Meet Results from Charlotte's SunBelt Championships, January 26/27, 2002

Charlotte Swim Masters 
        Charlotte Masters Sunbelt Championship - 1/26/2002 to 1/27/2002        
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                             27.74    9  
  2 Everett, Vanessa          19 MAC                              28.10    7  
  3 McWilliams, Jennifer      23 RAM                              31.83    6  
  4 Rogers, Sarah B           23 PEAK                             34.46    5  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Vanessa          19 MAC                            1:00.80    9  
      29.90   30.90                                                
  2 Clark, Abby               22 AWSM                           1:00.83    7  
      29.21   31.62                                                
  3 McWilliams, Jennifer      23 RAM                            1:11.20    6  
      33.10   38.10                                                
  4 Rogers, Sarah B           23 PEAK                           1:15.42    5  
      35.19   40.23                                                
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Vanessa          19 MAC                            2:10.36    9  
      31.44   33.51   32.89   32.52                                
  2 Clark, Abby               22 AWSM                           2:11.17    7  
      29.99   33.15   33.85   34.18                                
  3 Feimster, Melissa         23 TMS                            2:47.54    6  
      37.15   41.22   44.61   44.56                                
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Vanessa          19 MAC                            5:44.57    9  
      33.08   34.84   35.08   34.79   34.48   34.67   34.52   34.95
      34.46   33.70                                                
  2 Feimster, Melissa         23 TMS                            7:34.32    7  
      39.36   43.39   45.72   45.68   47.16   47.26   47.03   47.67
      46.87   44.18                                                
  3 Rogers, Sarah B           23 PEAK                           7:45.98    6  
      39.95   43.17   45.89   47.34   47.02   47.70   48.40   48.55
      49.05   48.91                                                
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                             31.66    9  
  2 McWilliams, Jennifer      23 RAM                              36.20    7  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                           1:08.19    9  
      33.05   35.14                                                
  2 McWilliams, Jennifer      23 RAM                            1:19.18    7  
      38.45   40.73                                                
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                             35.46    9  
  2 Rogers, Sarah B           23 PEAK                             51.84    7  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                           1:17.54    9  
      37.40   40.14                                                
  2 Feimster, Melissa         23 TMS                            1:35.24    7  
      45.15   50.09                                                
  3 Rogers, Sarah B           23 PEAK                           1:50.05    6  
      50.71   59.34                                                
 
Women 19-24 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Sarah B           23 PEAK                             21.51    9  
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                             32.46    9  
  2 McWilliams, Jennifer      23 RAM                              33.16    7  
  3 Rogers, Sarah B           23 PEAK                             47.10    6  
 
Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Vanessa          19 MAC                            2:26.57    9  
      32.43   36.69   38.79   38.66                                
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                           1:08.99    9  
      32.19   36.80                                                
  2 McWilliams, Jennifer      23 RAM                            1:18.45    7  
      34.81   43.64                                                
  3 Feimster, Melissa         23 TMS                            1:31.05    6  
      44.08   46.97                                                
  4 Rogers, Sarah B           23 PEAK                           1:37.18    5  
      45.59   51.59                                                
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Abby               22 AWSM                           2:26.67    9  
      32.84   37.86   42.23   33.74                                
  2 Everett, Vanessa          19 MAC                            2:26.79    7  
      32.90   37.83   43.43   32.63                                
 
Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Vanessa          19 MAC                            5:04.94    9  
      32.25   36.10   39.79   39.68   44.80   44.80   34.95   32.57
 
Women 25-29 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Laura           26 MAC                              16.63    9  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        25 RAM                              24.33    9  
  2 Heath, Kelly              28 CM                               25.75    7  
  3 Tone, Stacey              28 CSM                              28.52    6  
  4 Sather, Bitsy             27 CSM                              28.88    5  
  5 LaCasse, Helena           25 CSM                              29.48    4  
  6 Karunungan, Maria         28 DYNA                             29.51    3  
  7 Hughes, Jenni             28 CFYM                             39.72    2  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraas, Kerry              27 CSM                              54.86    9  
      26.64   28.22                                                
  2 Heath, Kelly              28 CM                               56.40    7  
      27.19   29.21                                                
  3 Sather, Bitsy             27 CSM                            1:05.71    6  
      32.46   33.25                                                
  4 Karunungan, Maria         28 DYNA                           1:07.76    5  
      33.09   34.67                                                
  5 LaCasse, Helena           25 CSM                            1:09.24    4  
      33.30   35.94                                                
  6 Pangle, Lee               25 CSM                            1:15.66    3  
      36.07   39.59                                                
  7 Donnelly, Laura           26 MAC                            1:21.01    2  
      39.62   41.39                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stringer, Jennifer        25 RAM                            1:57.17    9  
      27.57   29.79   30.51   29.30                                
  2 Heath, Kelly              28 CM                             2:03.92    7  
      28.10   31.27   32.13   32.42                                
  3 Glossap, Amanda           26 CSM                            2:21.06    6  
      32.45   35.36   36.76   36.49                                
  4 Pangle, Lee               25 CSM                            2:39.67    5  
      37.30   40.63   40.91   40.83                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Kelly              28 CM                             5:37.56    9  
      29.52   33.23   34.31   34.61   34.16   34.36   34.63   34.65
      34.31   33.78                                                
  2 Donnelly, Laura           26 MAC                            8:14.15    7  
      46.00   51.68   51.97   50.66   50.68   50.32   49.05   48.16
      48.38   47.25                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Karunungan, Maria         28 DYNA                             34.42    9  
  2 Pangle, Lee               25 CSM                              37.19    7  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glossap, Amanda           26 CSM                            1:13.15    9  
      35.55   37.60                                                
  2 Karunungan, Maria         28 DYNA                           1:14.07    7  
      35.46   38.61                                                
  3 Pangle, Lee               25 CSM                            1:22.99    6  
      40.21   42.78                                                
  4 Hughes, Jenni             28 CFYM                           1:44.18    5  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pangle, Lee               25 CSM                            3:00.64    9  
      40.50   46.22   47.58   46.34                                
 
Women 25-29 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Donnelly, Laura           26 MAC                                 DQ  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Kelly              28 CM                               32.83    9  
  2 Tone, Stacey              28 CSM                              35.43    7  
  3 LaCasse, Helena           25 CSM                              38.37    6  
  4 Karunungan, Maria         28 DYNA                             38.82    5  
  5 Pangle, Lee               25 CSM                              40.53    4  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraas, Kerry              27 CSM                            1:12.77    9  
      34.86   37.91                                                
  2 Tone, Stacey              28 CSM                            1:18.10    7  
      36.82   41.28                                                
  3 Karunungan, Maria         28 DYNA                           1:22.00    6  
      38.95   43.05                                                
  4 LaCasse, Helena           25 CSM                            1:26.23    5  
      40.94   45.29                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Karunungan, Maria         28 DYNA                           3:03.26    9  
      40.80   46.14   48.28   48.04                                
 
Women 25-29 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sather, Bitsy             27 CSM                              15.10    9  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraas, Kerry              27 CSM                              28.53    9  
  2 Glossap, Amanda           26 CSM                              31.43    7  
  3 LaCasse, Helena           25 CSM                              33.48    6  
  4 Pangle, Lee               25 CSM                              39.14    5  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glossap, Amanda           26 CSM                            1:08.43    9  
      32.25   36.18                                                
  2 Karunungan, Maria         28 DYNA                           1:30.28    7  
      42.26   48.02                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Kelly              28 CM                             1:04.97    9  
      30.45   34.52                                                
  2 Karunungan, Maria         28 DYNA                           1:12.49    7  
      33.84   38.65                                                
  3 Glossap, Amanda           26 CSM                            1:13.13    6  
      33.18   39.95                                                
  4 LaCasse, Helena           25 CSM                            1:15.33    5  
      35.56   39.77                                                
  5 Sather, Bitsy             27 CSM                            1:17.62    4  
      35.84   41.78                                                
  6 Pangle, Lee               25 CSM                            1:21.42    3  
      36.98   44.44                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Kelly              28 CM                             2:21.88    9  
      29.50   37.32   41.93   33.13                                
  2 LaCasse, Helena           25 CSM                            2:44.09    7  
      35.03   42.97   46.87   39.22                                
  3 Glossap, Amanda           26 CSM                            2:44.15    6  
      32.21   40.92   51.35   39.67                                
  4 Karunungan, Maria         28 DYNA                           2:46.72    5  
      40.50   42.51   46.35   37.36                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rout, Emma                30 GAS                              26.54    9  
  2 Hageman, Heather          33 CSM                              26.62    7  
  3 Szott, Margaret           32 TMS                              29.44    6  
  4 Hogan, Patricia           32 NCAM                             30.17    5  
  5 Foley, Quincy             31 WNCY                             30.29    4  
  6 Sawrey, Katie             34 CFYM                             32.10    3  
  7 Angel, Lisa               33 RAM                              35.10    2  
  8 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                             35.44    1  
  9 Fletcher, Elizabeth       34 MAC                              38.30  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodson, Jennifer         32 UNA                            1:00.48    9  
      29.40   31.08                                                
  2 Szott, Margaret           32 TMS                            1:04.61    7  
      30.70   33.91                                                
  3 Haruta, Deborah           34 CSM                            1:06.68    6  
      31.60   35.08                                                
  4 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                           1:14.01    5  
      35.05   38.96                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodson, Jennifer         32 UNA                            2:11.66    9  
      30.47   33.01   33.79   34.39                                
  2 Hogan, Patricia           32 NCAM                           2:18.52    7  
      32.07   35.16   35.96   35.33                                
  3 Szott, Margaret           32 TMS                            2:23.43    6  
      32.17   35.86   37.83   37.57                                
  4 Duval, Michelle           32 RAM                            2:27.26    5  
      33.80   37.39   38.55   37.52                                
  5 Foley, Quincy             31 WNCY                           2:27.82    4  
      34.90   38.46   37.45   37.01                                
  6 Sawrey, Katie             34 CFYM                           2:33.35    3  
      35.64   38.77   39.68   39.26                                
  7 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                           2:48.30    2  
      36.86   42.50   45.04   43.90                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szott, Margaret           32 TMS                            6:27.62    9  
      33.33   36.68   38.57   39.60   40.26   40.23   40.21   40.32
      39.82   38.60                                                
  2 Foley, Quincy             31 WNCY                           6:33.45    7  
      35.19   38.40   39.82   40.67   40.89   40.41   40.55   40.54
      40.44   36.54                                                
  3 Haruta, Deborah           34 CSM                            6:43.90    6  
      35.31   38.76   39.84   40.67   40.93   41.62   42.20   41.79
      42.07   40.71                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duval, Michelle           32 RAM                           13:37.51    9  
      36.03   39.67   41.03   41.35   41.58   41.57   41.52   41.86
      41.15   41.14   42.04   41.18   41.31   41.36   41.01   41.12
      41.18   41.13   40.56   39.72                                
  2 Sawrey, Katie             34 CFYM                          14:03.46    7  
      38.13   41.02   42.34   42.64   42.45   42.78   42.70   42.63
      43.54   42.69   42.76   42.40   42.77   43.03   42.72   42.53
      42.50   42.37   42.07   39.39                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawrey, Katie             34 CFYM                          23:22.29    9  
      36.62   40.75   42.31   43.37   42.98   43.15   43.17   42.44
      43.34   43.20   43.25   42.59   42.93   42.78   43.03   42.93
      43.26   43.10   43.03   42.84   42.62   42.87   42.98   43.49
      42.91   42.11   42.51   42.91   42.30   42.88   42.30   42.06
      39.28
 
