2003 NC East vs West Championships Short Course Meters Results

Licensed to N.C. Masters Swimming - Organization License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/11/2003 03:01 PM
                   NC East Vs West Championship - 25/10/2003                   
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              19 EAST-NC                30.00      30.05   20  
  2 Golnik, Sarah B           23 EAST-NC                33.09      33.97   17  
 
Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        24 EAST-NC              1:05.13    1:03.95   20  
  2 Dickson, Ali              19 EAST-NC              1:03.50    1:05.42   17  
      31.01   34.41                                                
  3 Rice, Kim                 22 EAST-NC              1:20.00    1:08.67   16  
  4 Golnik, Sarah B           23 EAST-NC              1:16.00    1:14.14   15  
      35.22   38.92                                                
 
Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              19 EAST-NC              2:17.50    2:19.41   20  
      32.49   35.51   36.38   35.03                                
  2 O'Reilly, Jennifer        24 EAST-NC              2:38.16    2:20.15   17  
  3 Rice, Kim                 22 EAST-NC              2:22.00    2:30.79   16  
      33.78   37.65   39.94   39.42                                
 
Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        24 EAST-NC              5:13.14    5:08.63   20  
 
Women 19-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Kim                 22 EAST-NC             21:03.00   19:53.63   20  
 
Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gazda, Annamaria          22 EAST-NC                30.00      32.60   20  
  2 Baker, Brooke             23 EAST-NC                40.00      37.66   17  
 
Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gazda, Annamaria          22 EAST-NC              1:05.00    1:08.77   20  
      33.94   34.83                                                
  2 O'Reilly, Jennifer        24 EAST-NC              1:20.00    1:16.59   17  
  3 Baker, Brooke             23 EAST-NC              1:35.00    1:21.15   16  
      38.85   42.30                                                
  4 Golnik, Sarah B           23 EAST-NC              1:28.31    1:24.50   15  
 
Women 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gazda, Annamaria          22 EAST-NC                37.00      38.16   20  
 
Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              19 EAST-NC                33.00      33.57   20  
  2 Golnik, Sarah B           23 EAST-NC                   NT      38.69   17  
 
Women 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Ali              19 EAST-NC              1:11.90    1:14.05   20  
      34.41   39.64                                                
 
Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gazda, Annamaria          22 EAST-NC              1:07.00    1:11.37   20  
      32.87   38.50                                                
  2 Baker, Brooke             23 EAST-NC              1:30.00    1:21.53   17  
  3 Golnik, Sarah B           23 EAST-NC                   NT    1:26.80   16  
 
Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        24 EAST-NC              2:47.60    2:40.50   20  
      35.88   41.63   47.40   35.59                                
  2 Rice, Kim                 22 EAST-NC              2:42.00    2:45.65   17  
      35.97   42.58   49.22   37.88                                
  3 Baker, Brooke             23 EAST-NC              3:10.00    2:52.95   16  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Floyd, Gina               27 EAST-NC                40.00      35.59   20  
  2 Shurba, Elizabeth         27 EAST-NC                35.00      37.69   17  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        27 EAST-NC              1:00.00    1:01.84   20  
      29.82   32.02                                                
  2 Floyd, Gina               27 EAST-NC              1:30.00    1:17.87   17  
  3 Shurba, Elizabeth         27 EAST-NC              1:17.00    1:19.40   16  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shurba, Elizabeth         27 EAST-NC              2:47.00    2:57.68   20  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Floyd, Gina               27 EAST-NC                50.00      39.48   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Floyd, Gina               27 EAST-NC              2:00.00    1:32.69   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Floyd, Gina               27 EAST-NC              1:30.00    1:26.16   20  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            31 EAST-NC             25:00.00   21:53.60   20  
      41.76   44.53   44.57   45.24   45.11   44.93   44.60   44.57
      46.12   43.85   44.14   43.94   43.81   44.23   44.12   45.50
      45.71   42.67   42.87   43.13   43.37   45.00   45.03   42.16
      42.34   42.85   42.48   42.23   41.90   40.84                
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            31 EAST-NC                35.09      36.53   20  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            31 EAST-NC                35.29      34.77   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inscore, Staci            31 EAST-NC              1:16.59    1:18.50   20  
      37.68   40.82                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caulton, Cathy            38 EAST-NC                   NT      34.08   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindroos, Pamela          37 EAST-NC              1:15.00    1:10.09   20  
  2 Caulton, Cathy            38 EAST-NC                   NT    1:18.01   17  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Sian              37 EAST-NC             22:30.00   22:04.40   20  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindroos, Pamela          37 EAST-NC                42.00      39.13   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindroos, Pamela          37 EAST-NC              1:30.00    1:27.00   20  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindroos, Pamela          37 EAST-NC                39.00      38.60   20  
  2 Caulton, Cathy            38 EAST-NC                   NT      38.67   17  
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindroos, Pamela          37 EAST-NC              2:55.00    2:49.43   20  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csorba, Amy               44 EAST-NC                   NT      37.16   20  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stott, Kim                44 EAST-NC             25:00.00   24:46.06   20  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wicker, Cheryl            43 EAST-NC                   NT      42.83   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wicker, Cheryl            43 EAST-NC                   NT    1:35.24   20  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stott, Kim                44 EAST-NC              3:04.00    3:03.37   20  
      43.38   45.92   47.10   46.97                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haugh, Sue                41 EAST-NC                39.00      41.17   20  
  2 Stott, Kim                44 EAST-NC                43.00      45.22   17  
  3 Csorba, Amy               44 EAST-NC                   NT      50.43   16  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Csorba, Amy               44 EAST-NC                   NT    1:45.82   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wicker, Cheryl            43 EAST-NC                   NT    1:35.57   20  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           46 EAST-NC                33.30      33.21   20  
  2 Satter, Jane              47 EAST-NC                   NT      38.88   17  
  3 Driebeek, Mary            48 EAST-NC                   NT      42.93   16  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            49 WEST-NC              1:11.18    1:11.34   20  
  2 Robinson, Robin           46 EAST-NC              1:13.90    1:14.41   17  
      35.12   39.29                                                
  3 Satter, Jane              47 EAST-NC                   NT    1:24.28   16  
  4 Driebeek, Mary            48 EAST-NC                   NT    1:33.40   15  
      44.27   49.13                                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            49 WEST-NC              6:30.00    5:30.92   20  
      37.36   39.88   41.96   42.10   42.52   42.59   42.62   41.89
  2 Garrou, Terri             46 WEST-NC                   NT    7:09.50   17  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrou, Terri             46 WEST-NC                42.00      45.67   20  
  2 Driebeek, Mary            48 EAST-NC                   NT      47.30   17  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Driebeek, Mary            48 EAST-NC                   NT    1:44.25   20  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            49 WEST-NC                34.79      34.57   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            49 WEST-NC              1:19.50    1:18.61   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           46 EAST-NC              1:25.75    1:25.10   20  
  2 Garrou, Terri             46 WEST-NC              1:30.00    1:40.84   17  
      44.03   56.81                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Robin           46 EAST-NC                   NT    3:08.02   20  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 EAST-NC                32.01      31.61   20  
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 WEST-NC              6:35.00    6:36.96   20  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 EAST-NC                41.20      40.13   20  
  2 Rogers, Jennie            51 WEST-NC                43.00      46.24   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 WEST-NC              1:36.00    1:39.34   20  
      48.00   51.34                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 EAST-NC                35.90      35.51   20  
  2 Rogers, Jennie            51 WEST-NC                45.00      45.15   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            51 WEST-NC              1:54.00    1:51.57   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sargeant, Pat             50 EAST-NC              1:23.30    1:23.14   20  
      38.21   44.93                                                
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 WEST-NC             25:00.00   25:17.25   20  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 WEST-NC                43.14      42.45   20  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 WEST-NC                50.15      50.75   20  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie         57 WEST-NC              4:00.00    4:01.05   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 WEST-NC                39.20      38.73   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 WEST-NC                48.15      48.57   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 WEST-NC              1:45.77    1:45.29   20  
      49.47   55.82                                                
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             66 WEST-NC              1:40.28    1:40.09   20  
      49.37   50.72                                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 EAST-NC                50.00      52.03   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 EAST-NC              1:58.00    2:03.35   20  
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 EAST-NC              4:20.00    4:18.50   20  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   70 EAST-NC                59.00    1:04.53   20  
 
