Meet Results from Charlotte's SunBelt Championships, February 19/20, 2000

Mecklenburg Aquatic Club                                   Meet Manager Pg 1
                              SunBelt Championships
                         Hosted by Charlotte SwimMasters

    



Charlotte Swim Masters
           Charlotte Sunbelt Championship 2000 - 2/19/00 to 2/20/00
                                    Results

Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mancini, Jennifer         23 East NC                24.50      24.64    9
  2 Person, Jennifer          24 West NC                29.50      28.98    7
  3 Booth, Meg                23 West NC                           29.17    6
  4 Simon, Noelle             22 East NC                32.00      29.37    5
  5 Rector, Susan G           23 West NC                           31.62    4

Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mancini, Jennifer         23 East NC                53.80      55.85    9
      26.94   28.91
  2 Simon, Noelle             22 East NC              1:10.00    1:04.17    7
      31.23   32.94
  3 Person, Jennifer          24 West NC              1:05.00    1:06.72    6
      33.29   33.43
  4 Rector, Susan G           23 West NC                         1:15.46    5
      35.65   39.81

Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mancini, Jennifer         23 East NC              1:57.50    2:01.06    9
      28.18   30.59   31.47   30.82
  2 Simon, Noelle             22 East NC              2:35.00    2:23.52    7
      33.42   36.58   36.83   36.69
  3 Shrum, Mandy              21 West NC              2:42.00    2:41.59    6
      38.15   39.97   41.49   41.98

Women 19-24 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Booth, Meg                23 West NC                           16.83    9
  2 Shrum, Mandy              21 West NC                           20.40    7

Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Simon, Noelle             22 East NC                37.00      34.39    9
  2 Person, Jennifer          24 West NC                35.00      34.58    7
  3 Rector, Susan G           23 West NC                           38.68    6

Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Simon, Noelle             22 East NC              1:20.00    1:13.16    9
      36.18   36.98
  2 Person, Jennifer          24 West NC              1:17.00    1:14.97    7
      35.55   39.42

Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Simon, Noelle             22 East NC              2:50.00    2:40.63    9
      38.19   40.44   41.55   40.45

Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Shrum, Mandy              21 West NC                           43.24    9

Women 19-24 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Booth, Meg                23 West NC                           14.87    9

Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mancini, Jennifer         23 East NC              1:06.90    1:04.58    9
      30.00   34.58
  2 Simon, Noelle             22 East NC              1:25.00    1:13.81    7
      34.82   38.99
  3 Person, Jennifer          24 West NC              1:20.00    1:19.59    6
      35.36   44.23
  4 Booth, Meg                23 West NC                         1:21.81    5
      35.44   46.37
  5 Shrum, Mandy              21 West NC              1:30.00    1:24.72    4
      38.56   46.16

Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mancini, Jennifer         23 East NC              2:25.00    2:17.29    9
      30.07   35.41   40.38   31.43
  2 Simon, Noelle             22 East NC              2:45.00    2:41.99    7
      37.32   40.37   47.81   36.49

Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hageman, Heather          29 West NC                25.01      23.94    9
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                  26.33    7
  3 Britt, Lee Anne           25 East NC                30.00      28.34    6
  4 Amerson, Lydia            28 West NC                33.00      32.27    5
  5 Kraine, Meredith          27 East NC                37.09      36.58    4

Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol     1:00.00      58.42    9
      27.29   31.13
  2 Amerson, Lydia            28 West NC              1:08.00    1:07.45    7
      31.96   35.49
  3 Kraine, Meredith          27 East NC                         1:26.47    6
      42.44   44.03

Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Lee Anne           25 East NC              2:12.40    2:20.08    9
      32.15   35.33   36.81   35.79
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                2:23.37    7
      31.17   35.08   37.59   39.53

Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sullivan, Elizabeth       25 East NC              5:40.29    5:30.53    9
      29.87   32.95   33.42   33.31   33.68   33.43   33.68   33.74
      33.51   32.94

Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amerson, Lydia            28 West NC             15:30.00   14:46.45    9
      38.24   39.87   45.81   42.04   44.63   44.72   44.85   44.65
      45.39   46.06   45.48   45.37   45.52   45.52   45.41   45.45
      44.89   44.83   44.81   43.37

Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hageman, Heather          29 West NC                30.67      29.41    9
  2 Britt, Lee Anne           25 East NC                35.00      32.18    7
  3 Kraine, Meredith          27 East NC                44.76      43.81    6

Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Lee Anne           25 East NC              1:07.80    1:08.29    9
      33.13   35.16
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                1:12.69    7
      35.96   36.73
  3 Kraine, Meredith          27 East NC                         1:38.11    6
      47.44   50.67

Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sullivan, Elizabeth       25 East NC              2:19.10    2:17.38    9
      32.13   35.16   35.41   34.68
  2 Britt, Lee Anne           25 East NC              2:25.40    2:29.98    7
      34.84   37.87   38.60   38.67

Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hageman, Heather          29 West NC                37.93      35.51    9
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                  38.86    7
  3 Kraine, Meredith          27 East NC                47.09      46.48    6

Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hageman, Heather          29 West NC                29.18      27.52    9
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                  31.74    7
  3 Kraine, Meredith          27 East NC                43.89      45.51    6

Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sullivan, Elizabeth       25 East NC              1:05.32    1:04.96    9
      30.44   34.52
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                1:12.99    7
      31.90   41.09
  3 Amerson, Lydia            28 West NC              1:20.00    1:27.65    6
      39.14   48.51

Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Lee Anne           25 East NC              1:08.00    1:09.88    9
      32.12   37.76
  2 Williams, Ghislaine       26 Greater Pensacol                1:13.36    7
      33.59   39.77
  3 Amerson, Lydia            28 West NC              1:25.00    1:26.27    6
      39.45   46.82
  4 Kraine, Meredith          27 East NC              1:37.09    1:32.75    5
      42.64   50.11

Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sullivan, Elizabeth       25 East NC              2:18.24    2:17.50    9
      30.38   34.60   41.85   30.67
  2 Britt, Lee Anne           25 East NC              2:28.40    2:33.84    7
      32.91   37.42   46.25   37.26
  3 Amerson, Lydia            28 West NC              3:00.00    3:06.15    6
      40.03   46.69   57.61   41.82

Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Lee Anne           25 East NC                         5:47.07    9
      33.70   40.41   43.56   43.14   49.75   50.78   42.67   43.06

Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hartnett, Maureen         30 West NC                29.00      29.14    9
  2 Braunstein, Cheryl        30 East NC                31.00      30.03    7
  3 Weatherford, Denise       32 West NC                36.68      32.50    6
  4 Brigden, Lorin            32 West NC                33.00      35.42    5

Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sonnier, Sharon           32 West NC                         1:05.16    9
      30.78   34.38
  2 Hogan, Patricia           30 East NC              1:03.75    1:05.74    7
      31.69   34.05
  3 Braunstein, Cheryl        30 East NC              1:07.00    1:08.56    6
      32.63   35.93
  4 Brigden, Lorin            32 West NC              1:18.00    1:26.39    5
      39.80   46.59

Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           30 East NC              2:21.36    2:18.48    9
      32.66   35.28   35.52   35.02

Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           30 East NC              6:08.98    6:09.85    9
      32.77   35.58   36.79   37.61   37.88   38.21   38.00   38.25
      38.09   36.67
  2 Duval, Michelle           30 East NC                         6:53.40    7
      38.04   41.91   42.10   41.93   42.71   42.44   42.40   42.07
      40.42   39.38
  3 Braunstein, Cheryl        30 East NC              7:30.00    7:03.80    6
      37.97   42.88   43.91   43.33   43.65   43.52   43.67   42.19
      42.88   39.80

Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           30 East NC             12:47.49   12:53.07    9
      33.72   36.99   37.57   38.39   38.36   39.01   39.07   38.88
      39.18   39.56   39.25   39.73   39.91   39.91   39.45   39.84
      38.95   39.61   38.81   37.50
  2 Braunstein, Cheryl        30 East NC             16:00.00   14:43.89    7
      38.87   42.68   44.46   45.30   45.53   45.94   45.75   46.00
      45.44   44.99   45.04   45.10   44.87   44.87   44.98   44.51
      44.50   44.34   42.69   38.43

Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Braunstein, Cheryl        30 East NC                40.00      36.40    9
  2 Weatherford, Denise       32 West NC                49.00      41.42    7

Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           30 East NC              1:12.26    1:11.33    9
      35.06   36.27
  2 Hartnett, Maureen         30 West NC              1:20.00    1:12.77    7
      35.87   36.90
  3 Weatherford, Denise       32 West NC                         1:35.44    6
      44.79   50.65

Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hogan, Patricia           30 East NC              2:33.97    2:28.30    9
      35.05   37.15   38.30   37.80

Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hartnett, Maureen         30 West NC                38.00      34.61    9
  2 Weatherford, Denise       32 West NC                47.66      42.02    7
  3 Duval, Michelle           30 East NC                           45.98    6
  4 Brigden, Lorin            32 West NC                45.00      46.19    5

Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hartnett, Maureen         30 West NC              1:16.00    1:17.31    9
      36.25   41.06
  2 Weatherford, Denise       32 West NC                         1:35.72    7
      45.44   50.28
  3 Brigden, Lorin            32 West NC                         1:43.80    6
      47.06   56.74

Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Weatherford, Denise       32 West NC                42.87      37.73    9

Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hartnett, Maureen         30 West NC              1:20.00    1:11.97    9
      33.59   38.38
  2 Hogan, Patricia           30 East NC              1:18.54    1:16.57    7
      35.48   41.09
  3 Braunstein, Cheryl        30 East NC              1:40.00    1:23.72    6
      38.72   45.00
  4 Duval, Michelle           30 East NC                         1:23.89    5
      38.88   45.01
  5 Weatherford, Denise       32 West NC              1:38.73    1:26.47    4
      39.17   47.30
  6 Brigden, Lorin            32 West NC              1:30.00    1:36.30    3
      43.96   52.34

Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hartnett, Maureen         30 West NC              2:50.00    2:36.71    9
      33.16   41.83   43.71   38.01
  2 Duval, Michelle           30 East NC                         2:55.27    7
      38.25   45.98   51.31   39.73
  3 Faison, Olga              32 West NC                         2:55.29    6
      35.76   45.44   51.03   43.06
  4 Weatherford, Denise       32 West NC                         3:16.31    5
      40.39   51.26   55.10   49.56

Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Vess, Christine           35 West NC                26.00      26.28    9
  2 Scheimann, Beth           37 Team Greenville        26.20      26.74    7
  3 Speight, Peggy            38 West NC                27.99      28.00    6
  4 Haugh, Sue                38 East NC                27.95      28.18    5
  5 Toney, Christy            39 Spartanburg Y          28.70      29.00    4
  6 Nestor, Susan             37 West NC                29.50      30.25    3
  7 Groce, Michelle           39 West NC                30.17      31.54    2

Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Haugh, Sue                38 East NC                59.05    1:01.11    9
      29.82   31.29
  2 Toney, Christy            39 Spartanburg Y        1:03.00    1:04.45    7
      30.15   34.30
  3 Groce, Michelle           39 West NC              1:07.00    1:09.25    6
      32.84   36.41
  4 Woodard, Alis R           39 West NC              1:15.29    1:12.42    5
      34.32   38.10
  5 Spencer, Melanie          39 West NC                         1:23.22    4
      40.34   42.88

Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Speight, Peggy            38 West NC              2:10.26    2:10.83    9
      29.79   32.31   33.97   34.76
  2 Haugh, Sue                38 East NC              2:09.75    2:12.45    7
      30.56   33.03   34.28   34.58
  3 Groce, Michelle           39 West NC              2:37.00    2:34.98    6
      33.27   38.06   41.12   42.53
  4 Tallmadge, Karen          37 West NC              2:47.00    2:36.81    5
      37.64   39.78   40.31   39.08

Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Haugh, Sue                38 East NC              5:55.00    5:55.40    9
      31.50   34.53   35.91   36.32   36.55   36.43   36.38   36.30
      36.19   35.29
  2 Scheimann, Beth           37 Team Greenville                 5:57.06    7
      32.81   36.09   35.55   36.37   36.29   36.71   36.96   36.39
      35.99   33.90
  3 Woodard, Alis R           39 West NC                         7:51.07    6
      41.75   44.92   46.39   47.62   47.77   48.81   50.32   49.80
      49.51   44.18

Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Haugh, Sue                38 East NC                        12:11.39    9
      32.26   35.02   36.06   36.59   36.78   37.40   37.46   37.19
      36.65   37.23   36.81   36.95   36.82   36.82   36.93   37.19
      36.72   37.08   36.97   36.25
  2 Speight, Peggy            38 West NC             12:05.00   12:16.46    7
      33.35   35.94   36.29   36.90   36.92   37.46   37.30   37.27
      37.58   37.85   37.52   37.58   37.13   37.13   37.50   36.99
      37.22   36.51   36.20   35.33

Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Speight, Peggy            38 West NC             21:00.00   20:25.57    9
      32.86   35.31   36.63   37.14   37.10   37.41   37.64   37.52
      37.62   37.57   37.60   37.58   37.72   37.72   37.54   37.78
      37.64   37.32   37.49   37.12   37.33   37.52   37.24   38.02
      37.55   37.26   37.78   37.27   37.44   37.29   36.66   36.90
      35.21
  2 Woodard, Alis R           39 West NC                        26:29.73    7
      41.65   45.17   46.52   48.08   48.55   48.85   49.00   48.92
      48.26   48.75   48.83   46.70   47.94   47.94   47.67   48.89
      48.97   48.92   47.65   49.46   49.46   48.26   48.83   48.57
      50.05   49.65   49.08   48.65   49.54   49.23   49.35   49.59
      42.61

Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Toney, Christy            39 Spartanburg Y          36.00      34.96    9
  2 Springer, Margie          38 East NC                40.00      36.22    7
  3 Woodard, Alis R           39 West NC                           42.28    6
  4 Spencer, Melanie          39 West NC                           47.06    5

Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Vess, Christine           35 West NC              1:06.00    1:06.92    9
      32.61   34.31
  2 Toney, Christy            39 Spartanburg Y        1:17.00    1:16.87    7
      37.21   39.66
  3 Springer, Margie          38 East NC              1:30.00    1:18.91    6
      38.51   40.40
  4 Nestor, Susan             37 West NC              1:19.00    1:19.18    5
      38.59   40.59
  5 Tallmadge, Karen          37 West NC              1:28.00    1:26.58    4
      43.27   43.31

Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           37 Team Greenville                 2:37.04    9
      38.03   39.96   39.91   39.14

Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           37 Team Greenville        33.50      34.90    9
  2 Haugh, Sue                38 East NC                38.25      36.72    7
  3 Tallmadge, Karen          37 West NC                40.90      39.85    6
  4 Springer, Margie          38 East NC                50.00      40.35    5
  5 Groce, Michelle           39 West NC                42.00      42.72    4

Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           37 Team Greenville      1:13.40    1:14.61    9
      35.48   39.13
  2 Haugh, Sue                38 East NC              1:24.00    1:19.05    7
      37.66   41.39
  3 Spencer, Melanie          39 West NC                         1:35.71    6
      46.27   49.44

Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           37 Team Greenville      2:40.01    2:45.33    9
      38.71   41.55   42.00   43.07
  2 Nestor, Susan             37 West NC              3:05.00    3:09.20    7
      42.58   47.54   49.60   49.48
 -- Tallmadge, Karen          37 West NC              3:16.00         DQ
      45.57

Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           37 Team Greenville        29.00      30.14    9
  2 Spencer, Melanie          39 West NC                           40.86    7

Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scheimann, Beth           37 Team Greenville      1:07.60    1:09.67    9
      32.55   37.12

Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Vess, Christine           35 West NC              1:09.00    1:09.76    9
      32.09   37.67
  2 Haugh, Sue                38 East NC              1:09.05    1:09.83    7
      33.64   36.19
  3 Scheimann, Beth           37 Team Greenville      1:06.30    1:10.60    6
      33.72   36.88
  4 Speight, Peggy            38 West NC              1:13.58    1:14.91    5
      35.50   39.41
  5 Toney, Christy            39 Spartanburg Y        1:20.00    1:17.88    3.5
      36.07   41.81
  5 Springer, Margie          38 East NC              1:30.00    1:17.88    3.5
      37.26   40.62
  7 Nestor, Susan             37 West NC              1:17.00    1:19.63    2
      38.21   41.42

Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Springer, Margie          38 East NC                         2:45.22    9
      37.30   42.51   46.72   38.69
  2 Groce, Michelle           39 West NC              3:00.00    2:56.20    7
      38.55   44.12   51.62   41.91
 -- Tallmadge, Karen          37 West NC              3:15.00         DQ
      41.44   48.13   17.31   41.12

Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Springer, Margie          38 East NC                         5:58.63    9
      40.65   45.62   47.37   46.33   48.54   50.81   41.25   38.06

Women 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Katy                41 West NC                           14.86    9

Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frederick, Bette          40 West NC                31.55      32.22    9
  2 Hill, Katy                41 West NC                           34.03    7
  3 Airheart, Susan           41 West NC                40.00      35.56    6
  4 Sanders, Ann              42 West NC                           41.02    5

Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Katy                41 West NC                         1:14.52    9
      34.29   40.23
  2 Frederick, Bette          40 West NC              1:16.84    1:16.03    7
      35.93   40.10
  3 Thornton, Charlotte       42 Team Greenville      1:41.16    1:34.57    6
      47.97   46.60

Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Duffy, Lisa               41 East NC             30:00.00   29:12.20    9
      47.09   51.47   52.49   52.77   52.83   52.55   53.34   53.47
      53.40   53.15   53.14   53.22   53.63   53.63   53.95   52.82
      53.25   54.11   53.54   52.55   53.50   54.57   53.46   53.08
      53.63   52.78   53.37   53.47   53.84   53.32   54.01   54.24
      52.53
  2 Airheart, Susan           41 West NC             33:42.82   34:28.29    7
      46.81   53.58   57.19   58.88 1:01.07 1:02.67 1:03.29 1:04.31
    1:03.69 1:02.61 1:03.43 1:04.84 1:04.38 1:04.38 1:03.12 1:03.85
    1:04.81 1:04.74 1:05.08 1:04.91 1:05.38 1:04.86 1:04.30 1:02.54
    1:04.32 1:03.71 1:03.96 1:03.99 1:03.61 1:03.82 1:04.30 2:05.20

Women 40-44 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Katy                41 West NC                           20.08    9
  2 Sanders, Ann              42 West NC                           20.69    7

Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frederick, Bette          40 West NC                42.21      40.98    9

Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stott, Kim                40 East NC              1:16.50    1:19.19    9
      38.65   40.54
  2 Sanders, Ann              42 West NC                         1:39.59    7
      47.36   52.23

Women 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Katy                41 West NC                           21.01    9

Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frederick, Bette          40 West NC                39.81      39.78    9
  2 Airheart, Susan           41 West NC                46.00      42.76    7
  3 Hill, Katy                41 West NC                           44.12    6

Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frederick, Bette          40 West NC              1:31.03    1:29.11    9
      42.26   46.85
  2 Thornton, Charlotte       42 Team Greenville      1:53.21    1:51.57    7
      54.56   57.01

Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frederick, Bette          40 West NC                         3:21.44    9
      45.67   51.96   52.76   51.05
  2 Airheart, Susan           41 West NC                         3:28.44    7
      44.18   53.06   55.43   55.77

Women 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Katy                41 West NC                           17.77    9
  2 Sanders, Ann              42 West NC                           20.61    7

Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thornton, Charlotte       42 Team Greenville        51.16      53.33    9

Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thornton, Charlotte       42 Team Greenville      2:00.37    1:58.56    9
      56.58 1:01.98

Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Frederick, Bette          40 West NC              1:25.90    1:25.78    9
      41.60   44.18
 -- Hill, Katy                41 West NC                              DQ
      40.96   49.10

Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thornton, Charlotte       42 Team Greenville      4:07.43    3:52.76    9
      56.56 1:01.24 1:03.40   51.56

Women 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            47 West NC                           16.34    9

Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC                29.60      29.31    9
  2 Sims, Ann                 48 Unattached             31.00      31.28    7
  3 Rogers, Jennie            47 West NC                           36.45    6
  4 Phillips, Rita            46 West NC                52.30      49.90    5

Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC              1:04.00    1:05.23    9
      31.44   33.79
  2 Orr, Becky                45 West NC              1:12.00    1:16.80    7
      35.98   40.82
  3 Phillips, Rita            46 West NC              1:56.16    1:51.55    6
      51.78   59.77

Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC              2:20.00    2:22.03    9
      32.34   35.34   37.05   37.30
  2 Wilson, Debbie            46 West NC              2:28.00    2:29.15    7
      34.05   37.85   38.87   38.38
  3 Phillips, Rita            46 West NC                         3:56.41    6
      50.95   59.70 1:03.31 1:02.45

Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC              6:10.00    6:32.41    9
      35.07   37.43   38.99   39.74   40.17   39.90   40.70   40.51
      40.76   39.14

Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sims, Ann                 48 Unattached                     13:20.36    9
      37.58   38.28   39.14   39.48   39.91   40.42   40.45   40.82
      40.70   40.93   40.85   40.35   40.67   40.67   40.68   40.69
      40.41   40.42   39.84   38.03
  2 Orr, Becky                45 West NC             14:00.00   14:56.85    7
      37.43   41.14   43.56   44.49   44.51   44.99   45.04   45.31
      45.50   45.69   45.72   45.71   46.10   46.10   45.97   46.03
      46.16   46.19   46.82   44.82

Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            46 West NC             21:35.00   21:26.94    9
      34.18   37.96   39.12   39.21   39.09   39.01   39.23   39.26
      39.12   39.36   39.26   39.14   39.59   39.59   39.46   39.34
      39.39   39.40   39.75   39.18   38.90   39.14   39.07   38.97
      39.04   39.06   39.20   39.80   39.40   39.47   39.13   38.98
      37.86

Women 45-49 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            47 West NC                           18.99    9

Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Orr, Becky                45 West NC                38.00      40.85    9
  2 Rogers, Jennie            47 West NC                           41.44    7
  3 Phillips, Rita            46 West NC              1:00.40      55.43    6

Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilson, Debbie            46 West NC              1:25.00    1:23.39    9
      40.75   42.64
  2 Orr, Becky                45 West NC              1:27.00    1:27.79    7
      42.42   45.37

Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Orr, Becky                45 West NC              3:00.00    3:06.85    9
      42.31   46.31   48.91   49.32

Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sims, Ann                 48 Unattached             40.00      38.33    9
  2 Rogers, Jennie            47 West NC                           45.51    7

Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sims, Ann                 48 Unattached           3:00.00    2:53.89    9
      39.56   43.47   44.99   45.87

Women 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            47 West NC                           17.67    9

Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC                32.50      32.55    9

Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC              1:10.50    1:14.09    9
      34.68   39.41

Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC              3:00.00    2:56.97    9

Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Amick, Beverly            45 West NC              1:14.40    1:15.95    9
      35.75   40.20
  2 Wilson, Debbie            46 West NC              1:20.00    1:20.95    7
      37.64   43.31
  3 Rogers, Jennie            47 West NC                         1:30.87    6
      40.95   49.92
  4 Orr, Becky                45 West NC              1:27.00    1:31.05    5
      40.54   50.51

Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rogers, Jennie            47 West NC                         3:24.10    9
      43.52   51.00 1:01.73   47.85

Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC                32.84      33.33    9
  2 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville        41.00      34.15    7
  3 Kelly, Elaine             50 West NC                45.00      39.09    6
  4 Cole, Cathy               53 East NC                43.49      45.56    5

Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      1:30.00    1:21.29    9
      40.82   40.47

Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      3:20.00    2:55.03    9
      41.81   44.58   44.59   44.05
  2 Kelly, Elaine             50 West NC                         3:31.54    7
      45.55   53.12   56.18   56.69

Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      8:00.00    7:45.19    9
      43.17   46.07   47.51   47.52   46.58   47.46   47.12   47.55
      47.26   44.95

Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Cole, Cathy               53 East NC                        18:41.75    9
      52.50   56.34   56.50   56.23   56.90   57.62   57.02   56.67
      56.50   57.63   56.69   56.70   56.13   56.13   56.27   55.20
      55.96   55.90   55.44   52.91

Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC                36.22      36.43    9

Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC              1:17.26    1:19.71    9
      38.52   41.19

Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC              2:53.96    2:56.41    9
      39.68   43.68   47.03   46.02

Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC                           43.71    9
  2 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville                   44.71    7
  3 Cole, Cathy               53 East NC                58.02      58.14    6
  4 Kelly, Elaine             50 West NC                           59.72    5

Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      1:52.00    1:36.49    9
      45.88   50.61

Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      3:52.00    3:22.13    9
      47.71   51.09   51.76   51.57

Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kelly, Elaine             50 West NC                           21.52    9

Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC                40.95      40.50    9
  2 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville        55.43      47.45    7

Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      1:53.00    1:41.11    9
      48.19   52.92

Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Jeannie R       53 West NC              1:21.91    1:22.99    9
      38.33   44.66
  2 Hill, Mary Lou            51 Team Greenville      1:45.00    1:33.35    7
      46.93   46.42
  3 Kelly, Elaine             50 West NC                         1:52.13    6
      52.50   59.63
  4 Cole, Cathy               53 East NC              1:55.43    2:01.45    5
    1:02.57   58.88

Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           59 East NC                36.00      34.94    9
  2 Brooks, Sam               56 East NC                59.50      48.18    7

Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               56 East NC              2:15.72    1:54.31    9
      54.53   59.78

Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           59 East NC                44.00      41.28    9
  2 Brooks, Sam               56 East NC              1:12.84      56.92    7

Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           59 East NC              1:33.00    1:31.30    9
      45.00   46.30
  2 Brooks, Sam               56 East NC                         2:13.97    7
    1:03.41 1:10.56

Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           59 East NC              3:24.00    3:15.56    9
      46.88   49.99   50.97   47.72

Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               56 East NC              1:12.72    1:00.59    9

Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Brooks, Sam               56 East NC                         2:13.72    9
    1:02.50 1:11.22

Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Blackwell, Ceil           59 East NC              1:32.00    1:28.41    9
      41.60   46.81
  2 Brooks, Sam               56 East NC                         2:04.45    7
    1:01.12 1:03.33

Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC                33.56      34.86    9
  2 McIntosh, Anita J         62 West NC                38.09      37.20    7
  3 Vass, Mary Katherine      63 West NC                           45.61    6

Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC              1:19.49    1:22.07    9
      39.32   42.75
  2 McIntosh, Anita J         62 West NC              1:30.48    1:31.52    7
      43.00   48.52

Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC              3:02.87    3:08.07    9
      41.38   50.16   50.61   45.92

Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kremer, Sandra            63 East NC             16:59.00   17:50.93    9
      44.98   50.31   52.38   54.37   54.35   52.92   55.38   53.85
      55.10   54.99   54.90   54.26   54.59   54.59   54.47   55.33
      54.12   53.65   54.11   51.32
  2 Tucker, Beverley J        64 West NC             20:00.00   19:30.63    7
      53.10   59.39   59.10 1:01.67   59.82   58.51   58.61   58.93
      58.14   59.37   59.94   57.93   58.57   58.57   58.64   58.18
      58.56   59.11   57.61   55.64

Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tucker, Beverley J        64 West NC             35:00.00   32:01.34    9
      52.46   58.01                   58.43   59.15   58.92   58.83
                              59.28   58.67   58.67   58.45   58.82
      58.91   58.47   58.39   58.14   58.89   57.83   58.12   58.35
      58.97   58.97   58.41   58.11   57.97   57.94   58.12   58.27
      55.13

Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC                43.47      43.26    9
  2 Vass, Mary Katherine      63 West NC                57.26      50.72    7
  3 McIntosh, Anita J         62 West NC                55.97      52.75    6

Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Tucker, Beverley J        64 West NC              1:55.00    1:48.56    9
      51.90   56.66

Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC                42.23      41.99    9
  2 Tucker, Beverley J        64 West NC                50.00      51.45    7
  3 McIntosh, Anita J         62 West NC                57.02      52.96    6
  4 Vass, Mary Katherine      63 West NC              1:02.34      55.34    5

Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC              1:33.29    1:35.73    9
      46.12   49.61
  2 Vass, Mary Katherine      63 West NC              2:28.14    2:05.14    7
      58.70 1:06.44

Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC              1:32.31    1:33.87    9
      47.12   46.75
  2 Tucker, Beverley J        64 West NC                         1:54.19    7
      56.08   58.11

Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newell, Sally             62 East NC                         3:29.24    9
      51.02   58.35   53.53   46.34

Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   66 East NC                43.00      41.09    9
  2 ,, Penny                  65 West NC                41.75      41.64    7

Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ,, Penny                  65 West NC              1:36.45    1:36.22    9
      45.04   51.18
  2 Robbins-Bonitz, Suzanne   66 East NC              1:40.00    1:37.23    7
      46.05   51.18

Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ,, Penny                  65 West NC              3:48.00    3:34.98    9
      48.62   53.94   55.84   56.58

Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   66 East NC                43.18      43.51    9
  2 ,, Penny                  65 West NC                49.36      48.30    7

Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   66 East NC              1:40.00    1:43.83    9
      50.65   53.18
  2 ,, Penny                  65 West NC              1:51.02    1:50.60    7
      53.21   57.39

Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   66 East NC              3:45.00    3:41.85    9
      50.10   57.37   58.70   55.68

Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robbins-Bonitz, Suzanne   66 East NC                53.20      52.97    9
  2 ,, Penny                  65 West NC                56.84    1:01.81    7

Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ,, Penny                  65 West NC                         2:17.21    9
    1:04.92 1:12.29

Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ,, Penny                  65 West NC                53.38      53.51    9

Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ,, Penny                  65 West NC              1:51.67    1:50.44    9
      50.24 1:00.20

Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ,, Penny                  65 West NC              4:02.59    4:06.22    9
      53.39 1:03.20 1:14.77   54.86

Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           74 West NC                42.09      45.54    9

Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           74 West NC              1:49.00    1:48.89    9
      51.67   57.22

Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           74 West NC              3:58.24    4:00.55    9
      53.37 1:02.64 1:03.16 1:01.38

Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           74 West NC              1:02.49      59.36    9

Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           74 West NC              1:15.58    1:21.17    9

Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Billings, Betty           74 West NC              2:17.97    2:20.62    9
    1:05.96 1:14.66

Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Goble, Lynne              77 West NC              1:17.00    1:06.31    9

Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Goble, Lynne              77 West NC              2:51.83    2:52.82    9
    1:20.71 1:32.11

Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Goble, Lynne              77 West NC              6:01.81    5:40.09    9
    1:15.10 1:30.71 1:29.36 1:24.92

Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Goble, Lynne              77 West NC                         1:28.87    9

Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hughes, Richard           20 West NC                24.00      23.19    9
  2 Green, Marcus E           24 East NC                25.50      23.89    7
  3 Britt, Charles            19 East NC                25.98      25.71    6

Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            24 Unattached             51.75      51.58    9
      24.52   27.06
  2 Hughes, Richard           20 West NC                55.00      53.05    7
      25.44   27.61
  3 Britt, Charles            19 East NC                59.00    1:00.10    6

Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            24 Unattached           1:52.00    1:57.94    9
      26.97   29.70   30.29   30.98

Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            24 Unattached             54.50      55.79    9
      28.24   27.55
  2 Hughes, Richard           20 West NC              1:08.90    1:04.55    7
      30.79   33.76
  3 Britt, Charles            19 East NC              1:15.00    1:10.74    6
      33.85   36.89

Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            24 Unattached           2:04.50    2:04.13    9
      29.39   30.77   32.02   31.95

Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Green, Marcus E           24 East NC                30.25      28.31    9

Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Charles            19 East NC              1:20.00    1:20.51    9
      37.15   43.36

Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Green, Marcus E           24 East NC                27.80      26.63    9
  2 Hughes, Richard           20 West NC                28.00      27.76    7

Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            24 Unattached             58.80      59.43    9
      27.75   31.68

Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Charles            19 East NC              1:19.00    1:09.63    9
      32.20   37.43

Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hughes, Richard           20 West NC              2:25.00    2:23.27    9
      27.77   35.36   43.72   36.42
  2 Britt, Charles            19 East NC                         2:35.67    7
      30.92   40.10   46.90   37.75

Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stringer, Sean            24 Unattached           4:40.00    5:08.97    9
      27.35   33.24   35.87   34.94   42.97   43.25 1:14.98   16.37

Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            27 Virginia Masters       21.50      21.71    9
  2 Stutts, David             27 East NC                24.00      22.98    7
  3 Ditscheiner, Ivan         28 East NC                22.90      23.14    6
  4 Doom, Brian D             29 West NC                25.00      24.32    5
  5 Kosofsky, Jaime A         29 West NC                25.00      25.44    4
  6 Vess, Eric                29 West NC                26.13      27.11    3
  7 Parrish, Christopher      29 West NC                29.00      28.40    2

Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stutts, David             27 East NC                51.00      49.35    9
      23.93   25.42
  2 Hannold, Zane             28 East NC              1:00.00      53.05    7
      25.50   27.55
  3 Kosofsky, Jaime A         29 West NC                58.00      57.07    6
      26.77   30.30
  4 Parrish, Christopher      29 West NC              1:08.00    1:06.37    5
      31.66   34.71

Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stutts, David             27 East NC              1:55.00    1:52.01    9
      26.18   28.55   28.94   28.34
  2 Hannold, Zane             28 East NC              2:00.00    1:57.47    7
      27.55   29.87   29.71   30.34

Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ditscheiner, Ivan         28 East NC              5:15.00    5:28.01    9
      30.98   33.30   33.62   33.86   32.86   32.98   32.71   33.29
      32.31   32.10
  2 Hannold, Zane             28 East NC              6:00.00    5:37.12    7
      30.11   33.50   33.84   33.54   33.77   34.07   34.77   34.49
      34.88   34.15

Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stutts, David             27 East NC             10:50.00   11:18.62    9
      30.09   33.07   34.21   33.95   33.55   34.02   33.12   33.74
      34.06   34.36   34.40   34.18   33.93   33.93   34.46   34.98
      34.87   34.28   34.34   34.37
  2 Hannold, Zane             28 East NC             12:30.00   11:26.17    7
      31.18   32.94   33.38   34.49   33.84   33.80   34.07   33.82
      33.93   34.04   34.30   34.54   35.07   35.07   35.52   35.60
      35.57   35.78   35.52   34.08

Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kosofsky, Jaime A         29 West NC                           32.28    9
  2 Parrish, Christopher      29 West NC                           39.39    7

Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hannold, Zane             28 East NC              1:12.00    1:05.05    9
      31.45   33.60
  2 Parrish, Christopher      29 West NC                         1:30.63    7
      43.07   47.56

Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Doom, Brian D             29 West NC                29.00      27.96    9
  2 Stutts, David             27 East NC                30.00      29.61    7
  3 Hannold, Zane             28 East NC                32.80      30.71    6
  4 Aber, Dan                 26 West NC                33.00      32.97    5
  5 Hosch, Tom                29 West NC                35.00      33.37    4
  6 Vess, Eric                29 West NC                34.00      35.71    3
  7 Parrish, Christopher      29 West NC                40.00      38.08    2

Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stutts, David             27 East NC              1:07.00    1:05.88    9
      31.01   34.87
  2 Aber, Dan                 26 West NC              1:10.00    1:09.21    7
      33.24   35.97
  3 Hannold, Zane             28 East NC              1:12.00    1:10.56    6
      34.59   35.97
  4 Hosch, Tom                29 West NC              1:10.00    1:12.64    5
      34.50   38.14
  5 Parrish, Christopher      29 West NC              1:25.00    1:22.34    4
      38.29   44.05

Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Doom, Brian D             29 West NC              2:30.00    2:23.00    9
      32.75   36.39   37.04   36.82
  2 Aber, Dan                 26 West NC              2:39.00    2:33.16    7
      34.90   38.54   39.27   40.45

Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ditscheiner, Ivan         28 East NC                24.50      24.47    9
  2 Kosofsky, Jaime A         29 West NC                30.00      29.22    7
  3 Parrish, Christopher      29 West NC                           36.67    6

Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            27 Virginia Masters       53.50      53.36    9
      25.20   28.16
  2 Ditscheiner, Ivan         28 East NC                55.00      55.14    7
      25.95   29.19

Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ditscheiner, Ivan         28 East NC              2:12.00    2:08.30    9
      29.58   33.04   32.67   33.01

Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Summerlin, Dan            27 Virginia Masters       55.00      56.33    9
      25.89   30.44
  2 Ditscheiner, Ivan         28 East NC                58.00      57.25    7
      27.39   29.86
  3 Hannold, Zane             28 East NC              1:09.00    1:00.93    6
      28.66   32.27
  4 Doom, Brian D             29 West NC              1:05.00    1:01.22    5
      30.01   31.21
  5 Kosofsky, Jaime A         29 West NC              1:15.00    1:06.05    4
      30.85   35.20
  6 Vess, Eric                29 West NC              1:10.00    1:11.40    3
      32.85   38.55
  7 Parrish, Christopher      29 West NC              1:20.00    1:18.72    2
      38.63   40.09

Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stutts, David             27 East NC              2:15.00    2:06.73    9
      26.78   32.99   37.58   29.38
  2 Ditscheiner, Ivan         28 East NC              2:12.00    2:06.97    7
      27.35   32.92   37.94   28.76
  3 Hannold, Zane             28 East NC              2:15.00    2:19.12    6
      29.69   37.79   41.91   29.73
  4 Aber, Dan                 26 West NC              2:35.00    2:27.12    5
      33.93   40.87   38.37   33.95
  5 Parrish, Christopher      29 West NC                         2:56.97    4
      39.17   50.02   49.50   38.28

Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stutts, David             27 East NC              4:20.00    4:37.44    9
      28.10   32.00   36.98   37.03   39.55   40.41   30.63   32.74

Men 30-34 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Green, Kelly              34 West NC                15.00      12.53    9
  2 Birnie, Steve             30 West NC                           15.75    7

Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              30 West NC                21.10      21.42    9
  2 Kothe, Mark               33 Team Greenville        23.30      23.51    7
  3 Brady, Michael            30 East NC                24.00      24.49    6
  4 Boshoff, Alton            31 East NC                25.10      24.87    5
  5 Kucharski, Michael        32 West NC                28.00      25.85    4
  6 Swoap, Bob                34 East NC                25.50      25.92    3
  7 Murray, Tom               31 West NC                28.09      27.19    2
  8 Shamlin, David            34 East NC                26.00      27.43    1
  9 Green, Kelly              34 West NC                31.50      28.08
 10 Flowe, Layne              31 West NC                29.00      28.29

Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              30 West NC                47.09      46.51    9
      22.12   24.39
  2 Reed, Steve               31 Unattached             50.00      48.89    7
      23.44   25.45
  3 Kothe, Mark               33 Team Greenville        50.50      50.98    6
      25.00   25.98
  4 Brady, Michael            30 East NC                55.00      54.08    5
      26.23   27.85
  5 Boshoff, Alton            31 East NC              1:00.00      56.13    4
      26.85   29.28
  6 Kucharski, Michael        32 West NC              1:01.00      57.97    3
      27.48   30.49
  7 Shamlin, David            34 East NC                57.00      59.24    2
      28.65   30.59
  8 Murray, Tom               31 West NC              1:02.55    1:00.62    1
      28.79   31.83
  9 Flowe, Layne              31 West NC                         1:05.78
      31.44   34.34

Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kothe, Mark               33 Team Greenville      1:52.00    1:53.17    9
      27.33   28.94   28.39   28.51
  2 Brady, Michael            30 East NC              2:05.00    2:02.33    7
      27.70   30.94   32.07   31.62
  3 Boshoff, Alton            31 East NC              2:15.00    2:10.09    6
      29.07   30.81   31.54   38.67
  4 Shamlin, David            34 East NC              2:05.00    2:12.06    5
      29.37   32.56   34.93   35.20
  5 Kucharski, Michael        32 West NC              2:24.00    2:12.99    4
      29.76   33.09   34.32   35.82
  6 Sexauer, Tim D            34 East NC              2:52.00    2:31.83    3
      35.95   38.31   39.07   38.50

Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Boshoff, Alton            31 East NC              6:10.00    5:58.60    9
      32.12   35.37   36.47   37.17   36.57   36.83   36.80   36.84
      36.43   34.00
  2 Shamlin, David            34 East NC              6:40.00    6:24.46    7
      33.12   35.99   38.58   39.80   40.20   40.51   40.78   41.25
      39.35   34.88
  3 Birnie, Steve             30 West NC                         9:00.15    6
      41.15   49.19   53.55   54.37   54.97   56.57   54.89   58.13
      54.59 1:02.74

Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sexauer, Tim D            34 East NC             15:00.00   14:21.43    9
      36.28   39.82   42.23   42.30   42.95   42.88   43.34   43.43
      43.67   43.84   44.94   43.98   44.25   44.25   42.32   44.79
      43.95   44.36   44.94   42.70
  2 Johnson, Chris C          32 West NC             14:00.00   14:36.39    7
      36.04                   42.73 2:56.01 2:14.95 6:45.47

Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Boshoff, Alton            31 East NC             21:00.00   20:51.18    9
      33.74   36.33   36.75   37.64   37.56   37.47   37.69   38.50
      37.60   38.02   38.45   38.62   38.17   38.17   38.73   37.79
      38.49   37.40   37.67   38.63   37.41   37.67   38.16   37.24
      38.66   38.57   38.97   37.49   38.90   38.80   39.26   39.29
      36.41

Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              30 West NC                26.20      26.33    9
  2 Swoap, Bob                34 East NC                28.40      28.65    7
  3 Murray, Tom               31 West NC                31.44      32.45    6
  4 Kucharski, Michael        32 West NC                38.00      32.62    5
  5 Shamlin, David            34 East NC                31.00      34.43    4
  6 Flowe, Layne              31 West NC                45.00      40.88    3
 -- Reed, Steve               31 Unattached             28.00         DQ

Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              30 West NC                55.40      55.09    9
      26.72   28.37
  2 Kothe, Mark               33 Team Greenville        58.00    1:00.72    7
      29.39   31.33
  3 Swoap, Bob                34 East NC              1:04.62    1:05.51    6
      32.17   33.34
  4 Shamlin, David            34 East NC              1:05.00    1:12.09    5
      35.69   36.40
  5 Murray, Tom               31 West NC              1:12.16    1:15.94    4

Men 30-34 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Green, Kelly              34 West NC                22.00      16.41    9
  2 Birnie, Steve             30 West NC                           19.24    7

Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kucharski, Michael        32 West NC                43.00      33.49    9
  2 Shamlin, David            34 East NC                34.00      34.46    7
  3 Green, Kelly              34 West NC                58.00      36.15    5.5
  3 Flowe, Layne              31 West NC                31.00      36.15    5.5

Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Green, Kelly              34 West NC                         1:17.59    9
      35.62   41.97
  2 Flowe, Layne              31 West NC              1:25.00    1:19.38    7
      38.29   41.09
  3 Shamlin, David            34 East NC                         1:20.43    6
      37.72   42.71

Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Flowe, Layne              31 West NC              2:50.00    2:49.81    9
      38.98   43.37   43.52   43.94

Men 30-34 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Birnie, Steve             30 West NC                           16.37    9

Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reed, Steve               31 Unattached             25.00      24.40    9
  2 Murray, Jeff              30 West NC                23.70      24.72    7
  3 Kothe, Mark               33 Team Greenville        25.50      26.01    6
  4 Swoap, Bob                34 East NC                27.20      27.42    5
  5 Brady, Michael            30 East NC                27.00      27.95    4
  6 Flowe, Layne              31 West NC                50.00      38.74    3
 -- Kucharski, Michael        32 West NC                29.00         DQ

Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murray, Jeff              30 West NC                54.60      52.75    9
      24.59   28.16
  2 Reed, Steve               31 Unattached             55.00      53.13    7
      25.06   28.07
  3 Kothe, Mark               33 Team Greenville        56.20      56.77    6
      26.51   30.26
  4 Kucharski, Michael        32 West NC              1:12.00    1:09.30    5
      31.98   37.32
  5 Sexauer, Tim D            34 East NC              1:20.00    1:27.58    4
      39.52   48.06

Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Swoap, Bob                34 East NC              1:03.50    1:05.18    9
      29.64   35.54
  2 Kucharski, Michael        32 West NC              1:12.00    1:05.39    7
      30.10   35.29
  3 Brady, Michael            30 East NC              1:05.00    1:05.84    6
      30.79   35.05
  4 Murray, Tom               31 West NC              1:15.27    1:12.71    5
      34.05   38.66
  5 Sexauer, Tim D            34 East NC              1:22.00    1:14.59    4
      35.58   39.01
  6 Green, Kelly              34 West NC              1:45.00    1:16.01    3
      35.82   40.19
  7 Flowe, Layne              31 West NC              1:29.00    1:18.58    2
      39.07   39.51

Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kucharski, Michael        32 West NC              2:40.00    2:32.37    9
      30.89   40.03   45.04   36.41
  2 Shamlin, David            34 East NC              2:33.00    2:32.69    7
      31.40   38.38   45.65   37.26
  3 Sexauer, Tim D            34 East NC              3:05.00    2:49.81    6
      39.05   43.21   48.11   39.44
  4 Flowe, Layne              31 West NC                         2:53.12    5
      38.61   48.61   46.51   39.39

Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sexauer, Tim D            34 East NC              6:20.00    6:13.66    9
      39.27   49.23   47.97   46.39   52.30   51.36   44.21   42.93
 -- Shamlin, David            34 East NC                              DQ
      34.96   40.69   45.02   43.53   47.84   48.88   42.68   37.68

Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jeff               36 West NC                23.50      23.83    9
  2 Ashe, Trip                36 West NC                24.50      24.08    7
  3 Duffy, Shawn              36 East NC                25.00      24.66    6
  4 Patton, George            39 Georgia                25.00      25.06    5
  5 Fary, Robert              35 West NC                25.40      25.54    4
  6 Quigley, Robert           39 Unattached             27.00      25.88    3
  7 Pollard, Greg             37 West NC                27.80      25.91    2
  8 Zerbel, John L            38 Team Greenville        28.50      26.94    1
  9 Zoltners, Greg            35 East NC                25.00      27.22
 10 Myerscough, Gary          35 West NC                29.00      27.45
 11 Yamauchi, Eric            39 West NC                30.10      27.51
 12 Newcombe, Artie           36 West NC                27.07      28.17
 13 Seidler, Howard           38 West NC                29.00      28.18
 14 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC                32.00      30.20

Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ashe, Trip                36 West NC                54.00      53.43    9
      26.21   27.22
  2 Duffy, Shawn              36 East NC                56.00      53.52    7
      25.97   27.55
  3 Patton, George            39 Georgia                56.00      56.08    6
      27.22   28.86
  4 Fary, Robert              35 West NC                57.00      56.99    5
      27.03   29.96
  5 Pollard, Greg             37 West NC                58.70      57.63    4
      27.61   30.02
  6 Zerbel, John L            38 Team Greenville      1:10.57    1:00.57    3
      29.41   31.16
  7 Newcombe, Artie           36 West NC              1:10.00    1:00.82    2
      29.03   31.79
  8 Seidler, Howard           38 West NC              1:03.00    1:01.23    1
      30.24   30.99
  9 Yamauchi, Eric            39 West NC                         1:01.41
      29.54   31.87
 10 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC              1:15.00    1:10.48
      33.41   37.07

Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Duffy, Shawn              36 East NC              2:05.00    2:01.65    9
      27.97   30.60   31.72   31.36
  2 Patton, George            39 Georgia              2:20.00    2:08.72    7
      28.94   32.25   33.90   33.63
  3 Pollard, Greg             37 West NC              2:02.40    2:11.31    6
      28.52   32.14   34.18   36.47
  4 Seidler, Howard           38 West NC              2:24.00    2:20.56    5
      31.92   35.55   35.91   37.18

Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Duffy, Shawn              36 East NC                         5:43.63    9
      29.60   32.47   33.57   33.71   34.57   35.22   36.00   36.39
      36.42   35.68
  2 Patton, George            39 Georgia              5:55.00    5:54.03    7
      31.73   35.18   35.91   36.48   36.57   37.08   35.81   36.36
      35.72   33.19
  3 Quigley, Robert           39 Unattached                      5:59.29    6
      31.20   33.80   35.23   36.06   36.98   37.39   37.32   37.61
      37.35   36.35
  4 Reece, Jeff               39 East NC                         6:10.32    5
      32.40   35.23   36.41   36.71   38.57   38.28   38.43   38.29
      38.38   37.62
  5 Hinckley, Scott           39 East NC              7:00.00    7:05.47    4
      37.95   42.27   42.28   43.78   44.20   43.48   43.08   43.14
      43.28   42.01

Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jeff               36 West NC                        11:52.56    9
      30.92   34.39   36.19   36.54   36.69   35.94   36.78   36.69
      36.93   36.50   36.06   36.07   35.99   35.99   35.37   35.80
      35.98   35.49   34.98   33.00
  2 Patton, George            39 Georgia             12:00.00   12:17.79    7
      30.22   33.23   34.49   34.58   35.58   36.60   37.03   37.80
      37.58   38.71   38.32   38.41   38.03   38.03   38.18   38.65
      38.66   39.15   37.95   36.55
  3 Reece, Jeff               39 East NC             14:00.00   12:58.31    6
      33.45   36.44   37.63   38.40   38.55   39.13   38.56   39.15
      39.75   39.78   39.61   39.71   40.55   40.55   39.47   39.82
      39.12   40.14   40.42   39.32

Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quigley, Robert           39 Unattached             30.00      29.09    9
  2 Zoltners, Greg            35 East NC                31.00      30.20    7
  3 Fary, Robert              35 West NC                35.00      31.07    6
  4 Seidler, Howard           38 West NC                42.00      33.44    5
  5 Newcombe, Artie           36 West NC                35.00      34.74    4
  6 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC                41.00      40.36    3

Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Smith, Jeff               36 West NC                59.00    1:01.30    9
      29.56   31.74
  2 Dressler, Tom             36 West NC              1:12.50    1:04.65    7
      30.88   33.77
  3 Ashe, Trip                36 West NC              1:01.00    1:04.96    6
      31.89   33.07
  4 Quigley, Robert           39 Unattached           1:12.00    1:05.91    5
      32.02   33.89
  5 Zoltners, Greg            35 East NC              1:05.00    1:09.01    4
      32.47   36.54
  6 Pollard, Greg             37 West NC              1:08.30    1:09.20    3
      33.29   35.91
  7 Patton, George            39 Georgia              1:05.00    1:09.34    2
      34.30   35.04
  8 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC                         1:27.33    1
      42.46   44.87

Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Quigley, Robert           39 Unattached           2:25.00    2:24.80    9
      33.43   35.92   38.36   37.09
  2 Pollard, Greg             37 West NC              2:15.10    2:33.00    7
      33.90   37.67 1:21.43
  3 Zoltners, Greg            35 East NC              2:30.00    2:39.80    6
      34.72   41.10   41.85   42.13

Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reece, Jeff               39 East NC                32.00      29.94    9
  2 Duffy, Shawn              36 East NC                34.00      30.96    7
  3 Ashe, Trip                36 West NC                32.00      31.67    6
  4 Zoltners, Greg            35 East NC                32.00      32.09    5
  5 Smith, Jeff               36 West NC                33.00      32.22    4
  6 Patton, George            39 Georgia                34.00      32.26    3
  7 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC                36.00      33.66    2
  8 Fary, Robert              35 West NC                37.00      34.18    1
  9 Newcombe, Artie           36 West NC                35.22      35.17
 10 Myerscough, Gary          35 West NC                36.00      36.26

Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reece, Jeff               39 East NC              1:10.00    1:06.30    9
      31.22   35.08
  2 Patton, George            39 Georgia              1:11.00    1:10.28    7
      33.25   37.03
  3 Ashe, Trip                36 West NC              1:10.00    1:10.45    6
      33.21   37.24
  4 Zoltners, Greg            35 East NC              1:12.00    1:11.80    5
      32.63   39.17
  5 Fary, Robert              35 West NC              1:20.00    1:15.52    4
      35.84   39.68
  6 Newcombe, Artie           36 West NC              1:17.66    1:17.02    3
      36.67   40.35

Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Reece, Jeff               39 East NC              2:35.00    2:30.43    9
      32.41   40.37   38.62   39.03
  2 Zoltners, Greg            35 East NC              2:38.00    2:43.01    7
      36.15   40.78   42.43   43.65
  3 Newcombe, Artie           36 West NC              2:51.43    2:52.87    6
      38.34   43.52   45.54   45.47
  4 Hinckley, Scott           39 East NC              3:00.00    3:11.86    5
      41.93   48.19   50.92   50.82

Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ashe, Trip                36 West NC                26.00      26.02    9
  2 Duffy, Shawn              36 East NC                29.00      26.95    7
  3 Patton, George            39 Georgia                29.00      27.28    6
  4 Hinckley, Scott           39 East NC                33.00      29.05    5
  5 Quigley, Robert           39 Unattached             29.00      29.43    4
  6 Zerbel, John L            38 Team Greenville        33.34      29.50    3
  7 Newcombe, Artie           36 West NC                29.98      30.79    2
  8 Reece, Jeff               39 East NC                30.00      31.15    1
  9 Yamauchi, Eric            39 West NC                           31.43
 10 Seidler, Howard           38 West NC                40.00      32.96

Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ashe, Trip                36 West NC                58.00      57.48    9
      27.13   30.35
  2 Duffy, Shawn              36 East NC              1:05.00    1:00.42    7
      27.59   32.83
  3 Zerbel, John L            38 Team Greenville      1:39.00    1:08.00    6
      31.20   36.80
  4 Zoltners, Greg            35 East NC                         1:13.43    5
      32.93   40.50

Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zerbel, John L            38 Team Greenville      3:18.79    2:44.57    9
      32.05   40.91   44.75   46.86
  2 Hinckley, Scott           39 East NC              3:00.00    3:10.79    7
      41.87   47.56   50.32   51.04

Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ashe, Trip                36 West NC              1:00.00      59.97    9
      27.56   32.41
  2 Smith, Jeff               36 West NC              1:00.00    1:00.17    7
      27.90   32.27
  3 Duffy, Shawn              36 East NC              1:07.00    1:01.63    6
      29.69   31.94
  4 Patton, George            39 Georgia              1:05.00    1:03.93    5
      29.99   33.94
  5 Quigley, Robert           39 Unattached           1:10.00    1:04.61    4
      29.35   35.26
  6 Dressler, Tom             36 West NC              1:15.33    1:06.70    3
      29.56   37.14
  7 Fary, Robert              35 West NC                         1:06.99    2
      31.10   35.89
  8 Zoltners, Greg            35 East NC              1:06.00    1:08.06    1
      31.29   36.77
  9 Reece, Jeff               39 East NC              1:10.00    1:09.73
      35.07   34.66
 10 Newcombe, Artie           36 West NC              1:09.27    1:11.09
      33.33   37.76
 11 Zerbel, John L            38 Team Greenville      1:24.65    1:12.12
      33.70   38.42
 12 Seidler, Howard           38 West NC              1:17.00    1:15.41
      33.48   41.93
 13 Myerscough, Gary          35 West NC              1:20.00    1:15.86
      35.76   40.10
 14 Yamauchi, Eric            39 West NC                         1:16.81
      37.59   39.22
 15 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC              1:20.00    1:17.04
      37.51   39.53

Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Duffy, Shawn              36 East NC              2:25.00    2:15.50    9
      27.92   36.40   38.95   32.23
  2 Ashe, Trip                36 West NC              2:10.00    2:16.47    7
      28.08   36.56   39.67   32.16
  3 Quigley, Robert           39 Unattached           2:35.00    2:22.23    6
      30.09   36.28   42.31   33.55
  4 Patton, George            39 Georgia              2:25.00    2:25.67    5
      29.81   37.32   43.62   34.92
  5 Zoltners, Greg            35 East NC              2:30.00    2:28.80    4
      31.25   39.66   43.75   34.14
  6 Reece, Jeff               39 East NC              2:30.00    2:32.22    3
      31.51   45.97   38.92   35.82
  7 Newcombe, Artie           36 West NC              2:35.26    2:34.76    2
      31.09   41.81   45.19   36.67
  8 Hinckley, Scott           39 East NC              3:00.00    2:37.96    1
      33.50   40.27   46.59   37.60
  9 Zerbel, John L            38 Team Greenville      3:05.00    2:39.53
      31.55   42.29   48.58   37.11
 10 Holshouser, Boyce Jay     37 East NC                         2:55.12
      39.11   47.57   46.39   42.05

Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Newcombe, Artie           36 West NC              5:30.00    5:38.59    9
      31.76   37.76   45.70   47.17   46.75   47.64   41.92   39.89
  2 Zerbel, John L            38 Team Greenville                 5:55.05    7
      33.61   41.20   48.93   49.85   49.88   50.42   42.35   38.81
  3 Hinckley, Scott           39 East NC              6:00.00    6:08.35    6
      38.66   46.06   49.44   48.30   50.27   50.98   43.57   41.07

Men 40-44 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Duncan, Donald R          43 West NC                           13.92    9
  2 Williams, Tim             43 Unattached                        14.30    7

Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             41 East NC                23.00      23.64    9
  2 Klein, Jonathan           42 East NC                24.50      23.73    7
  3 Godfrey, Alan F           43 East NC                24.50      24.06    6
  4 Robinson, Alan            40 Team Greenville        25.00      24.84    5
  5 Kennedy, Gene             40 West NC                28.00      25.39    4
  6 Johnson, Ken              42 West NC                27.66      27.48    3
  7 Taber, Bob                40 East NC                28.00      27.73    2
  8 Cockfield, Ben            42 West NC                28.30      28.66    1
  9 Williams, Tim             43 Unattached                        31.54
 10 Allen, George T           42 Team Greenville        38.22      37.44

Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan F           43 East NC                53.00      52.32    9
      25.45   26.87
  2 Kennedy, Gene             40 West NC                58.00      55.17    7
      27.08   28.09
  3 Robinson, Alan            40 Team Greenville        56.00      55.32    6
      26.82   28.50
  4 Facchine, Kevin           44 East NC                           57.11    5
      27.90   29.21
  5 Johnson, Ken              42 West NC              1:01.49      59.93    4
      29.09   30.84
  6 Taber, Bob                40 East NC              1:00.00    1:00.19    3
      28.64   31.55
  7 Cockfield, Ben            42 West NC                         1:04.49    2
  8 Duncan, Donald R          43 West NC                         1:06.52    1
      31.31   35.21
  9 Williams, Tim             43 Unattached                      1:09.60
      33.78   35.82

Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Klein, Jonathan           42 East NC                         1:57.89    9
      27.81   30.85   30.12   29.11
  2 Godfrey, Alan F           43 East NC              1:57.00    2:02.67    7
      28.83   31.22   31.76   30.86
  3 Facchine, Kevin           44 East NC              2:02.02    2:02.69    6
      28.57   31.50   32.00   30.62
  4 Robinson, Alan            40 Team Greenville      2:05.00    2:02.90    5
      28.75   30.92   31.67   31.56
  5 Kennedy, Gene             40 West NC              2:10.00    2:06.31    4
      28.90   31.52   33.03   32.86
  6 Johnson, Ken              42 West NC              2:21.32    2:16.82    3
      31.65   34.72   35.43   35.02
  7 Taber, Bob                40 East NC              2:25.00    2:19.37    2
      30.24   34.35   38.28   36.50
  8 Williams, Tim             43 Unattached                      2:40.95    1
      36.66   39.78   43.09   41.42

Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Godfrey, Alan F           43 East NC                         5:24.10    9
      29.06   31.76   32.70   32.82   33.06   33.31   33.11   33.45
      33.04   31.79
  2 Facchine, Kevin           44 East NC              5:39.35    5:46.99    7
      30.51   33.93   34.81   35.19   35.29   35.62   35.44   35.77
      35.83   34.60
  3 Robinson, Alan            40 Team Greenville      5:55.00    5:59.34    6
      31.28   35.09   35.69   36.65   36.34   36.56   36.68   36.59
      37.86   36.60
  4 Lee, Doug                 43 West NC              6:00.00    6:02.21    5
      32.73   35.07   35.56   36.14   36.68   36.73   37.05   37.27
      37.76   37.22
  5 Williams, Tim             43 Unattached                      7:42.23    4
      38.75   42.29   44.87   46.99   48.14   48.80   48.92   49.12
      49.05   45.30

Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Facchine, Kevin           44 East NC             11:55.11   11:55.82    9
      31.88   34.47   34.79   35.32   35.31   35.65   36.02   36.01
      36.29   36.58   36.72   36.51   36.47   36.47   36.64   36.50
      36.28   36.48   35.83   35.48
  2 Taber, Bob                40 East NC             15:00.00   13:30.07    7
      34.10   36.27   37.89   38.43   39.38   39.51   40.58   40.28
      40.52   41.50   41.55   41.92   42.06   42.06   42.34   42.56
      42.75   42.39   42.30   41.38

Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rubino, Mark              40 Team Greenville     19:55.00   19:52.66    9
      32.95   35.90   36.59   36.86   37.36   36.65   36.52   36.41
      36.44   36.71   36.26   36.26   35.81   35.81   35.72   36.49
      36.07   35.65   35.73   36.04   35.50   35.87   35.66   36.01
      36.45   36.62   37.21   37.03   36.85   37.05   37.05   36.17
      33.13

Men 40-44 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Tim             43 Unattached                        19.65    9

Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             41 East NC                26.00      26.00    9
  2 Klein, Jonathan           42 East NC                27.00      27.45    7
  3 Godfrey, Alan F           43 East NC                29.00      29.11    6
  4 Kennedy, Gene             40 West NC                35.00      32.09    5
  5 Johnson, Ken              42 West NC                38.00      36.75    4
  6 Cockfield, Ben            42 West NC                           38.65    3

Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             41 East NC                56.00      56.15    9
      28.27   27.88
  2 Klein, Jonathan           42 East NC                59.00      58.91    7
      28.88   30.03
  3 Godfrey, Alan F           43 East NC              1:01.00    1:01.60    6
      30.20   31.40
  4 Tedford, Stewart          42 West NC              1:10.00    1:08.69    5
      33.92   34.77
  5 Kennedy, Gene             40 West NC              1:10.00    1:10.36    4
      34.33   36.03
  6 Johnson, Ken              42 West NC              1:24.00    1:24.04    3
      40.85   43.19

Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             41 East NC              2:03.00    2:04.57    9
      30.29   32.15   31.64   30.49

Men 40-44 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Tim             43 Unattached                        19.53    9
  2 Duncan, Donald R          43 West NC                           19.60    7

Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Doug                 43 West NC                32.50      31.95    9
  2 Cox, Jr, Stanford S       44 East NC                34.00      32.90    7
  3 Cockfield, Ben            42 West NC                36.69      35.31    6
  4 Johnson, Ken              42 West NC                37.73      37.00    5
  5 Klein, Jonathan           42 East NC                           38.95    4
  6 Allen, George T           42 Team Greenville        41.97      42.32    3

Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Doug                 43 West NC              1:10.00    1:10.25    9
      33.47   36.78
  2 Johnson, Ken              42 West NC              1:21.99    1:20.87    7
      38.96   41.91
  3 Cockfield, Ben            42 West NC              1:23.63    1:21.70    6
      38.24   43.46

Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Doug                 43 West NC              2:35.00    2:32.40    9
      34.53   38.28   39.41   40.18
  2 Allen, George T           42 Team Greenville      3:43.00    3:35.54    7
      46.68   52.87   57.27   58.72

Men 40-44 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Williams, Tim             43 Unattached                        16.51    9

Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             41 East NC                25.00      25.52    9
  2 Godfrey, Alan F           43 East NC                28.00      27.70    6.5
  2 Robinson, Alan            40 Team Greenville        28.00      27.70    6.5
  4 Facchine, Kevin           44 East NC                           28.39    5
  5 Lee, Doug                 43 West NC                28.50      28.67    4
  6 Kennedy, Gene             40 West NC                32.00      29.83    3
  7 Johnson, Ken              42 West NC                34.88      32.72    2
  8 Taber, Bob                40 East NC                30.00      33.39    1
  9 Cockfield, Ben            42 West NC                           34.30

Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Alan            40 Team Greenville      1:05.00      59.72    9
      28.99   30.73
  2 Facchine, Kevin           44 East NC              1:02.01    1:01.99    7
      29.07   32.92
  3 Lee, Doug                 43 West NC              1:05.00    1:05.27    6
      30.33   34.94

Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Robinson, Alan            40 Team Greenville      2:30.00    2:24.40    9
      33.78   36.25   36.14   38.23

Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lehman, Fritz             41 East NC                58.50      57.65    9
      26.51   31.14
  2 Godfrey, Alan F           43 East NC              1:00.00    1:00.04    7
      28.17   31.87
  3 Robinson, Alan            40 Team Greenville      1:05.00    1:03.69    6
      29.22   34.47
  4 Facchine, Kevin           44 East NC              1:05.01    1:03.80    5
      29.53   34.27
  5 Lee, Doug                 43 West NC              1:05.00    1:05.24    4
      31.06   34.18
  6 Klein, Jonathan           42 East NC              1:04.00    1:05.53    3
      27.41   38.12
  7 Tedford, Stewart          42 West NC              1:05.00    1:06.20    2
      32.53   33.67
  8 Kennedy, Gene             40 West NC              1:09.00    1:07.52    1
      32.28   35.24
  9 Johnson, Ken              42 West NC              1:16.04    1:12.49
      34.45   38.04
 10 Cockfield, Ben            42 West NC                         1:15.97
      36.12   39.85
 11 Williams, Tim             43 Unattached                      1:28.01
      41.27   46.74

Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Facchine, Kevin           44 East NC              2:29.22    2:22.05    9
      29.77   37.58   43.30   31.40
  2 Kennedy, Gene             40 West NC              2:35.00    2:25.20    7
      30.37   38.26   43.51   33.06
  3 Johnson, Ken              42 West NC              2:55.00    2:43.87    6
      33.81   46.48   45.63   37.95

Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Facchine, Kevin           44 East NC              5:15.15    5:16.05    9
      32.11   36.99   42.64   42.66   44.12   45.96   36.60   34.97

Men 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Barnhouse, Michael        45 East NC                           19.90    9

Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glotzer, Rob              49 East NC                27.00      26.72    9

Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glotzer, Rob              49 East NC                         1:02.17    9
      29.62   32.55

Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glotzer, Rob              49 East NC                         2:26.67    9
      33.14   35.88   38.49   39.16

Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glotzer, Rob              49 East NC                38.00      34.96    9

Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Palmgren, Tom             45 West NC              1:12.00    1:12.89    9
      34.45   38.44

Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Palmgren, Tom             45 West NC                27.90      27.90    9
  2 Glotzer, Rob              49 East NC                31.00      30.09    7

Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glotzer, Rob              49 East NC              1:12.00    1:10.69    9
      32.08   38.61

Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glotzer, Rob              49 East NC              1:12.02    1:10.09    9
      33.15   36.94

Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Palmgren, Tom             45 West NC              2:20.80    2:21.05    9
      29.29   36.74   41.05   33.97
  2 Glotzer, Rob              49 East NC              2:45.00    2:41.34    7
      32.71   44.60   46.71   37.32

Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              50 West NC                25.50      25.81    9
  2 Miller, Eric              52 Virginia Masters       27.03      27.91    7
  3 Britt, Jim                53 West NC                31.50      30.22    6

Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              50 West NC                56.80      57.39    9
      27.69   29.70
  2 Miller, Eric              52 Virginia Masters                1:01.34    7
      28.85   32.49
  3 Watson, Dennis            50 West NC                         1:08.91    6
      32.60   36.31

Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              50 West NC              2:09.00    2:10.41    9
      29.32   32.57   34.12   34.40
  2 Britt, Jim                53 West NC              2:26.70    2:24.78    7
      35.62   37.58 1:11.58

Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              50 West NC                         6:19.59    9
      32.69   37.45   39.25   40.21   39.55   39.99   38.58   37.87
      37.78   36.22
  2 Watson, Dennis            50 West NC                         7:00.76    7
      35.25   40.46   41.75   42.11   42.27   44.46   43.39   44.46
      43.62   42.99

Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Glass, Ernie              50 West NC                32.10      31.93    9
  2 Miller, Eric              52 Virginia Masters       32.21      33.15    7

Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Miller, Eric              52 Virginia Masters     1:13.46    1:16.02    9
      35.45   40.57
  2 Zeigler, John             54 Georgia                         1:20.76    7
      40.01   40.75

Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             54 Georgia              2:45.10    2:59.31    9
      40.74   45.71   46.76   46.10

Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             54 Georgia                35.20      34.60    9
  2 Britt, Jim                53 West NC                34.80      35.76    7

Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             54 Georgia              1:18.10    1:18.11    9
      37.12   40.99
  2 Watson, Dennis            50 West NC                         1:24.10    7
      40.38   43.72

Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Jim                53 West NC              2:52.80    2:49.65    9
      39.59   43.69   43.61   42.76
  2 Zeigler, John             54 Georgia              2:55.50    2:54.93    7
      39.58   45.66   46.44   43.25

Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- Miller, Eric              52 Virginia Masters       28.84         DQ

Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Miller, Eric              52 Virginia Masters                1:11.59    9
      32.02   39.57

Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             54 Georgia              2:57.50    2:53.70    9
      37.33   45.07   45.24   46.06

Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Britt, Jim                53 West NC              1:17.80    1:17.36    9
      38.15   39.21

Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             54 Georgia              2:39.90    2:43.41    9
      35.34   44.22   45.67   38.18

Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Zeigler, John             54 Georgia              6:41.00    5:53.47    9
      38.63   44.31   47.32   45.76   48.62   48.42   40.99   39.42

Men 55-59 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Odonnell, Richard         57 West NC                           19.98    9

Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             56 West NC                29.70      28.37    9
  2 Kavadlo, Gene             55 Unattached                        29.65    7
  3 Enyart, Jim               58 East NC                34.00      33.97    6

Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         56 Gamecock               55.99      56.80    9
      27.44   29.36
  2 Havnaer, Dick             55 West NC              1:03.00    1:00.50    7
      28.98   31.52
  3 Kavadlo, Gene             55 Unattached                      1:07.46    6
      32.20   35.26
  4 Enyart, Jim               58 East NC              1:18.00    1:15.17    5
      35.72   39.45

Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Enyart, Jim               58 East NC              2:55.00    2:56.26    9
                              45.59

Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         56 Gamecock             5:50.00    5:54.52    9
      31.60   35.25   36.26   36.07   36.46   36.81   36.05   36.10
      35.78   34.14
  2 Havnaer, Dick             55 West NC              6:40.00    6:18.97    7
      33.47   36.47   38.12   38.68   38.91   39.57   39.38   39.53
      39.09   35.75
  3 Enyart, Jim               58 East NC              7:55.00    7:59.80    6
      40.26   47.61   48.90   49.12   49.54   50.02   49.43   49.80
      48.75   46.37

Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Enyart, Jim               58 East NC             16:09.00   16:19.58    9
      42.68   46.23   48.76   49.34   48.59   49.42   49.97   50.34
      50.08   48.73   49.84   49.32   49.72   49.72   49.21   49.79
      49.60   49.26   50.10   48.99

Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Collins, Ken              55 Unattached          26:00.00   25:41.45    9
      40.10   44.25   47.90   48.66   47.81   48.09   47.62   47.85
      47.05   47.86   49.03   45.96   47.74   47.74   46.98   47.43
      46.81   47.66   45.92   46.33   45.81   45.70   46.46   46.27
      46.79   47.15   46.40   48.05   45.33   47.58   44.74   45.83
      46.99

Men 55-59 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Odonnell, Richard         57 West NC                           26.04    9

Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             56 West NC                39.00      37.23    9
  2 Enyart, Jim               58 East NC                48.00      49.33    7

Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Enyart, Jim               58 East NC                         1:51.90    9

Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             56 West NC                40.00      39.78    9

Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         56 Gamecock             1:12.00    1:13.61    9
      35.16   38.45

Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         56 Gamecock               27.08      27.83    9
  2 White, Bernie             56 West NC                30.70      30.17    7

Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         56 Gamecock               58.11    1:00.16    9
      27.99   32.17

Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Poiletman, Robert         56 Gamecock             2:10.20    2:12.35    9
      29.67   34.10   34.75   33.83

Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Enyart, Jim               58 East NC              1:45.00    1:45.57    9
      48.86   56.71

Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 White, Bernie             56 West NC                         2:53.98    9
      36.37   46.92   53.11   37.58

Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              62 West NC                26.50      26.59    9
  2 Appelbaum, Bill           64 West NC                42.00      43.46    7

Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              62 West NC                57.75      59.05    9
      28.35   30.70
  2 Appelbaum, Bill           64 West NC              1:33.00    1:34.01    7
      44.39   49.62

Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              62 West NC              2:11.00    2:17.33    9
      32.52   35.32   35.19   34.30
  2 Appelbaum, Bill           64 West NC              3:05.00    3:18.12    7
      45.93   50.70   51.22   50.27

Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              62 West NC              6:50.00    6:19.42    9
      35.38   37.74   38.83   39.32   38.90   38.67   39.18   38.34
      37.67   35.39

Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Clark, Jerry              62 West NC             12:45.00   13:08.17    9
      34.23   37.70   39.80   40.45   40.70   40.24   40.01   40.00
      39.84   40.09   39.97   39.88   40.17   40.17   39.30   38.84
      40.38   39.30   39.52   38.45
  2 Appelbaum, Bill           64 West NC             16:30.00   17:44.62    7
      48.01   53.49   53.48   54.67   53.79   54.95   54.68   54.02
      55.65   52.83   52.75   53.74   53.94   53.94   53.41   52.22
      53.21   52.44   53.39   50.21

Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Appelbaum, Bill           64 West NC             27:00.00   27:54.79    9
      45.58   50.63   51.19   51.15   50.97   50.99   50.96   50.51
      50.91   50.47   50.33   50.88   50.76   50.76   51.17   51.50
      50.95   51.32   51.00   52.53   49.86   51.89   51.41   50.98
      51.08   51.06   50.53   51.30   51.61   50.48   50.30   50.15
      49.34

Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                30.00      29.93    9
  2 Alkire, David             66 West NC                           44.36    7

Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                         1:08.19    9
      33.00   35.19

Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                         2:34.44    9
      35.67   39.72   40.08   38.97

Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                32.50      32.15    9
  2 Alkire, David             66 West NC                           53.40    7

Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC              1:16.00    1:18.12    9
      38.44   39.68

Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC              2:54.00    2:47.79    9
      40.26   42.69   43.16   41.68

Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                           38.58    9
  2 Alkire, David             66 West NC                           53.48    7

Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Alkire, David             66 West NC                         2:00.77    9
      57.21 1:03.56

Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                33.00      32.93    9
  2 Alkire, David             66 West NC                         1:02.14    7

Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC              1:16.00    1:17.37    9
      35.59   41.78
  2 Alkire, David             66 West NC                         2:04.76    7
      58.26 1:06.50

Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          67 West NC                         2:56.28    9
      37.46   45.61   51.61   41.60

Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Webber, Dick              70 East NC                28.50      29.00    9
  2 McCarthy, Ed              74 West NC                55.00      54.24    7

Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia              1:15.00    1:13.27    9
      34.50   38.77
  2 McCarthy, Ed              74 West NC              2:08.00    2:07.36    7
      59.39 1:07.97

Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McCarthy, Ed              74 West NC                         4:34.93    9
      58.69 1:10.63 1:13.10 1:12.51

Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 McCarthy, Ed              74 West NC             12:20.00   12:12.94    9
    1:01.33 1:13.23 1:15.24 1:13.54 1:13.54 1:15.21 1:14.44 1:16.32
    1:15.20 1:14.89

Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia             27:30.00   26:21.29    9
      39.73   45.32   46.55   47.42   47.37   47.44   47.43   47.81
      47.21   47.48   47.47   47.42   47.66   47.66   48.17   47.75
      47.60   48.10   48.27   48.93   49.79   49.75   49.49   49.65
      49.23   49.93   49.07   49.23   49.27   48.87   49.14   49.14
      46.02

Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Webber, Dick              70 East NC                         1:36.55    9
      45.95   50.60

Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia                42.00      41.28    9
  2 Webber, Dick              70 East NC                46.00      45.62    7
  3 McCarthy, Ed              74 West NC              1:05.00    1:10.10    6

Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia              1:35.00    1:36.49    9
      46.38   50.11
  2 McCarthy, Ed              74 West NC              2:25.00    2:31.73    7
    1:11.38 1:20.35

Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia              3:30.00    3:17.32    9
      45.56   50.34   50.61   50.81

Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia                           45.04    9

Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
 -- Webber, Dick              70 East NC              1:31.00         DQ
      39.32   57.49

Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Webber, Dick              70 East NC              1:22.00    1:22.81    9
      38.25   44.56
  2 Stolz, Irwin              70 Georgia              1:30.00    1:25.69    7
      42.00   43.69

Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Stolz, Irwin              70 Georgia              3:30.00    3:10.54    9
                      53.73   43.19
  2 Webber, Dick              70 East NC              3:20.00    3:19.49    7
      41.02   57.46   59.54   41.47

Men 75-79 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carrington, R. Gray       75 West NC                18.63      14.62    9
  2 Scherbarth, Jim           76 East NC                           18.47    7

Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Carrington, R. Gray       75 West NC                41.76      33.16    9
  2 Scherbarth, Jim           76 East NC                42.66      42.46    7

Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, John T            75 West NC              1:16.00    1:14.47    9
      36.03   38.44

Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Murphy, John T            75 West NC                40.00      40.03    9
  2 Scherbarth, Jim           76 East NC              1:01.00      57.36    7

Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scherbarth, Jim           76 East NC              2:22.00    2:16.68    9
    1:03.00 1:13.68

Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Scherbarth, Jim           76 East NC              5:01.00    5:17.99    9
    1:06.00 1:23.03 1:25.08 1:23.88

Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'A'                                     1:48.62   18
     1) Britt, Lee Anne 25              2) Simon, Noelle 22
     3) Haugh, Sue 38                   4) Mancini, Jennifer 23
      29.09   27.37   27.40   24.76

Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     2:20.38   18
     1) Rector, Susan G 23              2) Person, Jennifer 24
     3) Shrum, Mandy 21                 4) Booth, Meg 23
      34.10   42.96   32.97   30.35

Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     1:56.46   18
     1) Rector, Susan G 23              2) Amerson, Lydia 28
     3) Hageman, Heather 29             4) Hartnett, Maureen 30
      30.56   31.49   24.86   29.55
  2 West North Carolina  'C'                                     2:09.08   14
     1) Frederick, Bette 40             2) Hill, Katy 41
     3) Weatherford, Denise 32          4) Tallmadge, Karen 37
      32.08   31.84   32.12   33.04
  3 West North Carolina  'B'                                     2:16.47   12
     1) Faison, Olga 32                 2) Spencer, Melanie 39
     3) Brigden, Lorin 32               4) Woodard, Alis R 39
      32.24   36.37 1:07.99
  4 East North Carolina  'A'                                     2:37.99   10
     1) Kraine, Meredith 27             2) Cole, Cathy 53
     3) Hogan, Patricia 30              4) Brooks, Sam 56
      47.82   43.76   36.27   30.14

Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'B'                                     2:06.59   18
     1) Amerson, Lydia 28               2) Hageman, Heather 29
     3) Hartnett, Maureen 30            4) Vess, Christine 35
      31.09   35.07   35.76   24.67
  2 West North Carolina  'C'                                     2:38.33   14
     1) Weatherford, Denise 32          2) Sanders, Ann 42
     3) Brigden, Lorin 32               4) Woodard, Alis R 39
      44.07   46.26   36.64   31.36
  3 East North Carolina  'B'                                     2:42.15   12
      42.93   52.09   37.35   29.78
  4 East North Carolina  'A'                                     3:06.59   10
     1) Brooks, Sam 56                  2) Cole, Cathy 53
     3) Hogan, Patricia 30              4) Kraine, Meredith 27
    1:05.93   49.57   35.32   35.77

Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'B'                                     2:18.75   18
     1) Stott, Kim 40                   2) Newell, Sally 62
     3) Haugh, Sue 38                   4) Springer, Margie 38
      36.49   42.42   29.44   30.40
  2 West North Carolina  'C'                                     2:19.44   14
     1) Groce, Michelle 39              2) Nestor, Susan 37
     3) Tallmadge, Karen 37             4) Speight, Peggy 38
      39.19   37.07   35.05   28.13
  3 West North Carolina  'A'                                     2:33.15   12
     1) Orr, Becky 45                   2) Frederick, Bette 40
     3) Mitchell, Jeannie R 53          4) Hill, Katy 41
      44.88   36.78   39.99   31.50

Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     2:47.87   18
     1) Wilson, Debbie 46               2) Friesen, Ingrid 46
     3) Rogers, Jennie 47               4) Phillips, Rita 46
      56.37   38.86   39.74   32.90

Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     3:23.21   18
     1) Billings, Betty 74              2) McIntosh, Anita J 62
     3) Goble, Lynne 77                 4) Vass, Mary Katherine 63
      51.10 1:08.14   43.27   40.70

Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     3:22.84   18
     1) Billings, Betty 74              2) McIntosh, Anita J 62
     3) ,, Penny 65                     4) Vass, Mary Katherine 63
      50.92   54.00   51.84   46.08

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     1:33.47   18
     1) Green, Marcus E 24              2) Hughes, Richard 20
     3) Murray, Jeff 30                 4) Kosofsky, Jaime A 29
      21.01   24.99   24.56   22.91
  2 East North Carolina  'B'                                     1:38.00   14
     1) Stringer, Sean 24               2) Duffy, Shawn 36
     3) Boshoff, Alton 31               4) Taber, Bob 40
      23.18   24.04   26.45   24.33
  3 East North Carolina  'A'                                     1:49.52   12
     1) Holshouser, Boyce Jay 37        2) Glotzer, Rob 49
     3) Shamlin, David 34               4) Britt, Charles 19
      30.07   27.10   26.90   25.45

Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     1:42.93   18
     1) Murray, Jeff 30                 2) Hughes, Richard 20
     3) Green, Marcus E 24              4) Smith, Jeff 36
      27.46   28.82   23.42   23.23
  2 East North Carolina  'A'                                     1:45.08   14
     1) Stringer, Sean 24               2) Green, Marcus E 24
     3) Doom, Brian D 29                4) Boshoff, Alton 31
      25.71   27.64   26.96   24.77
  3 East North Carolina  'B'                                     2:06.12   12
     1) Britt, Charles 19               2) Hinckley, Scott 39
     3) Glotzer, Rob 49                 4) Swoap, Bob 34
      33.61   37.79   28.97   25.75

Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Xmen of Raleigh  'A'                                         1:33.08   18
     1) Ditscheiner, Ivan 28            2) Brady, Michael 30
     3) Hannold, Zane 28                4) Stutts, David 27
      23.24   23.91   23.69   22.24
  2 West North Carolina  'A'                                     1:47.70   14
     1) Kucharski, Michael 32           2) Murray, Tom 31
     3) Green, Kelly 34                 4) Hosch, Tom 29
      27.88   27.74   26.35   25.73
  3 West North Carolina  'B'                                     1:51.97   12
     1) Vess, Eric 29                   2) Yamauchi, Eric 39
     3) Duncan, Donald R 43             4) Seidler, Howard 38
      27.31   29.09   28.33   27.24
 -- West North Carolina  'D'                                          DQ
     1) Fary, Robert 35                 2) Birnie, Steve 30
     3) Parrish, Christopher 29         4) Flowe, Layne 31
      27.44   28.01   34.34   25.89

Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'A'                                     1:46.87   18
     1) Stutts, David 27                2) Hannold, Zane 28
     3) Ditscheiner, Ivan 28            4) Brady, Michael 30
      28.52   30.26   24.15   23.94
  2 West North Carolina  'A'                                     1:57.35   14
     1) Kosofsky, Jaime A 29            2) Kucharski, Michael 32
     3) Fary, Robert 35                 4) Pollard, Greg 37
      31.48   34.40   27.03   24.44
  3 West North Carolina  'D'                                     2:06.63   12
     1) Yamauchi, Eric 39               2) Myerscough, Gary 35
     3) Hosch, Tom 29                   4) Green, Kelly 34
      35.42   33.17   30.38   27.66
  4 East North Carolina  'B'                                     2:07.82   10
     1) Zoltners, Greg 35               2) Holshouser, Boyce Jay 37
     3) Shamlin, David 34               4) Sexauer, Tim D 34
      36.22   34.43   30.08   27.09
  5 West North Carolina  'B'                                     2:14.61    8
     1) Aber, Dan 26                    2) Vess, Eric 29
     3) Parrish, Christopher 29         4) Johnson, Chris C 32
      37.88   31.99   36.45   28.29
  6 West North Carolina  'C'                                     2:16.56    6
     1) Birnie, Steve 30                2) Flowe, Layne 31
     3) Seidler, Howard 38              4) Murray, Tom 31
      32.64   40.52   35.42   27.98

Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'A'                                     1:40.36   18
     1) Godfrey, Alan F 43              2) Lehman, Fritz 41
     3) Facchine, Kevin 44              4) Reece, Jeff 39
      24.63   22.91   26.12   26.70
  2 West North Carolina  'A'                                     1:45.65   14
     1) Johnson, Ken 42                 2) Lee, Doug 43
     3) Cockfield, Ben 42               4) Kennedy, Gene 40
      25.55   26.77   27.45   25.88

Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'A'                                     1:50.20   18
     1) Lehman, Fritz 41                2) Reece, Jeff 39
     3) Godfrey, Alan F 43              4) Facchine, Kevin 44
      26.15   30.65   27.16   26.24
  2 East North Carolina  'B'                                     1:57.46   14
     1) Klein, Jonathan 42              2) Cox, Jr, Stanford S 44
     3) Taber, Bob 40                   4) Duffy, Shawn 36
      29.55   37.72   26.36   23.83
  3 West North Carolina  'B'                                     1:58.44   12
     1) Ashe, Trip 36                   2) Dressler, Tom 36
     3) Newcombe, Artie 36              4) Quigley, Robert 39
      29.42   35.18   25.84   28.00
  4 West North Carolina  'C'                                     2:03.75   10
     1) Kennedy, Gene 40                2) Lee, Doug 43
     3) Johnson, Ken 42                 4) Cockfield, Ben 42
      32.16   34.83   28.65   28.11

Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     1:45.65   18
     1) Clark, Jerry 62                 2) White, Bernie 56
     3) Palmgren, Tom 45                4) Glass, Ernie 50
      27.05   27.60   25.27   25.73

Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     2:05.40   18
     1) Clark, Jerry 62                 2) White, Bernie 56
     3) Britt, Jim 53                   4) Glass, Ernie 50
      32.22   35.09   29.52   28.57

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     1:39.97   18
     1) Hageman, Heather 29             2) Person, Jennifer 24
     3) Murray, Jeff 30                 4) Hughes, Richard 20
      29.09   24.73   25.79   20.36
  2 East North Carolina  'A'                                     1:39.99   14
     1) Stringer, Sean 24               2) Britt, Lee Anne 25
     3) Mancini, Jennifer 23            4) Boshoff, Alton 31
      23.57   27.37   24.84   24.21
  3 West North Carolina  'B'                                     1:58.51   12
     1) Rector, Susan G 23              2) Weatherford, Denise 32
     3) Parrish, Christopher 29         4) Green, Marcus E 24
      29.81   31.75   33.12   23.83

Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'B'                                     1:48.73   18
     1) Britt, Lee Anne 25              2) Doom, Brian D 29
     3) Stringer, Sean 24               4) Mancini, Jennifer 23
      32.40   27.84   24.49   24.00
  2 West North Carolina  'C'                                     1:49.45   14
     1) Vess, Christine 35              2) Green, Marcus E 24
     3) Hageman, Heather 29             4) Hughes, Richard 20
      31.46   28.57   26.59   22.83
  3 West North Carolina  'B'                                     2:08.64   12
     1) Dressler, Tom 36                2) Hosch, Tom 29
     3) Person, Jennifer 24             4) Shrum, Mandy 21
      29.19   33.47   36.61   29.37
 -- West North Carolina  'A'                                          DQ
     1) Rector, Susan G 23              2) Booth, Meg 23
     3) Kosofsky, Jaime A 29            4) Parrish, Christopher 29
      38.23   37.42   35.15   25.36
 -- East North Carolina  'A'                                          DQ
     1) Britt, Charles 19               2) Shamlin, David 34
     3) Simon, Noelle 22                4) Braunstein, Cheryl 30
      33.86   29.52   40.68   30.93

Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'B'                                     1:51.82   18
     1) Amerson, Lydia 28               2) Hartnett, Maureen 30
     3) Fary, Robert 35                 4) Kosofsky, Jaime A 29
      30.86   29.72   25.84   25.40
  2 East North Carolina  'A'                                     1:54.38   14
     1) Duffy, Shawn 36                 2) Braunstein, Cheryl 30
     3) Reece, Jeff 39                  4) Duval, Michelle 30
      27.23   31.58   29.38   26.19
  3 West North Carolina  'D'                                     1:54.41   12
     1) Sonnier, Sharon 32              2) Faison, Olga 32
     3) Glass, Ernie 50                 4) Kucharski, Michael 32
      29.61   32.88   25.78   26.14
  4 West North Carolina  'A'                                     1:56.61   10
     1) Frederick, Bette 40             2) Groce, Michelle 39
     3) Hosch, Tom 29                   4) Murray, Tom 31
      31.04   30.84   27.94   26.79
  5 West North Carolina  'C'                                     2:09.28    8
     1) Flowe, Layne 31                 2) Brigden, Lorin 32
     3) Spencer, Melanie 39             4) Lee, Doug 43
      28.61   37.20   36.13   27.34

Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'B'                                     2:03.63   18
     1) Fary, Robert 35                 2) Smith, Jeff 36
     3) Amerson, Lydia 28               4) Hartnett, Maureen 30
      27.76   35.09   35.36   25.42
  2 Team Greenville Masters  'A'                                 2:06.65   14
     1) Kothe, Mark 33                  2) Scheimann, Beth 37
     3) Robinson, Alan 40               4) Hill, Mary Lou 51
      29.33   34.48   28.25   34.59
  3 West North Carolina  'A'                                     2:09.27   12
     1) Kucharski, Michael 32           2) Pollard, Greg 37
     3) Groce, Michelle 39              4) Speight, Peggy 38
      31.45   33.11   36.70   28.01
  4 West North Carolina  'C'                                     2:31.32   10
     1) Weatherford, Denise 32          2) Brigden, Lorin 32
     3) Flowe, Layne 31                 4) Murray, Tom 31
      33.55   53.71   30.96   33.10

Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'A'                                     1:49.32   18
     1) Godfrey, Alan F 43              2) Springer, Margie 38
     3) Haugh, Sue 38                   4) Lehman, Fritz 41
      25.07   31.90   28.64   23.71
  2 West North Carolina  'B'                                     2:00.54   14
     1) Hill, Katy 41                   2) Woodard, Alis R 39
     3) Duncan, Donald R 43             4) Seidler, Howard 38
      28.99   32.63   31.10   27.82
  3 West North Carolina  'A'                                     2:21.72   12
     1) Tallmadge, Karen 37             2) Phillips, Rita 46
     3) Johnson, Ken 42                 4) Kennedy, Gene 40
      29.30   50.60   34.50   27.32

Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 East North Carolina  'A'                                     2:03.90   18
     1) Klein, Jonathan 42              2) Haugh, Sue 38
     3) Facchine, Kevin 44              4) Springer, Margie 38
      27.36   36.76   28.66   31.12
  2 West North Carolina  'B'                                     2:13.27   14
     1) Tallmadge, Karen 37             2) Nestor, Susan 37
     3) Ashe, Trip 36                   4) Myerscough, Gary 35
      37.67   40.10   26.45   29.05
  3 West North Carolina  'C'                                     2:16.74   12
     1) Lee, Doug 43                    2) Kennedy, Gene 40
     3) Amick, Beverly 45               4) Sanders, Ann 42
      44.49   33.34   32.49   26.42
  4 West North Carolina  'A'                                     2:26.74   10
     1) Orr, Becky 45                   2) Hill, Katy 41
     3) Johnson, Ken 42                 4) Cockfield, Ben 42
      41.40   45.90   31.85   27.59

Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'B'                                     2:06.92   18
     1) Orr, Becky 45                   2) Amick, Beverly 45
     3) Clark, Jerry 62                 4) Palmgren, Tom 45
      31.49   31.57   34.76   29.10
  2 East North Carolina  'A'                                     2:14.68   14
     1) Enyart, Jim 58                  2) Blackwell, Ceil 59
     3) Newell, Sally 62                4) Glotzer, Rob 49
      34.96   37.33   33.92   28.47
  3 West North Carolina  'A'                                     2:23.63   12
     1) McIntosh, Anita J 62            2) Mitchell, Jeannie R 53
     3) Appelbaum, Bill 64              4) Mitchell, Clarke 67
      41.91   40.61   31.45   29.66

Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     2:13.43   18
     1) Wilson, Debbie 46               2) Sims, Ann 48
     3) Glass, Ernie 50                 4) White, Bernie 56
      49.80   27.02   30.90   25.71

Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     2:39.47   18
     1) Newell, Sally 62                2) Blackwell, Ceil 59
     3) Enyart, Jim 58                  4) Webber, Dick 70
      44.54   41.89   37.39   35.65

Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'A'                                     3:36.33   18
     1) Billings, Betty 74              2) Goble, Lynne 77
     3) Alkire, David 66                4) McCarthy, Ed 74
      43.62 1:14.72   52.91   45.08

Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 West North Carolina  'B'                                     4:26.52   18
     1) Billings, Betty 74              2) Goble, Lynne 77
     3) McCarthy, Ed 74                 4) Alkire, David 66
    1:00.95 1:09.82 1:02.92 1:12.83

Return to Masters Swimming in North Carolina home page.
Updated: February 27, 2000
http://www.NCmasters.org/13001res.html