:40.24    7
      34.13   37.07   37.88   38.16   38.56   38.45   38.38   38.42
      38.95   38.57   37.71   37.60   38.11   38.09   37.56   37.80
      37.44   37.65   37.56   37.90   38.52   37.70   37.90   38.12
      38.48   37.43   37.45   37.66   37.53   36.83   36.84   35.88
      33.91
  3 Devoid, Benjamin          43 MAC                       NT   20:49.34    6
      33.58   36.97   38.09   38.27   38.03   37.88   37.99   37.64
      37.54   37.74   37.82   38.24   37.31   38.11   38.00   38.11
      37.60   38.29   39.16   39.07   38.26   37.97   38.23   37.94
      38.75   37.44   38.57   38.54   37.97   38.52   38.50   37.81
      35.40
  4 Shaver, Dan               44 NCMS                24:00.00   21:32.73    5
      31.80   36.13   38.16   38.47   39.13   39.05   39.39   39.72
      40.22   39.30   39.70   39.64   39.99   40.29   40.18   40.01
      39.93   40.14   39.71   40.19   39.25   40.61   40.28   40.32
      40.28   39.96   39.22   39.38   38.66   39.54   38.67   37.64
      37.77
  5 Miesner, John T           42 CFYM                23:30.00   23:31.29    4
      32.85   35.69   37.54   39.15   41.35   41.03   41.79   42.42
      42.18   42.70   42.04   42.04   41.80   43.07   43.47   42.79
    1:26.85   43.51   43.00   43.00   42.46   42.89   42.99   42.41
      43.11   43.98   43.18 1:26.39   42.47   43.02   40.79   29.33
  6 Sheldon, Jeff             44 PIMM                27:42.87   27:03.17    3
      43.57   47.92   48.52   49.33   48.86   49.82   49.19   50.37
      49.17   49.33   49.57   49.74   49.76   50.25   49.49   51.12
      49.13   49.56   49.78   50.10   49.72   49.64   49.08   49.37
      51.18   49.60   49.46   49.64   48.92   48.35   48.42   48.66
      46.55

Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 24.11  4/22/2001 CLAY BRITT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jeff               40 CSM                    29.00      27.68    9
  2 Stewart, Henry            40 RAM                    28.81      27.84    7
  3 Lechner, Chris            43 AMS                    30.60      30.39    6
  4 Seidler, Howard           42 CSM                    32.00      31.90    5
  5 Hoover, Chip              44 MAC                       NT      32.84    4
  6 Williams, Hubert          43 MAC                       NT      39.55    3
 -- Palmer, Rick              44 AMS                    40.00         DQ

Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 51.32  4/22/2001 CLAY BRITT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jeff               40 CSM                  1:01.00    1:01.52    9
      29.58   31.94
  2 Shaver, Dan               44 NCMS                 1:05.00    1:04.23    7
      30.41   33.82
  3 Mangrum, John             40 RAM                  1:08.03    1:07.33    6
      33.23   34.10
  4 Hoover, Chip              44 MAC                       NT    1:13.40    5
    1:13.58

Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:54.01  5/10/1998 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mangrum, John             40 RAM                  2:24.87    2:25.40    9
      35.00   36.50   37.19   36.71
  2 Seidler, Howard           42 CSM                  2:33.00    2:35.36    7
      37.10   38.59   40.50   39.17

Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 25.84  5/18/2003 GREG RHODENBAUGH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                    31.50      31.68    9
  2 Shaver, Dan               44 NCMS                   35.00      32.89    7
  3 Williams, Rick            43 HHAC                   34.00      33.88    6
  4 Pannenberg, Mark          42 MAC                    35.81      34.20    5
  5 Holshouser, Jay           41 RAM                    34.60      34.82    4
  6 Mangrum, John             40 RAM                    34.18      34.98    3
  7 Erickson, John            42 MAC                    36.95      36.51    2
  8 Hoover, Chip              44 MAC                       NT      37.90    1
  9 Williams, Hubert          43 MAC                       NT      40.43
 10 Dickerman, Dwight         42 MAC                       NT      40.86
 -- Palmer, Rick              44 AMS                    35.00         DQ

Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 57.04  5/18/2003 WALLY DICKS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Rick            43 HHAC                 1:12.00    1:13.25    9
      34.24   39.01
  2 Mangrum, John             40 RAM                  1:16.47    1:16.09    7
      36.07   40.02
  3 Pannenberg, Mark          42 MAC                  1:21.05    1:16.25    6
      35.43   40.82
  4 Palmer, Rick              44 AMS                  1:20.00    1:23.89    5
      39.85   44.04
  5 Williams, Hubert          43 MAC                       NT    1:32.08    4
      41.38   50.70

Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:04.99  5/18/2003 WALLY DICKS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Palmer, Rick              44 AMS                  2:00.00    3:02.21    9
      40.48   44.86   47.60   49.27
  2 Erickson, John            42 MAC                  3:12.00    3:13.99    7
      41.95   48.71   52.41   50.92
  3 Sheldon, Jeff             44 PIMM                 3:29.75    3:46.28    6
      51.74   58.56   59.30   56.68

Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 22.87  5/18/2003 JOHN SMITH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                    24.75      24.95    9
  2 Lechner, Chris            43 AMS                    26.50      26.91    7
  3 Shaver, Dan               44 NCMS                   27.50      26.93    6
  4 Smith, Jeff               40 CSM                    28.00      27.17    5
  5 Robinson, Alan            44 TGM                    27.78      27.73    4
  6 Mangrum, John             40 RAM                    28.78      29.78    3
  7 Miesner, John T           42 CFYM                   30.00      30.86    2
  8 Williams, Rick            43 HHAC                   33.00      31.51    1
  9 Hoover, Chip              44 MAC                       NT      34.71
 10 Dickerman, Dwight         42 MAC                       NT      35.03

Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 50.56  4/30/2000 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                    53.82      55.34    9
      26.16   29.18
  2 Lechner, Chris            43 AMS                    59.00      58.28    7
      27.23   31.05
  3 Robinson, Alan            44 TGM                  1:00.72    1:00.33    6
      27.78   32.55
  4 Shaver, Dan               44 NCMS                 1:03.00    1:01.09    5
      28.12   32.97
  5 Mangrum, John             40 RAM                  1:04.96    1:08.83    4
      31.02   37.81
  6 Williams, Rick            43 HHAC                 1:12.00    1:10.99    3
      32.23   38.76
  7 Miesner, John T           42 CFYM                 1:10.00    1:11.05    2
      32.61   38.44

Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:50.61  4/14/2002 DENNIS BAKER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lechner, Chris            43 AMS                  2:24.50    2:15.84    9
      30.31   34.95   35.09   35.49
  2 Robinson, Alan            44 TGM                  2:30.62    2:28.60    7
      32.94   36.76   38.04   40.86
  3 Mangrum, John             40 RAM                  2:30.56    2:36.28    6
      32.93   39.01   41.69   42.65
  4 Miesner, John T           42 CFYM                 3:16.00    3:24.50    5
      33.66   40.00 1:03.58 1:07.26
  5 Sheldon, Jeff             44 PIMM                 3:30.76    3:44.00    4
      48.58   57.09   59.61   58.72

Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 52.59  5/18/2003 JOHN SMITH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 RAM                    59.00      59.21    9
      26.77   32.44
  2 Lechner, Chris            43 AMS                  1:03.00    1:03.82    7
      29.70   34.12
  3 Miesner, John T           42 CFYM                 1:10.00    1:14.68    6
      35.19   39.49
  4 Palmer, Rick              44 AMS                  1:30.00    1:14.88    5
      35.80   39.08
  5 Dickerman, Dwight         42 MAC                       NT    1:15.17    4
      35.99   39.18
  6 Hoover, Chip              44 MAC                       NT    1:15.44    3
      34.65   40.79
  7 Holshouser, Jay           41 RAM                  1:19.65    1:16.29    2
      37.44   38.85
  8 Williams, Hubert          43 MAC                       NT    1:23.86    1
      38.51   45.35
  9 Erickson, John            42 MAC                  1:25.00    1:28.34
      43.84   44.50
 10 Sheldon, Jeff             44 PIMM                 1:50.00    1:34.73
      47.79   46.94
 -- Shaver, Dan               44 NCMS                 1:05.00         DQ
      28.90   35.65

Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:56.29  2/17/2002 ROGER VON JOUANNE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shaver, Dan               44 NCMS                 2:25.00    2:22.22    9
      28.50   36.78   43.54   33.40
  2 Miesner, John T           42 CFYM                 2:30.00    2:41.77    7
      31.78   44.13   49.01   36.85
  3 Hoover, Chip              44 MAC                       NT    2:42.72    6
      34.99   41.07   48.09   38.57
 -- Seidler, Howard           42 CSM                  2:39.00         DQ
      36.61   39.62   52.93   36.29

Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:09.16  5/20/2001 CAMERON REID
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Holshouser, Jay           41 RAM                       NT    6:08.64    9
      39.50   45.48   51.68   48.65   47.71   48.72   44.07   42.83
  2 Sheldon, Jeff             44 PIMM                 7:24.61    7:40.75    7
      50.56   58.55 1:08.85 1:04.72 1:00.45 1:00.49   49.41   47.72

Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 21.86  3/18/2001 JACK GROSELLE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                   24.25      23.96    9
  2 Dyer, Andy                45 GAJA                   25.00      24.26    7
  3 Gilchrist, Donald         49 NCMS                   24.50      24.88    6
  4 Shields, Larry            47 CSM                    26.50      25.23    5
  5 Dimsdale, Todd            46 THAT                   25.00      25.80    4
  6 Johnson, Ken              46 CSM                    26.04      25.94    3
  7 Lucas, Jeff               46 CFYM                   28.70      27.62    2
  8 Gaines, Jeff              45 TGM                    30.93      31.10    1
  9 McKee, Bob                47 MAC                    34.67      32.17

Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 47.54  4/30/2000 JACK GROSELLE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                   53.43      53.55    9
      25.99   27.56
  2 Dyer, Andy                45 GAJA                   52.80      53.95    7
      25.71   28.24
  3 Gilchrist, Donald         49 NCMS                   54.50      54.63    6
      26.44   28.19
  4 Johnson, Ken              46 CSM                    58.91      58.03    5
      28.13   29.90
  5 Lucas, Jeff               46 CFYM                 1:02.50    1:04.97    4
      30.01   34.96
  6 Nunley, Michael           45 CFYM                 1:15.00    1:08.38    3
      33.17   35.21
  7 Gaines, Jeff              45 TGM                  1:13.74    1:13.91    2
      34.77   39.14

Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:45.96  4/21/2002 JACK GROSELLE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                 2:00.54    1:58.22    9
      27.36   30.37   30.67   29.82
  2 Dyszkiewicz, Krystian     48 GAJA                 2:15.00    2:05.07    7
      29.10   31.37   32.22   32.38
  3 Dimsdale, Todd            46 THAT                 1:59.00    2:12.19    6
      30.03   33.09   34.61   34.46
  4 Matysek, Joe              46 CSM                  2:10.20    2:12.71    5
      30.33   33.07   34.87   34.44
  5 Nunley, Michael           45 CFYM                 2:45.00    2:29.87    4
      33.93   38.09   39.46   38.39

Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 4:46.63  4/30/2000 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nunley, Michael           45 CFYM                 7:00.00    6:44.44    9
      36.45   39.75   41.45   41.68   41.65   41.79   41.66   40.95
      40.39   38.67
  2 Lucas, Jeff               46 CFYM                 8:00.00    7:30.53    7
      40.26   43.62 2:18.49   46.00   45.34   46.12   46.34   44.36

Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 10:07.92  4/30/2000 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Nunley, Michael           45 CFYM                14:45.00   14:04.05    9
      37.09   41.28   42.05   42.33   42.41   43.23   43.17   43.18
      42.29   42.54   42.46   42.77   42.87   43.24   42.86   42.82
      43.15   42.71   41.62   39.98

Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 16:44.67  4/30/2000 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rabalais, Scott           45 GAJA                18:30.00   18:17.56    9
      29.95   32.51   32.55   33.08   33.12   33.33   32.99   33.27
      32.91   33.33   33.20   33.27   33.24   33.21   33.54   33.39
      33.59   33.56   33.39   33.52   33.50   33.56   33.59   33.63
      33.82   33.77   33.68   33.95   34.22   33.73   33.57   33.39
      32.20
  2 Nunley, Michael           45 CFYM                24:00.00   23:20.52    7
      36.67   39.45   41.33   42.14   42.00   42.37   42.38   42.41
      42.36   42.39   42.87   42.53   42.73   42.55   43.00   43.35
      42.43   42.84   43.04   43.32   42.67   42.81   43.24   43.09
      43.04   43.03   43.04   43.18   43.37   42.78   43.33   43.01
      41.77
  3 Gaines, Jeff              45 TGM                       NT   27:44.91    6
      38.88   46.22   49.75   51.36   50.75   51.49   51.00   51.22
      52.17   51.76   52.63   51.61   51.64   51.10   51.67   52.15
      51.97   52.10   51.79   51.40   51.06   51.85   51.14   50.48
      51.87   52.60   49.52   50.14   49.33   51.02   50.49   49.39
      43.36

Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 25.63  4/9/2000  CASEY CLAFLIN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Marsom, Phil              46 NCMS                   27.30      28.09    9
  2 Klein, Johathan           46 THAT                   27.70      28.12    7
  3 Gilchrist, Donald         49 NCMS                   32.00      30.44    6
  4 Shields, Larry            47 CSM                    34.50      31.29    5
  5 Lucas, Jeff               46 CFYM                   37.00      38.49    4
  6 Gaines, Jeff              45 TGM                    40.40      40.52    3
  7 Nunley, Michael           45 CFYM                   45.00      40.57    2
  8 Shutt, Grey               45 MAC                       NT      44.19    1

Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 54.24  5/18/2003 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                   58.91      59.72    9
      29.08   30.64
  2 Marsom, Phil              46 NCMS                 1:00.90    1:01.52    7
      29.46   32.06
  3 Dyszkiewicz, Krystian     48 GAJA                 1:07.00    1:05.19    6
      32.44   32.75
  4 Dimsdale, Todd            46 THAT                 1:05.00    1:08.57    5
      33.44   35.13
  5 Johnson, Ken              46 CSM                  1:14.29    1:11.69    4
      35.35   36.34
  6 Matysek, Joe              46 CSM                  1:17.00    1:16.31    3
      37.62   38.69
  7 Nunley, Michael           45 CFYM                 1:45.00    1:25.60    2
      42.85   42.75
  8 McKee, Bob                47 MAC                  1:30.56    1:31.18    1
      43.67   47.51

Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:59.30  5/18/2003 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                      NT    2:13.36    9
      31.26   34.14   34.58   33.38
  2 Dyszkiewicz, Krystian     48 GAJA                 2:25.00    2:21.09    7
      33.96   34.25   36.03   36.85
  3 Nunley, Michael           45 CFYM                 3:30.00    2:59.93    6
      44.23   45.69   45.12   44.89

Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 27.65  4/14/2002 LEE RIDER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             45 RAM                    31.00      29.97    9
  2 Dyer, Andy                45 GAJA                   30.00      30.09    7
  3 Lucas, Jeff               46 CFYM                   31.50      31.64    6
  4 Gilchrist, Donald         49 NCMS                   31.80      31.87    5
  5 Lee, Doug                 47 CSM                    33.00      33.38    4
  6 Shields, Larry            47 CSM                    37.00      34.26    3
  7 Matysek, Joe              46 CSM                    35.90      36.01    2
  8 Gaines, Jeff              45 TGM                    40.94      39.93    1
  9 McKee, Bob                47 MAC                    43.00      41.96

Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:00.65  5/18/2003 LEE RIDER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyer, Andy                45 GAJA                 1:05.80    1:06.21    9
      31.54   34.67
  2 Lucas, Jeff               46 CFYM                 1:09.70    1:11.07    7
      33.53   37.54
  3 Lee, Doug                 47 CSM                  1:12.00    1:12.34    6
      34.62   37.72
  4 Gaines, Jeff              45 TGM                  1:29.34    1:29.12    5
      43.03   46.09
  5 Shutt, Grey               45 MAC                       NT    1:51.01    4
      51.58   59.43

Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:15.24  5/20/2001 STUART CORLISS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyer, Andy                45 GAJA                 2:29.00    2:27.56    9
      34.23   37.56   37.17   38.60
  2 Gilchrist, Donald         49 NCMS                 2:30.00    2:33.06    7
      34.57   38.95   39.80   39.74
  3 Lee, Doug                 47 CSM                  2:40.00    2:35.39    6
      35.82   39.61   40.47   39.49
  4 Lucas, Jeff               46 CFYM                 2:39.50    2:41.49    5
      34.82   38.58   42.58   45.51
  5 Gaines, Jeff              45 TGM                  3:17.15    3:11.67    4
      44.51   50.30   49.13   47.73

Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 23.48  5/18/2003 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                   26.08      26.02    9
  2 Hearn, John               45 UNA                       NT      26.22    7
  3 Dyer, Andy                45 GAJA                   26.20      27.09    6
  4 Gilchrist, Donald         49 NCMS                   26.50      27.58    5
  5 Shields, Larry            47 CSM                    31.00      27.88    4
  6 Dimsdale, Todd            46 THAT                   28.00      27.92    3
  7 Lee, Doug                 47 CSM                    29.00      28.69    2
  8 Johnson, Ken              46 CSM                    29.41      29.56    1
  9 Lucas, Jeff               46 CFYM                   32.50      34.43
 10 Nunley, Michael           45 CFYM                   40.00      41.90

Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 51.91  5/18/2003 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Johathan           46 THAT                      NT      58.41    9
      27.46   30.95
  2 Dyer, Andy                45 GAJA                 1:06.30    1:01.55    7
      29.22   32.33
  3 Dyszkiewicz, Krystian     48 GAJA                 1:10.00    1:04.84    5.5
      29.91   34.93
  3 Lee, Doug                 47 CSM                  1:06.00    1:04.84    5.5
      30.38   34.46
  5 Dimsdale, Todd            46 THAT                 1:03.50    1:07.05    4
      31.33   35.72

Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:52.67  5/18/2003 WILLIAM SPECHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rabalais, Scott           45 GAJA                 2:19.00    2:15.21    9
      30.27   34.78   35.72   34.44

Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 55.43  4/30/2000 JACK GROSELLE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dyer, Andy                45 GAJA                 1:01.00    1:00.74    9
      28.75   31.99
  2 Gilchrist, Donald         49 NCMS                 1:03.00    1:02.82    7
      29.14   33.68
  3 Marsom, Phil              46 NCMS                 1:02.00    1:03.32    6
      28.19   35.13
  4 Shields, Larry            47 CSM                  1:10.00    1:04.47    5
      30.96   33.51
  5 Lee, Doug                 47 CSM                  1:07.00    1:04.88    4
      31.08   33.80
  6 Johnson, Ken              46 CSM                  1:08.86    1:08.90    3
      31.25   37.65
  7 Matysek, Joe              46 CSM                  1:10.00    1:10.46    2
      33.96   36.50
  8 Lucas, Jeff               46 CFYM                 1:12.00    1:11.62    1
      35.16   36.46
  9 Nunley, Michael           45 CFYM                 1:45.00    1:25.02
      41.54   43.48
 10 Gaines, Jeff              45 TGM                  1:28.10    1:25.14
      39.32   45.82
 -- McKee, Bob                47 MAC                  1:31.50         DQ
      43.46   42.87

Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:01.21  4/30/2000 TOM REUDY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gilchrist, Donald         49 NCMS                 2:16.00    2:17.05    9
      28.97   35.54   40.39   32.15
  2 Dyszkiewicz, Krystian     48 GAJA                 2:30.00    2:22.79    7
      30.63   35.34   44.43   32.39
  3 Johnson, Ken              46 CSM                  2:36.19    2:33.23    6
      29.63   41.77   44.83   37.00

Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 4:23.69  4/30/2000 TOM REUDY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rabalais, Scott           45 GAJA                 4:44.00    4:47.43    9
      29.84   34.06   38.99   38.50   41.34   41.44   32.69   30.57
  2 Gilchrist, Donald         49 NCMS                 4:50.00    4:57.31    7
      30.28   34.56   39.08   38.79   41.98   43.07   35.30   34.25
  3 Dyszkiewicz, Krystian     48 GAJA                 5:30.00    5:20.34    6
      33.15   37.28   39.91   39.60   49.44   47.78   37.91   35.27
  4 Lucas, Jeff               46 CFYM                 7:45.00    6:35.92    5
      40.83   51.49   58.60   56.14   47.95   50.06   45.78   45.07

Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 21.73  5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Glenn               50 CFYM                   24.00      24.67    9
  2 Schmitz, Robert           51 THAT                   26.50      25.34    7
  3 Glass, Ernie              54 CSM                    25.97      25.78    6
  4 Sesler, Richard           54 CSM                       NT      28.74    5
  5 Boder, Bob                52 CFYM                   30.00      28.95    4
  6 Coddington, Henry V       52 NCMS                      NT      32.97    3
  7 Payne, Bob                53 RAM                    32.50      33.13    2

Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 48.63  5/18/2003 PAUL TREVISAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Glenn               50 CFYM                   57.00      55.88    9
      27.24   28.64
  2 Schmitz, Robert           51 THAT                   56.50      56.77    7
      27.39   29.38
  3 Glass, Ernie              54 CSM                    58.98      57.60    6
      27.66   29.94
  4 Boder, Bob                52 CFYM                 1:10.00    1:06.24    5
      32.61   33.63

Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:47.69  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         50 UNA                  2:00.00    2:01.57    9
      28.74   30.39   31.69   30.75
  2 Coxhead, George           51 CSM                  2:04.00    2:02.42    7
      29.36   31.25   31.20   30.61
  3 Glass, Ernie              54 CSM                  2:13.94    2:11.87    6
      30.47   33.76   34.90   32.74
  4 Self, Glenn               50 CFYM                 2:20.00    2:13.99    5
      30.87   34.64   36.36   32.12

Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 4:47.57  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         50 UNA                  5:30.00    5:22.95    9
      30.47   32.33   32.70   33.07   32.81   32.86   32.87   32.78
      32.23   30.83
  2 Glass, Ernie              54 CSM                  6:23.03    6:24.58    7
      33.54   38.40   39.07   39.72   39.92   39.18   39.31   39.50
      38.42   37.52
  3 Self, Glenn               50 CFYM                 7:00.00    6:37.48    6
      40.07   39.31   39.83   40.91   41.79   41.54   40.44   40.01
      38.74   34.84
  4 Boder, Bob                52 CFYM                 7:00.00    7:05.80    5
      36.62   40.84   43.91   44.05   45.94   44.42   43.56   43.39
      43.04   40.03

Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 9:57.78  5/17/2002 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Self, Glenn               50 CFYM                14:00.00   13:51.74    9
      36.35   39.74   40.34   41.39   41.55   42.85   42.65   43.69
      43.38   42.21   42.43   41.94   42.42   42.40   42.49   42.10
      42.30   41.95   41.37   38.19

Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 16:42.07  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         50 UNA                 19:00.00   18:34.56    9
      31.70   34.00   33.84   33.90   33.56   33.66   34.00   33.92
      34.03   33.78   33.82   34.72   33.65   33.81   33.80   33.72
      33.87   33.90   33.81   33.75   34.03   33.74   33.96   34.04
      33.81   34.12   33.74   33.93   33.93   33.78   34.00   33.45
      32.79
  2 Boder, Bob                52 CFYM                24:30.00   24:33.86    7
      37.50   41.74   42.84   43.09   43.77   44.22   45.68   46.35
      46.40   45.72   45.83   44.35   45.04   45.92   45.00   45.71
      46.06   45.10   44.54   46.01   45.61   45.51   44.53   43.97
      45.33   44.58   45.60   45.10   44.92   44.81   44.52   44.81
      43.70

Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 26.24  5/23/1993 ROBERT SMITH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              54 CSM                    33.00      33.50    9
  2 Boder, Bob                52 CFYM                   40.00      39.02    7

Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 57.28  5/10/1998 HUGH WILDER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         50 UNA                  1:01.00    1:01.29    9
      29.96   31.33
  2 Coxhead, George           51 CSM                  1:08.00    1:09.70    7
      34.42   35.28
  3 Self, Glenn               50 CFYM                 1:20.00    1:24.14    6
      41.87   42.27
  4 Boder, Bob                52 CFYM                 1:25.00    1:29.64    5
      44.20   45.44

Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:04.64  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         50 UNA                  2:10.00    2:11.29    9
      31.31   33.34   33.92   32.72

Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 28.00  5/10/1998 ROBERT STRAND
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT                   30.50      31.67    9
  2 Coxhead, George           51 CSM                    32.20      33.03    7
  3 Payne, Bob                53 RAM                    34.50      34.67    6
  4 Sesler, Richard           54 CSM                       NT      37.84    5
  5 Boder, Bob                52 CFYM                   40.00      38.13    4
  6 Drumm, Thomas J           51 UNA                    42.00      40.20    3

Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:01.02  5/10/1998 DON MCKENZIE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT                 1:08.50    1:10.11    9
      33.58   36.53
  2 Boder, Bob                52 CFYM                 1:25.00    1:25.40    7
      40.17   45.23

Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:17.16  5/12/1996 ROBERT STRAND
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McCall, John              52 FACT                 2:42.98    2:34.16    9
      35.13   40.06   39.72   39.25
  2 Schmitz, Robert           51 THAT                 2:30.50    2:35.65    7
      33.90   38.85   40.49   42.41
  3 Payne, Bob                53 RAM                  3:05.00    3:03.07    6
      39.01   47.55   49.79   46.72
 -- Drumm, Thomas J           51 UNA                  3:15.00         DQ
      41.42   45.81   47.23   47.03

Men 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Coddington, Henry V       52 NCMS                      NT      18.72

Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 24.04  5/18/2003 GREG SHAW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           51 THAT                   29.00      29.27    9
  2 Glass, Ernie              54 CSM                    30.36      29.41    7
  3 Self, Glenn               50 CFYM                   26.90      29.51    6
  4 Sesler, Richard           54 CSM                       NT      29.70    5
  5 Boder, Bob                52 CFYM                   40.00      39.38    4

Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 56.59  5/18/2003 TIMOTHY SHEAD
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Coxhead, George           51 CSM                  1:04.00    1:04.44    9
      31.01   33.43
  2 Schmitz, Robert           51 THAT                 1:04.50    1:05.28    7
      30.35   34.93
  3 Self, Glenn               50 CFYM                 1:08.50    1:12.56    6
      35.21   37.35
  4 Sesler, Richard           54 CSM                       NT    1:13.39    5
      34.00   39.39
  5 Payne, Bob                53 RAM                  1:18.00    1:19.98    4
  6 Boder, Bob                52 CFYM                 1:25.00    1:20.71    3
      39.96   40.75
  7 Drumm, Thomas J           51 UNA                  1:33.00    1:22.81    2
      39.88   42.93

Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:04.97  5/18/2003 GREG SHAW
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sesler, Richard           54 CSM                       NT    2:50.73    9
  2 Self, Glenn               50 CFYM                 2:30.00    2:52.89    7
      32.52   45.49   55.50   39.38

Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 4:30.10  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McCall, John              52 FACT                 5:02.01    4:44.29    9
      29.82   33.75   37.99   36.55   40.66   40.38   33.38   31.76

Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 21.82  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                   25.40      25.60    9
  2 Richelson, Andrew         56 TMS                    28.20      26.92    7
  3 Van Cleve, Jim            57 PIMM                   30.06      30.12    6
  4 Byers, Jerry              56 UNA                    33.87      32.77    5
  5 Davenport, John           59 MAC                    37.83      36.61    4

Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 48.37  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                   56.80      56.79    9
      28.19   28.60
  2 Byers, Jerry              56 UNA                  1:18.25    1:16.26    7
      34.98   41.28

Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:52.90  5/10/1998 TIMOTHY GARTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                 2:12.00    2:12.23    9
      30.51   33.63   34.77   33.32
  2 Mullen, Chris             55 CSM                  2:31.10    2:25.64    7
      34.18   38.10   37.62   35.74

Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 5:13.45  3/31/2001 TIM BIRNIE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 6:58.56    6:49.36    9
      36.18   40.23   40.93   42.31   41.39   42.13   42.39   42.73
      41.26   39.81

Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 10:52.60  5/20/2001 TIM BIRNIE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                13:20.00   13:10.19    9
      33.71   36.16   37.75   38.90   39.56   39.69   40.21   40.53
      40.45   40.12   40.39   40.55   41.17   41.17   41.14   41.21
      40.42   40.41   39.79   36.86

Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 18:30.91  4/13/2003 GEORGE WATSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                23:10.10   25:22.84    9
      39.00   43.97   46.79   45.72   45.55   45.07   46.13   45.96
      45.85   45.46   46.11   46.85   47.09   46.75   46.67   46.47
      46.72   47.32   46.51   45.86   47.66   46.92   46.78   46.33
      46.67   46.37   46.57   46.89   46.53   46.40   47.77   46.26
      45.84

Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 26.78  5/18/2003 HUGH WILDER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                   31.50      31.13    9
  2 Byers, Jerry              56 UNA                    44.68      43.08    7

Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 58.54  5/18/2003 HUGH WILDER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                 1:15.00    1:11.97    9
      35.12   36.85
  2 Davenport, John           59 MAC                       NT    1:49.60    7
      52.02   57.58

Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:09.26  5/20/2001 TIM BIRNIE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 3:00.99    2:57.81    9
      42.40   45.35   45.73   44.33

Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 28.71  5/18/2003 DON MCKENZIE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                   34.37      35.87    9
  2 Van Cleve, Jim            57 PIMM                   38.00      35.97    7
  3 Byers, Jerry              56 UNA                    35.53      36.28    6
  4 Richelson, Andrew         56 TMS                    40.00      39.35    5
  5 Davenport, John           59 MAC                    46.51      45.75    4

Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:03.22  5/20/2001 ROBERT STRAND
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 1:18.45    1:19.14    9
      37.31   41.83
  2 Van Cleve, Jim            57 PIMM                 1:20.84    1:20.21    7
      38.45   41.76
  3 Byers, Jerry              56 UNA                  1:21.28    1:23.90    6
      39.26   44.64

Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:20.49  5/20/2001 ROBERT STRAND
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 2:56.60    2:58.40    9
      40.02   44.82   46.82   46.74
  2 Van Cleve, Jim            57 PIMM                 3:04.47    3:01.12    7
      40.90   46.22   47.42   46.58
  3 Davenport, John           59 MAC                  3:51.36    3:48.37    6
      47.86   58.17 1:00.31 1:02.03

Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 24.59  5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                   29.50      29.20    9
  2 Byers, Jerry              56 UNA                    38.42      37.08    7

Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 54.39  5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 1:19.90    1:15.11    9
      34.91   40.20

Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:09.66  2/17/2002 ROBERT POILETMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 3:00.42    3:01.41    9
      36.76   46.31   48.55   49.79

Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 58.79  5/10/1998 TIMOTHY GARTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quiggin, David            59 O*H*                 1:14.00    1:11.29    9
  2 Richelson, Andrew         56 TMS                  1:17.00    1:14.62    7
  3 Mullen, Chris             55 CSM                  1:24.10    1:19.76    6
      38.61   41.15
  4 Byers, Jerry              56 UNA                  1:28.50    1:23.38    5
      40.52   42.86
  5 Van Cleve, Jim            57 PIMM                 1:27.77    1:24.93    4
      42.72   42.21
  6 Davenport, John           59 MAC                       NT    1:46.37    3
      51.81   54.56

Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:09.92  5/10/1998 TIMOTHY GARTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 2:48.91    2:48.59    9
      36.96   47.09   45.76   38.78

Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 4:52.84  2/16/2003 GEORGE WENDT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             58 GAJA                 6:00.29    6:04.83    9
      38.36   46.04   50.92   47.55   48.89   49.42   44.34   39.31

Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 23.28  5/18/1997 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             60 CSM                    29.00      29.25    9
  2 Williamson, Bob           62 AMS                    32.00      29.92    7
  3 Enyart, James             62 SAC                    33.00      33.55    6

Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 52.03  5/18/1997 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             60 CSM                  1:08.50    1:08.83    9
      33.65   35.18
  2 Gadol, Lou                62 CSM                       NT    1:13.31    7
      33.53   39.78
  3 Williamson, Bob           62 AMS                  1:10.00    1:13.44    6
      34.98   38.46
  4 Enyart, James             62 SAC                  1:20.00    1:15.59    5
      36.61   38.98

Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:59.62  5/18/1997 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 CM                   2:04.00    2:07.34    9
      29.55   32.11   33.44   32.24
  2 White, Bernie             60 CSM                  2:45.00    2:41.90    7
      39.44   42.52   42.56   37.38
  3 Williamson, Bob           62 AMS                       NT    2:42.31    6
      37.65   42.20   42.91   39.55
  4 Enyart, James             62 SAC                  2:55.00    2:53.98    5
      39.94   44.16   44.48   45.40

Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 5:35.28  4/14/2002 TOM LANDIS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Enyart, James             62 SAC                  7:45.00    7:47.25    9
      40.07   45.42   46.25   48.29   48.71   48.37   48.37   47.19
      48.22   46.36

Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 29.37  5/18/2003 VINUS VAN BAALEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gadol, Lou                62 CSM                       NT      39.79    9
  2 Enyart, James             62 SAC                    47.00      47.77    7

Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:04.61  5/18/2003 EDWARD CAZALET
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 CM                   1:10.00    1:10.09    9
      34.19   35.90
  2 Enyart, James             62 SAC                  1:50.00    1:43.94    7
      51.11   52.83

Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 31.17  4/11/1999 DRURY GALLAGHER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             60 CSM                    40.00      39.78    9
  2 Williamson, Bob           62 AMS                    41.00      43.87    7
  3 Enyart, James             62 SAC                    55.00      56.64    6

Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:09.35  4/11/1999 DRURY GALLAGHER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gadol, Lou                62 CSM                       NT    1:28.33    9
      41.33   47.00

Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 27.12  5/10/1998 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 CM                     27.00      27.93    9
  2 Gadol, Lou                62 CSM                       NT      34.97    7
  3 Williamson, Bob           62 AMS                    37.00      37.00    6

Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:01.19  3/30/2003 DON MCINTOSH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 CM                     58.50    1:00.06N   9
      28.20   31.86
  2 Kitchell, Richard         63 CSM                  1:05.00    1:05.95    7
      31.49   34.46
  3 White, Bernie             60 CSM                  1:17.00    1:14.88    6
      35.82   39.06

Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:25.02  4/14/2002 ALLAN CARTWRIGHT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         60 CM                   2:11.00    2:15.05N   9
      30.09   35.27   35.36   34.33
  2 Kitchell, Richard         63 CSM                  2:32.00    2:28.41    7
      33.33   36.09   39.71   39.28

Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:02.52  5/18/1997 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williamson, Bob           62 AMS                  1:30.00    1:26.01    9
      40.80   45.21
  2 Enyart, James             62 SAC                  1:45.00    1:47.68    7
      50.82   56.86

Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:20.29  4/11/1999 DRURY GALLAGHER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- Williamson, Bob           62 AMS                       NT         DQ
      38.86   48.67   55.28   43.64

Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 23.66  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gee, Milton               67 CSM                    36.00      34.58    9

Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 54.43  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 CSM                  1:00.00    1:01.51    9
      30.21   31.30
  2 Gee, Milton               67 CSM                  1:35.00    1:19.43    7
      36.93   42.50

Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:01.22  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gee, Milton               67 CSM                  3:45.00    3:12.66    9
      41.05   48.59   51.69   51.33

Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 5:44.52  5/18/1997 GRAHAM JOHNSTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 CSM                  6:40.00    6:29.05    9
      34.99   37.97   39.09   40.34   39.63   39.50   41.27   39.68
      38.64   37.94
  2 Gee, Milton               67 CSM                  9:00.00    8:17.97    7
      42.91   49.10   50.60   50.92   50.98   50.83   50.32   50.95
      50.63   50.73

Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 11:49.31  4/13/1997 GRAHAM JOHNSTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gee, Milton               67 CSM                       NT   17:01.66    9
      45.18   50.45   50.46   49.75   49.55   48.75   50.51   49.82
      50.51   50.68   50.92   50.76   50.83   50.96   51.72   51.79
      53.75   54.66   57.32   53.29

Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 29.55  5/16/1999 YOSHI OYAKAWA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gee, Milton               67 CSM                    47.00      42.77    9

Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 32.91  5/18/1997 NICK TEMPLEMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gee, Milton               67 CSM                    46.00      41.67    9
  2 Will, Eberhard M          67 BUMS                   50.53      49.56    7

Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:13.78  5/18/1997 NICK TEMPLEMAN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 CSM                  1:40.00    1:27.76    9
      41.15   46.61

Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:43.05  4/30/2000 BOBBY PATTEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Will, Eberhard M          67 BUMS                 4:20.65    4:17.72    9
      55.37 1:03.50 1:09.65 1:09.20

Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 25.99  5/17/2002 DONALD HILL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                    30.50      29.88    9
  2 Webber, Dick              74 RAM                    29.50      30.04    7
  3 Maguire, Richard          71 CSM                       NT      46.52    6

Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 58.21  6/23/2002 RONALD JOHNSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                  1:09.00    1:07.88    9
      33.18   34.70
  2 Shouse, Darle             70 AWSM                 1:40.74    1:41.99    7
      47.55   54.44

Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:09.57  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                  2:25.00    2:38.34    9
      36.04   40.67   42.12   39.51

Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 5:51.37  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                  7:40.00    7:35.34    9
      38.31   42.40   44.83   50.14   45.01   46.35   48.62   49.12
      45.96   44.60

Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 31.84  5/21/1995 PAUL HUTINGER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shouse, Darle             70 AWSM                   52.82      53.50    9
  2 Maguire, Richard          71 CSM                       NT    1:00.07    7

Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:07.88  4/27/2003 BURWELL JONES
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                  1:16.00    1:16.96    9
      38.34   38.62

Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 33.19  4/22/2001 JOHN KORTHEUER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           72 CSM                    36.00      36.25    9
  2 Mitchell, Clarke          71 AMS                    45.00      39.09    7
  3 Shouse, Darle             70 AWSM                   46.16      46.20    6
  4 Webber, Dick              74 RAM                    46.15      49.01    5
  5 Maguire, Richard          71 CSM                       NT    1:13.77    4

Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:15.24  4/22/2001 JOHN KORTHEUER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           72 CSM                  1:20.00    1:24.42    9
      40.02   44.40
  2 Shouse, Darle             70 AWSM                 1:43.68    1:40.58    7
      47.27   53.31

Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:55.34  5/17/2002 JOHN KORTHEUER
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shouse, Darle             70 AWSM                 3:32.78    3:34.32    9
      48.02   51.97   55.65   58.68

Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 29.47  5/18/2003 RONALD JOHNSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                    35.00      34.25    9

Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:09.63  5/17/2002 RONALD JOHNSON
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          71 AMS                  1:30.00    1:22.20    9
      37.61   44.59

Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:08.14  4/6/2003  BURWELL JONES
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           72 CSM                  1:16.00    1:18.10    9
  2 Webber, Dick              74 RAM                  1:24.00    1:26.25    7
      39.69   46.56
  3 Shouse, Darle             70 AWSM                 1:48.88    1:48.93    6
      55.92   53.01

Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:32.54  5/18/2003 BURWELL JONES
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Webber, Dick              74 RAM                  3:25.00    3:28.15    9
      42.85   57.43 1:03.41   44.46

Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL: N 31.09  5/1/1994  WOODROW BOWERSOCK
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scherbarth, Jim           80 RAM                    45.00      44.81    9

Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 1:24.23  4/30/2000 RAY TAFT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scherbarth, Jim           80 RAM                  2:21.42    2:21.33    9
    1:04.24 1:17.09

Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 41.30  3/15/1998 ALDO DA ROSA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scherbarth, Jim           80 RAM                  1:02.56    1:00.87    9

Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
  80-84 NATL: N 1:24.24  8/14/1999 RAY TAFT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scherbarth, Jim           80 RAM                  2:34.21    2:38.30    9
    1:14.85 1:23.45

Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:38.68  5/24/1992 HOLMES LUMBER
                         K BEATTIE, M ROEBUCK, L NEARY, S MILLER
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:47.68   18
     1) Hardy, Allison 30               2) Katz, Sarah 24
     3) Speight, Peggy 42               4) Battle, Ruth 41
       26.50    26.86    28.72    25.60

Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:49.10  5/20/2001 SIERRA NEVADA
                         SARA SCHWEITZER, SHARON WEISS, LIMIN LIU, MAY OOI
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:01.74   18
     1) Hardy, Allison 30               2) Katz, Sarah 24
     3) Battle, Ruth 41                 4) Speight, Peggy 42
  2 MAC Masters  'A'                                       NT    2:33.52   14
     1) Buchoux, Michelle 31            2) Conway, Marty 43
     3) Bell, Melissa 22                4) Nardella, Julie 28

Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:37.40  5/7/1989  LONE STAR
                         L JACKSON, B HEUER, L MORRISON-CASEY, A PLESS
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                       NT    2:12.73   18
     1) Noble, Nikki D 43               2) Buchoux, Michelle 31
     3) Plevka, Sarah Jane 37           4) Woodard, Alis 43
       33.50    34.87    33.82    30.54
  2 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:13.84   14
     1) St.Jean, Rebeca 33              2) Mathney, Linda 39
     3) Fahnline, Kathy 40              4) Self, Tracy 48
       29.51    35.26    16.12    52.95
  3 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    2:15.79   12
     1) Lindauer, Kerry 29              2) Henninger, Sara 31
     3) Phillips, Rita 50               4) Blanchar, Jill 39
       27.94    51.37    15.73    40.75

Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:47.70  5/16/1999 SLUG
                         M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:34.87   18
     1) St.Jean, Rebeca 33              2) Mathney, Linda 39
     3) Fahnline, Kathy 40              4) Self, Tracy 48
       37.50    45.37    37.52    34.48

Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:36.90  5/18/2003 ROCKY MTN
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tar Heel Aquatic Team  'A'                             NT    2:09.61   18
     1) Csorba, Amy 44                  2) Satter, Jane 47
     3) Culton, Cathy 38                4) Wicker, Cheryl 43
       30.75    32.88    35.01    30.97

Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:49.20  5/18/2003 ROCKY MTN
                         C SAPPEY, S ARREDONDO, S VON DER LIPPE, A PETTIS S
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tar Heel Aquatic Team  'A'                             NT    2:28.32   18
     1) Satter, Jane 47                 2) Culton, Cathy 38
     3) Csorba, Amy 44                  4) Wicker, Cheryl 43
  2 MAC Masters  'A'                                       NT    2:30.91   14
     1) Woodard, Alis 43                2) Gargano, Heidi 44
     3) Noble, Nikki D 43               4) Plevka, Sarah Jane 37
       40.55    42.72    33.52    34.12
  3 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    3:24.57   12
     1) Medearis, Rebecca 50            2) Miller, Bette 44
     3) Phillips, Rita 50               4) Brawer, Marian 58
       56.90    15.49    29.41  1:42.77

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:23.04  2/18/2001 AUBURN MSTRS
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    1:42.25   18
     1) Becher, John Michael 23         2) St.Jean, Rob 35
     3) Self, Glenn 50                  4) Boder, Bob 52
       29.02    25.04    24.33    23.86

Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:33.18  5/21/1995 TEXAS SWIMMING
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    1:48.78   18
     1) Becher, John Michael 23         2) St.Jean, Rob 35
     3) Lucas, Jeff 46                  4) Self, Glenn 50
       27.01    31.82    25.75    24.20

Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:23.34  5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dynamo Swim Club Masters  'A'                          NT    1:41.07   18
     1) Tvermoes, Nicolai 33            2) Porco, Filippo 26
     3) Murphy, Jimmy 28                4) Mangrum, John 40
       23.24    26.26    25.79    25.78
  2 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:41.60   14
     1) Walker, Austin 28               2) Palmer, Rick 44
     3) Lechner, Chris 43               4) Petusky, Steve 26
       24.03    28.92    24.24    24.41
  3 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    1:53.53   12
     1) Seidler, Howard 42              2) White, Bernie 60
     3) Sesler, Richard 54              4) Lizano, Antonio 32
       27.70    28.94    28.74    28.15

Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:31.54  5/19/1991 LONE STAR
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:50.27   18
     1) Walker, Austin 28               2) Schultz, Brian 34
     3) Lechner, Chris 43               4) Petusky, Steve 26
       29.56    30.98    26.57    23.16
 -- MAC Masters  'A'                                       NT         DQ
     1) Kurtz, Jerry 37                 2) Erickson, John 42
     3) Andersen, Morten 33             4) McKee, Bob 47
       35.43    37.02    25.36    31.90

Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:25.72  5/21/1990 LONE STAR
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tar Heel Aquatic Team  'A'                             NT    1:39.96   18
     1) Shaver, Dan 44                  2) Dimsdale, Todd 46
     3) Schmitz, Robert 51              4) Klein, Johathan 46
       25.33    25.37    24.94    24.32
  2 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    1:43.23   14
     1) Smith, Jeff 40                  2) Davis, William A 36
     3) Green, Kelly 38                 4) Quam, Paul 37
       25.77    25.52    27.76    24.18
  3 MAC Masters  'A'                                       NT    1:58.45   12
     1) Pannenberg, Mark 42             2) Dickerman, Dwight 42
     3) Williams, Hubert 43             4) Schneeberger, Peter 36
       29.57    29.06    30.37    29.45

Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:35.56  5/17/2002 TEAM TYR
                         J SMITH, D PUTTERMAN, R KILLEEN, C CAVANAGH
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tar Heel Aquatic Team  'A'                             NT    1:51.43   18
     1) Klein, Johathan 46              2) Schmitz, Robert 51
     3) Shaver, Dan 44                  4) Dimsdale, Todd 46
  2 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    1:53.96   14
     1) Smith, Jeff 40                  2) Green, Kelly 38
     3) Quam, Paul 37                   4) Davis, William A 36
       27.69    33.20    27.68    25.39
  3 MAC Masters  'A'                                       NT    2:13.78   12
     1) Hoover, Chip 44                 2) Pannenberg, Mark 42
     3) Dickerman, Dwight 42            4) Williams, Hubert 43
       33.49    35.10    34.37    30.82

Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:30.79  4/30/2000 ROCKY MOUNTAIN
                         R ABRAHAMS, P MCCORMICK, L MACDONALD, R HESS
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    1:44.20   18
     1) Johnson, Ken 46                 2) Glass, Ernie 54
     3) Lee, Doug 47                    4) Shields, Larry 47
       26.74    26.20    26.41    24.85

Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:41.45  5/18/2003 ROCKY MT MSTRS
                         B BRACKETT, S WATERBURY, R HESS, T WHATLEY
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Georgia Masters  'A'                                   NT    1:54.49   18
     1) Dyszkiewicz, Krystian 48        2) Zeigler, John 58
     3) Rabalais, Scott 45              4) Dyer, Andy 45
       28.78    35.07    26.93    23.71
  2 Charlotte SwimMasters  'B'                             NT    1:58.97   14
     1) Shields, Larry 47               2) Lee, Doug 47
     3) Johnson, Ken 46                 4) Glass, Ernie 54
       31.26    32.89    28.73    26.09
  3 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    2:16.85   12
     1) Mullen, Chris 55                2) Matysek, Joe 46
     3) Kitchell, Richard 63            4) White, Bernie 60
       39.05    36.73    30.56    30.51

Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 2:04.32  5/20/2001 TEAM TEXAS
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    2:28.64   18
     1) Maguire, Richard 71             2) Gee, Milton 67
     3) Kortheuer, John 72              4) Clark, Jerry 66
       46.66    37.57    30.87    33.54

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:30.96  5/16/1999 TOC
                         J TONG, S PATRICK, J KEPPLER, K EVERIST
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:47.58   18
     1) Walker, Austin 28               2) Palmer, Rick 44
     3) Speight, Peggy 42               4) Katz, Sarah 24
  2 Hilton Head  'A'                                       NT    2:00.56   14
     1)                                 2) Parrella, Keith 37
     3) Stuntz, Rebekah 22              4) Williams, Rick 43
  3 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:02.83   12
     1) Becher, John Michael 23         2) Mathney, Linda 39
     3) Fahnline, Kathy 40              4) Nunley, Michael 45

Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:41.15  5/21/1995 GOLD COAST
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:02.69   18
     1) Becher, John Michael 23         2) St.Jean, Rebeca 33
     3) St.Jean, Rob 35                 4) Mathney, Linda 39
       26.93    38.08    25.64    32.04
  2 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:06.45   14
     1) Katz, Sarah 24                  2) Palmer, Rick 44
     3) Speight, Peggy 42               4) Petusky, Steve 26
       31.53    37.49    33.35    24.08

Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:29.40  5/21/1990 S. CAL AQUATIC
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:38.98   18
     1) Hardy, Allison 30               2) Battle, Ruth 41
     3) Lechner, Chris 43               4) Petusky, Steve 26
  2 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    1:42.72   14
     1) Lindauer, Kerry 29              2) Henninger, Sara 31
     3) Lizano, Antonio 32              4) Murray, Jeff 34
  3 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    1:50.22   12
     1)                                 2) St.Jean, Rebeca 33
     3) Self, Tracy 48                  4) Boder, Bob 52
  4 MAC Masters  'A'                                       NT    2:05.28   10
     1) Dickerman, Dwight 42            2) Buchoux, Michelle 31
     3) Plevka, Sarah Jane 37           4) Schneeberger, Peter 36

Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:39.01  5/19/1991 LONE STAR
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    1:50.89   18
     1) Hardy, Allison 30               2) Walker, Austin 28
     3) Lechner, Chris 43               4) Battle, Ruth 41
       29.78    29.35    26.49    25.27
  2 North Carolina Masters  'A'                            NT    2:05.82   14
     1) Newell, Sally 66                2) Williams, Heidi 34
     3) Lehman, Fritz 45                4) Aber, Dan 30
       25.89    42.06    31.08    26.79
  3 Raleigh Area Masters  'A'                              NT    2:06.40   12
     1) Braun, Erika 31                 2) Schad, Daniel 38
     3) Springer, Margie 42             4) Mangrum, John 40
       30.76    40.77    29.44    25.43

Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:30.21  5/18/2003 ROCKY MTN
                         J SMITH, S VON DER LIPPE, C SAPPEY, P SMITH
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tar Heel Aquatic Team  'B'                             NT    1:54.52   18
     1) Culton, Cathy 38                2) Klein, Johathan 46
     3) Satter, Jane 47                 4) Schmitz, Robert 51
  2 Tar Heel Aquatic Team  'A'                             NT    1:57.76   14
     1) Csorba, Amy 44                  2) Shaver, Dan 44
     3) Wicker, Cheryl 43               4) Dimsdale, Todd 46
  3 MAC Masters  'A'                                       NT    1:58.87   12
     1) Noble, Nikki D 43               2) Williams, Hubert 43
     3) Woodard, Alis 43                4) Hoover, Chip 44
  4 Charlotte SwimMasters  'A'                             NT    2:22.22   10
     1) Blanchar, Jill 39               2) Phillips, Rita 50
     3) Johnson, Ken 46                 4) Sesler, Richard 54

Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:40.52  5/18/2003 ARIZONA
                         M MCCUE, G RHODENBAUGH, H CLARK, B CLARK
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tar Heel Aquatic Team  'A'                             NT    2:11.70   18
     1) Wicker, Cheryl 43               2) Schmitz, Robert 51
     3) Culton, Cathy 38                4) Dimsdale, Todd 46
  2 Tar Heel Aquatic Team  'B'                             NT    2:12.36   14
     1) Klein, Johathan 46              2) Csorba, Amy 44
     3) Shaver, Dan 44                  4) Satter, Jane 47
  3 MAC Masters  'B'                                       NT    2:19.31   12
     1) Hoover, Chip 44                 2) Dickerman, Dwight 42
     3) Noble, Nikki D 43               4) Woodard, Alis 43
       35.34    39.55    34.38    30.04
  4 MAC Masters  'A'                                       NT    2:29.01   10
     1) Conway, Marty 43                2) Pannenberg, Mark 42
     3) Williams, Hubert 43             4) Gargano, Heidi 44
       42.74    16.91    18.24  1:11.12
  5 Charleston Family YMCA Masters  'A'                    NT    2:30.31    8
     1) Fahnline, Kathy 40              2) Miesner, John T 42
     3) Nunley, Michael 45              4) Self, Tracy 48

Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:38.32  3/29/1998 NEW ENGLAND
                         L SHULMAN, J FELDMEN, D ROGACKI, J HIRSTY
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:12.53   18
     1) Mitchell, Clarke 71             2) Rogers, Jennie 51
     3) Mitchell, Jeannie R 57          4) Williamson, Bob 62

Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:50.54  5/17/2002 HAWAII
                         B BARNETT-SALLEE, S ELDRED, S BOROWSKI, R STEIGER
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Asheville Masters Swimming  'A'                        NT    2:29.69   18
     1) Mitchell, Clarke 71             2) Williamson, Bob 62
     3) Rogers, Jennie 51               4) Mitchell, Jeannie R 57
       34.81    42.17    39.17    33.54

North Carolina Masters Swimming Website
Return to Masters Swimming in North Carolina  home page.
January 31, 2004
http://www.NCmasters.org/13401res.html