Men 19-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Jason              21 EAST-NC             17:45.00   18:10.43   20  
      31.72   34.75   35.13   35.33   35.24   35.49   36.06   36.11
      36.22   36.66   36.35   36.93   36.91   37.01   36.69   37.01
      36.90   37.28   36.85   36.99   36.86   36.48   36.93   37.42
      37.26   37.42   37.43   37.47   36.29   35.24                
 
Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Jason              21 EAST-NC                38.00      37.81   20  
 
Men 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooke, Jason              21 EAST-NC              1:03.00    1:05.22   20  
      29.81   35.41                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madden, Joe               29 EAST-NC                25.97      26.52   20  
  2 Murphy, Jimmy             28 EAST-NC                29.92      28.68   17  
  3 Porco, Filippo            26 EAST-NC                31.98      29.66   16  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madden, Joe               29 EAST-NC                58.57      59.72   20  
      27.70   32.02                                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Su, Billy                 29 EAST-NC              5:15.04    5:06.00   20  
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porco, Filippo            26 EAST-NC             23:22.00   21:30.19   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Su, Billy                 29 EAST-NC                37.01      36.53   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bhave, Prakash            26 EAST-NC              1:18.00    1:18.87   20  
      38.70   40.17                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bhave, Prakash            26 EAST-NC              2:45.00    2:54.28  
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bhave, Prakash            26 EAST-NC                   NT    2:54.28   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jimmy             28 EAST-NC                38.50      35.94   20  
  2 Porco, Filippo            26 EAST-NC                41.42      36.23   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bhave, Prakash            26 EAST-NC              1:25.00    1:25.45   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madden, Joe               29 EAST-NC                28.73      29.05   20  
  2 Murphy, Jimmy             28 EAST-NC                32.64      34.64   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Su, Billy                 29 EAST-NC              1:12.02    1:10.17   20  
      32.63   37.54                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jimmy             28 EAST-NC              1:18.23    1:10.17   20  
  2 Bhave, Prakash            26 EAST-NC              1:15.00    1:14.61   17  
      35.41   39.20                                                
  3 Su, Billy                 29 EAST-NC              1:16.03    1:15.02   16  
      34.93   40.09                                                
  4 Porco, Filippo            26 EAST-NC              1:18.90    1:18.84   15  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jimmy             28 EAST-NC              2:40.95    2:37.23   20  
  2 Bhave, Prakash            26 EAST-NC              2:40.00    2:45.53   17  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astilla, Mike             32 WEST-NC              1:30.00    1:05.13   20  
  2 Sousa, Gregory            34 EAST-NC              1:25.00    1:08.91   17  
      32.73   36.18                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sousa, Gregory            34 EAST-NC              2:50.00    2:44.37   20  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Scott              33 EAST-NC              5:40.00    5:22.25   20  
      35.86   39.67   40.45   40.38   41.37   41.37   41.65   41.50
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sousa, Gregory            34 EAST-NC                   NT    1:26.72   20  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecht, Erik               31 EAST-NC                   NT      39.15   20  
  2 Astilla, Mike             32 WEST-NC                40.00      42.09   17  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecht, Erik               31 EAST-NC                   NT    1:25.86   20  
      40.70   45.16                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecht, Erik               31 EAST-NC                   NT      34.06   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sousa, Gregory            34 EAST-NC              1:30.00    1:34.15   20  
      42.49   51.66                                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hecht, Erik               31 EAST-NC                   NT    1:22.44   20  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVine, Robert            39 EAST-NC                29.00      27.74   20  
  2 Schad, Dan                38 EAST-NC                28.00      29.09   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schad, Dan                38 EAST-NC              1:05.00    1:03.86   20  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schad, Dan                38 EAST-NC              2:22.00    2:17.36   20  
      32.25   34.66   35.50   34.95                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sipple, David             38 EAST-NC              5:00.00    5:00.78   20  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVine, Robert            39 EAST-NC                32.50      31.94   20  