Women 30-34 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Elizabeth       34 MAC                              20.51    9  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hageman, Heather          33 CSM                              31.62    9  
  2 Foley, Quincy             31 WNCY                             35.88    7  
  3 Szott, Margaret           32 TMS                              35.98    6  
  4 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                             40.21    5  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodson, Jennifer         32 UNA                            1:09.94    9  
      34.42   35.52                                                
  2 DeMilia, Mary             30 RAM                            1:11.27    7  
      34.42   36.85                                                
  3 Hogan, Patricia           32 NCAM                           1:11.85    6  
      35.61   36.24                                                
  4 Szott, Margaret           32 TMS                            1:17.58    5  
      37.50   40.08                                                
  5 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                           1:32.65    4  
      45.56   47.09                                                
 -- Sawrey, Katie             34 CFYM                                DQ  
      41.58   43.20                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Angel, Lisa               33 RAM                              45.46    9  
 -- Fletcher, Elizabeth       34 MAC                                 DQ  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMilia, Mary             30 RAM                            1:16.89    9  
      36.46   40.43                                                
  2 Bredeson, Cami            32 CSM                            1:25.56    7  
      40.36   45.20                                                
  3 Foley, Quincy             31 WNCY                           1:28.28    6  
      42.03   46.25                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMilia, Mary             30 RAM                            2:43.23    9  
      36.49   41.68   42.16   42.90                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hageman, Heather          33 CSM                              29.75    9  
  2 Szott, Margaret           32 TMS                              34.69    7  
  3 Bredeson, Cami            32 CSM                              35.85    6  
  4 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                             38.43    5  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMilia, Mary             30 RAM                            1:04.21    9  
      30.19   34.02                                                
  2 Goodson, Jennifer         32 UNA                            1:09.38    7  
      32.73   36.65                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bredeson, Cami            32 CSM                            3:01.55    9  
      38.20   44.68   48.31   50.36                                
 -- DeMilia, Mary             30 RAM                                 DQ  
      30.36   35.37   37.50   42.40                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szott, Margaret           32 TMS                            1:16.68    9  
      35.77   40.91                                                
  2 Hogan, Patricia           32 NCAM                           1:17.88    7  
      36.05   41.83                                                
  3 VanNostrand, Elizabeth    33 YSMS                           1:32.25    6  
      42.60   49.65                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMilia, Mary             30 RAM                            2:26.01    9  
      30.67   39.73   42.87   32.74                                
  2 Szott, Margaret           32 TMS                            2:46.71    7  
      36.65   41.86   51.14   37.06                                
  3 Haruta, Deborah           34 CSM                            2:54.64    6  
      39.06   45.94   52.31   37.33                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Foley, Quincy             31 WNCY                                DQ  
      35.47   42.74   47.46   46.06   51.06   52.25   42.39   38.08
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              39 UNA                              26.49    9  
  2 Downing, Linda            37 ORLM                             27.16    7  
  3 Hunter, Sian              35 NCAM                             27.88    6  
  4 Fallon, Collen            38 CSM                              28.25    5  
  5 Geiss, Angelique          37 NCAM                             28.30    4  
  6 Coneys, Suzanne           37 MAC                              28.39    3  
  7 Waterston, Adrienne       35 RAM                              28.45    2  
  8 Osteen, Elizabeth         36 NCMS                             32.88    1  
  9 Fahnline, Kathy           38 CFYM                             35.87  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Ruth              39 UNA                              57.29    9  
      27.63   29.66                                                
  2 Downing, Linda            37 ORLM                             58.53    7  
      28.54   29.99                                                
  3 Waldron, Patty            39 MAC                            1:03.31    6  
      30.20   33.11                                                
  4 Coneys, Suzanne           37 MAC                            1:05.45    5  
      31.92   33.53                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Linda            37 ORLM                           2:07.36    9  
      29.87   32.33   32.81   32.35                                
  2 Battle, Ruth              39 UNA                            2:13.64    7  
      30.36   34.00   34.77   34.51                                
  3 Hunter, Sian              35 NCAM                           2:14.28    6  
      31.79   33.62   34.32   34.55                                
  4 Fallon, Collen            38 CSM                            2:21.55    5  
      31.73   35.67   37.19   36.96                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Linda            37 ORLM                           5:42.94    9  
      31.16   33.73   34.30   34.46   34.88   35.13   35.20   35.16
      34.75   34.17                                                
  2 McLuski, Brenda           35 MAC                            6:19.77    7  
      33.23   36.32   37.91   38.50   38.98   38.66   39.26   39.83
      39.24   37.84                                                
  3 Coneys, Suzanne           37 MAC                            7:03.22    6  
      37.75   40.63   42.37   42.97   42.96   43.22   44.25   43.90
      43.18   41.99                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Linda            37 ORLM                          11:40.23    9  
      31.73   34.53   34.65   35.18   34.99   35.55   35.61   35.46
      35.30   35.56   35.89   35.22   35.60   35.40   35.39   34.83
      34.99   35.29   35.07   33.99                                
  2 Waterston, Adrienne       35 RAM                           13:24.32    7  
      35.43   39.33   40.53   41.15   41.40   40.97   41.46   41.63
      41.42   40.77   40.47   40.89   41.19   40.49   40.36   40.60
      39.86   39.68   39.46   37.23                                
  3 Coneys, Suzanne           37 MAC                           14:06.41    6  
      37.99   41.16   42.45   42.92   42.91   42.94   42.99   42.97
      43.11   42.96   42.72   42.81   42.78   43.04   42.89   42.58
      42.47   42.72   41.93   40.07                                
  4 Fahnline, Kathy           38 CFYM                          17:30.59    5  
      46.08   52.22   51.32   52.73   52.55   52.91   52.94   54.30
      53.16   53.50   53.23   53.81   54.50   53.81   53.73   52.44
      52.38   52.94   52.99   49.05                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahnline, Kathy           38 CFYM                          29:09.21    9  
      46.10   50.31   52.15   53.45   53.37   52.52   53.26   54.17
      53.95   54.44   53.86   53.75   53.39   53.23   53.77   53.72
      54.71   53.78   52.82   53.04   52.81   53.34   53.20   53.65
      53.65   54.90   54.30   53.02   52.53   53.13   53.34   51.63
      49.92
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLuski, Brenda           35 MAC                              32.12    9  
  2 Fallon, Collen            38 CSM                              35.07    7  
  3 Coneys, Suzanne           37 MAC                              36.81    6  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLuski, Brenda           35 MAC                            1:09.18    9  
      33.72   35.46                                                
  2 Coneys, Suzanne           37 MAC                            1:22.83    7  
      41.24   41.59                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLuski, Brenda           35 MAC                            2:30.05    9  
      34.02   38.36   38.97   38.70                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterston, Adrienne       35 RAM                              35.33    9  
  2 Baber, Debra              39 DYNA                             36.95    7  
  3 Fallon, Collen            38 CSM                              37.80    6  
  4 Geiss, Angelique          37 NCAM                             38.39    5  
  5 Coneys, Suzanne           37 MAC                              39.90    4  
  6 Hunter, Sian              35 NCAM                             41.11    3  
  7 Fahnline, Kathy           38 CFYM                             45.36    2  
  8 Smith, Celeste            35 CSM                              55.12    1  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fallon, Collen            38 CSM                            1:22.37    9  
      38.91   43.46                                                
  2 Geiss, Angelique          37 NCAM                           1:26.84    7  
      41.95   44.89                                                
  3 Coneys, Suzanne           37 MAC                            1:29.00    6  
      42.73   46.27                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coneys, Suzanne           37 MAC                            3:18.05    9  
      44.29   49.39   52.46   51.91                                
  2 Fahnline, Kathy           38 CFYM                           3:41.55    7  
      46.21   55.81   59.57   59.96                                
 
Women 35-39 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osteen, Elizabeth         36 NCMS                             16.79    9  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldron, Patty            39 MAC                              29.15    9  
  2 Battle, Ruth              39 UNA                              29.17    7  
  3 Fallon, Collen            38 CSM                              30.50    6  
  4 Downing, Linda            37 ORLM                             30.98    5  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldron, Patty            39 MAC                            1:05.88    9  
      31.13   34.75                                                
  2 Downing, Linda            37 ORLM                           1:08.17    7  
      31.89   36.28                                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Linda            37 ORLM                           1:09.33    9  
      33.52   35.81                                                
  2 McLuski, Brenda           35 MAC                            1:12.17    7  
      33.02   39.15                                                
  3 Geiss, Angelique          37 NCAM                           1:13.90    6  
      34.64   39.26                                                
  4 Baber, Debra              39 DYNA                           1:14.61    5  
      35.59   39.02                                                
  5 Hunter, Sian              35 NCAM                           1:15.22    4  
      36.54   38.68                                                
  6 Osteen, Elizabeth         36 NCMS                           1:25.26    3  
      39.88   45.38                                                
  7 Smith, Celeste            35 CSM                            1:49.14    2  
      51.52   57.62                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Linda            37 ORLM                           2:25.60    9  
      31.85   38.32   42.59   32.84                                
  2 Waldron, Patty            39 MAC                            2:36.84    7  
      31.01   39.46   48.77   37.60                                
  3 McLuski, Brenda           35 MAC                            2:37.28    6  
      35.01   37.75   47.55   36.97                                
  4 Coneys, Suzanne           37 MAC                            2:54.60    5  
      38.82   43.95   51.01   40.82                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Linda            37 ORLM                           5:04.58    9  
      32.55   36.60   39.92   38.86   43.74   44.52   35.41   32.98
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meachran, Frances         40 NCMS                             27.51    9  
  2 Kammer, Maryellen         44 NCMS                             28.62    7  
  3 Springer, Margie          40 RAM                              30.29    6  
  4 Allen, Edie               42 AWSM                             30.53    5  
  5 Abou-Rizk, Jacqueline     40 CFYM                             31.29    4  
  6 Spencer, Constance        43 UNA                              32.19    3  
  7 Adams, Patti              44 PEAK                             34.37    2  
  8 Mintz, Pattie             42 CSM                              34.63    1  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Constance        43 UNA                            1:12.72    9  
      33.67   39.05                                                
  2 Adams, Patti              44 PEAK                           1:16.91    7  
      36.87   40.04                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meachran, Frances         40 NCMS                           2:21.10    9  
      32.29   35.54   37.40   35.87                                
  2 Reynolds, Ashley          41 UNA                            2:23.77    7  
      34.55   36.00   36.94   36.28                                
  3 Allen, Edie               42 AWSM                           2:35.73    6  
      34.53   39.26   40.83   41.11                                
  4 Thornton, Charlotte       44 TGM                            3:35.44    5  
      51.16   54.38   55.84   54.06                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonson, Kay             40 GG                             6:17.79    9  
      31.24   35.46   37.22   38.01   38.45   39.15   39.43   39.46
      40.15   39.22                                                
  2 Mintz, Pattie             42 CSM                            7:51.72    7  
      40.46   45.29   46.62   47.91   48.17   47.68   48.41   49.34
      48.70   49.14                                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonson, Kay             40 GG                            13:07.69    9  
      31.40   35.94   38.14   39.46   39.65   39.81   40.07   40.46
      40.74   40.75   40.57   40.57   40.22   40.22   40.19   40.41
      40.37   40.17   40.08   38.47                                
  2 Abou-Rizk, Jacqueline     40 CFYM                          16:18.77    7  
      43.96   46.26   52.71   49.24   50.01   50.59   49.99   51.03
      50.85   50.42   49.35   49.34   50.41   49.66   48.82   49.46
      48.65   47.64   48.29   42.09                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ashley          41 UNA                           22:25.46    9  
      38.03   39.51   40.13   40.68   40.82   41.01   41.03   41.03
      41.06   41.53   41.20   40.95   41.57   41.09   41.14   41.20
      40.93   41.19   41.26   41.42   41.16   41.34   40.96   41.31
      41.14   41.17   41.14   41.07   40.92   40.20   40.01   40.35
      37.91
  2 Duffy, Lisa               43 YSMS                          28:14.61    7  
      46.23   50.15   50.85   51.14   51.00   51.91   51.62   51.52
      52.11   51.70   51.77   52.25   51.78   52.46   51.80   51.90
      52.94   51.82   51.70   52.06   51.71   52.28   51.80   51.20
      51.75   51.32   52.20   51.29   51.41   51.01   50.37   50.18
      49.38
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stott, Kim                42 RAM                              36.14    9  
  2 Springer, Margie          40 RAM                              36.26    7  
  3 Spencer, Constance        43 UNA                              36.57    6  
  4 Batchelor, Robin          44 SMAC                             37.25    5  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meachran, Frances         40 NCMS                           1:11.31    9  
      33.71   37.60                                                
  2 Stott, Kim                42 RAM                            1:16.70    7  
      37.25   39.45                                                
  3 Spencer, Constance        43 UNA                            1:19.05    6  
      37.63   41.42                                                
  4 Reynolds, Ashley          41 UNA                            1:21.77    5  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stott, Kim                42 RAM                            2:42.77    9  
      39.15   41.36   41.74   40.52                                
  2 Batchelor, Robin          44 SMAC                           2:55.81    7  
      42.43   44.87   44.62   43.89                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         44 NCMS                             36.64    9  
  2 Stott, Kim                42 RAM                              39.68    7  
  3 Abou-Rizk, Jacqueline     40 CFYM                             40.35    6  
  4 Springer, Margie          40 RAM                              40.59    5  
  5 Reynolds, Ashley          41 UNA                              42.78    4  
  6 Spencer, Constance        43 UNA                              44.41    3  
  7 Adams, Patti              44 PEAK                             45.19    2  
  8 Mintz, Pattie             42 CSM                              48.87    1  
  9 Thornton, Charlotte       44 TGM                              49.33  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Batchelor, Robin          44 SMAC                           1:33.83    9  
      45.42   48.41                                                
  2 Spencer, Constance        43 UNA                            1:41.59    7  
      45.84   55.75                                                
  3 Mintz, Pattie             42 CSM                            1:44.60    6  
      50.21   54.39                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kammer, Maryellen         44 NCMS                           3:01.08    9  
      43.03   45.78   46.92   45.35                                
 
