Meet Results from Greensboro's Frank Clark Masters Open SCY Meet, March 1, 2003

Licensed to GSA / Triad Masters         Hy-Tek's Meet Manager 3/1/2003 05:32 PM
                      Frank Clark Masters Open - 3/1/2003                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        23 SAC                            5:55.01    7  
       33.85  1:09.81  1:46.06  2:22.06  2:57.82  3:33.29  4:09.18  4:44.91
     5:20.27  5:55.01                                                      
  2 Katz, Sarah               23 GG                             5:59.18    5  
       31.78  1:06.22  1:42.09  2:18.09  2:54.38  3:30.98  4:08.08  4:45.03
     5:22.06  5:59.18                                                      
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyder, Melanie            27 NCAM                           6:17.00    7  
       34.83  1:11.65  1:49.64  2:27.73  3:05.12  3:43.32  4:21.73  5:00.25
     5:38.89  6:17.00                                                      
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           33 NCAM                           5:35.39    7  
       31.09  1:04.19  1:38.20  2:12.15  2:46.14  3:20.26  3:54.04  4:28.16
     5:02.16  5:35.39                                                      
  2 Szott, Margaret C         33 TMS                            6:35.72    5  
       33.83  1:10.91  1:49.58  2:29.48  3:10.09  3:51.27  4:32.71  5:14.26
     5:55.54  6:35.72                                                      
 
Event 1  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchar, Jill            38 CSM                            7:01.42    7  
       35.14  1:14.62  1:55.78  2:38.56  3:22.47  4:06.60  4:51.15  5:35.44
     6:19.97  7:01.42                                                      
 
Event 1  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        41 GCYM                           6:18.82    7  
       33.80  1:11.25  1:50.08  2:28.96  3:07.90  3:46.98  4:25.98  5:04.89
     5:42.69  6:18.82                                                      
 
Event 2  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bottomley, Kevin          27 GCYM                           7:16.09    7  
       35.44  1:14.04  1:58.04  2:41.34  3:26.27  4:12.68  4:59.05  5:45.29
     6:32.37  7:16.09                                                      
 
Event 2  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carson, Jeffrey           37 BUMS                           7:38.69    7  
       38.37  1:21.38  2:07.96  2:54.66  3:40.60  4:27.76  5:13.57  5:59.98
     6:48.05  7:38.69                                                      
 
Event 2  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           48 NCMS                           6:21.44    7  
       32.73  1:08.63  1:45.96  2:24.62  3:03.72  3:43.59  4:22.80  5:02.37
     5:42.25  6:21.44                                                      
 
Event 2  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Tim                54 NEM                            6:01.34    7  
       32.00  1:06.93  1:42.45           3:33.84                           
     5:25.80  6:01.34                                                      
  2 Fleming, John             53 SSCM                           6:30.22    5  
       35.20  1:13.20  1:52.63  2:32.34  3:12.42  3:52.89  4:33.00  5:13.22
     5:52.56  6:30.22                                                      
 
Event 2  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Bernie             59 CSM                            7:23.15    7  
       39.50  1:23.40  2:08.36  2:53.97  3:39.43  4:24.83  5:10.08  5:55.12
     6:40.06  7:23.15                                                      
 
Event 4  Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Michael           25 CSM                            5:04.56    7  
       31.04  1:06.76  1:47.66  2:28.31  3:12.04  3:56.58  4:31.21  5:04.56
 
Event 6  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Triad Masters Swimming  'A'                                 2:11.22   14  
     1) Medendorp, Mark 25              2) Markus, Barry 50               
     3) Keeney, Russ 59                 4) Deinlein, Chris 59             
       29.74  1:11.05  1:43.08  2:11.22                                    
 -- Burke/Unifour Masters Swimming  'A'                              DQ  
     1) Watson, Bret 30                 2) Brinkley, Benton 34            
     3) Will, Eberhard 66               4) Carson, Jeffrey 37             
       36.91  1:29.86  2:01.13       DQ                                    
 
Event 6  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Triad Masters Swimming  'B'                                 2:19.07   14  
     1) Gray, Stafford 41               2) Fergus, Shayne 36              
     3) Atkinson, Tom 53                4) Richelson, Andrew 55           
       37.53  1:16.27  1:50.53  2:19.07                                    
 