  2 Schad, Dan                38 EAST-NC                35.00      33.72   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schad, Dan                38 EAST-NC              1:10.00    1:13.17   20  
    1:14.35                                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVine, Robert            39 EAST-NC                43.00      36.51   20  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redd, Robert              35 EAST-NC                30.00      29.00   20  
  2 LeVine, Robert            39 EAST-NC                31.00      29.90   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sipple, David             38 EAST-NC              1:07.00    1:04.99   20  
  2 Redd, Robert              35 EAST-NC              1:07.00    1:13.88   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVine, Robert            39 EAST-NC              1:10.00    1:10.51   20  
  2 Redd, Robert              35 EAST-NC              1:11.00    1:15.13   17  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Sipple, David             38 EAST-NC              2:30.00         DQ  
      31.62   41.41   42.13   35.74                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 EAST-NC                25.00      25.44   20  
  2 Kottier, Michael          42 EAST-NC                30.60      30.21   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 EAST-NC                55.50      54.91   20  
      26.54   28.37                                                
  2 Mangrum, John             40 EAST-NC              1:00.00    1:04.39   17  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangrum, John             40 EAST-NC             20:00.00   20:49.74   20  
      35.62   38.99   40.94   41.49   41.40   41.59   42.14   42.16
      41.81   41.69   43.86   43.25   41.60   42.39   41.87   44.36
      42.77   42.02   41.78   40.88   42.03   41.68   42.40   42.14
      42.75   41.99   42.34   41.97   40.68   39.15                
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangrum, John             40 EAST-NC              1:15.00    1:19.99   20  
    1:22.17                                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangrum, John             40 EAST-NC              2:40.00    2:42.05  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangrum, John             40 EAST-NC                   NT    2:42.05   20  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           44 EAST-NC                37.84      36.74   20  
  2 Kottier, Michael          42 EAST-NC                41.40      40.71   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           44 EAST-NC              1:21.19    1:20.11   20  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           44 EAST-NC              2:59.30    2:55.21   20  
      40.65   44.67   44.93   44.96                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 EAST-NC                27.50      27.16   20  
  2 Kottier, Michael          42 EAST-NC                34.50      32.80   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            40 EAST-NC              1:01.00    1:02.77   20  
      29.39   33.38                                                
  2 Mangrum, John             40 EAST-NC              1:12.00    1:16.24   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           44 EAST-NC              1:20.00    1:20.31   20  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             45 EAST-NC                25.50      26.21   20  
  2 Gilchrist, Don            49 EAST-NC                27.50      27.88   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           49 WEST-NC              1:06.50    1:05.86   20  
      31.31   34.55                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           49 WEST-NC              2:36.50    2:34.46   20  
      34.72   39.50   40.62   39.62                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           49 WEST-NC              6:00.00    5:36.01   20  
      37.26   41.60   42.85   44.09   42.67   42.68   42.69   42.17
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           49 WEST-NC             23:30.00   21:46.39   20  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             45 EAST-NC                28.50      29.89   20  
  2 Klein, Jonathan           46 EAST-NC                29.85      30.95   17  
  3 Godfrey, Alan             46 EAST-NC                32.00      31.47   16  
 -- Gilchrist, Don            49 EAST-NC                38.00         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           46 EAST-NC              1:05.00    1:07.16   20  
      32.96   34.20                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           46 EAST-NC              2:29.00    2:32.08  
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           46 EAST-NC                   NT    2:32.08   20  
      36.16   39.16   39.31   37.45                                
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilchrist, Don            49 EAST-NC              1:20.00    1:19.27   20  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Tim               46 EAST-NC                28.50      28.43   20  
  2 Klein, Jonathan           46 EAST-NC                27.94      28.54   17  
  3 Gilchrist, Don            49 EAST-NC                30.00      30.83   16  