Women 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Patti              44 PEAK                             17.17    9  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonson, Kay             40 GG                               30.43    9  
  2 Stott, Kim                42 RAM                              35.87    7  
  3 Batchelor, Robin          44 SMAC                             37.69    6  
  4 Adams, Patti              44 PEAK                             39.37    5  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonson, Kay             40 GG                             1:09.26    9  
      31.82   37.44                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meachran, Frances         40 NCMS                           1:11.21    9  
      32.30   38.91                                                
  2 Simonson, Kay             40 GG                             1:12.20    7  
      32.60   39.60                                                
  3 Kammer, Maryellen         44 NCMS                           1:14.25    6  
      35.18   39.07                                                
  4 Stott, Kim                42 RAM                            1:16.46    5  
      35.33   41.13                                                
  5 Springer, Margie          40 RAM                            1:17.19    4  
      36.60   40.59                                                
  6 Allen, Edie               42 AWSM                           1:21.12    3  
      38.02   43.10                                                
  7 Spencer, Constance        43 UNA                            1:21.18    2  
      36.43   44.75                                                
  8 Abou-Rizk, Jacqueline     40 CFYM                           1:25.04    1  
      41.31   43.73                                                
  9 Adams, Patti              44 PEAK                           1:29.01  
      40.96   48.05                                                
 10 Thornton, Charlotte       44 TGM                            1:53.02  
      54.02   59.00                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonson, Kay             40 GG                             2:37.02    9  
      31.84   40.04   48.28   36.86                                
  2 Batchelor, Robin          44 SMAC                           2:58.93    7  
      40.49   45.21   51.82   41.41                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Charlotte       44 TGM                            8:52.06    9  
    1:04.92 1:10.54 1:16.27 1:14.55 1:07.97 1:06.24   56.86   54.71
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                             28.65    9  
  2 Sykes, Jeannie            47 TMS                              30.20    7  
  3 Sansbury, Mary            48 CSM                              31.45    6  
  4 Rogers, Jennie            49 PEAK                             35.93    5  
  5 Schuitema, Kathi          47 CSM                              43.32    4  
  6 Phillips, Rita            46 CSM                              50.32    3  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                           1:02.52    9  
      30.10   32.42                                                
  2 Sykes, Jeannie            47 TMS                            1:05.28    7  
      31.22   34.06                                                
  3 Sansbury, Mary            48 CSM                            1:12.20    6  
      33.83   38.37                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                           2:18.54    9  
      32.07   34.65   35.74   36.08                                
  2 Sykes, Jeannie            47 TMS                            2:26.15    7  
      33.58   35.42   37.56   39.59                                
  3 Warner, Mary Ann          46 DAMA                           3:17.69    6  
      44.33   50.96   52.34   50.06                                
  4 Schuitema, Kathi          47 CSM                            3:43.62    5  
      48.51   57.76   59.43   57.92                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            47 SMAC                           6:13.75    9  
      33.12   36.65   37.54   38.41   38.24   38.07   38.25   38.30
      37.74   37.43                                                
  2 Sykes, Jeannie            47 TMS                            6:57.70    7  
      34.94   37.82   40.03   42.20   42.27   43.66   44.42   45.52
      44.69   42.15                                                
  3 Rogers, Jennie            49 PEAK                           7:44.99    6  
      42.12   46.63   48.17   48.00   47.47   46.19   46.20   47.00
      47.19   46.02                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            47 SMAC                          12:34.62    9  
      33.51   36.74   37.57   37.86   37.94   38.17   37.95   38.12
      38.12   38.32   38.17   38.06   38.67   37.95   38.23   38.26
      38.08   38.10   38.06   36.74                                
 
Women 45-49 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuitema, Kathi          47 CSM                              23.46    9  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sansbury, Mary            48 CSM                              38.83    9  
  2 Rogers, Jennie            49 PEAK                             40.96    7  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            49 PEAK                           1:30.93    9  
      43.87   47.06                                                
  2 Warner, Mary Ann          46 DAMA                           2:00.32    7  
    1:00.49   59.83                                                
  3 Phillips, Rita            46 CSM                            2:00.77    6  
    1:23.89   36.88                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            47 SMAC                           2:48.24    9  
      39.73   42.68   43.55   42.28                                
  2 Rogers, Jennie            49 PEAK                           3:17.39    7  
      45.05   49.52   51.84   50.98                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiwen, Ginny              49 CM                               34.45    9  
  2 Sykes, Jeannie            47 TMS                              40.91    7  
  3 Rogers, Jennie            49 PEAK                             45.71    6  
  4 Schuitema, Kathi          47 CSM                              53.57    5  
  5 Warner, Mary Ann          46 DAMA                             53.69    4  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiwen, Ginny              49 CM                             1:15.21    9  
      35.43   39.78                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiwen, Ginny              49 CM                             2:46.55    9  
      36.61   40.59   44.27   45.08                                
  2 Wilson, Debbie            47 SMAC                           3:09.48    7  
      42.47   48.55   49.55   48.91                                
  3 Sansbury, Mary            48 CSM                            3:10.08    6  
      43.50   48.58   48.56   49.44                                
 
Women 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuitema, Kathi          47 CSM                              24.98    9  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                             31.32    9  
  2 Eiwen, Ginny              49 CM                               32.86    7  
  3 Sansbury, Mary            48 CSM                              37.15    6  
  4 Rogers, Jennie            49 PEAK                             40.99    5  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                           1:09.89    9  
      32.44   37.45                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                           2:38.66    9  
      33.86   38.95   41.17   44.68                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiwen, Ginny              49 CM                             1:11.19    9  
      34.16   37.03                                                
  2 Amick, Beverly            47 AWSM                           1:13.54    7  
      33.48   40.06                                                
  3 Sykes, Jeannie            47 TMS                            1:20.20    6  
      40.42   39.78                                                
  4 Sansbury, Mary            48 CSM                            1:20.62    5  
      37.47   43.15                                                
  5 Rogers, Jennie            49 PEAK                           1:29.70    4  
      40.87   48.83                                                
 -- Warner, Mary Ann          46 DAMA                                DQ  
      50.79   54.81                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiwen, Ginny              49 CM                             2:37.82    9  
      33.71   41.88   42.91   39.32                                
  2 Wilson, Debbie            47 SMAC                           2:43.66    7  
      35.46   43.37   47.83   37.00                                
  3 Sansbury, Mary            48 CSM                            2:52.26    6  
      37.19   44.81   49.26   41.00                                
  4 Sykes, Jeannie            47 TMS                            3:00.40    5  
      36.55   49.40   53.39   41.06                                
  5 Rogers, Jennie            49 PEAK                           3:14.91    4  
      44.06   49.56   56.44   44.85                                
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            47 AWSM                           5:39.10    9  
      33.49   39.29   44.91   44.06   49.37   50.70   39.53   37.75
  2 Wilson, Debbie            47 SMAC                           5:42.30    7  
      36.25   43.50   46.22   44.74   48.72   49.49   37.50   35.88
  3 Sansbury, Mary            48 CSM                            6:11.90    6  
      38.55   48.33   46.85   47.05   51.44   51.65   44.36   43.67
  4 Rogers, Jennie            49 PEAK                           7:06.13    5  
      47.32   58.39   52.95   51.91   59.81   59.48 1:36.27        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                             33.96    9  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                           1:17.97    9  
      38.73   39.24                                                
  2 Hill, Mary Lou            53 TGM                            1:19.14    7  
      37.94   41.20                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                           2:57.94    9  
      41.06   47.35   45.98   43.55                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            53 TGM                            7:51.24    9  
      42.19   46.24   47.71   48.04   47.77   47.36   48.12   48.40
      47.96   47.45                                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                          15:58.76    9  
      45.22   47.81   49.43   48.68   48.61   48.26   48.76   48.35
      48.70   47.11   47.05   48.74   48.53   48.03   48.17   48.61
      48.11   47.28   47.45   45.86                                
 
Women 50-54 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteith, Halima          51 CSM                              23.36    9  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                             47.43    9  
  2 Monteith, Halima          51 CSM                              53.69    7  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            53 TGM                            1:35.53    9  
      45.49   50.04                                                
  2 Prall, Winifred           54 GAJA                           1:46.82    7  
      49.67   57.15                                                
 
Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteith, Halima          51 CSM                              23.67    9  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                           1:46.17    9  
      49.85   56.32                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prall, Winifred           54 GAJA                           3:25.98    9  
      48.61   55.78   57.23   44.36                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                             33.74    9  
  2 Brooks, Sam               58 NCAM                             50.96    7  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               58 NCAM                           1:54.73    9  
      53.16 1:01.57                                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                             36.30    9  
  2 Brooks, Sam               58 NCAM                             56.14    7  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                           1:20.85    9  
      39.46   41.39                                                
  2 Brooks, Sam               58 NCAM                           2:08.88    7  
      57.27 1:11.61                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                           2:53.57    9  
      40.54   43.61   45.47   43.95                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                             43.99    9  
  2 Brooks, Sam               58 NCAM                           1:00.07    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               58 NCAM                           2:16.28    9  
    1:05.99 1:10.29                                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                             39.53    9  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                           1:24.72    9  
      38.90   45.82                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       55 PEAK                           3:02.70    9  
      43.47   42.04   53.53   43.66                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                              34.87    9  
  2 Blackwell, Ceil           61 RAM                              36.77    7  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                            1:24.50    9  
      39.31   45.19                                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           61 RAM                              42.11    9  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                            1:27.84    9  
    1:00.95   26.89                                                
  2 Blackwell, Ceil           61 RAM                            1:33.52    7  
      45.80   47.72                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                              41.63    9  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                            1:33.42    9  
      44.18   49.24                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                            1:29.15    9  
      43.32   45.83                                                
  2 Blackwell, Ceil           61 RAM                            1:32.03    7  
      43.81   48.22                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Sally             64 UNA                            3:19.73    9  
      48.44   50.48   54.25   46.56                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   68 WAM                              43.19    9  
  2 Vass, Mary Katherine      65 CSM                              46.58    7  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   68 WAM                            1:45.97    9  
      49.56   56.41                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   68 WAM                              44.81    9  
  2 Vass, Mary Katherine      65 CSM                              50.36    7  
  3 White, Rachel             66 CSM                              57.30    6  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   68 WAM                            1:41.61    9  
      49.25   52.36                                                
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   68 WAM                            3:43.19    9  
      50.80   57.19   59.20   56.00                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   68 WAM                              53.60    9  
  2 Vass, Mary Katherine      65 CSM                              56.77    7  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vass, Mary Katherine      65 CSM                            2:09.11    9  
    1:01.90 1:07.21                                                
 
Women 70-74 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Penn, Kathleen H          71 CSM                              21.39    9  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trivette, Daisy           75 CSM                              56.83    9  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trivette, Daisy           75 CSM                            2:10.04    9  
      59.73 1:10.31                                                
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy Ann           77 RAM                            1:20.08    9  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy Ann           77 RAM                            2:49.45    9  
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy Ann           77 RAM                            5:46.87    9  
    1:22.48 1:25.89 1:26.89 1:31.61                                
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy Ann           77 RAM                            1:10.43    9  
  2 Trivette, Daisy           75 CSM                            1:10.74    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trivette, Daisy           75 CSM                            2:32.76    9  
    1:08.05 1:24.71                                                
  2 Kelly, Judy Ann           77 RAM                            2:49.06    7  
    1:22.78 1:26.28                                                
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Judy Ann           77 RAM                            5:59.38    9  
    1:25.02 4:34.36                                                
 
Women 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffmann, Bette           92 RAM                            1:52.55    9  
 
Women 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffmann, Bette           92 RAM                            4:03.04    9  
      50.02 3:13.02                                                
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                              22.34    9  
  2 Harper, Scott             23 UNA                              23.40    7  
  3 Edwards, Matthew          24 MAC                              23.58    6  
  4 Medendorp, Mark           24 AWSM                             23.75    5  
  5 Kurlander, Ed             24 RAM                              23.89    4  
  6 Carland, Tristan          20 UNA                              25.28    3  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Scott             23 UNA                              51.06    9  
      24.43   26.63                                                
  2 Edwards, Matthew          24 MAC                              52.68    7  
      24.67   28.01                                                
  3 Carland, Tristan          20 UNA                              56.23    6  
      27.18   29.05                                                
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           24 AWSM                           1:56.49    9  
      26.37   29.07   30.43   30.62                                
  2 Carland, Tristan          20 UNA                            2:09.89    7  
      30.49   32.92   33.67   32.81                                
 
Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Matthew          24 MAC                            5:46.22    9  
      28.37   31.63   32.50   34.36   35.63   35.64   36.34   37.29
      38.35   36.11                                                
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                              24.84    9  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                              53.16    9  
      25.75   27.41                                                
  2 Medendorp, Mark           24 AWSM                           1:02.34    7  
      30.42   31.92                                                
 
Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                            2:00.99    9  
      27.42   30.94   31.10   31.53                                
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                              28.13    9  
  2 Edwards, Matthew          24 MAC                              28.74    7  
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Matthew          24 MAC                            1:04.70    9  
      29.42   35.28                                                
  2 Kurlander, Ed             24 RAM                            1:09.06    7  
      32.28   36.78                                                
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                              23.90    9  
  2 Medendorp, Mark           24 AWSM                             24.64    7  
  3 Harper, Scott             23 UNA                              24.79    6  
  4 Kurlander, Ed             24 RAM                              25.82    5  
  5 Edwards, Matthew          24 MAC                              28.60    4  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           24 AWSM                             54.75    9  
      25.53   29.22                                                
  2 Harper, Scott             23 UNA                              55.04    7  
      25.50   29.54                                                
  3 Carland, Tristan          20 UNA                            1:02.10    6  
      29.55   32.55                                                
 
Men 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           24 AWSM                           2:04.46    9  
      26.52   30.59   32.56   34.79                                
  2 Harper, Scott             23 UNA                            2:04.61    7  
      27.56   31.36   32.03   33.66                                
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldenmayer, Jonathan     24 CSM                              55.76    9  
      24.58   31.18                                                
  2 Kurlander, Ed             24 RAM                              59.88    7  
      26.96   32.92                                                
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Mark           24 AWSM                           2:13.19    9  
      26.38   35.93   40.65   30.23                                
 
Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Scott             23 UNA                            4:32.95    9  
      27.85   32.17   35.98   35.84   39.13   39.24   32.19   30.55
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ek, Michael               26 CSM                              22.42    9  
  2 Messenger, David          26 CSM                              23.15    7  
  3 Betenbaugh, David         26 WNCY                             23.89    6  
  4 Stutts, David             29 XMEN                             23.93    5  
  5 Nosal, Peter              26 UNA                              24.67    4  
  6 Wilk, Tomaxz              29 RAM                              26.43    3  
  7 Case, Joshua              27 CSM                              31.67    2  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Messenger, David          26 CSM                              50.27    9  
      23.93   26.34                                                
  2 Ek, Michael               26 CSM                              50.91    7  
      24.02   26.89                                                
  3 Stutts, David             29 XMEN                             51.84    6  
      24.86   26.98                                                
  4 Meier, Ed                 29 CM                               55.31    5  
      27.06   28.25                                                
  5 Nosal, Peter              26 UNA                              55.91    4  
      26.38   29.53                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            26 RAM                            1:53.59    9  
      26.59   29.35   28.94   28.71                                
  2 Stutts, David             29 XMEN                           1:55.90    7  
      26.50   29.65   29.84   29.91                                
  3 Taylor, Jeff              28 CSM                            2:04.26    6  
      27.45   31.22   33.31   32.28                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozicki, Karl             25 AM                             5:17.75    9  
      29.22   31.63   31.52   31.94   32.12   32.09   32.09   33.31
      33.30   30.53                                                
  2 Stutts, David             29 XMEN                           5:29.81    7  
      29.72   32.71   33.61   33.54   33.01   33.24   33.37   32.50
      33.58   34.53                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stutts, David             29 XMEN                          11:33.23    9  
      30.35   33.25   33.98   34.34   33.88   34.66   34.26   34.99
      35.01   35.92   34.85   35.05   35.68   35.62   35.59   35.40
      35.87   34.93   34.39   35.21                                
  2 Taylor, Jeff              28 CSM                           11:38.15    7  
      30.24   33.81   34.59   34.34   34.71   34.56   35.39   35.42
      35.29   35.44   36.08   35.91   36.41   35.55   34.86   35.39
      35.30   35.12   34.28   35.46                                
 
Men 25-29 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Case, Joshua              27 CSM                              19.61    9  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ek, Michael               26 CSM                              25.68    9  
  2 Messenger, David          26 CSM                              26.80    7  
  3 Caraher, Joe              27 UNA                              27.07    6  
  4 Betenbaugh, David         26 WNCY                             27.93    5  
  5 Nosal, Peter              26 UNA                              32.05    4  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ek, Michael               26 CSM                              55.93    9  
      26.78   29.15                                                
  2 Caraher, Joe              27 UNA                              58.53    7  
      28.50   30.03                                                
  3 Betenbaugh, David         26 WNCY                             59.81    6  
      29.87   29.94                                                
  4 Meier, Ed                 29 CM                             1:06.52    5  
      31.86   34.66                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Messenger, David          26 CSM                              28.55    9  
  2 Green, Marcus E           26 CSM                              29.20    7  
  3 Stringer, Sean            26 RAM                              29.98    6  
  4 Betenbaugh, David         26 WNCY                             31.66    5  
  5 Meier, Ed                 29 CM                               31.76    4  
 -- Case, Joshua              27 CSM                                 DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Marcus E           26 CSM                            1:04.48    9  
      29.95   34.53                                                
  2 Betenbaugh, David         26 WNCY                           1:07.40    7  
      32.14   35.26                                                
  3 Meier, Ed                 29 CM                             1:08.25    6  
      32.38   35.87                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meier, Ed                 29 CM                             2:30.55    9  
      33.99   38.18   39.28   39.10                                
  2 Wilk, Tomaxz              29 RAM                            2:46.62    7  
      36.70   41.94   44.09   43.89                                
  3 Case, Joshua              27 CSM                            3:04.65    6  
      40.80   46.04   48.60   49.21                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meier, Ed                 29 CM                               25.41    9  
  2 Messenger, David          26 CSM                              25.52    7  
  3 Caraher, Joe              27 UNA                              26.15    6  
  4 Betenbaugh, David         26 WNCY                             27.08    5  
  5 Green, Marcus E           26 CSM                              27.19    4  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meier, Ed                 29 CM                               54.62    9  
      25.35   29.27                                                
  2 Kozicki, Karl             25 AM                               59.41    7  
      28.03   31.38                                                
  3 Green, Marcus E           26 CSM                            1:02.62    6  
      28.24   34.38                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Messenger, David          26 CSM                              56.35    9  
      26.06   30.29                                                
  2 Betenbaugh, David         26 WNCY                           1:00.09    7  
      28.24   31.85                                                
  3 Meier, Ed                 29 CM                             1:01.49    6  
      27.90   33.59                                                
  4 Caraher, Joe              27 UNA                            1:01.92    5  
      28.04   33.88                                                
  5 Nosal, Peter              26 UNA                            1:06.58    4  
      30.62   35.96                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stutts, David             29 XMEN                           2:11.14    9  
      27.14   34.65   39.16   30.19                                
  2 Betenbaugh, David         26 WNCY                           2:11.77    7  
      28.61   32.73   39.80   30.63                                
  3 Kozicki, Karl             25 AM                             2:12.85    6  
      29.14   34.98   39.48   29.25                                
  4 Meier, Ed                 29 CM                             2:13.30    5  
      27.90   35.56   38.19   31.65                                
  5 Caraher, Joe              27 UNA                            2:16.73    4  
      28.75   32.57   43.51   31.90                                
  6 Nosal, Peter              26 UNA                            2:35.77    3  
      32.31   39.69   46.87   36.90                                
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stutts, David             29 XMEN                           4:42.19    9  
      28.47   32.19   37.44   37.60   39.97   41.91   32.81   31.80
  2 Meier, Ed                 29 CM                             4:53.65    7  
      29.61   34.26   40.13   38.67   40.75   41.82   35.10   33.31
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              32 CSM                              21.68    9  
  2 Cornell, Eric             32 DYNA                             21.95    7  
  3 Goldstein, William        31 MAC                              24.66    6  
  4 Allen, Scott              30 RAM                              25.40    5  
  5 Davis, William            34 CSM                              26.58    4  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              32 CSM                              47.36    9  
      22.85   24.51                                                
  2 Cornell, Eric             32 DYNA                             48.24    7  
      22.77   25.47                                                
  3 Davis, William            34 CSM                              57.41    6  
      27.97   29.44                                                
  4 Flowe, Layne              33 CSM                            1:01.77    5  
      29.61   32.16                                                
  5 Van Nostrand, Woody       34 YSMS                           1:03.13    4  
      30.19   32.94                                                
  6 Parrish, Chris            31 CSM                            1:03.34    3  
      30.50   32.84                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             32 DYNA                           1:48.46    9  
      25.39   27.39   27.49   28.19                                
  2 Davis, William            34 CSM                            2:07.94    7  
      29.94   32.55   33.25   32.20                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             32 DYNA                           5:03.80    9  
      25.84   28.34   30.17   31.38   31.63   31.59   30.81   31.39
      31.70   30.95                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Parrish, Chris            31 CSM                              38.06    9  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              32 CSM                              54.58    9  
      26.64   27.94                                                
  2 Goldstein, William        31 MAC                            1:05.05    7  
      31.80   33.25                                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              32 CSM                              34.06    9  
  2 Kucharski, Micheal        34 CSM                              34.48    7  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Nostrand, Woody       34 YSMS                           1:16.67    9  
      36.61   40.06                                                
  2 Flowe, Layne              33 CSM                            1:17.89    7  
      37.54   40.35                                                
  3 Parrish, Chris            31 CSM                            1:24.19    6  
      40.38   43.81                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flowe, Layne              33 CSM                            2:53.50    9  
      39.07   44.87   45.57   43.99                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             32 DYNA                             24.33    9  
  2 Murray, Jeff              32 CSM                              24.98    7  
  3 Kucharski, Micheal        34 CSM                              27.55    6  
  4 Allen, Scott              30 RAM                              27.88    5  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              32 CSM                              53.28    9  
      24.92   28.36                                                
  2 Cornell, Eric             32 DYNA                             53.57    7  
      24.36   29.21                                                
  3 Kucharski, Micheal        34 CSM                            1:02.95    6  
      28.80   34.15                                                
  4 Flowe, Layne              33 CSM                            1:23.61    5  
      38.26   45.35                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             32 DYNA                             59.17    9  
      26.12   33.05                                                
  2 Allen, Scott              30 RAM                            1:05.16    7  
      30.21   34.95                                                
  3 Kucharski, Micheal        34 CSM                            1:05.85    6  
      29.98   35.87                                                
  4 Flowe, Layne              33 CSM                            1:14.94    5  
      36.68   38.26                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             32 DYNA                           2:08.83    9  
      25.23   33.58   40.58   29.44                                
  2 Kucharski, Micheal        34 CSM                            2:29.99    7  
      29.87   38.46   45.31   36.35                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             32 DYNA                           4:42.49    9  
      26.04   32.52   36.74   36.76   43.44   45.01   31.96   30.02
  2 Kucharski, Micheal        34 CSM                            5:24.91    7  
      31.34   38.34   43.85   42.28   47.27   46.20   39.87   35.76
  3 Flowe, Layne              33 CSM                            6:02.22    6  
      39.68   44.51 1:39.64   48.30   48.48   43.12   38.49        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                              22.74    9  
  2 Lewandowski, Mark         35 UNA                              23.93    7  
  3 Mangrum, John             36 RAM                              26.36    6  
  4 Green, Kelly              36 CSM                              26.44    5  
  5 Shamlin, David            36 RAM                              26.48    4  
  6 Tacca, Jeffrey            35 GAJA                             26.65    3  
  7 Newcombe, Artie           38 GG                               27.39    2  
  8 Sexauer, Tim D            36 RAM                              29.90    1  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                              50.48    9  
      24.45   26.03                                                
  2 Wendt, Michael            39 CM                               52.84    7  
      25.62   27.22                                                
  3 Hoffner, Chris            37 TMS                              54.47    6  
      26.17   28.30                                                
  4 Mangrum, John             36 RAM                              58.30    5  
      28.39   29.91                                                
  5 Green, Kelly              36 CSM                              58.35    4  
      27.56   30.79                                                
  6 Sexauer, Tim D            36 RAM                            1:04.82    3  
      30.64   34.18                                                
  7 Holshouser, Jay           39 RAM                            1:10.75    2  
      33.54   37.21                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                            1:55.12    9  
      26.54   29.23   30.01   29.34                                
  2 Shamlin, David            36 RAM                            2:10.49    7  
      29.87   33.49   34.46   32.67                                
  3 Mangrum, John             36 RAM                            2:11.24    6  
      30.41   33.31   33.67   33.85                                
  4 Tacca, Jeffrey            35 GAJA                           2:17.06    5  
      32.33   34.50   34.32   35.91                                
  5 Hackney, Benjamin         37 NCMS                           3:13.38    4  
      38.74   47.91   52.75   53.98                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, Michael            39 CM                             5:19.37    9  
      28.01   31.22   31.53   32.71   32.67   32.90   32.69   33.14
      32.47   32.03                                                
  2 Hoffner, Chris            37 TMS                            5:52.59    7  
      30.40   32.73   34.31   34.78   36.12   37.37   37.95   37.66
      36.92   34.35                                                
  3 Green, Kelly              36 CSM                            6:12.13    6  
      32.29   35.32   36.76   37.86   38.39   39.01   39.70   37.83
      38.91   36.06                                                
  4 Hackney, Benjamin         37 NCMS                           9:32.95    5  
      45.05   54.00   58.97   59.26 1:00.23 1:00.66 1:00.88 1:01.48
      57.44   54.98                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffner, Chris            37 TMS                           11:58.88    9  
      30.55   32.98   34.61   35.88   36.08   36.36   36.32   36.94
      37.02   37.15   36.80   36.60   36.98   36.90   36.84   37.49
      37.06   37.15   35.85   33.32                                
  2 Shamlin, David            36 RAM                           12:51.98    7  
      35.34   37.63   37.60   38.50   38.43   39.26   39.06   38.88
      38.58   38.72   38.68   38.05   38.63   39.96   39.35   39.31
      39.12   40.04   39.90   36.94                                
  3 Sexauer, Tim D            36 RAM                           14:24.01    6  
      39.71   43.34   43.22   43.52   43.24   44.14   43.67   43.15
      44.09   43.22   42.84   43.05   42.64   43.51   43.95   44.66
      44.64   44.12   42.50   40.80                                
  4 DeMilia, Mike             35 RAM                           17:45.74    5  
      46.80   50.94   51.40   52.92   53.68   53.32   53.47   54.50
      53.92   54.43   54.56   53.70   55.23   54.89   54.87   54.32
      54.65   53.60   53.14   51.40                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                              28.76    9  
  2 Wendt, Michael            39 CM                               32.70    7  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffner, Chris            37 TMS                            1:03.87    9  
      30.92   32.95                                                
  2 Mangrum, John             36 RAM                            1:10.54    7  
      35.21   35.33                                                
  3 Tacca, Jeffrey            35 GAJA                           1:19.83    6  
      39.04   40.79                                                
  4 Holshouser, Jay           39 RAM                            1:29.66    5  
      43.40   46.26                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangrum, John             36 RAM                            2:29.66    9  
      36.70   37.58   37.59   37.79                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Kelly              36 CSM                              33.46    9  
  2 Holshouser, Jay           39 RAM                              33.70    7  
  3 Newcombe, Artie           38 GG                               34.93    6  
  4 Sexauer, Tim D            36 RAM                              37.10    5  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Kelly              36 CSM                            1:16.30    9  
      34.71   41.59                                                
  2 Sexauer, Tim D            36 RAM                            1:20.83    7  
      38.56   42.27                                                
  3 Hackney, Benjamin         37 NCMS                           2:06.07    6  
      58.23 1:07.84                                                
 -- Holshouser, Jay           39 RAM                                 DQ  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newcombe, Artie           38 GG                             2:50.78    9  
      38.13   42.95   44.42   45.28                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                              25.20    9  
  2 Wendt, Michael            39 CM                               25.58    7  
  3 Lewandowski, Mark         35 UNA                              26.06    6  
  4 Hoffner, Chris            37 TMS                              28.54    5  
  5 Mangrum, John             36 RAM                              29.03    4  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                              56.31    9  
      26.32   29.99                                                
  2 Wendt, Michael            39 CM                               57.04    7  
      26.43   30.61                                                
  3 Hoffner, Chris            37 TMS                            1:03.35    6  
      29.37   33.98                                                
  4 Mangrum, John             36 RAM                            1:12.96    5  
      34.24   38.72                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffner, Chris            37 TMS                            2:36.61    9  
      30.20   34.60   39.47   52.34                                
  2 Mangrum, John             36 RAM                            2:44.88    7  
      33.43   39.43   43.91   48.11                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Henry            38 RAM                            1:01.51    9  
      28.39   33.12                                                
  2 Hoffner, Chris            37 TMS                            1:04.70    7  
      28.98   35.72                                                
  3 Mangrum, John             36 RAM                            1:08.16    6  
      31.36   36.80                                                
  4 Green, Kelly              36 CSM                            1:09.69    5  
      33.00   36.69                                                
  5 Newcombe, Artie           38 GG                             1:10.45    4  
      33.00   37.45                                                
  6 Sexauer, Tim D            36 RAM                            1:13.76    3  
      33.80   39.96                                                
  7 Holshouser, Jay           39 RAM                            1:18.90    2  
      38.73   40.17                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffner, Chris            37 TMS                            2:20.57    9  
      28.56   35.16   43.97   32.88                                
  2 Mangrum, John             36 RAM                            2:28.04    7  
      30.44   38.12   44.78   34.70                                
  3 Sexauer, Tim D            36 RAM                            2:46.22    6  
      35.40   42.64   48.75   39.43                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffner, Chris            37 TMS                            5:19.86    9  
      31.24   37.30   41.54   41.55   49.76   48.80   35.55   34.12
  2 Shamlin, David            36 RAM                            5:40.83    7  
      36.14   41.66   44.14   43.30   47.95   48.29   41.41   37.94
  3 Sexauer, Tim D            36 RAM                            6:07.35    6  
      39.20   45.60   48.62   47.11   52.33   49.41   43.37   41.71
 