Event 7  Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        23 SAC                            2:26.85    7  
       33.55  1:11.15  1:54.98  2:26.85                                    
  2 Katz, Sarah               23 GG                             2:32.13    5  
       33.57  1:11.10  1:57.59  2:32.13                                    
  3 Robinson, Doracy K        22 RAM                            2:34.64    4  
       32.47  1:11.87  1:59.76  2:34.64                                    
 
Event 7  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyder, Melanie            27 NCAM                           2:38.04    7  
       36.06  1:18.19  2:01.98  2:38.04                                    
 
Event 7  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Demilia, Mary             31 RAM                            2:29.06    7  
       31.16  1:09.86  1:54.39  2:29.06                                    
 
Event 7  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchar, Jill            38 CSM                            3:06.00    7  
       45.57  1:33.64  2:25.22  3:06.00                                    
 
Event 7  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         45 GCYM                           2:42.00    7  
       34.05  1:17.99  2:05.29  2:42.00                                    
 
Event 8  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Stafford            41 TMS                            2:48.33    7  
       35.01  1:18.46  2:09.69  2:48.33                                    
 
Event 8  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           50 CSM                            2:23.80    7  
       30.83  1:09.21  1:50.93  2:23.80                                    
  2 Atkinson, Tom             53 TMS                            2:52.55    5  
       35.70  1:21.43  2:12.29  2:52.55                                    
 
Event 9  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garasic, Suzanne          23 VMST-VA                        1:18.50    7  
       36.99  1:18.50                                                      
 
Event 9  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Lori              39 NCMS                           1:20.32    7  
       38.18  1:20.32                                                      
 
Event 9  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kidd, Linda               46 BUMS                           1:57.54    7  
       54.34  1:57.54                                                      
 
Event 9  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meeteren, Greta           56 RAM                            1:51.41    7  
       52.64  1:51.41                                                      
 
Event 9  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy               77 RAM                            2:39.64    7  
     1:16.65  2:39.64                                                      
 
Event 10  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkley, Benton          34 BUMS                           1:24.23    7  
       38.81  1:24.23                                                      
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             44 RAM                            1:09.49    7  
       32.81  1:09.49                                                      
 -- Waldbauer, Eric           43 RAM                                 DQ  
       34.77       DQ                                                      
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilchrist, Donald         49 NCMS                           1:11.52    7  
       34.02  1:11.52                                                      
  2 Jennings, Cliff           49 NEM                            1:14.00    5  
       34.94  1:14.00                                                      
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           50 NCAM                           1:11.02    7  
       33.31  1:11.02                                                      
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Jerry              55 UNA                            1:21.90    7  
       37.95  1:21.90                                                      
 
Event 10  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shouse, Darle             69 AWSM                           1:39.03    7  
       48.26  1:39.03                                                      
  2 Will, Eberhard            66 BUMS                           1:59.31    5  
       54.89  1:59.31                                                      
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Demilia, Mary             31 RAM                              30.82    7  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         38 GG                               32.51    7  
  2 Schick, Lori              39 NCMS                             33.23    5  
  3 Quillen, Diane            39 GCYM                             34.24    4  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        41 GCYM                             31.05    7  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         45 GCYM                             32.32    7  
  2 Lail, Debbie              49 BUMS                             43.55    5  
  3 Warner, Mary Ann          47 DAMA                             50.60    4  
 
Event 11  Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             65 RAM                              45.00    7  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           25 TMS                              25.45    7  
  2 Ferris, Michael           25 CSM                              28.58    5  
  3 Bottomley, Kevin          27 GCYM                             37.53    4  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Jim               42 NCMS                             27.58    7  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsom, Phil              45 NCMS                             27.32    7  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           50 CSM                              28.55    7  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keeney, Russ              59 TMS                              33.91    7  
  2 McNairy, Sandy            59 RAM                              40.02    5  
 
Event 12  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          70 WNCY                             32.29    7  
 