  4 Miller, Richard           49 WEST-NC                40.00      34.61   15  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           46 EAST-NC              1:07.50    1:06.03   20  
  2 Gilchrist, Don            49 EAST-NC              1:15.00    1:15.00   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             45 EAST-NC              1:04.00    1:05.41   20  
      30.09   35.32                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              51 EAST-NC                26.88      28.70   20  
  2 McGraw, Dennis            52 EAST-NC                30.00      30.48   17  
  3 Singer, Gregory           52 EAST-NC                33.00      33.41   16  
  4 Primm, Mike               50 EAST-NC                   NT      35.13   15  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              51 EAST-NC              1:00.26    1:02.32   20  
  2 McGraw, Dennis            52 EAST-NC              1:05.00    1:07.13   17  
      31.65   35.48                                                
  3 Singer, Gregory           52 EAST-NC              1:20.00    1:15.92   16  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karpinos, Ralph           53 EAST-NC              3:30.00    3:23.85   20  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karpinos, Ralph           53 EAST-NC              7:00.00    7:09.25   20  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGraw, Dennis            52 EAST-NC             23:00.00   22:14.94   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karpinos, Ralph           53 EAST-NC              2:10.00    2:07.65   20  
    1:02.39 1:05.26                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              51 EAST-NC                35.26      36.25   20  
  2 Singer, Gregory           52 EAST-NC                44.00      42.14   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              51 EAST-NC              1:19.21    1:17.24   20  
      36.30   40.94                                                
  2 Singer, Gregory           52 EAST-NC              1:40.00    1:30.49   17  
  3 Primm, Mike               50 EAST-NC                   NT    1:39.80   16  
  4 Karpinos, Ralph           53 EAST-NC              2:00.00    1:56.83   15  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Bob              51 EAST-NC              1:09.26    1:14.22   20  
      34.29   39.93                                                
  2 McGraw, Dennis            52 EAST-NC              1:20.00    1:21.33   17  
  3 Primm, Mike               50 EAST-NC                   NT    1:30.34   16  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Primm, Mike               50 EAST-NC                   NT    3:14.96   20  
  2 Karpinos, Ralph           53 EAST-NC              4:00.00    3:57.63   17  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrance, John            57 EAST-NC                35.00      33.57   20  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrance, John            57 EAST-NC              3:05.00    2:45.31   20  
      33.90   43.52   48.21   39.68                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enyart, James             62 EAST-NC                40.00      37.97   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enyart, James             62 EAST-NC              1:31.00    1:26.74   20  
      41.63   45.11                                                
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enyart, James             62 EAST-NC              7:00.00    6:50.19   20  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enyart, James             62 EAST-NC                59.00      54.52   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNairy, Sandy            60 WEST-NC              1:39.00    1:59.68   20  
      55.29 1:04.39                                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNairy, Sandy            60 WEST-NC              1:35.00    1:43.46   20  
      47.89   55.57                                                
  2 Enyart, James             62 EAST-NC              2:05.00    1:59.17   17  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 WEST-NC                31.00      30.87   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 WEST-NC              1:10.00    1:07.73   20  
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 WEST-NC              2:45.00    2:36.71   20  
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 WEST-NC              6:15.00    5:46.80   20  
      40.69   44.74   44.93   44.35   44.10   43.85   42.95   41.19
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              66 WEST-NC                48.00      43.05   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               69 WEST-NC              2:00.00    1:56.89   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               69 WEST-NC              2:00.00    2:04.76   20  
      56.44 1:08.32                                                
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               69 WEST-NC              2:00.00    1:50.81   20  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huson, John               69 WEST-NC              4:00.00    4:06.47   20  
      53.78 1:03.48 1:11.02   58.19                                

North Carolina Masters Swimming Website
Return to Masters Swimming in North Carolina  home page.
November 5, 2003
http://www.NCmasters.org/13307res.html