Men 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dailey, Terry             44 YSMS                             16.67    9  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             43 RAM                              23.35    9  
  2 Patton, George            41 GAS                              23.88    7  
  3 Robinson, Alan            42 TGM                              24.77    6  
  4 Kennedy, Gene             42 CSM                              24.78    5  
  5 Johnson, Arne             40 NCMS                             25.12    4  
  6 Hertha, Doug              42 ATLY                             26.16    3  
  7 Johnson, Ken              44 CSM                              26.39    2  
  8 Huey, Brian               42 CSM                              26.76    1  
  9 Lucan, Jeff               44 CFYM                             26.83  
 10 Cockfield, Ben            44 GG                               27.29  
 11 Seidler, Howard           40 CSM                              27.78  
 12 Gray, Stafford            40 TMS                              29.45  
 13 Perley, Fred A            43 MAC                              29.93  
 14 Cruickshank, Scott        44 GG                               29.95  
 15 Dailey, Terry             44 YSMS                             35.39  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Gene             42 CSM                              54.55    9  
      26.53   28.02                                                
  2 Johnson, Arne             40 NCMS                             55.30    7  
      25.93   29.37                                                
  3 Robinson, Alan            42 TGM                              55.41    6  
      26.40   29.01                                                
  4 Huey, Brian               42 CSM                              58.38    5  
      28.77   29.61                                                
  5 Johnson, Ken              44 CSM                              58.91    4  
      28.31   30.60                                                
  6 Lucan, Jeff               44 CFYM                           1:00.49    3  
      28.59   31.90                                                
  7 Gray, Stafford            40 TMS                            1:02.65    2  
      30.09   32.56                                                
  8 Seidler, Howard           40 CSM                            1:05.57    1  
      31.84   33.73                                                
  9 Nunley, Michael           43 CFYM                           1:06.74  
      32.88   33.86                                                
 10 Matysek, Joe              44 CSM                            1:07.64  
      33.28   34.36                                                
 11 Mahoney, Mark             41 CSM                            1:08.19  
    1:08.22                                                        
 12 Perley, Fred A            43 MAC                            1:09.43  
      33.68   35.75                                                
 13 Gaines, Jeff              43 TGM                            1:14.23  
      35.61   38.62                                                
 14 Dailey, Terry             44 YSMS                           1:18.66  
      37.55   41.11                                                
 15 Bambrough, Antony         43 GSM                            1:21.18  
      39.27   41.91                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Gene             42 CSM                            2:05.20    9  
      28.58   31.38   32.51   32.73                                
  2 Robinson, Alan            42 TGM                            2:06.50    7  
      29.13   31.39   32.75   33.23                                
  3 Huey, Brian               42 CSM                            2:08.51    6  
      32.04   32.56   32.53   31.38                                
  4 Cruickshank, Scott        44 GG                             2:25.32    5  
      34.22   37.37   37.11   36.62                                
  5 Nunley, Michael           43 CFYM                           2:26.04    4  
      33.87   37.23   37.77   37.17                                
  6 Gray, Stafford            40 TMS                            2:27.01    3  
      33.75   37.27   38.76   37.23                                
  7 Matysek, Joe              44 CSM                            2:28.94    2  
      35.51   37.63   38.64   37.16                                
  8 Gaines, Jeff              43 TGM                            2:56.31    1  
      39.13   46.55   47.49   43.14                                
  9 Dailey, Terry             44 YSMS                           3:01.16  
      39.46   45.71   48.53   47.46                                
 10 Bambrough, Antony         43 GSM                            3:03.90  
      41.94   46.56   47.64   47.76                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Huey, Brian               42 CSM                            5:46.83    9  
      32.88   34.40   34.83   36.43   36.02   35.46   35.40   34.47
      34.43   32.51                                                
  2 Robinson, Alan            42 TGM                            5:59.89    7  
      31.65   35.61   37.54   36.79   37.00   37.28   37.24   36.71
      36.97   33.10                                                
  3 Nunley, Michael           43 CFYM                           6:30.42    6  
      35.32   37.69   39.29   40.24   40.16   40.13   40.15   40.44
      39.92   37.08                                                
  4 Matysek, Joe              44 CSM                            6:46.66    5  
      39.04   42.23   42.23   41.41   40.96   41.49   40.66   40.20
      40.19   38.25                                                
  5 Gray, Stafford            40 TMS                            6:57.74    4  
      34.84   39.83   41.47   42.27   42.75   43.18   45.03   44.14
      43.47   40.76                                                
  6 Lucan, Jeff               44 CFYM                           7:12.81    3  
      37.52   40.04   42.78   44.28 1:29.86                   45.26
      44.21   43.54                                                
  7 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           7:51.17    2  
      42.86   47.15   47.92   48.40   48.84   47.70   48.02   48.04
      47.63   44.61                                                
  8 Dailey, Terry             44 YSMS                           8:00.55    1  
      40.45   46.60   49.22   49.81   49.97   50.03   50.05   50.12
      48.66   45.64                                                
  9 Bambrough, Antony         43 GSM                            8:06.76  
      44.86   49.49   49.39   49.10   48.72   49.30   49.40   49.58
      49.48   47.44                                                
 10 Gaines, Jeff              43 TGM                            8:10.70  
      42.57   49.16   49.25   49.54   50.85   50.95   51.99   51.48
      50.37   44.54                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deviod, Ben               41 MAC                           12:13.56    9  
      32.43   34.77   35.40   35.90   36.80   36.70   37.67   37.95
      40.31   38.15   37.44   37.38   37.61   37.33   37.33   37.15
      36.88   36.43   35.68   34.25                                
  2 Nunley, Michael           43 CFYM                          13:38.21    7  
      36.75   40.05   41.25   41.46   41.58   41.71   41.16   41.47
      41.71   41.04   41.21   41.22   41.41   41.27   41.55   41.40
      41.50   40.96   40.43   39.08                                
  3 Bambrough, Antony         43 GSM                           16:46.10    6  
      45.01   48.94   50.56   51.05   51.55   51.05   51.05   50.93
      51.19   50.71   49.68   50.47   49.84   50.24   51.33   52.26
      49.53   50.99   50.07   49.65                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Huey, Brian               42 CSM                           20:05.04    9  
      33.00   35.93   35.84   36.17   36.78   36.98   37.66   37.31
      37.42   37.07   36.49   36.99   36.61   36.74   36.66   36.54
      36.55   36.94   36.94   36.96   36.66   36.59   36.66   36.76
      36.43   36.61   36.68   36.28   36.26   36.67   36.37   36.81
      34.68
  2 Nunley, Michael           43 CFYM                          22:29.73    7  
      36.82   40.00   39.85   40.22   40.56   41.01   40.88   41.08
      40.68   41.14   41.14   41.26   41.47   41.76   41.45   41.59
      41.34   41.56   41.90   41.48   41.32   41.00   40.82   41.06
      41.51   41.53   41.71   41.46   41.11   41.41   40.65   40.17
      38.79
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             43 RAM                              25.55    9  
  2 Johnson, Arne             40 NCMS                             30.84    7  
  3 Seidler, Howard           40 CSM                              31.81    6  
  4 Johnson, Ken              44 CSM                              34.80    5  
  5 Perley, Fred A            43 MAC                              36.73    4  
  6 Matysek, Joe              44 CSM                              39.61    3  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             43 RAM                              55.21    9  
      27.34   27.87                                                
  2 Seidler, Howard           40 CSM                            1:08.38    7  
      32.65   35.73                                                
  3 Cruickshank, Scott        44 GG                             1:15.61    6  
      36.68   38.93                                                
  4 Johnson, Ken              44 CSM                            1:18.90    5  
      39.04   39.86                                                
  5 Perley, Fred A            43 MAC                            1:23.22    4  
      39.39   43.83                                                
  6 Matysek, Joe              44 CSM                            1:23.90    3  
      42.56   41.34                                                
  7 Nunley, Michael           43 CFYM                           1:26.02    2  
      43.13   42.89                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             43 RAM                            2:03.10    9  
      29.31   31.74   31.02   31.03                                
  2 Seidler, Howard           40 CSM                            2:31.50    7  
      35.30   37.70   39.14   39.36                                
  3 Nunley, Michael           43 CFYM                           2:55.68    6  
      43.12   44.75   43.90   43.91                                
  4 Matysek, Joe              44 CSM                            3:02.71    5  
      44.33   45.84   46.83   45.71                                
  5 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           3:52.97    4  
      56.78   59.01   58.39   58.79                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCart, John              42 YSMS                             30.05    9  
  2 Lehman, Fritz             43 RAM                              30.37    7  
  3 Patton, George            41 GAS                              30.94    6  
  4 Lucan, Jeff               44 CFYM                             31.65    5  
  5 Kennedy, Gene             42 CSM                              34.52    4  
  6 Waldbauer, Eric           42 RAM                              34.55    3  
  7 Cockfield, Ben            44 GG                               35.04    2  
  8 Hertha, Doug              42 ATLY                             35.24    1  
  9 Johnson, Ken              44 CSM                              36.34  
 10 Matysek, Joe              44 CSM                              39.42  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patton, George            41 GAS                            1:03.24    9  
      30.16   33.08                                                
  2 McCart, John              42 YSMS                           1:07.49    7  
      31.59   35.90                                                
  3 Lucan, Jeff               44 CFYM                           1:11.07    6  
      34.23   36.84                                                
  4 Hertha, Doug              42 ATLY                           1:15.34    5  
      35.38   39.96                                                
  5 Mahoney, Mark             41 CSM                            1:15.82    4  
      35.51   40.31                                                
  6 Johnson, Ken              44 CSM                            1:17.96    3  
      36.89   41.07                                                
  7 Matysek, Joe              44 CSM                            1:24.84    2  
      41.30   43.54                                                
  8 Gaines, Jeff              43 TGM                            1:30.61    1  
      43.20   47.41                                                
  9 Bambrough, Antony         43 GSM                            2:03.75  
      56.84 1:06.91                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patton, George            41 GAS                            2:21.91    9  
      31.87   35.45   36.90   37.69                                
  2 McCart, John              42 YSMS                           2:30.73    7  
      32.74   38.78   40.60   38.61                                
  3 Waldbauer, Eric           42 RAM                            2:39.88    6  
      35.39   40.66   41.29   42.54                                
  4 Lucan, Jeff               44 CFYM                           2:40.49    5  
      36.63   40.36   41.90   41.60                                
  5 Matysek, Joe              44 CSM                            3:06.61    4  
      44.96   48.18   47.60   45.87                                
  6 Cockfield, Ben            44 GG                             3:08.61    3  
      42.77   48.16   50.48   47.20                                
  7 Gaines, Jeff              43 TGM                            3:16.77    2  
      43.15   49.68   52.71   51.23                                
  8 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           3:45.12    1  
      51.18   57.50   58.99   57.45                                
  9 Bambrough, Antony         43 GSM                            4:37.17  
    1:01.01 1:10.41 1:13.72 1:12.03                                
 