Event 13  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        23 SAC                              58.26    7  
       28.69    58.26                                                      
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pirah, Marisa             25 TMS                              58.06    7  
       28.03    58.06                                                      
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           33 NCAM                             58.67    7  
       28.28    58.67                                                      
  2 Szott, Margaret C         33 TMS                            1:05.25    5  
       31.13  1:05.25                                                      
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         38 GG                             1:03.85    7  
       30.07  1:03.85                                                      
  2 Quillen, Diane            39 GCYM                           1:10.54    5  
       33.97  1:10.54                                                      
  3 Hoffman, Jill             37 NCMS                           1:16.39    4  
       35.05  1:16.39                                                      
 
Event 13  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lail, Debbie              49 BUMS                           1:17.90    7  
       37.02  1:17.90                                                      
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Barbara         51 RAM                            1:11.25    7  
       33.60  1:11.25                                                      
 
Event 14  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             29 CSM                              48.46    7  
       23.70    48.46                                                      
 
Event 14  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Bret              30 BUMS                           1:01.74    7  
       29.72  1:01.74                                                      
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Shayne            36 TMS                            1:02.35    7  
       29.69  1:02.35                                                      
  2 Carson, Jeffrey           37 BUMS                           1:19.16    5  
       36.63  1:19.16                                                      
 
Event 14  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Stafford            41 TMS                            1:06.68    7  
       32.34  1:06.68                                                      
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilchrist, Donald         49 NCMS                             55.73    7  
       26.79    55.73                                                      
  2 Miller, Richard           48 NCMS                             58.48    5  
       28.77    58.48                                                      
  3 Holmes, Brent             46 TMS                            2:07.53    4  
       52.16  2:07.53                                                      
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           50 CSM                              57.20    7  
       27.60    57.20                                                      
  2 Schmitz, Robert           50 NCAM                             58.64    5  
       27.62    58.64                                                      
  3 Morse, Tim                54 NEM                            1:00.81    4  
       29.26  1:00.81                                                      
  4 Fleming, John             53 SSCM                           1:01.72    3  
       29.79  1:01.72                                                      
  5 Markus, Barry             50 TMS                            1:06.47    2  
       31.16  1:06.47                                                      
  6 Atkinson, Tom             53 TMS                            1:10.61    1  
       33.78  1:10.61                                                      
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richelson, Andrew         55 TMS                            1:02.19    7  
       28.21  1:02.19                                                      
  2 Deinlein, Chris           59 TMS                            1:02.53    5  
       29.60  1:02.53                                                      
  3 White, Bernie             59 CSM                            1:10.82    4  
       33.80  1:10.82                                                      
  4 Keeney, Russ              59 TMS                            1:13.39    3  
       34.69  1:13.39                                                      
  5 Byers, Jerry              55 UNA                            1:17.18    2  
       34.95  1:17.18                                                      
 
Event 14  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shouse, Darle             69 AWSM                           1:36.82    7  
       46.61  1:36.82                                                      
 
Event 14  Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Roy E              86 TMS                            1:48.49    7  
 
Event 15  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Burke/Unifour Masters Swimming  'A'                         2:33.62   14  
     1) Nichols, Leslie 34              2) Lail, Debbie 49                
     3) Watson, Bret 30                 4) Brinkley, Benton 34            
       35.73  2:04.32  2:33.62                                             
 
Event 17  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Doracy K        22 RAM                            1:12.96    7  
       35.37  1:12.96                                                      
 
Event 17  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szott, Margaret C         33 TMS                            1:17.73    7  
       37.59  1:17.73                                                      
 
Event 17  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchar, Jill            38 CSM                            1:21.44    7  
       39.94  1:21.44                                                      
 
Event 17  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        41 GCYM                           1:12.57    7  
       35.47  1:12.57                                                      
 
Event 17  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Warner, Mary Ann          47 DAMA                           1:58.33    7  
       59.27  1:58.33                                                      
 
Event 17  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Barbara         51 RAM                            1:28.68    7  
       43.07  1:28.68                                                      
 
Event 17  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   69 SAC                            1:40.76    7  
       49.20  1:40.76                                                      
 
Event 17  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy               77 RAM                            2:52.93    7  
     1:22.61  2:52.93                                                      
 
Event 18  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Rob               38 NCMS                           1:00.89    7  
       29.27  1:00.89                                                      
 
Event 18  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilchrist, Donald         49 NCMS                           1:07.41    7  
       32.66  1:07.41                                                      
 
Event 18  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          70 WNCY                           1:15.40    7  
       37.79  1:15.40                                                      
 
Event 19  Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garasic, Suzanne          23 VMST-VA                          36.07    7  
 
Event 19  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Leslie           34 BUMS                           1:04.54    7  
 
Event 19  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Lori              39 NCMS                             37.11    7  
  2 Rogers, Christina         38 GG                               39.47    5  
 
Event 19  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         45 GCYM                             37.48    7  
 
Event 19  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meeteren, Greta           56 RAM                              50.32    7  
 
Event 19  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             65 RAM                              43.21    7  
 
Event 19  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecain, Helen             72 BUMS                           1:45.15    7  
 
Event 19  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy               77 RAM                            1:13.50    7  
 
Event 20  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkley, Benton          34 BUMS                             35.12    7  
  2 Watson, Bret              30 BUMS                             38.70    5  
 
Event 20  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           43 RAM                              33.94    7  
 
Event 20  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennings, Cliff           49 NEM                              32.76    7  
  2 Marsom, Phil              45 NCMS                             33.40    5  
 
Event 20  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           50 NCAM                             32.85    7  
 -- Morse, Tim                54 NEM                                 DQ  
 
Event 20  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Bernie             59 CSM                              43.58    7  
 
Event 20  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Will, Eberhard            66 BUMS                             52.24    7  
 
Event 20  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Roy E              86 TMS                            1:11.83    7  
 
Event 21  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        23 SAC                            1:07.38    7  
       31.16  1:07.38                                                      
  2 Garasic, Suzanne          23 VMST-VA                        1:15.54    5  
       37.96  1:15.54                                                      
 
Event 21  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Lori              39 NCMS                           1:14.42    7  
       35.48  1:14.42                                                      
  2 Rogers, Christina         38 GG                             1:14.92    5  
       36.09  1:14.92                                                      
  3 Quillen, Diane            39 GCYM                           1:20.18    4  
       37.51  1:20.18                                                      
  4 Hoffman, Jill             37 NCMS                           1:26.75    3  
       39.73  1:26.75                                                      
 
Event 21  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lail, Debbie              49 BUMS                           1:32.39    7  
       45.34  1:32.39                                                      
 
Event 22  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             29 CSM                              56.37    7  
       25.99    56.37                                                      
  2 Medendorp, Mark           25 TMS                            1:01.75    5  
       28.25  1:01.75                                                      
  3 Bottomley, Kevin          27 GCYM                           1:22.10    4  
       39.21  1:22.10                                                      
 
Event 22  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkley, Benton          34 BUMS                           1:11.98    7  
       33.65  1:11.98                                                      
  2 Watson, Bret              30 BUMS                           1:13.97    5  
       34.43  1:13.97                                                      
 
Event 22  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Rob               38 NCMS                           1:02.95    7  
       29.13  1:02.95                                                      
 
Event 22  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             44 RAM                              58.45    7  
       26.65    58.45                                                      
  2 Tucker, Jim               42 NCMS                           1:06.86    5  
       31.67  1:06.86                                                      
  3 Gray, Stafford            41 TMS                            1:16.98    4  
       36.30  1:16.98                                                      
 
Event 22  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilchrist, Donald         49 NCMS                           1:04.97    7  
       30.42  1:04.97                                                      
 
Event 22  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           50 NCAM                           1:09.05    7  
       31.91  1:09.05                                                      
  2 Fleming, John             53 SSCM                           1:14.21    5  
       36.13  1:14.21                                                      
  3 Atkinson, Tom             53 TMS                            1:17.43    4  
       35.34  1:17.43                                                      
 
Event 22  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Jerry              55 UNA                            1:27.16    7  
       43.21  1:27.16                                                      
  2 McNairy, Sandy            59 RAM                            1:31.33    5  
       41.57  1:31.33                                                      
 
Event 22  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shouse, Darle             69 AWSM                           1:48.49    7  
       55.71  1:48.49                                                      
 
Event 23  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wyder, Melanie            27 NCAM                           2:22.22    7  
       34.11  1:10.05  1:46.39  2:22.22                                    
 