Men 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dailey, Terry             44 YSMS                             18.71    9  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             43 RAM                              25.31    9  
  2 Patton, George            41 GAS                              25.74    7  
  3 McCart, John              42 YSMS                             27.13    6  
  4 Hertha, Doug              42 ATLY                             27.60    5  
  5 Robinson, Alan            42 TGM                              28.08    4  
  6 Johnson, Ken              44 CSM                              30.43    3  
  7 Lucan, Jeff               44 CFYM                             30.92    2  
  8 Mahoney, Mark             41 CSM                              34.44    1  
  9 Gaines, Jeff              43 TGM                              45.27  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCart, John              42 YSMS                             59.95    9  
      28.20   31.75                                                
  2 Robinson, Alan            42 TGM                            1:00.49    7  
      28.29   32.20                                                
  3 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           1:38.24    6  
      44.15   54.09                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Alan            42 TGM                            2:27.30    9  
      32.88   34.76   36.19   43.47                                
 -- Sheldon, Jeff             42 PIMM                                DQ  
      45.50   56.08   58.05   56.72                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             43 RAM                              56.87    9  
      25.82   31.05                                                
  2 Patton, George            41 GAS                            1:00.59    7  
      28.23   32.36                                                
  3 McCart, John              42 YSMS                           1:01.38    6  
      28.47   32.91                                                
  4 Johnson, Arne             40 NCMS                           1:03.51    5  
      28.87   34.64                                                
  5 Robinson, Alan            42 TGM                            1:04.73    4  
      29.82   34.91                                                
  6 Hertha, Doug              42 ATLY                           1:08.05    3  
      32.32   35.73                                                
  7 Johnson, Ken              44 CSM                            1:09.23    2  
      32.40   36.83                                                
  8 Lucan, Jeff               44 CFYM                           1:09.29    1  
      34.72   34.57                                                
  9 Seidler, Howard           40 CSM                            1:10.14  
      31.68   38.46                                                
 10 Waldbauer, Eric           42 RAM                            1:10.20  
      33.52   36.68                                                
 11 Cockfield, Ben            44 GG                             1:14.83  
      35.55   39.28                                                
 12 Gray, Stafford            40 TMS                            1:16.47  
      35.77   40.70                                                
 13 Matysek, Joe              44 CSM                            1:20.03  
      40.24   39.79                                                
 14 Perley, Fred A            43 MAC                            1:23.50  
      38.28   45.22                                                
 15 Nunley, Michael           43 CFYM                           1:24.69  
      40.86   43.83                                                
 16 Gaines, Jeff              43 TGM                            1:29.74  
      43.75   45.99                                                
 17 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           1:33.29  
      46.16   47.13                                                
 18 Dailey, Terry             44 YSMS                           1:42.17  
      45.81   56.36                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Gene             42 CSM                            2:24.97    9  
      31.21   39.76   42.43   31.57                                
  2 Johnson, Arne             40 NCMS                           2:26.80    7  
      28.85   36.77   44.55   36.63                                
  3 Robinson, Alan            42 TGM                            2:28.26    6  
      29.57   38.97   44.26   35.46                                
  4 Lucan, Jeff               44 CFYM                           2:43.60    5  
      34.14   47.07   43.44   38.95                                
  5 Gray, Stafford            40 TMS                            2:48.64    4  
      35.23   45.11   50.29   38.01                                
  6 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           3:20.39    3  
      43.78   58.11   55.66   42.84                                
 -- Nunley, Michael           43 CFYM                                DQ  
      40.19   46.99 1:33.51                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deviod, Ben               41 MAC                            5:11.02    9  
      31.10   35.01   44.16   41.79   42.89   43.22   37.46   35.39
  2 Robinson, Alan            42 TGM                            5:28.03    7  
      32.89   38.01   43.42   44.33   47.19   46.44   37.57   38.18
  3 Lucan, Jeff               44 CFYM                           6:01.28    6  
      34.19   44.72   53.65   52.53   44.80   47.54 1:23.85        
  4 Sheldon, Jeff             42 PIMM                           7:18.09    5  
      47.96   55.76 1:01.63 1:02.48   59.13   58.31 1:32.82        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                              24.18    9  
  2 Coxhead, George           49 CSM                              25.69    7  
  3 Saumby, Jack              49 CSM                              27.02    6  
  4 Rensink, Rick             49 MAC                              29.33    5  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                              52.39    9  
      25.40   26.99                                                
  2 Saumby, Jack              49 CSM                            1:00.85    7  
      30.10   30.75                                                
  3 Rensink, Rick             49 MAC                            1:09.26    6  
      31.76   37.50                                                
  4 Walthall, Byron           48 CSM                            1:23.51    5  
      40.84   42.67                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                            1:56.61    9  
      27.27   29.52   29.86   29.96                                
  2 Ferroggiaro, Fred         48 UNA                            2:04.34    7  
      30.08   31.90   31.50   30.86                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         48 UNA                            5:31.85    9  
      30.83   33.40   33.39   33.49   34.01   34.00   33.54   33.72
      33.29   32.18                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walthall, Byron           48 CSM                           16:57.36    9  
      42.92   48.50   49.24   52.36   49.91   51.31   52.43   52.32
      51.76   51.73   51.32   51.50   52.86   51.01   51.67   52.85
      52.14   51.00   51.70   48.83                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         48 UNA                           19:10.15    9  
      32.88   35.06   35.37   35.22   35.10   35.32   35.31   35.50
      35.34   34.90   35.26   35.26   35.30   35.20   34.94   35.19
      35.22   34.95   34.85   35.35   34.74   34.94   34.96   35.02
      34.98   34.55   34.67   34.49   34.51   34.35   34.30   33.91
      33.21
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                              28.85    9  
  2 Saumby, Jack              49 CSM                              33.46    7  
  3 Rensink, Rick             49 MAC                              35.62    6  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         48 UNA                            1:01.70    9  
      30.44   31.26                                                
  2 Godfrey, Alan             45 RAM                            1:01.75    7  
      30.44   31.31                                                
  3 Coxhead, George           49 CSM                            1:08.52    6  
      33.92   34.60                                                
  4 Eiwen, Bill               48 CM                             1:12.14    5  
      35.27   36.87                                                
  5 Rensink, Rick             49 MAC                            1:20.15    4  
      37.25   42.90                                                
  6 Walthall, Byron           48 CSM                            1:45.43    3  
      49.95   55.48                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                            2:08.47    9  
      30.13   32.15   33.28   32.91                                
  2 Ferroggiaro, Fred         48 UNA                            2:12.10    7  
      31.26   33.57   34.13   33.14                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coxhead, George           49 CSM                              32.36    9  
  2 Lee, Doug                 45 CSM                              32.38    7  
  3 Godfrey, Alan             45 RAM                              32.68    6  
  4 Eiwen, Bill               48 CM                               32.77    5  
  5 Saumby, Jack              49 CSM                              38.10    4  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Doug                 45 CSM                            1:09.88    9  
      33.56   36.32                                                
  2 Floerchinger, Bob         49 SMAC                           1:15.66    7  
      35.24   40.42                                                
  3 Walthall, Byron           48 CSM                            1:30.15    6  
      43.39   46.76                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Doug                 45 CSM                            2:31.88    9  
      35.12   38.87   38.82   39.07                                
  2 Coxhead, George           49 CSM                            2:41.09    7  
      36.59   41.44   42.19   40.87                                
  3 Walthall, Byron           48 CSM                            3:14.36    6  
      42.83   48.95   51.18   51.40                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                              27.45    9  
  2 Lee, Doug                 45 CSM                              28.07    7  
  3 Saumby, Jack              49 CSM                              29.56    6  
  4 Floerchinger, Bob         49 SMAC                             30.04    5  
  5 Rensink, Rick             49 MAC                              33.26    4  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Doug                 45 CSM                            1:05.03    9  
      30.41   34.62                                                
  2 Floerchinger, Bob         49 SMAC                           1:07.75    7  
      31.68   36.07                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Floerchinger, Bob         49 SMAC                           2:43.72    9  
      33.86   38.62   44.88   46.36                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan             45 RAM                            1:03.80    9  
      29.27   34.53                                                
  2 Coxhead, George           49 CSM                            1:04.21    7  
      30.42   33.79                                                
  3 Lee, Doug                 45 CSM                            1:05.68    6  
      31.08   34.60                                                
  4 Eiwen, Bill               48 CM                             1:08.35    5  
      31.77   36.58                                                
  5 Saumby, Jack              49 CSM                            1:09.31    4  
      32.11   37.20                                                
  6 Floerchinger, Bob         49 SMAC                           1:11.93    3  
      33.64   38.29                                                
  7 Rensink, Rick             49 MAC                            1:22.20    2  
      36.95   45.25                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh T            54 PALM                             25.46    9  
  2 Glass, Ernie              52 CSM                              25.95    7  
  3 Richelson, Andrew         54 TMS                              27.73    5.5
  3 Saltzman, Edward          51 DYNA                             27.73    5.5
  5 Boder, Robert             50 CFYM                             28.45    4  
  6 Atkinson, Tom             52 TMS                              30.64    3  
  7 Byers, Jerry              54 UNA                              33.33    2  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                             54.28    9  
      26.53   27.75                                                
  2 Wilder, Hugh T            54 PALM                             55.06    7  
      26.50   28.56                                                
  3 Richelson, Andrew         54 TMS                            1:00.36    6  
      29.33   31.03                                                
  4 Saltzman, Edward          51 DYNA                           1:00.75    5  
      28.82   31.93                                                
  5 Boder, Robert             50 CFYM                           1:04.22    4  
      30.88   33.34                                                
  6 Atkinson, Tom             52 TMS                            1:08.24    3  
      31.59   36.65                                                
  7 Byers, Jerry              54 UNA                            1:15.58    2  
      35.36   40.22                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                           1:58.66    9  
      28.06   30.91   30.61   29.08                                
  2 Wilder, Hugh T            54 PALM                           2:03.36    7  
      28.19   31.09   32.05   32.03                                
  3 Glass, Ernie              52 CSM                            2:11.54    6  
      30.48   33.96   34.36   32.74                                
  4 Yoakam, Michael           51 RAM                            2:23.35    5  
      33.09   35.76   37.11   37.39                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                           5:26.08    9  
      30.04   33.40   33.54   33.33   33.37   33.01   32.57   33.58
      32.47   30.77                                                
  2 Wilder, Hugh T            54 PALM                           5:50.30    7  
      30.42   33.73   35.19   35.33   35.41   35.59   35.92   36.19
      36.78   35.74                                                
  3 Boder, Robert             50 CFYM                           7:13.96    6  
      39.18   42.81   44.37   44.59   44.51   43.61   45.12   44.09
      43.84   41.84                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                          11:54.30    9  
      31.89   35.84   36.69   36.79   38.06   36.32   36.35   35.92
      35.91   36.29   35.68   35.74   35.57   36.01   35.57   35.70
      35.88   34.91   34.80   34.38                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boder, Robert             50 CFYM                          24:29.88    9  
      37.84   42.32   44.02   43.06   45.13   45.23   44.92   45.15
      45.83   43.52   44.59   44.49   44.48   45.11   45.02   44.47
      45.93   45.54   44.86   44.75   44.67   44.88   45.66   44.47
      44.83   45.03   44.73   44.58   45.07   45.27   45.72   44.07
      44.64
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boder, Robert             50 CFYM                             40.56    9  
  2 Byers, Jerry              54 UNA                              44.19    7  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh T            54 PALM                             59.80    9  
      28.99   30.81                                                
  2 Atkinson, Tom             52 TMS                            1:22.43    7  
      39.01   43.42                                                
  3 Boder, Robert             50 CFYM                           1:27.26    6  
      43.13   44.13                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                             31.93    9  
  2 Payne, Bob                51 RAM                              32.89    7  
  3 Byers, Jerry              54 UNA                              35.65    6  
  4 Yoakam, Michael           51 RAM                              36.91    5  
  5 Boder, Robert             50 CFYM                             39.31    4  
  6 Saltzman, Edward          51 DYNA                             40.47    3  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Bob                51 RAM                            1:17.93    9  
      35.10   42.83                                                
  2 Byers, Jerry              54 UNA                            1:18.97    7  
      37.57   41.40                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Bob                51 RAM                            2:58.14    9  
      36.14   44.81   49.28   47.91                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                             25.23    9  
  2 Wilder, Hugh T            54 PALM                             27.05    7  
  3 Glass, Ernie              52 CSM                              29.13    6  
  4 Richelson, Andrew         54 TMS                              30.26    5  
  5 Atkinson, Tom             52 TMS                              31.53    4  
  6 Payne, Bob                51 RAM                              32.40    3  
  7 Saltzman, Edward          51 DYNA                             33.07    2  
  8 Boder, Robert             50 CFYM                             37.28    1  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                             55.44    9  
      25.32   30.12                                                
  2 Wilder, Hugh T            54 PALM                           1:00.88    7  
      28.26   32.62                                                
  3 Glass, Ernie              52 CSM                            1:06.84    6  
      29.73   37.11                                                
  4 Richelson, Andrew         54 TMS                            1:11.59    5  
      31.95   39.64                                                
  5 Atkinson, Tom             52 TMS                            1:14.07    4  
      33.19   40.88                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                           2:12.61    9  
      28.68   32.84   38.11   32.98                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh T            54 PALM                           1:04.13    9  
      29.24   34.89                                                
  2 Richelson, Andrew         54 TMS                            1:13.70    7  
      35.61   38.09                                                
  3 Saltzman, Edward          51 DYNA                           1:14.32    6  
      35.62   38.70                                                
  4 Payne, Bob                51 RAM                            1:15.20    5  
      34.91   40.29                                                
  5 Yoakam, Michael           51 RAM                            1:16.52    4  
      37.71   38.81                                                
  6 Atkinson, Tom             52 TMS                            1:16.92    3  
      34.67   42.25                                                
  7 Boder, Robert             50 CFYM                           1:20.44    2  
      39.84   40.60                                                
  8 Byers, Jerry              54 UNA                            1:29.40    1  
      43.63   45.77                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                           2:16.60    9  
      26.93   36.82   41.37   31.48                                
  2 Wilder, Hugh T            54 PALM                           2:22.39    7  
      29.27   37.04   43.36   32.72                                
  3 Saltzman, Edward          51 DYNA                           2:42.01    6  
      34.01   44.59   47.77   35.64                                
  4 Atkinson, Tom             52 TMS                            2:53.79    5  
      34.17   47.11   52.40   40.11                                
  5 Boder, Robert             50 CFYM                           3:03.02    4  
      40.73   50.00   51.78   40.51                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCall, John              50 ORLM                           4:50.83    9  
      29.28   34.77   40.11   38.84   42.27   41.66   32.74   31.16
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Calandro, James           55 NCMS                             27.83    9  
  2 Smith, Doug               55 CM                               29.72    7  
  3 White, Bernie             58 CSM                              30.02    6  
  4 Britt, Jim                55 CSM                              30.13    5  
  5 Thibeault, James          55 CFYM                             30.81    4  
  6 Waltman, George B         56 WNCY                             31.28    3  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                             57.24    9  
      27.86   29.38                                                
  2 Britt, Jim                55 CSM                            1:04.95    7  