Event 23  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           33 NCAM                           2:08.75    7  
       30.80  1:03.44  1:36.40  2:08.75                                    
  2 Szott, Margaret C         33 TMS                            2:29.80    5  
       34.01  1:11.05  1:50.68  2:29.80                                    
 
Event 23  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blanchar, Jill            38 CSM                            2:30.20    7  
       34.41  1:12.16  1:51.60  2:30.20                                    
 
Event 23  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Warner, Mary Ann          47 DAMA                           3:22.79    7  
       46.42  1:38.16  3:22.79                                             
 
Event 24  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Shayne            36 TMS                            2:28.84    7  
       32.26  1:07.84  1:46.76  2:28.84                                    
 
Event 24  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           48 NCMS                           2:13.31    7  
       31.15  1:04.92  1:38.93  2:13.31                                    
  2 Holmes, Brent             46 TMS                            4:49.03    5  
     1:02.95  2:16.27  4:49.03                                             
 
Event 24  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           50 CSM                            2:08.38    7  
       30.26  1:02.52  1:35.37  2:08.38                                    
 
Event 27  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garasic, Suzanne          23 VMST-VA                          29.01    7  
 
Event 27  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szott, Margaret C         33 TMS                              30.52    7  
  2 Nichols, Leslie           34 BUMS                             52.94    5  
 
Event 27  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Christina         38 GG                               29.03    7  
  2 Quillen, Diane            39 GCYM                             30.86    5  
  3 Blanchar, Jill            38 CSM                              31.15    4  
 
Event 27  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        41 GCYM                             28.50    7  
 
Event 27  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lail, Debbie              49 BUMS                             35.35    7  
  2 Warner, Mary Ann          47 DAMA                             42.49    5  
 
Event 27  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Barbara         51 RAM                              32.20    7  
 
Event 27  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             65 RAM                              34.91    7  
  2 Robbins-Bonitz, Suzanne   69 SAC                              43.80    5  
 
Event 28  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bottomley, Kevin          27 GCYM                             33.14    7  
 
Event 28  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkley, Benton          34 BUMS                             27.24    7  
  2 Watson, Bret              30 BUMS                             27.52    5  
 
Event 28  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Rob               38 NCMS                             25.16    7  
  2 Fergus, Shayne            36 TMS                              28.78    5  
 
Event 28  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Stafford            41 TMS                              30.15    7  
 
Event 28  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           48 NCMS                             27.07    7  
  2 Holmes, Brent             46 TMS                              53.40    5  
 
Event 28  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, Robert           50 NCAM                             27.03    7  
  2 Fleming, John             53 SSCM                             27.96    5  
  3 Markus, Barry             50 TMS                              29.11    4  
 
Event 28  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deinlein, Chris           59 TMS                              27.99    7  
  2 Byers, Jerry              55 UNA                              32.80    5  
  3 McNairy, Sandy            59 RAM                              34.73    4  
 
Event 28  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Will, Eberhard            66 BUMS                             50.58    7  
 
Event 28  Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morse, Roy E              86 TMS                              47.12    7  
 
Event 29  Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Doracy K        22 RAM                            1:08.37    7  
       32.24  1:08.37                                                      
  2 Katz, Sarah               23 GG                             1:09.17    5  
       32.87  1:09.17                                                      
 
Event 29  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quillen, Diane            39 GCYM                           1:29.10    7  
       39.70  1:29.10                                                      
 
Event 29  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         45 GCYM                           1:12.79    7  
       35.17  1:12.79                                                      
 
Event 30  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petcu, Razvan             29 CSM                              52.66    7  
       24.37    52.66                                                      
  2 Medendorp, Mark           25 TMS                              55.90    5  
       26.18    55.90                                                      
  3 Ferris, Michael           25 CSM                            1:03.02    4  
       30.24  1:03.02                                                      
 
Event 30  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tucker, Jim               42 NCMS                           1:01.51    7  
       28.60  1:01.51                                                      
 
Event 30  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           50 CSM                            1:06.96    7  
       32.04  1:06.96                                                      
  2 Atkinson, Tom             53 TMS                            1:21.94    5  
       35.51  1:21.94                                                      
 
Event 30  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richelson, Andrew         55 TMS                            1:12.43    7  
       31.89  1:12.43                                                      
  2 White, Bernie             59 CSM                            1:14.74    5  
       35.23  1:14.74                                                      
  3 Keeney, Russ              59 TMS                            1:27.27    4  
       38.00  1:27.27                                                      
 
Event 31  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Jill             37 NCMS                             38.12    7  
 
Event 31  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McEachran, Frances        41 GCYM                             33.44    7  
 
Event 31  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   69 SAC                              44.31    7  
 
Event 31  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy               77 RAM                            1:21.85    7  
 
Event 32  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinkley, Benton          34 BUMS                             40.65    7  
 
Event 32  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Rob               38 NCMS                             28.40    7  
  2 Carson, Jeffrey           37 BUMS                             56.31    5  
 
Event 32  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsom, Phil              45 NCMS                             27.92    7  
 
Event 32  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byers, Jerry              55 UNA                              44.98    7  
 
Event 37  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pirah, Marisa             25 TMS                           21:03.44    7  
       31.97  1:06.29  1:40.75  2:16.41  2:53.47  3:31.04  4:08.96  4:48.07
     5:26.85  6:06.15  6:45.04  7:23.95  8:02.21  8:40.76  9:19.36  9:58.33
    10:38.00 11:17.40 11:56.50 12:35.77 13:15.12 13:53.32 14:32.44 15:10.95
    15:49.78 16:28.52 17:07.82 17:47.75 18:26.85 19:07.49 19:46.69 20:25.81
    21:03.44
 
Event 37  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Heidi           33 NCAM                          19:24.51    7  
       32.26  1:06.25  1:40.21  2:14.95  2:49.75  3:24.79  3:59.79  4:35.00
     5:10.06  5:45.52  6:20.95  6:56.18  7:31.98  8:07.45  8:42.76  9:17.94
     9:53.16 10:28.53 11:04.06 11:39.87 12:15.55 12:51.00 13:26.92 14:02.80
    14:38.53 15:14.46 15:50.06 16:26.37 17:02.34 17:37.96 18:14.02 18:50.04
    19:24.51
 
Event 38  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           48 NCMS                          22:54.66    7  
       33.92  1:11.88  1:51.92  2:32.82  3:15.14  3:57.33  4:38.94  5:20.90
     6:02.81  6:45.23  7:27.40  8:09.63  8:51.90  9:33.65 10:16.39 10:58.50
    11:41.10 12:22.56 13:04.66 13:46.94 14:29.01 15:11.73 15:54.22 16:36.29
    17:18.31 18:00.63 18:42.93 19:25.74 20:07.53 20:49.57 21:31.35 22:13.71
    22:54.66
 
Event 38  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Markus, Barry             50 TMS                           25:46.87    7  
       36.10  1:18.39  2:02.13  2:46.78  3:31.79  4:18.09  5:04.96  5:52.91
     6:41.64  7:30.09  8:17.99  9:06.79  9:56.01 10:45.28 11:34.46         
    12:24.22 13:13.69 14:03.54 14:52.76 15:46.92 16:36.82 17:26.87 18:17.12
    19:06.79 19:56.94 20:47.07 21:37.29 22:28.27 23:19.31 24:09.87 25:00.01
    25:46.87
 
Event 332  Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        23 SAC                            2:22.70    7  
       34.50  1:10.58  1:46.92  2:22.70                                    
 
Event 333  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Lori              39 NCMS                           2:57.05    7  
       39.90  1:25.30  2:11.36  2:57.05                                    
 
Event 333  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         45 GCYM                           3:03.14    7  
       43.12  1:29.60  2:16.96  3:03.14                                    
 
Event 333  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meeteren, Greta           56 RAM                            3:46.66    7  
       52.00  1:48.88  2:48.66  3:46.66                                    
 
Event 342  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Rob               38 NCMS                           2:27.65    7  
       34.48  1:11.38  1:49.74  2:27.65                                    
 
Event 343  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbauer, Eric           43 RAM                            2:37.65    7  
       36.44  1:16.66  1:57.69  2:37.65                                    
 
Event 343  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shouse, Darle             69 AWSM                           3:39.59    7  
       49.23  1:44.54  2:42.97  3:39.59                                    

North Carolina Masters Swimming Website
Return to Masters Swimming in North Carolina  home page.
March 1, 2003
http://www.ncmasters.org/13302res.html