      31.04   33.91                                                
  3 Calandro, James           55 NCMS                           1:05.05    6  
      31.18   33.87                                                
  4 White, Bernie             58 CSM                            1:06.10    5  
      32.94   33.16                                                
  5 Waltman, George B         56 WNCY                           1:06.24    4  
      29.61   36.63                                                
  6 Wycoff, Steve             57 AM                             1:14.33    3  
      36.71   37.62                                                
  7 Thibeault, James          55 CFYM                           1:15.28    2  
      33.36   41.92                                                
  8 Forbes Jones, Robin       58 CSM                            1:20.71    1  
      40.95   39.76                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, Jim                55 CSM                            2:34.53    9  
      36.50   40.57   39.63   37.83                                
  2 Calandro, James           55 NCMS                           2:36.76    7  
      33.36   39.82   42.04   41.54                                
  3 Thibeault, James          55 CFYM                           2:36.86    6  
      34.09   38.68   43.29   40.80                                
  4 Wycoff, Steve             57 AM                             2:40.06    5  
      38.22   40.45   41.27   40.12                                
  5 Waltman, George B         56 WNCY                           2:41.16    4  
      34.93   39.71   44.26   42.26                                
  6 Forbes Jones, Robin       58 CSM                            2:58.55    3  
      42.43   47.01   46.06   43.05                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                           6:00.73    9  
      31.91   35.92   37.43   37.75   37.51   37.19   36.37   36.26
      36.54   33.85                                                
  2 Thibeault, James          55 CFYM                           7:13.56    7  
      36.54   41.67   43.97   46.08   46.02   45.25   45.12   44.73
      44.28   39.90                                                
  3 Forbes Jones, Robin       58 CSM                            7:59.76    6  
      43.87   47.08   48.57   48.83   49.08   49.34   48.64   49.35
      48.01   46.99                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrance, John            55 PEAK                          12:15.11    9  
      35.11   35.02   36.10   36.63   36.97   36.83   37.30   37.43
      37.21   37.33   37.63   37.60   37.42   37.18   37.19   37.85
      37.00   37.06   35.41   34.84                                
  2 Thibeault, James          55 CFYM                          14:41.05    7  
      34.22   40.34   46.12   46.34   46.11   45.85   45.26   45.38
      45.00   44.71   44.10   45.13   44.29   44.53   44.43   44.65
      44.29   43.98   43.58   42.74                                
  3 Forbes Jones, Robin       58 CSM                           16:22.13    6  
      44.71   50.41   49.63   50.39   49.56   49.09   50.60   50.76
      50.03   49.34   49.33   49.99   49.04   50.14   49.72   47.98
      49.61   48.44   46.92   46.44                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             56 GAJA                          24:05.22    9  
      37.79   41.70   42.70   42.95   43.83   42.83   43.60   44.11
      44.41   44.18   45.26   43.84   44.27   43.91   44.25   44.17
      43.85   44.41   44.89   44.12   43.85   44.96   45.04   43.68
      44.95   44.34   45.46   44.14   43.93   43.41   44.00   45.47
      40.92
  2 Collins, Ken              57 CSM                           25:50.01    7  
      41.03   45.70   47.76   49.64   46.95   47.74   47.47   47.96
      47.21   47.72   47.68   46.86   47.93   47.81   47.79   47.89
      47.43   47.26   48.19   45.56   47.18   47.56   47.36   47.44
      46.97   46.81   46.24   46.55   46.88   46.79   47.15   45.51
      43.99
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             56 GAJA                             38.70    9  
  2 Wycoff, Steve             57 AM                               39.55    7  
  3 Thibeault, James          55 CFYM                             40.05    6  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                           1:09.43    9  
      34.29   35.14                                                
  2 Lawrance, John            55 PEAK                           1:10.79    7  
      35.43   35.36                                                
  3 Zeigler, John             56 GAJA                           1:21.74    6  
      40.31   41.43                                                
  4 White, Bernie             58 CSM                            1:22.08    5  
      40.95   41.13                                                
  5 Wycoff, Steve             57 AM                             1:25.98    4  
      42.97   43.01                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawrance, John            55 PEAK                           2:27.06    9  
      35.88   36.67   37.28   37.23                                
  2 Zeigler, John             56 GAJA                           3:05.16    7  
      43.22   46.88   48.67   46.39                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             56 GAJA                             34.75    9  
  2 Britt, Jim                55 CSM                              35.43    7  
  3 Smith, Doug               55 CM                               36.66    6  
  4 Wycoff, Steve             57 AM                               37.40    5  
  5 Thibeault, James          55 CFYM                             39.91    4  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                           1:11.98    9  
      34.78   37.20                                                
  2 Britt, Jim                55 CSM                            1:17.70    7  
      36.61   41.09                                                
  3 Zeigler, John             56 GAJA                           1:18.00    6  
      37.35   40.65                                                
  4 Wycoff, Steve             57 AM                             1:25.46    5  
      40.29   45.17                                                
  5 Forbes Jones, Robin       58 CSM                            1:44.00    4  
      49.99   54.01                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                           2:36.83    9  
      35.35   39.48   41.24   40.76                                
  2 Zeigler, John             56 GAJA                           2:55.17    7  
      39.97   44.31   46.06   44.83                                
  3 Britt, Jim                55 CSM                            2:55.53    6  
      40.39   44.96   46.05   44.13                                
  4 Forbes Jones, Robin       58 CSM                            3:48.23    5  
      53.74   58.26   59.24   56.99                                
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                             59.68    9  
      27.91   31.77                                                
  2 White, Bernie             58 CSM                            1:15.78    7  
      36.69   39.09                                                
  3 Zeigler, John             56 GAJA                           1:17.73    6  
      35.67   42.06                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                           2:13.34    9  
      29.85   34.59   35.20   33.70                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeigler, John             56 GAJA                           1:14.07    9  
      35.70   38.37                                                
  2 Britt, Jim                55 CSM                            1:16.56    7  
      38.05   38.51                                                
  3 Wycoff, Steve             57 AM                             1:20.74    6  
      39.70   41.04                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         58 GCAM                           2:22.70    9  
      30.42   39.34   41.46   31.48                                
  2 Zeigler, John             56 GAJA                           2:41.84    7  
      35.86   44.52   45.04   36.42                                
  3 Wycoff, Steve             57 AM                             3:07.27    6  
      43.97   46.68   52.36   44.26                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              64 UNA                              26.20    9  
  2 Pinkerton, Rolffs         62 NCAM                             28.28    7  
  3 Enyart, Jim               60 WAM                              33.68    6  
  4 Goldsten, Simon           64 SMAC                             34.87    5  
  5 Morvay, Rudolf            64 CSM                              39.90    4  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              64 UNA                              57.88    9  
      27.88   30.00                                                
  2 Enyart, Jim               60 WAM                            1:17.11    7  
      36.29   40.82                                                
  3 Goldsten, Simon           64 SMAC                           1:24.49    6  
      39.56   44.93                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              64 UNA                            2:12.33    9  
      31.94   33.08   34.35   32.96                                
  2 Pinkerton, Rolffs         62 NCAM                           2:31.45    7  
      34.67   38.75   39.46   38.57                                
  3 Enyart, Jim               60 WAM                            2:59.85    6  
      40.02   45.98   47.95   45.90                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              64 UNA                            6:13.67    9  
      34.82   37.51   38.51   39.12   38.56   38.14   37.68   37.22
      37.48   34.63                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              64 UNA                           12:41.93    9  
      35.20   38.76   38.25   39.26   38.63   37.59   38.88   37.34
      37.65   38.17   39.51   39.86   39.26   38.28   37.65   38.27
      37.67   37.83   37.67   36.20                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morvay, Rudolf            64 CSM                              44.58    9  
  2 Enyart, Jim               60 WAM                              54.49    7  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pinkerton, Rolffs         62 NCAM                           1:19.05    9  
      37.56   41.49                                                
  2 Morvay, Rudolf            64 CSM                            1:37.63    7  
      44.97   52.66                                                
 -- Goldsten, Simon           64 SMAC                                DQ  
      49.41   51.58                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsten, Simon           64 SMAC                           3:32.00    9  
      48.86   54.39   55.83   52.92                                
  2 Morvay, Rudolf            64 CSM                            3:40.28    7  
      49.17   55.37   58.49   57.25                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morvay, Rudolf            64 CSM                              43.09    9  
  2 Enyart, Jim               60 WAM                              53.69    7  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morvay, Rudolf            64 CSM                            1:39.42    9  
      46.15   53.27                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morvay, Rudolf            64 CSM                            3:40.89    9  
      47.69   55.12   58.91   59.17                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchell, Dick            61 UNA                              30.47    9  
  2 Goldsten, Simon           64 SMAC                             39.10    7  
  3 Morvay, Rudolf            64 CSM                              53.90    6  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchell, Dick            61 UNA                            1:07.92    9  
      32.93   34.99                                                
  2 Goldsten, Simon           64 SMAC                           1:42.94    7  
      43.33   59.61                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchell, Dick            61 UNA                            2:38.18    9  
      35.91   40.00   41.67   40.60                                
  2 Goldsten, Simon           64 SMAC                           4:31.22    7  
      50.02 1:10.26 1:16.51 1:14.43                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              64 UNA                            1:15.25    9  
      36.80   38.45                                                
  2 Goldsten, Simon           64 SMAC                           1:35.62    7  
      42.34   53.28                                                
  3 Morvay, Rudolf            64 CSM                            1:43.29    6  
      49.51   53.78                                                
  4 Enyart, Jim               60 WAM                            1:47.17    5  
      52.64   54.53                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchell, Dick            61 UNA                            2:45.50    9  
      33.08   42.59   50.62   39.21                                
  2 Goldsten, Simon           64 SMAC                           3:35.85    7  
      45.13   55.95 1:02.86   51.91                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitchell, Dick            61 UNA                            5:51.83    9  
      34.66   38.45   44.44   45.95   53.04   53.45   41.19   40.65
  2 Goldsten, Simon           64 SMAC                           8:40.50    7  
      54.62 1:13.54 1:01.66 1:02.99 1:07.91 1:15.72 1:02.75 1:01.31
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                              28.21    9  
  2 Gee, Milton               65 CSM                              33.91    7  
  3 Alkire, David             68 CSM                              41.57    6  
  4 Shouse, W Darle           68 AWSM                             44.91    5  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                            1:04.62    9  
      31.13   33.49                                                
  2 Shouse, W Darle           68 AWSM                           1:41.75    7  
      48.27   53.48                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                            2:21.24    9  
      33.44   35.77   36.63   35.40                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                            7:23.45    9  
    1:23.76   44.64   44.70   45.25   45.35   45.50                
      45.37   43.36                                                
  2 Stoltz, Hal               67 GAJA                           7:27.39    7  
      35.63   41.09   42.89   45.87   46.76   47.69   47.58   46.92
      46.89   46.07                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gee, Milton               65 CSM                              42.90    9  
  2 Shouse, W Darle           68 AWSM                             52.47    7  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                            1:23.86    9  
      41.85   42.01                                                
  2 Alkire, David             68 CSM                            1:53.12    7  
      52.59 1:00.53                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                            3:23.37    9  
      47.49                   52.25                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoltz, Hal               67 GAJA                             36.15    9  
  2 Robertson, Bill           65 TGM                              39.71    7  
  3 Gee, Milton               65 CSM                              40.14    6  
  4 Shouse, W Darle           68 AWSM                             47.39    5  
  5 Alkire, David             68 CSM                              52.54    4  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoltz, Hal               67 GAJA                           1:19.33    9  
      36.68   42.65                                                
  2 Shouse, W Darle           68 AWSM                           1:39.94    7  
      47.95   51.99                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoltz, Hal               67 GAJA                           2:57.03    9  
      38.49   44.05   46.66   47.83                                
  2 Shouse, W Darle           68 AWSM                           3:36.51    7  
      48.90   54.74   56.28   56.59                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                              36.09    9  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Bill           65 TGM                            1:14.68    9  
      34.79   39.89                                                
  2 Stoltz, Hal               67 GAJA                           1:18.11    7  
      35.45   42.66                                                
  3 Shouse, W Darle           68 AWSM                           1:51.66    6  
      58.31   53.35                                                
  4 Alkire, David             68 CSM                            1:52.75    5  
      52.87   59.88                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoltz, Hal               67 GAJA                           2:51.13    9  
      35.02   43.78   49.90   42.43                                
  2 Robertson, Bill           65 TGM                            3:01.20    7  
      37.77   46.63   55.44   41.36                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webber, Dick              72 RAM                              28.53    9  
  2 Kortheuer, John           70 CSM                              28.90    7  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              72 GAJA                           1:14.67    9  
      35.17   39.50                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              72 GAJA                           2:54.20    9  
      38.33   44.50   46.25   45.12                                
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              72 GAJA                          27:10.56    9  
      42.89   48.34   49.64   49.28   49.34   49.38   49.22   49.39
      49.38   49.52   49.81   49.52   49.66   49.37   49.90   49.85
      49.58   49.39   50.07   49.51   49.65   49.30   49.88   50.21
      50.21   50.31   49.76   49.69   50.08   50.41   50.30   49.98
      47.74
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           70 CSM                              34.13    9  
  2 Stolz, Irwin              72 GAJA                             41.79    7  
  3 Webber, Dick              72 RAM                              46.14    6  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           70 CSM                            1:16.96    9  
      35.95   41.01                                                
  2 Stolz, Irwin              72 GAJA                           1:33.63    7  
      44.03   49.60                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              72 GAJA                           3:17.76    9  
      45.04   50.51   51.41   50.80                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           70 CSM                              32.39    9  
  2 Webber, Dick              72 RAM                              34.43    7  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortheuer, John           70 CSM                            1:12.07    9  
      34.74   37.33                                                
  2 Webber, Dick              72 RAM                            1:23.84    7  
      39.07   44.77                                                
  3 Stolz, Irwin              72 GAJA                           1:30.76    6  
      44.80   45.96                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webber, Dick              72 RAM                            3:17.30    9  
      38.61   56.85   59.78   42.06                                
  2 Stolz, Irwin              72 GAJA                           3:20.20    7  
      47.22   56.87   53.05   43.06                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Ed              76 CSM                              54.52    9  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Ed              76 CSM                            2:06.52    9  
      58.88 1:07.64                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Ed              76 CSM                            4:47.83    9  
    1:01.39 1:09.26 2:20.77   16.41                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Vester             76 AWSM                             50.20    9  
  2 McCarthy, Ed              76 CSM                            1:04.19    7  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Ed              76 CSM                            2:29.31    9  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Vester             76 AWSM                           4:00.64    9  
      54.67 1:03.12 1:02.96   59.89                                
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Vester             76 AWSM                           1:46.08    9  
      54.60   51.48                                                
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            92 RAM                            1:07.78    9  
  2 Hoffmann, Harold          94 RAM                            1:39.22    7  
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            92 RAM                            2:46.54    9  
    1:20.40 1:26.14                                                
 
Men 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            92 RAM                            5:39.00    9  
    1:13.83 1:28.26 1:30.57 1:26.34                                
 
Men 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            92 RAM                            1:16.62    9  
 
Men 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Boyd            92 RAM                            2:42.80    9  
    1:20.37 1:22.43                                                
 
Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  2 MAC Masters  'A'                                            2:02.55   14  
     1) Coneys, Suzanne 37              2) Donnelly, Laura 26             
     3) McLuski, Brenda 35              4) Everett, Vanessa 19            
      29.11   36.14   28.02   29.28                                
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'B'                                  1:52.77   18  
     1) Fraas, Kerry 27                 2) Hageman, Heather 33            
     3) Glossap, Amanda 26              4) Haruta, Deborah 34             
      30.70   27.18   25.33   29.56                                
  3 Charlotte SwimMasters  'A'                                  2:03.47   12  
     1) LaCasse, Helena 25              2) Pangle, Lee 25                 
     3) Sansbury, Mary 48               4) Tone, Stacey 28                
      31.61   32.76   30.39   28.71                                
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  2:08.21   18  
     1) Hageman, Heather 33             2) Glossap, Amanda 26             
     3) LaCasse, Helena 25              4) Tone, Stacey 28                
      31.18   35.51   33.22   28.30                                
  2 Charlotte SwimMasters  'B'                                  2:19.49   14  
     3) Bredeson, Cami 32               4)                                
      35.43   39.14   35.98   28.94                                
  3 Charleston Family YMCA Masters  'A'                         2:28.50   12  
     1) Hughes, Jenni 28                2) Fahnline, Kathy 38             
     3) Abou-Rizk, Jacqueline 40        4) Sawrey, Katie 34               
      51.76   45.17   51.57                                        
  4 Raleigh Area Masters  'A'                                   2:31.16   10  
     1) Waterston, Adrienne 35          2) Springer, Margie 40            
     3) Duval, Michelle 32              4) Chappell, Rynda 27             
      38.53   17.64   55.11   39.88                                
 
Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:31.84   18  
     1) Waldenmayer, Jonathan 24        2) Ek, Michael 26                 
     3) Messenger, David 26             4) Murray, Jeff 32                
      31.82   29.26   27.37    3.39                                
  2 MAC Masters  'A'                                            2:02.58   14  
     1) Edwards, Matthew 24             2)                                
     3) Perley, Fred A 43               4) Rensink, Rick 49               
      29.21   30.32   27.63   35.42                                
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                            1:55.58   18  
     1) Goldstein, William 31           2) Edwards, Matthew 24            
     3) Deviod, Ben 41                  4) Rensink, Rick 49               
      29.06   28.78   29.00   28.74                                
  2 Raleigh Area Masters  'A'                                   1:58.11   14  
     1) Yoakam, Michael 51              2) Wilk, Tomaxz 29                
     3) Kurlander, Ed 24                4) Shamlin, David 36              
      36.00   33.55   25.69   22.87                                
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:45.94   18  
     1) Davis, William 34               2) Green, Marcus E 26             
     3) Flowe, Layne 33                 4) Kucharski, Micheal 34          
      29.18   31.21   31.63   13.92                                
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:43.48   18  
     1) Ek, Michael 26                  2) Green, Marcus E 26             
     3) Messenger, David 26             4) Murray, Jeff 32                
      26.06   29.67   25.56   22.19                                
  2 Charlotte SwimMasters  'B'                                  2:11.28   14  
     1) Case, Joshua 27                 2) Flowe, Layne 33                
     3) Kucharski, Micheal 34           4) Parrish, Chris 31              
      40.13   34.45   29.40   27.30                                
 -- Raleigh Area Masters  'B'                                        DQ  
     1) Stringer, Sean 26               2) Holshouser, Jay 39             
     3) Allen, Scott 30                 4) Sexauer, Tim D 36              
      35.61   33.85   27.83   23.90                                
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters  'A'                                   1:44.55   18  
     1) Godfrey, Alan 45                2) Sexauer, Tim D 36              
     3) Holshouser, Jay 39              4) Lehman, Fritz 43               
      28.08   26.31   25.05   25.11                                
  2 Traid Masters Swimming  'A'                                 1:53.22   14  
     1) Richelson, Andrew 54            2) Atkinson, Tom 52               
     3) Gray, Stafford 40               4) Hoffner, Chris 37              
      26.65   36.73   27.30   22.54                                
  3 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:54.02   12  
     1) Green, Kelly 36                 2) Kennedy, Gene 42               
     3) Johnson, Ken 44                 4) Matysek, Joe 44                
      25.06   35.69   31.42   21.85                                
  4 Charleston Family YMCA Masters  'A'                         1:59.77   10  
     1) Boder, Robert 50                2) Nunley, Michael 43             
     3) Thibeault, James 55             4) Lucan, Jeff 44                 
      23.23   23.28   22.78   50.48                                
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'B'                                  2:00.79   18  
     1) Seidler, Howard 40              2) Green, Kelly 36                
     3) Kennedy, Gene 42                4) Johnson, Ken 44                
      32.02   33.31   29.15   26.31                                
  2 Charleston Family YMCA Masters  'A'                         2:20.31   14  
     1) Nunley, Michael 43              2) Thibeault, James 55            
     3) Lucan, Jeff 44                  4) Boder, Robert 50               
      39.86   42.42   28.79   29.24                                
 -- Gaston Gators  'A'                                               DQ  
     1) Cruickshank, Scott 44           2) Newcombe, Artie 38             
     3)                                 4) Cockfield, Ben 44              
      34.83   35.73   31.10   28.00                                
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:56.39   18  
     1) Lee, Doug 45                    2) Walthall, Byron 48             
     3) Saumby, Jack 49                 4) Glass, Ernie 52                
      24.31   30.92   25.11   36.05                                
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  2:06.14   18  
     1) White, Bernie 58                2) Lee, Doug 45                   
     3) Glass, Ernie 52                 4) Saumby, Jack 49                
      38.38   31.98   28.81   26.97                                
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  2:21.16   18  
     1) Morvay, Rudolf 64               2) Gee, Milton 65                 
     3)                                 4) Kortheuer, John 70             
      42.38   38.98   32.94   26.86                                
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 MAC Masters  'A'                                            1:50.84   18  
     1) Edwards, Matthew 24             2) Rensink, Rick 49               
     3) McLuski, Brenda 35              4) Everett, Vanessa 19            
      23.82   28.48   29.67   28.87                                
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:54.44   18  
     1) Hageman, Heather 33             2) Tone, Stacey 28                
     3) Ek, Michael 26                  4) Waldenmayer, Jonathan 24       
      32.22   35.15   24.52   22.55                                
  2 Raleigh Area Masters  'A'                                   2:16.09   14  
     1) McWilliams, Jennifer 23         2) Wilk, Tomaxz 29                
     3) Kurlander, Ed 24                4) Chappell, Rynda 27             
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'C'                                  1:34.90   18  
     1) Murray, Jeff 32                 2) Ek, Michael 26                 
     3) Fraas, Kerry 27                 4) Hageman, Heather 33            
      21.75   26.50   24.78   21.87                                
  2 Charlotte SwimMasters  'B'                                  1:55.92   14  
     1) Messenger, David 26             2) Gee, Milton 65                 
     3) Glossap, Amanda 26              4) Haruta, Deborah 34             
      23.00   30.86   33.60   28.46                                
  3 Charlotte SwimMasters  'D'                                  1:56.18   12  
     1) Flowe, Layne 33                 2) Davis, William 34              
     3) Pangle, Lee 25                  4) Bredeson, Cami 32              
      27.57   32.66   29.78   26.17                                
  4 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:57.15   10  
     1) LaCasse, Helena 25              2) Sather, Bitsy 27               
     3) Kucharski, Micheal 34           4) Green, Marcus E 26             
      26.65   30.36   33.41   26.73                                
  5 MAC Masters  'A'                                            2:11.83    8  
     1) Coneys, Suzanne 37              2)                                
     3) Donnelly, Laura 26              4) Perley, Fred A 43              
      29.88   35.67   35.81   30.47                                
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Columbia Masters  'A'                                       1:57.64   18  
     1) Eiwen, Bill 48                  2) Eiwen, Ginny 49                
     3) Meier, Ed 29                    4) Heath, Kelly 28                
      31.87   34.34   25.27   26.16                                
  2 Charlotte SwimMasters  'A'                                  2:01.11   14  
     1) LaCasse, Helena 25              2) Glossap, Amanda 26             
     3) Green, Marcus E 26              4) Messenger, David 26            
      33.46   29.68   32.84   25.13                                
  3 Charleston Family YMCA Masters  'B'                         2:03.83   12  
     1) Thibeault, James 55             2) Fahnline, Kathy 38             
     3) Nunley, Michael 43              4) Hughes, Jenni 28               
      38.81   37.43   27.85   19.74                                
  4 Charlotte SwimMasters  'C'                                  2:09.19   10  
     1) Kucharski, Micheal 34           2) Taylor, Jeff 28                
     3) Pangle, Lee 25                  4) Fallon, Collen 38              
      42.46   40.10   36.70    9.93                                
  5 Raleigh Area Masters  'A'                                   2:12.54    8  
     1) Stott, Kim 42                   2) Lehman, Fritz 43               
     3) Waldbauer, Eric 42              4) Duval, Michelle 32             
      36.55   34.03   36.91   25.05                                
  6 Charleston Family YMCA Masters  'A'                         2:27.37    6  
     1) Sawrey, Katie 34                2) Abou-Rizk, Jacqueline 40       
     3) Boder, Robert 50                4) Lucan, Jeff 44                 
      44.22   44.03   15.73   43.39                                
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  1:52.08   18  
     1) Fallon, Collen 38               2) Sansbury, Mary 48              
     3) Lee, Doug 45                    4) Glass, Ernie 52                
      28.03   15.54   18.36   50.15                                
  2 Raleigh Area Masters  'A'                                   1:53.10   14  
     1) Springer, Margie 40             2) Stott, Kim 42                  
     3) Lehman, Fritz 43                4) Godfrey, Alan 45               
      30.44   32.96   24.85   24.85                                
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters  'A'                                   2:17.26   18  
     1) Springer, Margie 40             2) Waterston, Adrienne 35         
     3) Hinckley, Scott 41              4) Yoakam, Michael 51             
      36.52   40.62   32.96   27.16                                
  2 Charlotte SwimMasters  'A'                                  2:43.81   14  
     1) Smith, Celeste 35               2) Walthall, Byron 48             
     3) Johnson, Ken 44                 4) Mintz, Pattie 42               
      55.72   40.94   32.15   35.00                                
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  3:19.84   18  
     1) McCarthy, Ed 76                 2) Morvay, Rudolf 64              
     3) Vass, Mary Katherine 65         4) Trivette, Daisy 75             
      40.88   18.05   34.01 1:46.90                                
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Charlotte SwimMasters  'A'                                  3:54.78   18  
     1) Vass, Mary Katherine 65         2) McCarthy, Ed 76                
     3) Alkire, David 68                4) Trivette, Daisy 75             
      51.03   15.51   52.36 1:55.88                                
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Raleigh Area Masters  'A'                                   6:04.97   18  
     1) Hoffmann, Bette 92              2) Campbell, Boyd 92              
     3) Kelly, Judy Ann 77              4) Hoffmann, Harold 94            
    1:36.18 2:31.32 1:40.52   16.95                                
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- Raleigh Area Masters  'A'                                        DQ  
     1) Hoffmann, Bette 92              2) Campbell, Boyd 92              
     3) Kelly, Judy Ann 77              4) Hoffmann, Harold 94            
    1:37.04 1:47.69   15.36 2:54.79                                

Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
Updated: February 1, 2002
http://www.NCmasters.org/13201res.html